Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΕΡΜΑ ΟΙ ΑΠΑΛΛΑΓΕΣ ΤΟΥ ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ.......ΜΟΛΙΣ "ΕΣΚΑΣΕ" ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ


sarimarina

Ερώτηση

Τι σας εχω??

Κακά μαντάτα!!

Μολις προ 15λέπτου , έφτασε εγκύκλιος στον ΟΑΕΕ που ορίζει την διακοπή έκδοσης απαλλακτικών και την υποχρεωτική εγγραφή στον ΟΑΕΕ των επαγγελματιών , ασχέτως τοποθεσίας έδρας.

Ορίζει μάλιστα οτι οσες απαλλαγές δόθηκαν μετά τις 1/11/2009 ακυρώνονται και όλοι αυτοι που απαλλάχθηκαν θα εγγραφουν υποχρεωτικά στον ΟΑΕΕ απο 1/11/2009.

Ωραία φέτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 2000 ΚΑΤΟΙΚΩΝ Κ ΕΙΧΕ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ

ΤΟΝ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΟΓΑ. ΗΡΘΕ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΕ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΤΡΙΕΤΙΑΣ

ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ Κ ΤΟ ΜΠΛΟΚ ΜΕ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΨΕΙ..

ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ ΑΥΤΟ; ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΕΙ; ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΑΝ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΣΕ

ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΕΔΡΑΣ ΘΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΘΟΥΝ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ; ΣΚΟΠΕΥΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ

ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΖΙΡΟ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας.

Είμαι κάτοικος ενός χωριού 550 κατοίκων. Σκέφτομαι να ανοίξω ένα παραδοσιακό καφενέ. Βέβαια στο μυαλό μου μέσα έχω μια ιδέα για πωλήσεις μέσω ινετ, άλλα όχι στο τώρα, προς Δεκέμβριο μεριά το κόβω. Ο καφενές δεν υποχρεούται ΟΑΕΕ, σωστά;-Σωστά! Εάν βάλω σαν 2ο επάγγελμα το μικρό e-shop που θα φτιάξω, θα δικαιούμαι απαλλαγή; Παλιότερα γινότανε, τώρα δεν ξέρω έτσι που τα έχουν κάνει...

Ευχαριστώ...

petpapou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη OAEE emp.

Καλημέρα σας.

Είμαι κάτοικος ενός χωριού 550 κατοίκων. Σκέφτομαι να ανοίξω ένα παραδοσιακό καφενέ. Βέβαια στο μυαλό μου μέσα έχω μια ιδέα για πωλήσεις μέσω ινετ, άλλα όχι στο τώρα, προς Δεκέμβριο μεριά το κόβω. Ο καφενές δεν υποχρεούται ΟΑΕΕ, σωστά;-Σωστά! Εάν βάλω σαν 2ο επάγγελμα το μικρό e-shop που θα φτιάξω, θα δικαιούμαι απαλλαγή; Παλιότερα γινότανε, τώρα δεν ξέρω έτσι που τα έχουν κάνει...

Ευχαριστώ...

petpapou

Με το ηλεκτρονικό κατάστημα είσαι υπόχρεος, ανεξαρτήτως έδρας!

OAEE emp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη OAEE emp.

Καλημέρα σας.

Είμαι κάτοικος ενός χωριού 550 κατοίκων. Σκέφτομαι να ανοίξω ένα παραδοσιακό καφενέ. Βέβαια στο μυαλό μου μέσα έχω μια ιδέα για πωλήσεις μέσω ινετ, άλλα όχι στο τώρα, προς Δεκέμβριο μεριά το κόβω. Ο καφενές δεν υποχρεούται ΟΑΕΕ, σωστά;-Σωστά! Εάν βάλω σαν 2ο επάγγελμα το μικρό e-shop που θα φτιάξω, θα δικαιούμαι απαλλαγή; Παλιότερα γινότανε, τώρα δεν ξέρω έτσι που τα έχουν κάνει...

Ευχαριστώ...

petpapou

Με το ηλεκτρονικό κατάστημα είσαι υπόχρεος, ανεξαρτήτως έδρας!

OAEE emp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Panagiotis

Με το ηλεκτρονικό κατάστημα είσαι υπόχρεος, ανεξαρτήτως έδρας!

OAEE emp.

Συμφωνα με πιο νομο ειναι υποχρεος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΡΩΤΗΣΗ : ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΤΕΒΕ ( ΠΟΥ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΤΗΝΟΤΡΟΦΟΣ ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ ΣΤΟΝ ΟΓΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΝΙΚΟΣ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΕΛΠΙΖΩ ΕΔΩ ΝΑ ΛΑΒΩ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ. ΤΟ 2001 ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΜΟΝΙΜΟ ΑΠΑΛΑΚΤΗΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΕΝΑ ΝΟΜΟ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΕ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ 2000. ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΛΑΒΑ ΜΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΥΣΧΥΕΙ ΠΛΕΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΧΗΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΤΥΧΟΝ ΕΠΑΝΑΓΓΡΑΦΗ ΣΤΑ ΜΗΤΡΑ ΤΟΥ ΤΕΒΕ. ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΗΚΑΝ (ΜΕΝΩ ΚΑΙ Η ΕΠΙΧΗΡΗΣΗ ΜΟΥ ΔΡΑΣΤΗΡΟΠΟΙΗΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΤΩ ΤΟΝ 2000 ΚΑΤΟΙΚΩΝ, ΤΑ ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΤΑ 7000 ΕΥΡΩ ΑΝΑ ΕΤΟΣ) ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΑΠΠΑΛΑΚΤΙΚΟ, ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΣΗΤΟΥΝ ΝΑ ΕΠΑΝΑΓΡΑΦΩ –ΜΑΛΙΣΤΑ ΞΕΚΙΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΤΟΥ 2010- ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΥΤΟΣ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΕΩΣ ΤΩΡΑ 3250 ΕΥΡΩ , ΛΟΓΟ ΕΝΟΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΣΕ ΠΟΛΗ (ΑΝΩ ΤΟ 2000 ΚΑΤΟΙΚΩΝ) ΤΟ 2009.( Η ΕΠΙΧΗΡΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΦΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ). ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΓΡΑΦΗ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ ΔΙΕΞΟΔΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΕΝΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΟΤΕΡΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΠΟΣΟ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΣΦΑΛΗΣΤΡΑ 500 ΕΥΡΩ ΑΝΑ ΔΙΜΗΝΟ. ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΒΡΗΣΚΩ ΑΔΙΚΟ. ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΟΓΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΕΛΠΙΖΩ ΕΔΩ ΝΑ ΛΑΒΩ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ. ΤΟ 2001 ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΜΟΝΙΜΟ ΑΠΑΛΑΚΤΗΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΕΝΑ ΝΟΜΟ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΕ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ 2000. ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΛΑΒΑ ΜΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΥΣΧΥΕΙ ΠΛΕΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΧΗΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΤΥΧΟΝ ΕΠΑΝΑΓΓΡΑΦΗ ΣΤΑ ΜΗΤΡΑ ΤΟΥ ΤΕΒΕ. ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΗΚΑΝ (ΜΕΝΩ ΚΑΙ Η ΕΠΙΧΗΡΗΣΗ ΜΟΥ ΔΡΑΣΤΗΡΟΠΟΙΗΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΤΩ ΤΟΝ 2000 ΚΑΤΟΙΚΩΝ, ΤΑ ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΤΑ 7000 ΕΥΡΩ ΑΝΑ ΕΤΟΣ) ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΑΠΠΑΛΑΚΤΙΚΟ, ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΣΗΤΟΥΝ ΝΑ ΕΠΑΝΑΓΡΑΦΩ –ΜΑΛΙΣΤΑ ΞΕΚΙΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΤΟΥ 2010- ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΥΤΟΣ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΕΩΣ ΤΩΡΑ 3250 ΕΥΡΩ , ΛΟΓΟ ΕΝΟΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΣΕ ΠΟΛΗ (ΑΝΩ ΤΟ 2000 ΚΑΤΟΙΚΩΝ) ΤΟ 2009.( Η ΕΠΙΧΗΡΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΦΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ). ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΓΡΑΦΗ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ ΔΙΕΞΟΔΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΕΝΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΟΤΕΡΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΠΟΣΟ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΣΦΑΛΗΣΤΡΑ 500 ΕΥΡΩ ΑΝΑ ΔΙΜΗΝΟ. ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΒΡΗΣΚΩ ΑΔΙΚΟ. ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΟΓΑ.

Οτι εκαναν , το εκαναν νόμιμα. Και στην κορφή ενος βουνού να πας, συμφωνα με αυτα που γραφεις το ΤΕΒΕ δεν το γλυτωνεις παρα μονο αν κανεις διακοπη επαγγέλματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οτι εκαναν , το εκαναν νόμιμα. Και στην κορφή ενος βουνού να πας, συμφωνα με αυτα που γραφεις το ΤΕΒΕ δεν το γλυτωνεις παρα μονο αν κανεις διακοπη επαγγέλματος.

ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΟΤΙ, ΟΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΝΟΜΙΜΑ, ΑΠΛΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΤΙ ΝΟΜΟΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ?? ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΘΗ ΚΑΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ??

ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΕΚΟΨΑ ΠΡΙΝ ΨΗΦΙΣΤΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΪΟ ΤΟΥ 2010.

ΓΙΑΤΙ???

ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΤΗΝ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ (ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΙΝ 10 ΜΕΡΕΣ).

ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ ??? ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ/ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΝΑ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΝΕΡΓΙΑ?? (ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ) ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
<br>ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΟΤΙ,  ΟΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΝΟΜΙΜΑ, ΑΠΛΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΤΙ ΝΟΜΟΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ??  ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΘΗ ΚΑΙ  Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ  ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ??<br>ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΕΚΟΨΑ ΠΡΙΝ ΨΗΦΙΣΤΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ  ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΪΟ ΤΟΥ 2010.  <br>ΓΙΑΤΙ???<br>ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΤΗΝ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ (ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΙΝ 10 ΜΕΡΕΣ).<br>ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ ???  ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ/ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΝΑ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΝΕΡΓΙΑ?? (ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ) ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.<br>ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ.<br>
<br><br>Αν πρόκειται για μόνο μια εργασία σε πόλη, απόδειξε τους με οποιοδήποτε πρόσφορο τρόπο οτι ο πελάτης ήρθε και αγόρασε απο το κατάστημα σου, δεν του παρέδωσες τίποτα στον χώρο του ούτε και τον επισκέφτηκες ποτέ στο χώρο του. Συμπλήρωσε την ένσταση σου με μια δήλωση του πελάτη που θα λέει τα παραπάνω, και ο θεός βοηθός  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Με τον τελευταιο νομο για οσους δεν τον εχουν διαβασει αναφερει αποδεδειγμενη ασκηση δραστηριοτητας του επαγγελματια σε υποχρεωτικη περιοχη πρωτον πιος μεγαλος ερμηνευτης των νομων λεει οτι το τιμολογιο πιστοποιει τον τοπο δραστηριοτητας γιατι με μεγαλη ευκολια ορισμενοι αναφερετε οτι και σε βουνο να εισαι υπαγεσαι στον οαεε εαν εχετε δικηγορικες γνωσεις η εργαζεσθε στον ΣΤΠ τοτε μπορουμε να το συζητησουμε εαν οχι τοτε γιατι παραπλανειτε τον κοσμο.Προσωπικα εχω κανει ερωτηση και στον ΣΤΠ και σε δικηγορικο γραφειο και η απντησηση τους ηταν οτι ασκεις δραστηριοτητα σε μια περιοχη οταν εγκαταλειψεις την εδρα σου και μεταβεις στην περιοχη και εκτελεσεισ εκει την δραστηριοτητα που αναφερετε στην εναρξη του επαγγελματος.Και για να το θεσω πιο απλα κατοικος υποχρεωτικης περιοχης πηγαινει σε ενα χωριο και αγοραζει απο δυο επιχειρησεις εμπορευματα απο την μια με τιμολογιο και απο την αλλη με αποδειξη λιανικης πωλησης και τα πηγαινει στην περιοχη του η επιχειρηση με το τιμολογιο υπαγετε στον οαεε και η αλλη στον ογα για σκεφτειτε το λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τον τελευταιο νομο για οσους δεν τον εχουν διαβασει αναφερει αποδεδειγμενη ασκηση δραστηριοτητας του επαγγελματια σε υποχρεωτικη περιοχη πρωτον πιος μεγαλος ερμηνευτης των νομων λεει οτι το τιμολογιο πιστοποιει τον τοπο δραστηριοτητας γιατι με μεγαλη ευκολια ορισμενοι αναφερετε οτι και σε βουνο να εισαι υπαγεσαι στον οαεε εαν εχετε δικηγορικες γνωσεις η εργαζεσθε στον ΣΤΠ τοτε μπορουμε να το συζητησουμε εαν οχι τοτε γιατι παραπλανειτε τον κοσμο.Προσωπικα εχω κανει ερωτηση και στον ΣΤΠ και σε δικηγορικο γραφειο και η απντησηση τους ηταν οτι ασκεις δραστηριοτητα σε μια περιοχη οταν εγκαταλειψεις την εδρα σου και μεταβεις στην περιοχη και εκτελεσεισ εκει την δραστηριοτητα που αναφερετε στην εναρξη του επαγγελματος.Και για να το θεσω πιο απλα κατοικος υποχρεωτικης περιοχης πηγαινει σε ενα χωριο και αγοραζει απο δυο επιχειρησεις εμπορευματα απο την μια με τιμολογιο και απο την αλλη με αποδειξη λιανικης πωλησης και τα πηγαινει στην περιοχη του η επιχειρηση με το τιμολογιο υπαγετε στον οαεε και η αλλη στον ογα για σκεφτειτε το λιγο

Εμείς το σκεφτόμαστε, άλλοι είναι που εφαρμόζουν χωρίς να σκεφτούν.

Είναι προτιμότερο να αποφύγεις την περίπτωση έκδοσης τιμολογίου, αντί να σέρνεσαι στα δικαστήρια, εστω και αν δικαιωθείς, θα έχεις χάσει ουσιαστικά λόγω ψυχολογικής και οικονομικής ταλαιπωρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Εμείς το σκεφτόμαστε, άλλοι είναι που εφαρμόζουν χωρίς να σκεφτούν.

Είναι προτιμότερο να αποφύγεις την περίπτωση έκδοσης τιμολογίου, αντί να σέρνεσαι στα δικαστήρια, εστω και αν δικαιωθείς, θα έχεις χάσει ουσιαστικά λόγω ψυχολογικής και οικονομικής ταλαιπωρίας.

Δεν αποφευγουμε καθολου την εκδοση τιμολογιου και εαν θελουν να το ελεγξουν να μας απαντησουν εγραφως συμφωνα με πιο νομο και τον λογο που ζητουν τον ελεγχο του τιμολογιου το οποιο περιεχει στοιχεια προσωπικων δεδομενων και εφοσον δωσει την εγκριση η αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων και ισως και ο συνηγορος του πολιτη τοτε μονο μπορουν να το ελεγξουν,και ποτε στα προφορικα μονο εγραφως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαιρετιζω την παρεα. Καθηγητης αγγλικων θελει να κανει εναρξη επαγγελματος για να κανει ιδιαιτερα μαθηματα (οχι να ανοιξει φροντηστηριο) με εδρα σε περιοχη κατω των 2000 κατοικων. Μπορει να παρει απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ? Και αν την παρει μπορει μετα να ασφαλιστει στο ΟΓΑ? Ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν ισχυει αυτο που φανταζομαι θα τρελαθω..

Ηρθε εχθες πελατης καινουργιος ο οποιος εχει εδρα απο το 2002 σε περιοχη με λιγους κατοικους και ειχε παρει απαλλαγη απο το τεβε(τοτε) και πληρωνει ακομα και τωρα κανονικα ΟΓΑ.

Κοβει τιμολογια και σε περιοχες εκτος εδρας με πληθυσμο που εντασεται κανονικα στο ΤΕΒΕ(8000-9000 ΚΑΤΟΙΚΟΙ)

Σε αυτον τωρα πρεπει να του πω εγω οτι πρεπει να πληρωσει αναδρομικα απο 1/11/2009 εισφορες στο ΤΕΒΕ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν ισχυει αυτο που φανταζομαι θα τρελαθω..

Ηρθε εχθες πελατης καινουργιος ο οποιος εχει εδρα απο το 2002 σε περιοχη με λιγους κατοικους και ειχε παρει απαλλαγη απο το τεβε(τοτε) και πληρωνει ακομα και τωρα κανονικα ΟΓΑ.

Κοβει τιμολογια και σε περιοχες εκτος εδρας με πληθυσμο που εντασεται κανονικα στο ΤΕΒΕ(8000-9000 ΚΑΤΟΙΚΟΙ)

Σε αυτον τωρα πρεπει να του πω εγω οτι πρεπει να πληρωσει αναδρομικα απο 1/11/2009 εισφορες στο ΤΕΒΕ???

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΝΑΙ! ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛ.ΕΠΑΓΓ. ΣΕ ΧΩΡΙΟ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΤΗΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ. ΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΟΓΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΤΕΒΕ.ΕΑΝ ΕΚΔΟΣΕΙ ΑΠΥ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΣΤΟ ΤΕΒΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟ

1.ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ (ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΡΧΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ)

2.ΣΕ ΕΓΡΑΦΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΟΑΕΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΠΟΙΟ ΝΟΜΟ ΖΗΤΑ ΕΛΕΓΧΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΒΑΣΙΖΕΤΕ ΣΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟ (ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΡΑΝΟΜΟ)

3.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙ ΜΕ ΜΑΦ.........Σ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν ισχυει αυτο που φανταζομαι θα τρελαθω..

Ηρθε εχθες πελατης καινουργιος ο οποιος εχει εδρα απο το 2002 σε περιοχη με λιγους κατοικους και ειχε παρει απαλλαγη απο το τεβε(τοτε) και πληρωνει ακομα και τωρα κανονικα ΟΓΑ.

Κοβει τιμολογια και σε περιοχες εκτος εδρας με πληθυσμο που εντασεται κανονικα στο ΤΕΒΕ(8000-9000 ΚΑΤΟΙΚΟΙ)

Σε αυτον τωρα πρεπει να του πω εγω οτι πρεπει να πληρωσει αναδρομικα απο 1/11/2009 εισφορες στο ΤΕΒΕ???

απο 01/05/2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΑΚΙ

καλησπερα...

εχω την περιπτωση μιας ατομικης εταιριας επεξεργασιας αγρ/κων. προιντων που ειχε απαλλαγη απο τον οαεε λογω ασκησης της δραστηριοτητας της σε περιοχη κατω των 2000 και ενω επρεπε ( δεν ειναι δικος μου πελατης) απο 01/11/09 να ειχε ασφαλιστει στον οαεε λογω αγνοιας συνεχισε την ασφαλιση του στον ογα μια και ειχε τριετη απαλλαγη.

Τωρα λοιπον ερχεται ο ΟΑΕΕ και ζηταει αναδρομικα απο 11/2009

εδω λοιπον θελω να ρωτησω

κανονικα δεν θα επρεπε να του ειχε ερθει συστημενη επιστολη που να τον ενημερωνει??

δεν θα επρεπε να εχουν ερθει τοσο καιρο ανα διμηνο οι εισφορες για πληρωμη?

μπορει να δικαιωθει αν αποδειχθει οτι δεν ειχε ποτε ενημερωθει?

και αν πρεπει να καταβαλει αναδρομικα ολες τις εισφορες θα εχει και προσαυξησεις??

ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΑΚΙ

καλησπερα...

εχω την περιπτωση μιας ατομικης εταιριας επεξεργασιας αγρ/κων. προιντων που ειχε απαλλαγη απο τον οαεε λογω ασκησης της δραστηριοτητας της σε περιοχη κατω των 2000 και ενω επρεπε ( δεν ειναι δικος μου πελατης) απο 01/11/09 να ειχε ασφαλιστει στον οαεε λογω αγνοιας συνεχισε την ασφαλιση του στον ογα μια και ειχε τριετη απαλλαγη.

Τωρα λοιπον ερχεται ο ΟΑΕΕ και ζηταει αναδρομικα απο 11/2009

εδω λοιπον θελω να ρωτησω

κανονικα δεν θα επρεπε να του ειχε ερθει συστημενη επιστολη που να τον ενημερωνει??

δεν θα επρεπε να εχουν ερθει τοσο καιρο ανα διμηνο οι εισφορες για πληρωμη?

μπορει να δικαιωθει αν αποδειχθει οτι δεν ειχε ποτε ενημερωθει?

και αν πρεπει να καταβαλει αναδρομικα ολες τις εισφορες θα εχει και προσαυξησεις??

ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη κριστι

καλησπερα

ο δικοσ μου ο πατερασ εχει μηχανουργειο (φτιαχνει γεωργικα και χωματουργικα μηχανηματα) πηγε να παρει απαλλαγη και του λενε οτι εχει κοψει τιμολογια σε αστικη περιοχη.το εισοδηματικο κριτηριο το καλυπτει και του ζητησαν να πληρωσει αναδρομικα απο το Μαιο του 2010 .Απευθυνθηκα με δυο γραπτεσ αιτησεισ και οι απαντησεισ ηταν αρεσ μαρεσ κουκουναρεσ τισ εστειλα στο συνηγορο του πολιτη και μου ειπε οτι ειναι νομικα αβασιμεσ. βεβαια ακομη περιμενω να ελεγθει το θεμα απο τα κεντρικα του οαεε αλλα πιστευω οτι θα τα καταφερω.επειδη το θεμα το εψαξα πολυ κοιταξτε να δειτε τι γινεται

Ο ΟΑΕΕ έχει χρεος τεσσερα δισ εχει δωσει οδηγιεσ στισ τοπικεσ υπηρεσιεσ να γραφουν οσο περισσοτερουσ μπορουν και αν βλεπουν αποδειξεισ κομμενεσ σε ατομα απο αστικεσ περιοχεσ να τουσ γραφουν απέυθειασ.τα κριτηρια υπαγωγησ στον οαεε ειναι δυο για αυτουσ που ασκουν δραστηριοτητα στα χωρια κλπ ειναι

δύο 1.για την τριετια πριν το 2010 να εχουν μεσο ορο στο εισοδημα 16.500 απο το 2010 και μετα τον χαμηλωσαν στα 13.200 2.αποδεδειγμενη ασκηση δραστηριοτητασ σε αστικεσ περοχεσ

Στο πρωτο το θεμα ειναι απλη αριθμητικη στο δευτερο κολλαν οι αποδειξεισ-τιμολογια απο τα οποια ομωσ δεν μπορουν να αποδειξουν που παρασχεθηκαν οι υπηρεσιεσ αλλα που μενει αυτοσ που πληρωσε.πχ σε παραλιακα χωρια που ειναι γεματα εξοχικεσ κατοικιεσ ο υδραυλικοσ θα κοψει αποδειξη σε αστό αναγκαστικα αυτο δεν σημαινει οτι δουλεψε στην πολη.ο Νομοσ λεει να παει και δουλεψει στην πολη αποδεδειγμενα.επισησ τα πρωτοπαλικαρα του οαεε δεν εχουν στειλει σε ολουσ ειδοποιησεισ συμφωνα με την εγκ.80/2010

τι κανουμε; πριν παραδωσετε τα οπλα στριμωξτε τουσ, το μονο οπλο του πολιτη ειναι η αιτηση

στο αριστερο μεροσ μιασ λευκησ κολλασ γραψτε τα στοιχεια σασ στο δειξιο ψηλα την ημερομηνια προσ οαεε περιοχησ και απον κατω γραψτε τι δουλεια κανετε

αν καλυπτετε τα κριτηρια αν εχετε ειδοποιηθει, ζητηστε απαλλακτικη βεβαιωση και σε καθε περιπτωση να σασ απαντησουν εγγραφωσ .μια αναφορα, η αιτηση σασ και η απαντηση του οαεε και στο συνηγορο του πολιτη να ελεγξει την ορθοτητα τησ διαδικασιασ .

καντε γραπτεσ αιτησεισ οσοι εχετε προβλημα ακομα και αυτοι που γραφτηκαν γιατι παραπλανηθηκαν να κανουν γραπτεσ αιτησεισ και στη συνεχεια στο συνηγορο του πολιτη αλλιωσ δεν θα αλλαξει τιποτα.εμασ για εναμισυ χρονο μασ ζηταν 4.500ευρω ,στο χωριοο μου ενασ αλλοσ πληρωσε 7000ευρω .αν η απαντηση του συνηγορου του πολιτη ειναι ευνοικη κυνηγηστε τουσ αν πληρωσατε ζητηστε τα πισω .

αν κανετε την δουλεια σασ μεσα σε καταστημα καφενειο μπακαλικο συνεργειο αυτοκινητων ελεγχονται μονο τα εισοδηματικα κριτηρια .θαεωρειται αυταποδεικτο οτι δουλευτε σε μη υποχρεωτικεσ περιοχεσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορει να βοηθησει καποιος??

Συμφωνα με την εγκ.80/2010 οι υπαλληλοι του οαεε επρεπε να τον ειδοποιησουν με συστημενη επιστολη.απ΄οσο γνωριζω κανονικα θα πρεπει πρωτα να ανακαλεσουν ή ακυρωσουν την απαλλαγη και μετα να γινει εγγραφη.γνωμη μου καντε μια γραπτη αιτηση και ζητηστε να υπαχθειτε απο την ημερομηνια που λαβατε γνωση του νομου παρτε την απαντηση και στην συνεχεια στον συνηγορο του πολιτη να ελεγξει την νομιμοτητα τησ διαδικασιασ αν η απαντηση ειναι ευνοικη να επιμεινετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Αυτο που γνωριζω με βεβαιοτητα ειναι οτι τα τιμολογια περιεχουν στοιχεια προσωπικων δεδομενων (γνωμοδοτηση της αρχης προστασιας προσωπικων δεδομενων)αναμενω απαντηση απο την ιδια αρχη εαν νομιμοποιειται ο οαεε να ζητα τον ελεγχο των τιμολογιων.Σε αρνητικη απαντηση ισως να στιχειοθετειται πλεον εκβιασμος με την φραση του διοικητη του οαεε οτι οποιος δεν προσκομιζει για ελεγχο τα τιμολογια θα εγγραφετε υποχρεωτικα στον οαεε,και ισος διαταραξη οικογενειακης γαληνης,ηθικη αποζημιωση,διαφυγοντα κερδη κ.α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...