Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΕΡΜΑ ΟΙ ΑΠΑΛΛΑΓΕΣ ΤΟΥ ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ.......ΜΟΛΙΣ "ΕΣΚΑΣΕ" ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ


sarimarina

Ερώτηση

Τι σας εχω??

Κακά μαντάτα!!

Μολις προ 15λέπτου , έφτασε εγκύκλιος στον ΟΑΕΕ που ορίζει την διακοπή έκδοσης απαλλακτικών και την υποχρεωτική εγγραφή στον ΟΑΕΕ των επαγγελματιών , ασχέτως τοποθεσίας έδρας.

Ορίζει μάλιστα οτι οσες απαλλαγές δόθηκαν μετά τις 1/11/2009 ακυρώνονται και όλοι αυτοι που απαλλάχθηκαν θα εγγραφουν υποχρεωτικά στον ΟΑΕΕ απο 1/11/2009.

Ωραία φέτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΣΗΜΕΡΑ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ-ΚΕΠ-ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΥΝΗΣΕΙ ΠΟΛΙΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΤΟΥ.ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ Η ΕΡΜΗΝΕΥΕΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΑΡΜΟΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ Η ΒΟΥΛΗ(ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΕΚΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΟΥΝΤΑΙ)ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΝΟΜΟ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΠΟΥ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟΝ 3050 ΑΛΛΙΩΣ ΑΣ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ ΣΤΟ ΨΗΛΟ ΚΛΑΡΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΑΝ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΧΑΡΤΙ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ

\

Ετσι

να αγιάσει το χέρι σου αδελφέ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μεχρι την παραλαβή της εγγραφης απάντηση του ΣτΠ ,

μπορείτε επίσης να καταθέτετε μυνήσεις στους προισταμενους / υπαλλήλους των τμημάτων του ΟΑΕΕ

οι οποίοι έχουν υπογράψει τις παράνομες επιστολές.

Το θέμα δεν είναι καθόλου απλό .

Οι ευθύνες των αρμοδίων που απέστειλαν τις επιστολές είναι τεράστιες και δεν μπορούν να καλυφθούν πίσω απο μία παράνομη απόφαση της διοίκησης του ταμείου.

Αγνοια Νόμου όπως γνωρίζετε , δεν αναγνωρίζετε .

Τωρα θα μου πείτε , ποιός ξεκινάει τον πόλεμο .....

εμ έδω είναι το θέμα .....

ποιός ????

Κιμωνάκο , θα σε ιντριγκάρω λίγο τώρα ....... :)

Μαζί σου φίλε , αλλά ξέρεις πως έχουν τα πράγματα , καταρχήν δεν μπορείς να κάνεις εσύ σαν Λογιστής της μυνήσεις για λογαριασμό των πελατών σου και κατά τα δεύτερον όταν γνωρίζεις ότι ναι μεν η απόφαση είναι παράνομη και η επιστολή που έτυχε να δω τουλάχιστον γελοιά , αλλά γνωρίζεις ότι θα νομοθετηθεί(για να καλυφθούν και πολύ φοβάμαι ότι θα ισχύει και αναδρομικά και ας είναι εκ νέου αντισυνταγματικό) σε σύντομο χρονικό διάστημα τότε τι να πεις στον πελάτη σου ?

Σε 2 πελάτες που απλώς πρότεινα να περιμένουν και να μην κάνουν διακοπή αλλά και να απευθυνθούν στο τοπικο επιμελητήριο, θα σου πω απλά ότι έθεσα την όποια επαγγελματική μου φήμη (και κυρίως της ster) σε κίνδυνο , φαντάσουν να τους έλεγα να μυνήσουν ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Παναγιωτης

DAS ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΥ ΘΑ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΔΙΟΙΚΗΤΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΑΣ ΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΚΟΛΗΤΟΥΣ ΤΟΥ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΝΟΜΟ ΤΙΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥΣ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ (.........................)ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Παναγιωτης

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΝΟΜΟΥ .ΕΠΕΙΔΗ ΕΖΗΣΑ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΧΩΡΙΟ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Η ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ ΕΧΟΥΝ ΠΙΟ ΑΜΕΣΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ Η ΨΗΦΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΝΟΜΟΥ .ΕΠΕΙΔΗ ΕΖΗΣΑ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΧΩΡΙΟ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Η ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ ΕΧΟΥΝ ΠΙΟ ΑΜΕΣΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ Η ΨΗΦΟΣ

Εαν δεν επιδειξει ομως ενας βολευτης στο ναο της Δημοκρατιας απολυτη κομματικη πειθαρχια , στις επομενες εκλογες θα ψαχνει δουλεια η θα γλιφει για κανενα προεδριλικι

Τι θα προτιμησουν λοιπον οι εκλεγμενοι βολευτες μας ?

Τον λαο τον υπολογιζουν μονο 30 μερες πριν τις εκλογες

Ασε που καβαλανε τοσο ευκολα το καλαμι που ξερεις ειναι πολυ δυσκολο να πεσουν απο την βολευτικη lexus στο ιδιωτικο daewoo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κιμωνάκο , θα σε ιντριγκάρω λίγο τώρα ....... :(

Μαζί σου φίλε , αλλά ξέρεις πως έχουν τα πράγματα , καταρχήν δεν μπορείς να κάνεις εσύ σαν Λογιστής της μυνήσεις για λογαριασμό των πελατών σου και κατά τα δεύτερον όταν γνωρίζεις ότι ναι μεν η απόφαση είναι παράνομη και η επιστολή που έτυχε να δω τουλάχιστον γελοιά , αλλά γνωρίζεις ότι θα νομοθετηθεί(για να καλυφθούν και πολύ φοβάμαι ότι θα ισχύει και αναδρομικά και ας είναι εκ νέου αντισυνταγματικό) σε σύντομο χρονικό διάστημα τότε τι να πεις στον πελάτη σου ?

Σε 2 πελάτες που απλώς πρότεινα να περιμένουν και να μην κάνουν διακοπή αλλά και να απευθυνθούν στο τοπικο επιμελητήριο, θα σου πω απλά ότι έθεσα την όποια επαγγελματική μου φήμη (και κυρίως της ster) σε κίνδυνο , φαντάσουν να τους έλεγα να μυνήσουν ......

Ιντριγκάρισε με σου λέωωωωωωωωωω :P

δίκιο έχεις φίλε , δεν εχουμε εμεις καμμία δουλειά να κάνουμε μυνήσεις , ούτε να πείς κάτι τετοιο σε πελάτη σου .

Πρέπει όμως να τις κάνουν όσοι αισθάνονται ότι το ταμείο παρανομεί .

Οπότε μπορείς απλά να τους πείς να διαβασουν το φόρουμ :):blink:

Φιλιά φίλε μου ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Παναγιωτης

dida ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΝΟΜΟΥ ΑΥΤΟΣ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

dida ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΝΟΜΟΥ ΑΥΤΟΣ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ

................

Με βάσει το Σύνταγμα .......

Το οπίο βεβαίως η εκάστοτε Διοίκηση το επικαλέιται μόνο όταν την συμφέρει , ένα πράγμα όπως με την Ευρώπη , δε λένε να στην Ευρώπη δεν έχουν δώρα πάσχα κλπ ή ο ΦΠΑ στην Δανιά είναι 25% , αλλά κανείς δε λέει ότι μισθός έξω είναι διαφορετικός ή ότι οι κοινωνικές παροχές που απολαμβάνουν είναι παντελώς (μα παντελώς όμως) διαφορετικές .

Ή μήπως δεν έχει ξαναγίνει η αναδρομικότητα ???? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Παναγιωτης

ΙΣΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΜΕ ΝΟΜΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΣΥΜΒΑΛΩ ΧΡΗΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΙΝΗΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Περίπτωση να αναζητηθούν ευθύνες από κάποιους που δεν γνώριζαν ότι με εγκύκλιο δεν ανατρέπεις νόμο, δεν φαίνεται πουθενά έτσι? Και μετά ψάχνουμε να βρούμε αν υπάρχει κακοδιοίκηση στα ταμεία, που πήγαν τα λεφτά, και αν αυτά είναι δύσκολα πράγματα ε τότε ας έβγαζαν μιά ανακοίνωση να υπερασπιστούν την εγκυρότητα της εγκυκλίου τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Παναγιωτης

ΙΣΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΜΕ ΝΟΜΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΣΥΜΒΑΛΩ ΧΡΗΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΙΝΗΣΗ

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΑΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΜΕ ΤΙΤΛΟ (ΕΓΥΚΛΙΟΣ ΟΑΕΕ 113)ΣΤΟ FACEBOOK ΠΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΩΡΓΑΝΟΘΟΥΜΕ ΟΙ ΕΠΠΑΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΠΕΡΟΧΟ FOROUM ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά φτιάξτε κλαδικό όργανο.

Οπως βλέπετε έρχονται κι' άλλα.

Εμείς στην Λήμνο αρχίσαμε διαδικασίες.

Εχουμε και μια επιστολή Σηφουνάκη προς Λοβέρδο για να δεί το θέμα σε όλες τις διαστάσεις. Τον είχαμε συναντήσει πρόσφατα, μας δέχτηκε, μας άκουσε και αντέδρασε. Κάτι είναι και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΤΕΒΕ Η ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΗΠΟΣ ΑΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΗΝΟΥΜΕ ΟΓΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/5649

«Η ΕΣΕΕ εκπέμπει σήμα κινδύνου για τον ΟΑΕΕ».

Thursday February 25, 2010 08:00 AM

Ο Πρόεδρος της ΕΣΕΕ κ. Βασίλης Κορκίδης κατόπιν συνάντησης με τον Διοικητή του ΟΑΕΕ κ. Κ. Παπαθανασίου, απέστειλε επιστολές προς τους Υπουργούς Οικονομικών κ. Γ. Παπακωνσταντίνου και Εργασίας κ. Α. Λοβέρδο για επείγουσα συνάντηση με το Προεδρείο της ΕΣΕΕ, σχετικά με το φλέγον ζήτημα της δεινής οικονομικής και ταμειακής κατάστασης του ΟΑΕΕ.

«Η ΕΣΕΕ εκπέμπει σήμα κινδύνου για τον ΟΑΕΕ».

Ο Πρόεδρος της ΕΣΕΕ κ. Βασίλης Κορκίδης κατόπιν συνάντησης με τον Διοικητή του ΟΑΕΕ κ. Κ. Παπαθανασίου, απέστειλε επιστολές προς τους Υπουργούς Οικονομικών κ. Γ. Παπακωνσταντίνου και Εργασίας κ. Α. Λοβέρδο για επείγουσα συνάντηση με το Προεδρείο της ΕΣΕΕ, σχετικά με το φλέγον ζήτημα της δεινής οικονομικής και ταμειακής κατάστασης του ΟΑΕΕ.

Ο εμπορικός κόσμος εκφράζει για άλλη μία φορά την έντονη ανησυχία του για την επιδείνωση της ταμειακής κατάστασης και το μέλλον του ασφαλιστικού του φορέα, αφού οι δυσμενείς συνθήκες που πλήττουν τους ασφαλισμένους εμπόρους, έχουν μεγάλες επιπτώσεις στα έσοδα του Οργανισμού.

Οφείλουμε να επισημάνουμε ότι ο κίνδυνος μη καταβολής συντάξεων δεν υπάρχει, αφού η καταβολή συντάξεων είναι συνταγματική υποχρέωση του Κράτους.

Ο ΟΑΕΕ ως γνωστόν, δεν διαθέτει πλέον αποθεματικά στο ταμείο του και για να ανταπεξέλθει στις πληρωμές των συντάξεων Μαρτίου, Απριλίου και δώρου του Πάσχα, θα πρέπει να λάβει ως τακτική επιχορήγηση περίπου 300 εκ. ευρώ μέχρι τέλος Μαρτίου.

Σύμφωνα με τον προϋπολογισμό του 2010, οι ταμειακές ανάγκες του ΟΑΕΕ ανέρχονται στο 1,14 δις ευρώ, ενώ η τακτική επιχορήγηση που καλύπτεται από τον κρατικό προϋπολογισμό δεν υπερβαίνει τα 600 εκ. ευρώ με αποτέλεσμα να διαμορφώνεται ένα έλλειμμα 540 εκ. ευρώ.

Στα παραπάνω ποσά θα πρέπει να προσθέσουμε τις οφειλές από τις καθυστερημένες οφειλές, που φτάνουν τα 1,8 δις ευρώ αλλά και την μεγάλη μείωση της αξίας της κινητής και ακίνητης περιουσίας του Οργανισμού, η οποία κυμαίνεται ανάλογα με τις τιμές της αγοράς από 600 έως 800 εκ. ευρώ.

Για την ΕΣΕΕ, προϋπόθεση είναι η διατήρηση του δημόσιου και κοινωνικού χαρακτήρα του ΟΑΕΕ, ώστε να εξασφαλιστεί πρώτιστα η βιωσιμότητά του. Επιπλέον, στην παρούσα δυσμενή κατάσταση η μόνη λύση για τον Οργανισμό αλλά και τις επιχειρήσεις βρίσκεται στην πρόταση να υπάρξει πρόγραμμα επιδότησης αποπληρωμής των ασφαλιστικών εισφορών μέσω χαμηλότοκης δανειοδότησης από το ΤΕΜΠΜΕ με την εγγύηση του ελληνικού δημοσίου.

Ο Οργανισμός Ασφάλισης Ελεύθερων Επαγγελματιών αποτελεί τον δεύτερο μεγαλύτερο ασφαλιστικό φορέα μετά το ΙΚΑ, αφού καλύπτει 840.000 εμπόρους, βιοτέχνες και επαγγελματίες και περίπου 300.000 συνταξιούχους, με την προοπτική μάλιστα να εξελιχθεί στο ασφαλιστικό ταμείο όλων των αυτοαπασχολούμενων και εργοδοτών και όχι να βρίσκεται στο χείλος του γκρεμού αναζητώντας επειγόντως 280 εκατ. ευρώ.

Σύσσωμος ο εμπορικός κόσμος οφείλει να συνδράμει στην προσπάθεια επίλυσης των οικονομικών προβλημάτων του ασφαλιστικού μας φορέα, καταβάλλοντας έγκαιρα τις ασφαλιστικές εισφορές αλλά δεν μπορούμε να αγνοήσουμε ότι πάνω από το 30% των ασφαλισμένων συναδέλφων μας αφενός μεν επιθυμούν αφετέρου δε αδυνατούν να είναι συνεπείς.

Η ΕΣΕΕ συνεχίζει να πιστεύει ότι ο διάλογος με την πολιτική ηγεσία των αρμόδιων υπουργείων θα λύσει το πρόβλημα, θα φέρει αποτέλεσμα και θα καθησυχάσει όλους τους ασφαλισμένους και συνταξιούχους του ΟΑΕΕ.

Ωχχχχχχχχχχχχχχχ..............

Προετοιμάζουν το κόσμο κια για άλλα μέτρα.....

Τη γ@μήσαμε.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη papanasos

Όπως αντιλαμβάνεστε όλοι, με το νέο νομοσχέδιο θα μπούν ΟΛΑ τα επαγγέλματα στο ΤΕΒΕ, θα καταργηθεί λοιπόν το ελαφρυντικό της μικρής περιοχής και του εισοδηματικού κριτηρίου. Αυτό βέβαια δεν μπορεί να ειπωθεί και γι' αυτό γενικεύουν την "καταστρατήγηση του νόμου" χωρίς να δίνουν κάποιο παράδειγμα, παρά μόνο την δραστηριοποίηση σε αστικές περιοχές. Αυτό όμως θα συνεπάγεται την υπέρβαση του εισοδηματικού κριτηρίου, οπότε δεν υπάρχει λόγος να πειράξουν τίποτα, εκτός και άν μας θεωρούν ΟΛΟΥΣ σαν φοροφυγάδες, αλλά και πάλι αυτό δεν λύνει το θέμα.

Γι' αυτό καθίστε σοβαρά και σκεφτείτε επιχειρήματα πάνω σε αυτό το σκεπτικό, έτσι ώστε να μην μπορούν να χρησιμοποιήσουν αυτά τα επιχειρήματα.

Σε κάποιο post ακούστηκε η πρόταση να μπαίνει το κριτήριο της εντοπιότητας, αλλά και αυτό ίσως είναι ανασχετικό για κάποιον που θα ήθελε να επενδύσει σε ένα μικρό μέρος (αν και κάποιος που θα κάνει αυτό, θα προσβλέπει σε μεγάλους τζίρους οπότε λίγο θα τον ενδιαφέρει το έξτρα ποσόν των 4.000€ τον χρόνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου ηρθε και εμενα το περηβοητο χαρτι. Αδυνατο οικονομικα να μπω στο οαεε και χθες πηγα στο να δω τι θα γινει. Οταν τους ειπα οτι δεν εχω μεγαλα εισοδηματα και δεν θα μπορω να τους πληρωνω μου απαντησαν...Τον οαεε δεν τον ενδιαφερει αν δεν μπορεις να τον πληρωσεις.! Και αν δεν πληρωνεις θα σου κανουμε μυνηση.!

'Η εγραφεσε ή διαγραφεσε ηταν η απαντηση τους. Και χωρια το οτι για να διαγραφεις πρεπει να τους πληρωσεις και τα αναδρομικα απο 11/09.!!!!!!!!

Ιανουαριο και Φευρουαριο 2010 ειχα εσοδα 450 ευρω. Πως θα τους πληρωνω?? Για αυτους θα δουλευω???

Ειμαι σε αδιεξοδο σκεφτομαι να σταματησω το επεγγελμα μου, η να συνεχισω ετσι μεχρι να δω τι θα γινει. Παντως δυσκολα να τους πληρωσω που θα τα βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρία

Γεια χαρά σε όλους! Εγώ έκανα την έναρξη μόλις τον Οκτώβριο και ακόμα δεν έχω έσοδα!!! Δε σκοπεύω να πληρώσω. Και να 'θελα, δεν έχω τα χρήματα... Είμαι κάτοικος Νάξου και προσπαθώ να επικοινωνήσω με το Συνήγορο του Πολίτη, αλλά δεν έχω καταφέρει να βγάλω γραμμή. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να συντάξω και να υποβάλω την ένστασή μου στον ΟΑΕΕ; Το μέιλ μου είναι [email protected]. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΚΑΝΩΝΙΣΜΟΣ ΧΡΕΩΝ ΣΤΟ ΤΕΒΕ Η ΟΑΕΕ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Παναγιωτης

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΕΧΕΙ ΕΚΝΕΥΡΙΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΖΟΥΜΕ ΤΟΥ ΟΑΕΕ ΣΚΕΦΤΟΜΕ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΧΑΡΤΙ ΝΑ ΕΓΓΡΑΦΩ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΕΦΟΣΟΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΓΓΡΑΦΩ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΜΟΥ ΤΟ ΔΩΣΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ Ο ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα πήρα στα χέρια μου επιστολή του Διοικητή του ΟΑΕΕ προς τα κατά τόπους καταστήματα του ΟΑΕΕ με ημερομηνία 19/2/2010 και Αρ. Πρωτ. Διασφ./Φ9/17/18641 με Θέμα "Παροχή διευκρινίσεων" και Σχετικο την Εγκύκλιο 113/09. Αναφέρει:

Επισημαίνουμε ότι σε όλες τις περιπτώσεις των επαγγελματιών που αποδεικνύουν ότι δραστηριοποιούνται αποκλειστικά και μόνο σε προαιρετικές περιοχές, θα κρίνονται σύμφωνα με τις διατάξεις του έρθρου 9 του Ν. 3050/02, δηλαδή θα λαμβάνεται υπόψη το εισοδηματικό κριτήριο , προκειμένου να υπαχθούν στη ασφάλιση του ΟΑΕΕ

Δώρον-άδωρον για τους περισσότερους, αλλά είναι μια πληροφορία που δεν την είχα δει στο Taxheaven και πιθανόν να μπορεί να καθησυχάσει κάποιους. Φυσικά δε διευκρινίζεται αν η δραστηριοποίηση σε προαιρετικές περιοχές θα ισχύσει από εδώ και πέρα ή θα πρέπει να υφίσταται αναδρομικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα πήρα στα χέρια μου επιστολή του Διοικητή του ΟΑΕΕ προς τα κατά τόπους καταστήματα του ΟΑΕΕ με ημερομηνία 19/2/2010 και Αρ. Πρωτ. Διασφ./Φ9/17/18641 με Θέμα "Παροχή διευκρινίσεων" και Σχετικο την Εγκύκλιο 113/09. Αναφέρει:

Δώρον-άδωρον για τους περισσότερους, αλλά είναι μια πληροφορία που δεν την είχα δει στο Taxheaven και πιθανόν να μπορεί να καθησυχάσει κάποιους. Φυσικά δε διευκρινίζεται αν η δραστηριοποίηση σε προαιρετικές περιοχές θα ισχύσει από εδώ και πέρα ή θα πρέπει να υφίσταται αναδρομικά....

Μπορεις να το ανεβασεις να το εχουμε και εμεις????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεις να το ανεβασεις να το εχουμε και εμεις????

Στο site του ΤΕΒΕ πάντως δεν έχει κάτι ....

Καλό θα ήταν όποιος το έχει να το ανεβάσει.

Ψιλοάσχετο , αλλά σας ήρθαν τα φιρμανάκια του διμήνου από το ΤΕΒΕ με την ελάχιστη πραγματική αύξηση ....????!!! :):)

ΥΓ ..... και οι διακοπές μικρών και μικρομεσαίων συνεχίζονται , να δω από που θα τα πάρουν μετά ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα πήρα στα χέρια μου επιστολή του Διοικητή του ΟΑΕΕ προς τα κατά τόπους καταστήματα του ΟΑΕΕ με ημερομηνία 19/2/2010 και Αρ. Πρωτ. Διασφ./Φ9/17/18641 με Θέμα "Παροχή διευκρινίσεων" και Σχετικο την Εγκύκλιο 113/09. Αναφέρει:

Δώρον-άδωρον για τους περισσότερους, αλλά είναι μια πληροφορία που δεν την είχα δει στο Taxheaven και πιθανόν να μπορεί να καθησυχάσει κάποιους. Φυσικά δε διευκρινίζεται αν η δραστηριοποίηση σε προαιρετικές περιοχές θα ισχύσει από εδώ και πέρα ή θα πρέπει να υφίσταται αναδρομικά....

Όποια διευκρινιστική εγύκλιο και να βγεί οι άνθρωποι είναι για ξύλο ,

Πελάτης μου Ο.Ε. με έδρα χωριό κάτω των 1.000 κατοίκων Ξυλουργοί λέω ,

τους ήρθε το φιρμάνι από 1/11/2009 πρέπει να γραφτούν.

Βρε τους λέω ξυλουργοί είναι ,η εγκύκλιος 113/2009 τους εξαιρεί , τους δείχνω την έναρξη , τους δείχνω το καταστατικό

Εμείς λέει η υπάλληλος τους γράφουμε όλους .

Θα εγγραφούν θα πάρουν αριθμό μητρώου και μετά θα μου φέρεις τα τιμολόγια και μετά θα εξετάσω αν δικαιούνται απαλλαγής.

Βρε δεν πάτε να συμπρωταγωνιστήσετε με την Τζούλια ...

και να μας παρατήσετε στην ησυχία μας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όποια διευκρινιστική εγύκλιο και να βγεί οι άνθρωποι είναι για ξύλο ,

Πελάτης μου Ο.Ε. με έδρα χωριό κάτω των 1.000 κατοίκων Ξυλουργοί λέω ,

τους ήρθε το φιρμάνι από 1/11/2009 πρέπει να γραφτούν.

Βρε τους λέω ξυλουργοί είναι ,η εγκύκλιος 113/2009 τους εξαιρεί , τους δείχνω την έναρξη , τους δείχνω το καταστατικό

Εμείς λέει η υπάλληλος τους γράφουμε όλους .

Θα εγγραφούν θα πάρουν αριθμό μητρώου και μετά θα μου φέρεις τα τιμολόγια και μετά θα εξετάσω αν δικαιούνται απαλλαγής.

Βρε δεν πάτε να συμπρωταγωνιστήσετε με την Τζούλια ...

και να μας παρατήσετε στην ησυχία μας .

Δεν τους ειπες οτι εχεις κλεισει με περαιωση να μην ψαχνονται ?:)

Αφου δεν σε πηγαν και σε τακτικο ευχαριστημενος να σαι

Εμενα ειχαν ζητησει και τα σκισμενα στοιχεια απο τον ΚΒΣ σε μια διακοπη πριν κανενα διμηνο

Κalo kouragio , ta kalitera den ta exoume dei akoma

Αει σιχτιρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...