Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΔΩΡΟΥ ΠΑΣΧΑ


NICOL

Ερώτηση

Καλημέρα σας,

Δικαιούται Δ.Πάσχα για το έτος 2010 εργαζόμενος ο οποίος κατατάχθηκε στο στρατό 08/11/09 (έχει συμπληρώσει 1 χρόνο εργασίας στην εταιρεία και η σύμβασή του είναι αορίστου χρόνου)?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Όχι δεν δικαιούται .. εκτός και αν επιστρέψει πριν τις 30/04/2010.. :)

Επίσης το Δώρο Χριστουγέννων 2009 περιορίζεται στην αναλογία έως 07/11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη captainjim

απολύθηκα από το στρατό στισ 18 μαρτίου 2010. ενημέρωσα στις 23-3-2010 οτι επιθυμώ να επανέλθω για δουλειά την εταιρεία στην οποια εργάζομαι. καλύπτω συμβαση αορίστου χρόνου απο 2006 και λοιπες προυποθεσεις. Δικαιουμαι επίδομα (δώρο) πάσχα για το 2010?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιωργος

καλησπερα σας μια ερωτησουλα θα ηθελα να σας κανω κ εγω καθως δεν ξερω τι παιζει..... λοιπον δουλευω σε μια εταιρεια απο το 2007 ως μισθωτος ( 2 τριμηνες ορισμενου χρονου κ μετα αοριστου) στισ 18/3/09 καταταχτηκα στον ελληνικο στρατο. τι γινεται τωρα ομως.... ειδοποιησα οτι τελειωσα και θα ξαναπαω στην δουλεια μου την μ.πεμπτη . ερωτηση 1 δικαιουμε τιποτα απο το δωρο του πασχα??? κ αν ναι ποια ειναι η συναρτηση??? ερωτηση 2 επειδη ημουν 4 ωρος και θα με κανουν 8 ωρο παιζει να μου πουν να κανω παραιτηση ???? η προβλεπεται κατι αλλο??? αν εχετε κατι να προσθεσεται που πρεπει να προσεξω καλοδεχουμενο. ευχαριστω εκ των προτερων.

υ.γ. εψαξα για κατι αντιστοιχο για να μην σας κουρασω αλλα δυστυχως δεν διαφωτιστηκα . και παλι ευχαριστω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιωργος

καλησπερα σας μια ερωτησουλα θα ηθελα να σας κανω κ εγω καθως δεν ξερω τι παιζει..... λοιπον δουλευω σε μια εταιρεια απο το 2007 ως μισθωτος ( 2 τριμηνες ορισμενου χρονου κ μετα αοριστου) στισ 18/3/09 καταταχτηκα στον ελληνικο στρατο. τι γινεται τωρα ομως.... ειδοποιησα οτι τελειωσα και θα ξαναπαω στην δουλεια μου την μ.πεμπτη . ερωτηση 1 δικαιουμε τιποτα απο το δωρο του πασχα??? κ αν ναι ποια ειναι η συναρτηση??? ερωτηση 2 επειδη ημουν 4 ωρος και θα με κανουν 8 ωρο παιζει να μου πουν να κανω παραιτηση ???? η προβλεπεται κατι αλλο??? αν εχετε κατι να προσθεσεται που πρεπει να προσεξω καλοδεχουμενο. ευχαριστω εκ των προτερων.

υ.γ. εψαξα για κατι αντιστοιχο για να μην σας κουρασω αλλα δυστυχως δεν διαφωτιστηκα . και παλι ευχαριστω. :)

χιλια συγνωμη ξεχασα να αναφερω οτι απολυθηκα στις 18/3/10 και η σωστη ημερομηνια καταταξης ειναι 18/5/09 κ επισης ειμαι στην εταιρεια απο τον οκτωμβριο του 2007.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Δημήτρης

Καλησπέρα,

Το σενάριο είναι απλό, είμαι μισθωτός για κάτι λιγότερο από 2 συνεχόμενα έτη και παρουσιάστηκα στο στρατό 10 Μαΐου.

Έδωσα το χαρτί κατάταξης στο λογιστήριο της εταιρείας και έφυγα.

Θα ήθελα να μάθω τα εξής:

Πρώτον ποιες είναι οι ενέργειες που θα έπρεπε να κάνει η εταιρεία? Απόλυση του εργαζομένου? «Πάγωμα» της εργασιακής σχέσης? Έπρεπε να υπογράψω κάτι πριν φύγω?

Δεύτερον δικαιούμαι το δώρο του Πάσχα?

Και τρίτον η άδεια χάνεται για φέτος?

Επίσης θα ήθελα να σημειώσω ότι έμαθα ότι η εταιρεία με απέλυσε όσο ήμουν μέσα (μετά την κατάταξη μου) και την απόλυση (οικιοθελής αποχώρηση γράφει το χαρτί) την υπέγραψε η γραμματεία της εταιρείας εκ’ μέρους μου!

Πιστεύω ότι κάτι δεν έχει γίνει σωστά. Κάνω λάθος?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κανείς να βοηθήσει?

Να το θέσω λίγο πιο απλά…

Εγώ ως υπάλληλος πρέπει να κάνω κάτι άλλο πέρα από το να δώσω το χαρτί κατάταξή μου στο λογιστήριο της εταιρείας?

Μήπως από το δώρο του Πάσχα δικαιούμαι κάποια αναλογία με τα νέα δεδομένα?

Και σχετικά με την άδεια μου όσες μέρες δεν έχω πάρει τις χάνω? μεταφέρονται στο νέο έτος όταν επιστρέψω με το καλό ή τις πληρώνομαι?

Τέλος σχετικά με το «ατόπημα» που έφτιαξαν ένα χαρτί οικειοθελούς αποχώρησης μου και το υπέγραψε μια κοπέλα από την γραμματεία πώς να το χειριστώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κανείς να βοηθήσει?

Να το θέσω λίγο πιο απλά…

Εγώ ως υπάλληλος πρέπει να κάνω κάτι άλλο πέρα από το να δώσω το χαρτί κατάταξή μου στο λογιστήριο της εταιρείας?

Μήπως από το δώρο του Πάσχα δικαιούμαι κάποια αναλογία με τα νέα δεδομένα?

Και σχετικά με την άδεια μου όσες μέρες δεν έχω πάρει τις χάνω? μεταφέρονται στο νέο έτος όταν επιστρέψω με το καλό ή τις πληρώνομαι?

Τέλος σχετικά με το «ατόπημα» που έφτιαξαν ένα χαρτί οικειοθελούς αποχώρησης μου και το υπέγραψε μια κοπέλα από την γραμματεία πώς να το χειριστώ?

1. Αν είχατε κλείσει τουλάχιστον 6 μήνες εργασίας κατά την ημερομηνία κατάταξής σας και δεν υπογράψατε έντυπο οικειοθελούς αποχώρησης, τότε κακώς υπέβαλε ο εργοδότης τέτοιο έντυπο στον ΟΑΕΔ.

2. Δώρο Πάσχα δικαιούσθε αν εργαστήκατε κατά το διάστημα 1/1-30/4/2010, αν όχι τότε δεν δικαιούσθε τίποτα.

3. Αν παραδώσετε στον εργοδότη σας το χαρτί κατάταξης είστε καλυμένος.

4. Σύμφωνα με τον νόμο δεν πρέπει να έχετε υπόλοιπα αδείας από προηγούμενα έτη. Πρακτικά όμως δεν τα χάνετε. Το πόση άδεια δικαιούσθε έχει να κάνει με την ημερομηνία πρόσληψής σας. Γράψτε μας πότε προσληφθήκατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Αν είχατε κλείσει τουλάχιστον 6 μήνες εργασίας κατά την ημερομηνία κατάταξής σας και δεν υπογράψατε έντυπο οικειοθελούς αποχώρησης, τότε κακώς υπέβαλε ο εργοδότης τέτοιο έντυπο στον ΟΑΕΔ.

2. Δώρο Πάσχα δικαιούσθε αν εργαστήκατε κατά το διάστημα 1/1-30/4/2010, αν όχι τότε δεν δικαιούσθε τίποτα.

3. Αν παραδώσετε στον εργοδότη σας το χαρτί κατάταξης είστε καλυμένος.

4. Σύμφωνα με τον νόμο δεν πρέπει να έχετε υπόλοιπα αδείας από προηγούμενα έτη. Πρακτικά όμως δεν τα χάνετε. Το πόση άδεια δικαιούσθε έχει να κάνει με την ημερομηνία πρόσληψής σας. Γράψτε μας πότε προσληφθήκατε.

 

Εξακολουθούν να ισχύουν όλα αυτά ακόμη ή τα πήραν τα μνημόνια;

 

Θέλω να σιγουρευτώ πως στην περίπτωση μισθωτού που εργάζεται πάνω από 1 έτος στην επιχείρηση και καλείται στα όπλα τώρα εντός του Ιανουαρίου ισχύουν:

Δεν διακόπτεται η σύμβαση.

Δεν επιτρέπεται η απόλυση

Δικαιούται άδεια και επίδομα του 2014 και αναλογία δώρου Πάσχα γι αυτές τις πρώτες μέρες του Ιανουαρίου

 

Είναι υποχρεωτική η απασχόληση του για 1 χρόνο μετά την απόλυση αν το ζητήσει.

 

κάνουμε κάτι στο εργανη για να δηλώσουμε την αναστολή λόγω στράτευσης τώρα;

Αν όταν απολυθεί δεν επιστρέψει κάνουμε τότε κάτι για να δηλώσουμε την αποχώρηση;

Κάνουμε κάτι στο ΙΚΑ;

μου διαφεύγει κάτι;

 

 

Τι σημαίνει  

 

 

   Στην περίπτωση, όμως, που μισθωτός στρατευθεί ως έφεδρος, τότε, για όσο χρονικό διάστημα διαρκεί η στράτευσή του ως εφέδρου, έχει τα ίδια δικαιώματα μ' αυτά που θα είχε σε περίπτωση ασθενείας του

 

όλοι έφεδροι δεν είναι οι στρατευμένοι ή εννοεί έφεδρος αξιωματικός; ή μήπως επανεκπαίδευση; Σ΄αυτή την περίπτωση δηλαδή παίρνει αποδοχές 1 μήνα σαν τους ασθενείς;

 

Πρέπει να έχω κάτι επίσημο για την στράτευση σε περίπτωση ελέγχου;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη ξεφύγαμε από το θέμα... και συνεχίζω εκτός θέματος:

Δηλαδή αν δουλεύει λιγότερο από 6 μήνες κάνουμε οικειοθελής αποχώρηση? Εγώ πάντως δεν έχω κάνει αποχώρηση...λάθος μου? απλώς δεν μισθοδοτείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εξακολουθούν να ισχύουν όλα αυτά ακόμη ή τα πήραν τα μνημόνια;

 

Θέλω να σιγουρευτώ πως στην περίπτωση μισθωτού που εργάζεται πάνω από 1 έτος στην επιχείρηση και καλείται στα όπλα τώρα εντός του Ιανουαρίου ισχύουν:

Δεν διακόπτεται η σύμβαση.

Δεν επιτρέπεται η απόλυση

Δικαιούται άδεια και επίδομα του 2014 και αναλογία δώρου Πάσχα γι αυτές τις πρώτες μέρες του Ιανουαρίου

 

Είναι υποχρεωτική η απασχόληση του για 1 χρόνο μετά την απόλυση αν το ζητήσει.

 

κάνουμε κάτι στο εργανη για να δηλώσουμε την αναστολή λόγω στράτευσης τώρα;

Αν όταν απολυθεί δεν επιστρέψει κάνουμε τότε κάτι για να δηλώσουμε την αποχώρηση;

Κάνουμε κάτι στο ΙΚΑ;

μου διαφεύγει κάτι;

 

 

Τι σημαίνει  

 

όλοι έφεδροι δεν είναι οι στρατευμένοι ή εννοεί έφεδρος αξιωματικός; ή μήπως επανεκπαίδευση; Σ΄αυτή την περίπτωση δηλαδή παίρνει αποδοχές 1 μήνα σαν τους ασθενείς;

 

Πρέπει να έχω κάτι επίσημο για την στράτευση σε περίπτωση ελέγχου;

Ευχαριστώ

 

 

Πω, πω ερωτήσεις. Ούτε η κόρη μου ρωτάει με τέτοιον καταιγιστικό ρυθμό.

Όλα σωστά τα γράφεις μην αγχώνεσαι.

Κρατάς το χαρτί κατάταξης και το απολυτήριο όταν με το καλό απολυθεί.

Έφεδροι, εννοεί την μετεκπαίδευση στον στρατό και ναι πάει ως ανυπαίτιο κώλυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη ξεφύγαμε από το θέμα... και συνεχίζω εκτός θέματος:

Δηλαδή αν δουλεύει λιγότερο από 6 μήνες κάνουμε οικειοθελής αποχώρηση? Εγώ πάντως δεν έχω κάνει αποχώρηση...λάθος μου? απλώς δεν μισθοδοτείται

 

Μπορείς να το περάσεις ως εφαρμογή του νόμου περί στρατεύσεως μισθωτών εξ ελευθεριότητος του εργοδότη. Δηλαδή ενώ δεν είχε υποχρέωση, ο εργοδότης εφάρμοσε τον νόμο προς το συμφέρον του εργαζόμενου. Απλά, θα τον ξαναπάρεις όταν γυρίσει.

Αλλιώς ναι, έπρεπε να αποχωρήσει. Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πω, πω ερωτήσεις. Ούτε η κόρη μου ρωτάει με τέτοιον καταιγιστικό ρυθμό.

Όλα σωστά τα γράφεις μην αγχώνεσαι.

Κρατάς το χαρτί κατάταξης και το απολυτήριο όταν με το καλό απολυθεί.

Έφεδροι, εννοεί την μετεκπαίδευση στον στρατό και ναι πάει ως ανυπαίτιο κώλυμα.

 

Ευχαριστώ doctor

 

Αν μπορείς σε παρακαλώ πες μου αν πρέπει να κάνω κάτι με το εργανη τώρα.

επίσης μπορώ να πάρω αντίγραφα της κλήσης ή του απολυτηρίου?  Δεν είναι απόρρητα αυτά τα έγγραφα΄?

 

μήπως να του ζητήσω καμιά βεβαίωση στρατολογίας?

 

 

Σ΄ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ doctor

 

Αν μπορείς σε παρακαλώ πες μου αν πρέπει να κάνω κάτι με το εργανη τώρα.

επίσης μπορώ να πάρω αντίγραφα της κλήσης ή του απολυτηρίου?  Δεν είναι απόρρητα αυτά τα έγγραφα΄?

 

μήπως να του ζητήσω καμιά βεβαίωση στρατολογίας?

 

 

Σ΄ευχαριστώ και πάλι

 

Ζήτα του τα πάντα, σιγά τα απόρρητα.

Στην Εργάνη δεν κάνεις τίποτα. Κάποτε στο χειρόγραφο πρόγραμμα που στέλναμε γράφαμε από κάτω ότι ο έτσι είναι φαντάρος. Μπορείς να το αναγράψεις κάπου, αν στέλνεις πρόγραμμα εργασίας. Αν είναι σταθερού ωραρίου δεν νομίζω να χρειάζεται να κάνεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σ΄ευχαριστώ και πάλι

 

με δεδομένο ότι θα απολυθεί μέσα στο 2014 μπορώ να του δώσω άδεια και επίδομα μετά την απόλυση και δώρο πάσχα τον απρίλιο και να μην κάνω τώρα τίποτα?

 

Σε ζάλισα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σ΄ευχαριστώ και πάλι

 

με δεδομένο ότι θα απολυθεί μέσα στο 2014 μπορώ να του δώσω άδεια και επίδομα μετά την απόλυση και δώρο πάσχα τον απρίλιο και να μην κάνω τώρα τίποτα?

 

Σε ζάλισα  :)

 

Ναι, μια χαρά το πας. :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μισθωτός αορίστου χρόνου με ημερομηνία πρόσληψης 5ο/2017 αν κληθεί εντός του Ιανουαρίου 2018 προς στράτευση τι δικαιούται να λάβει πέρα των αποδοχών για τις ημέρες που εργάστηκε;

Με τη λήξη της θητείας θα επιστρέψει κανονικά στην εταιρεία. Μπορεί να λάβει τότε την άδεια του 2018 κ το επίδομα ή θα πρέπει να του αποδοθούν αναλογικά πριν την αποχώρησή του για το στρατό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...