Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μη επιλέξιμος ΚΑΔ για ΕΣΠΑ Ε.Ε και αντιμετώπιση.


ΣΟΦΟΚΛΗΣ

Ερώτηση

Καλημέρα συνάδελφοι.Έχω κάνει έναρξη το 2005 με ΚΑΔ(2008) 69.20.23.01.Ο ΚΑΔ αυτός δεν είναι μέσα στους επιλέξιμους.Το κακό είναι ότι όταν έκανα την έναρξη δεν έβαλα άλλους δευτερεύοντες ΚΑΔ και ο ΚΑΔ δεν είναι και σωστός.Ξέρετε ο "τσαγκάρης δεν έχει παπούτσια".Τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει καποιος τρόπος που μπορώ να ξεπεράσω αυτό τον σκόπελο.Καμιά μεταβολή στο μητρώο με πρόστιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Καλημέρα συνάδελφοι.Έχω κάνει έναρξη το 2005 με ΚΑΔ(2008) 69.20.23.01.Ο ΚΑΔ αυτός δεν είναι μέσα στους επιλέξιμους.Το κακό είναι ότι όταν έκανα την έναρξη δεν έβαλα άλλους δευτερεύοντες ΚΑΔ και ο ΚΑΔ δεν είναι και σωστός.Ξέρετε ο "τσαγκάρης δεν έχει παπούτσια".Τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει καποιος τρόπος που μπορώ να ξεπεράσω αυτό τον σκόπελο.Καμιά μεταβολή στο μητρώο με πρόστιμο;

Παιδιά ναι αν μπορουσε κάποιος να  απαντησει γιατι με ενδιαφερει και εμενα πολυ αυτο και συγκεκριμενα το ΚΑΔ 69.20.00.00.Μπορώ να κάνω κάτι?

Σας ευχαριστώ πολυ και καλη σας μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά ναι αν μπορουσε κάποιος να  απαντησει γιατι με ενδιαφερει και εμενα πολυ αυτο και συγκεκριμενα το ΚΑΔ 69.20.00.00.Μπορώ να κάνω κάτι?

Σας ευχαριστώ πολυ και καλη σας μερα

[/quote

Τι να κάνετε ρε παιδιά;

Μεταχρονολογημένη αλλαγή στον ΚΑΔ; Και να μπορούσε να γίνει θα προκύψει από μεταβολή στο μητρώο(σύγχρονη).

Άρα ο απαράβατος όρος της προ της 1/1/09 έναρξης πάει περίπατο.

Μάλλον την πατήσατε ( κάθε εμπόδιο για καλό). :)

Να περιμένετε το επόμενο.(πακέτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Παιδιά ναι αν μπορουσε κάποιος να απαντησει γιατι με ενδιαφερει και εμενα πολυ αυτο και συγκεκριμενα το ΚΑΔ 69.20.00.00.Μπορώ να κάνω κάτι?

Σας ευχαριστώ πολυ και καλη σας μερα

Επειδή έχω και εγω τον ίδιο ΚΑΔ 69.20.00.00 και τον 70.22.0000 και μάλλον την πατήσαμε, μήπως μπορούμε να κάνουμε αυτό που λέει για την εξειδίκευση ΚΑΔ? Ή αυτό θα σήμαινε πως θα έπρεπε να έχουμε σαν ΚΑΔ τον 69.20? (μπορείς να έχεις δευτεροβάθμιο ΚΑΔ?)

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε σε παραπέμπω στις απαντήσεις - ερμηνεία που η ομάδα Κρατικών Ενισχύσεων της Γενικής Διεύθυνσης Δημόσιων Επενδύσεων του ΥΠΟΙΟ παραθέτει στην σχετική ιστοσελίδα (http://www.ependyseis.gr/sub/epag/faqs.htm) και συγκεκριμένα στο ερώτημα με α/α 6.

---------------------------------------------------------------------------------------

6. Μπορώ να διορθώσω τον ΚΑΔ μου κάνοντας μεταβολή στη Δ.Ο.Υ. έτσι ώστε να έχω δικαίωμα συμμετοχής στο πρόγραμμα;

Σύμφωνα με το Άρθρο 8, Δεύτερο στάδιο της Υ.Α. Προκήρυξης, οι αιτήσεις έναρξης/ επέκτασης/ μεταβολής δραστηριότητας, όπως είναι η μεταβολή του ΚΑΔ, πρέπει να έχουν γίνει πριν την 1/1/2009 ώστε να υπάρχει δυνατότητα υποβολής πρότασης στο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Από τον παραπάνω περιορισμό εξαιρούνται οι διαδικασίες εξειδίκευσης ΚΑΔ οι οποίοι προκύπτουν μετά από προσθήκη στην οικεία ΔΟΥ.

Παράδειγμα: Δικηγόρος ο οποίος έχει πάρει με αντιστοίχηση τον Γενικό ΚΑΔ 69.10.1, προκειμένου να υποβάλλει πρόταση στο πρόγραμμα θα πρέπει να κάνει μεταβολή από την οποία να προκύπτει η εξειδίκευση ΚΑΔ υπηρεσιών δικηγόρου, ενός ή περισσοτέρων, από τους ΚΑΔ που είναι επιλέξιμοι στο Παράρτημα Β της Υ.Α. προκήρυξης για την κατηγορία 3 «Δικηγόροι» (69.10.11, 69.10.12, 69.10.13, 69.10.14, 69.10.15) στην οικεία ΔΟΥ.

------------------------------------------------------------------------------------------

Το ανησυχητικό είναι ότι αρκετοί υπάλληλοι - στελέχη στις διάφορες διευθύνσεις, των διάφορων Υφυπουργείων του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών (Σημ. σήμερα λέγεται διαφορετικά) σχεδιάζουν χωρίς να έχουν γνώση της πραγματικότητας των αντικειμένων των άλλων διευθύνσεων, δηλαδή της πραγματικής ωρίμανσης και υιοθέτησης ενός αντικειμένου, όπως αυτό των ΚΑΔ, από την πραγματική αγορά.

Ίσως σε κάποιους φανεί παράξενο αλλά επί του πρακτέου η πλειονότητα του επιχειρηματικού κόσμου και των ελεύθερων επαγγελματιών αγνοεί την ύπαρξη των ΚΑΔ. Άλλωστε ούτε οι αρμόδιες διευθύνσεις των ΔΟΥ και του ΚΕΠΟΙΟ είχαν ποτέ δώσει την πρέπουσα σημασία στους ΚΑΔ.

Βέβαια το πλέον ανησυχητικό είναι ότι πολλά προγράμματα στα πλαίσια του ΕΣΠΑ κρίνουν την επιλεξιμότητα των επιχειρήσεων από αυτούς τους κωδικούς χωρίς πρώτα να έχει δοθεί η δυνατότητα στις επιχειρήσεις, δηλαδή στους λογιστές, να τακτοποιηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

ρώτησα σε Δ.Ο.Υ σήμερα και μου είπαν πως αυτό που θέλω να κάνω (δηλ. από 69200000 να πάω πχ. στον 69201 ή σε κάποιον άλλο) είναι εξειδίκευση. Οπότε σύμφωνα με το ερώτημα 6 που εξαιρεί την εξειδίκευση στον περιορίσμό των ΚΑΔ μπορώ να παω στη Δ.Ο.Υ να προσθέσω τους ΚΑΔ και να συμμετάσχω.

Το οτι είναι παράλογο να επιλέγονται μόνο οι συγκεκριμένοι ΚΑΔ και να πρέπει να κάνουμε εξειδίκευση είναι.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχω έναν γενικό καδ και αντί να ζητήσω εξιδεικευση ή προσθήκη δευτερέυουσας δραστηριότητας ,κάνω διακοπή της κύριας και νεά δραστηριότητα έναν από τους επιλέξιμους καδ της προκύρηξης, υπάρχει περίπτωση να επιδοτηθώ?Μάλλον χλωμό ε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...