• 0
Sign in to follow this  
Guest stefanos72

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑΣ ΙΚΑ

Question

Guest stefanos72   
Guest stefanos72

Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος συνάδελφος αν γνωρίζει για το εξής :

Έχουμε ασφαλιστική ενημερότητα μεχρι 19/01/2005, πήγα στο ΙΚΑ της περιοχής για νέα ασφαλιστική ενημερότητα. Αφού περίμενα για κανένα δίωρο στην ουρά, όταν έφτασε η σειρά μου, η υπάλληλος με ενημέρωσε, ότι δεν μπορούσε να μου χορηγήσει νέα ασφαλιστική ενημερότητα, διότι έχω ήδη και πρέπει να ζητήσω όταν θα λήγει η υπάρχουσα. Το μόνο που μπορούσε να κάνει, όπως μου είπαν, ήταν να μου επικυρώσουν αντίγραφα της ήδης υπάρχουσας.

Παρακάλεσα να μου πουν βάσει ποιας εγκυκλίου του ΙΚΑ κάνουν κάτι τέτοιο, εφόσον και έχω πληρώσει τις ασφαλιστικές εισφορές και έχουν κατατεθεί εμπρόθεσμα όλες οι ΑΠΔ. Στην ερώτησή μου ότι μπορούσα να μην έχω πάει την ενημερότητα που λήγει τον Ιανουάριο του 2005, αλλά άλλη παλαιότερη οπότε θα μου χροηγούσαν την ενημερότητα, δεν πήρα απάντηση, παρά τις επίμονες ερωτήσεις μου δεν πήρα καμμία απάντηση.

Για αυτό θα παρακαλέσω κάποιον συνάδελφο που να γνωρίζει τέτοια εγκύκλιο ή απόφαση του ΙΚΑ να μου την αναφέρει.

Ευχαριστώ,

Στέφανος

9 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Θα ψάξω Στέφανε μήπως βρω κάτι σχετικό. Πάντως μέσω διαδικτύου δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός. Εχω βγάλει αρκετές φορές 2 ή 3 ενημερότητες , έστω κι αν είχα ξαναβγάλει .

• 0

Φυσικά δεν θα βρείς πουθενά τέτοια εγκύκλιο. Εάν είχες χάσει ή δώσει την προηγούμενη ενημ/τα τί θα έκαναν ? Ή ακόμη εάν ήσουν αναγκασμένος να λήψεις στο εξωτερικό για το επόμενο τρίμηνο θα έπρεπε ή επιχείρηση σου ή οι δανειοδοτήσεις σου να κολλήσουν ?

(την προηγούμενη ενημ/τα την έδωσες εσύ ή την βρήκαν στο αρχείο ?).

Υ.Γ. οι ενημερότητες δεν επικυρώνονται ως ακριβή αντίγραφα καθ' οσων γνωρίζω.

• 0
Guest stefanos72   
Guest stefanos72

Σας ευχαριστώ,

Πάνο ακριβώς αυτά που γράφεις τα ρώτησα και εγώ, φυσικά την τελευταία ενημερότητα που έληγε στις 19/01/2005 την πήγα εγώ, ολέθριο λάθος. Απάντηση δεν πήρα, και επειδή τα περί των ασφαλιστικών θεμάτων δεν είναι και το καλύτερο μου, ρώτησα την προοϊσταμένη "Βάσει ποιας εγκυκλίου του ΙΚΑ ή βάσει ποιάς απόφασης της Διοίκησης του ΙΚΑ μου το έλεγε αυτό και εφόσον δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, είναι υποχρεωμένη να μου δώσει ενημέρότητα".

Τι ήθελα και το είπα, ήταν σαν να της έβρισα την οικογένεια, και το αποτέλεσμα όχι μόνο δεν έκανα αυτό για το οποίο είχα πάει, αλλά κόντεψα και να τσακωθώ, πήγαμε και στον Διευθυντή του υποκαταστήματος, και αυτός να την υποστηρίζει. Και του λέω να μου δώσει την απάντηση αυτή εγγράφως, την οποία τόσο στεναρά την υποστήριζε προφορικά, αλλά τίποτα.

Απαράδεκτο, δηλαδή σε αυτήν την χώρα οι δημόσιες υπηρεσίες θα αυθαιρετούν και ο κάθε δημόσιος υπάλληλος θα κάνει ότι γουστάρει και κανείς δεν κάνει. Ήμουν δύο ώρες στην ουρά, για ποιο λόγο ?

Παρόμοιες περιπτώσεις , μου έχουν τύχει και σε υποθέσεις με την εφορία, αλλά έβγαζα άκρη, στο ΙΚΑ δυστυχώς άκρη δεν βγάζεις.

Κάρολε, αν βρεις κάτι, σε παρακαλώ να με ενημερώσεις.

Σας ευχαριστώ,

Στέφανος

• 0
Guest ALEXIS   
Guest ALEXIS

ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΤΟΥ 2003 Η ΟΠΟΙΑ ΒΓΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ "ΦΡΕΝΑΡΕΙ" ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΤΗΤΑ ΚΑΘΕ ΔΙΜΗΝΟ. Η ΕΓΛΥΚΛΙΟΣ ΑΥΤΗ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΤΟ ΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΔΙΔΕΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΝΗΜΕΡ. ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ (ΓΙΑ ΔΑΝΕΙΑ, ΛΟΓ/ΣΜΟΥΣ ΥΠΕΡΑΝΑΛΗΨΗΣ ΚΛΠ) ΚΑΘΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΩΣ Η ΙΣΧΥ ΚΑΘΕ ΕΝΗΜΕΡΩΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΕΡΜΗΝΕΙΑ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΒΑΣΕΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ, ΚΑΚΩΣ ΚΑΤ' ΕΜΕ. ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ: ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ, ΔΕΙΞΕ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ. ΕΙΜΑΙ ΠΑΘΟΝ...

• 0
Guest Guest   
Guest Guest

ΕΓΩ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΜΕ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΑ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΩ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΔΙΕΘΥΝΣΗ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΣΕΙ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ.

• 0
Guest mariava72   
Guest mariava72

Δυστηχώς Στέφανε την έχω πατήσει και ΄γω έτσι.

Σχετική εγκύκλιο δεν έχω βρει. Απλά και την ασφαλιστική ενημερότητα να μην είχες μαζί σου θα το έβλεπε η υπάλληλος από το φάκελο της Επιχείρησης.

Συμφωνώ με τον Κάρολο ότι μέσω διαδικτύου δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα και πιστεύω ότι καλό θα ήταν να κάνεις γνωστοποίηση στην Διοίκηση του ΙΚΑ μέσω της φόρμας που υπάρχει στην επίσημη σελιδα του.

• 0
Δυστηχώς Στέφανε την έχω πατήσει και ΄γω έτσι.

Σχετική εγκύκλιο δεν έχω βρει. Απλά και την ασφαλιστική ενημερότητα να μην είχες μαζί σου θα το έβλεπε η υπάλληλος από το φάκελο της Επιχείρησης.

Συμφωνώ με τον Κάρολο ότι μέσω διαδικτύου δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα και πιστεύω ότι καλό θα ήταν να κάνεις γνωστοποίηση στην Διοίκηση του ΙΚΑ μέσω της φόρμας που υπάρχει στην επίσημη σελιδα του.

Να ψάξουν το φάκελο για το πότε έχεις ξαναπάρει ενημερώτητα στο ΙΚΑ? Μόνο στο ΤΕΒΕ συμβαίνει αυτό. Είναι υποχρεωμένοι να σας/μας δώσουν. Απλά βαριούντε.

• 0
Guest mariava72   
Guest mariava72
Να ψάξουν το φάκελο για το πότε έχεις ξαναπάρει ενημερώτητα στο ΙΚΑ? Μόνο στο ΤΕΒΕ συμβαίνει αυτό. Είναι υποχρεωμένοι να σας/μας δώσουν. Απλά βαριούντε.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι βαριούνται. Δεν τους δικαιολόγησα. Απλά σε δύο υποκ/μα ΙΚΑ που έχω πάει πάρα πολλές φορές για αρκετά συνεχόμενα χρόνια πάντα έλεγχαν πότε είχαμε πάρει ενημερότητα.

• 0

Πρέπει να κοινοποιούμε τα προβλήματα στην ηλεκτρονική τους αλληλογραφία

Οφείλω να ομολογήσω ότι απαντούν άμεσα. Δυστυχώς η κατάσταση με την συμπεριφορά των υπαλλήλων είναι απερίγραπτη.

Φανταστείται πως φέρονται στους γέροντες και ακόμη περισσότερο στους αλλόδαπούς.

ΥΓ

Κριτήριο για μετεγκατάσταση του ΙΚΑ ΕΛΑΣΣΌΝΑΣ από ισόγειο σε 1ο όροφο ήταν το ότι δεν είναι εύκολα προσβάσιμο στις ευπαθείς ομάδες!! Ντροπή.

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.