Προς το περιεχόμενο

Επιτροπη Καταστατικου. Ψηφοφορία Αρθρων .


Ψηφοφορία για την ανάδειξη Υπεύθυνου Σύνταξης Καταστατικού.  

49 ψήφοι

  1. 1. Ποιον επιθυμείται για Υπέυθυνο Συντονισμού Σύνταξης Καταστατικού.

    • diba
      12
    • All Bandy
      4
    • B25
      9
    • Τσόφης
      1
    • Sarimarina
      9
    • KAROLOS
      38


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προτείνω:

1. Εδρα η Αθήνα.(για πρακτικούς αλλά και διπλωματικούς λόγους)

2. Η απόδοση στα αγγλικά να είναι αυτολεξεί. Η χρήση του "Τhink Τank" θα ήταν καλό - αν γίνεται - Οι καλοί γνώστες της γλώσσας θα μας πουν.

3. έμβλημα της Ομάδας προτείνω αυτό που επισυνάπτω.

4. Καλό αυτό του Στέφανου περί ελληνική εταιρεία απλά μου φαίνεται πολύ πάνω από τις δυνατότητες μας... Σκέφτομαι ότι τέτοιο πράγμα κάνουν τα καλύτερα μυαλά του κάθε κλάδου, άρα δεν μας ταιριάζει.

.........................................

1. Αν και η έδρα μας έχει προβληματίσει από τις αρχές των συζητήσεων πιστεύω και εγώ ότι η Αθήνα είναι καλύτερα να δηλωθεί ως φυσική έδρα τώρα βέβαια θέμα γεννάται που , πιστεύω όμως ότι θα είναι το πιο εύκολο .

Παράλληλα όμως νομίζω ότι θα πρέπει έστω να αναφέρεται και στο καταστατικό και η διαδικτυακή διεύθυνση ή έστω το e-mail

2. Όπως έχουμε ξαναγράψει το think tank είναι αυτό που πλησιάζει εννοιολογικά σε αυτό που προσπαθούμε να φτιάξουμε : "ομάδα ανθρώπων ή οργανισμός που ασχολείται με διεπιστημονικό έργο τεχνολoγικού ή κοινωνικού ή οικονομικού περιεχομένου"

Από το λίγο που έψαξα οι αγγλικοί όροι είναι είναι : think tank και policy institute

Τώρα βέβαια αυτολεξεί δε έχω τις γνώσεις αλλά νομίζω πως ούτως ή άλλως δεν μπορούν να αποδωθούν όλες οι λέξεις :

πχ GREEK WEB THINK TANK(POLICY INSTITUTE) and INTERVENTION ACCOUNTANTS

ή

Thought and Intervention Group Accountants

(τυπικό μεν και αυτό τι θέμα .... :P )

3. Με το έμβλημα προσωπικά συμφωνώ το ίδιο και η ster

Κατά τα λοιπά νομίζω ότι το καταστατικό που ανέβασε ο Κωστής περιλαμβάνει σχεδόν όλα από τα πράγματα που έχουμε αναφέρει , άρα λοιπόν πιστεύω ότι πρέπει να προχωρήσουμε και στα υπόλοιπα άρθρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 187
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οφειλω να πω οτι εμενα δεν μου αρεσει το λογοτυπο.

Οχι οτι εχω κατι με τον Ομηρο(ουτε με τον Σταυρουλακη, ειναι και οι δυο αιωνιες και διαχρονικες αξιες ), :P αλλα ολο αυτο που εχω στο μυαλο μου και στις αισθησεις μου γι αυτη την ομαδα, δεν το εκφραζει η εικονα του Ομηρου και οσο αυτο για την ισχυ, εχει χιλιοχρησιμοποιηθει και χιλιοειπωθει ....

Εχω στο μυαλο μου κατι που θα παραπεμπει απευθειας στο μελλον , και θα δινει εμφαση στην επικοινωνια περισσοτερο και στην αλλη θεωρηση, αλλη ματια...Με εκφραζουν πολλες εικονες που βρηκα στο google, αλλα δεν ξερω πως μπορουν να προσαρμοστουν για να μην ειναι αντιγραφη....

Επισης στους σκοπους, στο καταστατικο, μου φανηκαν πολλοι οταν το διαβαζα, οχι στην ουσια, αλλα στην αναλυση και οτι θα μπορουσαν να συμπτυχθουν ας πουμε το γ με το δ και το ε με το στ....

(ευνοητο θεωρω οτι ολοι λεμε απλα τις αποψεις μας, κανεις δεν διεκδικει την αυθεντια και το αλαθητο και δεν χρειαζεται καθε φορα να το τονιζουμε αυτο)

Η αληθεια ειναι οτι δεν ηθελα να το πουμε συλλογο το ενγχειρημα , αλλα ουτε η εταιρεια (του τυπου μαθηματικη κ.λ.π.) μου ταιριαζει και δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...

σε οσα συμφωνω , θεωρω οτι δεν χρειαζεται να αναφερθω για λογους συντομιας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφειλω να πω οτι εμενα δεν μου αρεσει το λογοτυπο.

Οχι οτι εχω κατι με τον Ομηρο(ουτε με τον Σταυρουλακη, ειναι και οι δυο αιωνιες και διαχρονικες αξιες ), :P αλλα ολο αυτο που εχω στο μυαλο μου και στις αισθησεις μου γι αυτη την ομαδα, δεν το εκφραζει η εικονα του Ομηρου και οσο αυτο για την ισχυ, εχει χιλιοχρησιμοποιηθει και χιλιοειπωθει ....

Συμφωνώ με τη Χρύσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θεωρώ ότι καθυστερήσαμε, προτείνω να γίνουν αποδεκτά όπως είναι τα 3 πρώτα άρθρα. Αργότερα, μέσω ψηφοφοριών, αλλάζουμε ότι θέλουμε. Δεν πρέπει να εγκλωβιστούμε σε ατελείωτες λεπτομέρειες που δεν τελειώνουν ποτέ. Δημοκρατικό κεκτημένο η συζήτηση αλλά και η προσπάθεια γιά πορεία προς τα μπρός ακόμα πιό μεγάλο κεκτημένο. Προτείνω να έχει ολοκληρωθεί η συζήτηση μέχρι την Τετάρτη το βράδυ.

Η δική μου γνώμη είναι διαφορετική επί του θέματος.Χρειάζεται προσοχή στη σύνταξη του καταστατικού διότι ανακύπτουν διάφορα νομικά προβλήματα που όταν δει κάποιος επιφανειακά και βιαστικά το θέμα δεν τα προσέχει. Επίσης όπως ανέφερε και ο Κωστής, χρειάζεται συμμετοχή. Δεν είναι σωστό να τελειώσουμε με το καταστατικό και να συμμετέχουν τρεις και ο κούκος. Υπομονή χρειάζεται. Μην ξεχνάμε βέβαια ότι το καταστατικό είναι το λιγότερο στην όλη προσπάθεια. Το πιο σημαντικό είναι οι προτάσεις και οι λύσεις που θα παρουσιάσει η ομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπαναφερω την εξτριμιστικη μου ιδεα για την ονομασια Ο.Π.ΛΟ ( Ομαδα Παρεμβασης ΛΟγιστων ) αγγλιστι OPLO με logo μια πενα σε σχημα οπλου ( αναλαμβανει φιλος μου το design :P )

Και το εξηγω :Πιασαρικος τιτλος , ευκολα αναγνωρισιμος , ευκολομνημονευτος , ξεφευγει απο τα συνηθισμενα , εξαπτει την περιεργεια , δειχνει πολιτισμενη αντισταση στα τετριμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωνσταντινε, πιστευω οτι πρεπει να ανεβασεις ολο το κομματι στο οποιο εισαι ετοιμος και θα μπορουσες να μας δωσεις. Αν μας ελεγες και τα σημεια που σε προβληματιζουν, ισως ειχαμε την ευκαιρια να το συζητησουμε και μεις με δικους μας νομικους. Και σιγουρα θελει μεγαλη προσοχη και δεν ειναι το ευκολοτερο πραγμα η συνταξη του καταστατικου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Μέσα για την επίτευξη του σκοπού μπορούν να είναι όλα τα νόμιμα μέσα που η Γενική Συνέλευση θεωρεί ενδεδειγμένα ή πρόσφορα. Ενδεικτικά αναφέρονται: α) η ανάπτυξη διαλόγου, η ανταλλαγή απόψεων, προτάσεων και εμπειριών όλων των μελών πανελλαδικά, μέσα από τον διαδικτυακό τόπο που διαθέτει ο σύλλογος, β) η συνεργασία με άλλους επιστημονικούς, επαγγελματικούς, διοικητικούς και λοιπούς φορείς και ανεξάρτητες αρχές για την προώθηση των προτάσεων και την ευχερέστερη επίλυση των προβλημάτων των μελών του συλλόγου, γ) η αποστολή με κάθε πρόσφορο μέσο των θέσεων, των προτάσεων, των λύσεων και των ψηφισμάτων του συλλόγου σε Υπουργεία, επιμελητήρια, εφημερίδες, περιοδικά, συνδικαλιστικές και λοιπές οργανώσεις, δ) η οργάνωση και διεξαγωγή διαλέξεων, ημερίδων, συνεδρίων και άλλων συναφών εκδηλώσεων που θα έχουν ως στόχο την εξυπηρέτηση των σκοπών του συλλόγου. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ανεξάρτητη αρχή μπορεί να είναι: ο Συνήγορος του Πολίτη, Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (ΑΔΑΕ), Εθνική Αρχή Καταπολέμησης της Νομιμοποίησης Εσόδων από Εγκληματικές Δραστηριότητες, Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς, Επιτροπή Ανταγωνισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει η ιδέα του Διομήδη..

Μολις ανοιξα ενα blog , για να κατοχυρωσουμε καπως την θεση μας στο διαδικτυο εαν αποφασιστει η ιδεα μου

Εαν οχι , δεν εγινε και τιποτα :P

http://oplo-gr.blogspot.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπαναφερω την εξτριμιστικη μου ιδεα για την ονομασια Ο.Π.ΛΟ ( Ομαδα Παρεμβασης ΛΟγιστων ) αγγλιστι OPLO με logo μια πενα σε σχημα οπλου ( αναλαμβανει φιλος μου το design :P )

Και το εξηγω :Πιασαρικος τιτλος , ευκολα αναγνωρισιμος , ευκολομνημονευτος , ξεφευγει απο τα συνηθισμενα , εξαπτει την περιεργεια , δειχνει πολιτισμενη αντισταση στα τετριμενα

πολιτισμενη αντισταση στα τετριμενα
Εχω αντίθετη αίσθηση και δεν είμαι η μόνη.....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αντίθετη αίσθηση και δεν είμαι η μόνη.....

Αυτο θα φαινεται απο το logo μας

Καθε αποψη σεβαστη παντως , μια απλη ιδεα εριξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αντίθετη αίσθηση και δεν είμαι η μόνη.....

καλως ...αλλα οι αλλοι της ιδιας αισθησης , ποιοι ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θα φαινεται απο το logo μας

Καθε αποψη σεβαστη παντως , μια απλη ιδεα εριξα

Αρκετή βία υπάρχει διάχυτη...παρ' όλα αυτά, όπως είπες και εσύ, οι απόψεις υπάρχουν για να λέγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλως ...αλλα οι αλλοι της ιδιας αισθησης , ποιοι ειναι ?

Η περιέργεια έφαγε την γάτα....έλα αστειεύομαι...δεν τους ξέρεις...είναι από τον κύκλο μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετή βία υπάρχει διάχυτη...παρ' όλα αυτά, όπως είπες και εσύ, οι απόψεις υπάρχουν για να λέγονται.

Σε αυτό κόλλησα και γω...

Οκ περιμένουμε μερικές γνώμες και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι κατι τέτοιο είχα στο μυαλό μου...

http://syriza-vyrona.pblogs.gr/files/f/226057-untitled.bmp

με καποια προσαρμογή ίσως ώστε να παραπέμπει στο επάγγελμα... (μη με ρωτήσετε ποια, όμως!!)

την εικόνα βρήκα τυχαία στην αναζήτηση με τίτλο "το διαδίκτυο μπορεί" και αυτή η φράση μου φάνηκε ενδιαφέρουσα!!

(μη σας προβληματίζει η "προέλευση" , ξαναλέω τυχαία τη βρήκα :P )

Brain storming το λένε αυτό που κάνουμε τώρα νομίζω?

Έχει τη φήμη ότι φέρει καλά αποτελέσματα πάντως!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι κατι τέτοιο είχα στο μυαλό μου...

http://syriza-vyrona.pblogs.gr/files/f/226057-untitled.bmp

με καποια προσαρμογή ίσως ώστε να παραπέμπει στο επάγγελμα... (μη με ρωτήσετε ποια, όμως!!)

την εικόνα βρήκα τυχαία στην αναζήτηση με τίτλο "το διαδίκτυο μπορεί" και αυτή η φράση μου φάνηκε ενδιαφέρουσα!!

(μη σας προβληματίζει η "προέλευση" , ξαναλέω τυχαία τη βρήκα :P )

Brain storming το λένε αυτό που κάνουμε τώρα νομίζω?

Έχει τη φήμη ότι φέρει καλά αποτελέσματα πάντως!!!!!

Ναι βρε Μαράκι αλλά το πληκτρολόγιο δείχνει την.. Αλάσκα χα χα !!! :D

Πάντως τέτοιου τύπου (εικόνες σχετικές με το διαδύκτιο) είναι πολύ καλές και σχετικές με αυτό πουθέλουμε να κάνουμε...

Θα πώ και σε μια φίλη γραφίστρια μπας και πετάξει καμμιά ιδέα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς θα σας φαινόταν ως logo ένα νόμισμα σε δραχμές?

Ισως το σήμα να πρέπει να μας πάει μπροστά και όχι πίσω...

(Μιλάει αυτός που έαλε τον .... Ομηρο χα χα !!! :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως πρέπει να ασχολούμαστε κατά προτεραιότητα μ' αυτό το θέμα? Μήπως η συζήτηση γιά τα 3 πρώτα άρθρα πρέπει να θεωρηθεί ότι ολοκληρώθηκε? Συζητάμε το θέμα του ΟΑΕΕ με τον παλιό τρόπο, τρόπο που θεωρήσαμε ξεπερασμένο, και γι' αυτό αποφασίσαμε να οργανωθούμε, να αποκτήσουμε συγκροτημένη και υπολογίσημη οντότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σαν λογότυπο θα πρότεινα κάτι παρόμοιο με αυτό

http://www.informatica.gr/images/akd_27218_t.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σαν λογότυπο θα πρότεινα κάτι παρόμοιο με αυτό

http://www.informatica.gr/images/akd_27218_t.jpg

Δυνατό....ταιριάζει και με το "η ισχύς εν τη ενώσει" του Κωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σαν λογότυπο θα πρότεινα κάτι παρόμοιο με αυτό

http://www.informatica.gr/images/akd_27218_t.jpg

Για το λογοτυπο συμφωνω με την Ανθη

Σε αυτη την ιδεα μηπως η γραφιστρια θα μπορουσε να φτιαξει κατι με ενωση χεριων , πεννα, μισο οπλο κλπ

Για το καταστατικο συμφωνω με όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς τα άρθρα του καταστατικού συμφωνώ χωρίς παρατηρήσεις .

Ως προς το λογότυπο θα τείνω προς την πρόταση της Μαρίας (MDASK) όπως διαμορφώθηκε και από τον +λάκη πιστεύοντας πως θα πρέπει να δώσουμε έμφαση στην (ας μου επιτραπεί η έκφραση ) ιντερνετική διάσταση της ομάδας .

Όσο για το θέμα του ΟΑΕΕ που έχει ξεκινήσει αν και έχω δηλώσει πως συνυπογράφω θεωρώ ότι είναι λίγο πρόωρη η διαδικασία από τη στιγμή που δεν έχουμε οργανώσει βασικά ζητήματα (όπως αυτό του καταστατικού ) .

Μήπως χωρίς να θέλω να χαθούμε σε ατέρμονες διαδικασίες θα έπρεπε πριν ξεκινήσουμε διαδικασίες συζητήσεων επί συγκεκριμένων θεμάτων θα έπρεπε να εξασφαλίσουμε τη βάση του εγχειρήματος και να ξαναδούμε τις διαδικασίες γιατι νομίζω ότι προσπαθούμε να λειτουργήσουμε λίγο " χύμα στο κύμα " ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...