Προς το περιεχόμενο

Επιτροπη Καταστατικου. Ψηφοφορία Αρθρων .


Ψηφοφορία για την ανάδειξη Υπεύθυνου Σύνταξης Καταστατικού.  

49 ψήφοι

  1. 1. Ποιον επιθυμείται για Υπέυθυνο Συντονισμού Σύνταξης Καταστατικού.

    • diba
      12
    • All Bandy
      4
    • B25
      9
    • Τσόφης
      1
    • Sarimarina
      9
    • KAROLOS
      38


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δικαίωμα ψήφου μόνο στα μέλη της "Ομάδας Σκέψης και Παρέμβασης Λογιστών Ελλάδος. Για αίτηση συμμετοχής δείτε εδώ:

http://www.taxheaven...mp;#entry323364

Ως υπεύθυνος Σύνταξης Καταστατικού. Εδώ πρέπει να υπάρχει ένα άτομο που θα ασχοληθεί με την δημοσίευση ενός - ενός άρθρου του καταστατικού προς διαβούλευση. Να μεθοδεύει την συγκέντρωση των απαντήσεων και την δημιουργία αποτελεσμάτων προς ψηφοφορία. Ως βάση μπορούμε να ξεκινήσουμε με το υπόδειγμα του Β25 ή και όποιου θέλει να αποστείλει κάτι. Εδώ πιστεύω ότι είναι η πιο επίπονη εργασία και η οποία θα πρέπει να συνδυάζεται και με ερωτήσεις προς δικηγόρο για τυχόν ιδιαίτερες περιπτώσεις

Σημειώσεις:

1. Προτείνετε ότι νομίζεται για αυτό το θέμα και ψηφίστε.

2. Υπάρχουν υποψήφιοι που είπαν "ως βοηθοί" ή "αν χρειαστεί". Επειδή υπήρχαν "ευθείς" υποψηφιότητες δεν αναγράφηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 187
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν και ψήφισα, θα ξαναπροτείνω κάθε ένας (αφενός για να έχουν όλοι ενεργή συμμετοχή, αφετέρου για να μην επιβαρυνθεί κάποιος περισσότερο) να πάρει ένα κομμάτι του καταστατικού και να το τρέξει....

Ή εναλλακτικά, να βγει ένας υπεύθυνος και οι υπόλοιποι βοηθοί, οι οποίοι θα βοηθήσουν ανά κομμάτι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαίωμα ψήφου μόνο στα μέλη της "Ομάδας Σκέψης και Παρέμβασης Λογιστών Ελλάδος. Για αίτηση συμμετοχής δείτε εδώ:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...mp;#entry323364

Ως υπεύθυνος Σύνταξης Καταστατικού. Εδώ πρέπει να υπάρχει ένα άτομο που θα ασχοληθεί με την δημοσίευση ενός - ενός άρθρου του καταστατικού προς διαβούλευση. Να μεθοδεύει την συγκέντρωση των απαντήσεων και την δημιουργία αποτελεσμάτων προς ψηφοφορία. Ως βάση μπορούμε να ξεκινήσουμε με το υπόδειγμα του Β25 ή και όποιου θέλει να αποστείλει κάτι. Εδώ πιστεύω ότι είναι η πιο επίπονη εργασία και η οποία θα πρέπει να συνδυάζεται και με ερωτήσεις προς δικηγόρο για τυχόν ιδιαίτερες περιπτώσεις

Σημειώσεις:

1. Προτείνετε ότι νομίζεται για αυτό το θέμα και ψηφίστε.

2. Υπάρχουν υποψήφιοι που είπαν "ως βοηθοί" ή "αν χρειαστεί". Επειδή υπήρχαν "ευθείς" υποψηφιότητες δεν αναγράφηκαν.

Το "καταστατικο" κατ εμε δεν χρειαζεται να εχει νομικη βαση

Ειναι μια συμφωνια κυρίων και κυριών , την οποια θα πρεπει να εφαρμοζουμε απαρεγκλιτα

Αρκει λοιπον ενα κειμενακι που να περιγραφει καποια βασικα συμφωνημενα θεματα και μετα σιγα σιγα συμπληρωνεται

Πρεπει να βιαστουμε διοτι θα εχουμε νεους νομους προς διαβουλευση που θεωρω οτι πρεπει να λαβουμε μερος με συγκεκριμενες προτασεις

Η ανοικτη διακυβερνηση , με ανεβασμενα προς διαβουλευση νομοσχεδια , και παιρνοντας εμεις μερος ως Ομαδα Παρεμβασης με τις προτασεις μας , θα ειναι μεγαλη ευκαιρια ( www.opengov.gr )

Υ.Γ. Οι επισημανσεις μου ειναι καλοπροαιρετες και δεν εχουν σκοπο την δημιουργια εμποδιων στην προσπαθεια . το αντιθετο μαλιστα

Απλα η σκεψη μου ειναι να αποφυγουμε τα τετριμμενα που σε πολλες περιπτωσεις ειναι και αποτυχημενα συστηματα οργανωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή εναλλακτικά, να βγει ένας υπεύθυνος και οι υπόλοιποι βοηθοί, οι οποίοι θα βοηθήσουν ανά κομμάτι....

Με αυτό έιμαστε σύμφωνοι όλοι χωρίς - ως τώρα ενστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Κωστή με τις αδιάβλητες διαδικασίες σου !!!! :rolleyes:;)

Πάλι ψήφισα μόνο εγώ και η ster έφαγε πανηγυρικό άκυρο !!!!!

Ωχ... Τεχνικό πρόβλημα !!! (Αναγκαστικά πρέπει να το γράψεις ορατά :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "καταστατικο" κατ εμε δεν χρειαζεται να εχει νομικη βαση

Ειναι μια συμφωνια κυρίων και κυριών , την οποια θα πρεπει να εφαρμοζουμε απαρεγκλιτα

Αρκει λοιπον ενα κειμενακι που να περιγραφει καποια βασικα συμφωνημενα θεματα και μετα σιγα σιγα συμπληρωνεται

Πρεπει να βιαστουμε διοτι θα εχουμε νεους νομους προς διαβουλευση που θεωρω οτι πρεπει να λαβουμε μερος με συγκεκριμενες προτασεις

Η ανοικτη διακυβερνηση , με ανεβασμενα προς διαβουλευση νομοσχεδια , και παιρνοντας εμεις μερος ως Ομαδα Παρεμβασης με τις προτασεις μας , θα ειναι μεγαλη ευκαιρια ( www.opengov.gr )

Υ.Γ. Οι επισημανσεις μου ειναι καλοπροαιρετες και δεν εχουν σκοπο την δημιουργια εμποδιων στην προσπαθεια . το αντιθετο μαλιστα

Απλα η σκεψη μου ειναι να αποφυγουμε τα τετριμμενα που σε πολλες περιπτωσεις ειναι και αποτυχημενα συστηματα οργανωσης

Εδώ έχουμε με τον Διομήδη μια σοβαρή -κατά τη γνώμη μου - διαφωνία η οποία πρέπει να λυθεί με επιχειρήματα και ίσως και ψηφοφορία..

Η δική μου θέση είναι ότι όταν κάνουμε κάτι τέτοιο:

Το "καταστατικό" κατ εμε δεν χρειάζεται να έχει νομική βάση

Είναι μια συμφωνία κυρίων και κυριών , την οποία θα πρέπει να εφαρμόζουμε απαρέγκλιτα

δεν θα επιτύχουμε κύρος στα αποτελέσματα μας.

Μου αρέσει η λογική του Διομήδη (Ελευθερία Παντού) αλλά νομίζω ότι έχουμε αρκετές ελευθερίες ήδη:

1. Λογιστές όλων των κατηγοριών..

2. ίσως αντί ΔΣ ένα διευρυμένο ψηφιδωτό ενεργών συναδέλφων..

3. διευρυμένη συμμετοχή χωρίς όρια

4. απόρριψη των παραδοσιακών μεθόδων που είχαμε ως τώρα στους Συλλόγους,

5. δυνατότητα οριζόντιας επικοινωνίας όλων των φορέων,

6. δυνατότητα εύκολης συνεννόησης για ταυτόχρονη και μαζική αποστολή από εκατοντάδες φορείς μας κοινών επιστολών πορισμάτων ή διαμαρτυρίας προς τις ανάλογες διοικήσεις .

κ.τ.λ.

κ.τ.λ.

κ.τ.λ.

Όμως προσοχή στα όρια.

Μην πέσουμε στην παγίδα να είναι τόσο ελεύθερο που να μην έχει ισχύ.

Θα κοπιάζουμε να βγάζουμε πορίσματα ή αποφάσεις και μετά επειδή θα είμαστε κάτι το «αέναο» δεν θα έχει ισχύ για να γίνεται αποδεκτά σε διοικήσεις.

Πρέπει να κατοχυρώσουμε την Ομάδα να τις δώσουμε ισχύ τέτοια ώστε οι αποφάσεις της να γίνονται δεκτές από ψηλά.

Φαντασθείτε να στέλνει π.χ. κάθε ομάδα του FaceBook μια απόφαση στο Υπουργείο.

Και ποιος είναι ο κόπος να το κατοχυρώσουμε; Κανένας.

Ποιο το κόστος; Μηδαμινό.

Γιατί να αφήσουμε αφύλακτα τα νώτα μας.

Γιατί να κοπιάζουμε για να παράγουμε και η παραγωγή μας να μην έχει μια πιστοποίηση ώστε να φύγει επίσημα όπου εμείς επιθυμούμε.

Να αγοράσουμε ένα σπίτι για να φιλοξενούμε πολύ κόσμο μέσα μα να φροντίσουμε η αγορά αυτή να είναι με συμβόλαιο….

Επειδή η θέση του Διομήδη έιναι και αυτή δομική πρέπει να λύσουμε αυτήν την διαφορά. Περιμένω απόψεις ώστε να βρούμε την σωστή λύση. Χρειάζονται κι άλλες γνώμες ώστε να γνωρίσουμε περισσότερες πτυχές του θέματος.

Ξανά εφιστώ την προσοχή ότι αυτό το θεωρώ βασικό κομμάτι της προσπάθειας μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε βέβαια ένα βήμα πίσω (αυτή η συζήτηση έπρεπε να είχε οριστικοποιηθεί πριν ξεκινήσει η ψηφοφορία για τον υπεύθυνο), αλλά καλό είναι να μην δημιουργούνται ασάφειες και να διελευκάνονται με συζήτηση, έστω και εκ των υστέρων.

Συντάσσομαι με τη λογική του +laki σ΄ αυτό...

Το καταστατικό δεν επιρρεάζει κάτι, απλά το κάνει πιο επίσημο. Πιστεύω ότι δεν επιρρεάζεται η αποτελεσματικότητα του συλλόγου, οι διαδικασίες του κτλ κτλ.

Το "καταστατικο" κατ εμε δεν χρειαζεται να εχει νομικη βαση

Τι εννοείς νομική βάση..?? Να μην κατατεθεί σε ΔΟΥ, να μην γίνει έναρξη, να μην πάρει ΑΦΜ ο σύλλογος..?? Δεν είναι θέματα σύνταξης ή μη του καταστατικού, αλλά νομικής υπόστασης ή μη του συλλόγου...

Ειναι μια συμφωνια κυρίων και κυριών , την οποια θα πρεπει να εφαρμοζουμε απαρεγκλιτα

Αυτή τη συμφωνία θα τη βάλουμε γραπτά ανά ενότητες και θα την ονομάσουμε καταστατικό... Το οποίο, όπως λες και εσύ,

Αρκει λοιπον ενα κειμενακι που να περιγραφει καποια βασικα συμφωνημενα θεματα και μετα σιγα σιγα συμπληρωνεται
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έχουμε με τον Διομήδη μια σοβαρή -κατά τη γνώμη μου - διαφωνία η οποία πρέπει να λυθεί με επιχειρήματα και ίσως και ψηφοφορία..

Η δική μου θέση είναι ότι όταν κάνουμε κάτι τέτοιο:

δεν θα επιτύχουμε κύρος στα αποτελέσματα μας.

Μου αρέσει η λογική του Διομήδη (Ελευθερία Παντού) αλλά νομίζω ότι έχουμε αρκετές ελευθερίες ήδη:

1. Λογιστές όλων των κατηγοριών..

2. ίσως αντί ΔΣ ένα διευρυμένο ψηφιδωτό ενεργών συναδέλφων..

3. διευρυμένη συμμετοχή χωρίς όρια

4. απόρριψη των παραδοσιακών μεθόδων που είχαμε ως τώρα στους Συλλόγους,

5. δυνατότητα οριζόντιας επικοινωνίας όλων των φορέων,

6. δυνατότητα εύκολης συνεννόησης για ταυτόχρονη και μαζική αποστολή από εκατοντάδες φορείς μας κοινών επιστολών πορισμάτων ή διαμαρτυρίας προς τις ανάλογες διοικήσεις .

κ.τ.λ.

κ.τ.λ.

κ.τ.λ.

Όμως προσοχή στα όρια.

Μην πέσουμε στην παγίδα να είναι τόσο ελεύθερο που να μην έχει ισχύ.

Εαν υπαρχει ελευθερια στην σκεψη και αντικειμενικοτητα στις προτασεις-αποψεις μας μην φοβασαι τιποτα

Σε αυτο το σημειο θα κριθουμε και αυτο πρεπει να ειναι το στοιχημα μας

Θα κοπιάζουμε να βγάζουμε πορίσματα ή αποφάσεις και μετά επειδή θα είμαστε κάτι το «αέναο» δεν θα έχει ισχύ για να γίνεται αποδεκτά σε διοικήσεις.

Η εθελοντικη συμμετοχη σε μια ομαδα δεν γινεται με κοπο αλλα με ορεξη και κεφι

Πρέπει να κατοχυρώσουμε την Ομάδα να τις δώσουμε ισχύ τέτοια ώστε οι αποφάσεις της να γίνονται δεκτές από ψηλά.

Φαντασθείτε να στέλνει π.χ. κάθε ομάδα του FaceBook μια απόφαση στο Υπουργείο.

Εχεις δει βρε Κωστη αποφασεις η προτασεις των ηδη υπαρχοντων συλλογων η επιμελητηριων που υφιστανται επισημα τοσα χρονια να γινονται δεκτες?

Και επειδη αναφερεις και site , αντιλεγω με τα τοσα blogs τα οποια δεν εχουν καμμια επισημη κατοχυρωση και εχουν καταφερει να εχουν αναγνωριση απο παντου και να παρακολουθουνται απο δεκαδες χιλιαδες καθε μερα.Αυτοι πως τα καταφεραν ?

Μεσα απο δουλεια και ορεξη γι αυτο που κανουν

Και ποιος είναι ο κόπος να το κατοχυρώσουμε; Κανένας.

Ποιο το κόστος; Μηδαμινό.

Γιατί να αφήσουμε αφύλακτα τα νώτα μας.

Αφυλακτα τα νωτα μας απο ποιον?

Πραττουμε κατι παρανομο για να φοβομαστε ?

Την γνωμη μας θα λεμε και στο χερι μας ειναι ποσοι θα την ακουν

Γιατί να κοπιάζουμε για να παράγουμε και η παραγωγή μας να μην έχει μια πιστοποίηση ώστε να φύγει επίσημα όπου εμείς επιθυμούμε.

Την πιστοποιηση θα την δωσει η δουλεια μας πανω στα θεματα και οχι οι επισημοι καρεκλοκενταυροι

Θα αναγκασουμε τους αλλους να μας παρακολουθουν μεσα απο τις πραξεις μας

Δεν ειναι στοχος μας να κατσουμε στο ιδιο τραπεζι με την εκαστοτε εξουσια.

Αυτο το εχουν αναλαβει αλλοι επισημοι φορεις , αλλες φορες με επιτυχια και τις περισσοτερες με αποτυχια.

Στοχος μας ειναι αναγκασουμε αυτους που συζητουν με την εξουσια να θετουν θεματα που αναδεικνυουμε .

Στοχος μας θα ειναι να μπορουμε να ανοιξουμε τα ματια σε καποιους ( πχ κοινωνικες ομαδες ) μεσα απο τις εμπειριες και τις γνωσεις μας και να μην τους αφηνουμε να τρωνε το κουτοχορτο που τους σερβιρουν .

Να αγοράσουμε ένα σπίτι για να φιλοξενούμε πολύ κόσμο μέσα μα να φροντίσουμε η αγορά αυτή να είναι με συμβόλαιο….

Το σπιτι θα το αγορασουμε οχι με συμβολαιο αλλα με χρησικτησια .

Εαν ασχοληθουμε σοβαρα με το θεμα και κανουμε τα πρωτα μας βηματα προσεκτικα και μεθοδευμενα τοτε να εισαι σιγουρος οτι κανεις δεν θα παραστει στο δικαστηριο να το αμφισβητησει :rolleyes:

Επειδή η θέση του Διομήδη έιναι και αυτή δομική πρέπει να λύσουμε αυτήν την διαφορά. Περιμένω απόψεις ώστε να βρούμε την σωστή λύση. Χρειάζονται κι άλλες γνώμες ώστε να γνωρίσουμε περισσότερες πτυχές του θέματος.

Ξανά εφιστώ την προσοχή ότι αυτό το θεωρώ βασικό κομμάτι της προσπάθειας μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνταχθώ με την άποψη του +λάκη. Το καταστατικό δεν μας αφαιρεί τίποτα, αντιθέτως μας προσφέρει. Για τους λόγους με κάλυψε πιο πάνω ο Στέφανος εν πολλοίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "καταστατικο" κατ εμε δεν χρειαζεται να εχει νομικη βαση

Ειναι μια συμφωνια κυρίων και κυριών , την οποια θα πρεπει να εφαρμοζουμε απαρεγκλιτα

Αρκει λοιπον ενα κειμενακι που να περιγραφει καποια βασικα συμφωνημενα θεματα και μετα σιγα σιγα συμπληρωνεται

Πρεπει να βιαστουμε διοτι θα εχουμε νεους νομους προς διαβουλευση που θεωρω οτι πρεπει να λαβουμε μερος με συγκεκριμενες προτασεις

Η ανοικτη διακυβερνηση , με ανεβασμενα προς διαβουλευση νομοσχεδια , και παιρνοντας εμεις μερος ως Ομαδα Παρεμβασης με τις προτασεις μας , θα ειναι μεγαλη ευκαιρια ( www.opengov.gr )

Υ.Γ. Οι επισημανσεις μου ειναι καλοπροαιρετες και δεν εχουν σκοπο την δημιουργια εμποδιων στην προσπαθεια . το αντιθετο μαλιστα

Απλα η σκεψη μου ειναι να αποφυγουμε τα τετριμμενα που σε πολλες περιπτωσεις ειναι και αποτυχημενα συστηματα οργανωσης

Εδώ είναι όλη η ουσία. Μας χρειάζεται ένα πολύ απλό και πρακτικό κείμενο. Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι γενικά συμφωνούμε αλλά διστάζουμε να το πιστέψουμε. Γι' αυτό, και γιά να κερδίσουμε χρόνο, προτείνω από τώρα ο υπεύθυνος του καταστατικού, στην κατ' άρθρο συζήτηση, να μην απλώνει και τόσο πολύ τις ημερομηνίες. (παράδειγμα τίτλος και σκοπός είναι μιά χαρά γιά ξεκίνημα άρα το πολύ 3 εργάσιμες μέρες είναι αρκετές). Άλλωστε οι τροποποιήσεις θα επιτρέπονται και αργότερα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν υπαρχει ελευθερια στην σκεψη και αντικειμενικοτητα στις προτασεις-αποψεις μας μην φοβασαι τιποτα Σε αυτο το σημειο θα κριθουμε και αυτο πρεπει να ειναι το στοιχημα μας

Διομήδη όσα περισσότερα εφόδια έχουμε τόσο το καλύτερο. Αυτά που λες πες πως τα έχουμε. Γιατί να μην έχει και κάτι παραπάνω; Αλήθεια τι ζημιά δηλαδή μπορεί να μας κάνει ένα καταστατικό και ένα ΑΦΜ; Τι είναι αυτό που σε φοβίζει; Οι φοβία του έχω ΑΦΜ ή έχω Καταστατικό άρα είμαι τρισκατάρατος είναι θέμα καθαρά ψυχολογικό.

Η εθελοντικη συμμετοχη σε μια ομαδα δεν γινεται με κοπο αλλα με ορεξη και κεφι

Αχ Διομήδη….Θεωρητικά διάνα … Πρακτικά όμως….έχει κόπο… έχει πολύ κόπο σου λέω.. (Ξέρεις ότι έχω δοκιμαστεί σε αυτό και έχω την εμπειρία μου)

Θα το διαπιστώσεις άμεσα όταν θα αναλάβεις π.χ. την δόμηση του καταστατικού ή της συμφωνίας όπως θες να την πεις. Όταν στις 01.00 θα τελειώνεις την υποχρέωση της επόμενης ημέρας και τότε θα ξεκινάς να γράφεις επιστολές διαμαρτυρίας θα με θυμηθείς… Αυτό όμως θα σου αρέσει. Όχι όμως προς Θεού ότι δεν έχει κόπο… Μέχρι και για ιδρώτα θα σου μιλούσα Διομήδη…

Εχεις δει βρε Κωστη αποφασεις η προτασεις των ηδη υπαρχοντων συλλογων η επιμελητηριων που υφιστανται επισημα τοσα χρονια να γινονται δεκτες?

Και επειδη αναφερεις και site , αντιλεγω με τα τοσα blogs τα οποια δεν εχουν καμμια επισημη κατοχυρωση και εχουν καταφερει να εχουν αναγνωριση απο παντου και να παρακολουθουνται απο δεκαδες χιλιαδες καθε μερα.Αυτοι πως τα καταφεραν ?

Μεσα απο δουλεια και ορεξη γι αυτο που κανουν

Διομήδη οι υπάρχοντες σύλλογοι έχουν βοηθήσει σε πάρα πολλά σημεία. Δεν σου έτυχε –παρά την διάθεση σου – να έρθεις σε επαφή για να τα είχες διαπιστώσει. Το πρόβλημα είναι η μη συμμετοχή και ως εκ τούτου η εύκολη προσέγγιση ανεύθυνων... Η "αρνητική σου διάθεση" για τους επίσημους φορείς (σύλλογοι-επιμελητήρια κτλ) θα σου πρότεινα να την διοχετεύσεις στους καρεκλοκένταυρους και αυτούς που δεν συμμετέχουν. Τη δε εύφημη μνεία σου να την διοχετεύεις προς έναν ΣΩΣΤΟ Σύλλογο, έναν ΣΩΣΤΟ Φορέα και όχι σε blogs και Forums. Ας είναι αυτά οι αφετηρίες μας αλλά όχι το προσκεφάλι μας…

Αφυλακτα τα νωτα μας απο ποιον?

Πραττουμε κατι παρανομο για να φοβομαστε ?

Την γνωμη μας θα λεμε και στο χερι μας ειναι ποσοι θα την ακουν

Εδώ Διομήδη με παρανόησες. Δεν λέω ότι πράττουμε παράνομα. Όχι προς Θεού. Όταν μιλάω για νώτα εννοώ (πάλι από εμπειρίες μου στα λέω) θα έρθει η στιγμή που θα θες να επισημάνεις μια κατάσταση που δεν θα είναι αρεστή σε κάποιους. Τότε Διομήδη μου – αυτοί οι κάποιοι- θα λένε: «Ποιοι είναι αυτοί;» Απροσδιόριστους Κουκουλοφόρους του Ιντερνετ θε να ονομασθούμε. Και επειδή Διομήδη το αίμα σου βράζει η προηγούμενη πρόταση ίσως και να σου αρέσει αλλά ίσως θα πρέπει να ζυγιάσουμε περισσότερο τα πράγματα.

Την πιστοποιηση θα την δωσει η δουλεια μας πανω στα θεματα και οχι οι επισημοι καρεκλοκενταυροι

Και γιατί να μην αναγνωρισθούμε και από αυτούς;

Απροσδιόριστους Κουκουλοφόρους του Ίντερνετ θε να ονομασθούμε.

Θα αναγκάσουμε τους άλλους να μας παρακολουθούν μέσα απο τις πραξεις μας

Και γιατί να μην τους πείσουμε και να δουλεύουμε μαζί;

Απροσδιόριστους Κουκουλοφόρους του Ίντερνετ θε να ονομασθούμε.

Δεν ειναι στοχος μας να κατσουμε στο ιδιο τραπεζι με την εκαστοτε εξουσια.

Και γιατί να μην κάτσουμε στο ίδιο τραπέζι να δουλεύουμε μαζί;

Απροσδιόριστους Κουκουλοφόρους του Ίντερνετ θε να ονομασθούμε.

Αυτο το εχουν αναλαβει αλλοι επισημοι φορεις , αλλες φορες με επιτυχια και τις περισσοτερες με αποτυχια.

Στοχος μας ειναι αναγκασουμε αυτους που συζητουν με την εξουσια να θετουν θεματα που αναδεικνυουμε .

Να τους αναγκάσουμε ….

Να τους αναγκάσουμε ….

Να τους αναγκάσουμε ….

Απροσδιόριστους Κουκουλοφόρους του Ίντερνετ θε να ονομασθούμε.

Στοχος μας θα ειναι να μπορουμε να ανοιξουμε τα ματια σε καποιους ( πχ κοινωνικες ομαδες ) μεσα απο τις εμπειριες και τις γνωσεις μας και να μην τους αφηνουμε να τρωνε το κουτοχορτο που τους σερβιρουν .

Ίσως θα ήταν καλύτερα να ανοίξουμε τα δικά μας μάτια μαζί με τα δικά τους. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο με συνεργασία. Η μονόπλευρη ροή (Εγώ θα μάθω μόνον στο άλλον που δεν ξέρει) δεν υφίσταται Διομήδη. Είναι εξαρχής αποτυχημένη σκέψη.

Το σπιτι θα το αγορασουμε οχι με συμβολαιο αλλα με χρησικτησια .

Εαν ασχοληθουμε σοβαρα με το θεμα και κανουμε τα πρωτα μας βηματα προσεκτικα και μεθοδευμενα τοτε να εισαι σιγουρος οτι κανεις δεν θα παραστει στο δικαστηριο να το αμφισβητησει ;)

Όπα σε αυτό συμφωνήσαμε !!!

Υ.Γ.1

Υποχωρώ και συνεργάζομαι σε μια τέτοια σκέψη απλά τελειώνω όπως άρχισα. Ας βράζει το αίμα μας σε όσους βαθμούς Κελσίου να θέλετε. Μα γιατί να μην επισημοποιήσουμε την Ομάδα μας.. Τι κακό βρε παιδί μου θα κάνουμε σε αυτήν;

Διομήδη. Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Ξεκάθαρη η θέση σου, συζητήσιμη και άκρως ενδιαφέρουσα θα έλεγα. Θα ήθελα όμως να μην επικεντρωθείς στο τι θα κάνουμε αλλά στο τι ζημιά θα πάθουμε εάν επισημοποιήσουμε την Ομάδα μας . Γιατί θα χάσουμε την ελευθερία μας.

Διότι άμα συμφωνείς ότι «ας το πάρει το ποτάμι» ας πάμε επίσημα αλλά να μην παρεκκλίνουμε στα περί ελευθερίας σκέψης τότε ίσως έχουμε λύσει μια διαφωνία.

Τι λες;

Υ.Γ. Χάιρομαι ιδιαίτερα που αρχίζει αντίλογος σε βασικά θέματα. Θυμάμαι με τον Χαλικιδάιο όπου ένας ζεστός διάλογος οδήγησε σε σωστά αποτελέσματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι όλη η ουσία. Μας χρειάζεται ένα πολύ απλό και πρακτικό κείμενο. Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι γενικά συμφωνούμε αλλά διστάζουμε να το πιστέψουμε. Γι' αυτό, και γιά να κερδίσουμε χρόνο, προτείνω από τώρα ο υπεύθυνος του καταστατικού, στην κατ' άρθρο συζήτηση, να μην απλώνει και τόσο πολύ τις ημερομηνίες. (παράδειγμα τίτλος και σκοπός είναι μιά χαρά γιά ξεκίνημα άρα το πολύ 3 εργάσιμες μέρες είναι αρκετές). Άλλωστε οι τροποποιήσεις θα επιτρέπονται και αργότερα ...

Συμφωνώ με τον Βασίλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε βέβαια ένα βήμα πίσω (αυτή η συζήτηση έπρεπε να είχε οριστικοποιηθεί πριν ξεκινήσει η ψηφοφορία για τον υπεύθυνο),

Στέφανε, μην ανησυχείς δεν πάμε πίσω.

Η θέση του Διομήδη μου έχει ειπωθεί και παλαιότερα. Την περίμενα να αναπτυχθεί.

Έπρεπε όμως γρήγορα, να σπάσουν οι αρμοδιότητες ώστε να αναπτύσονται τα θέματα από την βάση τους με μεγαλύτερη ταχύτητα.... Εστω κι ας ξεδιπλωθούν δομικά προβήματα στην πορέια...

Αν δεν μπορούμε να λύσουμε αυτά δεν θα έιμαστε ικανοί και για αργότερα.

Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτρέψτε και σε μένα να πω την άποψη μου

Η ελευθερία είναι ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά που έχει η ανθρώπινη φύση. Μας αρέσει να αισθανόμαστε ελεύθερα και να εκφράζουμε με παρρησία την άποψη μας. Αν η ανθρώπινη φύση έφτανε στο σημείο να εφαρμόζει τέλεια την ελευθερία τότε δεν θα χρειάζονταν αρχές, νόμους και κανόνες (καταστατικά ;) ) για να λειτουργεί.

Η ωριμότητα μας - πίστευω- κρίνεται αρκετά από τον βαθμό της προνοητικότητας που η εμπειρία μας ορίζει, την προσεκτική μελέτη των διαδικασιών (εδώ πιστεύω ότι έχει γίνει πολύ καλή προεργασία και ομολογώ με κόπο πολύ λίγων ανθρώπων που παρατηρώ ότι ενεργά βοηθούν στο να γίνει αυτή η ιδέα, πραγματικότητα) και έπειτα από την ενθουσιώδηδράση μας.

Η νομική μορφή είναι το τυπικό κομμάτι και είναι η εικόνα μας προς τα έξω. Πως όταν έχετε έλεγχο πάτε στην εφορία με κουστούμι και γραβάτα??? Ε.. Κάτι τέτοιο. Η οργανωμένη και συντονισμένη από όλες τις πλευρές προσπάθεια θα οδηγήσει στο ποθούμενο. Τα κότσια μας όμως θα φανούν στην δράση μας!

Ας προχωρήσουμε λοιπόν!!!

Στέφανε, μην ανησυχείς δεν πάμε πίσω.

Η θέση του Διομήδη μου έχει ειπωθεί και παλαιότερα. Την περίμενα να αναπτυχθεί.

Έπρεπε όμως γρήγορα, να σπάσουν οι αρμοδιότητες ώστε να αναπτύσονται τα θέματα από την βάση τους με μεγαλύτερη ταχύτητα.... Εστω κι ας ξεδιπλωθούν δομικά προβήματα στην πορέια...

Αν δεν μπορούμε να λύσουμε αυτά δεν θα έιμαστε ικανοί και για αργότερα.

Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή ;) Μήπως έχω άδικο???

Κάτι που σκεφτόμουνα μόλις είδα τα αποτελέσματα όπως πολύ όμορφα τα διατύπωσες, είναι η εξής : περίμενα ότι θα υπάρχει τουλάχιστον ΕΝΑΣ συνάδερφος από κάθε νομό της χώρας, που θα έδειχνε ενδιαφέρον για αυτήν την ιδέα, μιας και μιλάμε για πανελλαδική ομάδα.

Πάντως εμπειρικά, μιας και συμμετέχω σε αρκετούς συλλόγους, επαγγελματικούς και μη ( και σε πολλούς από αυτούς από τα γεννοφάσκια τους), το μεγάλο θέμα που αντιμετωπίζεται, είναι ακριβώς αυτό που συμβαίνει και εδώ : ο κώδικας επικοινωνίας μεταξύ των μελών, και η συνεννόηση ως προς την ρώτα που θέλει να τραβήξει ο κάθε σύλλογος, ομάδα, σωματείο... πέστε το όπως θέλετε.

Εμπειρικά επίσης, όταν υπάρχουν πολλές και διάσπαρτες φωνές που ακούγονται μόνο για γνωμοδότηση και όχι τόσο στην αποτελεσματική δραστηριοποίηση, συμβαίνει κάτι αυτό που βλέπουμε όταν ο σκύλος κυνηγά την ουρά του.

Αυτά και την καλημέρα μου από την βροχερή συμπρωτεύουσα

Σουσάνα

Σουζάνα τώρα με άγχωσες... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Μετά την ψηφοφορία αναλαμβάνει ο KAROLOS.

Ως Υπέυθυνος ας προτέινει ο ίδιος την διαδικασία που θα ακολουθήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλες και όλους. Ως υπεύθυνος πλέον την επιτροπής του καταστατικού, θα μελετήσω με προσοχή το πρότυπο-σχέδιο που είχε ανεβάσει ο συνάδελφος Β25 και θα επανέλθω σύντομα. Σε συνεργασία με νομικούς θα μελετήσουμε τα άρθρα ένα ένα και θα τα ανεβάζω για δημόσια συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλες και όλους. Ως υπεύθυνος πλέον την επιτροπής του καταστατικού, θα μελετήσω με προσοχή το πρότυπο-σχέδιο που είχε ανεβάσει ο συνάδελφος Β25 και θα επανέλθω σύντομα. Σε συνεργασία με νομικούς θα μελετήσουμε τα άρθρα ένα ένα και θα τα ανεβάζω για δημόσια συζήτηση.

Καλημέρα Κώστα και καλή δύναμη... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να προσθέσω ότι θα πρέπει να γίνουμε πιο ουσιαστικοί στις απαντήσεις μας, να μην δημιουργούμε κουβέντα μόνο για κουβέντα, να επικεντρωνόμαστε στο στόχο μας. Λογικά θα καθυστερήσουμε πολύ να καταλήξουμε. Αυτό όμως πρέπει να διορθωθεί. Να συμμετέχουμε γρήγορα και ουσιαστικά. Η ανάπτυξη πολλών θεμάτων ταυτόχρονα (όπως θα γίνει με το καταστατικό) χρειάζεται εγρήγορση από όλους που δήλωσαν συμμετοχή.

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΘΕΩΡΏ ΤΟ ΚΑΤΩΘΙ:

ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΛΙΚ στις

"ΕΠΙΛΟΓΕΣ" (ΨΗΛΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ) και να επιλέξουμε μετά:

"ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΘΕΜΑΤΟΣ" και μετά

"ΑΜΕΣΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ"

ώστε να ειδοποιούμαστε για κάθε δημοσίευση. Με αυτόν τον τρόπο δεν θα μας ξεφεύγουν από την αντίληψή μας δημοσιεύσεις και ως εκ τούτου δεν θα καθυστερούμε να απαντήσουμε ή να προτείνουμε..

Επίσης έρχεται ένα βάρος αυτήν την στιγμή στον ΚΑΡΟΛΟ. Αύριο θα πάει στον Diba , μεθαύριο στον DAS ή στην MDASK.. Πρέπει λοιπόν να είμαστε πολλοί και να έχουμε τις ιδιότητες της ενεργητικότητας.

Εξάλλου αυτός είναι ο στόχος της ιδέας… Η συμμετοχή η συμμετοχή και η συμμετοχή… ώστε να έρθει το αποτέλεσμα το αποτέλεσμα και το αποτέλεσμα

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Ξεκινώ την προσπάθεια για την δημόσια διαβούλευση άρθρων του καταστατικού.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΟΜΑΔΑ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ- ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α΄

ΙΔΡΥΣΗ – ΕΠΩΝΥΜΙΑ – ΕΔΡΑ, ΣΦΡΑΓΙΔΑ, ΣΚΟΠΟΣ - ΜΕΣΑ

Άρθρο 1

ΙΔΡΥΣΗ – ΕΠΩΝΥΜΙΑ – ΕΔΡΑ

Ιδρύεται σύλλογος μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, με την επωνυμία στην ελληνική γλώσσα «ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΟΜΑΔΑ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ» (και στην αγγλική «……………………………..») και με έδρα την ……….

Άρθρο 2

ΣΦΡΑΓΙΔΑ

Ως έμβλημα και σφραγίδα του συλλόγου ορίζεται η ελληνική επωνυμία του Συλλόγου εγγεγραμμένη σε κύκλο, μέσα στο οποίο βρίσκεται αναπαράσταση ………………………………... Συγκεκριμένα περιμετρικά του εγγεγραμμένου κύκλου θα βρίσκεται η ελληνική επωνυμία της Ένωσης: « …………………………….» «………………………………..», στο δε κέντρο αυτής γράφημα τ………………

Άρθρο 3

ΣΚΟΠΟΣ - ΜΕΣΑ

1) Σκοποί του συλλόγου είναι: α) η ενότητα, η αλληλεγγύη και η αλληλοβοήθεια μεταξύ των μελών του, β) η προσπάθεια να εκφραστούν σε πανελλήνιο επίπεδο οι θέσεις του κλάδου των λογιστών-φοροτεχνικών, γ) η διαρκής κριτική της αυθαιρεσίας, της ολιγωρίας, καθώς και της αβλεψίας της δημόσιας διοίκησης σε θέματα που άπτονται του επαγγελματικού χώρου, δ) η ανάδειξη προβλημάτων που ταλανίζουν τον χώρο και η υποβολή προτάσεων και λύσεων προς κάθε αρμόδιο φορέα με βάση την επαγγελματική εμπειρία των μελών της, ε) η ανάληψη δράσεων που θα προάγουν την λογιστική επιστήμη, στ) η οργανωμένη παρέμβαση σε θέματα οικονομικά, λογιστικά, φορολογικά, εργατικά, ασφαλιστικά κ.λπ. που απασχολούν τον επαγγελματικό και γενικότερα τον επιχειρηματικό χώρο, που θα βασίζεται στην επιστημονική κατάρτιση, τις γνώσεις, και την εμπειρία των μελών του, ζ) η καταβολή κάθε δυνατής προσπάθειας ώστε να αναγνωριστεί η προσφορά του κλάδου των λογιστών-φοροτεχνικών στην γενικότερη οικονομική ζωή και την επιχειρηματική δραστηριότητα του τόπου.

2) Μέσα για την επίτευξη του σκοπού μπορούν να είναι όλα τα νόμιμα μέσα που η Γενική Συνέλευση θεωρεί ενδεδειγμένα ή πρόσφορα. Ενδεικτικά αναφέρονται: α) η ανάπτυξη διαλόγου, η ανταλλαγή απόψεων, προτάσεων και εμπειριών όλων των μελών πανελλαδικά, μέσα από τον διαδικτυακό τόπο που διαθέτει ο σύλλογος, β) η συνεργασία με άλλους επιστημονικούς, επαγγελματικούς, διοικητικούς και λοιπούς φορείς για την προώθηση των προτάσεων και την ευχερέστερη επίλυση των προβλημάτων των μελών του συλλόγου, γ) η αποστολή με κάθε πρόσφορο μέσο των θέσεων, των προτάσεων, των λύσεων και των ψηφισμάτων του συλλόγου σε Υπουργεία, επιμελητήρια, εφημερίδες, περιοδικά, συνδικαλιστικές και λοιπές οργανώσεις, δ) η οργάνωση και διεξαγωγή διαλέξεων, ημερίδων, συνεδρίων και άλλων συναφών εκδηλώσεων που θα έχουν ως στόχο την εξυπηρέτηση των σκοπών του συλλόγου. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Θα παρακαλούσα να προχωρήσετε σε τυχόν παρατηρήσεις ώστε να προχωρήσω στα επόμενα άρθρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα του ότι ίσως να προστεθεί στο άρθρο 3, παρ 2 β,

β) η συνεργασία με άλλους επιστημονικούς, επαγγελματικούς, δημόσιους, διοικητικούς και λοιπούς φορείς για την προώθηση των προτάσεων και την ευχερέστερη επίλυση των προβλημάτων των μελών του συλλόγου

με τη λογική ότι πιθανόν να πρέπει να συνεργαζόμαστε με συνήγορο του πολίτη, εκποιζω κτλ κτλ...

Κατά τα άλλα, μια χαρά...

Όπως φαίνεται, πρέπει να αποφασίσουμε

1. για την έδρα (που φαντάζομαι ότι πρέπει να υπάρχει φυσική έδρα, γιατί για ηλεκτρονική διεύθυνση δεν το πιστεύω να μας καλύπτει η ελληνική νομοθεσία)

2. την απόδοση της επωνυμίας στα αγγλικά

3. το έμβλημα του συλλόγου

Επίσης, να ξαναρίξω την ιδέα για την "ελληνική λογιστική εταιρία", επειδή πιστεύω ότι θα έχει περισσότερο κύρος, καθώς υπάρχουν ήδη αναγνωρισμένοι αντίστοιχοι φορείς σε άλλους επαγγελματικούς και επιστημονικούς τομείς (βλ μαθηματική εταιρία, Ελληνική Εταιρεία για την Προστασία του Περιβάλλοντος και της Πολιτιστικής Κληρονομιάς, Εταιρία Ελλήνων Λογοτεχνών, Ελληνική Εταιρεία Δυσλεξίας, Ελληνική Φιλοζωϊκή Εταιρία, Ελληνική Εταιρία Logistics, Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης, Ελληνική Εταιρία Τοπικής Ανάπτυξης και Αυτοδιοίκησης, ΕΕΔΕ, Ελληνική Νευρολογική Εταιρία, Οικολογική Εταιρεία Ανακύκλωσης, Ελληνική Εταιρεία Επιστημόνων και Επαγγελαματιων Πληροφορικής και Επικοινωνιων κ.α.)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θεωρώ ότι καθυστερήσαμε, προτείνω να γίνουν αποδεκτά όπως είναι τα 3 πρώτα άρθρα. Αργότερα, μέσω ψηφοφοριών, αλλάζουμε ότι θέλουμε. Δεν πρέπει να εγκλωβιστούμε σε ατελείωτες λεπτομέρειες που δεν τελειώνουν ποτέ. Δημοκρατικό κεκτημένο η συζήτηση αλλά και η προσπάθεια γιά πορεία προς τα μπρός ακόμα πιό μεγάλο κεκτημένο. Προτείνω να έχει ολοκληρωθεί η συζήτηση μέχρι την Τετάρτη το βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω:

1. Εδρα η Αθήνα.(για πρακτικούς αλλά και διπλωματικούς λόγους)

2. Η απόδοση στα αγγλικά να είναι αυτολεξεί. Η χρήση του "Τhink Τank" θα ήταν καλό - αν γίνεται - Οι καλοί γνώστες της γλώσσας θα μας πουν.

3. έμβλημα της Ομάδας προτείνω αυτό που επισυνάπτω.

4. Καλό αυτό του Στέφανου περί ελληνική εταιρεία απλά μου φαίνεται πολύ πάνω από τις δυνατότητες μας... Σκέφτομαι ότι τέτοιο πράγμα κάνουν τα καλύτερα μυαλά του κάθε κλάδου, άρα δεν μας ταιριάζει.

5. Στο άρθρο 3 παρ. 1 στους σκοπούς να προστεθεί:

* η προώθηση χρήσης νέων μεθόδων επικοινωνίας βασισμένη σε τεχνολογία που επιτρέπει την διεύρυνση της ενεργούς συμμετοχής των μελών της ομάδας.

* την προώθηση μεθόδων αυτοματοποιημένης - οριζόντιας επικοινωνίας των ομάδων, συλλόγων ή φορέων που δραστηριοποιούνται στο χώρο μας για την μαζική προσπάθεια επίλυση των προβλημάτων του κλάδου. (σκοπός αφιερωμένος στον Γιάννη...)

6. Στο άρθρο 3 παρ. 1 υποπαρ γ να προστεθεί στο τέλος:

γ) η διαρκής κριτική της αυθαιρεσίας, της ολιγωρίας, καθώς και της αβλεψίας της δημόσιας διοίκησης σε θέματα που άπτονται του επαγγελματικού χώρου καθώς και του κοινωνικού περίγυρου.

Logotipo_Omadas.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θεωρώ ότι καθυστερήσαμε, προτείνω να γίνουν αποδεκτά όπως είναι τα 3 πρώτα άρθρα. Αργότερα, μέσω ψηφοφοριών, αλλάζουμε ότι θέλουμε. Δεν πρέπει να εγκλωβιστούμε σε ατελείωτες λεπτομέρειες που δεν τελειώνουν ποτέ. Δημοκρατικό κεκτημένο η συζήτηση αλλά και η προσπάθεια γιά πορεία προς τα μπρός ακόμα πιό μεγάλο κεκτημένο. Προτείνω να έχει ολοκληρωθεί η συζήτηση μέχρι την Τετάρτη το βράδυ.

Βαγγέλη, πιστεύω ότι δεν γίνεται πιο γρήγορα..

Βασικότερο όλων η συμμετοχή...

Ωσπου να γίνει κατανοητή η ανάγκη ταχύτητας στην λήψη αποφάσεων από τα μέλη πρέπει να περιμένουμε...

Χρειάζεται αρκετός χρόνος ακόμα γι αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...