Jump to content

ο ΣΕΒ καρφώνει τους επαγγελματίες για φοροδιαφυγή

Recommended Posts

Μερικοί άθελα τους.. μερικοί όμως (οι πιο πονηροί) με κλοπή του ΦΠΑ.. γενικά όμως όχι ιδιαίτερα .. ειδικά του δημοσίου..που αν δεν εκδώσουν (ΑΠΥ) δεν εισπράττουν.

Μα βλέπεις Θανάση ότι πέφτεις και εσύ στη παγίδα , τι σημαίνει όχι ιδιαίτερα . Είπαμε ο νόμος είναι ένας για όλους και είτε λίγο κλέψεις είτε πολύ κλέφτεις είσαι .

Και όπως ίσως γνωρίζεις καλύτερα , δεν είναι στάνταρ ότι με το που θα κόψουν απόδειξη θα πληρωθούν , αλλά το Κράτος θα εισπράξει και το φόρο εισοδήματος και της προστιθέμενης αξίας .

Πάμε παρακάτω , είσαι μπλοκάκιας (όχι μακάκας ;) ) πέρνεις πχ 1000 ευρώ αφαιρείς το τέβε σου και το φπα σου .... τα βγάζεις πέρα ???? Σου απαντώ , 28η Οκτωβρίου δηλαδή ένα μεγαλοπρεπέστατο ΟΧΙ τι μπορείς να κάνεις , να αφαιρείς ΦΠΑ από πχ βενζίνες , εκτός νόμου αλλά οκ δε τρέχει κάστανο , να αφαιρείς ολόκληρη τη δαπάνη του κινητού από το εισόδημα ,το πέτυχες εκτός νόμου αλλά ξανα δε τρέχει τίποτα , άλλωστε η δικαιολογία είναι ότι θα έπρεπε να είσαι μισθωτός και όλοι αυτό κάνουν ......Τα έχω δεί και τα έχω επισημάνει ακόμη και σε (πρώην επαναλαμβάνω) πελάτες .....

Γνώμη μου ...... πολύ καλά κάνουν ...... :P

Και ξαναπάμε ....

Είναι δυνατόν το ίδιο το Κράτος να φοροδιαφεύγει και να σου ζητεί εσένα να είσαι τυπικός ??????

Είναι δυνατόν το ίδιο το Κράτος να απασχολεί με τα stage (εμείς οι κουλτουριάρηδες τα λέμε σταζζζζζζ και όχι τρε μπαναλ στεϊτζ)!!! :D ) ή με συμβάσεις έργου και η κάθε επιχείρηση να μη μπορεί να χρησιμοποιήσει την ίδια (βεβαιότα και πέρα ως πέρα αντεργατική και άδικη) μέθοδο ????

Είναι δυνατόν το Κράτος όποτε γουστάρει να σου λέει έκτακτη εισφορά και μάλιστα αναδρομικά ???

Είναι δυνατόν το Κράτος από τη μία να σου δίνει το τυράκι (άπειρα παραδείγματα με πιο πρόσφατο την τμηματική καταβολή φπα) και από την άλλη να σου ξηγιέται αλμυρό φυστίκι :rolleyes: .....

Και άλλα πολλά , αλλά λέω να κάνω και καμιά στραβομάρα .........

....................

Στέφανε μη πέφτεις στη παγίδα .... Είναι γεγονός πως όλοι φοροδιαφεύγουν από τον μικρότερο έως τον μεγαλύτερο , και είτε αποκρύψεις 1 ευρώ είτε 1.000.00 φοροφυγάς είσαι και το έχεις χάσει το παιχνίδι .

Η ουσία δεν είναι να λέμε ποιος κλέβει λιγότερο ή περισσότερο (αυτό το κάνουν άλλωστε με πολύ μεγάλη επιτυχία οι πολιτικοί και τα κόμματα) , αλλά τι μπορούμε να κάνουμε και πως μπορούμε να την απαλείψουμε παντελώς .

...................

Δεν πέφτω σε καμιά παγίδα....

Αλλά, ξεχνάς γρήγορα Αποστόλη.......

Λίγο καιρό πριν είχαν στηριχτεί σε ανάλογη λογική για να άρουν το αφορολόγητο.....

Κλέβουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες, αύξησέ τους το ΜΣΚΚ ή πρόσθετη εισφορά σε αυτούς μόνο κτλ κτλ θα πουν αύριο, και θα πατήσουν εκεί....

Μια πολύ καλή πολιτική του επιμελητηρίου, θα ήταν να αναδείξει την καθολικότητα του φαινομένου, για αυτό είπα ότι κάθε μία επιχείρηση στην Ελλάδα φοροδιαφεύγει...

Και για εμένα, καλά κάνει....

Δεν πέφτω σε καμιά παγίδα....

Αλλά, ξεχνάς γρήγορα Αποστόλη.......

Λίγο καιρό πριν είχαν στηριχτεί σε ανάλογη λογική για να άρουν το αφορολόγητο.....

Κλέβουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες, αύξησέ τους το ΜΣΚΚ ή πρόσθετη εισφορά σε αυτούς μόνο κτλ κτλ θα πουν αύριο, και θα πατήσουν εκεί....

Μια πολύ καλή πολιτική του επιμελητηρίου, θα ήταν να αναδείξει την καθολικότητα του φαινομένου, για αυτό είπα ότι κάθε μία επιχείρηση στην Ελλάδα φοροδιαφεύγει...

Και για εμένα, καλά κάνει....

Μπαααααα , πολλοί φίλοι με λένε ελέφαντα και θέλω να πιστεύω όχι για τα ελάχιστα κιλά παραπάνω !!!!! :rolleyes:

Και τότε Στέφανε είχαμε αντιδράσει και για αυτό σου ξαναλέω ότι από τη μία έχουμε το γεγονός (τεράστια φοροδιαφυγή) αλλά από την άλλη δεν έχουμε λύσεις παρά μόνο αυξήσεις φόρων και λοιδορισμούς από φόρεις όπως ΣΕΒ που βέβαια και αυτοί καλά κάνουν από την πλευρά τους .

Μα βλέπεις Θανάση ότι πέφτεις και εσύ στη παγίδα , τι σημαίνει όχι ιδιαίτερα . Είπαμε ο νόμος είναι ένας για όλους και είτε λίγο κλέψεις είτε πολύ κλέφτεις είσαι .

Χα ..εσύ μπαίνεις στο τρυπάκι... όχι εγώ .. εσύ τους/μας δικαιολογείς ..

Γιατί ναι μεν όλοι είναι κλέφτες .. και άντε να δικαιολογήσεις τον πεινασμένο..αλλά εδώ τους θεωρούμε "αντιστασιακούς" ..σαν τους κλέφτες και αρματωλούς της επανάστασης ένα πράμα.. ;) ΄

Υ.Γ.

Θες να ανοίξω ένα θέμα για τα σταζζζζζζ? να δούμε απόψεις?

Άμεσο διοριμό χωρίς όρους και προϋποθέσεις λέει το ΚΚΕ..

Με συμπάθεια βλέπει τα αιτήματα τους ο ΣΥΡΙΖΑ..

Τα καημένα τα παιδιά και γελάνε κάτω απ'τα μουστάκια τους στην ΝΔ..

Και του ΠΑΣΟΚ αμολήσανε τον Πάγκαλο να τα δαγκώσει..

Εσύ τι λες?

Εγώ βαρέθηκε να διακαιολογώ "αθώες κορασίδες που τις παραπλάνησαν".. :rolleyes:

Χα ..εσύ μπαίνεις στο τρυπάκι... όχι εγώ .. εσύ τους/μας δικαιολογείς ..

Γιατί ναι μεν όλοι είναι κλέφτες .. και άντε να δικαιολογήσεις τον πεινασμένο..αλλά εδώ τους θεωρούμε "αντιστασιακούς" ..σαν τους κλέφτες και αρματωλούς της επανάστασης ένα πράμα.. :P ΄

Υ.Γ.

Θες να ανοίξω ένα θέμα για τα σταζζζζζζ? να δούμε απόψεις?

Άμεσο διοριμό χωρίς όρους και προϋποθέσεις λέει το ΚΚΕ..

Με συμπάθεια βλέπει τα αιτήματα τους ο ΣΥΡΙΖΑ..

Τα καημένα τα παιδιά και γελάνε κάτω απ'τα μουστάκια τους στην ΝΔ..

Και του ΠΑΣΟΚ αμολήσανε τον Πάγκαλο να τα δαγκώσει..

Εσύ τι λες?

Εγώ βαρέθηκε να διακαιολογώ "αθώες κορασίδες που τις παραπλάνησαν".. ;)

Μα βρε Θανάση μου αν τους δικαιολογούσαμε και στην πράξη θα είχαμε και περισσότερους πελάτες ...... :rolleyes:

Πρόσεξε , το αποτέλεσμα το κρίνω και και το κατακρίνω , αλλά η ουσία είναι άλλη το σύστημα είναι σαθρό και διεφθαρμένο και ότι θες εσύ και έτσι υπό το πρίσμα αυτό ναι τους θεωρώ αντιστασιακούς !!! :blink: (Ρε Θανάση είμαι Ηπειρώτης και αγύργο κεφάλι , σε ότι μου πεις έχω αντίλογο και επιχείρημα !!! :D )

Όσο για τα σταζζζζζ(παχύ ζ) μου δίνεις μία άριστη πάσα , η γνώμη μου λοιπόν είναί πως κακώς και κάκιστα υπάρχουν αυτά τα προγράμματα εργασιακής μάθησης και εμπειρίας .

Από τη μία λοιπόν υπάρχουν τα παιδιά που αγωνιούν και ψάχνουν έστω και τα 500,00 (τεχνηέντως έχουν περαστεί ως γενιά των 700,00 αλλά πολύ σπάνια παιδί από σταζζζζζ να πέρνει αυτά τα χρήματα από την άλλη έχουμε την αγωνία των πολιτικών να εκλεγούν με κάθε κόστος .Γιατί ας μη γελιόμαστε από τα πχ 100 παιδιά που μπήκαν με σταζζζζζ τα 97 ήταν βυσματικά (και άρα φάγανε τη θέση κάποιου άλλου παιδιού) και τα μόνο 3 ξεκάρφωτα ......

Αποτέλεσμα ...... ένα απόλυτο χάος .

Για μένα ...... θεωρώ πως σωστά έπραξε η νέα κυβέρνηση και καταργεί πλέον αυτή τη μεσαιωνική (και μη ξεχνάμε ευρωπαϊκή) εργασιακή σχέση .

Αλλά θα έπρεπε να υπάρχει και μια προοπτική , να σου πω λοιπόν ότι είμαι υπέρ της κατάργησης σε πρώτη φάση όλων των σταζζζζζ δημοσίου αλλά και ιδιωτικού τομέα(και έπειτα των μπλοκάκηδων) , τα χρήματα που έρχονται από την Ευρωπαϊκη ένωση για αυτό το σκοπό να πήγαινουν πχ μέσω του ΟΑΕΔ σε επιδότηση για πρόσληψη υπαλλήλων με κανονικές συνθήκες εργασίας ή να βρεθεί κάποιος τρόπος έτσι ώστε και δουλειές να υπάρχουν και συνθήκες ανθρώπινες και μειωμένο κόστος στις επιχειρήσεις .

Τα κόμματα δεν περίμενα να πουν κάτι διαφορετικό , άλλωστε σε κάθε θέμα τα ίδια περίπου λένε με μόνη διαφορά όταν το Πασοκ είναι αντιπολίτευση να λέει αυτά που λέει η ΝΔ και τούμπαλιν .....

Το θέμα της φοροδιαφυγής δεν είναι κάτι που μπορεί να συζητηθεί αποσπασματικά. Ολοι οσοι γράψατε πιο πάνω έχετε δίκαιο κι ας διαφωνείτε.

Εν κατακλείδι:

Οσο η εξουσία θα είναι διεφθαρμένη και για να καλύψει τα δικά της θα πετάει και κάποιο κόκκαλο στους πολίτες, έτσι ώστε να δημιουργεί έριδες, διαφορές, αδικίες -εν ολίγοις πολίτες πολλών κατηγοριών- κι όσο ο πολίτης που κλέβει, δεν νιώθει οτι κλέβει τον διπλανό του κι όχι το απρόσωπο κράτος, δεν υπάρχει ελπίδα να διορθωθεί τίποτα.

.......................

Για μένα ...... θεωρώ πως σωστά έπραξε η νέα κυβέρνηση και καταργεί πλέον αυτή τη μεσαιωνική (και μη ξεχνάμε ευρωπαϊκή) εργασιακή σχέση .

......................

Εμένα πάλι, η λογική των stage μου φαίνεται ok.... Όπως επίσης και οι συμβάσεις έργου, όπου μιλάμε για κάποιο συγκεκριμένο έργο.....

Η κατάχρησή τους είναι που τα έχει οδηγήσει εκεί που είναι τώρα... Και μάλιστα από το δημόσιο....

Το καλοκαίρι είχα γράψει ένα μικρό άρθρο.

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/10045

Στο τέλος ανέφερα το παρακάτω, δεν ξέρω αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε απλά το παραθέτω :

"Είναι καιρός να κατανοήσει η εκάστοτε κυβέρνηση και η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Οικονομικών ότι έχει υποχρέωση να σταθεί στο ύψος της. Η δημιουργία φορολογικής συνείδησης στον πολίτη, θα επιτευχθεί μόνον όταν ληφθούν σημαντικά μέτρα όπως αναφέραμε ανωτέρω, αλλά κυρίως όταν κατανοήσουν οι διοικούντες τον τόπο ότι έχουν υποχρέωση να αποτελούν υποδείγματα ανιδιοτελούς δράσεως και ευγενούς προσηλώσεως στο καθήκον που τους ανατέθηκε. Στις μέρες μας συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Σκάνδαλα, διασπάθιση του δημοσίου χρήματος, προκλητική συμπεριφορά βουλευτών και υπουργών, εξυπηρέτηση συγκεκριμένων συμφερόντων και άλλα πολλά, οδηγούν τον πολίτη σε άλλες συμπεριφορές. Ευελπιστούμε τα πράγματα να αλλάξουν γιατί δυστυχώς έχουμε οδηγηθεί ως χώρα στο τέλμα."

Διαβάσατε Κυριακάτικες εφημερίδες ????

Σε αρκετές από αυτές κυρίως τις"ουδέτερες φιλοκυβερνητικές" αναπαράγεται από αρκετούς αρθρογράφους η μελέτη του ΣΕΒ και μάλιστα δίνουν δίκαιο , με το απλό επιχείρημα ότι πράγματι όσοι ψωνίζετε από πολυκαταστήματα σαν δίνουν με το ζόρι απόδειξη ενών αντίθετα στις μικρές επιχειρήσεις ζητάς με το ζόρι ........... :rolleyes:

Επαναλαμβάνω ότι βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος .......

Και από ότι βλέπω οι πρώτες κινήσεις (καο) του νέου Υπουργείο είναι πως θα τις καθαρίσει τις μικρές επιχειρήσεις .......

Πως να το πω η φοροδιαφυγή που υπάρχει σε μέγιστο βαθμό δυστυχώς δεν λύνεται με επιβολή προστίμων και νέο φοροκυνηγητό (άμεσο και έμμεσο) αλλά με σωστές και μελετημένες κινήσεις .

Επαναλαμβάνω ότι βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος .......

Αριθμητικά σκεπτόμενος .. το αντίθετο συμβαίνει..

υπάρχει κίνδυνος βλέποντας το δάσος να χάσουμε το δένδρο.. :rolleyes:

εν ολίγοις .. το δάσος φοροδιαφεύγει .. απλά κάτι αιωνόβια τεράστια δένδρα.. φοροαποφεύγουν νομίμως και καλό είναι να μην μας ξεφύγουν.

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ: Τελευταία Νέα kathimerini.gr

Hμερομηνία : 09-11-09 Eκτύπωση | e-mail

ΒΕΑ: Λάθος τα στοιχεία του ΣΕΒ για τους φόρους

Το Βιοτεχνικό Επιμελητήριο Αθήνας αμφισβητεί τα συμπεράσματα του ΣΕΒ που προκύπτουν από την επεξεργασία στοιχείων της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων 2007 σε σχέση με δηλούμενα εισοδήματα και φόρους.

Οπως επισημαίνεται σε ανακοίνωση του ΒΕΑ, τα στοιχεία - που αφορούν επιχειρήσεις με προσωπικό έως 5 άτομα (το 99,5% των επιχειρήσεων, δηλαδή 202.418 μικρές επιχειρήσεις), οι οποίες σύμφωνα με τον ΣΕΒ καταβάλλουν ετησίως φόρο 6.100 ευρώ, όσο και ένας μισθωτός με φορολογητέο εισόδημα 2.000 ευρώ- δεν ευσταθούν.

Το ΒΕΑ σε αντιπαράθεση σημειώνει ότι ο μεγάλος αριθμός πολύ μικρών επιχειρήσεων έχουν νομική μορφή ομορρύθμου και ετερορρύθμου εταιρίας και λόγω του εφαρμοζόμενου φορολογικού συστήματος:

- Οι Ο.Ε. φορολογούνται και ως εταιρίες επί του 50% των κερδών τους με συντελεστή 20% ενώ το υπόλοιπο 50% προστίθεται στο εισόδημα των φυσικών προσώπων εταίρων και φορολογείται σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις της φορολογίας εισοδήματος.

- Οι Ε.Ε. φορολογούνται με την ίδια διαδικασία μόνο για τα ομόρρυθμα μέλη τους.

Οπως επισημαίνεται στην ίδια ανακοίνωση, ο φόρος που καταβάλλουν οι επιχειρήσεις αυτές είναι πολύ μεγαλύτερος από αυτό που παρουσιάζει ο ΣΕΒ. Ο φορολογικός συντελεστής των φυσικών προσώπων αναλόγως των συνολικών εισοδημάτων κινείται μεταξύ 0% - 40%.

kathimerini.grμε πληροφορίες ΑΠΕ-ΜΠΕ

Παράλληλα το ΒΕΑ υπερθεματίζει για την ανάγκη πάταξης της φοροδιαφυγής και τοποθετείται υπέρ ενός δίκαιου φορολογικού συστήματος που θα επιβάλλει την ανταπόκριση όλων στις φορολογικές υποχρεώσεις τους.

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_article.../11/2009_306773

Θα κρεμάσουμε ανάποδα μερικούς πρωθυπουργούς, υπουργούς και λοιπό σκυλολόι που μαράζωσαν τη χώρα?.

Από την "ισχυρή Ελλάδα" του Σημίτη, περάσαμε στην "ανθεκτική οικονομία" του Αλογοσκούφη για να προσγειωθούμε ανώμαλα στην "υπό χρεοκοπία Ελλάδα" των Γιωργάκη και Παπακωνσταντίνου. Δανείστηκαν,έφαγαν,ρήμαξαν και βγάζουν τώρα την λυπητερή στους μόνιμα πεινασμένους, οι αχρείοι. Πούναι αυτά τα λεβεντόπαιδα (Χριστοδουλάκης, Παπαντωνίου, Παπαδόπουλος και τα λομόγια της δεξιάς-οι νοικοκυραίοι). Την ώρα που βουλιάζει το καράβι, την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια σαν αρουραίοι και μας έφεραν τα ούφο τα ανάλγητα με ρομφαία τον κουκολοφόρο αρχικαταδότη του Οτσαλάν.

Βγάλε εσύ τα κάστανα από τη φωτιά ταλαίπωρε ελληνικέ λαέ, συνταξιούχε-εργαζόμενε-άνεργε και μεροκαματιάρη μικροεπαγγελματία που ο ΣΕΒ σε έβαλε στη σέντρα.

Ας μην γινόμαστε αφελείς. Μια κομπίνα των πετρελαιάδων ξεπερνά σε μέγεθος την φοροδιαφυγή 10000 μικρών επιχειρήσεων.

Κι ας μην το δένουμε κόμπο και μπαίνουμε σε κυνήγι μαγισσών. Λογιστές είμαστε, και ζούμε τον θάνατο του εμποράκου καθημερινά. Τι να πάρεις από τον πεθαμένο. Ούτε φράγκο ούτε ψυχή δεν έμεινεγια να την πάρεις.

Δεν ξέρω αν το αναφέραμε στη συζήτηση , αλλά η έκθεση του ΣΕΒ βγήκε σχεδόν αμέσως μετά από την συνάντηση του κ.Παπακωνσταντίνου με το προεδρείο του ΣΕΒ για την έκτακτη εισφορά στις μεγάλες επιχειρησείς , στην οποία κατά παράξενο τρόπο ο ΣΕΒ συμφώνησε ......

Το παράξενο βεβαίως αρχίζει να εξηγείται τώρα σιγά-σιγά διότι φάινεται ότι θα βγεί αντισυνταγματικό και αυτό το νομοθέτημα οπότε προφανώς εκ του ασφαλούς συμφώνησαν μιας και γνώριζαν ότι θα προκληθούν αυτές οι αντιδράσεις ....

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι πράγματι είνα άδικο και εννοείτε αντισυνταγματικό και αυτό το μέτρο , αλλά μιλάμε για εντυπώσεις .

Κατά τα λοιπά ...... Η αγορά βουλιάζει και όσο η Διοίκηση κυνηγάει φαντάσματα και αργεί να αντιληφθεί το μέγεθος του κοινωνικού προβλήματος τόσο περισσότερο θα πηγαίνει προς το πάτο .

Και όσον αφορά το πόθεν έσχες και τη δήλωση όλων των στοιχείων και μπλα μπλα ....... καλά υπάρχει αφελής που πιστεύει ότι κάποιος που θέλει να αποκρύψει τεράστια ποσά θα αναγκαστεί να τα δηλώσει με το πόθεν έσχες ή μήπως ότι οι τράπεζες θα δώσουν στοιχεία , απλά είπαμε οι εντυπώσει μετράνε .

Βέβαια μας συμφέρει σαν κλάδο γιατί θα κάνουμε (?) χρυσές δουλειές , αλλά από ποιον θα πάρουμε τα χρήματα δε ξέρω . :)

Και το ξαναγράφω η φοροδιαφυγή και η εισφοροδιαφυγή στα μικρά κλιμάκια της οικονομίας θεωρώ ότι είναι πολύ εύκολο αν όχι να σταματήσει να μειωθεί στο ελάχιστο , αλλά δυστυχώς πάντα συμφέρει να μένει έτσι .

ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ, ΟΜΩΣ ΒΡΗΚΑΤΕ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΠΑΛΙ ΟΙ "ΜΙΚΡΟΙ"

ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ?

ΚΑΤΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΕ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΓΝΩΣΤΑ Η' ΑΓΝΩΣΤΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ?

ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΤΗ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ, ΝΑ ΓΕΜΙΖΟΥΝΕ ΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΝΑ ΤΑ ΒΟΥΤΑΝΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΜΗ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

ΕΤΣΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΤΩΧΟΙ ΠΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΛΟΥΣΙΟΙ (ΑΥΛΙΚΟΙ) ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΙΩΣ.

ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ!!

ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ , ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΠΡΩΤΑ, ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΥΓΕΣΙΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ.

ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΠΡΩΤΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ, ΟΧΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙ...

ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ Κε (ΘΑΝΑΣΗ) SOULIS ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ ΣΤΟ ΝΑ ΜΑΣ ΨΑΞΟΥΝΕ. ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ? ΕΜΕΙΣ ΚΡΥΒΟΥΜΕ ΔΕΝ ΑΡΠΑΜΕ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΧΙ ΟΣΟ ΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ)

ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΓΩ ΜΕΤΑ...

ΓΙΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΕΧΡΕΩΣΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ...

ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΤΗΣ...

ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ, ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΟΥΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 1.

ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΑΞΕΙ ΑΥΤΑ.

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΟΜΩΣ? ΚΙ ΑΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΘΑ ΤΟΝ "ΦΑΝΕ"...

ΟΠΟΤΕ? ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΘΑ ΑΡΠΑΖΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΑΥΤΑ