Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ (ΔΟΥΛΕΥΜΕΝΩΝ) ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟΛΥΘΗΚΕ


gapdk

Ερώτηση

Καλησπέρα….

Καλό χειμώνα πλέον!

Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορεί να κατοχυρωθεί ο εργοδότης, στην περίπτωση που, ενώ κατά την εξόφληση της μισθοδοσίας κάθε περιόδου υπέγραφε κάποιος εργαζόμενος για τις αποδοχές που έπαιρνε – ενδεχόμενα μερικές φορές και να αμοιβόταν με μεγαλύτερα ποσά από αυτά που αναγραφόταν στην απόδειξη, τώρα, μετά την απόλυση του ο εργαζόμενος, απειλεί να καταγγείλει τον εργοδότη για μη καταβολή δεδουλευμένων! Μπορεί ενδεχόμενα να ισχυριστεί ότι είναι πλαστογραφία η υπογραφή που εμφανίζεται επάνω στις εξοφλητικές αποδείξεις μισθοδοσίας? Τι άλλο χαρτί μπορεί να κατοχυρώσει τον εργοδότη σε τέτοιες περιπτώσεις?

(Βέβαια, για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, δεν γνωρίζω αν και ο εργοδότης ήταν απόλυτα ειλικρινής απέναντί μου, ή αν πρόκειται για υπερωρίες που δεν κατέβαλε κλπ στον εργαζόμενο)!

Έχει κανείς σχετικές εμπειρίες ή κάποιο υπόδειγμα εντύπου προκειμένου να υπογράψει/φει ο εργαζόμενος?

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

τα μηνιαια εκκαθαριστικα κατοχυρωνουν τον εργοδοτη ή τελος παντων παλευεται ως προς το υψος των αποδοχων. οσο για την υπογραφη του εργαζομενου και να την αμφισβητησει αποδυκνυεται νομικα. κατι αλλο μην υπαρχει το οποιο ο εργαζομενος μπορει να αποδειξη τοτε θα εχει προβλημα ο εργοδοτης π.χ υπερωριες .εξαημερη εργασια ,κυριακατικη εργασια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα μηνιαια εκκαθαριστικα κατοχυρωνουν τον εργοδοτη ή τελος παντων παλευεται ως προς το υψος των αποδοχων. οσο για την υπογραφη του εργαζομενου και να την αμφισβητησει αποδυκνυεται νομικα. κατι αλλο μην υπαρχει το οποιο ο εργαζομενος μπορει να αποδειξη τοτε θα εχει προβλημα ο εργοδοτης π.χ υπερωριες .εξαημερη εργασια ,κυριακατικη εργασια κλπ.

πως αποδυκνειεται νομικά και συγνωμη ρε παιδιά άλλα έλεος σε εμένα προσωπικά εχει τυχει 2 φορες να πληρώνομαι και να υπογράφουν αλλοι αντι για εμένα πως στο διάολο ειστε τοσο σιγουροι οτι αυτοι που σας πληρωνουν εχουν το δικιο με το μέρος τους.Λογικευτειτε δε φταιει το κρατος που ριχνει προστιμα αλλα οι εργοδοτες σας συνηθως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα μηνιαια εκκαθαριστικα κατοχυρωνουν τον εργοδοτη ή τελος παντων παλευεται ως προς το υψος των αποδοχων. οσο για την υπογραφη του εργαζομενου και να την αμφισβητησει αποδυκνυεται νομικα. κατι αλλο μην υπαρχει το οποιο ο εργαζομενος μπορει να αποδειξη τοτε θα εχει προβλημα ο εργοδοτης π.χ υπερωριες .εξαημερη εργασια ,κυριακατικη εργασια κλπ.

πως αποδυκνειεται νομικά και συγνωμη ρε παιδιά άλλα έλεος σε εμένα προσωπικά εχει τυχει 2 φορες να πληρώνομαι και να υπογράφουν αλλοι αντι για εμένα πως στο διάολο ειστε τοσο σιγουροι οτι αυτοι που σας πληρωνουν εχουν το δικιο με το μέρος τους.Λογικευτειτε δε φταιει το κρατος που ριχνει προστιμα αλλα οι εργοδοτες σας συνηθως

Σαν λογιστές δεν θα γίνουμε και δικαστικοί γραφολόγοι αγαπητέ stayros a.

Δεχόμαστε τα παραστατικά ως έχουν και δεν είναι της δικαιοδοσίας μας να εξετάσουμε το γτνήσιο υπογραφών. Η ευθύνη μας είναι η απόδειξη μισθοδοσίας που έχει εκδοθεί να είναι σωστή με βάσην την ειδικότητά του, τα έτη προυπηρεσίας κλπ.

Εάν οι ημέρες ή οι ώρες εργασίας που μας ενημερώνει ο εργοδότης σου ότι απασχολήθηκες είναι διαφορετικές από τις πραγματικές (γιατί έχει παραποιήσει το χειρόγραφο βιβλίο προσελεύσεως ή την κάρτα προσελεύσεως ή το ηλεκτρονικό μητρώο προσελεύσεως) ή αν σου δίνει άλλα ποσά από όσα αναφέρει η απόδειξη είναι θέμα της δικαιοσύνης και όχι του λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πως αποδυκνειεται νομικά και συγνωμη ρε παιδιά άλλα έλεος σε εμένα προσωπικά εχει τυχει 2 φορες να πληρώνομαι και να υπογράφουν αλλοι αντι για εμένα πως στο διάολο ειστε τοσο σιγουροι οτι αυτοι που σας πληρωνουν εχουν το δικιο με το μέρος τους.Λογικευτειτε δε φταιει το κρατος που ριχνει προστιμα αλλα οι εργοδοτες σας συνηθως

Αποδεικνυεται με γραφολόγο.

Δεν λεμε οτι σε θεματα αδικιας εχουν δικιο οι εργοδοτες.

Η συζητηση αφορουσε συζητηση μεταξυ συναδερφων για τον τροπο κατωχυρωσης των εργοδοτων οσον αφορα τις διαδικασιες των μισθοδοτικων εγγράφων,

εγγραφων που ενας εργοδοτης ειναι υποχρεωμενος να τηρει και να διαφυλατει.

Οι νομοι υποτιθεται οτι προβλεπουν τις διαδικασιες και λειτουργιες αυτες οι οποιες προστατευουν

τα εννομα συμφεροντα εργοδοτων και εργαζομενων.

Δουλεια του λογιστη ειναι να ξερει με ποιο τροπο θα κατωχυρωθει ο εργοδοτης απεναντι στο κρατος και στον εργαζομενο.

Δεν μιλαμε για κατοχυρωση εργοδοτικης αδικιας αλλά για κατοχυρωση νομιμης εργοδοτικης πραξεως

και πιο συγκεκριμενα για το πως κατοχυρωνεται οτι επραξε τις εργοδοτικες υποχρεωσεις του.

Αν τωρα καποιοι εργοδοτες θελουν (και δεν ειναι λιγοι αυτοι) να κανουν παρανομιες και να κατοχυρωθουν

ζητωντας συμβουλες απο τους λογιστες τους, τοτε οι λογιστες τους μπορουν απλα να τους ξεκαθαρισουν οτι δεν ειναι

μεσα στα καθηκοντα τους οι συμβουλες για δολιες πραξεις.

Εγω σε τετοιες περιπτωσεις λεω οτι το μονο που μπορω να κανω ειναι να διαβιβαζω πληροφοριες απο το εργατικο δικαιο.

Οταν διαπιστωσω δολο γινομαι πολυ καθετος και προσβαλομαι πολυ οταν ζητουν τη συνεργασια μου ή την υπακοη μου

και απαντω αναλογα.

Ειπατε οτι εχει τυχει να πληρωθειτε 2 φορες και να εχουν υπογραψει αλλοι.

Πως ετυχε αυτο?

Ετυχε?

Γιατι το ανεχτηκατε?

Οτι υπαρχει πολυ εργοδοτικη παραβατικοτητα, αυθαιρεσια, αδικια, ασυδοσια και τρομοκρατια στην Ελλαδα ειναι γεγονος και ειναι προβλημα.

Αλλο ενα ομως προβλημα ειναι οτι υπαρχει και μεγαλη ανοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ ΤΟΥ ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΜΗΝΙΑΙΑΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΘΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ ΤΟΥ ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΜΗΝΙΑΙΑΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΘΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

ξερεις οτι με τον τελευταιο εργατικο νομο τα μηνιαια εκκαθαριστικα που σε πασα περιπτωση υποχρεουται να δινη ο εργοδοτης , μπορει να τα στελνει ακομη και με e-mail στον εργαζομενο, οπου αυτο ειναι δυνατον αρα, τελικως βλεπω εγω οτι συνεπαγεται ,οτι νομικα δεν υπαρχει υποχρεωση υπογραφης απο τον εργαζομενο, απλως την υπογραφη πρεπει να την παιρνει ο εργοδοτης για δικη του κατωχυρωση.τωρα ομως που η μισθοδοσια θα μπη υποχρεωτικα στην τραπεζα ο <<τιμιος>> εργοδοτης,κατωχυρωνεται ακομη περισσοτερο οτι τουλαχιστον τα βασικα στα πληρωσε. οσο για το αλλο που ανεφερε ο stayros οτι αυτος πληρωθηκε και 2 φορες υπεγραψαν αλλοι για αυτον , μου φαινεται λιγο τραβηγμενο και πιστευω οτι εγινε απο λαθος,ή ισως δεν το διατυπωνει σωστα ,αφου στην πραγματικοτητα τον πληρωσαν,που θα ειχαν ωφελος? και τελος-τελος γιατι δεν ζητησε το δικο του εκκαθαριστικο ? ηταν τοσο ευκολο να του επαναεκτυπωσουν ενα καθαρο τι θα εξυπερετουσε αραγε η υπογραφη π.χ η δικη μου στο δικο του εκκαθαριστικο ή οπου αλλου π.χ σε καποια κατασταση πληρωμων,την στιγμη μαλιστα που ο εργοδοτης ξερει οτι αυτο μπορει να του δημιουργηση προβληματα εφ οσον στην πραγματικοτητα τους πληρωσε ολους σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ξερεις οτι με τον τελευταιο εργατικο νομο τα μηνιαια εκκαθαριστικα που σε πασα περιπτωση υποχρεουται να δινη ο εργοδοτης , μπορει να τα στελνει ακομη και με e-mail στον εργαζομενο, οπου αυτο ειναι δυνατον αρα, τελικως βλεπω εγω οτι συνεπαγεται ,οτι νομικα δεν υπαρχει υποχρεωση υπογραφης απο τον εργαζομενο, απλως την υπογραφη πρεπει να την παιρνει ο εργοδοτης για δικη του κατωχυρωση.

Αυτό το θέμα είναι μεγάλη παγίδα.

Υπάρχει πάντα το πραγματικό θέμα της απόδειξης καταβολής σε περίπτωση διαφοράς.

Ίσως έχει καλώς στην περίπτωση που η καταβολή αποδεικνύεται με άλλον τρόπο, όπως με τραπεζική κατάθεση, όπως λέει και ο ΚΒΣ, ο οποίος, παρεμπιπτόντως για το φορολογικό μέρος, ορίζει ρητά για κάθε άλλη περίπτωση αποδείξεις δαπανών ή υπογραφή στη μισθοδοτική κατάσταση, και αυτό δεν έχει αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...