Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
gy

ΕΙΔΙΚΟΣ ΦΟΡΟΣ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΠΛΟΙΩΝ ΑΝΑΨΥΧΗΣ

Question

Τελικά η εισφορά αυτή ισχύει τόσο για τα ιδιωτικά όσο και για τα επαγγελματικά γιατί περά από την ΠΟΛ 1134 δεν βρήκα κάτι άλλο παρά το γεγονός ότι ακούγονται διάφορα. Εάν εχει κανείς καποιο νέο ας μας πει γιατι η προθεσμία είναι μέχρι 15 Νοεμβρίου.

Ευχαριστώ :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

23 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Τελικά η εισφορά αυτή ισχύει τόσο για τα ιδιωτικά όσο και για τα επαγγελματικά γιατί περά από την ΠΟΛ 1134 δεν βρήκα κάτι άλλο παρά το γεγονός ότι ακούγονται διάφορα. Εάν εχει κανείς καποιο νέο ας μας πει γιατι η προθεσμία είναι μέχρι 15 Νοεμβρίου.

Ευχαριστώ :wub:

Πρώτα δημοσιεύεται ένας Νόμος και μετά ακολουθούν οι ερμηνευτικές εγκύκλιοι ....

Πως να βγάλεις συμπέρασμα εάν διαβάζεις μόνο τις ερμηνευτικές (ΠΟΛ. 1134/2009) ;;;;

Πρωτα ο Νόμος (3790/2009) ....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης

Ισχύει και για τα επαγγελματικά σκάφη γιατί έλεγαν ότι θα καταργηθεί;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ELLADARA

Αναφορικά με την ΈΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ, οι ιδιοκτήτες επαγγελματικών καλό είναι να περιμένουν τις εξελίξεις. Για τα ιδιωτικά δεν έχει ακουσθεί κάτι περί μη εφαρμογής/παράτασης της καταβολής της εισφοράς.

Ως προς την Δήλωση Απόδοσης της Εκτακτης Εισφοράς (ΠΟΛ 1134) αυτός που υποβάλλει την Δήλωση Απόδοσης της Εκτακτης Εισφοράς θα πρέπει να διαθέτει ΑΦΜ, γιατί η πλοιοκτήτρια ενός που έχω είναι εταιρεία offshore και όπως γνωρίζουμε τέτοιες εταιρείες δεν διαθέτουν ΑΦΜ.

Μήπως πρέπει να υποβληθεί από άλλο πρόσωπο το οποίο διαθέτει ΑΦΜ πχ. πλοίαρχο, εκπρόσωπο, χρήστη

ή

μήπως να βάλω τα στοιχεία της πλοιοκτήτριας/offshore και το ΑΦΜ του εκπροσώπου ή του χρήστη???

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Αναφορικά με την ΈΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ, οι ιδιοκτήτες επαγγελματικών καλό είναι να περιμένουν τις εξελίξεις. Για τα ιδιωτικά δεν έχει ακουσθεί κάτι περί μη εφαρμογής/παράτασης της καταβολής της εισφοράς.

Ως προς την Δήλωση Απόδοσης της Εκτακτης Εισφοράς (ΠΟΛ 1134) αυτός που υποβάλλει την Δήλωση Απόδοσης της Εκτακτης Εισφοράς θα πρέπει να διαθέτει ΑΦΜ, γιατί η πλοιοκτήτρια ενός που έχω είναι εταιρεία offshore και όπως γνωρίζουμε τέτοιες εταιρείες δεν διαθέτουν ΑΦΜ.

Μήπως πρέπει να υποβληθεί από άλλο πρόσωπο το οποίο διαθέτει ΑΦΜ πχ. πλοίαρχο, εκπρόσωπο, χρήστη

ή

μήπως να βάλω τα στοιχεία της πλοιοκτήτριας/offshore και το ΑΦΜ του εκπροσώπου ή του χρήστη???

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Διαχωρισμός στην παρούσα φάση , είναι πάρα πολύ δύσκολο να γίνει .

Το επικρατέστερο σενάριο είναι μία παράταση της καταβολής της έκτακτης εισφοράς για το σύνολο των σκαφών .

Θα δείξει , ότι ειναι να γίνει θα γίνει στις επόμενες 2-3 ημέρες .

Σχετικά με την δήλωση ..........

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/9298

6. Η εισφορά βαρύνει τον κύριο του πλοίου αναψυχής, Φυσικό ή Νομικό Πρόσωπο. Αλληλεγγύως και εις ολόκληρον υπόχρεος για την καταβολή της εισφοράς είναι ο κάτοχος ή χρήστης σύμφωνα με το ΔΕ.Κ.Π.Α. ή το δελτίο κίνησης θαλαμηγού και σε περίπτωση που το πλοίο ανήκει σε Νομικό Πρόσωπο και ο νόμιμος εκπρόσωπος αυτού.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφε ισχύει και για ιδιωτικά και για επαγγελματικά σκάφη.

Η προθεσμία αναφέρεται στο παρ.7 αρ.3 Ν 3790/2009 για την έκτακτη εισφορά γιατί εκτός αυτή για υπάρχει και ο ειδικός φόρος στο αρ.2 του ίδιου Νόμου που θα ισχύει για κάθε χρόνο για τα επόμενα έτη.

Είναι δυο ξεχωριστά πράγματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ELLADARA

Είναι αυτονόητο οτι το άρθρο 2 αφορά τον Ειδικό Φόρο και το άρθρο 3 την Έκτακτη Εισφορά η οποία είναι καταβλητέα έως την 15η Νοεμβρίου του τρέχοντος.

Εταιρεία η οποία δεν διαθέτει ΑΦΜ (εξωχώρια) υποχρεούται να έχει/λάβει γιατί το έντυπο της δήλωση της Εισφοράς αναφέρει ΑΦΜ;

Η Δ.Ο.Υ. Γλυφάδας όπου είναι ελλιμενισμένο το σκάφος μου ζήτησε να βάλω τον χρήστη ο οποίος διαθέτει ΑΦΜ.Το θέμα μου όμως είναι ότι ο χρήστης δεν είναι ο κύριος/πλοιοκτήτης!

Εάν έχει ασχοληθεί κάποιος, ας μας πει και εμάς.

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο νόμος αναφέρει ότι ο χρήστης ή ο κάτοχος του σκάφους βάσει του ΔΕΚΠΑ (δελτίο κίνησης πλοίου αναψυχής) είναι αλληλεγγύως και εις ολόκληρο υπόχρεος για την καταβολή της εισφοράς (παρ.6 αρ.3 του άνω Νόμου)

Οπότε χωρίς πρόβλημα μπορεί να την υποβάλλει στην Δ.Ο.Υ. του ο χρήστης ή κάτοχος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Απο το τμημα β του υπουργείου μου είπαν οτι δεν είναι απαραίτητο να έχει αφμ η ξένη εταιρεία.Περιμένουμε

βέβαια και την ερμηνευτική που ως συνήθως βγαίνει στο παραπέντε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Νεότερες πληροφορίες ...........

η ΠΟΛ 1134/01.10.2009 ουδέποτε δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ .

Οδηγίες προς ΔΟΥ και λοιπές υπηρεσίες θα εκδοθεί πιθανότατα αύριο η μεθαύριο .

Αυτα.

;) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Έγώ ρώτησα προχθές στην ΔΟΥ μου, γιατί με ενδιαφέρει & προσωπικά, η έκτακτη εισφορά πληρώνεται κανονικά μέχρι 15/11/09. Για τον ειδικό φόρο δεν τους έχει ακόμη αποσταλεί εγκύκλιος. Οπότε αναμένουμε. Αν μάθω νεότερα θα ενημερώσω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΕΛΛΑΔΑΡΑ

Πληροφορήθηκα ότι η έκτακτη εισφορά πληρώνεται κανονικά μέχρι 15.11.09.

Ως προς το ΑΦΜ όταν έχουμε offshore μου είπαν να βάλω το ΑΦΜ του χρήστη ή εκπροσώπου. όταν ρώτησα ότι δεν έχω τέτοιους μου είπαν βάλε του πλοίαρχου.

όποιος έχει νέα ας μας πεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Υπάρχει κάτι νέο;

Επικοινώνησα σήμερα το πρωί με την ΔΟΥ Πλοίων Πειραιά και μου είπαν ότι δεν έχουν κάτι νέο, προς το παρόν πρέπει να καταβληθεί κανονικά η έκτακτη εισφορά.

Προσπάθησα να μιλήσω με το Υπουργείο αλλά δεν τα κατάφερα.

Λογικά βέβαια και τη Δευτέρα 16/11/2009 οι πληρωμές είναι εμπρόθεσμες, έτσι;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΕΛΛΑΔΑΡΑ

Προσοχη η ΔΟΥ ΠΛΟΙΩΝ προσθέτει χρήστη + εκπρόσωπο στο έντυπο. ΔΟΥ Φαλήρου όχι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Νεότερες πληροφορίες ...........

η ΠΟΛ 1134/01.10.2009 ουδέποτε δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ .

Οδηγίες προς ΔΟΥ και λοιπές υπηρεσίες θα εκδοθεί πιθανότατα αύριο η μεθαύριο .

Αυτα.

:):angry:

Και συγνώμη αλλά εφόσον δεν δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ, πως είναι έγκυρο το έντυπο της δήλωσης? Στις Δ.Ο.Υ πάντως διευκρινιστικές δεν έχουν δωθεί από ότι έχω καταλάβει....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα,

τελικά έχει αλλάξει κάτι όσον αφορά τα επαγγελματικά σκάφη για την έκατκτη εισφορά? είδα την ανακοίνωση του υπουργείου για την πρόθεση εξαίρεσής τους. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως πληρώνουμε και βλέπουμε? ξέρει κανείς κάτι άλλο?

ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σας

Τι γίνεται με τα επαγγελματικά? Θα πληρώσουν έκτακτη εισφορά? Με ενδιαφέρει για πελάτη μου, μήπως και πληρώσει σήμερα. Αν γνωρίζετε κάτι μας λέτε.

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα,

μίλησα με Δ.Ο.Υ ΠΛΟΙΩΝ σήμερα και μου είπαν πως τα επαγγελματικά εξαιρούνται. Δεν έχουν κάτι γραπτό απλώς μίλησαν τηλεφωνικά με το υπουργείο. Το υπουργείο δεν απαντά.

Αυτά...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όταν κάποιος έχει και επαγγελματικό και ιδιωτικό την δήλωση & πληρωμή την κάνει και για τα 2 στην ΔΟΥ που φορολογείται ή για το 1ο στη ΔΟΥ ΠΛΟΙΩΝ και για το 2ο στη ΔΟΥ που φορολογείται? Εγώ νομίζω όλα σε 1 δήλωση & στη ΔΟΥ που φορολογείται ο ιδιοκτήτης αλλά σήμερα μου προέκυψε & θα ήθελα μια επιβεβαίωση απο συναδέλφους.

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τα επαγγελματικά εξαιρούνται. Η Δ.Ο.Υ. Πλοίων έχει ήδη ενημερωθεί τηλεφωνικά (!) από το Υπουργείο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

TΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΣΚΑΦΗ ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟ.ΤΗΝ ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΑ ΣΕ ΣΚΑΦΟΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ OFF SHORE ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕ ΤΟ Α.Φ.Μ. ΤΟΥ ΝΟΜΙΜΟΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ ΣΤΗΝ Δ.Ο.Υ. ΓΛΥΦΑΔΑΣ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ Δ.Ο.Υ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ.ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΦΟΡΟΥ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.ΕΤΣΙ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΔΙΑΝΕΜΗΘΟΥΝ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΤΙΣ Δ.Ο.Υ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι, γνωρίζετε κάτι σχετικά με την καταβολή της εισφοράς στα πλοία αναψυχής με βάση το άρθρο 64 Ν.3842/2010;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν υπάρχει κάτι νεότερο για τον ειδικό φόρο ιδιωτικών πλοίων αναψυχής.

Εν αναμονη της υπουργικής απόφασης που θα ορίζει τα σχετικά ,

κατα τα άλλα ψάχνουνε για χρήματα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×