Προς το περιεχόμενο

Απο ποιον κινδυνευει τελικα περισσοτερο το επαγγελμα του Λογιστη;;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμεις παλι επειδη μεγαλωσαμε πια , και δεν τρωμε παριζακι, ακουμε αυτο

http://www.youtube.com/watch?v=TMMVnKkHge8

(σορρυ κιολας , αλλα αμα εχουν μεγαλωσει τα παιδια αυτα μαθαινεις .....δεν ειναι του χαρακτηρα μου αλλα με εκφραζει απολυτα ;) ;) B)

καλά Χρύσα ,μιλάμε όλα τα λεφτά είναι η διασκευή......100.000 χρυσοί δίσκοι ,είναι το νέο sinlgle στα charts,,xa,ax,xa,ax,xa,ax

Εμενα να δεις πως με εκφράζει....Θα αρέσει σίγουρα , οταν ξηγηθούμε έτσι και του Παπακωνσταστίνου,αχ,χα,χα,χα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά καταλήξαμε απο ποιόν κινδυνεύει περισσότερο το επάγγελμα .???

Να κάνουμε ψηφοφορία.

Εγώ λέω από την:

Χρύσα.

Όποιος ή όποια μαζέψει τις περισσότερες ψήφους θα μας κάνει ρεβεγιόν Πρωτοχρονιάς στο σπίτι του.

Προτείνω στους υπόλοιπους ψηφοφόρους να ψηφίσουν ει δυνατόν κάποιον από την Βόρειο Ελλάδα

ή τουλάχιστον από Κρήτη,για να την "σπάσουμε" στους αφιλότιμους και αφιλόξενους συνάδελφους.

Επ ευκαιρία σας χαρίζω και τους ακόλουθους στίχους.

Χάθηκα Αγαμέμνωνα,μου κλέψαν το Λενάκι (την Λενιώ μου) και τώρα

άλλος χαίρεται το ωραίο της ........μουτράκι.

Θα τονε σκίσω τον μπινέ και θε να βλαστημήσει την

ώρα που αποφάσισε για να τηνέ ...γαλουχήσει.

Εγώ προτείνω επίθεση,με τον στρατό και στόλο μας,

γιατί με την ιδέα σας θα χάσουμε τον ..........κόλπο μας.

ΣΗΜ.

Αντί Λενάκι,μπορείτε να βάλετε την λέξη "λογιστιλίκι" με κατάλληλη ριματική αλλάγη των λέξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλα Βαγγελη τι να πω....

εισαι ατιμος και αφιλοτιμος ....!!!!!!!!!!!

εγω σας κανω οσα ρεβεγιον θελετε .....αλλα ορκιζομαι δεν φταιω σε τιποτααααααααααααα........... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

Επαναφέροντας το ζήτημα περί δεοντολογίας θα ήθελα να μου σχολιάσετε τα ακόλουθα δύο παραδείγματα.

1. "Συνάδελφος" λογιστής πληρωνόταν με αμοιβή 350 Ευρώ το μήνα απο επιχείρηση εμπορίας επίπλων με ετήσιο τζίρο 25000 (που δεν απέχει πολύ απο την πραγματικότητα). Επιπλέον ζήτησε ως αμοιβή 1000 ευρώ από την επιχειρηματία για να συμπληρώσει τον Πίνακα Ι και να περαιώσει.

2. "Συνάδελφος" με οργανωμένο γραφείο έχει στην πόρτα του κολλημένη αφίσσα που διαφημίζει ότι κάνει φορολογικές δηλώσεις ... από 20 Ευρώ.

Ποια θα πρέπει να είναι η αντίδραση ενός γραφείου που βρίσκεται κοντά και επίσης έχει να πληρώσει ενοίκιο, φως, νερό, τηλέφωνο και προσωπικό;

Περιμένω με ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το (1) σίγουρα ο τζίρος δεν είναι 25.000 (αν δεν έχεις ξεχάσει κάποιο μηδενικό). Αλλά και να είναι, από τη στιγμή που η επιχείρηση δέχεται να πληρώσει, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα δεοντολογίας.

Όσο για το (2)... το από το είδες πιστεύω. Κράχτης είναι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το παραδειγμα ή του ύψους ή του βαθους δεν δινεις άλλες λεπτομερειες μονο τζιρο

Η επιχείρηση εμπορίας επίπλων με ετήσιο τζίρο 25000 Εχει προσωπικό?

Ειναι εταιρεία? μηπως ΕΠΕ? εαν ναι τοτε πολυ οικονομικο τον βρισκω.

Ο Λογιστης εκτελει και εργασίες εμπορικού? καρτελλες κλπ?

Δεν ειναι απλο το ζητημα

Οσο για τον απο 20 ευρω το λεει ο ανθρωπος καθαρα απο

Τωρα πια δηλωση εχει κοστος συμπληρωσης 20 ευρώ? Πιθανον καποιου συνταξιούχου που ειναι φιλοξενουμενος ? ...μπα ουτε αυτη

Ειχε παει φιλος σε γραφειο με τετοια ταμπελλα για δηλωση κτηματολογιου και πληρωσε κανονικη τιμη ανα ακινητο.

Οταν ρωτησε τοτε γιατι γραφετε τοσο φθηνα? η απαντηση που πηρε ηταν: δεν αφορα την δικη σας κατηγορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιχείρηση που ανέφερα είναι ατομική με Β' κατηγορίας βιβλία, χωρίς προσωπικό, χωρίς άλλες υποχρεώσεις πέραν των τυπικών μιας ενημέρωσης 30 παραστατικών το μήνα...

Όσον αφορά τον τζίρο δεν έκανα λάθος το 2009 ήταν 25000.

Υ.Γ. Ανέφερα τα δύο αυτά παραδείγματα γιατί είναι πραγματικά και θεωρώ πως δίνουν μια πολύ κακή εικόνα του επαγγέλματος του λογιστή στην αγορά.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...