Προς το περιεχόμενο

Απο ποιον κινδυνευει τελικα περισσοτερο το επαγγελμα του Λογιστη;;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα μας έιναι ότι δεν έχουμε αντιληφτεί πόσο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ στη λειτουργία τόσο της επιχείρησης όσο και ελεγκτικών οργανισμών στην Ελλάδα.

Αποτέλεσμα

να επιτρέπουμε να εργάζονται και να υπογράφουν ως λογιστές άτομα που δεν έχουν φοιτήσει σε ανώτατα και ανώτερα εκπαιδευτικά ιδρύματα παρά μόνο με τη προυπηρεσία και τα τυπικά ΛΥΚΕΙΟ, ΙΕΚ ΚΟΛΕΓΙΑ κλπ (και ΕΊΝΑΙ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ).

ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΟΥΝ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ

H ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΥΤΗ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΙ

πρεπει

να αξιολογίσουμε και να προβάλουμε την εργασία ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥ ΣΩΣΤΑ και αντιληφθούμε ΠΟΙΑ ΕΊΝΑΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΜΑΣ ΣΤΟ ΚΟΝΩΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΚΑΤΟΧΥΤΩΘΟΥΜΕ ΜΕ ΣΟΒΑΡΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΘΕΣΜΙΚΑ ΚΑΤΟΧΥΤΩΜΕΝΩΝ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ

EL

Oi απόψεις μου ,επ` αυτών.....

Αν και είμαι Α τάξεως , με πτυχία , παπύρους κλπ λιβάνια, ματζαφλάρια ,με 2 γραφεία και 20 ετή προυπηρεσία, σε Β,Γ ,Δ Ε, κατηγοριοποίηση , εκείνων που θεωρούντε ``βιβλία `` αφουγκραζόμενος, λόγω πολλών γνωριμιών, τη πιάτσα, από τη μιά άκρη της Αθήνας, μεχρι της άλλης, διαπιστώνω τα εξείς :

1) Εχασα τον χρόνο, σε σχολές,θρανία, σεμινάρια κλπ κωλοκυθοκορφάδες , που μου τσαμπουναγαν, ΠΕΡΙΣΠΟΥΔΑΣΤΟΙ ,πολυλογάδες, καθηγητάδες κλπ παραφιάδες....γιατί έπρεπε να μας ξεκαθαρίζαν εξ αρχής, οτι τα πτυχία κλπ τίτλοι, είναι άχρηστοι στη λογιστική.εφόσον αναπροσαρμόζονται ανάλογα με την εκάστωθε ,κυβερνητική πολιτική και το τι κάτεβάζει η γκλάβα του κάθε Υπουργού Οικονομικών...

Αρα μη χανουμε το χρόνο μας , τσαμπα....και απαιτώ άμεση καταβολή αποζημειώσεων , από τους λωποδήτες που με εξαπατήσαν, μου έκλεψαν το παρελθόν και υποθάλψαν το μέλον μου...αχ.αχ..χα.χαχα. να ασχολουμε με τη συμπλήρωση, κάτι κωλοφυλλάδων, τη μια κοκκινο, την άλλη μπλε , για να εισπράτει το κράτος, όπως ακριβώς την εποχή του Αλή Πασσά...

Για να αλλάξει η νοοτροπία, των λαμόγιων ,που ευδοκιμούν εδω στο Greece, χρειάζεται πίσσα, πούπουλα και διασυρμός, ή οπως το λενε στην Ελλάδα κλωτσοπατινάδα και σιδερογροθιές, για να αλλάξουν κάποιοι νοοτροπία και μυαλά....

2)Αλλωστε στη πράξη, ποια η διαφορά πτυχιούχου και μη,,,,,εφόσον εχω δει από ΙΕΚ , απόφοιτους, που είναι 48 κλάσεις ανώτεροι σε γνώση και επαγγλεματισμό, από κάτι ξεφτέρια ΑΝωτάτων σχολών, που τους έφαγε η μικρο και ή μάκρο οικονομική ανάλυση, σε μια χώρα, επιχειρημάτιών, που πουλήσαν ενα χωράφι, ανοίξαν με επιδοτήσεις , μονάδες παραγωγής, παρακολουθούν το cash flow kai τα reports, με τη γκλίτσα αγκαλιά, και ο μήνας έχει 9...

Και ζήσαμε εμεις καλα και αυτοί καλύτερα.... ;)

3)Η παρατεταμένη οικονομική ύφεση, έχει ενα καλο.....Αυτοκαθαρίζει και αυτολιπαίνει την αγορά, και δε φταίνε ούτε τα πτυχία, ούτε οι συντεχνιακή νοοτροπία, μεριών μερικών, που δεν ακούγαν Metallica, τότε που έπρεπε, αλλά, ταυτισαν με το Master of puppets, με τον μπαρμπαμιτούση και τη Σουβλίτσα.χα.αχ.χα.χα.χα..αχ.χα

Αντε γειά μας....σε ένα λαμπρό μέλλον, που εμείς δε συμμετέχουμε ποτέ......αλλα ακόμη δεν έχει αρχίσει η σφαγή των αμνών , ...χα.αχ.χα.χα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καθείστε παιδιά γιατί θα φτάσουμε στο άλλο άκρο , δηλαδή να κατηγορούμε ανθρώπους που μόχθησαν και διάβασαν και σπατάλησαν χρόνο και χρήμα ή ακόμα είχαν ίσως τις περισσότερες ικανότητες για να είναι τελικά άλλο ένα αριθμητικο νούμερο στις στατιστικές των επαγγελμάτων .

Προσωπικά δεν εννοώ αυτό σε καμία περίπτωση , αντιθέτως το σέβομαι το εκτιμώ και γιατί όχι με τις υπάρχουσες συνθήκες το ζηλέυω με όσο καλή έννοια μπορεί να περιέχει η λέξη αυτή, αλλά από την αλλη όμως με ενοχλέι ο τρόπος που κάποιοι θέλουν να το περάσουν αυτό και δεν αναφέρομαι βεβαίως στο φίλο (και όχι συνάδελφο ;) ) PAP και βέβαια με ενοχλεί ακόμη περισσότερο ότι καλώς ή κακώς όλοι όσοι εμπλεκόμαστε στο κλάδο με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο βράζουμε στο ίδιο καζάνι και θεωρούμαστε από όλους ώς το βαρύδι και ο κάδος απορριμάτων της επιχειρήσης, της Διοίκησης αλλά και γενικά της οικονομίας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνονοματε

οπως βλέπεις αυτοί που μιλάμε είμαστε οι "καθαροι" λογιστές

και μετα απο 30 χρόνια στο κουρμπέτι νομίζω οτι έχουμε το δικαίωμα να κρίνουμε ότι δεν είναι αναγκαιο το χαρτί για να εισαι καλός λογιστής

δεν απαξιώνουμε τα πτυχία μας (αν και γι αλλού κινήσαμε γι αλλού κι αλλού η ζωή μας πήγε)

δεν μπορούμε όμως να δεχτούμε "ρατσιστικές" απόψεις, όπως αυτές που εκφράστηκαν πιο πάνω για καθαρούς και ακαθαρτούς λογιστές και οτι το επάγγελμα πρέπει να το υπηρετούν μόνο όσοι έχουν πτυχίο

Τα όποια πτυχία μας τα πήραμε με πολύ κόπο και στερήσεις και δικες μας και των γονιών μας

και όταν μιλάω για τα όποια πτυχία αναφέρομαι σε αυτά των ΑΕΙ των ΚΑΤΕΕ των ΤΕΙ των ΙΕΚ

όμως και οι συνάδελφοι που δεν έχουν πτυχίο, δεν το έχουν γιατι δεν είναι έξυπνοι αλλά γιατι δεν είχαν την δυνατότητα να σπουδάσουν για τον όποιο οικονομικό ή οικογενειακό λόγο

Αλλά ο σεβασμός στον ΑΝΘΡΩΠΟ και τον ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ είναι ένα συναίσθημα που πρ΄πειε να το κερδίσεις και δεν χαρίζεται με κανένα πτυχίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθείστε παιδιά γιατί θα φτάσουμε στο άλλο άκρο , δηλαδή να κατηγορούμε ανθρώπους που μόχθησαν και διάβασαν και σπατάλησαν χρόνο και χρήμα ή ακόμα είχαν ίσως τις περισσότερες ικανότητες για να είναι τελικά άλλο ένα αριθμητικο νούμερο στις στατιστικές των επαγγελμάτων .

Προσωπικά δεν εννοώ αυτό σε καμία περίπτωση , αντιθέτως το σέβομαι το εκτιμώ και γιατί όχι με τις υπάρχουσες συνθήκες το ζηλέυω με όσο καλή έννοια μπορεί να περιέχει η λέξη αυτή, αλλά από την αλλη όμως με ενοχλέι ο τρόπος που κάποιοι θέλουν να το περάσουν αυτό και δεν αναφέρομαι βεβαίως στο φίλο (και όχι συνάδελφο ;) ) PAP και βέβαια με ενοχλεί ακόμη περισσότερο ότι καλώς ή κακώς όλοι όσοι εμπλεκόμαστε στο κλάδο με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο βράζουμε στο ίδιο καζάνι και θεωρούμαστε από όλους ώς το βαρύδι και ο κάδος απορριμάτων της επιχειρήσης, της Διοίκησης αλλά και γενικά της οικονομίας .

Φιλε μου broster, πρεπει να φτάσεις στο άλλο άκρο στη σκέψη, για να γκρεμίσεις πρώτα μέσα σου, προλήψεις, προκαταλήψεις και δεισιδαιμονίες, ,παραμυθιών, ότι ζούμε στην ``ομορφότερη`` χώρα του κόσμου, είμαστε κατά τους Ελληναράδες στη κορυφή, ΕΝΩ η πραγματικότητα είναι ΟΙΚΤΡΗ ....

(ψάξε το ποίημα του Παλαμα ,`` γκρεμιστής`` για να μη ψάχω τώρα...

Ειμαστε στη Β Εθνική ως χώρα , σε όλα τα επίπεδα, και δε μας κατατάσουν δικαίως, όλοι οι οργανισμοί, μαζί με τη Ζιμπάμπουε και τους ιθαγενείς Παπούα.....

Για σκέψου λίγο το γνωστικό επίπεδο των επιχειρηματιών στην Ελλαδα, των πελατών σου, και σκέψου μετά , τι τα θες τα πτυχία σου, για τον μανάβη της γειτονίας, ή πάγαινε να του πεις του ΞΕΡΟΛΑ, για reports και charts , να γελάνε τα κατσίκια τα παρδαλα.....

ΦΥσικά και σύ , δε θα πήγαινες , σε ένα γιατρό να σε χειρουργήσει, που δε θα είχε πτυχίο....Ομως ξέρω πολλούς που πανε Βουλγαρία, για φθηνότερους οδοντογιατρούς, ή και στο ΙΚΑ της γειτονίας τους, που εχει και κορνιζαρισμένο το πτυχίο, του και είναι Π.Ε............................

Ουτε θα έχτιζες το σπίτι σου, από εναν μηχανικό του Χ No Name Κολλεγίου ,εξ U.K.....

Εκείνη την `` άχρηστη `` ταυτότητα του ΟΕΕ, πέραν της σφραγίδας, και του αρμέγματος, στη ζήτησε ποτέ κανείς..???????

Ενδιαφέρθηκε ποτέ κανείς φορολογικός έλεγχος, αν καταχώρησες το έξοδο στον 61, αντί για τον 64..... ή αν ήξερες την ΡΑΝΤΑ, πού στις μεταβιβάσεις, γίνετε ΤΙΡΑΝΤΑ που τη τραβάς..... ;)

Πολύ απλά όποιος ``κολλάει `` με τα πτυχία, το τσούζει ο ανταγωνισμός, που του ροκανίζει τη πίτα, της αγοράς, η παρατεταμένη, οικονομική ύφεση , που δε το πληρώνει το μικομεσαίος , και πάει λέγοντας......

Πολύ απλά ,. γιατί ψευδώς νομίζουν , οτι η κορνίζα στο τοίχο, δε φέρνει ΟΥΤΕ ΠΕΛΑΤΕΣ ,ΟΥΤΕ ΛΕΦΤΑ.....

Αλλα τα κάνουν αυτά, και σε όποιοι διαιονίζουν τον homo sapient ΤΡΟΦΟΣΥΛΛΕΚΤΗ,4.000 χρόνια τώρα , μετά....

και ποιος απέκρυψε τον Νίτσε, απο τα Πανεπιστήμια και τα σχολειά, και ποιος αποφάσισε, να δίνει πτυχίο σε γιατρό, που δεν έχει διδακτεί κοινωνιολογία και φιλοσοφία, που του επετράπει να εργάζεται, μόνο για να γδέρνει τον ασθενή....

τελος με το ότι ο γυαλός , απλά είναι στραβός , για να αρμενίζουμε στραβά , και πρεπει να ευγνωμονούμε τη κρίση, όσοι απομείνουν όρθιοι , πολλάπλά....

Ρατσισμός στην Ελλαδα, ποτε..χα.χα.χα.χα.χα. Απλα προσδοκώ την ανάσταση νεκρών....

Φιλια......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

…Όλα εναπόκεινται στον τρόπο, στην τέχνη που εφαρμόζεται μια σκέψη, ώστε να παίρνει σάρκα και να ριζώνει οριστικά.

Όσο καλά κι αν είναι εμπνευσμένο κι όσο συγκεκριμένα κι αν έχει διατυπωθεί ένα διάταγμα, πάντα θα παραμείνει νεκρό γράμμα αν δεν εκδηλωθεί από τα κάτω η επιθυμία να το εφαρμόσουν με τον επιζητούμενο τρόπο, τρόπο που τον διακρίνει μόνο εκείνος που βλέπει κάτω από θεϊκό κι όχι ανθρώπινο φως τη δικαιοσύνη.

Διαφορετικά όλα αλλάζουν στο κακό. Απόδειξη οι επιτήδειοι κατεργαρέοι και καταχραστές μας, που ξέρουν να παρακάμπτουν όλους τους κανονισμούς, που γι’ αυτούς κάθε καινούριο θέσπισμα είναι νέα πηγή προσόδων, νέος τρόπος για να περιπλέκουν τη διεκπεραίωση των υποθέσεων, για να βάλουν μια νέα τροχοπέδη.

Με δυο λόγια, παντού όπου στρέφονται τα βλέμματά μου, στους ανθρώπους που είναι επιφορτισμένοι να εφαρμόζουν το νόμο, βλέπουν ενόχους. Ο ένας, ποθώντας να διακριθεί και να πάρει παράσημο, βιάστηκε υπερβολικά. Ο άλλος, θέλοντας να δείξει ζήλο και αυταπάρνηση, ρίχτηκε στην υπόθεση, χωρίς να κάνει τον κόπο να μελετήσει, και θάρρεψε πως μπορούσε να τη χειρισθεί σαν έμπειρος. Όμως χάνοντας στην πρώτη αποτυχία το θάρρος του, την παράτησε αμέσως, κι αδιαφόρησε. Ένας τρίτος, πληγωμένος στην ταπεινή φιλαυτία του, εγκατέλειψε στον πιο διάσημο απ’ τους κατεργαρέους τη θέση απ’ όπου είχε αρχίσει να δίδει την καλή μάχη.

Με δυο λόγια, πολύ λίγοι από μας έχουν αγαπήσει όσο πρέπει το καλό για να του θυσιάσουν τη φιλοδοξία τους, τη φιλαυτία τους, όλες τις μικρότητες ενός ευερέθιστου εγωισμού, για να επιβάλουν μέσα τους τον αναλλοίωτο νόμο να υπηρετούν τη χώρα τους κι όχι τους εαυτούς τους, έχοντας στη σκέψη τους την κάθε στιγμή ότι βρίσκονται στη θέση τους όχι για να δημιουργήσουν τη δική τους ευτυχία, αλλά την ευτυχία των άλλων.

Νικολάϊ Γκόγκολ (1843)

(Άντε για να ανεβάσουμε και λίγο το επίπεδο. Παρεμπιπτόντως, ποιές να βγάλουμε να μετρήσουμε, εγώ δεν κατάλαβα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

velisarie ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ ΑΠΟΛΥΤΑ

λεφτα μπορεις να παρεις ΟΜΩΣ !!!!ΤΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ ?

τουλαχιστον εγω (τοτε κινδυνευεις να σε πουν ΚΑΙ λαμογιο)

ΓΙΑΤΙ αρχικα θα σου πει ξερω εναν ΙΕΚ που δεν θα του δινω το επιδομα πτυχιου

και μερικους ΤΕΕ βοηθους που μου τα κανουν και τζαμπα(προσφορα και η ζητηση βλεπεις)

χαρη θα σου κανω σαν "υπαλληλο γραφειου " και χωρις να πληρωνεσε το ΠΤΥΧΙΟ κι αμα θες....

κι εσυ τοτε τι κανεις? κορνιζαρεις το πτυχιο και καμαρώνεις? η σε φτυνεις?

κι εσυ τοτε και οταν παρεις τη ρημαδα την υπογραφη τι Θα πρεπει να κανεις ?...ΠΙΡΟΥΕΤΕΣ?

(η πλαινες λυσεις??? ;) )

και σαν μισθωτος ακομα εχει επισημα μεγαλυτερη προυπηρεσια (γιατι αραγε?)απο εσενα που πηγες στη κολοπετινιτσα σερβιτορα να βγαλεις τη σχολη ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΣΥΝΟMΗΛΙΚΟΥΣ ΤΩΝ ΙΕΚ

οσο για κομπλεξ και ανθρωπινες διακρισεις θα ελεγα οτι τα συναντησα κυριως απο μη πτυχιουχους ΑΦΕΝΤΙΚΑ Η ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ θελοντας να σου δειξουν την αξιοσυνη τους....η την απαξιωση τους...

ΕΓΩ ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΚΟΜΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΜΑΡΩΝΩ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ

αν Η ΜΙΣΗ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΩΤΡΙΕΣ ε η ΑΛΛΗ ΜΙΣΗ ΕΛΛΑΔΑ λογιστικη διοικηση κλπ

ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

θελουμε να συγκριθουμε με δικηγορους? ΤΕΕ εχουν? ΙΕΚ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι συναδελφε, να τις μετρησουμε!!! Δεν ανεχομαι να με προσβαλουν και να με υποτιμανε πλεον!!!!

Αγαπητέ φίλε

Ζητώ συγνώμη αν σε προσέβαλα.

Ειλικρινά δεν είχα τέτοια πρόθεση.

Αν είχες παρακολουθήσει τις θέσεις μου στο συγκεκριμένο ζήτημα σε παλαιότερες συζητήσεις θα με καταλάβαινες.

Με λίγα λόγια λέω ότι όλοι μας (ΑΕΙ-ΤΕΙ-ΙΕΚ- Εμπειρικοί ή ότι τέλος πάντων είμαστε) αντιμετωπίζουμε κοινά προβλήματα και κοινές αγωνίες.

Η λογικές που λένε: εγώ είμαι πτυχιούχος και σεις τίποτα , ή εμείς από τα ΤΕΙ κάνουμε τόσες ώρες λογιστική, ή στα ΙΕΚ μαθαίνουμε στην πράξη όσα εσείς οι άλλοι δεν θα μάθετε ποτέ, δεν με αγγίζουν. Και εκεί πάνω είπα ότι τις μετράμε να βρούμε ποιος την έχει ποιο μεγάλη.

Σαφώς και πρέπει να μπει μια τάξη με τα δικαιώματα καθ ενός.

Ας λύσουμε όμως όλα τα άλλα που μας βασανίζουν και μετά σίγουρα θα βρούμε και σ αυτό την απάντηση.

Άλλωστε πρέπει να έχουμε κατά νου ότι πέρα από πτυχία αυτός που πραγματικά μας (τις) μετράει είναι η αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΔΙΚΟΣ???

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ, ΑΠΟ ΠΟΥ, ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ Η' ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΜΙΑ ΑΓΟΡΑ ΟΠΟΥ 3-4 (ΤΟ 10-15% ΔΛΔ ΤΩΝ ΓΡΑΦΕΙΩΝ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ) ΓΡΑΦΕΙΑ (ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ) ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ''ΧΑΝΟΥΜΑΙ'' ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΕ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΙ Η ''ΔΟΥΛΕΙΑ''...

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΔΙΚΟΣ ΑΝΤΟΝGΙΟ???

ΚΙ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ (ΟΠΩΣ ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 90-85% ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ), ΑΛΛΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ) ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΙ..

TO ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΑ

ΜΙΖΑ ΕΦΟΡΙΚΟΥ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟΝ ΔΙΠΛΕΚΟΜΕΝΟ ΓΡΑΦΕΙΟ.

ΕΚΕΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΝΤΑΡΑΒΕΡΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ ΜΑΣ ΣΑΝ ΛΑΟΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΚΡΗ

(ΒΛΕΠΕ ΜΕΣΟΝ)

ΠΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΕΝ ΑΘΗΝΑΙΣ (ΑΤΤΙΚΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΟΣΟΛΙΨΙΕΣ?)

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΠΑ, ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑ....... ;)

ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΛΕΩ ΓΙΑ ΜΑΙΜΟΥ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ??????

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΟΛΠΟ??? ΓΙΑ ΜΑΙΜΟΥ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΕΣ????? ΓΙΑ ΔΑΝΕΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ.... ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ B) ????

ΚΑΙ ΠΟΟΟΟΟΟΟΟΣΑ ΑΛΛΑ.......................................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΧΟΝΤΡΟ ΧΡΗΜΑ................. ;)

ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΜΕ, ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ!!!

ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΟ ΟΕΕ????????????????????????????? ΑΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΛΑ.....

Η ΚΡΙΣΗ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΡΙΣΗ ΘΕΣΜΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

ΤΑ ΣΚΑΤΑ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΑΤΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΑΣ

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΠΤΥΧΙΑ, ΤΙΤΛΟΥΣ ΚΤΛ.. ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ ΑΠ' ΟΤΙ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ...

ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΟΠΕΛΑ ΑΠΟ ΙΕΚ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΤΗΣ ΛΕΙΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ, ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΑΠΕΡΙΟΡΗΣΤΕΣ ΚΑΙ ΚΟΠΕΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΣΟΕ, ΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΟΥΤΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ Π-Π..... ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΟΙ...ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ (ΜΑΖΙ ΚΙ ΕΓΩ, ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΥΝΟΜΟΤΑΞΙΑ ΕΙΜΑΙ ΜΗ Χ Ε Σ Ω)

ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ??

Μάλλον γιατί βαριόμαστε....

Μάλλον γιατί τις ίδιες συζητήσεις, τις έχουμε ξανακάνει και δεν βγαίνουν πουθενά....

Μάλλον γιατί το έργο αυτό το έχουμε ξαναδεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε

Ζητώ συγνώμη αν σε προσέβαλα.

Ειλικρινά δεν είχα τέτοια πρόθεση.

Αν είχες παρακολουθήσει τις θέσεις μου στο συγκεκριμένο ζήτημα σε παλαιότερες συζητήσεις θα με καταλάβαινες.

Με λίγα λόγια λέω ότι όλοι μας (ΑΕΙ-ΤΕΙ-ΙΕΚ- Εμπειρικοί ή ότι τέλος πάντων είμαστε) αντιμετωπίζουμε κοινά προβλήματα και κοινές αγωνίες.

Η λογικές που λένε: εγώ είμαι πτυχιούχος και σεις τίποτα , ή εμείς από τα ΤΕΙ κάνουμε τόσες ώρες λογιστική, ή στα ΙΕΚ μαθαίνουμε στην πράξη όσα εσείς οι άλλοι δεν θα μάθετε ποτέ, δεν με αγγίζουν. Και εκεί πάνω είπα ότι τις μετράμε να βρούμε ποιος την έχει ποιο μεγάλη.

Σαφώς και πρέπει να μπει μια τάξη με τα δικαιώματα καθ ενός.

Ας λύσουμε όμως όλα τα άλλα που μας βασανίζουν και μετά σίγουρα θα βρούμε και σ αυτό την απάντηση.

Άλλωστε πρέπει να έχουμε κατά νου ότι πέρα από πτυχία αυτός που πραγματικά μας (τις) μετράει είναι η αγορά

Συναδελφε, οτι ειπα δεν πηγαινε σε σενα... Πηγαινε σε αυτους που μιλανε ακομα, δυστυχως. εν ετει 2009, για καθαρους λογιστες και ακαθαρτους... Οταν καποτε ειπα οτι οι αδειες ταξης που μας υποχρεωσαν να βγαλουμε ηταν η μεγαλυτερη παγιδα για τον κλαδο μας οι πτυχιουχοι σφυριζαν κλεφτικα!!!! Τωρα αυτα λουζομαστε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον γιατί βαριόμαστε....

Μάλλον γιατί τις ίδιες συζητήσεις, τις έχουμε ξανακάνει και δεν βγαίνουν πουθενά....

Μάλλον γιατί το έργο αυτό το έχουμε ξαναδεί....

ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ ΣΤΕΦΑΝΕ.. ΟΧΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΚΤΛ.... ΕΛΕΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι!!! Καταφέραμε για άλλη μιε φορά να στραφούμε ο ένας κατά του άλλου.

Ο καθαρός κατά του άπλητου

Ο τρίποδος κατά του γαριδάκι

και πάει λέγοντας.

Την προηγούμενη εβδομάδα σε συζήτηση που είχα με πιθανό πελάτη, (παραγωγή προγραμμάτων Η/Υ), όταν του είπα την τιμή για την εταιρεία που ήθελε να κάνει και αφού καταλήξαμε στην λύση μετά από ώρες εξηγήσεων γιατί τον συμφέρει το Α και όχι το Β ή το Γ μου απάντησε "υπερβολικός είσαι", "έλα μωρέ τώρα μήπως και τι κάνεις και πόσες ώρες απασχολείσαι"?

Για να του απαντήσω "πόσο πουλάς ένα πρόγραμμα"? "έλα μωρέ τώρα πόσο κάνει το ριμαδοCD που δίνεις στον πελάτη και είσαι τόσο ακριβός"?

Εκεί είναι το πρόβλημα η υποτίμηση των υπηρεσιών μας.

Όταν θα υπάρξει με το καλό ενιαίος τιμοκατάλος με ελάχιστες υποχρεωτικές τιμές τότε θα λυθεί το πρόβλημα.

Και θα πάψουμε να κυνηγάμε μάγισσες. Ψωμί έχει για όλους όσους εργάζονται σωστά και μεθοδικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κακος μας ο καιρος

Αλλά ο σεβασμός στον ΑΝΘΡΩΠΟ και τον ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ είναι ένα συναίσθημα που πρ΄πειε να το κερδίσεις και δεν χαρίζεται με κανένα πτυχίο.

Δεν χρειαζόμαστε "Δούρειο ίππο"(δυστυχώς)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΠΤΥΧΙΑ, ΤΙΤΛΟΥΣ ΚΤΛ.. ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ ΑΠ' ΟΤΙ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ...

ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΟΠΕΛΑ ΑΠΟ ΙΕΚ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΤΗΣ ΛΕΙΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ, ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΑΠΕΡΙΟΡΗΣΤΕΣ ΚΑΙ ΚΟΠΕΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΣΟΕ, ΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΟΥΤΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ Π-Π..... ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΟΙ...ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ (ΜΑΖΙ ΚΙ ΕΓΩ, ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΥΝΟΜΟΤΑΞΙΑ ΕΙΜΑΙ ΜΗ Χ Ε Σ Ω)

ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ??

ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΤΑΘΕΣΩ λοιπον οτι

η διακριση δεν γινετε σε αμορφωτους και μορφωμενους νομιζω

οσο μικροτερη η τιμη τοσο μεγαλυτερη η ζητηση και για ποιοτητα στο ΕΛΛΑΔΑ συχνα ουδεις λογος

η δουλεια μας να γινετε....

φυσικο ειναι η κοπελα απο την ΑΣΣΟΕ να μην μπορει να στειλει συγκεντρωτικες οταν απαιτει απο την αγορα εργασιας το αντικρισμα πτυχιου που οριζει η εργατικη νομοθεσια

φυσικο ειναι η κοπελα απο τα ΙΕΚ να βρισκει γρηγοροτερα δουλεια η και συνεπως να εχει μεγαλυτερη εμπειρια

και το θεμα της τιμης παλι σχετικο ειναι

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ οι μεν η οι δε ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΕΚΤΙΜΑΝΕ

ωστε να μην αποτελει κανεις τον σκουπιδοτενεκε κανενος γιατι και οι μεν και οι δε

εξυπηρετουν συμφερουν σε καποιους για να κανουν τη δουλεια τους

σκοπος ειναι η ενοτητα και η κοινη πολιτικη και η ποιοτητα σαν κοινοτητα και σαν κλαδος

πραγμα που ο μεγαλος ανταγωνισμος του κλαδου και η φυση της αγορας δεν επιτρεπουν

και αν γινει ακομα πιο "ΑΝΟΙΧΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ" ας γελασω

δεν αναρωτιεμαι μονο για την ποιοτητα του επαγγελματος αλλα κατ επεκταση και την ποιοτητα της ζωης της χωρας που βασιζει μερος της αναπτυξη της στην απασχοληση αλλα και στους φορους περα απο τις εκαστοτε φορολογικες πολιτικες

μιας και το επαγγελμα του λογιστη με την ευρεια εννοια καλυπτει μεγαλο ποσοστο του πληθυσμου και παιζουν πολλες φορες καθοριστικο ρολο οι πρακτικες του

και να αφησουμε το συχνα υπαρκτο φαινομενο κομπλεξισμου τοσο των ΙΕΚ για τους ΑΕΙ-ΤΕΙ η των ΑΕΙ-ΤΕΙ για τους ΙΕΚ

γιατι κανεναν δεν συμφερει ολοι ειμαστε αξιοι της μοιρας μας και στα τσουβαλια μονοι μας μπαινουμε με την συμπεριφορα μας, με τα χερακια μας βγαζουμε τα ματακια μας

το θεμα παρα πολλες φορες ηταν και ειναι ΠΟΣΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΣΥ και το ΠΟΣΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΓΩ

ΤΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΕΣΥ και ΤΙ ΕΓΩ

ΤΙ ΠΤΥΧΙΟ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ και ΤΙ ΕΓΩ

τι λαμογιες κανεις εσυ τι λαμογιες κανω εγω

ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΜΑΔΑΣ

ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΓΙΑΤΙ ΣΚΥΒΕΙΣ

ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΛΑΜΟΓΙΟ

και φυσικα δεν θα βγαινει ακρη ετσι ΤΟ ΓΟΥΔΙ ΤΟ ΓΟΥΔΟΧΕΡΙ

...

και δεν βγαζω ουτε τον εαυτο μου εξω απο αυτο το τρυπακι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΤΑΘΕΣΩ λοιπον οτι

η διακριση δεν γινετε σε αμορφωτους και μορφωμενους νομιζω

οσο μικροτερη η τιμη τοσο μεγαλυτερη η ζητηση και για ποιοτητα στο ΕΛΛΑΔΑ συχνα ουδεις λογος

η δουλεια μας να γινετε....

φυσικο ειναι η κοπελα απο την ΑΣΣΟΕ να μην μπορει να στειλει συγκεντρωτικες οταν απαιτει απο την αγορα εργασιας το αντικρισμα πτυχιου που οριζει η εργατικη νομοθεσια

φυσικο ειναι η κοπελα απο τα ΙΕΚ να βρισκει γρηγοροτερα δουλεια η και συνεπως να εχει μεγαλυτερη εμπειρια

και το θεμα της τιμης παλι σχετικο ειναι

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ οι μεν η οι δε ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΕΚΤΙΜΑΝΕ

ωστε να μην αποτελει κανεις τον σκουπιδοτενεκε κανενος γιατι και οι μεν και οι δε

εξυπηρετουν συμφερουν σε καποιους για να κανουν τη δουλεια τους

σκοπος ειναι η ενοτητα και η κοινη πολιτικη και η ποιοτητα σαν κοινοτητα και σαν κλαδος

πραγμα που ο μεγαλος ανταγωνισμος του κλαδου και η φυση της αγορας δεν επιτρεπουν

και αν γινει ακομα πιο "ΑΝΟΙΧΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ" ας γελασω

δεν αναρωτιεμαι μονο για την ποιοτητα του επαγγελματος αλλα κατ επεκταση και την ποιοτητα της ζωης της χωρας που βασιζει μερος της αναπτυξη της στην απασχοληση αλλα και στους φορους περα απο τις εκαστοτε φορολογικες πολιτικες

μιας και το επαγγελμα του λογιστη με την ευρεια εννοια καλυπτει μεγαλο ποσοστο του πληθυσμου και παιζουν πολλες φορες καθοριστικο ρολο οι πρακτικες του

και να αφησουμε το συχνα υπαρκτο φαινομενο κομπλεξισμου τοσο των ΙΕΚ για τους ΑΕΙ-ΤΕΙ η των ΑΕΙ-ΤΕΙ για τους ΙΕΚ

γιατι κανεναν δεν συμφερει ολοι ειμαστε αξιοι της μοιρας μας και στα τσουβαλια μονοι μας μπαινουμε με την συμπεριφορα μας, με τα χερακια μας βγαζουμε τα ματακια μας

[b]το θεμα παρα πολλες φορες ηταν και ειναι ΠΟΣΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΣΥ και το ΠΟΣΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΓΩ

ΤΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΕΣΥ και ΤΙ ΕΓΩ

ΤΙ ΠΤΥΧΙΟ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ και ΤΙ ΕΓΩ

τι λαμογιες κανεις εσυ τι λαμογιες κανω εγω

ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΜΑΔΑΣ

ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΓΙΑΤΙ ΣΚΥΒΕΙΣ

ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΛΑΜΟΓΙΟ

και φυσικα δεν θα βγαινει ακρη ετσι ΤΟ ΓΟΥΔΙ ΤΟ ΓΟΥΔΟΧΕΡΙ

...

και δεν βγαζω ουτε τον εαυτο μου εξω απο αυτο το τρυπακι...

Η ανίατος νόσος του "ΕΙΜΑΙ"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΤΑΘΕΣΩ λοιπον οτι

η διακριση δεν γινετε σε αμορφωτους και μορφωμενους νομιζω

οσο μικροτερη η τιμη τοσο μεγαλυτερη η ζητηση και για ποιοτητα στο ΕΛΛΑΔΑ συχνα ουδεις λογος

η δουλεια μας να γινετε....

φυσικο ειναι η κοπελα απο την ΑΣΣΟΕ να μην μπορει να στειλει συγκεντρωτικες οταν απαιτει απο την αγορα εργασιας το αντικρισμα πτυχιου που οριζει η εργατικη νομοθεσια

φυσικο ειναι η κοπελα απο τα ΙΕΚ να βρισκει γρηγοροτερα δουλεια η και συνεπως να εχει μεγαλυτερη εμπειρια

και το θεμα της τιμης παλι σχετικο ειναι

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ οι μεν η οι δε ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΕΚΤΙΜΑΝΕ

ωστε να μην αποτελει κανεις τον σκουπιδοτενεκε κανενος γιατι και οι μεν και οι δε

εξυπηρετουν συμφερουν σε καποιους για να κανουν τη δουλεια τους

σκοπος ειναι η ενοτητα και η κοινη πολιτικη και η ποιοτητα σαν κοινοτητα και σαν κλαδος

πραγμα που ο μεγαλος ανταγωνισμος του κλαδου και η φυση της αγορας δεν επιτρεπουν

και αν γινει ακομα πιο "ΑΝΟΙΧΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ" ας γελασω

δεν αναρωτιεμαι μονο για την ποιοτητα του επαγγελματος αλλα κατ επεκταση και την ποιοτητα της ζωης της χωρας που βασιζει μερος της αναπτυξη της στην απασχοληση αλλα και στους φορους περα απο τις εκαστοτε φορολογικες πολιτικες

μιας και το επαγγελμα του λογιστη με την ευρεια εννοια καλυπτει μεγαλο ποσοστο του πληθυσμου και παιζουν πολλες φορες καθοριστικο ρολο οι πρακτικες του

και να αφησουμε το συχνα υπαρκτο φαινομενο κομπλεξισμου τοσο των ΙΕΚ για τους ΑΕΙ-ΤΕΙ η των ΑΕΙ-ΤΕΙ για τους ΙΕΚ

γιατι κανεναν δεν συμφερει ολοι ειμαστε αξιοι της μοιρας μας και στα τσουβαλια μονοι μας μπαινουμε με την συμπεριφορα μας, με τα χερακια μας βγαζουμε τα ματακια μας

το θεμα παρα πολλες φορες ηταν και ειναι ΠΟΣΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΣΥ και το ΠΟΣΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΓΩ

ΤΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΕΣΥ και ΤΙ ΕΓΩ

ΤΙ ΠΤΥΧΙΟ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ και ΤΙ ΕΓΩ

τι λαμογιες κανεις εσυ τι λαμογιες κανω εγω

ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΜΑΔΑΣ

ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΓΙΑΤΙ ΣΚΥΒΕΙΣ

ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΛΑΜΟΓΙΟ

και φυσικα δεν θα βγαινει ακρη ετσι ΤΟ ΓΟΥΔΙ ΤΟ ΓΟΥΔΟΧΕΡΙ

...

και δεν βγαζω ουτε τον εαυτο μου εξω απο αυτο το τρυπακι...

ΣΥΜΦΩΝΩ

Τελικά καταλήξαμε απο ποιόν κινδυνεύει περισσότερο το επάγγελμα .???

ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΙΜΩΝΑ

Εδω δεν θα συμφωνησω, γιατι βαρεθηκα να τα σηκωνω ολα στις πλατες μου....

απο μενα δεν κινδυνευει τιποτα , το εγγυωμαι , ειμαι ακινδυνη και ανικανη να του κανω οποιοδηποτε κακο του επαγγελματος, παρα το οτι θα ηθελα να του αλλαξω τα φωτα, να του σπασω το κεφαλι να.....να...να....αλλα παντα καταληγω να βαραω το δικο μου κεφαλι στον τοιχο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα διαφωνήσω Χρύσα, γιατί αισθάνομαι όλο το βάρος της ευθύνης, για το στραβό γυαλό, που αρμενίζουμε, και αντε και να παραδεχθώ, ότι φταίω αποκλειστικά εγω, που δεν αυτοπυρπολήθηκα, έξω από το Υπ.Οικονομικών, για τις συνεχείς νόμους και εγκυκλίους, που οφείλω να υπηρετώ, μέχρι της τελευταίας ρανίδας του αίματος μου...

αλλά φταίνε και αλλοι πολλοί, εμείς ,εσείς , αυτοί και ο Χατζηπετρής..... B)

Ειμαι τοσο χαρούμενος, υπό το βάρος των ευθυνων, που αύριο πρωί περιμένω και τον ΠΕΚ ατζή, να μας κουρέψει με τη ψιλή, και μοιράζομαι αυτή τη χαρά μαζί σας, που καταλαβαίνετε, από αυτά, αρκεί το παριζακι μας, να είναι ΠΕΚΑΤΖΗΣ.αχ.α..χα.

ΑΝτε είς υγεία μας.....αμα δουλεύοντας στο excel-άκι, κτύπας και καμμιά κουπα, ροζε κρασάκι, όλα τριγύρω σου, φαίνονται αλλίως....ΖΗΤΩ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ...... ;) ΖΗΤΩ ΟΙ ΥΠΑΙΤΙΟΙ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΙ ΣΥΜΟΥΛΟΙ, για την κατρακύλα του Ανοικτού επαγγέλματος αυτού, πτυχιούχοι αγωνιστές και μη... :);) καλό ξημέρωμα και σόρρυ , όποιος την πήρε σοβαρά και με το σπαμιγκ, χαλάω , την μεσημεριανή ραστώνη,όσων τρέχουμε από το πρωί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω δεν θα συμφωνησω, γιατι βαρεθηκα να τα σηκωνω ολα στις πλατες μου....

απο μενα δεν κινδυνευει τιποτα , το εγγυωμαι , ειμαι ακινδυνη και ανικανη να του κανω οποιοδηποτε κακο του επαγγελματος, παρα το οτι θα ηθελα να του αλλαξω τα φωτα, να του σπασω το κεφαλι να.....να...να....αλλα παντα καταληγω να βαραω το δικο μου κεφαλι στον τοιχο.....

Χρύσα εμεις φταιμε και με κεφαλαία γράμματα

ο στρουθοκαμηλισμός μας

η αδιαφορία μας

η ανεκτικότητα μας

ο ....................., η .........................., ο.................. κλπ

γιατι έχουμε την δυναμη στα χέρια μας και δεν την εκμεταλλευόμαστε

γιατι ο κάθε ενας απο εμας κοιτάει την πάρτη του και ΑΠΕΧΕΙ χαρακτηριστικά απο τους κοινους αγώνες που έχουμε να δώσουμε

γιατι επιτρέπουμε στον κάθε συναδελφο της αντιπεράς όχθης να το παίζει "αφεντικό", χωρις γνωσεις απλά και μόνο γιατι τον θεωρουμε εξουσία

γιατι κοιτάμε ο ένας να βγάλει το μάτι του αλώνου

γιατι δεν τους "σπαμε" τα μούτρα, αφου και τις γνώσεις έχουμε και την δύναμη (οχι την σωματική μόνο) να το κάνουμε

γιατί αντι να αγωνιστούμε όλοι μαζι για τα επαγγελματικά μας δικαιωματα εμεις τσακωνομαστε για το πιος την έχει ποιο μεγάλη την ............ επιστημοσύνη.

γιατι με την αποχή μας απο τα συλλογικά όργανα επιτρέπουμε στον κάθε τυχάρπαστο να φαίνετε οτι διοικεί τις τυχες μας και τον κλάδο μας

γιατι επιτρέπουμε στους δημόσιους καρεκλοκένταυρος του ΟΕΕ, που δεν έχουν καμια σχέση με το επάγγελμα να μας διοικούν και να μας εκφράζουν θαβοντας μας επαγγελματικά.

γιατι .........................., γιατι.............,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ αυτα και μ αυτα τα ενοχικα συνδρομα κοντευω τα τριαντα χρονια ...........

ουφ πια...βαρεθηκα ...!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφιερωμένο εξαιρετικά όσω βαρεθήκαν όλα αυτά.....αχ.χα.αχ.χα.χα.χα.

Να διαβιβαστεί το κάτωθι, επισυναπτόμενο έγγραφο, προς τον εκάστωθε Υπουργό Οικονομικών

I always obey to the rules.....MASTER OF PUPPETS....γονηπετώς προσφεύγομεν, δια αίτησην θεραπείας,

Τηρώντας τους νόμους και το σύνταγμα, και εξυηρετώντας, επιτηδευματίας, από την λαχαναγορά του Ρέντη, μέχρι των επιχορηγουμένων ενοικιαζομένων δωματίων, εις τας καταπράσινας βουνοκορφάς..................του Ολύμπου, είμαι ο ένας και μονοναδικός λογιστής, ο πανταχού παρών και τα πάντα πληρών....

Διαβαζω όσο θες, θα κάνω ότι πείς

να κοιμηθώ νωρίς, να ειμαι συνεπής

αγκαλιά με ενα βιβλίο,

αρκεί το παριζάκι μου να είναι ΠΕΚΑΤΖΗΣ ;)

Ο ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΟΡΚΟΣ ΤΩΝ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμεις παλι επειδη μεγαλωσαμε πια , και δεν τρωμε παριζακι, ακουμε αυτο

http://www.youtube.com/watch?v=TMMVnKkHge8

(σορρυ κιολας , αλλα αμα εχουν μεγαλωσει τα παιδια αυτα μαθαινεις .....δεν ειναι του χαρακτηρα μου αλλα με εκφραζει απολυτα ;) ;) B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...