Προς το περιεχόμενο

Υπέρογκη αυξηση στα συμβόλαια ανανέωσης της Epsilon Net !


επισκέπτη Λογιστής

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και απαξιωτικός τρόπος ομιλίας, να σου απαντήσω.....

Πωπωπωωωω, έχετε ξεφύγει όλοι σας και δε ξέρετε τί λέτε μου φαίνεται.

Μακάρι να ήταν έτσι, αλλά δεν το νομίζω....

Νομίζετε ότι η δουλειές μας είναι ένα καφενείο όπου ο καθένας ανοίγει το στόμα του και πετάει ό,τι του κατέβει.

Δεν πιστεύω να γράφηκε κάπου αυτό, μήπως το φαντάστηκες..????

Δεν έχετε ιδέα από πληροφορική, δεν έχετε ιδέα από οίκους software και θέλετε να βάζετε στο στόμα σας μέχρι και τη...Microsoft!

Δεν κατάλαβα, γιατί να μην τη βάλουμε..???

Αν είναι δυνατόν! Τί ξέρετε εσείς για την Microsoft;

Λίγα η αλήθεια, δεν αφήνουν να ξεφύγουν πολλά προς τα έξω... κατ' αρχήν συνάδελφός σου την έφερε ως παράδειγμα... κατά δεύτερον, τι άλλο θα έπρεπε δλδ να ξέρουμε..?? Και που αναφέρεσαι..?? Στην τιμολογιακή της πολιτική, στην "προώθηση" των προϊόντων της, στην παραβίαση των αντιμονοπωλιακών νόμων και στις δικαστικές της διαμάχες, στο ότι έστησε τα windows στη πλάτη των χρηστών???

Εδώ δε ξέρετε ούτε καλά καλά για τις ελληνικές εταιρείες! Αλλά εκεί σας πονάει γιατί δε μπορείτε να τα βρείτε εύκολα να τα κατεβάσετε τζαμπέ. Ενώ της Microsoft που χρησιμοποιείτε ανελλειπώς τα έχετε όλα αγορασμένα ε; Και το Office, και τα Windows και τους SQL Server που χρησιμοποιείτε και όλα!

Εύκολα τα βρίσκουμε και αυτά, μην ανησυχείς... Ωστόσο, δεν είναι εκεί το θέμα... Σαν επαγγελματίες, είμαστε διατεθημένοι να πληρώσουμε τον κόπο του άλλου, γιατί και εμείς θέλουμε να πληρωνόμαστε για το δικό μας. Κατανοητό και απόλυτα θεμιτό. Φαντάσου όμως να πήγαινες σε ένα κομμωτή πχ, που σου έπαιρνε 10 ? στο κούρεμα, γιατί τότε ήταν στο ξεκίνημα και ήθελε να μπει στην αγορά. Εσύ τον στήριξες προτιμώντας τον, φυσικά επωφελούμενος το χαμηλό κόστος και δεχόμενος ότι θα φας και καμιά ψαλιδιά παράξενη.. Αφού λοιπόν σε έπιασε πελάτη, σου λέει τώρα για το κούρεμα θέλω 20 ?... Τι θα έκανες...???

Τί συγκρίνετε ρε παιδιά; Είστε σοβαροί;

Καλά, πας να κάνεις σοβαρή συζήτηση με τέτοιες εκφράσεις...??? Τι περιμένεις για απάντηση δλδ...???

Ίσως κάτι "βγάλε τη σκούφια σου και βάρα μας!!!!"...??????

Καθήστε και ασχοληθείτε με τις δουλειές σας, εκσυγχρονιστείτε, οργανωθείτε, κοιτάξτε να βρείτε τρόπους να αμοίβεστε από τους πελάτες σας αντάξια για τη δουλειά που κάνετε και μη κάνετε τα δικά σας προβλήματα να φαίνονται ότι είναι άλλων. Το πρόβλημά σας δηλαδή είναι γιατί ένας επιχειρηματίας εφαρμόζει την εμπορική πολιτική που αρμόζει στη ποιότητα των προϊόντων και των υπηρεσιών του ή ότι δε μπορείτε να ανταπεξέλθετε στις απαιτήσεις των καιρών;

Το πρόβλημά μας είναι στο ότι (γενικά και όχι μόνο για την Epsilon) βγαίνει μια εταιρία λογισμικού, με νορμάλ τιμές για να πιάσει πελατολόγιο, και εμείς νομίζουμε ότι εκεί, σε αυτές τις τιμές θα δουλεύει.

Υπολογίζουμε και μια αναλογική αύξηση στα προϊόντα της ανά έτος, οπότε κάνουμε και εμείς τον προγραμματισμό μας και την τιμολογιακή μας πολιτική.

Αγοράζουμε τα προγράμματα, στήνουμε τις εταιρίες ΩΡΕΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, βγάζουμε όλα τα προβλήματα της κάθε εφαρμογής στη φόρα - που κανονικά θα έπρεπε να ήταν δοκιμασμένα και να δουλεύανε άψογα - κτλ κτλ..

Και έρχεται μια στιγμή η εν λόγω εταιρία και λέει, ξέρεις, από φέτος πάνω οι τιμές 30%, κι άμα σ' αρέσει... Εάν δεν το καταλαβαίνεις ότι είναι εκβιαστικό εκ μέρους της εταιρίας, θεωρώντας ότι

- δεν θα φύγουν στη μέση του έτους γιατί θα πρέπει να ξαναπεράσουν όλες τις κινήσεις όλου του προηγούμενου έτους στο άλλο πρόγραμμα που θα επιλέξουν

- δεν θα φύγουν γιατί δεν μπορούνε κάθε λίγο και λιγάκι να στήνουν εταιρίες, λογαριασμούς, ΜΣΚΚ, εργαζόμενους κτλ κτλ σε άλλο πρόγραμμα

- αν δεν πληρώσουν, θα κλειδώσει το πρόγραμμα οπότε αναγκαστικά θα πληρώσουν

και άλλα συναφή επιχειρήματα...

Έλα τώρα να μου πεις τι γνώμη θα σχηματίσεις.....

Ότι δε μπορείτε να αναβαθμίσετε τις δικές σας υπηρεσίες;

Ποιος το λέει αυτό..??? Τι ξέρεις για τις δικές μας υπηρεσίες, για πες μας...??? Πόσα καλά μας ξέρεις σαν κλάδο..???

Ότι δε μπορείτε να βελτιώσετε την κερδοφορία σας;

Η αλήθεια είναι ότι η αγορά είναι δύσκολη... Η κερδοφορία όμως συναρτάται από 2 πράγματα, αφενός το τζίρο, αφετέρου το ΚΟΣΤΟΣ, ένα παράγοντας του οποίου είναι τα λογιστικά προγράμματα....

Ότι δε μπορείτε να διαφοροποιηθείτε;

Ιδίως στο ελευθέριο επάγγελμα, οι υπηρεσσίες είναι de facto διαφοροποιημένα... Δεν θα πας σε ένα γιατρό όταν έχεις πρόβλημα, θα πας στον τάδε γιατί αυτός είναι καλός... Δεν θα πας σε ένα δικηγόρο για υπόθεσή σου, αλλά στον τάδε γιατί αυτός είναι καλός στο συγκεκριμένο κομμάτι... Το ίδιο ισχύει και για τον λογιστή... Επιχειρηματίες που δεν το βλέπουν έτσι, έχουν πικρές εμπειρίες να διηγούνται...

Ότι τα παρακολουθείτε όλα από την θαλπορή του "καναπέ" και παθητικά αντιμετοπίζετε όλα όσα σας συμβαίνουν γιατί χθες έφταιγε η Ν.Δ., σήμερα φταίει η Epsilon Net, αύριο θα φταίει το ΠΑΣΟΚ και ποτέ δε θα φταίτε εσείς σε τίποτα; Αντί να γράφετε σε forum αερολογίες

Μπορώ άνετα να ρίξω το επίπεδο εκεί που έχεις κατεβάσει, αλλά βαριέμαι... Απλά θα πω ότι λες βλακείες.-

σκεφθείτε καλύτερα πως θα αντιμετωπίσετε τον συνάδελφό σας που τη στιγμή αυτή κοιτάζει τη δουλειά του και εφαρμόζει νέες ιδέες, εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες που του δίνει η πληροφορική, που πληρώνει αλλά και που πληρώνεται! Από εκεί θα βγάλετε κέρδος, όχι από το συμβόλαιο εκείνων που σας υποστηρίζουν!

Πάντως φαίνεται ότι δεν έχεις σχέση με τον κλάδο, οπότε δεν θα μπω στη διαδικασία να σου εξηγήσω γιατί γκρινιάζουμε... Απλά δεν θα καταλάβεις...

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

Να το ξαναπώ, η επιχειρησιακή ηθική είναι κάτι σημαντικό.. η όποια εταιρία μπορεί να θέσει τις τιμές της, σε ελεύθερη αγορά βρισκόμαστε, το κέρδος είναι ο κύριος στόχος... Όταν όμως διαμορφώνει καταστάσεις τις οποίες ανατρέπει μετά με τη συμπεριφορά της, θα τα βρει μπροστά της....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια μικρή παρατήρηση στο παραπάνω Χρύσα. .

Και σε άλλα επαγγέλματα πχ. ιατροί, δικηγόροι οι επαγγελματίες αυτοί χρησιμοποιούν λογισμικά, παρακολουθούν σεμινάρια, αγοράζουν συγγράμματα κλπ. Σε επαγγέλματα με δυναμική το να μην κάνεις τίποτε απο τα παραπάνω σημαίνει πως χάνεις το τρένο της εξέλιξης και των αλλαγών . Δεν είδα κανέναν επαγγελματία αυτού του χώρου ( των ιατρών και δικηγόρων) να διαμαρτύρεται γι αυτό. Διαμαρτύρονται όμως εντόνως για τα προβλήματα του κλάδου τους χωρίς μίζερες συμπεριφορές και κοντόφθαλμες απόψεις.Για μένα το πρόβλημα δεν εντοπίζεται στο ότι κάθε χρόνο πρέπει να αγοράσεις συγγράμματα ή να παρακολουθήσεις σεμινάρια για να είσαι μέσα στις εξελίξεις, αλλά εντοπίζεται στην κατοχύρωση του επαγγέλματος και στον καθορισμό αμοιβών ικανών να βοηθήσουν τους επαγγελματίες να σταθούν στο χώρο.

Αυτη η καραμελα-συγκριση με γιατρους δικηγορους κ.λ.π. ας λειψει καποτε, ισως να ειναι η αρχη στο να δουμε τα δικα μας...

πραγματικα απορω πολλες φορες, ενω μιλαμε 5 χρονια εδω μεσα , μερικες φορες ειναι σαν να εχουμε μαζευτει 5 ασχετοι απο διαφορετικους πλανητες...

πως ξαφνικα μας μιλας για μιζερες και κονταφθαλμες αποψεις? κι ολα αυτα που παραδεχομασταν ολοι μαζι εδω μεσα για υπερπαραγωγη νομων ΠΟΛ , δειυκρινιστικων κ.λ.π. που δινουν τα εξτρα μπονους σε υπαλληλους του ΥΠ.ΟΙΚ , σεμιναρια βιβλια και λοιπα εχουν δια μαγειας εκλειψει?

το οτι χρονια ολοκληρα ειμαστε δεσμιοι λογισμικων και εντυπων κ.λ.π.επειδη ακομα κι οταν δεν υπαρχει λογος, αλλαζουν δυο κουτακια στα εντυπα για να δουλεψει το συστημα τους, εχει αλλαξει κατι και δεν το καταλαβα?

Θα τρελλαθουμε στο τελος εδω μεσα ....

το να εξοπλισεις με συγχρονα μεσα ενα γραφειο και να δουλεψεις για να τα αποσβεσεις καποια χρονια ειναι το ιδιο με το να τα πληρωνεις σαν να τα αγοραζεις καθε χρονο? και οταν χρειαζεσαι βοηθεια να μην την εχεις?

και φυσικα δεν μιλησα για οσα ειναι απαραιτητα να κανει και να εχει οποιος σεβεται το επαγγελμα του και θελει να ακολουθει τις εξελιξεις...

θα ηθελα να αναφερθω και στις σχεσεις συλλογων και διαφορων εταιρειων αλλα ας τα πουν αυτοι που τα ξερουν καλυτερα απο μεσα ....η αληθεια ποναει , αλλα δεν παυει να ειναι αληθεια....

πραγματικα ειμαι τελειως απογοητευμενη ...δεν βρισκω τιποτα να ελπισω πια οτι θα αλλαξει αυτη η κατασταση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η καραμελα-συγκριση με γιατρους δικηγορους κ.λ.π. ας λειψει καποτε, ισως να ειναι η αρχη στο να δουμε τα δικα μας...

πραγματικα απορω πολλες φορες, ενω μιλαμε 5 χρονια εδω μεσα , μερικες φορες ειναι σαν να εχουμε μαζευτει 5 ασχετοι απο διαφορετικους πλανητες...

πως ξαφνικα μας μιλας για μιζερες και κονταφθαλμες αποψεις? κι ολα αυτα που παραδεχομασταν ολοι μαζι εδω μεσα για υπερπαραγωγη νομων ΠΟΛ , δειυκρινιστικων κ.λ.π. που δινουν τα εξτρα μπονους σε υπαλληλους του ΥΠ.ΟΙΚ , σεμιναρια βιβλια και λοιπα εχουν δια μαγειας εκλειψει?

το οτι χρονια ολοκληρα ειμαστε δεσμιοι λογισμικων και εντυπων κ.λ.π.επειδη ακομα κι οταν δεν υπαρχει λογος, αλλαζουν δυο κουτακια στα εντυπα για να δουλεψει το συστημα τους, εχει αλλαξει κατι και δεν το καταλαβα?

Θα τρελλαθουμε στο τελος εδω μεσα ....

το να εξοπλισεις με συγχρονα μεσα ενα γραφειο και να δουλεψεις για να τα αποσβεσεις καποια χρονια ειναι το ιδιο με το να τα πληρωνεις σαν να τα αγοραζεις καθε χρονο? και οταν χρειαζεσαι βοηθεια να μην την εχεις?

και φυσικα δεν μιλησα για οσα ειναι απαραιτητα να κανει και να εχει οποιος σεβεται το επαγγελμα του και θελει να ακολουθει τις εξελιξεις...

θα ηθελα να αναφερθω και στις σχεσεις συλλογων και διαφορων εταιρειων αλλα ας τα πουν αυτοι που τα ξερουν καλυτερα απο μεσα ....η αληθεια ποναει , αλλα δεν παυει να ειναι αληθεια....

πραγματικα ειμαι τελειως απογοητευμενη ...δεν βρισκω τιποτα να ελπισω πια οτι θα αλλαξει αυτη η κατασταση....

Σεβαστά τα όσα λές Χρύσα. Μπορεί όντως να είμαστε άσχετοι απο άλλους πλανήτες εδω μέσα. Δε διαφωνώ. Δε μίλησα επί προσωπικού για μίζερες απόψεις και κοντόφθαλμες απόψεις. Η σύγκριση με άλλα επαγγέλματα δεν είναι καραμέλα όπως ατυχώς έγραψες, αλλά παράδειγμα πρός μίμηση. Τέλος πάντων.

Τα κακώς κείμενα τα έχω γράψει και τα έχω στηλιτεύσει δημόσια - επώνυμα και μάλιστα πρώτος απ όλους τους συλλόγους οι οποίοι αντέδρασαν μετά. Λέω την άποψη μου δίχως να φοβάμαι την όποια κριτική. Απλά εμείς αντί να κοιτάζουμε την καμπούρα μας, κοιτάζουμε πως θα φαγωθούμε μεταξύ μας κρίνοντας άλλους και "μιζιεριάζοντας". Πως θα μας αντιμετωπίσουν αλλιώς όταν εμείς οι ίδιοι είμαστε να μην πω πώς? Για το ότι είμαστε έρμαια των ορέξεων του ΥΟ ποιός φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπωπωωωω, έχετε ξεφύγει όλοι σας και δε ξέρετε τί λέτε μου φαίνεται. Νομίζετε ότι η δουλειές μας είναι ένα καφενείο όπου ο καθένας ανοίγει το στόμα του και πετάει ό,τι του κατέβει. Δεν έχετε ιδέα από πληροφορική, δεν έχετε ιδέα από οίκους software και θέλετε να βάζετε στο στόμα σας μέχρι και τη...Microsoft! Αν είναι δυνατόν! Τί ξέρετε εσείς για την Microsoft; Εδώ δε ξέρετε ούτε καλά καλά για τις ελληνικές εταιρείες! Αλλά εκεί σας πονάει γιατί δε μπορείτε να τα βρείτε εύκολα να τα κατεβάσετε τζαμπέ. Ενώ της Microsoft που χρησιμοποιείτε ανελλειπώς τα έχετε όλα αγορασμένα ε; Και το Office, και τα Windows και τους SQL Server που χρησιμοποιείτε και όλα! Τί συγκρίνετε ρε παιδιά; Είστε σοβαροί; Καθήστε και ασχοληθείτε με τις δουλειές σας, εκσυγχρονιστείτε, οργανωθείτε, κοιτάξτε να βρείτε τρόπους να αμοίβεστε από τους πελάτες σας αντάξια για τη δουλειά που κάνετε και μη κάνετε τα δικά σας προβλήματα να φαίνονται ότι είναι άλλων. Το πρόβλημά σας δηλαδή είναι γιατί ένας επιχειρηματίας εφαρμόζει την εμπορική πολιτική που αρμόζει στη ποιότητα των προϊόντων και των υπηρεσιών του ή ότι δε μπορείτε να ανταπεξέλθετε στις απαιτήσεις των καιρών; Ότι δε μπορείτε να αναβαθμίσετε τις δικές σας υπηρεσίες; Ότι δε μπορείτε να βελτιώσετε την κερδοφορία σας; Ότι δε μπορείτε να διαφοροποιηθείτε; Ότι τα παρακολουθείτε όλα από την θαλπορή του "καναπέ" και παθητικά αντιμετοπίζετε όλα όσα σας συμβαίνουν γιατί χθες έφταιγε η Ν.Δ., σήμερα φταίει η Epsilon Net, αύριο θα φταίει το ΠΑΣΟΚ και ποτέ δε θα φταίτε εσείς σε τίποτα;

Αντί να γράφετε σε forum αερολογίες σκεφθείτε καλύτερα πως θα αντιμετωπίσετε τον συνάδελφό σας που τη στιγμή αυτή κοιτάζει τη δουλειά του και εφαρμόζει νέες ιδέες, εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες που του δίνει η πληροφορική, που πληρώνει αλλά και που πληρώνεται! Από εκεί θα βγάλετε κέρδος, όχι από το συμβόλαιο εκείνων που σας υποστηρίζουν!

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

ΕΝαρξη heavy metal-era... :)

Επειδή κατάλαβα πολύ καλα, ότι πίσω απο τις λέξεις κρύβετε ο Αλέξης :D , απαντάω στις ανωνυμίες αυτές, μιάς που δε μπορείς να ξέρεις ,ποιός είναι πίσω από την άλλη μεριά του καλωδίου, και νομίζεις, οτι είναι οι αερολογίες κανενός πιτσιρικά...χα.αχ.χα..χα.χα.χα.αχ

Ως δεινόσαυρος της παλαιολιθικής επόχής στο επάγγελμα του λογιστή και της πληροφορικής, , μπορώ να ομιλώ περί Microsoft, γιατι όταν το 1995, δεν είχε στην Ελλάδα ούτε γραφεία, κανονικά και μας εκπαίδευσει μέσω Πουλιάδη, σαν MS authorized dealers,κάπου σε άλλα γραφεία της Συγγρού , και μετά το σεμινάριο, για πολιτική δυήσδησης στην Ελληνική αγορά, των εξελληνισμένων πακέτων, μας χάρισε και πληρες πακέτο Office.. :D με folders, και μέχρι και βιτεοκασσέτες ενημερωτικές....

Μετά αφου τα δουλευα για χρόνια, αγοραστά, πηγα στο Open Office ,που ειναι και δωρεάν , και ολα τακτοποιήθηκαν μια χαρά.αχ..χα.χα.χα.αχ.χα.αχ

Τα ίδια μιάς που εκπαίδευα και λογιστές, ως ιδρυτής ενός από τα πρώτα του θεσμού SIngular Support Center.με ατελείωτες συζητήσεις με Κυριαζή κλπ

Κάργα demo και ενημερωτικό υλικό, μοιράζαμε τσάμοπα δεξιά και αριστερά, και χωρίς το ;internet τσαμπέ τότε....

Στη πορεία, ως λογισταράς, προτείμησα, να ασχοληθώ με την κατοχύρωση του επαγγέλματος του λογιστη-φοροτέχνη, συμμετέχοντας ενεργά ,σε συλλόγους , κινητοποιήσεις , θέατρα κλπ, για να ψηφιστεί τελικα το νομοσχέδιο από θερινό τμήμα της Βουλης..

Μετά άραξα χαρίζοντας, δωράν ολα τα μερίδια της πληροφορικής, και έκανα άντιμάρκετιγκ, γιατι κονομούσα όσα γούσταρα, ως λογιστής, μιας που τα λεφτά είναι απλα μέσο , και όχι ΣΚΟΠΟΣ,...

αλλιώς η αγορά σε αποβάλλει απο μόνη της και αυτοκαθαρίζετε μια χαρά..χα.χα.χα..χα.χα

Το ποια εταιρεία βάδίζει για λουκέτο ,ειναι πλεον σα τη γάτα , που νιαουρίζει στα κεραμύδια, οταν εχεις εμπειρία 20 ετών στη πιάτσα...

Αυτα περί πρώτης γνωριμίας, γιατί αν πάω και σε δέυτερη, θα δεις, ότι η Ελλαδίτσα ήταν είναι και θα είναι ένα μεγάλο χωριό, στο παγκόσμιο χάρτη.....Κατατάχτηκε για την ανταγωνιστικότητα των επιχείρήσεων από τη Διεθνή Τράπεζα μαζί με τις Αφρικανικές ΄χωρες Αίγυπτο , Παπούα και Ζιμπάμουε και επίσημα πλέον, και κάποιοι λιετουργούν και σκέφτοντε ακόμη σα τον χαλήφη στη θέση του Gates :rolleyes:

Hail γιατι απόψε έχει και συναυλία στο Gagarin, κερνάω μπύρες και δε πάω να εισπράξω λεφτά απο πελάτες, που χρωστούν , γιατι δουλεύω τσάμπα , από άποψη, και γιατι γουστάρω,όχι για να εισπράξω για να πληρώνω, τα προγράμματα, που θεωρούν ότι αλλάξαν το ρου των λογιστικών...,,,,Να πάρω και κανα CRM, για να μη χάνω το μπούσουλα λες :D

Καληνύκτα,,,αφιερωμένο εξαιρετικά σε ολους τους συναδελφους, που βγάζουν ΦΠΑ,,,,,

ΑΠό Κασάνδρες χορτάσαμε πιά.

METALLICA, για ποιούς κτυπούν οι καμπανες, στο master of puppets

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ,ΣΥΝΑΝΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ «Να κερδίσεις εκατό νίκες δίνοντας εκατό μάχες, δεν αποτελεί την ανώτατη τέχνη.

Να σπάσεις όμως την αντίσταση του εχθρού χωρίς να δώσεις μάχη,

Αυτό αποτελεί την υπέρτατη τέχνη» Sun Zi (6ος -5ος αι. π.Χ.)

«Μάθε τον εχθρό σου και τον εαυτό σου, κι η νίκη σου δεν θα κινδυνεύσει ποτέ.

Μάθε το έδαφος και τον καιρό, κι η νίκη σου θα είναι ολοκληρωτική»,

Σουν Τζου στην ``Τέχνη του πολέμου.``

Η Τέχνη του Πολέμου είναι ένα από τα αρχαιότερα βιβλία στρατιωτικής στρατηγικής στον κόσμο.

Η τέχνη του πολέμου έχει εφαρμοστεί σε επιχειρηματικές και διευθυντικές στρατηγικές παγκοσμίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ, αν έρθω να αγοράσω το Εσ-Εξ και δεν γουστάρω νέες εκδόσεις, δεν θα κλειδώσει ποτέ..??? Και αν κλειδώσει, θα το ξεκλειδώσετε χωρίς χρήματα...????

Αν αναφέρεσε συγκεκριμένα στο Έσοδα - Έξοδα της epsilon net, ναι δεν κλειδώνει ποτέ και δεν πρόκειται να κλειδώσει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι ενδιαφερουσες οι αποψεις σου ... περι marketing εταιρειών αναπτυξης software , δεν καταλαβαινω ομως την ...εμμονη σου να μας τις κανεις απολυτα κατανοητες , θελω να σε ενημερωσω οτι η μεγαλη πλειοψηφια των εδω συναδελφων εχουμε διδαχθει ...απλα μαθηματα πολιτικης οικονομιας και επισης οι αποψεις σου, κατα την γνωμη μου ειναι εκτος θεματος και θα ελεγα οτι δεν ειναι εγκυρες διοτι δεν εκπροσωπεις την ...περι ου ο λογος εταιρεια ,επιπροσθετα θα ελεγα οτι απο 'οτι φαινεται δεν εισαι συναδελφος ...το μαθημα για το ποια θα πρεπει να ειναι η υγιης και συνετη αντιδραση απο την μερια των λογιστων-πελατων της συγκεκριμενης εταιρειας . αφησε το σε μας ειναι δικο μας θεμα .

Δηλαδή αγαπητέ μου λέτε "Τουμπεκί γιατί δεν είσαι η epsilon net ή δικός μας". Μάλιστα...

Δηλαδή δεν δικαιούμαι να έχω γνώμη σχετικά με το πώς αντιμετωπίζετε την αύξηση ενός λογισμικού που χρησιμοποιείται, παρά ότι είναι η δουλειά μου, να πουλάω και να υποστηρίζω λογισμικό. Δεν δικαιούμαι να σας μεταφέρω την αντίθετη άποψη, παρά μόνο αν ήμουν η epsilon net. Δεν δικαιούμαι να εκφράστω διαφορετικά γιατί απλά δεν βάζω την υπογραφή μου στη φορολογική δήλωση τρίτου ή δεν έχω ταυτότητα μέλους στο ΟΕΕ.

Μάλιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

........................................................

Ένα από τα γνωστότερα φορολογικά προγράμματα της Αμερικής (που έχει πολύ συγκεκριμένο φορολογικό σύστημα εδώ και χρόνια) είναι το Turbo Tax. Ψάξτε και δείτε πόσο είναι το συμβόλαιο συντήρησής του... Θα απαντήσει στην ερώτησή σας.

...................................

Δεν είμαι και ο πιο ειδικός και δεν με ενδιαφέρει τι γίνεται στην Αμερική (εκεί άλλωστε αμόιβεσαι με την ώρα απσχόλησης στα Λογιστικά αν δε κάνω λάθος) αλλά έχω την εντύπωση ότι 1) Δεν είναι τόσο μεγάλο το κόστος , ίσως γύρω στα 200 δολάρια η φουλ έκδοση (με μεγάλη πιθανότητα λάθους) 2) Νομίζω ότι το ίδιο το Κράτος σου δίνει ελεύθερο Λογισμικό , άσε που (ξανα)νομίζω ότι υπάρχει και free έκδοση του turbo tax τουλάχιστον για τα πολύ απλά ..... :)

Πάντως γενικά διαφωνώ με τη λογική της έκπτωσης ....... :D

Μια μικρή παρατήρηση στο παραπάνω Χρύσα. .

Και σε άλλα επαγγέλματα πχ. ιατροί, δικηγόροι οι επαγγελματίες αυτοί χρησιμοποιούν λογισμικά, παρακολουθούν σεμινάρια, αγοράζουν συγγράμματα κλπ. Σε επαγγέλματα με δυναμική το να μην κάνεις τίποτε απο τα παραπάνω σημαίνει πως χάνεις το τρένο της εξέλιξης και των αλλαγών . Δεν είδα κανέναν επαγγελματία αυτού του χώρου ( των ιατρών και δικηγόρων) να διαμαρτύρεται γι αυτό. Διαμαρτύρονται όμως εντόνως για τα προβλήματα του κλάδου τους χωρίς μίζερες συμπεριφορές και κοντόφθαλμες απόψεις.Για μένα το πρόβλημα δεν εντοπίζεται στο ότι κάθε χρόνο πρέπει να αγοράσεις συγγράμματα ή να παρακολουθήσεις σεμινάρια για να είσαι μέσα στις εξελίξεις, αλλά εντοπίζεται στην κατοχύρωση του επαγγέλματος και στον καθορισμό αμοιβών ικανών να βοηθήσουν τους επαγγελματίες να σταθούν στο χώρο.

Βέβαια Κωστή εδώ να αναφέρουμε ότι πχ τα σεμινάρια των Ιατρών είναι στη χειρότερη δωρεάν και στην καλύτερη ....... :rolleyes:

Και για τους Δικηγόρους , αν εξαιρέσεις κάποια συνδρομή στη νόμος (που συνήθως είναι και πολύ χαμηλότερη μέσω των συλλόγων :D ) ή σε άλλο εξειδικευμένο σαϊτ και κάποιο πρόγραμμα αρχειοθέτησης (έχει ένα πολύ καλό η Νομική που μέχρι και εγώ ψήνομαι!!) και σε πολύ εξεζητημένο άντε να δεις και κάποιο πρόγραμμα για αντικειμενικές αξίες ...... :D

Όχι ότι δεν κάνουν έξοδα οι παραπάνω για ενημέρωση, προς θεού δεν λέω αυτό .

Καταλήγουμε δηλαδή στο συμπέρασμα ότι το σύστημα, έχει ανάγκη τα παραπάνω επαγγέλματα σε αντίθεση με το δικό μας .

Αλλά το να συγκρίνουμε κλαδικά είναι μια παγίδα που το έχουμε ξαναγράψει , λατρεύουμε να μισούμε !! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό και εγώ τα κρατάω όλα στο χέρι και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

:):D

Εσύ κι ο Σούλης είστε.... οι τελευταίοι των Μοϊκανών......... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό και εγώ τα κρατάω όλα στο χέρι και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

:):D

Πάλι καλά , γιατί εμείς με τον πανικό που έχουμε , μάλλον στο πόδι τα κρατάμε ...... :rolleyes::D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ θα περίμενα από έναν συνεργάτη της εταιρίας να εκφράσει, αν όχι αντίθεση, τουλάχιστον προβληματισμό για την κίνηση αυτή. Πάντως όχι να προσπαθεί να μας πείσει για το εύλογο της κίνησης με γενικά και άσχετα επιχειρήματα, πάνω στη λογική των οποίων κάποιος μπορεί να συμφωνεί, αλλά τί σχέση έχουν με το προκείμενο?

Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα, δεν συνδέω την αλλαγή του τιμοκαταλόγου μόνο με την οικονομική κρίση ή με το κριτήριο που έχετε εκφράσει, αν πέρνετε εσείς τα λεφτά σας. Είπα εξ' αρχής ότι μετά από 5 χρόνια είναι λογικό να γίνει κάποια στιγμή αύξηση. Αν σκεφτείτε ότι έβγαλαν όλο το 2009 χωρίς τη παραμικρή αύξηση, αλλά αντ' αυτού έβγαλαν και 5 νέα προϊόντα, δεν βρίσκω κάτι "ύποπτο" τη δεδομένη χρονική στιγμή να αναπροσαρμόσουν τον τιμοκατάλογο.

Για αυτό το λόγο δεν εκφράζω ούτε αντίθεση ούτε προβληματισμό.

Επαναλαμβάνω όμως ότι ΟΛΕΣ οι εταιρίες αναπροσαρμόζουν τον τιμοκατάλογό τους ΚΑΘΕ χρόνο και συνήθως στο τέλος της τρέχουσας χρονιάς με ημερομηνία έναρξης ισχύος από 1/1 της επομένης.

Τέλος αν τα "εύλογα αλλά άσχετά μου" επιχειρήματα δεν σου κάνουν, προσπάθησε απλά να καταλάβεις την ουσία. Και η ουσία είναι ότι ούτε κάποιο μυστικό σχέδιο/λόγος υπάρχει, ούτε γίνεται για να σας "υποχρεώσουν" να πάτε σε κάτι ακριβότερο, ούτε τίποτα από τα "συνομοσιακά" που διατυπώθηκαν. Απλά ήρθε ο καιρός να γίνει. Κάποια στιγμή θα γινόταν, για τους λόγους της η εταιρία έκρινε ότι πρέπει να γίνει από 1/1/2010. Μπορεί όπως λέτε να είναι άκαιρη, λόγω "οικονομικής κρίσης", αλλά εδώ τίθεται και το θέμα περί ύπαρξης της οικονομικής κρίσης, γιατί εγώ τα μπουζούκια τα βλέπω γεμάτα κάθε ΣΚ και οι πωλήσεις αυτοκινήτων πάνε γαμ@#$%*@# το τελευταίο τρίμηνο! Κάτσε να κλείσει και το έτος και να ανακοινώσουν ισολογισμούς οι τράπεζες να δούμε πού πήγε η οικονομική κρίση, στην Ελλάδα ή στη Ρουμανία;!

Τελως πάντων, για οποιδήποτε λόγο και αν θεωρείτε άκαιρη την αναπροσαρμογή του τιμοκαταλόγου, το μόνο επιχείρημα που έχει τεθεί εδώ μέσα, είναι "υπάρχει οικονομική κρίση και δεν έχουμε λεφτά" ... ΑΣΧΕΤΟ επιχείρημα κατά τη γνώμη μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεις τι λενε στο χωριο μου?

Αντε παιξε παραπερα !!!

Οταν παιρνεις τηλ , οχι στην EPSILON NET, συγκεκριμενα, αλλα σε αλλη εταιρεια και σε χρεωνουν

για τεχνικη υποστηριξη, 50 η 100 ευροπουλα καθε φορα που τους ενοχλεις, με πληρωμενο στο συμβολαιο , τοτε γιατι πληρωνεις το συμβολαιο???

Ξερεις οτι σε προγραμμα αλλης εταιρειας πηγα να καταχωρησω εγγραφες και διαπιστωνω οτι δεν με αφηνε το προγραμμα γιατι δεν ειχα πληρωμενο το συμβολαιο !!! Αν ειναι δυνατον !!!

ειπα στον πελατη να τους διαολοστειλουμε , αλλα παλι που ξερω τι θα γινει με τα παλιοτερα αρχεια κλπ???

Αυτα κανουν οι εταιρειες λογισμικου , που νομιζουν οτι βρηκαν την κοτα με τα χρυσα αυγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεις τι λενε στο χωριο μου?

Αντε παιξε παραπερα !!!

Οταν παιρνεις τηλ , οχι στην EPSILON NET, συγκεκριμενα, αλλα σε αλλη εταιρεια και σε χρεωνουν

για τεχνικη υποστηριξη, 50 η 100 ευροπουλα καθε φορα που τους ενοχλεις, με πληρωμενο στο συμβολαιο , τοτε γιατι πληρωνεις το συμβολαιο???

Ξερεις οτι σε προγραμμα αλλης εταιρειας πηγα να καταχωρησω εγγραφες και διαπιστωνω οτι δεν με αφηνε το προγραμμα γιατι δεν ειχα πληρωμενο το συμβολαιο !!! Αν ειναι δυνατον !!!

ειπα στον πελατη να τους διαολοστειλουμε , αλλα παλι που ξερω τι θα γινει με τα παλιοτερα αρχεια κλπ???

Αυτα κανουν οι εταιρειες λογισμικου , που νομιζουν οτι βρηκαν την κοτα με τα χρυσα αυγα.

Συνάδελφε, αυτό που δε καταλάβαν οι κυβερνήσεις και οι εταίρείες που καβαλήσαν τα καλάμια και σε μία νύκτα πήγαν σπ'ιτια τους, να δουν οι κόττες αν κάναν τα αυγά, ε'ιναι πως την εποχή του internet, και όσο αυξάνει η χρυση του, ΕΜΕΙΣ αποφασίζουμε και κανείς άλλος,,,,,,...

Εχω πετύχει μεγάλες ανέλπηστες νίκες, όταν χωρίς χρώματα και κάτι κομματικά αποληθώματα, ενωθήκαμε άνθρώποι ,που δε ξέραμε , ο ένας τη φάτσα του αλλου, από μία απλη ανακοίνωση....και ΝΙΚΗΣΑΜΕ, κατά ολόκληρου αυτού που αποκαλούμε ΣΥΣΤΗΜΑ , και το αποτελουν πολιτικοί ,υπουργοί, νομάρχες, παπαδες ,εταιρείες κλπ παρατρεχάμενοι , και καταλάναν τη παροιμία, οργή λαού, φωνή θεού , και μετά αρχισαν τις δηλώσεις μετανοίας και αναδιπλώσεις, και δε ξέραν κατά που να κρυφτούν , οταν βγαίνουν όλα στο ΦΩΣ...

Λοιπον επειδή το παραμυθάκι, αρχίζει και ξεχυλώνει, ήρθε η ώρα, αν και είχα πει να εμπλακώ σε μάχη ώς έσχατο εργαλείο ,πειθούς, να ενεργοποιηθώ, όπως ο Ράμπο, με τους εθνοφρουρούς.ΑΛλωστε ενα πράμα που κατηγορώ και κατραπακίαζω τους 40αρηδες, είναι , ότι λουφάξαν στο σπίτι, δουλεια,τζιπ, καναπες, και δε ξυπνανε ούτε με σιδερογροθιές, όπως αυτές που ανταλλάσαν στα 80`ees, και παριστάναν τους οργισμένους νέους, που η κλαψα, οι υποχρεώσεις, γίναν οδοστρωτήρας και με πάτησαν κανονικά..

Αν έχεις συγκεκρημένη καταγγελιά, για το ποία εταιρεία, σε κλείδωσε, νομίζω , οτι είναι χρήσιμο να αναφερθεί,,,,εφόσον πρώτα έχουν εκφραστεί και τα παράπονα, στους ίδιους, για να έχουμε άποψη επί του θέματος...Απο κεί και περα αν πληρωσες, χωρίς να υπαρχει όρος στο συμβόλαιο , υπαρχουν πολλοί δικηγόροι, δωρεάν που αναλαμβανουν τα θέματα αισχροκέρδιας,όπως του ΙΝΚΑ, και να δεις για πότε τακτοποιούντε όλα μονο μιάς......όλων αυτών που κρατάνε μια χώρα , όμηρο της μπαστουνοβλαχιάς..και την κουτοπονηρίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα εγώ δεν ξέρω τι ταιριάζει καλύτερα στην περίπτωση

Το

Ή το http://www.youtube.com/watch?v=QK6I30jbRBk...feature=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα εγώ δεν ξέρω τι ταιριάζει καλύτερα στην περίπτωση

Το

Ή το http://www.youtube.com/watch?v=QK6I30jbRBk...feature=related

αυτο καλυτερα

Αρνιέμαι

Μουσική : Mίκης Θεοδωράκης

Στίχοι : Ιάκωβος Καμπανέλλης

Πρώτη εκτέλεση: Bασίλης Παπακωνσταντίνου

Αρνιέμαι αρνιέμαι αρνιέμαι

οι άλλοι να βαστάνε τα σκοινιά

αρνιέμαι να με κάνουν ό,τι θένε

αρνιέμαι να πνιγώ στην καταχνιά.

Αρνιέμαι αρνιέμαι αρνιέμαι

να είσαι συ και να μην είμαι εγώ

που τη δική μου μοίρα διαφεντεύεις

με τη δική μου γη και το νερό.

Αρνιέμαι αρνιέμαι αρνιέμαι

να βλέπω πια το δρόμο μου κλειστό

αρνιέμαι να 'χω σκέψη που σωπαίνει

να περιμένει μάταια τον καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν παιρνεις τηλ , οχι στην EPSILON NET, συγκεκριμενα, αλλα σε αλλη εταιρεια και σε χρεωνουν

για τεχνικη υποστηριξη, 50 η 100 ευροπουλα καθε φορα που τους ενοχλεις, με πληρωμενο στο συμβολαιο , τοτε γιατι πληρωνεις το συμβολαιο???

Το έχω γράψει παραπάνω, αυτό που πληρώνετε είναι ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΝΕΩΝ ΕΚΔΟΣΕΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ!

Νυσάφι, πλέον κάντε ένα κόπο να διαβάσετε όλο το thread πρίν γράψετε κάτι!

Το συμβόλαιο υποστήριξης ονομάζεται ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, SLA (Service Level Agreement) και συνήθως συνιστά στην ΠΡΟΑΓΟΡΑ ωρών υποστήριξης (hour based) ή περιστατικών υποστήριξης (incident ή ticket based). Αν αυτός που σε υποστηρίζει π.χ. χρεώνει 50Ε την ώρα, προαγοράζεις 100 ώρες με τιμή ανα ώρα π.χ. 30Ε. Αν τα "φας" μέσα στη διάρκεια του SLA έχει καλώς (για σένα), αν όχι έχει καλώς για την εταιρία. Υπάρχουν SLA schemes που άλλους τους συμφέρουν και άλλους όχι. Εγώ δεν προτείνω τα hour based, αλλά τα incident based. Πιστεύω ότι είναι πιο ειλικρινή απέναντι στο πελάτη. Ζητήστε από αυτόν που σας υποστηρίζει σε λογισμικό και hardware να σας κάνει τη πρότασή του για SLA. Μιλάμε για κανονικότατο συμφωνητικό υπηρεσιών το οποίο ευσταθεί σε όλα τα Ελληνικά Δικαστήρια σε περίπτωση που για κάποιο λόγο η συνεργασία δεν αποδόσει τα δέοντα ή/και τα αναμενόμενα. Έτσι ούτε ξεκρέμαστος είσαι και ο "προγραμματιστής" σου δημιουργεί μία πολύ συγκεκριμένη σχέση μαζί σου και όχι την περιστασιακή του "πότε θα έρθεις γιατί έχω ένα πρόβλημα με το pc/printer/scanner/software;"

Ξερεις οτι σε προγραμμα αλλης εταιρειας πηγα να καταχωρησω εγγραφες και διαπιστωνω οτι δεν με αφηνε το προγραμμα γιατι δεν ειχα πληρωμενο το συμβολαιο !!! Αν ειναι δυνατον !!!

ειπα στον πελατη να τους διαολοστειλουμε , αλλα παλι που ξερω τι θα γινει με τα παλιοτερα αρχεια κλπ???

Αυτα κανουν οι εταιρειες λογισμικου , που νομιζουν οτι βρηκαν την κοτα με τα χρυσα αυγα.

Αυτό που αναφέρεις συνιστά αθέμιτη και ανήθικη πρακτική η οποία καταδικάζεται από πολλούς συναδέλφους μου και από πολλές εταιρίες πληροφορικής και πρέπει να καταγγελθεί.

Οι εταιρίες πληροφορικής δεν είναι ο κακός δαίμονας που θέλει να φάει τα λεφτά σας. Σίγουρα υπάρχουν εταιρίες που έχουν ή είχαν λάθος λογική, αυτός όμως δεν είναι λόγος να τους βάλετε όλους στο ίδιο τσουβάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Νυσάφι, πλέον κάντε ένα κόπο να διαβάσετε όλο το thread πρίν γράψετε κάτι!"

Και εγώ που το διάβασα τί κατάλαβα!

Δεν ξέρω ποιός σε έχρησε υπερασπιστή των απανταχού προγραμμάτων, προγραμματιστών ή της τεχνολογίας αυτοπροσώπως, αλλά για κάποιον που δεν του αρέσει η παρέα μας, πολύ χρόνο μας αφιερώνεις. Και μιας και το θέμα δεν σε αφορά άμεσα, ΑΠΛΑ μην ασχολείσαι!

Και για να στο πω πιο απλά, λύση δεν έχεις να προσφέρεις, τη γνώμη σου την ακούσαμε ως δημοκρατική κοινότητα, τώρα λοιπόν μήπως ήρθε η ώρα: ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ... ΝΑ ΠΑΣ ΑΛΛΟΥ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ολη τη σειρα προγραμματων της Εψιλον και το μονο που μπορω να πω ειναι πως η εταιρεια οπως και καθε εταιρεια κοιταει την τσεπη της και καλα κανει. Το ιδιο αρκιβως κανουμε κι εμεις γιατι μας κακοφαινεται?? Οσο λογικο ειναι να εισπραττει καποιος συναδελφος 100 ευρω για μια απλη δηλωση μισθωτου αλλα τοσο ειναι λογικο να κανει 27% αυξησεις στα συμβολαια της η οποιαδηποτε εταιρεια η οποια δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα αλλα κερδοσκοπικη επιχειρηση... Εμεις θελουμε να πουλαμε τις υπηρεσιες μας ακριβα αλλα να αγοραζουμε τις υπηρεσιες των αλλων φθηνα...

Εμ, ετσι δεν κανουμε δουλεια συναδελφοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Εγω εχω ολη τη σειρα προγραμματων της Εψιλον και το μονο που μπορω να πω ειναι πως η εταιρεια οπως και καθε εταιρεια κοιταει την τσεπη της και καλα κανει. Το ιδιο αρκιβως κανουμε κι εμεις γιατι μας κακοφαινεται?? Οσο λογικο ειναι να εισπραττει καποιος συναδελφος 100 ευρω για μια απλη δηλωση μισθωτου αλλα τοσο ειναι λογικο να κανει 27% αυξησεις στα συμβολαια της η οποιαδηποτε εταιρεια η οποια δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα αλλα κερδοσκοπικη επιχειρηση... Εμεις θελουμε να πουλαμε τις υπηρεσιες μας ακριβα αλλα να αγοραζουμε τις υπηρεσιες των αλλων φθηνα...

Εμ, ετσι δεν κανουμε δουλεια συναδελφοι...

Επιτέλους, θα καταλάβουμε το αντικείμενο της συζήτησης ή απλώς ο καθένας΄πετάει τη μπάλα όπου θέλει?

Λοιπόν, κύριε, το να ζητήσω 100 ευρώ για μία δήλωση μισθωτού μπορεί να είναι λογικό ή μπορεί να είναι παράλογο ή όπως αλλιώς θέλεις.

Το να έχω ζητήσει πρόπερσι 50, πέρυσι 55, και φέτος 100 ευρώ... αυτό είναι παράλογο, τελεία και παύλα, δεν χωράει αμφισβήτηση (εννοώ στα πλαίσια της αγοράς και της τρέχουσας πραγματικότητας).

Δεν λέμε ότι η σύμβαση είναι φθηνή και ακριβή, λέμε ότι η αύξηση που γίνεται τώρα είναι υ π ε ρ β ο λ ι κ ή

Δεν έχει σχέση με τις αμοιβές των λογιστών, ούτε με τη συμπεριφορά τους, ούτε με τις άλλες εταιρίες, ούτε με την αρτιότητα των εφαρμογών, ούτε με την πρόοδο της τεχνολογίας, ούτε με τίποτε άλλο. Απλά και μόνο σαν εμπορική κίνηση της εταιρίας το εξετάζουμε.

Εάν δεν μπορεί κάποιος να το αντιληφθεί επιτέλους αυτό, ε... δεν μπορώ να ανοίξω κανενός το κεφάλι και να του το βάλω μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους, θα καταλάβουμε το αντικείμενο της συζήτησης ή απλώς ο καθένας΄πετάει τη μπάλα όπου θέλει?

Λοιπόν, κύριε, το να ζητήσω 100 ευρώ για μία δήλωση μισθωτού μπορεί να είναι λογικό ή μπορεί να είναι παράλογο ή όπως αλλιώς θέλεις.

Το να έχω ζητήσει πρόπερσι 50, πέρυσι 55, και φέτος 100 ευρώ... αυτό είναι παράλογο, τελεία και παύλα, δεν χωράει αμφισβήτηση (εννοώ στα πλαίσια της αγοράς και της τρέχουσας πραγματικότητας).

Δεν λέμε ότι η σύμβαση είναι φθηνή και ακριβή, λέμε ότι η αύξηση που γίνεται τώρα είναι υ π ε ρ β ο λ ι κ ή

Δεν έχει σχέση με τις αμοιβές των λογιστών, ούτε με τη συμπεριφορά τους, ούτε με τις άλλες εταιρίες, ούτε με την αρτιότητα των εφαρμογών, ούτε με την πρόοδο της τεχνολογίας, ούτε με τίποτε άλλο. Απλά και μόνο σαν εμπορική κίνηση της εταιρίας το εξετάζουμε.

Εάν δεν μπορεί κάποιος να το αντιληφθεί επιτέλους αυτό, ε... δεν μπορώ να ανοίξω κανενός το κεφάλι και να του το βάλω μέσα.

Κι εγω λεω συναδελφε πως ζουμε σε μια ελευθερη αγορα και πως ο καθενας μπορει να ζητα οτι θελει και οσο θελει για τις υπηρεσιες που παρεχει... Αν δεν αρεσει αυτο επιλεγουμε καποιον αλλον φθηνοτερο... Εγω για την ιστορια πληρωσα προκαταβολικα τις συνδρομες για 3 ετη και ετσι ετυχα εκπτωσης 30%!!!

Το ξερατε αυτο για να το ζητησετε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, επισης να ενημερωσω τους αγαπητους συναδελφους οτι αυτο που μας πειραζει στην ουσια ειναι το γεγονος οτι θα θελαμε κι εμεις πολυ αλλα δυστυχως δεν μπορουμε να κανουμε αυξηση στους πελατες μας οχι μονο 27% αλλα ακομα και 50%... Το γεγονος ομως πως εμεις θελουμε αλλα δεν μπορουμε δεν αφορα την Εψιλον αλλα εμας... εκεινη μπορει και το κανει... Δε νομιζω οτι ειναι και τοσο δυσκολο να το καταλαβει κανεις αυτο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Κι εγω λεω συναδελφε πως ζουμε σε μια ελευθερη αγορα και πως ο καθενας μπορει να ζητα οτι θελει και οσο θελει για τις υπηρεσιες που παρεχει... Αν δεν αρεσει αυτο επιλεγουμε καποιον αλλον φθηνοτερο... Εγω για την ιστορια πληρωσα προκαταβολικα τις συνδρομες για 3 ετη και ετσι ετυχα εκπτωσης 30%!!!

Το ξερατε αυτο για να το ζητησετε???

Συμφωνώ μαζί σου: η αγορά είναι ελεύθερη

Συμφωνώ μαζί σου: μπορώ να αλλάξω εταιρία

Συμφωνώ μαζί σου: καλή η έκπτωση

Αύξηση 30% είναι υπερβολή: συμφωνείς μαζί μου ή όχι?

(απλά ελληνικά... πιό απλά δεν μπορώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, επισης να ενημερωσω τους αγαπητους συναδελφους οτι αυτο που μας πειραζει στην ουσια ειναι το γεγονος οτι θα θελαμε κι εμεις πολυ αλλα δυστυχως δεν μπορουμε να κανουμε αυξηση στους πελατες μας οχι μονο 27% αλλα ακομα και 50%... Το γεγονος ομως πως εμεις θελουμε αλλα δεν μπορουμε δεν αφορα την Εψιλον αλλα εμας... εκεινη μπορει και το κανει... Δε νομιζω οτι ειναι και τοσο δυσκολο να το καταλαβει κανεις αυτο!!!

Δεν νομίζω και αυτό γιατί καλώς ή κακώς ο Λογιστής κάνει αύξηση μία στα 4-5 χρόνια :rolleyes:

Βέβαια είναι άλλο από εκεί που έπαιρνες 50 ευρώ να πας στα 65 (30% +) και άλλο να πληρώνεις πχ 1300 να πας στα 1700 ......

Τέλος πάντων ξεφύγαμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου: η αγορά είναι ελεύθερη

Συμφωνώ μαζί σου: μπορώ να αλλάξω εταιρία

Συμφωνώ μαζί σου: καλή η έκπτωση

Αύξηση 30% είναι υπερβολή: συμφωνείς μαζί μου ή όχι?

(απλά ελληνικά... πιό απλά δεν μπορώ)

Τόσο απλό το βρίσκεται να αλλάξει λογιστικό γραφεία εταιρία λογισμικού; σε αυτό στηρίζονται και αυτό κάνει την αύξηση καθαρά εκβιαστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ που το διάβασα τί κατάλαβα!

Δεν ξέρω ποιός σε έχρησε υπερασπιστή των απανταχού προγραμμάτων, προγραμματιστών ή της τεχνολογίας αυτοπροσώπως, αλλά για κάποιον που δεν του αρέσει η παρέα μας, πολύ χρόνο μας αφιερώνεις. Και μιας και το θέμα δεν σε αφορά άμεσα, ΑΠΛΑ μην ασχολείσαι!

Και για να στο πω πιο απλά, λύση δεν έχεις να προσφέρεις, τη γνώμη σου την ακούσαμε ως δημοκρατική κοινότητα, τώρα λοιπόν μήπως ήρθε η ώρα: ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ... ΝΑ ΠΑΣ ΑΛΛΟΥ!

Μα καλά πόσο είσαι;! Πέντε;! ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...