Προς το περιεχόμενο

ΕΝΩΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΘΗΝΩΝ – ΠΕΙΡΑΙΩΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

.............

Σας εύχομαι από καρδιάς να πετύχετε τους στόχους σας,αλλά πάντα να έχετε στο μυαλό σας ότι στην

ζωή πάντα θα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις για οποιοδήποτε θέμα.Το καλό είναι ότι όλοι μας έχουμε

δίκιο.

Να έχετε δύναμη,σύνεση και γερό στομάχι.

Με αγάπη Βαγγέλης

Βαγγέλη, φίλε μου θα απομονώσω το τελευταίο κομμάτι της δημοσίευσής σου, προκειμένου να παραθέσω τη δική μου άποψη. Την έχω ξαναγράψει και δημόσια.

Είναι προτιμότερο να συμφωνείς με κάποιους στο ίδιο το πρόβλημα παρά στους τρόπους λύσης αυτού. Γιατί η συμφωνία στο πρόβλημα φανερώνει τη συμφωνία σε μια απώτατη κοινή αφετηρία, μια κοινή πηγή πνευματικής αγωνίας για όσα διαδραματίζονται στον επαγγελματικό και όχι μόνο χώρο. Οι λύσεις στη συνέχεια θα βρεθούν.

Πιστεύω πως με τους ανθρώπους που ξεκίνησαν το σύλλογο αυτό με ενώνει η συμφωνία στο ίδιο το "πρόβλημα". Αυτό είναι το ζητούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφωνία, όταν δεν υποκρύπτει σχεδιασμούς, είναι υγεία. Η διαφωνία, με την ίδια προϋπόθεση, προάγει. Ωστόσο προαπαιτεί : Ανοιχτό μυαλό. Γενναιότητα. Ευγένεια. Ανιδιοτέλεια. Ανυστεροβουλία. Είναι βέβαιο, διάολε δεν μπορεί αλλιώς..., κάποιοι την έχουν. Καλώς να ορίσουν στη Γενική Συνέλευση.

ΥΓ 1. Σε λίγες μέρες πιστεύω πως θα είμαι σε θέση να εξηγήσω, γιατί αριθμητικά δεν μπορεί να γίνει η ανατροπή εκ των έσω. Επιτρέψτε μου όμως, αν τα καταφέρω, αρχικά να το αναφέρω στην επικείμενη Γενική Συνέλευση.

ΥΓ 2. Φίλε -και ας μην γνωριζόμαστε- Βαγγέλη : Δεν μου αρέσει η ευχή σου ώστε κάποιοι "να πετύχουν". Καλό θα ήταν να "πετύχουμε". Και όχι! Δεν έχουμε όλοι δίκιο. Κυρίως δεν έχουν όσοι διακατεχόμαστε από υστεροβουλία. Και ακόμα περισσότερο όσοι διακρινόμαστε από την αποχή. Ο "KAROLOS", πολύ πετυχημένα κατά την γνώμη μου, έχει αναφέρει την άποψη του Σόλωνα (παρεπιμπτόντως σήμα του Συλλόγου...) για τους απέχοντες. Ακόμα, όπως λέει και ο Απόστολος παραπάνω και προσαυξάνω: χαρίζουμε όλες τις "καρέκλες", ούτως ή άλλως τις έχουμε αρνηθεί επανειλημμένα. Και προασαυξάνω: Είμαστε ο ΜΟΝΟΣ Λογιστικός Σύλλογος που προβλέπει καταστατικά, το πολύ 3 θητείες σε "καρέκλα". Θέση ΟΜΟΦΩΝΑ αποδεκτή από τα ιδρυτικά μέλη. Και περαιτέρω: Με καταστατική εξασφάλιση οτι δεν μπορούν να γίνουν "παιχνίδια" σε αυτό. Γιατί υπάρχουν και τέτοια... Τα προλάβαμε... Κ-Α-Τ-Α-Σ-Τ-Α-Τ-Ι-Κ-Α. Λεπτομέρειες στο καταστατικό μας και στη Γενική Συνέλευση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφωνία, όταν δεν υποκρύπτει σχεδιασμούς, είναι υγεία. Η διαφωνία, με την ίδια προϋπόθεση, προάγει. Ωστόσο προαπαιτεί : Ανοιχτό μυαλό. Γενναιότητα. Ευγένεια. Ανιδιοτέλεια. Ανυστεροβουλία. Είναι βέβαιο, διάολε δεν μπορεί αλλιώς..., κάποιοι την έχουν. Καλώς να ορίσουν στη Γενική Συνέλευση.

ΥΓ 1. Σε λίγες μέρες πιστεύω πως θα είμαι σε θέση να εξηγήσω, γιατί αριθμητικά δεν μπορεί να γίνει η ανατροπή εκ των έσω. Επιτρέψτε μου όμως, αν τα καταφέρω, αρχικά να το αναφέρω στην επικείμενη Γενική Συνέλευση.

ΥΓ 2. Φίλε -και ας μην γνωριζόμαστε- Βαγγέλη : Δεν μου αρέσει η ευχή σου ώστε κάποιοι "να πετύχουν". Καλό θα ήταν να "πετύχουμε". Και όχι! Δεν έχουμε όλοι δίκιο. Κυρίως δεν έχουν όσοι διακατεχόμαστε από υστεροβουλία. Και ακόμα περισσότερο όσοι διακρινόμαστε από την αποχή. Ο "KAROLOS", πολύ πετυχημένα κατά την γνώμη μου, έχει αναφέρει την άποψη του Σόλωνα (παρεπιμπτόντως σήμα του Συλλόγου...) για τους απέχοντες. Ακόμα, όπως λέει και ο Απόστολος παραπάνω και προσαυξάνω: χαρίζουμε όλες τις "καρέκλες", ούτως ή άλλως τις έχουμε αρνηθεί επανειλημμένα. Και προασαυξάνω: Είμαστε ο ΜΟΝΟΣ Λογιστικός Σύλλογος που προβλέπει καταστατικά, το πολύ 3 θητείες σε "καρέκλα". Θέση ΟΜΟΦΩΝΑ αποδεκτή από τα ιδρυτικά μέλη. Και περαιτέρω: Με καταστατική εξασφάλιση οτι δεν μπορούν να γίνουν "παιχνίδια" σε αυτό. Γιατί υπάρχουν και τέτοια... Τα προλάβαμε... Κ-Α-Τ-Α-Σ-Τ-Α-Τ-Ι-Κ-Α. Λεπτομέρειες στο καταστατικό μας και στη Γενική Συνέλευση...

Αγαπητέ Κωστή προφανώς θα αναφέρεσαι στο παρακάτω που είχα γράψει παλαιότερα.

"O ελεύθερος άνθρωπος πρέπει να είναι πολίτης . Να έχει γνώμη για τα κοινά . Γνώμη ελεύθερη που ελεύθερα να εκφράζει . Αυτή είναι η τιμή του . Ο απέχων από το δημόσιο βίο, σε μια δημοκρατία ήταν "άτιμος" κατά τον Σόλων .

Σήμερα οι δημοκράτες δεν κινδυνεύουν τόσο από αυτούς που κακώς πολιτεύονται, όσο από αυτούς που φεύγουν από την πολιτική, αφήνοντας ελεύθερους όσους πολιτεύονται κακώς.

Μας ενοχλούν οι κακοί δραστήριοι κι εμείς αμεριμναμέριμνοι τους κοιτάζουμε να κάνουν το κακό.

Δυστυχώς η δημοκρατία, το δύσκολο αυτό πολίτευμα, απαιτεί προσφορά χρόνου και δράσης . Οι λίγοι κακοί αλλά δραστήριοι πολίτες δεν θα μπορούσαν να βλάψουν την δημοκρατία αν οι πολλοί και αδρανείς δεν τους άφηναν να την βλάψουν."

Αν και στα συνδικαλιστικά του χώρου ήμουν για διάφορους λόγους "απέχων", δηλώνω μετά λόγου γνώσεως πως θα σταθώ απο δώ και στο εξής στο ξεκίνημα του νέου συλλόγου.

Δεν ανέχομαι άλλο να κοιτάζω "αμεριμναμέριμνος" όσους κάνουν κακό στον κλάδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ απλώς είπα οτι υπάρχει ηδη πολύς χώρος στις υπάρχουσες ενώσεις να τις κάνουμε πιό

δυνατές με περισσότερες συμμετοχές .Δέν αμφιβάλω βέβαια οτι πράγματι τι καταστατικό σας

μπορεί να είναι καλύτερο απο οποιδήποτε άλλη ένωση .Αλλα με την διαίρεση που ήδη υπάρχει

βλέπουμε οτι δεν μας δίνει κανείς σημασία.Επίσης το να κάνεις ένα ακόμη σύλλογο ειναι το πιο

απλό.Εγώ θα πρότεινα εάν οπως διαβάζω υπάρχουν καλές προθέσεις ,απο αύριο κιόλας να

κάνετε πραγματικές προσπάθειες ,τις οποίες θα δημοσιεύτε και εδώ για ενωση όλων των

ενώσεων ,για την ύπαρξη μίας εννιαίας φωνής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα εμενα εδω πανω μπορει και να μη μου πεφτει λογος, αλλα σας παρακολουθω και θα ηθελα να βαλλω σε μια σειρα τις σκεψεις μου, πριν γραψω....Επειδη ομως, το τελευταιο μπορει και να αργησει, ας τα πω λιγο πιο χυμα...

Κατ αρχην, τοσα χρονια εδω μεσα λεω οτι ειμαι εντελως αντιθετη με τη δημιουργια νεων συλλογων, οπου οι αναγκες ηδη καλυπτονται και δεν θα μπορουσα να αλλαξω αποψη τωρα που αυτο το κανει ο φιλος μου ο Αποστολης ή η Ειρηνη ή οποιοσδηποτε αλλος και να ηταν. Πολλοι τοσα χρονια δεν βρισκαμε χωρο σε καποιο συλλογο, αλλα επισης δεν ειχαμε και την δυνατοτητα (ευτυχως) να κανουμε εναν δικο μας, οπως τον θελουμε.

οσο για το προβλημα πραγματικα, δεν εχω καταλαβει τι ακριβως παιχτηκε και απ οσο αντιλαμβανομαι ειναι απο αυτα που πολυ συχνα συμβαινουν σε συλλογους, παραταξεις κομματα, και οπουδηποτε συναθροιζονται ανθρωποι, που ευχης εργον ειναι, να κουβαλανε τις δικες τους ιδεες, αποψεις τα δικα τους ανοιχτα ή κλειστα μυαλα, και ακομα ακομα, αν θελετε, και τις κακεντρεχειες, ζηλειες, ιδιοτελειες,υστεροβουλιες....

Ποιος μας εξασφαλιζει οτι κανοντας ενα νεο συλλογο δεν θα υπαρξουν αυτα στο μελλον?

Λετε στο καταστατικο το πολυ 3 θητειες "σε καρεκλα".....για μενα ειναι παρα πολλες ακομα και οι δυο θητειες σε καρεκλα....για πολλους λογους ....

Και κατι τελευταιο που εχω στο μυαλο μου ειναι με ποιο τροπο θα φερετε στο νεο συλλογο τον κοσμο που σας υποστηριζε τοσα χρονια μεσα απο τον παλιο? αυτο πραγματικα με απασχολει προσωπικα αφοτου παραιτηθηκα απο δημοτικη παραταξη ενα χρονο μετα που ανελαβε τον δημο και με μεγαλη μου στεναχωρια αποφασισα οτι ποτε δεν θα μπορουσα να πω στον(οποιο) κοσμο με υποστηριξε, " τωρα ειμαι αλλου ελατε απο δω"

ααα οσο για τα καταστατικα, γινονται για να τροποποιουνται και να βελτιωνονται ....δεν παμε αλλου να κανουμε καλυτερο...

Αυτα ....προς το παρον, γιατι αν χρειαστει θα επανελθω...

...γιατι ετσι αντιλαμβανομαι εγω τις καλες προθεσεις και τις απο καρδιας ευχες για καλη επιτυχια, που θερμα σας εκφραζω και οχι ευλογωντας γενια .... !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ απλώς είπα οτι υπάρχει ηδη πολύς χώρος στις υπάρχουσες ενώσεις να τις κάνουμε πιό

δυνατές με περισσότερες συμμετοχές .Δέν αμφιβάλω βέβαια οτι πράγματι τι καταστατικό σας

μπορεί να είναι καλύτερο απο οποιδήποτε άλλη ένωση .Αλλα με την διαίρεση που ήδη υπάρχει

βλέπουμε οτι δεν μας δίνει κανείς σημασία.Επίσης το να κάνεις ένα ακόμη σύλλογο ειναι το πιο

απλό.Εγώ θα πρότεινα εάν οπως διαβάζω υπάρχουν καλές προθέσεις ,απο αύριο κιόλας να

κάνετε πραγματικές προσπάθειες ,τις οποίες θα δημοσιεύτε και εδώ για ενωση όλων των

ενώσεων ,για την ύπαρξη μίας εννιαίας φωνής.

Μα υπάρχει η ένωση. Είναι η ΠΟΦΕΕ. Αυτή πρέπει να είναι η ενιαία φωνή. Και η ΕΦΦΕΑ και εμείς και όλες οι πρωτοβάθμιες ενώσεις στην Ελλάδα εκεί ανήκουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι αλλο σκεφτομουν ...

εχω την αισθηση (ενταξει δεν ειναι και αλανθαστη) οτι τον ηλεκτρονικο συλλογο ή ο,τι αλλο θα προεκυπτε, καποιοι τον φοβουνται και δεν τον θελουν. Οπως εδω πανω, πιστευω οτι στην πραγματικοτητα δεν την θελουν την συμμετοχη μας στους συλλογους, γιατι τους χαλαει τη σουπα ....(μακαρι να κανω λαθος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτα πρωτα μια γενική παρατήρηση

Πιστευετε ότι πήραμε την απόφαση για μια νέα ένωση χωρίς να το παλέψουμε??

τουλάχιστον για την Ειρηνη, τον Κωστη και εμένα , υπάρχουν απτά παραδείγματα οτι πριν κάνουμε την οποιαδήποτε κίνηση κάναμε προσπάθεια να βάλουμε τον ΛΣΑ στην ομοσπονδία και να κρατήσουμε και να κρατηθούμε στον σύλλογο που είμαστε

όταν όμως είδαμε όσα γράφονται (για να μην ξαναβάλω το λινγκ) οτι κάποιοι έβαζαν τις καρέκλες τους και τα μικροσυμφέροντα τους πέρα και πάνω απο τα συμφέροντα του κλάδου, αποχωρήσαμε ενημερώνοντας για τους λόγους ανοιχτά και οχι απειλώντας να αποκαλύψουμε πράγματα και καταστάσεις και τα ονόματα μας αργότερα.

Χρύσα δεν θα πάρουμε από κανέναν, κανέναν

ξερεις στους συλλόγους δεν κάνουμε προσηλυτισμό

είναι ελευθερος όποιος θέλει να έλθει στην ένωση

με μια βασική προυπόθεση

στο σύλλογο δεν θέλουμε γλάστρες

δεν πάμε να κάνουμε ένα συλλόγο με 50.000 μέλη και 9 του ΔΣ να τρέχουν

θέλουμε ενεργά μέλη

μόνο με την συμμετοχή μας θα λύσουμε τα προβλήματα μας

αν ειναι να κάνουμε ενα σύλλογο ακόμη, ένα ακόμη μαγαζάκι όπως γράφουν καποιοι συνάδελφοι παραπάνω

δεν θα τον κάναμε το σύλλογο

και εκτος ΛΣΑ εμεις και εκτος ΕΦΕΕΑ οι άλλοι (χωρις την θέληση τους, αλλά δεν νομιμοποιούμε να μιλήσω για το πως και γιατι καποιοι γραφειοκράτες σε μια ΓΣ των 27 ατόμων τους διέγραψαν ), παλευαμε για τον κλάδο και πιστεύω οτι στα καθημερινά πετύχαμε αρκετα

αυτο βέβαια θα το κρίνετε εσεις και όχι εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ το θέμα με μεγάλο ενδιαφέρον

Βλέπω ότι προβληματισμούς έχουν και άλλοι φίλοι (Χρύσα, ΚΑΒΟΝΤΟΡΟΣ)

Σκόρπιες σκέψεις .

Προβλέπει λέει ο νέος σύλλογος την κάθε καρέκλα να την πιάνει κανείς μόνο για 3 θητείες. Και έχει λέει αυτό κατοχυρωθεί ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΑ .

Η πρώτη σκέψη που έρχεται στο μυαλό μου είναι ότι και αλλού το πρόβλεψαν και μάλιστα ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ (Ρωσία) αλλά τροποποιούν το Σύνταγμα για να ξανακάτσει ο Πούτιν στην ¨καρέκλα¨ του. (άσχετο παράδειγμα , αλλά ….)

Και αν , αν λέω , βρεθεί ο άριστος, ο καλύτερος, ο …… , θα του πούμε μετά από 9 χρόνια , ¨ευχαριστούμε πολύ, αλλά άντε σπίτι σου¨ ?

Μια δεύτερη σκέψη είναι η είσοδος της νέας ένωσης στην ομοσπονδία (ΠΟΦΕΕ). Ειλικρινά δεν ξέρω πως μπορεί να είναι μέλη δύο σύλλογοι από τον ίδιο τόπο. Προσοχή, ΔΕΝ λέω ένας σύλλογος από την Χαλκίδα ένας από την Κάρυστο και ένας από την Ιστιαία. Λέω δύο σύλλογοι από την Χαλκίδα ή δύο σύλλογοι από την Πάτρα. Ομολογώ ότι δεν το έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου αλλά μάλλον κλείνω στην άποψη ότι ΔΕΝ μπορεί να γίνει. Απλά γιατί έτσι θα άνοιγε ο δρόμος για ένα σωρό διασπαστικές κινήσεις. Και όσα λέω δεν έχει να κάνει με τα πρόσωπα.

Μια τρίτη σκέψη που με προβληματίζει είναι ότι ποτέ, πουθενά δεν έχω ακούσει ότι ξεκινά μια προσπάθεια για την δημιουργία ενός συλλόγου με ¨κακές¨ προθέσεις. Όλοι λένε, υπόσχονται τα καλύτερα. Και αυτό δεν έχει να κάνει με το Αλωνιάτη ή τον Αυλωνίτη , ούτε με τον Κορομηλά ή τον Χαρμαντά.

Ακόμα σκέφτομαι ότι πάντα ακούω, όταν πρόκειται για ανθρώπους που φύγαν από κάπου για να πάνε κάπου αλλού,. ότι πάλεψαν όσο μπορούσαν, ότι οι συνθήκες δεν ….. , ότι ………….., ένα σωρό ότι.

……….. και προβληματίζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ το θέμα με μεγάλο ενδιαφέρον

Βλέπω ότι προβληματισμούς έχουν και άλλοι φίλοι (Χρύσα, ΚΑΒΟΝΤΟΡΟΣ)

Σκόρπιες σκέψεις .

Προβλέπει λέει ο νέος σύλλογος την κάθε καρέκλα να την πιάνει κανείς μόνο για 3 θητείες. Και έχει λέει αυτό κατοχυρωθεί ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΑ .

Η πρώτη σκέψη που έρχεται στο μυαλό μου είναι ότι και αλλού το πρόβλεψαν και μάλιστα ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ (Ρωσία) αλλά τροποποιούν το Σύνταγμα για να ξανακάτσει ο Πούτιν στην ¨καρέκλα¨ του. (άσχετο παράδειγμα , αλλά ….)

Και αν , αν λέω , βρεθεί ο άριστος, ο καλύτερος, ο …… , θα του πούμε μετά από 9 χρόνια , ¨ευχαριστούμε πολύ, αλλά άντε σπίτι σου¨ ?

Με αυτό το σκεπτικό, δεν θα έπρεπε να κάνουμε καμμία κίνηση (προσωπικά και συλλογικά), γιατί αύριο μπορεί κάποιος να παραβεί το Σύνταγμα, τους νόμους κλπ... Αυτή η λογική με βρίσκει κάθετα αντίθετη, και θεωρώ ότι τέοιου είδους λογικές είναι ενάντια στην πρόοδο,βάζουν φρένο στιη κοινωνική,πολιτική,πολιτιστική και πνευματική εξέλιξη των ανθρώπων. Δεν μπορώ διαβάζοντας αυτά, να μην φέρνω στο νού μου εικόνες "δημοκρατικής συμπεριφοράς" μιας πάλαι ποτέ "δημοκρατικής κίνησης" στα πρώτα χρόνια της μεταπολίτευσης...

Μια δεύτερη σκέψη είναι η είσοδος της νέας ένωσης στην ομοσπονδία (ΠΟΦΕΕ). Ειλικρινά δεν ξέρω πως μπορεί να είναι μέλη δύο σύλλογοι από τον ίδιο τόπο. Προσοχή, ΔΕΝ λέω ένας σύλλογος από την Χαλκίδα ένας από την Κάρυστο και ένας από την Ιστιαία. Λέω δύο σύλλογοι από την Χαλκίδα ή δύο σύλλογοι από την Πάτρα. Ομολογώ ότι δεν το έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου αλλά μάλλον κλείνω στην άποψη ότι ΔΕΝ μπορεί να γίνει. Απλά γιατί έτσι θα άνοιγε ο δρόμος για ένα σωρό διασπαστικές κινήσεις. Και όσα λέω δεν έχει να κάνει με τα πρόσωπα.

Και τότε μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί η ομοσπονδία (ΠΟΦΕΕ) αποδέχτηκε πλην ελαχίστων δλδ ενός (ΕΦΕΑ) στην ολομέλεια στην Πάτρα την ένταξη του ΛΣΑ? Μήπως τελικά ειδικά για την Αθήνα είναι κυριολεκτικά θέμα καρέκλας; Επειδή είπαμε να λέμε τα πράγματα με το ονομά τους...

Μια τρίτη σκέψη που με προβληματίζει είναι ότι ποτέ, πουθενά δεν έχω ακούσει ότι ξεκινά μια προσπάθεια για την δημιουργία ενός συλλόγου με ¨κακές¨ προθέσεις. Όλοι λένε, υπόσχονται τα καλύτερα. Και αυτό δεν έχει να κάνει με το Αλωνιάτη ή τον Αυλωνίτη , ούτε με τον Κορομηλά ή τον Χαρμαντά.

Ακόμα σκέφτομαι ότι πάντα ακούω, όταν πρόκειται για ανθρώπους που φύγαν από κάπου για να πάνε κάπου αλλού,. ότι πάλεψαν όσο μπορούσαν, ότι οι συνθήκες δεν ….. , ότι ………….., ένα σωρό ότι.

……….. και προβληματίζομαι

Εγώ πως τείνω να καταλήξω με όλα αυτά που ακούω, ότι τελικά έχει να κάνει με αυτό που ισχυρίζεσαι ότι δεν έχει να κάνει. Αν πραγματικά υπάρχει διάθεση για συνεργασία, διάθεση να αγωνιστούμε όλοι μαζί γαι το καλό του κλάδου μας, εδώ είναι ο τόπος και ο χρόνος να αποδείξει ο καθένας τις πραγματικές του προθέσεις. Εδώ δοκιμάζονται η δημοκρατική η όχι συνείδηση του καθενός μας, τα ανιδιοτελή η όχι κίνητρα του, τα οράματα και οι προθέσεις του. Εν ολίγοις "Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα"

Και τελειώνοντας με το θέμα του γιατί δεν παλαίψαμε η όχι μέσα από τους υπάρχοντες συλλόγους (που μην ξεχνάς οι περισσότεροι απο εμάς ήταν ιδρυτικά τους μέλη), ΠΑΛΕΨΑΜΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

Και όπως είπε ο Αποστόλης, από καρέκλες παραιτηθήκαμε, δεν είχαμε ανάγκη να ψάχνουμε να βρούμε καινούργιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για του λόγου το αληθές η επιστολή παραίτησης από το ΔΣ του ΛΣΑ του Κωστή Βακρινού. Μήπως έγινε κάποιο διευρημένο ΔΣ η Γενική Συνέλευση 1 1/2 χρόνο τώρα και δεν τό πήραμε είδηση; Προφανώς κάποιοι εσκεμμένα ξεχνάνε η θέλουν να κάνουν πως δεν θυμούνται; Λέω εγώ τώρα η αφελής... :unsure:

Με θλίψη, επειδή η πλειοψηφία του ΔΣ του ΛΣΑ αδυνατεί να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, αναγκάζομαι να δημοσιοποιήσω, και εγώ, την επιστολή παραίτησής μου από αυτό, την οποία είχα στείλει από 07-05-2008.

Είναι αυτονόητο πως "δεν πάω σπίτι μου" και βεβαίως είμαι κι εγώ παρών. Η αποσταλείσα επιστολή, με fax και e-mail, έχει ως εξής :

Αθήνα, 07 Μαίου 2008

Ωρα 10.55

ΠΡΟΣ : Το Δ. Σ. του Λ. Σ. Α.

Κ. κ. συνάδελφοι,

όπως σας είναι γνωστό, προχθές 05 Μαίου 2008, συνήλθε σε σώμα το Δ. Σ. του Συλλόγου με θέμα την ανασυγκρότησή του, μετά τις παραιτήσεις 2 μελών του. Η παρουσία μου σε αυτό δεν οφειλόταν μόνο στην πρόσκληση που μου απευθύνατε (υποχρεωτικά ως πρώτου αναπληρωματικού στις εκλογές του Δεκεμβρίου 2007), αλλά και διότι αγωνιούσα για την πορεία του Συλλόγου, πολύ περισσότερο που αποτέλεσα από τα ιδρυτικά του μέλη (αρ. ταυτότητας Νο 6) και ταυτόχρονα μέλος του πρώτου Δ. Σ. του Συλλόγου.

Κατά την διάρκεια της συνεδρίασης :

Α) Ο πρόεδρος του Δ. Σ., κ. Μιχάλης Πόλυγγερ, στην εισήγησή του θεώρησε πως υπήρξε «συνδιοργάνωση» σεμιναρίου με την PRICE WATER HOUSE COOPER, χωρίς αυτό να έχει εγκριθεί από το Δ. Σ., αλλά δεν ήταν ακριβώς «συνδιοργάνωση» !

Η τοποθέτηση αυτή βρήκε σύμφωνο τον Γραμματέα του Δ. Σ., κ. Γιώργο Φιλιππούση.

Β) Πριν προλάβω να ζητήσω πρακτικά προηγούμενων συνεδριάσεων, εννοείται υπογεγραμμένα από τους εκάστοτε παρόντες, δηλώθηκε από τον πρόεδρο και τον γραμματέα πως δεν υπήρχαν.

Γ) Ο γραμματέας αποδέχθηκε, εμμέσως, πως ο ίδιος θεωρεί ότι η συνάδελφος κ. Ειρήνη Γιαννουλάτου θέλει «να μοστράρει την φάτσα της» και επιχειρηματολόγησε, αμέσως, περί αυτού, υπό τις συγκαταβατικές κινήσεις κεφαλιού του προέδρου.

Δ) Ο πρόεδρος, ερωτώμενος από εμένα για τα κίνητρα της ίδιας συναδέλφου (και με την σύμφωνη γνώμη του γραμματέα), εξήγησε την στάση της, αποδίδοντάς την σε «ορμονολογικούς λόγους» και σε «συγκεκριμένη ιδιοσυγκρασία». Επιπλέον συζητώντας για την στάση της συναδέλφου, και μετά από ερώτηση μου, υποβληθείσα 4 διαδοχικές φορές, έλαβα ισάριθμες απαντήσεις πως «η κ. Γιαννουλάτου αφενός μεν πρώτα δημοσιοποίησε προς τα έξω την παραίτησή της και ύστερα προς τα όργανα του Λ. Σ. Α. και αφετέρου φρόντισε να ενημερώσει, περί της κατάστασης στον Λ. Σ. Α., -μέσω επιστολής- τον αντιπρόεδρο της Π. Ε. Φ. Ε. κ. Μανούσο Ντουκάκη».

Ε) Ο γραμματέας, με την συναίνεση του προέδρου, αναφερόμενος στον συνάδελφο κ. Απόστολο Αλωνιάτη, μετά από σχετική ερώτησή μου περί των κινήτρων της παραίτησής του, μεταξύ άλλων τόνισε «η συνεισφορά του είναι πολύ ελάχιστη», «εμείς τον στηρίξαμε ενώ αυτός ποτέ», «έπρεπε από το παρελθόν να έχει παραιτηθεί γιατί έκανε ζημιά στον Σύλλογο και το έπραξε μόνο όταν τον πιέσαμε», «εξαιτίας του και εξαιτίας της ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗΣ έχασα 5.000,00 ?», «τον κρατήσαμε ενώ δεν έπρεπε να τον κρατήσουμε», «ήταν δάκτυλος ξένων συμφερόντων μέσα στον Σύλλογο», «κίνητρά του πρώτα ήταν η εργοδοσία στην οποία ήταν μισθωτός».

ΣΤ) Ο γραμματέας, υπό την εκκωφαντική απάθεια του προέδρου, δήλωσε πως η ατζέντα του Συλλόγου δεν εκδόθηκε «διότι εγώ δεν θέλησα», «διότι χαλάστηκα και δεν την έβγαλα». Στην παρατήρησή μου πως σαν άνθρωπος έχει ασφαλώς το δικαίωμα να «χαλιέται», όμως αυτό δεν του επιτρέπει μόνος του να αποφασίζει τι θα εκδώσει και τι όχι ο Σύλλογος, δεν έλαβα καμία απάντηση από καμία πλευρά. Υπενθυμίζω πως στην Γ. Σ. του Δεκεμβρίου 2007, ο ίδιος είχε ισχυριστεί πως η ατζέντα δεν εκδόθηκε διότι υπήρξε πρόβλημα με τον τυπογράφο.

Ζ) Ο πρόεδρος στην εισήγησή του ανέφερε πως «υπάρχει κρίση» στον Σύλλογο, ο γραμματέας ανέφερε πως «δεν υπάρχει καμία κρίση». Στην πρότασή μου για σύγκλιση έκτακτης Γενικής Συνέλευσης, ακριβώς γιατί υπάρχει κρίση στον Σύλλογο και απαιτείται η ευρύτερη δυνατή συμμετοχή, πρόεδρος και γραμματέας αρνήθηκαν την σύγκλισή της, συνεπικουρούμενοι από το νέο μέλος του Δ. Σ. κ. Νίκο Κυριακόπουλο. Ο μοναδικός λόγος που ανέφεραν ήταν πως «θα μαζευτούν πολλοί και θα γίνει βαβούρα, θα είναι από κάτω ο Αλωνιάτης και η Γιαννουλάτου και θα γίνει χάβρα» (απέφυγα μέχρι τώρα να χαρακτηρίσω τα διαμειφθέντα, όμως δεν μπορώ να αντέξω στον πειρασμό και να μην δηλώσω τον θαυμασμό μου προς την επιδειχθείσα δημοκρατική ευαισθησία? η Γενική Συνέλευση είναι χάβρα και βαβούρα !!!) και πως υπάρχει τεχνικό πρόβλημα καθώς δεν μπορούν να βρούν ή να φανταστούν «τι θέματα θα έχει η ημερήσια διάταξη της Γ. Σ.».

Οι ίδιοι αντιπρότειναν να συνέλθει ένα «πλατύ Δ. Σ.» για να δοθούν οι απαραίτητες εξηγήσεις. Και αφού συμφωνήσαμε όλοι πως η αναμενόμενη συμμετοχή θα είναι από 20 έως 30 μέλη (σε οποιαδήποτε από τις 2 περιπτώσεις) ερώτησα : «τότε σε τι διαφέρει το πλατύ Δ. Σ. από την Γ. Σ. και γιατί αρνείστε την Γ. Σ. ?» και επισήμανα πως «η Γ. Σ. και το ανώτερο όργανο είναι και μεγαλύτερο κύρος έχει και συνεπώς μπορεί να πάρει και σοβαρές αποφάσεις, δεσμευτικές για όλους». Εν μέσω αμηχανίας δεν έλαβα καμία απάντηση.

Η) Η πλειοψηφία του Δ. Σ. διέπραξε συνδικαλιστική απρέπεια. Στην χηρεύουσα θέση του αντιπροέδρου δεν πρότεινε τον παλαιότερο αλλά και πρώτο σε ψήφους μεταξύ των αναπληρωματικών (που τυχαίνει να είναι ο υποφαινόμενος) και ακολούθως ψήφισε τον νεώτερο και μειοψηφούντα συνάδελφο. Η απρέπεια βέβαια δεν θεωρώ πως είναι προς το πρόσωπό μου, αλλά προς την συνδικαλιστική ηθική. Αλλωστε έγινε προφανές πως δεν διεκδικώ «καρέκλες», καθώς στην ψηφοφορία που ακολούθησε, από λάθος του προέδρου, αποκαλύφθηκε πως η δική μου ψήφος ήταν λευκή και ο ίδιος, με εμφανή έκπληξη, με άκουσε να του λέω πως «δεν ψηφίζω ποτέ τον εαυτό μου προκειμένου για αξιώματα».

Υπάρχουν βεβαίως και άλλα, ωστόσο επειδή ο χρόνος όλων μας είναι πολύτιμος, σταματάω εδώ.

Οι όποιες ερωτήσεις έθεσα προς την πλειοψηφία του Δ. Σ. αντιμετωπίστηκαν είτε με απαντήσεις, ύφος και ήθος που προσιδιάζουν σε περιοδικά κουτσομπολίστικου περιεχομένου, είτε με επίδειξη αυταρχισμού, εφάμιλλου καθεστώτων αλήστου μνήμης.

Κατόπιν όλων των ανωτέρω, είναι προφανές πως μεταξύ μας δεν υπάρχει «κοινός τόπος», η παρουσία μου στο Δ. Σ. μόνο διακοσμητική επιθυμείτε να είναι και συνεπώς σας δηλώνω την παραίτησή μου από μέλος του Δ. Σ.

Σας είναι γνωστό, από την ίδρυση ακόμα του Συλλόγου, πως πάγια θέση μου είναι η δημοσιοποίηση των προβλημάτων και όχι να τα σπρώχνουμε κάτω από το χαλί (άλλωστε κανένας Σύλλογος δεν μπορεί να είναι ένας συγκεντρωτικός φορέας, γιατί απλά τότε παύει να είναι Σύλλογος). Το ίδιο θα πράξω και τώρα. Ωστόσο, σεβόμενος την ύπαρξη του Λ. Σ. Α., προτίθεμαι να σιωπήσω και να μην δημοσιοποιήσω τα ανωτέρω, εφόσον σωρευτικά i) Ανακαλέσετε τους όποιους προσβλητικούς χαρακτηρισμούς σας για τους συναδέλφους κ. Ειρήνη Γιαννουλάτου και κ. Απόστολο Αλωνιάτη, αποδεχόμενοι ότι τους σέβεστε και τους τιμάτε, ii) Σταθείτε αυτοκριτικά απέναντι στα φαινόμενα αυταρχισμού που καλλιεργήθηκαν και επιδείχθηκαν τα τελευταία χρόνια από την πλειοψηφία του Δ. Σ. του Λ. Σ. Α. και iii) Αποδεχθείτε την σύγκλιση έκτακτης Γενικής Συνέλευσης, με άλλα λόγια την προσφυγή στην ευρύτερη δυνατή συμμετοχή και στην μέγιστη δημοκρατική έκφραση όλων των μελών του Λ. Σ. Α., προκειμένου να αντιμετωπισθεί η κρίση ύπαρξης του Λ. Σ. Α. Προς τούτο θα αναμένω έως και την Κυριακή 11 Μαίου 2008. Βεβαίως, εφόσον το επιθυμείτε, μπορείτε, πρώτοι εσείς, να προβείτε στην δημοσιοποίηση της παρούσας σε χρόνο και τρόπο που κρίνετε. Μετά την παρέλευση της ανωτέρω ημερομηνίας θεωρώ τον εαυτό μου αποδεσμευμένο να προχωρήσει στη δημοσιοποίηση, σε τόπο, με τρόπο και σε έκταση που εγώ θα κρίνω.

ΚΩΣΤΗΣ ΠΑΝ. ΒΑΚΡΙΝΟΣ

ΥΓ. Θα ήταν παράλειψή μου να μην τονίσω (πέρα από διαφωνίες ή συμφωνίες) την θαρραλέα και έντιμη στάση του συναδέλφου κ. Ηλία Μπαλτά, κατά την διάρκεια του Δ. Σ. της 5ης Μαίου 2008. Ελπίζω αυτό να μην τον καθιστά αυτομάτως ως ύποπτο στοιχείο στο μυαλό της πλειοψηφίας του Δ. Σ.

Ο ΙΔΙΟΣ

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...=58803&st=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το

Ε.Φ.Ε.Ε.Α

Seminar companies

που φαινεται κατω στα ενεργα μελη ειναι ο καινουργος συλλογος ή ο παλιος ? ...μπερδευτηκα και δεν μ αρεσει :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω και εγω την άποψη μου, αλλά θα ξεκινήσω απο την πραγματική κατάσταση που ισχύει στην Αττική μέχρι σήμερα και ποιες οι επιπτώσεις της στην ΠΟΦΕΕ, που απο ότι βλέπω όλοι θέλετε σαν Ομοσπονδία.

Η ΠΟΦΕΕ για να μπορέσει να πραγματοποιήσει τους στόχους της, Φοροτεχνικό Επιμελητήριο-Πιστοποίηση_Αρθρο 38-Ενημερώτητα για θεώρηση κλπ-πρέπει να έχει παρουσία πραγματική σε ολόκληρη την Ελλάδα. Προυπόθεση που και λογική είναι αλλά και ο Φωτιάδης την είχε απαιτήσει και ο Μπέζας. Ετσι λοιπόν μέχρι σήμερα η ΠΟΦΕΕ έχει παρουσία-μέλη σε περίπου 40 νομούς στην χώρα και ξαναέγινε μέλος στην CFE. Αυτά όμως είναι η μισή αλήθεια, διότι η Αττική (που απο μόνη της είναι σχεδόν ολόκληρη η Ελλάδα) έχει 300 μέλη (για τόσα πληρώνει συνδρομή). Δηλαδή μια περιοχή που έχει κάποιες χιλιάδες λογιστές φοροτεχνικούς ελεύθερους επαγγελματίες σχεδόν δεν εκπροσωπείται. Αυτό είναι το πρώτο.

Οταν σε κάποια ένωση, σύλλογο δεδομένου ότι ο συνδικαλισμός δεν είναι υποχρεωτικός ακόμα, δεν ικανοποιείσαι απο τις κινήσεις της ηγεσίας και δεν είσαι άτομο που θα δώσεις μάχη, απλά η κάθεσαι ανενεργός ή φεύγεις. Αυτό είναι το δεύτερο.

Χρόνια τώρα ακούω οτι η ΠΟΦΕΕ συζητάει με τον ΛΣΑ για να γραφτεί στην Ομοσπονδία και τελευταία στιγμη ολο και κατι γίνονταν, με τελικό αποτέλεσμα ένας πολύ μεγάλος σύλλογος της Αθήνας να παραμένει έξω απο την Ομοσπονδία. Αυτό είναι το τρίτο.

Και φυσικά το ερώτημα που παραμένει είναι γιατί η Αθήνα δεν έχει παρουσία ανάλογη των άλλων πόλεων και σύμφωνα με τον πληθυσμό της.

Οσο για το στήνω μαγαζάκι, δεν νομίζω να είναι πρόβλημα. Γιατί δηλαδή να γίνει ένα σουπερ μαρκετ και να μην υπάρχει το μαγαζακι της γειτονιας που θα εκπροσωπούνται όλοι και θα έχουν άμεσο λόγο όλοι, και να μην δημιουργούνται ενώσεις δεινόσαυροι, πολλές ευέλικτες ενώσεις-σύλλογοι για να υπάρχει ανταγωνισμός και εξέλιξη. Αν ολόκληρη η Αττική (που δεν είναι μια νομαρχία) φθάσει στις πραγματικές της δυνατότητες, τότε καμμία άλλη ένωση δεν θα μπορέσει να περάσει απόφαση, ούτε όλες μαζί να μαζευτούν οι άλλες, οπότε πάμε σε άλλα θέματα.

Ετσι λοιπόν κινούμενος με αφετηρία πρώτα το καλό της ΠΟΦΕΕ (που αυτόν τον καιρό δίνει μάχη για σοβαρά θέματα του κλάδου και δέχεται πόλεμο απο παντού) και μετά των ενώσεων και μελών πιστεύω ότι είναι θετικό βήμα αρκεί να φθάσει τις δυνατότητες που της προσφέρει η πληθυσμιακή υπεροχή και μπορούν κάλλιστα οι δύο ενώσεις να τα βρούν, ώστε να μην μπλέκεται η μια στα πόδια της άλλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......

Ετσι λοιπόν κινούμενος με αφετηρία πρώτα το καλό της ΠΟΦΕΕ (που αυτόν τον καιρό δίνει μάχη για σοβαρά θέματα του κλάδου και δέχεται πόλεμο απο παντού) και μετά των ενώσεων και μελών πιστεύω ότι είναι θετικό βήμα αρκεί να φθάσει τις δυνατότητες που της προσφέρει η πληθυσμιακή υπεροχή και μπορούν κάλλιστα οι δύο ενώσεις να τα βρούν, ώστε να μην μπλέκεται η μια στα πόδια της άλλης.

το ζητουμενο αυτο ειναι ? να μην μπλεκεται η μια στα ποδια της αλλης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη

Διακρίνω ένα επιθετικό πνεύμα στην τοποθέτηση – απάντησή σου .

Να τα ξεκαθαρίσω :

Σε ότι αφορά την καταστατική καθιέρωση σαν ανώτατο όριο της 3ετούς θητείας του καθ ενός στα όργανα λέω απλά ότι ΔΕΝ μου λέει τίποτα. Το καταστατικό όπως όλοι γνωρίζουμε μπορεί να τροποποιηθεί όποτε το θελήσουν τα μέλη του συλλόγου. Έτσι απλά.

Τώρα τα :

Αυτή η λογική με βρίσκει κάθετα αντίθετη, και θεωρώ ότι τέοιου είδους λογικές είναι ενάντια στην πρόοδο,βάζουν φρένο στιη κοινωνική,πολιτική,πολιτιστική και πνευματική εξέλιξη των ανθρώπων. Δεν μπορώ διαβάζοντας αυτά, να μην φέρνω στο νού μου εικόνες "δημοκρατικής συμπεριφοράς" μιας πάλαι ποτέ "δημοκρατικής κίνησης" στα πρώτα χρόνια της μεταπολίτευσης...

ειλικρινά δεν τα καταλαβαίνω. Και δεν ξέρω καν ποιον αφορούν. Για τον λόγο αυτό τα αφήνω ασχολίαστα .

Σε ότι αφορά τον προβληματισμό μου (μίλησα από την αρχή για σκέψη, που δεν έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου – αλλά δεν το πρόσεξες καν) για την ύπαρξη δύο συλλόγων που εκπροσωπούν την ίδια περιοχή, να πω ότι παραμένει. Ξέρεις, η όποια τοποθέτηση της ΠΟΦΕΕ στην Πάτρα ΔΕΝ με δεσμεύει στο να διατυπώνω την δική μου άποψη ή προβληματισμό. Πάντα έλεγα αυτό που πιστεύω, αλλοίμονο αν δεν το έκανα τώρα.

Στα

Εγώ πως τείνω να καταλήξω με όλα αυτά που ακούω, ότι τελικά έχει να κάνει με αυτό που ισχυρίζεσαι ότι δεν έχει να κάνει. Αν πραγματικά υπάρχει διάθεση για συνεργασία, διάθεση να αγωνιστούμε όλοι μαζί γαι το καλό του κλάδου μας, εδώ είναι ο τόπος και ο χρόνος να αποδείξει ο καθένας τις πραγματικές του προθέσεις. Εδώ δοκιμάζονται η δημοκρατική η όχι συνείδηση του καθενός μας, τα ανιδιοτελή η όχι κίνητρα του, τα οράματα και οι προθέσεις του. Εν ολίγοις "Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα

δεν ξέρω ειλικρινά τι να πω. Λες δηλαδή ότι η τοποθέτησή μου έχει να κάνει με τα πρόσωπα. Αν το νομίζεις ………….

Απλά να πω ότι πολλές φορές στο φόρουμ αυτό έχω εκφράσει την άποψή μου για την ΕΦΕΕΑ .

Τώρα ότι θα δοκιμαζόταν η δημοκρατική μου συνείδηση, τα κίνητρά μου, τα οράματα μου κλπ ανάλογα με την θέση που θα έπαιρνα σχετικά με την δημιουργία μιας νέας ένωσης, ε! , ομολογώ ότι δεν το είχα καταλάβει.

ΥΓ1 . ψάχνω στο φόρουμ μια παλιά ανακοίνωση – πρόσκληση του ΛΣΑ για σύγκληση γενικής συνέλευσης, αλλά δεν την βρίσκω (μια και μιλάμε για κίνητρα)

ΥΓ2 γράφει ο Κωστής στο έγγραφό του προς το ΔΣ του ΛΣΑ

Οι ίδιοι αντιπρότειναν να συνέλθει ένα «πλατύ Δ. Σ.» για να δοθούν οι απαραίτητες εξηγήσεις. Και αφού συμφωνήσαμε όλοι πως η αναμενόμενη συμμετοχή θα είναι από 20 έως 30 μέλη (σε οποιαδήποτε από τις 2 περιπτώσεις) ερώτησα : «τότε σε τι διαφέρει το πλατύ Δ. Σ. από την Γ. Σ. και γιατί αρνείστε την Γ. Σ. ? …………

Να υποθέσω ότι και στον ΛΣΑ γενικές συνελεύσεις ήταν 20-30 ατόμων ? Αν ναι γιατί μας πειράζει (ΣΑΦΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ) η συνέλευση των 27 ατόμων της ΕΦΕΕΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ το θέμα με μεγάλο ενδιαφέρον

Βλέπω ότι προβληματισμούς έχουν και άλλοι φίλοι (Χρύσα, ΚΑΒΟΝΤΟΡΟΣ)

Σκόρπιες σκέψεις .

Προβλέπει λέει ο νέος σύλλογος την κάθε καρέκλα να την πιάνει κανείς μόνο για 3 θητείες. Και έχει λέει αυτό κατοχυρωθεί ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΑ .

Η πρώτη σκέψη που έρχεται στο μυαλό μου είναι ότι και αλλού το πρόβλεψαν και μάλιστα ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ (Ρωσία) αλλά τροποποιούν το Σύνταγμα για να ξανακάτσει ο Πούτιν στην ¨καρέκλα¨ του. (άσχετο παράδειγμα , αλλά ….)

Και αν , αν λέω , βρεθεί ο άριστος, ο καλύτερος, ο …… , θα του πούμε μετά από 9 χρόνια , ¨ευχαριστούμε πολύ, αλλά άντε σπίτι σου¨ ?

Μια δεύτερη σκέψη είναι η είσοδος της νέας ένωσης στην ομοσπονδία (ΠΟΦΕΕ). Ειλικρινά δεν ξέρω πως μπορεί να είναι μέλη δύο σύλλογοι από τον ίδιο τόπο. Προσοχή, ΔΕΝ λέω ένας σύλλογος από την Χαλκίδα ένας από την Κάρυστο και ένας από την Ιστιαία. Λέω δύο σύλλογοι από την Χαλκίδα ή δύο σύλλογοι από την Πάτρα. Ομολογώ ότι δεν το έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου αλλά μάλλον κλείνω στην άποψη ότι ΔΕΝ μπορεί να γίνει. Απλά γιατί έτσι θα άνοιγε ο δρόμος για ένα σωρό διασπαστικές κινήσεις. Και όσα λέω δεν έχει να κάνει με τα πρόσωπα.

Μια τρίτη σκέψη που με προβληματίζει είναι ότι ποτέ, πουθενά δεν έχω ακούσει ότι ξεκινά μια προσπάθεια για την δημιουργία ενός συλλόγου με ¨κακές¨ προθέσεις. Όλοι λένε, υπόσχονται τα καλύτερα. Και αυτό δεν έχει να κάνει με το Αλωνιάτη ή τον Αυλωνίτη , ούτε με τον Κορομηλά ή τον Χαρμαντά.

Ακόμα σκέφτομαι ότι πάντα ακούω, όταν πρόκειται για ανθρώπους που φύγαν από κάπου για να πάνε κάπου αλλού,. ότι πάλεψαν όσο μπορούσαν, ότι οι συνθήκες δεν ….. , ότι ………….., ένα σωρό ότι.

……….. και προβληματίζομαι

θα του πούμε μετά από 9 χρόνια , ¨ευχαριστούμε πολύ, αλλά άντε σπίτι σου¨ ?

Γιάννη?????

αυτό εκφράζει την αντίληψή σου για την συμμετοχή στον συνδικαλισμό??????

οποός δεν έχει καρέκλα δεν αγωνίζεται??? 'η 'οποιος χάσει την καρέκλα πάει σπίτι του????

Αποστολος Αλωνιατης

Κωστης Βακρινος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πράγμα μάλλον χοντραίνει

Τώρα βάζουμε και θαυμαστικά στην αντίληψή μου για τον συνδικαλισμό.

Λες και ο Απόστολος και ο Κωστής ΔΕΝ κατάλαβαν αυτό που έγραψα !

ΔΕΝ διάβασαν ούτε το επόμενο σημείωμά μου για το συγκεκριμένο θέμα!

Εγώ πόσα θαυμαστικά να βάλω σε κάτι που πολύ απλά θεωρώ ΔΙΑΣΠΑΣΗ του συνδικαλιστικού κινήματος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να το κάνουμε ενδιαφέρον και σφαιρικό,

Η απάντηση του ΛΣΑ

ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

Αθήνα, 13 Οκτωβρίου 2009

Η παρούσα επιστολή έρχεται ως απάντηση του Λογιστικού Συλλόγου Αθηνών στην «Αποχώρηση από τον Λογιστικό Σύλλογο Αθηνών ιδρυτικών μελών του» που δημοσίευσε η νέο - ιδρυθείσα «Ένωση Φοροτεχνικών Ελεύθερων Επαγγελματιών Αθηνών – Πειραιώς».

Ο Λογιστικός Σύλλογος Αθηνών δεν θα ασχοληθεί με προσωπικές διαμάχες, οι οποίες έχουν θέση μόνο σε μεσημεριανές τηλεοπτικές εκπομπές και φυσικά δεν ανήκουν στον επαγγελματικό χώρο μας. Είναι προφανές ότι τα μέλη που ζήτησαν παραίτηση από τον Σύλλογό μας αποσκοπούσαν καθαρά στην δημιουργία ενός ακόμα Συλλόγου, μιας ακόμα Ένωσης στο ήδη φορτωμένο τοπίο του συνδικαλισμού.

Οι μάχες δίνονται καθημερινά, επί σειρά ετών, όχι παροδικά και περιστασιακά. Όσοι δεν σέβονται τον χώρο, ζητούν απλά την διάσπαση του.

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/5175

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πρέπει μονίμως να υπάρχουν εντάσεις όταν πρόκειται να συζητάμε για συνδικαλιστικά θέματα; Γιατί μονίμως πρέπει να ξεχνάμε ( όχι όλοι ευτυχώς) ότι το ζητούμενο είναι η προάσπιση των συμφερόντων του κλάδου; Γιατί ;

Δεν ανήκουμε όλοι στον ίδιο επαγγελματικό χώρο; Δεν έχουμε τις ίδιες ανησυχίες, τους ίδιους προβληματισμούς τις ίδιες ανάγκες; Στο χώρο που εργαζόμαστε κανείς δεν περισσεύει. Ο καθένας μπορεί να βοηθήσει. Ας μη σπέρνουμε ζιζάνια διχόνοιας μεταξύ μας. Πάνω απ΄όλα είναι το καλό του κλάδου.Ας δούμε τα πράγματα από τη θετική τους πλευρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πράγμα μάλλον χοντραίνει

Τώρα βάζουμε και θαυμαστικά στην αντίληψή μου για τον συνδικαλισμό.

Λες και ο Απόστολος και ο Κωστής ΔΕΝ κατάλαβαν αυτό που έγραψα !

ΔΕΝ διάβασαν ούτε το επόμενο σημείωμά μου για το συγκεκριμένο θέμα!

Εγώ πόσα θαυμαστικά να βάλω σε κάτι που πολύ απλά θεωρώ ΔΙΑΣΠΑΣΗ του συνδικαλιστικού κινήματος ?

απο ποτε τα ερωτηματικά έγιναν θαυμαστικα??????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη

Διακρίνω ένα επιθετικό πνεύμα στην τοποθέτηση – απάντησή σου .

Να τα ξεκαθαρίσω :

Σε ότι αφορά την καταστατική καθιέρωση σαν ανώτατο όριο της 3ετούς θητείας του καθ ενός στα όργανα λέω απλά ότι ΔΕΝ μου λέει τίποτα. Το καταστατικό όπως όλοι γνωρίζουμε μπορεί να τροποποιηθεί όποτε το θελήσουν τα μέλη του συλλόγου. Έτσι απλά.

Τώρα τα :

ειλικρινά δεν τα καταλαβαίνω. Και δεν ξέρω καν ποιον αφορούν. Για τον λόγο αυτό τα αφήνω ασχολίαστα .

Σε ότι αφορά τον προβληματισμό μου (μίλησα από την αρχή για σκέψη, που δεν έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου – αλλά δεν το πρόσεξες καν) για την ύπαρξη δύο συλλόγων που εκπροσωπούν την ίδια περιοχή, να πω ότι παραμένει. Ξέρεις, η όποια τοποθέτηση της ΠΟΦΕΕ στην Πάτρα ΔΕΝ με δεσμεύει στο να διατυπώνω την δική μου άποψη ή προβληματισμό. Πάντα έλεγα αυτό που πιστεύω, αλλοίμονο αν δεν το έκανα τώρα.

Στα

δεν ξέρω ειλικρινά τι να πω. Λες δηλαδή ότι η τοποθέτησή μου έχει να κάνει με τα πρόσωπα. Αν το νομίζεις ………….

Απλά να πω ότι πολλές φορές στο φόρουμ αυτό έχω εκφράσει την άποψή μου για την ΕΦΕΕΑ .

Τώρα ότι θα δοκιμαζόταν η δημοκρατική μου συνείδηση, τα κίνητρά μου, τα οράματα μου κλπ ανάλογα με την θέση που θα έπαιρνα σχετικά με την δημιουργία μιας νέας ένωσης, ε! , ομολογώ ότι δεν το είχα καταλάβει.

ΥΓ1 . ψάχνω στο φόρουμ μια παλιά ανακοίνωση – πρόσκληση του ΛΣΑ για σύγκληση γενικής συνέλευσης, αλλά δεν την βρίσκω (μια και μιλάμε για κίνητρα)

ΥΓ2 γράφει ο Κωστής στο έγγραφό του προς το ΔΣ του ΛΣΑ

Να υποθέσω ότι και στον ΛΣΑ γενικές συνελεύσεις ήταν 20-30 ατόμων ? Αν ναι γιατί μας πειράζει (ΣΑΦΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ) η συνέλευση των 27 ατόμων της ΕΦΕΕΑ?

Γιάννη,

κάνεις λάθος δεν είναι επιθετικό το πνεύμα μου, αγανακτισμένο είναι.

Δεν περιμένω κανείς να ευλογήσει τα γένια μου, ούτε να συμφωνήσει ντε και καλά με τις δικές μου απόψεις. Υπάρχει όμως απόσταση από τη μη συμφωνία και την κριτική ματιά, μέχρι τις καρέκλες και τα μαγαζάκια.

Εξακολουθώ και δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το πρόβλημα που προκύπτει από τη δημιουργία μιας ακόμη ένωσης η οποία θα ενταχτεί στην ΠΟΦΕΕ. Δεν έχουμε σκοπό να ζητήσουμε από τα 300 μέλη της ΕΦΕΕΑ :unsure: να αποχωρήσουν από εκεί και να προσχωρήσουν σε εμάς. Σκοπός μας είναι να δραστηριοποιήσουμε νέους ανθρώπους που θέλουν να συμμετάσχουν ενεργά, και συνειδητά απέχουν... Τους λόγους τους ξέρουμε όλοι, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να τους επαναλάβω.

Δεν παριστάνουμε τους σωτήρες, προσπαθούμε να κάνουμε κάτι καινούργιο, δημιουργικό και ανταποδωτικό για όλους μας.

Υστ1. Είπε κανείς ότι δεν μας πείραζε η συνέλευση των 30 ατόμων στο ΛΣΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά .. από μεριάς μου κάντε όσους συλλόγους θέλετε.

Απλά κάποια στιγμή, να δημιουργήσουμε και τον "ΣΥΝασπισμό.ΡΙζοσπαστών.ΛΟγιστών" των μελών, που θα τους ενώσει όλους.. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη

επειδή δεν πιστεύουμε ότι η σκέψη και η παρουσία σου στο χώρο ειναι

η καρέκλα ή σπίτι

γι αυτό μας φάνηκε πολύ περίεργο αυτο που έγραψες και όπως το έγραψες

και γι αυτό τα ερωτηματικά

(αν ηταν θαυμαστικά θα υπονοούσαμε Γιαννη αυτο που αποπνέει η δημοσιευση σου Ειναι ερωτηματικά γιατι πιστευουμε οτι δεν πιστευεις σε αυτά που έγραψες με το πνεύμα που τα έγραψες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά .. από μεριάς μου κάντε όσους συλλόγους θέλετε.

Απλά κάποια στιγμή, να δημιουργήσουμε και τον "ΣΥΝασπισμό.ΡΙζοσπαστών.ΛΟγιστών" των μελών, που θα τους ενώσει όλους.. B)

και μετονομασίες ενώσεων γίνονται απο ΓΣ :P:unsure:-_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...