Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επιδότηση Ν3299 και θεωρημενο βιβλίο επενδύσεων


CEL

Ερώτηση

Τελευταία ζητάνε βιβλίο επενδύσεων για επενδύσεις(χωρίς αφορ.εκπτώσεις) με τον Ν3299 . Υπάρχει ένα έγγραφο για τον έλεγχο στο οποίο γίνεται αναφορά στο βιβλίο επενδύσεων . Γνωρίζετε κάτι σχετικό ή αν έχει αλλάξει κάτι και δεν το ξέρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Τελευταία ζητάνε βιβλίο επενδύσεων για επενδύσεις(χωρίς αφορ.εκπτώσεις) με τον Ν3299 . Υπάρχει ένα έγγραφο για τον έλεγχο στο οποίο γίνεται αναφορά στο βιβλίο επενδύσεων . Γνωρίζετε κάτι σχετικό ή αν έχει αλλάξει κάτι και δεν το ξέρω?

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??????????????????????????

Αν δεν έγινε κάποια κωδικοποίηση από κανένα Νόμο-Κομήτη δεν έχει αλλάξει .

Να του δούμε όμως , αν και συ Χρήστο θα το έχεις τσεκάρει ήδη . :rolleyes:

Μπορεί ένα έγγραφο να νομοθετεί, είναι η επόμενη εύλογη απορία ?????

ΥΓ Τι να πω , εκτός αν έχει γίνει κάτι και δε το πήραμε ούτε πρέφα ούτε δηλωτή .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για δες εδώ 1012923/10208/Β0012/8.4.2008 Εφαρμογή των διατάξεων του ν.3299/2004

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aυτό αφορά αφορολόγητη έκπτωση και όχι επιχορήγηση του 3299/04.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι ένα έγγραφο με οδηγίες θα το βρω αύριο και θα το ανεβάσω , απλά λέω αν έτυχε σε κανέναν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Είναι ένα έγγραφο με οδηγίες θα το βρω αύριο και θα το ανεβάσω , απλά λέω αν έτυχε σε κανέναν...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To ζήτησαν ακριβώς γιατί το έγραφε στις οδοηγίες που είχαν. Εμείς με τη σειρά μας τους δείξαμε τον ΚΒΣ , οπότε αρκέσθηκαν στο μητρώο παγίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To ζήτησαν ακριβώς γιατί το έγραφε στις οδοηγίες που είχαν. Εμείς με τη σειρά μας τους δείξαμε τον ΚΒΣ , οπότε αρκέσθηκαν στο μητρώο παγίων.

Μόλις πριν λίγες μέρες έκλεισε μια επένδυση που είχα κάπου εδώ γύρω επιδοτούμενη και μεγαλούτσικη.

Μόνο το βιβλίο παγίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αθήνα 19 -12 -2005

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ Αριθμ. Πρωτ. 48116

ΑΠΟΦΑΣΗ

Καθορισμός των δικαιολογητικών και των παραστατικών για τον έλεγχο των επενδύσεων που ενισχύθηκαν με τα κίνητρα της επιχορήγησης ή και της επιδότησης χρηματοδοτικής μίσθωσης, σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 3299/2004.

.............

-Εταιρείες που τηρούν Βιβλία Β΄ κατηγορίας.

Βιβλίο Εσόδων και Εξόδων, με ξεχωριστή αναφορά στα πάγια στοιχεία και χαρακτηρισμό των επενδυτικών δαπανών. .

ii.Το βιβλίο παγίων ή μητρώο παγίων πρέπει να είναι ενημερωμένο με τα πάγια που περιλαμβάνονται στο επενδυτικό πρόγραμμα με αναφορά στον αναπτυξιακό νόμο και στην εγκριτική απόφαση.

iii. Βιβλίο Επενδύσεων.

iv.Κατάσταση του φορέα της επένδυσης στην οποία να απεικονίζονται οι πράξεις θεώρησης των στοιχείων και βιβλίων που τηρούνται για την επένδυση.

..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Τελευταία ζητάνε βιβλίο επενδύσεων για επενδύσεις(χωρίς αφορ.εκπτώσεις) με τον Ν3299 . Υπάρχει ένα έγγραφο για τον έλεγχο στο οποίο γίνεται αναφορά στο βιβλίο επενδύσεων . Γνωρίζετε κάτι σχετικό ή αν έχει αλλάξει κάτι και δεν το ξέρω?

στο τεε δεν σου μαθανε οτι βιβλιο επενδύσεων οφείλεις να τηρείς μόνο σε περίπτωση σχηματισμού αφορολόγητου αποθεματικού απο τα " αφορολόγητα κερδη", σε άλλη περίπτωση δεν χρειάζεται το βιβλίο επένδύσεων. Εγγραφο είναι ο κβς, πότε τηρείται βιβλίο επενδύσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
στο τεε δεν σου μαθανε οτι βιβλιο επενδύσεων οφείλεις να τηρείς μόνο σε περίπτωση σχηματισμού αφορολόγητου αποθεματικού απο τα " αφορολόγητα κερδη", σε άλλη περίπτωση δεν χρειάζεται το βιβλίο επένδύσεων. Εγγραφο είναι ο κβς, πότε τηρείται βιβλίο επενδύσεων

Πριν από ένα χρόνο είχα ένα σοβαρό ατύχημα με μηχανή , και μια απο τις πολλές απώλειες ήταν και αυτή της μακρόχρονης μνήμης . Οτι μου είχανε μάθει στο ΤΕΕ διεγράφει ,πάει. Ευτυχώς ο καλός "gus" έσωσε τις δημοσιεύσεις μου και μπορείς να δεις ότι αυτό που γράφεις είναι μια μεγάλη παπαριά (αν και το ξέρεις γιατί μου ακουγεσαι γνωστός "κρυφός").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χρήστο, άσε τους επισκέπτες, μην ασχολείσαι. Στο δια ταύτα τώρα. Το έγγραφο που έλεγες είναι αυτό που ανέβασε ο Θανάσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Πριν από ένα χρόνο είχα ένα σοβαρό ατύχημα με μηχανή , και μια απο τις πολλές απώλειες ήταν και αυτή της μακρόχρονης μνήμης . Οτι μου είχανε μάθει στο ΤΕΕ διεγράφει ,πάει. Ευτυχώς ο καλός "gus" έσωσε τις δημοσιεύσεις μου και μπορείς να δεις ότι αυτό που γράφεις είναι μια μεγάλη παπαριά (αν και το ξέρεις γιατί μου ακουγεσαι γνωστός "κρυφός").

πρεπει να εχεις υποψη σου οτι μόνο απο σενα δεν περίμενα αυτην την υστερία, για ενα αστειο 5 ετων παλιο, οσο για την απαντηση που πηρες ειναι η μόνη που σε καλύπτει πλήρως και το ξέρεις, βεβαια ειναι η μοναδική εδω και τρια χρόνια οσον αφορα την δουλειά. Πιστευω να ανάρωωσες πλήρως , δεν ειχα ιδεα οτι συνεβη κάτι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πρεπει να εχεις υποψη σου οτι μόνο απο σενα δεν περίμενα αυτην την υστερία, για ενα αστειο 5 ετων παλιο, οσο για την απαντηση που πηρες ειναι η μόνη που σε καλύπτει πλήρως και το ξέρεις, βεβαια ειναι η μοναδική εδω και τρια χρόνια οσον αφορα την δουλειά. Πιστευω να ανάρωωσες πλήρως , δεν ειχα ιδεα οτι συνεβη κάτι τετοιο.

Και γω πλάκα κάνω , απλά ειδικά σε θέματα επενδύσεων και ειδικά για το βιβλίο επενδύσεων έχω δώσει απάντηση απο το 2004 . ΜΠορείς να δεις στο φορουμ πριν τον 3220 πόσοι γνώριζαν για τις αφορολόγητες εκπτώσεις . Απο το ατύχημα έμειναν μόνο σημάδια (αυτό για την μνήμη ηταν πλακα).

Κώστα το έγγραφο είναι αυτό , νομίζω ότι υπάρχει και ένα του 2008 . Απλά σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχουν καθυστερήσεις στον έλεγχο .

Θανκς

Κρις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έγγραφο Υ.Ο. 1091723/742/20-11-2006

"Όταν ένας επιτηδευματίας πραγματοποιεί παραγωγικές επενδύσεις,αλλά δεν διενεργεί αφορολόγητες εκπτώσεις ή αφορολόγητα αποθεματικά δεν έχει υποχρέωση να τηρήσει βιβλίο επενδύσεων"'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...