Jump to content
  • 0

ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ.. ΣΕ ΠΟΙΑ ΑΠΔ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ ΦΛΕΒΑΡΗ?


internet_gr
 Share

Question

22 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Όχι!

Το εργατικό δίκαιο μιλάει για το δικαίωμα του εργοδότη να καταβάλει τα δώρα τον Δεκέμβρη...

και το ΙΚΑ έχει δώσει το δικαίωμα πληρωμής αυτών των εισφορών έως τον Φλεβάρη..

Θεωρώ ότι αν καταβάλεις το δώρο σε οποιονδήποτε μήνα πριν τον Δεκέμβρη θα αποδώσεις και τις εισφορές έως το τέλος του επόμενου μήνα.

Τουλάχιστον έτσι το αντιμετωπίζω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Όχι!

Το εργατικό δίκαιο μιλάει για το δικαίωμα του εργοδότη να καταβάλει τα δώρα τον Δεκέμβρη...

και το ΙΚΑ έχει δώσει το δικαίωμα πληρωμής αυτών των εισφορών έως τον Φλεβάρη..

Θεωρώ ότι αν καταβάλεις το δώρο σε οποιονδήποτε μήνα πριν τον Δεκέμβρη θα αποδώσεις και τις εισφορές έως το τέλος του επόμενου μήνα.

Τουλάχιστον έτσι το αντιμετωπίζω εγώ.

Και εγώ έτσι το αντιμετωπίζω εάν και εφ'όσον το συμπεριλάβω στην τρέχουσα μισθοδοσία

Αν όμως το υπολόγισε , κατέβαλε το καθαρό ποσό , και θέλει να πληρώσει τις αναλογούσες εισφορές τον Φλεβάρη, τοτε μπορεί να καταχωρίσει την πληρωμή σε προκαταβολές αμοιβών , και τον Δεκέμβριο να το συμπεριλάβει στην μισθοδοτική κατάσταση του δώρου χριστουγέννων .

Υ.Γ.

Τωρα άν δηλωθεί με την ΑΠΔ άλλου τριμήνου και πληρωθεί τον φλεβάρη ?

Δεν αποκλείω να είναι σωστό όπως λέει και ο συνάδελφος ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ, αλλά ομολογώ πως δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ε δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε σε όλα.. :rolleyes:

Που το στηρίζεις όμως?

Γιατί θεωρώ ότι το ΙΚΑ κάνει διευκόλυνση λόγω συγκέντρωσης εισφορών σε ένα μήνα..

ενώ το δώρο ενός-δύο εργαζόμενων που θα δώσεις σε περίπτωση διακοπής της σχέσης εργασίας δεν είναι και ιδιαίτερο βάρος.

λέω εγώ τώρα.. <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Οι γνώμες διίστανται.. τελικά ποια είναι η αλήθεια?

Μόλις έκανα ένα τηλεφώνημα στο ΙΚΑ

Ο συνάδελφος ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ έχει δίκιο

Μπορεί να πληρωθεί τον Φλεβάρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Οι γνώμες διίστανται.. τελικά ποια είναι η αλήθεια?
Μόλις έκανα ένα τηλεφώνημα στο ΙΚΑ

Ο συνάδελφος ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ έχει δίκιο

Μπορεί να πληρωθεί τον Φλεβάρη.

Η αλήθεια είναι εκεί έξω.. :rolleyes:

Άρθρο 13 Προθεσμία καταβολής

1. Η παράγραφος 3 του άρθρου 26 του α.ν. 1846/1951, όπως αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 2 του άρθρου 21 του ν. 1902/1990 (ΦΕΚ 138 Α'), με την παράγραφο 4 του άρθρου 10 του ν. 2217/1994, με την παράγραφο 3 του άρθρου 13 του ν. 2335/1995 και την παράγραφο 1 του άρθρου 56 του ν. 2676/1999. αντικαθίσταται ως εξής:

«3. Ως χρόνος υπολογισμού των εισφορών ορίζεται ο ημερολογιακός μήνας εντός του οποίου παρασχέθηκε η εργασία ή η υπηρεσία. Δεν μεταβάλλει τον παραπάνω χρόνο η καθυστέρηση, από οποιαδήποτε αιτία, της πληρωμής

του μισθού πέραν του μηνός, όπως επίσης δεν μεταβάλλει αυτόν η καταβολή των πάσης φύσεως αποδοχών σε μακρότερα ή βραχύτερα χρονικά διαστήματα.

Ο υπόχρεος οφείλει να καταβάλλει τις εισφορές στο Ι Κ. Α. μέχρι την τελευταία εργάσιμη για τις δημόσιες υπηρεσίες ημέρα του επόμενου μήνα από τον πιo πάνω οριζόμενο χρόνο.

Για το Δημόσιο, τα Ν Π Δ.Δ. και τους Ο Τ.Α. α και β βαθμίδας η προθεσμία καταβολής ορίζεται μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του μεθεπόμενου μήνα από τον πιο πάνω οριζόμενο χρόνο. Η ίδια προθεσμία καταβολής εισφορών ισχύει και για την ασφάλιση Ελλήνων υπηκόων, που απασχολούνται εκτός των ορίων της χωράς

με απόφαση του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων η διάταξη του προηγουμένου εδαφίου μπορεί να εφαρμόζεται για τα κοινωφελή ιδρύματα του ν 2039/1939 (ΦΕΚ 456 Α'), καθώς και για τα Ν Π.Ι.Δ του ευρύτερου δημόσιου τομέα

Η προθεσμία καταβολής των εισφορών επί των επιδομάτων εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα από όλους τους υπόχρεους λήγει την τελευταία εργάσιμη ημέρα του Φεβρουαρίου και Ιουνίου αντιστοίχως.··

Πράγματι ο Νόμος( όπως πάντα) είναι γενικόλογος.. οπότε δεν θα μπορούσαν να επιβάλουν πρόστιμο..

Όμως προσωπικά δεν θα το διακινδύνευα.. όχι το πρόστιμο.. την περίπτωση να ξεχάσω να καταβάλω τις εισφορές που δεν περιλαμβάνονται στην ίδια κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Οι γνώμες διίστανται.. τελικά ποια είναι η αλήθεια?

Σε ανάλογη περίπτωση πλήρωσα προκαταβολικά το δώρο και το έστειλα με τις ΑΠΔ του 12ου πληρώνοντας τις εισφορές εως 28/02.

Εξυπηρετεί περισσότερο επειδή δεν ανοίγω πολλές περιόδους στο πρόγραμμα μισθοδοσίας έτσι...

Παρεμπιπτόντως όμως, επειδή έκανα μία πατάτα...

Το επιδ. αδείας το κατέβαλα στον 7ο και σε αυτή την ΑΠΔ το συμπεριέλαβα φυσικά.

Από λάθος όμως το πλήρωσα προκαταβολικά ( η χαρά του ΙΚΑ ) μαζί με τις εισφορές του 6ου, δηλ στις 31/07.

Λέτε να έχω πρόβλημα??? !!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Η αλήθεια είναι εκεί έξω.. :rolleyes:

Πράγματι ο Νόμος( όπως πάντα) είναι γενικόλογος.. οπότε δεν θα μπορούσαν να επιβάλουν πρόστιμο..

Όμως προσωπικά δεν θα το διακινδύνευα.. όχι το πρόστιμο.. την περίπτωση να ξεχάσω να καταβάλω τις εισφορές που δεν περιλαμβάνονται στην ίδια κατάσταση.

Συμφωνώ και επαυξάνω

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αρχηγέ

Και γω στις περισσότερες περιπτώσεις το πληρώνω μαζί με τις εισφορές του μήνα που το κατέβαλα για τον ίδιο ακριβώς λόγο, να μην το ξεχάσω.

Αλλά όταν έχω επιχείρηση με 150 εργαζόμενους και με σύμβαση που λήγει 30/6 κάθε χρόνο, καταλαβαίνεις ότι το ποσό της αναλογίας δώρου είναι αρκετά μεγάλο και το πληρώνω 28/02

Και να συμπληρώσω για τον Αντρέα, ότι το Δώρο Χριστουγέννων άσχετα με την πληρωμή του πηγαίνει στην ΑΠΔ του μήνα που το καταβάλεις .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Προσωπικά συντάσσομαι με το Soulis για ένα επιπλέον λόγο.

Αν συμπεριλάβεις επιδομα Χριστουγέννων στην ΑΠΔ γ΄τριμήνου και δεν την πληρώσεις φοβάμαι πως δεν θα πάρεις Ασφαλιστική ενημερότητα (μέσω διαδικτύου τουλάχιστον) καθώς θα εμφανίζεσαι χρεωμένος........

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Αρχηγέ

Και γω στις περισσότερες περιπτώσεις το πληρώνω μαζί με τις εισφορές του μήνα που το κατέβαλα για τον ίδιο ακριβώς λόγο, να μην το ξεχάσω.

Αλλά όταν έχω επιχείρηση με 150 εργαζόμενους και με σύμβαση που λήγει 30/6 κάθε χρόνο, καταλαβαίνεις ότι το ποσό της αναλογίας δώρου είναι αρκετά μεγάλο και το πληρώνω 28/02

Και να συμπληρώσω για τον Αντρέα, ότι το Δώρο Χριστουγέννων άσχετα με την πληρωμή του πηγαίνει στην ΑΠΔ του μήνα που το καταβάλεις .

Γιάννη, Ναί

Αν το έχεις συμπεριλάβει στην μισθοδοσία.

Προφανώς όμως δεν πρόσεξες ότι είπα, αν το υπολογισεις εκτός μισθοδοσίας και καταβάλεις το πληρωτέο ποσό το οποίο και θα καταχωρίσεις ως προκαταβολή αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αντρέα

Πρόσεξα τι έγραψες, απλά λέω ότι δεν είναι ανάγκη να το εμφανίσεις σαν προκαταβολή αλλά κανονικά στην μισθοδοσία.

Και όσο αφορά τον προβληματισμό του ype για την ασφαλιστική ενημερότητα, να πω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Το σύστημα ξεχωρίζει αν είναι εισφορές κάποιου μήνα ή δώρου) Στην εταιρεία που ανέφερα παίρνω κανονικά ασφαλιστική ενημερότητα μέσω internet.

(Εδώ να πω ότι μου δημιουργούν μόνιμα πρόβλημα στο ΙΚΑ αν απευθυνθώ εκεί για ενημερότητα. Μάλλον τα κομπιούτερ είναι εξυπνότερα από τους ανθρώπους)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Αντρέα

Πρόσεξα τι έγραψες, απλά λέω ότι δεν είναι ανάγκη να το εμφανίσεις σαν προκαταβολή αλλά κανονικά στην μισθοδοσία.

Και όσο αφορά τον προβληματισμό του ype για την ασφαλιστική ενημερότητα, να πω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Το σύστημα ξεχωρίζει αν είναι εισφορές κάποιου μήνα ή δώρου) Στην εταιρεία που ανέφερα παίρνω κανονικά ασφαλιστική ενημερότητα μέσω internet.

(Εδώ να πω ότι μου δημιουργούν μόνιμα πρόβλημα στο ΙΚΑ αν απευθυνθώ εκεί για ενημερότητα. Μάλλον τα κομπιούτερ είναι εξυπνότερα από τους συγκεκριμένους ανθρώπους)

Σε αυτή την περίπτωση , συμφωνούμε .

Πρέπει να συμπεριληφθεί στην ΑΠΔ του συγκεκριμένου τριμήνου

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Προσωπικά συντάσσομαι με το Soulis για ένα επιπλέον λόγο.

Αν συμπεριλάβεις επιδομα Χριστουγέννων στην ΑΠΔ γ΄τριμήνου και δεν την πληρώσεις φοβάμαι πως δεν θα πάρεις Ασφαλιστική ενημερότητα (μέσω διαδικτύου τουλάχιστον) καθώς θα εμφανίζεσαι χρεωμένος........

Άντε και έβαλες το Επίδομα Χριστουγέννων στο Β ή Γ τρίμηνο και το πληρώνεις μάλιστα και έρχεται,όπως

λένε από χρόνια,οδηγία για κατάργησή του,τι κάνεις τότε??

Προσωπικά το Ε/Χ το καταχωρώ στον 12ο μήνα,οποιαδήποτε ημερομηνία και να το πληρώσει ο εργοδότης

στον εργαζόμενο.

Μακάρι πάντως οι εργοδότες να κατέβαλαν το Ε/Χ κατά την αποχώρηση του μισθωτού.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Άντε και έβαλες το Επίδομα Χριστουγέννων στο Β ή Γ τρίμηνο και το πληρώνεις μάλιστα και έρχεται,όπως

λένε από χρόνια,οδηγία για κατάργησή του,τι κάνεις τότε??

Προσωπικά το Ε/Χ το καταχωρώ στον 12ο μήνα,οποιαδήποτε ημερομηνία και να το πληρώσει ο εργοδότης

στον εργαζόμενο.

Μακάρι πάντως οι εργοδότες να κατέβαλαν το Ε/Χ κατά την αποχώρηση του μισθωτού.

Δάγκωσε την γλώσσα σου ρε Βαγγέλη. :rolleyes: Μισθωτός είμαι !!!!

Θα σε ξορκίσω με τον απήγανο!!!! <_<

Πάντως δεν νομίζω οτι θα υπάρξει πρόβλημα , εκτός και άν οι φωστήρες πολιτικοί μας το αποφασίσουν , και δεν νομοθετήσουν ισχύ του απο το επόμενο (της φήφισης του νόμου) έτος.

Βέβαια επειδή κατάργηση των δώρων σημαίνει και μεγάλη απώλεια εισφορών , πιο πιθανή βλέπω την ενσωματωσή του στο μισθό παρά την κατάργησή του.

Αλλα πάλι....με τους φωστήρες που έχουμε , ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Δάγκωσε την γλώσσα σου ρε Βαγγέλη. :rolleyes: Μισθωτός είμαι !!!!

Θα σε ξορκίσω με τον απήγανο!!!! <_<

Πάντως δεν νομίζω οτι θα υπάρξει πρόβλημα , εκτός και άν οι φωστήρες πολιτικοί μας το αποφασίσουν , και δεν νομοθετήσουν ισχύ του απο το επόμενο (της φήφισης του νόμου) έτος.

Βέβαια επειδή κατάργηση των δώρων σημαίνει και μεγάλη απώλεια εισφορών , πιο πιθανή βλέπω την ενσωματωσή του στο μισθό παρά την κατάργησή του.Αλλα πάλι....με τους φωστήρες που έχουμε , ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει

Ακριβώς Ανδρέα,για ενσωμάτωση στον μισθό λέγανε,διότι έτσι γίνεται σε όλες σχεδόν

τις χώρες του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Σε ανάλογη περίπτωση πλήρωσα προκαταβολικά το δώρο και το έστειλα με τις ΑΠΔ του 12ου πληρώνοντας τις εισφορές εως 28/02.

Εξυπηρετεί περισσότερο επειδή δεν ανοίγω πολλές περιόδους στο πρόγραμμα μισθοδοσίας έτσι...

Παρεμπιπτόντως όμως, επειδή έκανα μία πατάτα...

Το επιδ. αδείας το κατέβαλα στον 7ο και σε αυτή την ΑΠΔ το συμπεριέλαβα φυσικά.

Από λάθος όμως το πλήρωσα προκαταβολικά ( η χαρά του ΙΚΑ ) μαζί με τις εισφορές του 6ου, δηλ στις 31/07.

Λέτε να έχω πρόβλημα??? !!! :rolleyes:

Για αυτο που ρωτας, εχει μια ορολογια το ΙΚΑ : 'αχρεωστειτως καταβληθεντα'

Ειναι τα ποσα που καταβαλεις πριν χρεωθουν και συμψηφιζονται σε καθε περιπτωση λαθους με επομενες εισφορες.

Μαλιστα δινουν και αμεσως ενημερωτητα...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Χαίρεται,

Θα ήθελα μια επιβεβαίωση γιατί διαβάζοντας τα παραπάνω μπερδεύτηκα λίγο...

Σε περίπτωση αποχώρησης υπαλλήλου τον Σεπτέμβρη, το δώρο Χριστουγέννων εφόσον εξοφλείται τον 12ο, μπαίνει στην ΑΠΔ του Δ' τριμήνου καταχωρημένο στον Δεκέμβρη, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Χαίρεται,

Θα ήθελα μια επιβεβαίωση γιατί διαβάζοντας τα παραπάνω μπερδεύτηκα λίγο...

Σε περίπτωση αποχώρησης υπαλλήλου τον Σεπτέμβρη, το δώρο Χριστουγέννων εφόσον εξοφλείται τον 12ο, μπαίνει στην ΑΠΔ του Δ' τριμήνου καταχωρημένο στον Δεκέμβρη, σωστά?

 

σωστά

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest ΓΙΑΝΝΗΣ

Χαίρεται,

Θα ήθελα μια επιβεβαίωση γιατί διαβάζοντας τα παραπάνω μπερδεύτηκα λίγο...

Σε περίπτωση αποχώρησης υπαλλήλου τον Σεπτέμβρη, το δώρο Χριστουγέννων εφόσον εξοφλείται τον 12ο, μπαίνει στην ΑΠΔ του Δ' τριμήνου καταχωρημένο στον Δεκέμβρη, σωστά?

Συνάδελφοι Καλησπέρα. Ερώτηση γιατι "κόλησα" .Για την  αγορα ενσημων  Δωρου Χριστουγεννων 2012  ισχύει η 28/2/2013?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...