Προς το περιεχόμενο

ENAΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΩΣ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ-ΚΑΔ. & ΑΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΙΑ ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΩΣ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΟ

ΚΑΔ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ;

ΑΠΑΛΛΑΣΕΤΕ ΑΥΤΗ Η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΦΠΑ;

ΑΡΑ ΕΧΕΙ ΑΘΕΩΡΗΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΒΑΣΗ ΠΟΛ;(ΤΙ ΣΦΡΑΓΙΔΑΚΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ.)

ΕΧΕΙ ΒΙΒΛΙΟ ΑΣΘΕΝΩΝ¨;(ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΕΝΝΟΕΙΤΕ:rolleyes:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΔ 86.90.19.09 Υπηρεσίες λογοθεραπείας

Σύμφωνα με την ΠΟΛ 1175/94: Απαλλαγή από ΦΠΑ (εφόσον οι υπηρεσίες που παρέχουν οι λογοθεραπευτές - λογοπεδικοί συνίστανται στην παροχή υπηρεσιών εκπαίδευσης σε παιδιά με ειδικές ανάγκες, ανεξάρτητα αν τις παρέχουν σε δικές τους εγκαταστάσεις ή κατ' οίκον)

Σύμφωνα με το άρθρο 10§5 ιδ΄Βιβλίο πελατων

Στοιχεία: Σειρά Α' Αθεώρητα για όσα καταχωρούνται στο βιβλίο πελατών (εντός της έδρας ή υποκαταστήματος του λογοθεραπευτή). Σειρά Β΄Θεωρημένα για όσα δεν καταχωρούνται στο βιβλίο πελατών (κατ' οίκον επισκέψεις, επισκέψεις σε σχολεία, ιδρύματα κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

ΚΑΔ 86.90.19.09 Υπηρεσίες λογοθεραπείας

Σύμφωνα με την ΠΟΛ 1175/94: Απαλλαγή από ΦΠΑ (εφόσον οι υπηρεσίες που παρέχουν οι λογοθεραπευτές - λογοπεδικοί συνίστανται στην παροχή υπηρεσιών εκπαίδευσης σε παιδιά με ειδικές ανάγκες, ανεξάρτητα αν τις παρέχουν σε δικές τους εγκαταστάσεις ή κατ' οίκον)

ΝΟΜΟΣ ΥΠ'ΑΡΙΘ. 3842

Αποκατάσταση φορολογικής δικαιοσύνης, αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής και άλλες διατάξεις

Αρθρο 62. Τροποποίηση διατάξεων του Κώδικα ΦΠA

  • 3. Η περίπτωση ε' της παραγράφου 1 του άρθρου 22 αντικαθίσταται ως εξής:
    «ε) οι παροχές ιατρικής περίθαλψης, οι οποίες πραγματοποιούνται στο πλαίσιο της άσκησης ιατρικών επαγγελμάτων, καθώς και οι παροχές υπηρεσιών από ψυχολόγους, μαίες, νοσοκόμους, φυσικοθεραπευτές, λογοθεραπευτές και εργοθεραπευτές.»

Άρα πλήρης απαλλαγή ΦΠΑ ανεξαρτήτου ηλικίας (Ρωτάω μήπως έχουμε κάποια ερμηνευτική που να αναιρεί το παραπάνω?)

Σύμφωνα με το άρθρο 10§5 ιδ΄Βιβλίο πελατων Ισχύει

Στοιχεία: Σειρά Α' Αθεώρητα για όσα καταχωρούνται στο βιβλίο πελατών (εντός της έδρας ή υποκαταστήματος του λογοθεραπευτή). Σειρά Β΄Θεωρημένα για όσα δεν καταχωρούνται στο βιβλίο πελατών (κατ' οίκον επισκέψεις, επισκέψεις σε σχολεία, ιδρύματα κλπ)

Επιμελητήριο δεν έχουν, αρκεί η εγγραφή στον σύλλογο τους..

Κάτι άλλο που ίσως να μου διαφεύγει?

Α, και μία ερώτηση.

Θα πηγαίνει ψυχολόγος στην έδρα της λογοθεραπεύτριας (όταν θα το κρίνει αναγκαίο για τον ασθενή) και η πληρωμή της ψυχολόγου θα γίνεται με ποσοστό.

Πώς αντιμετωπίζεται?

Η λογοθεραπεύτρια κόβει στον ασθενή (ο οποίος θα είναι καταχωριμένος στο βιβλίο πελατών) ΑΠΥ με το συνολικό ποσό της επίσκεψης και η ψυχολόγος κόβει ΑΠΥ στην λογοθεραπεύτρια ΑΠΥ για το ποσό που ισούται με την προμήθεια της με αιτιολογία π.χ.''συμβουλευτική για την θεραπεία του ασθενούς τάδε''?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμελητήριο δεν έχουν, αρκεί η εγγραφή στον σύλλογο τους..

Κάτι άλλο που ίσως να μου διαφεύγει?

Α, και μία ερώτηση.

Θα πηγαίνει ψυχολόγος στην έδρα της λογοθεραπεύτριας (όταν θα το κρίνει αναγκαίο για τον ασθενή) και η πληρωμή της ψυχολόγου θα γίνεται με ποσοστό.

Πώς αντιμετωπίζεται?

Η λογοθεραπεύτρια κόβει στον ασθενή (ο οποίος θα είναι καταχωριμένος στο βιβλίο πελατών) ΑΠΥ με το συνολικό ποσό της επίσκεψης και η ψυχολόγος κόβει ΑΠΥ στην λογοθεραπεύτρια ΑΠΥ για το ποσό που ισούται με την προμήθεια της με αιτιολογία π.χ.''συμβουλευτική για την θεραπεία του ασθενούς τάδε''?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΠΟΛ.1183/16.12.2010

Εφαρμογή διατάξεων ΦΠΑ στις υπηρεσίες των λογοθεραπευτών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμελητήριο δεν έχουν, αρκεί η εγγραφή στον σύλλογο τους..

Κάτι άλλο που ίσως να μου διαφεύγει?

Α, και μία ερώτηση.

Θα πηγαίνει ψυχολόγος στην έδρα της λογοθεραπεύτριας (όταν θα το κρίνει αναγκαίο για τον ασθενή) και η πληρωμή της ψυχολόγου θα γίνεται με ποσοστό.

Πώς αντιμετωπίζεται?

Η λογοθεραπεύτρια κόβει στον ασθενή (ο οποίος θα είναι καταχωριμένος στο βιβλίο πελατών) ΑΠΥ με το συνολικό ποσό της επίσκεψης και η ψυχολόγος κόβει ΑΠΥ στην λογοθεραπεύτρια ΑΠΥ για το ποσό που ισούται με την προμήθεια της με αιτιολογία π.χ.''συμβουλευτική για την θεραπεία του ασθενούς τάδε''?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΠΟΛ.1183/16.12.2010

Εφαρμογή διατάξεων ΦΠΑ στις υπηρεσίες των λογοθεραπευτών

Η παραπάνω ΠΟΛ αναφέρει ότι απαλλάσονται από τον ΦΠΑ.

Οι απορίες μου δεν έχουν να κάνουν με τον ΦΠΑ, ευχαριστώ πολύ όμως για την παράθεση της ΠΟΛ.

Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος, ας με διαφωτίσει..

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ και έπειτα από πολύ ψάξιμο θα σε πω που κατέληξα

ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ της λογοθεραπεύτριας και της ψυχολόγου που να αναγράφει την αμοιβή της λογοθεραπεύτριας σε κάθε συνεδρία της ψυχολόγου και κατάθεσή της στις ΔΟΥ και των δύο.

Η ψυχολόγος θα κόβει ΑΠΥ για το ποσό της εκάστοτε συνεδρίας της στον ασθενή και έπειτα (στο τέλος κάθε μήνα για παράδειγμα) η λογοθεραπεύτρια θα κόβει ΑΠΥ στην ψυχολόγο για το ποσό που έχει εισπράξει από την ψυχολόγο.

Στο βιβλίο της λογοθεραπεύρτιας θα είναι γραμμένος ο ασθενής γιατί η συνεργασία αυτή ξεκινάει να υποθέσω για εξυπηρέτηση των ασθενών οι οποίοι κάνουν λογοθεραπεία (οπότε γράφονατι στο βιβλίο και παίρνουν ΑΠΥ από την ίδια) και χρειάζονται ψυχολογική υποστήριξη που για εξυπηρέτησή τους δεν αλλάζουν χώρο.

Αυτό έκανα και εγώ. Οποιαδήποτε άλλη γνώμη είναι καλοδεχούμενη.

quote name='ΒΑΓΓΕΛΗΣ Φ.' timestamp='1298653819' post='381398']

Επιμελητήριο δεν έχουν, αρκεί η εγγραφή στον σύλλογο τους..

Κάτι άλλο που ίσως να μου διαφεύγει?

Α, και μία ερώτηση.

Θα πηγαίνει ψυχολόγος στην έδρα της λογοθεραπεύτριας (όταν θα το κρίνει αναγκαίο για τον ασθενή) και η πληρωμή της ψυχολόγου θα γίνεται με ποσοστό.

Πώς αντιμετωπίζεται?

Η λογοθεραπεύτρια κόβει στον ασθενή (ο οποίος θα είναι καταχωριμένος στο βιβλίο πελατών) ΑΠΥ με το συνολικό ποσό της επίσκεψης και η ψυχολόγος κόβει ΑΠΥ στην λογοθεραπεύτρια ΑΠΥ για το ποσό που ισούται με την προμήθεια της με αιτιολογία π.χ.''συμβουλευτική για την θεραπεία του ασθενούς τάδε''?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ και έπειτα από πολύ ψάξιμο θα σε πω που κατέληξα

ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ της λογοθεραπεύτριας και της ψυχολόγου που να αναγράφει την αμοιβή της λογοθεραπεύτριας σε κάθε συνεδρία της ψυχολόγου και κατάθεσή της στις ΔΟΥ και των δύο.

Η ψυχολόγος θα κόβει ΑΠΥ για το ποσό της εκάστοτε συνεδρίας της στον ασθενή και έπειτα (στο τέλος κάθε μήνα για παράδειγμα) η λογοθεραπεύτρια θα κόβει ΑΠΥ στην ψυχολόγο για το ποσό που έχει εισπράξει από την ψυχολόγο. Να φανταστώ ότι όπου έχεις γράψει λογοθεραπεύτρια εννοείς ψυχολόγο και το αντίστροφο, για την περιπτωση μου. Κι εγώ αυτό είχα σκεφτεί, πολύ ωραία. Ευχαριστώ :)

Στο βιβλίο της λογοθεραπεύρτιας θα είναι γραμμένος ο ασθενής γιατί η συνεργασία αυτή ξεκινάει να υποθέσω για εξυπηρέτηση των ασθενών οι οποίοι κάνουν λογοθεραπεία (οπότε γράφονατι στο βιβλίο και παίρνουν ΑΠΥ από την ίδια) και χρειάζονται ψυχολογική υποστήριξη που για εξυπηρέτησή τους δεν αλλάζουν χώρο.

Αυτό έκανα και εγώ. Οποιαδήποτε άλλη γνώμη είναι καλοδεχούμενη.

Επιμελητήριο δεν έχουν, αρκεί η εγγραφή στον σύλλογο τους..

Κάτι άλλο που ίσως να μου διαφεύγει?

Α, και μία ερώτηση.

Θα πηγαίνει ψυχολόγος στην έδρα της λογοθεραπεύτριας (όταν θα το κρίνει αναγκαίο για τον ασθενή) και η πληρωμή της ψυχολόγου θα γίνεται με ποσοστό.

Πώς αντιμετωπίζεται?

Η λογοθεραπεύτρια κόβει στον ασθενή (ο οποίος θα είναι καταχωριμένος στο βιβλίο πελατών) ΑΠΥ με το συνολικό ποσό της επίσκεψης και η ψυχολόγος κόβει ΑΠΥ στην λογοθεραπεύτρια ΑΠΥ για το ποσό που ισούται με την προμήθεια της με αιτιολογία π.χ.''συμβουλευτική για την θεραπεία του ασθενούς τάδε''?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη δεν εννοώ αντίστροφα για την περίπτωσή σου.

Η λογοθεραπεύτρια δεν μπορεί να κόψει ΑΠΥ για την συνεδρία της ψυχολόγου. Η κάθε μία κόβει για τις συνεδρίες της και να υποθέσω πως η λογοθεραπεύτρια (ιδιοκτήτης ή εκμισθωτής του επαγγελματικού χώρου) παίρνει κάποιο ποσοστό ως αμοιβή.Άρα αυτή θα κοψει ΑΠΥ για το έσοδο της. Είναι λίγο μπερδεμένο αλλά για σκέψου το και έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη δεν εννοώ αντίστροφα για την περίπτωσή σου.

Η λογοθεραπεύτρια δεν μπορεί να κόψει ΑΠΥ για την συνεδρία της ψυχολόγου. Η κάθε μία κόβει για τις συνεδρίες της και να υποθέσω πως η λογοθεραπεύτρια (ιδιοκτήτης ή εκμισθωτής του επαγγελματικού χώρου) παίρνει κάποιο ποσοστό ως αμοιβή.Άρα αυτή θα κοψει ΑΠΥ για το έσοδο της. Είναι λίγο μπερδεμένο αλλά για σκέψου το και έτσι.

Νατασα, η συνεδρία θα πραγματοποιείται στον επαγγ/κο χώρο της λογοθεραπεύτριας, ο πελάτης θα είναι της λογοθεραπεύτριας, θα είναι γραμμένος στο βιβλίο πελατών.

Εκτός αυτού, το πραγματικό γεγονός είναι ότι η λογοθεραπεύτρια συμφωνεί με τον πελάτη το αντίτιμο της συνεδρίας π.χ. 30 ευρώ/ώρα και πληρώνει την λογοθεραπεύτρια ο πελάτης, από κει και πέρα η ψυχολόγος που έκανε την συνεδρία πληρώνεται από την λογοθεραπεύτρια το συμφωνηθέν αντίτιμο π.χ. 15 ευρώ/ώρα.

Άρα η όλη κίνηση να γίνει αντίστροφα, από αυτό που προτείνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νατασα, η συνεδρία θα πραγματοποιείται στον επαγγ/κο χώρο της λογοθεραπεύτριας, ο πελάτης θα είναι της λογοθεραπεύτριας, θα είναι γραμμένος στο βιβλίο πελατών.

Εκτός αυτού, το πραγματικό γεγονός είναι ότι η λογοθεραπεύτρια συμφωνεί με τον πελάτη το αντίτιμο της συνεδρίας π.χ. 30 ευρώ/ώρα και πληρώνει την λογοθεραπεύτρια ο πελάτης, από κει και πέρα η ψυχολόγος που έκανε την συνεδρία πληρώνεται από την λογοθεραπεύτρια το συμφωνηθέν αντίτιμο π.χ. 15 ευρώ/ώρα.

Άρα η όλη κίνηση να γίνει αντίστροφα, από αυτό που προτείνεις.

"]OK τώρα πιο κατανοητό,λίγο πιο διαφορετικό από την δική μου περ'ιπτωση και συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νατασα, η συνεδρία θα πραγματοποιείται στον επαγγ/κο χώρο της λογοθεραπεύτριας, ο πελάτης θα είναι της λογοθεραπεύτριας, θα είναι γραμμένος στο βιβλίο πελατών.

Εκτός αυτού, το πραγματικό γεγονός είναι ότι η λογοθεραπεύτρια συμφωνεί με τον πελάτη το αντίτιμο της συνεδρίας π.χ. 30 ευρώ/ώρα και πληρώνει την λογοθεραπεύτρια ο πελάτης, από κει και πέρα η ψυχολόγος που έκανε την συνεδρία πληρώνεται από την λογοθεραπεύτρια το συμφωνηθέν αντίτιμο π.χ. 15 ευρώ/ώρα.

Άρα η όλη κίνηση να γίνει αντίστροφα, από αυτό που προτείνεις.

"]OK τώρα πιο κατανοητό,λίγο πιο διαφορετικό από την δική μου περ'ιπτωση και συμφωνώ.

Ο μόνος ενδιασμός που έχω ως προς τις αποδείξεις είναι η περίπτωση που κάποιο ταμείο καλύπτει την δαπάνη του ψυχολόγου και ''χρειάζεται'' για να την δικαιολογήσει απόδειξη απο ψυχολόγο ή και εργοφυσιολόγο (αυτές οι δύο ειδικότητες θα είναι συνεργαζόμενες με την λογοθεραπεύτρια). Εάν κάποιος συνάδελφος έχει αντιμετωπίσει το θέμα, ας μας πληροφορήσει.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογοθεραπευτής (Λ) με δικό του χώρο συνεργάζεται με ψυχολόγο (Ψ) ή εργοθεραπευτή (Ε) που παρέχει υπηρεσίες στον Πελάτης (Π) του Λ.

- ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ Λ & Ψ ή Ε που έχει υποβληθεί στην Δ ο υ.

- Ο Π καταχωρείται στο βιβλίο πελατών του Λ.

- Ο Ψ ή Ε εκδίδει ΑΠΥ θεωρημένη στον Λ «θεραπεία του ασθενούς Π στον χώρο σας».

- Ο Λ την καταχωρεί στα έξοδα του. (σημ. παρακράτηση 20% σε αμοιβές πάνω από 300,00€)

- Ο Λ εκδίδει ΑΠΥ αθεώρητη βάσει 1083/2003 στον Π με την αμοιβή του να συμπεριλαμβάνεται σε αυτή.(σημ. αν ο Π θέλει να χρησιμοποιήσει την ΑΠΥ στο ταμείο του πρέπει οι Ψ & Ε να σφραγίσουν από πίσω την ΑΠΥ του Λ).

- Ο Λ καταχωρεί το έσοδο στα βιβλία του.

Το θέμα είναι το εξής:

α) μήπως σε κάποιο μελλοντικό έλεγχο δεν αναγνωριστεί η δαπάνη των Ψ & Ε στα βιβλία του Λ λόγω ότι δεν είναι δαπάνη εκπεστέα επειδή οι παραιατρικές υπηρεσίες είναι προσωποπαγής και πρέπει να παρέχονται απευθείας στον Π. αβάσιμο αλλά πιθανό.

β) σε τι καδ θα καταχωρεί το έσοδο ο Λ υπηρεσίες λογοθεραπείας ή πρέπει να κάνει επέκταση σε καδ υπηρεσίες ψυχολόγου. Αυτό μπορεί να το κάνει η θα του ζητάνε στην δ ο υ διάφορα χαρτιά νομαρχίας που δεν θα τα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 months later...

Επιμελητήριο δεν έχουν, αρκεί η εγγραφή στον σύλλογο τους.. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΥΤΟ? ΣΤΟ ΕΠΑΓΓ. ΕΠΙΜ. ΑΘΗΝΩΝ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ΟΤΙ ΟΙ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ ΕΓΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

Κάτι άλλο που ίσως να μου διαφεύγει?

Α, και μία ερώτηση.

Θα πηγαίνει ψυχολόγος στην έδρα της λογοθεραπεύτριας (όταν θα το κρίνει αναγκαίο για τον ασθενή) και η πληρωμή της ψυχολόγου θα γίνεται με ποσοστό.

Πώς αντιμετωπίζεται?

Η λογοθεραπεύτρια κόβει στον ασθενή (ο οποίος θα είναι καταχωριμένος στο βιβλίο πελατών) ΑΠΥ με το συνολικό ποσό της επίσκεψης και η ψυχολόγος κόβει ΑΠΥ στην λογοθεραπεύτρια ΑΠΥ για το ποσό που ισούται με την προμήθεια της με αιτιολογία π.χ.''συμβουλευτική για την θεραπεία του ασθενούς τάδε''?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Οι σύλλογοι λογοπεδικών είναι σε δικαστική διαμάχη με τα επιμελητήρια. Σε μερικούς νομούς αυθαίρετα εγγράφονται ενώ σε άλλους όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Συνάδελφοι αν γνωρίζετε θα ήθελα να με ενημερώσετε αν για την έναρξη επαγγέλματος λογοθεραπευτή αρκεί το πτυχιο , καθώς όσο γνωρίζω και έχω ψάξει δεν υπάρχει άδεια ασκήσεως για το συγκεκριμένο επάγγελμα , ούτε κάποιος σύλλογος-φορέας στον οποίο υποχρεούνται να εγγράφονται οι συγκεκριμένοι επαγγελματίες. Ο ενδιαφερόμενος έχει πτυχίο απο κολλέγιο εξωτερικού τριετούς φοιτησης στην εν λογω ειδικότητα.
Επιπρόσθετα σύμφωνα με τον 3919/2011 όπου περιλαμβάνεται το επάγγελμα του λογοθεραπευτή αρκεί στην εφορία μια απλή αναγγελία εναρξης.(έχει πρακτικά γίνει αυτό απο κάποιον πελάτη σας; ) Καλύπτει κάτι τέτοιο τον ενδιαφερόμενο;
Υπάρχει κάποια άλλη αρμόδια αρχή που πρέπει επίσης να απευθυνθεί για κάποια αδειοδότηση που επηρεάζει την έναρξη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κάνει εναρξη σε λογοθεραπευτή πριν από 2 χρόνια περιπου. Η συγκεκριμένη είχε και μια βεβαίωση εγγραφής στο σύλλογο τους την οποία ομως δε μου τη ζητησαν στη ΔΟΥ. την  κράτησαν όμως αφού την είχα  μαζί μου δεν υπαρχει καποιο άλλο όργανο ή φορέας που να εκδίδει κάτι επιπλέον για αυτή την ειδικότητα. Αρα το πτυχείο συν όλα τα άλλα που απαιτούνται γενικά και εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κάνει εναρξη σε λογοθεραπευτή πριν από 2 χρόνια περιπου. Η συγκεκριμένη είχε και μια βεβαίωση εγγραφής στο σύλλογο τους την οποία ομως δε μου τη ζητησαν στη ΔΟΥ. την  κράτησαν όμως αφού την είχα  μαζί μου δεν υπαρχει καποιο άλλο όργανο ή φορέας που να εκδίδει κάτι επιπλέον για αυτή την ειδικότητα. Αρα το πτυχείο συν όλα τα άλλα που απαιτούνται γενικά και εισαι οκ.

Σ'ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 years later...

Μήπως μπορεί κάποιος συνάδελφος που έχει πελάτη λογοθεραπευτή να βοηθήσει στα εξής:

1)  ΙΚΑ : θα γίνει πρόσληψη λογοθεραπευτή (με πτυχίο).  Ποια θα ειναι τα : καδ IKA  ;    κωδ ειδικοτ.;      πακ.καλυψ. ;

2) ΦΠΑ : θα συνεχίσει να απαλλάσσεται ; Αλλαξε κατι απο την ΠΟΛ.1183/2010 και μετα ;

3) ΤΑΜΙΑΚΗ ΜΗΧΑΝΗ : θα συνεχίσει να απαλλάσσεται ; Η ΠΟΛ. 1002/2014
     ετσι σα να λεει απο οτι καταλαβα.

Kαι κατι ασχετο με τα παραπανω. Ο μπουφετζης ( με εκ περιτροπης απασχοληση ) αμοιβεται με μισθο ή ημερομισθιο ; 

 

           ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

λογοθεραπευτής που έχει συνάψει σύμβαση με εργοθεραπευτή για παροχή συνεδριών και θα χρεώνει όπως στα παραπάνω παραδείγματα "χ" χρήματα και θα πληρώνει με τιμολόγιο ένα "α-ποσό" τον συνεργάτη για τις συνεδρίες του σε πελάτη του λογοθεραπευτή στο χώρο του λογοθεραπευτή, θεωρείται εμπορική πράξη και σημαίνει εγγραφή σε γεμή για τον λογοθεραπευτή;( δεν είναι προσωπικό της ατομικής δηλαδή, αλλά συνεργάτης ) ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimitris_78 είπε

λογοθεραπευτής που έχει συνάψει σύμβαση με εργοθεραπευτή για παροχή συνεδριών και θα χρεώνει όπως στα παραπάνω παραδείγματα "χ" χρήματα και θα πληρώνει με τιμολόγιο ένα "α-ποσό" τον συνεργάτη για τις συνεδρίες του σε πελάτη του λογοθεραπευτή στο χώρο του λογοθεραπευτή, θεωρείται εμπορική πράξη και σημαίνει εγγραφή σε γεμή για τον λογοθεραπευτή;( δεν είναι προσωπικό της ατομικής δηλαδή, αλλά συνεργάτης ) ;

 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21879

Αρ. πρωτ.: 97333/23.9.2015 (ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ) Οδηγίες για την εφαρμογή της ΚΥΑ 79752/2014 για τις Ατομικές Επιχειρήσεις

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21929

Άρθρα Γ.Ε.ΜΗ. - Ποιοι θεωρούνται έμποροι - Υποχρεωτική και δυνητική εγγραφή - Ανάλυση, νομολογία, παραδείγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...