Jump to content
  • 0

Τριγωνική Πώληση σε Τρίτη Χώρα με μεταφορά σε άλλες χώρες εντός και εκτός ΕΟΚ

SOULIS
 Share

Question

Έλληνας θέλει να ξεκινήσει συνεργασία με επιχείρηση πωλήσεων μέσω internet που εδρεύει σε τρίτη χώρα.

Ο οίκος του εξωτερικού λαμβάνοντας τις παραγγελίες θα δίνει εντολή στον Έλληνα να αποστείλει το εμπόρευμα κατευθείαν στους δικούς του πελάτες όπου κι αν αυτοί βρίσκονται και θα τιμολογεί τον οίκο του εξωτερικού..

Εξαιρείτε κάποια από τις συναλλαγές του ΦΠΑ?

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Έλληνας θέλει να ξεκινήσει συνεργασία με επιχείρηση πωλήσεων μέσω internet που εδρεύει σε τρίτη χώρα.

Ο οίκος του εξωτερικού λαμβάνοντας τις παραγγελίες θα δίνει εντολή στον Έλληνα να αποστείλει το εμπόρευμα κατευθείαν στους δικούς του πελάτες όπου κι αν αυτοί βρίσκονται και θα τιμολογεί τον οίκο του εξωτερικού..

Εξαιρείτε κάποια από τις συναλλαγές του ΦΠΑ?

Θανάση, για να είναι μια πράξη ενδοκοινοτική πρέπει όλοι οι συναλλασόμενοι να είναι εγγεγραμμένοι στο VIES.

το να στέλνω λοιπόν εμπορεύματα για λογαριασμό τρίτου σε κράτος μέλος ή μη αλλά να τιμολογώ τα εμπορεύματα σε τρίτο, μη κράτος μέλος δεν είναι ενδοκοινοτική πράξη αλλά ούτε και τριγωνική παράδοση.

άρα εξάγει εμπορεύματα ανευ ΦΠΑ. αποψή μου, στη διακίνηση να αναφέρει ότι εκτελεί παραγγελία για λογαριασμό με Νο ΑΦΜ ..... που δεν ανήκει στην κοινότητα.

• 0

Σωτήρη έχω την εντύπωση πως ειδικά για τις αποστολές εντός ΕΟΚ θα χρεωθεί ΦΠΑ..

εκείνο που με προβληματίζει είναι οι αποστολές εκτός ΕΟΚ..

περιμένω απόψεις.

• 0

Πολυ μπερδεμενη περιπτωση φιλε Σουλη.

Μου φανταζει πιο απλο και ευκολα πραγματοποιησιμο,

το να τιμολογει ο Ελληνας κατευθειαν τους τελικους πελατες (με ΦΠΑ ή χωρις κατα περιπτωση)

και ο οικος του εξωτερικου να λαμβανει την αντιστοιχη προμηθεια για τις παραγγελιες που

εχει διαβιβασει στην ελληνικη επιχειρηση.

• 0

Για τις πωλησεις εκτος ΕΕ τα πραγματα ειναι απλα.

Για τις πωλησεις ομως εντος ΕΕ εχω την εντυπωση οτι η εταιρια που εδρευει σε τριτη χωρα θα πρεπει να ορισει φορολογικο αντιπροσωπο στην ΕΕ.

Υπαρχει σχετικη αναφορα στο βιβλιο των Γιαννακουρη-Κουκοβινη Ερμηνεια ΦΠΑ εκδοση 2003 σε 380-382 οπου γινεται αναφορα στο Εγγρ. 1019133/2040/424/Α0014/22-4-1993 του Υπουργειο Οικονομικων.

Εκει αναφερει χαρακτηριστικα:

"Η τιμολογηση απο προσωπο εγκατεστημενο εκτος της ΕΕ προς προσωπο εγκατεστημενο εντος αυτης ή αντιστροφα, χωρις την πραγματικη εισαγωγη ή εξαγωγη των αγαθων σε ή απο κοινοτικο εδαφος, ειναι δυνατη μονο μετα τον ορισμο φορολογικου αντιπροσωπου σε Κ-Μ της ΕΕ, κατα τις κατωτερω διακρισεις............"

Αν δεν εχεις το βιβλιο στειλε με pm αριθμο φαξ να σου τα στειλω.

• 0

Τάσο.. λες για εκτός ΕΟΚ είναι απλά.. δηλαδή?

Αν π.χ. η έδρα του οίκου είναι στο Ισραήλ και εγώ στείλω το εμπόρευμα στον Καναδά.. τι θα πάω στο τελωνείο/ταχυδρομείο για να πάρω σφραγίδα ? Το Τιμολόγιο που θα κόψω στο Ισραήλ?

Έχε υπόψη σου .. ότι μιλάμε για μικροαντικείμενα κάποιας αξίας που για τον Οίκο αποτελούν λιανική πώληση ..

και η αρχική σκέψη ήταν να τιμολογούνται συγκεντρωτικά ανά μήνα..

Προσωπικά βλέπω προβληματική την όλη διαδικασία.. αλλά αν επιμένουν θα ρωτηθεί το υπουργείο και ας απαντήσει αυτό..

Μετά τις εκλογές βεβαίως.. :lol:

• 0
Guest Επισκέπτης-FROZEN-

SOULIS, αυτά που θα πω αποτελούν προσωπική άποψη, και όχι συγκεκριμένη αναφορά σε διατάξεις.

Πρώτον, ο τελικός παραλήπτης θα είναι τελικός καταναλωτής ή όχι;

Γιατί μόνο στη δεύτερη περίπτωση μπορείς να στοιχειοθετήσεις, αν βέβαια η παράδοση γίνεται στην ΕΕ, ενδοικοινοτική παράδοση, ή, σε τρίτη χώρα, εξαγωγή μέσω τελωνείου.

Αλλοιώς το Τιμολόγιο που θα εκδόσεις προς τον πελάτη σου θα πρέπει να περιέχει ΦΠΑ.

Πάντως εγώ θα έριχνα και μια ματιά στις διατάξεις περί "πωλήσεων από απόσταση", μήπως παρ΄ελπίδα με καλύπτουν σε κάτι.

Εν τέλει, δίπλα είσαι, πετάξου στο Υπουργείο και ρώτα, και ενημέρωσέ μας να μας φύγει η περιέργεια... :lol:

• 0
Guest TZABELAS  KITSOS

τελικα πηρε καμια απαντηση ο σουλης απο το υπουργειο ?

ειναι ενδοκοινοτικη  ?

ειναι εξαγωγη ?