Προς το περιεχόμενο
  • 0

πως συμπληρώνεται το βιβλίο αδειών - αποδοχές αδείας


efig

Ερώτηση

μήπως υπάρχει κάποιο υπόδειγμα για το πως συμπληρώνεται το βιβλίο αδειών ? στις αποδοχές αδείας τι ακριβώς βάζουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

αποδοχές μισθός ή ημερομίσθιο : τον μικτο μισθό ή το μικτό ημερομίσθιο

ημέρες αδείας : π.χ. 22/25 (22 καθεται 25 πληρωνεται)

επίδομα αδείας : ημέρες π.χ. 12,50 / ποσό : το μικτό Ε.Α.

περίοδος χορηγήσεως αδείας : π.χ. 28-11-2008 εως 31-12-2008 (μετράς 22 εργάσιμες ΔΕΥΤ-ΠΑΡΑΣ.)

ημερομηνία λήψης αδείας: π.χ. 28-11-2008 (την πρώτη μέρα που κάθεται)

καταβληθείσες αποδοχές: ότι εισπράτει ο εργαζόμενος για άδεια και επίδομα αδείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

το βιβλιο αδειων μπορει να ειναι σε κινητα φυλλα ? πχ excel που το τυπωνω καθε τελος του ετους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
καλησπέρα,

το βιβλιο αδειων μπορει να ειναι σε κινητα φυλλα ? πχ excel που το τυπωνω καθε τελος του ετους?

σε κινητα φυλλα ειναι και το υποδειγμα που εδωσα πιο πανω το ειδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
καλησπέρα,

το βιβλιο αδειων μπορει να ειναι σε κινητα φυλλα ?

σε κινητα φυλλα ειναι και το υποδειγμα που εδωσα πιο πανω το ειδες?

Καλημέρα.

& εγώ το είδα & είναι πολύ καλό. Απ'ότι κατάλαβα είναι ατομικό για τον κάθε εργαζόμενο, ο οποίος υπογράφει σε κενό χώρο ή στις παρατηρήσεις ;

πχ excel που το τυπωνω καθε τελος του ετους?

έχω, όμως, μια διαφωνία εδώ...

αν δλδ έρθει έλεγχος από την Επιθ.Εργ. τι θα δείξεις?

Ο εργαζόμενος υπογράφει στο βιβλίο αδειών κατά την λήψη της άδειας του, οπότε καταλαβαίνεις ότι το τέλος του έτους δεν ευσταθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το βιβλιο αδειων μπορει να ειναι σε κινητα φυλλα ? πχ excel που το τυπωνω καθε τελος του ετους?

ΝΑΙ σε κινητα φυλλα εγω π.χ εγω τα ειχα ονομαστικα και αλφαβητικα σε κλασσερ με αλφαβηταριο και καθε φορα που επαιρνε καποιος αδεια τον εβαζα και υπογραφε στον κενο χωρο .

OXI στο να τυπωνεται στο τελος καθε ετους για τους σοβαρους λογους που σου ανεφερε η Eli 0411

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα μπορούσε να ενσωματωθεί το βιβλίο αδειών στις αποδείξεις πληρωμής ,μηχανογραφικά πιστεύω ότι είναι πολύ εύκολο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
εεε ??? :rolleyes:

τι ακριβως εννοεις ???

Πως είναι το τιμ-δα, έτσι, συνενωμένο...

Στο τέλος μια γραμμούλα με όλα τα απαραίτητα στοιχεία ανά μήνα για κάθε εργαζόμενο τι άδεια πήρε, διάστημα, υπόλοιπο κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πως είναι το τιμ-δα, έτσι, συνενωμένο...

Στο τέλος μια γραμμούλα με όλα τα απαραίτητα στοιχεία ανά μήνα για κάθε εργαζόμενο τι άδεια πήρε, διάστημα, υπόλοιπο κτλ...

& για βιβλιο στον ελεγχο, φιλε, θα βγαζεις αντιγραφα των αποδειξεων ???

το λεω γιατι εδω στο βορρα, ειναι & λιγο ξινισμενοι... θα το καταλαβουν λες ??? η θα μας ζηταν το βιβλιο ??? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
& για βιβλιο στον ελεγχο, φιλε, θα βγαζεις αντιγραφα των αποδειξεων ???

το λεω γιατι εδω στο βορρα, ειναι & λιγο ξινισμενοι... θα το καταλαβουν λες ??? η θα μας ζηταν το βιβλιο ??? :rolleyes:

Εδώ στο Νότο, :):):D

Όταν έρχονται για έλεγχο,σου αφήνουν ένα σημείωμα,με το οποίο σε καλούν,εντός 5 ημερών

να προσκομίσεις .......& το Βιβλίο αδειών & τα λοιπά και τα λοιπά.

Το Βιβλίο αυτό λοιπόν από τότε που βγαίνουν οι μισθοδοσίες μέσα από τους Η/Υ μόνο κάποιοι

κόπανοι,σαν και μένα αγόραζαν από το βιβλιοπωλείο το βιβλίο και το ενημέρωναν χειρόγραφα

προκειμένου να το έχουμε έτοιμο σε πάσα ζήτηση.

Στον αιώνα της απόλυτης τεχνολογίας όμως το βιβλίο αδειών τηρείται σε κινητά φύλλα ή συνε-

χόμενο μηχανογραφικό Α4,το οποίο εκτυπώνεις στο τέλος του χρόνου και αν θέλεις για τους

αποχωρήσαντες εκτυπώνεις μιά καρτέλα με τα απαραίτητα στοιχεία και τις υπογραφές τους.

Ακόμα καλλίτερη είναι η πρόταση των Στέφανου και Χρήστου (cel) για ενσωματωμένο μαζί με

την Απόδειξη πληρωμής αφού αναγραφούν τα πλήρη στοιχεία, που είναι απαραίτητα εκ του

Νόμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εδώ στο Νότο, :D:DB)

Όταν έρχονται για έλεγχο,σου αφήνουν ένα σημείωμα,με το οποίο σε καλούν,εντός 5 ημερών

να προσκομίσεις .......& το Βιβλίο αδειών & τα λοιπά και τα λοιπά.

Μη νομιζεις, φιλτατε Βαγγελη, & σε μας ετσι πολιτισμενοι ειναι... μονο που δεν τους αρκει ο λογος μας, αλλα μας ζηταν & γραπτες εξηγησεις (προλογος για προστιμο) γιατι δεν τους το επιδειξαμε... η ψαχνονται η δεν μας χωνευουν, ενα πραγμα !!! :)

Το Βιβλίο αυτό λοιπόν από τότε που βγαίνουν οι μισθοδοσίες μέσα από τους Η/Υ μόνο κάποιοι

κόπανοι,σαν και μένα αγόραζαν από το βιβλιοπωλείο το βιβλίο και το ενημέρωναν χειρόγραφα

προκειμένου να το έχουμε έτοιμο σε πάσα ζήτηση.

Να μετοικησεις στον Βορρα, θα βρεις πολλους ομοιους σου... :rolleyes:

Στον αιώνα της απόλυτης τεχνολογίας όμως το βιβλίο αδειών τηρείται σε κινητά φύλλα ή συνε-

χόμενο μηχανογραφικό Α4,το οποίο εκτυπώνεις στο τέλος του χρόνου και αν θέλεις για τους

αποχωρήσαντες εκτυπώνεις μιά καρτέλα με τα απαραίτητα στοιχεία και τις υπογραφές τους.

Ακόμα καλλίτερη είναι η πρόταση των Στέφανου και Χρήστου (cel) για ενσωματωμένο μαζί με

την Απόδειξη πληρωμής αφού αναγραφούν τα πλήρη στοιχεία, που είναι απαραίτητα εκ του

Νόμου.

Θα μετοικησω στον αγαπητο Νοτο... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΔΕΣ ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΓΩ

Πρέπει να συμπλρώσεις και την αμοιβή του επιδόματος αδείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εδώ στο Νότο, :rolleyes::):)

Όταν έρχονται για έλεγχο,σου αφήνουν ένα σημείωμα,με το οποίο σε καλούν,εντός 5 ημερών

να προσκομίσεις .......& το Βιβλίο αδειών & τα λοιπά και τα λοιπά.

Το Βιβλίο αυτό λοιπόν από τότε που βγαίνουν οι μισθοδοσίες μέσα από τους Η/Υ μόνο κάποιοι

κόπανοι,σαν και μένα αγόραζαν από το βιβλιοπωλείο το βιβλίο και το ενημέρωναν χειρόγραφα

προκειμένου να το έχουμε έτοιμο σε πάσα ζήτηση.

Στον αιώνα της απόλυτης τεχνολογίας όμως το βιβλίο αδειών τηρείται σε κινητά φύλλα ή συνε-

χόμενο μηχανογραφικό Α4,το οποίο εκτυπώνεις στο τέλος του χρόνου και τους βάζεις τότε και υπογράφουν και αν θέλεις για τους

αποχωρήσαντες εκτυπώνεις μιά καρτέλα με τα απαραίτητα στοιχεία και τις υπογραφές τους κατα την αποχώρησή τους.

Ακόμα καλλίτερη είναι η πρόταση των Στέφανου και Χρήστου (cel) για ενσωματωμένο μαζί με

την Απόδειξη πληρωμής αφού αναγραφούν τα πλήρη στοιχεία, που είναι απαραίτητα εκ του

Νόμου.

Εδώ έχω μια επιφύλαξη.

Ως γνωστόν για τους υπηρετούντες στο 3 ημερολογιακό έτος και εντεύθεν , επιτρέπεται η κατάτμηση , μόνον αν γίνει σε 2 τμήματα ,εκ των οποίων το πρώτο δεν δύναται να είναι μικρότερο των 6 ημερών, και κατόπιν αδείας της επιθεωρήσεως .

Οταν Λοιπόν χορηγείς τμηματικά την άδεια σε αυτούς , εκτός των ορίων της επιτρεπομένης κατάτμησης , τί εμφανίζεις στην απόδειξη πληρωμής ?

Να υποθέσω μαϊμουδιά συνάδουσα με τον νόμο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Να υποθέσω μαϊμουδιά συνάδουσα με τον νόμο ?

Γιατι, Ανδρεα, ολο το βιβλιο αδειων, κατι τετοιο δεν ειναι...???

εγω τουλαχιστον, που ειμαι στη λιανικη, απ'την αρχη ως το τελος... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Γιατι, Ανδρεα, ολο το βιβλιο αδειων, κατι τετοιο δεν ειναι...???

εγω τουλαχιστον, που ειμαι στη λιανικη, απ'την αρχη ως το τελος... :)

Δόμνα

Θα σου βάλω πιπέρι στο στόμα

Κρύβε λόγια

Μην καρφώνεσαι !!! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πρέπει να συμπλρώσεις και την αμοιβή του επιδόματος αδείας.

επειδη το επιδομα το εδινα και το ασφαλιζα σε ολους συνηθως τον ιουλιο(ψιλοπαρανομως ) τις αποδοχες του τις εγραφα στις παρατηρησεις η τις στριμωχνα μαζι με της αδειας μην εχω 100 στηλες. ομως επειδη το εχω συζητησει με πολλους ολοι καταληγουν οτι και ακομη και αν δεν γραψεις αποδοχες ειδικα της αδειας προκυπτουν απο τα εκκαθαριστικα μισθοδοσιας αφου εχει υπογραψει 14 μηνες αποδυκνειεται οτι πηρε τα παντα τι να σου πουν οτι δεν τα εδωσες? και οσο για το βιβλιο αδειων που λενε οι συναδελφοι για να τυπωνεται καθε φορα που παιρνουν αδεια η στο τελος του χρονου εγω διαφωνω για πολλους λογους ενας ειναι αν μπη μεσα το ΣΕΠΕ και πει σε καποιον δωσμου τα/το βιβλια αδειων (μου εχει συμβει 3 φορες και δυο σε συναδελφο )τι θα πεις περιμενε να τα τυπωσω? και αν δεν ταχεις συμπληρωσει?και 2ο εγω θελω σε ενα φυλλο σε τυπου καρτελλα να βλεπω με μια ματια την γενικη εικονα των αδειων καθε εργαζομενου βεβαια καθε ενας εχει την γνωμη του και τον τροπο...του και παιρνει και το αναλογο ρισκο αυτο το κανουμε ολοι σε καποια περιπτωση και ειναι σεβαστο απο τους υπολοιπους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εδώ έχω μια επιφύλαξη.

Ως γνωστόν για τους υπηρετούντες στο 3 ημερολογιακό έτος και εντεύθεν , επιτρέπεται η κατάτμηση , μόνον αν γίνει σε 2 τμήματα ,εκ των οποίων το πρώτο δεν δύναται να είναι μικρότερο των 6 ημερών, και κατόπιν αδείας της επιθεωρήσεως .

Οταν Λοιπόν χορηγείς τμηματικά την άδεια σε αυτούς , εκτός των ορίων της επιτρεπομένης κατάτμησης , τί εμφανίζεις στην απόδειξη πληρωμής ?

Να υποθέσω μαϊμουδιά συνάδουσα με τον νόμο ?

Αντρέα θα σου βάλω πιπέρι.

Μαιμουδιά με τις άδειες?????? Ποτέ των ποτών :D:DB)

Όλοι τις άδειές του τις παίρνουν με το γράμμα του Νόμου. :rolleyes::):)

Eli-0411 Δημοσιεύθηκε Σήμερα, 02:28 PM

Το Βιβλίο αυτό λοιπόν από τότε που βγαίνουν οι μισθοδοσίες μέσα από τους Η/Υ μόνο κάποιοι

κόπανοι,σαν και μένα αγόραζαν από το βιβλιοπωλείο το βιβλίο και το ενημέρωναν χειρόγραφα

προκειμένου να το έχουμε έτοιμο σε πάσα ζήτηση.

Να μετοικησεις στον Βορρα, θα βρεις πολλους ομοιους σου...

Έλα βρε Δόμνα,πλάκα κάνω.

Όταν πρόκειται για λίγους εργαζόμενους,η πιό καλή λύση είναι το χειρόγραφο βιβλίο.

Θα μετοικησω στον αγαπητο Νοτο...

Δεν πιστεύω ότι κάποιος βορειοελλαδίτης θα άλλαζε τον παράδεισο,για οποιαδήποτε διευκόλυνση θα

του παρείχαν στην Αθήνα.

Να είσαστε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

LP-052 , ΜΕΛΕΤΗ-ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ Τ. ΣΙΓΑΛΑ (ΜΕΡΟΣ Α')

Έγγραφα και βιβλία που υποχρεούται να τηρεί ο εργοδότης σύμφωνα με την εργατική και ασφαλιστική νομοθεσία

Του Τιμόθεου Σιγάλα, D.E.S., D.E.A. Δικηγόρου

ΙΙ. Συνοπτική παρουσίαση των υποχρεώσεων

Οι υποχρεώσεις αυτές του εργοδότη μπορούν να αναλυθούν σε τρεις βασικές κατηγορίες:

α) Υποχρεώσεις που αφορούν την τήρηση ορισμένων βιβλίων στην ίδια την επιχείρησή του.

β) Υποχρεώσεις που αφορούν την κοινοποίηση (κατάθεση) ορισμένων εγγράφων, που μνημονεύουν ορισμένα γεγονότα, στην αρμόδια αρχή και

γ) Υποχρεώσεις που αφορούν την κοινοποίηση (κατάθεση) ορισμένων εγγράφων, που μνημονεύουν ορισμένα γεγονότα, προς τον εργαζόμενο.

Ο εργοδότης υποχρεούται να τηρεί τα εξής βιβλία:

1. Βιβλίο νεοπροσλαμβανομένων.

2. Βιβλίο αδειών.

3. Βιβλίο υπερωριών.

Ο εργοδότης υποχρεούται να κοινοποιεί (καταθέτει) στην αρμόδια κατά περίπτωση αρχή τα εξής έγγραφα, στα οποία μνημονεύονται ορισμένα γεγονότα:

Προς το Ίδρυμα Κοινωνικών Ασφαλίσεων (ΙΚΑ)

4. Απογραφή Εργοδότη.

5. Γνωστοποίηση μεταβολής στοιχείων εργοδότη.

6. Αναλυτική Περιοδική Δήλωση.

Προς τον Οργανισμό Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ)

7. Έκδοση κάρτας εργασίας και αναγγελία πρόσληψης.

8. Αναγγελία λύσης της σχέσης εργασίας.

Προς την Επιθεώρηση Εργασίας

9. Γνωστοποίηση σύναψης σύμβασης εξαρτημένης εργασίας ορισμένου χρόνου και μερικής απασχόλησης ή εκ περιτροπής εργασίας ή μερικής απασχόλησης (και όταν συνάπτονται μέσω εταιρείας προσωρινής απασχόλησης).

10. Κατάθεση Πίνακα Καταστάσεως Προσωπικού και Προγράμματος Ωρών Εργασίας.

11. Κατάθεση Συμπληρωματικού Πίνακα Καταστάσεως Προσωπικού ως προς τα στοιχεία που μεταβλήθηκαν, σε περίπτωση που έχει συντρέξει τέτοια μεταβολή.

12. Κατάθεση Συμπληρωματικού Πίνακα Προγράμματος Ωρών Εργασίας, ως προς τα στοιχεία που μεταβλήθηκαν, σε περίπτωση που έχει συντρέξει τέτοια μεταβολή.

Προς τον εργαζόμενο

13. Γνωστοποίηση των όρων της ατομικής σύμβασης εργασίας.

14. Έκδοση εκκαθαριστικού σημειώματος αποδοχών.

15. Έγγραφο καταγγελίας της σύμβασης εξαρτημένης εργασίας (αορίστου χρόνου).

16. Πιστοποιητικό Εργασίας.

17. Βεβαίωση αποδοχών.

β) Το βιβλίο αδειών σκοπό έχει να καταστήσει ευχερή τον έλεγχο της τήρησης της θεμελιώδους υποχρέωσης του εργοδότη να χορηγήσει στον εργαζόμενο ετήσια κανονική άδεια με αποδοχές. Στο βιβλίο αδειών καταχωρείται η χορήγηση της ετήσιας κανονικής άδειας με αποδοχές που προβλέπεται από τον Α.Ν.539/1945, όπως ισχύει σήμερα και το άρθρο 7 της Οδηγίας 2003/88/ΕΚ της 4.11.2003 του Συμβουλίου και του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου σχετικά με ορισμένα στοιχεία οργάνωσης του χρόνου εργασίας. Το ισχύον δίκαιο χορήγησης της ετήσιας κανονικής άδειας περιπλέκει την τήρηση του βιβλίου αυτού, το οποία σε πολλές περιπτώσεις συμπληρώνεται τυπικά, κατά τρόπο που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, γεγονός που δεν είναι σύννομο.

απο το περιοδικο Λογιστικη PROSVASIS

απο το βιβλίο Εργατικά θέματα - Τιμόθεος Σιγάλας- έκδοση 2007

___________________________.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επειδη το επιδομα το εδινα και το ασφαλιζα σε ολους συνηθως τον ιουλιο(ψιλοπαρανομως ) τις αποδοχες του τις εγραφα στις παρατηρησεις η τις στριμωχνα μαζι με της αδειας μην εχω 100 στηλες. ομως επειδη το εχω συζητησει με πολλους ολοι καταληγουν οτι και ακομη και αν δεν γραψεις αποδοχες ειδικα της αδειας προκυπτουν απο τα εκκαθαριστικα μισθοδοσιας αφου εχει υπογραψει 14 μηνες αποδυκνειεται οτι πηρε τα παντα τι να σου πουν οτι δεν τα εδωσες? και οσο για το βιβλιο αδειων που λενε οι συναδελφοι για να τυπωνεται καθε φορα που παιρνουν αδεια η στο τελος του χρονου εγω διαφωνω για πολλους λογους ενας ειναι αν μπη μεσα το ΣΕΠΕ και πει σε καποιον δωσμου τα/το βιβλια αδειων (μου εχει συμβει 3 φορες και δυο σε συναδελφο )τι θα πεις περιμενε να τα τυπωσω? και αν δεν ταχεις συμπληρωσει?και 2ο εγω θελω σε ενα φυλλο σε τυπου καρτελλα να βλεπω με μια ματια την γενικη εικονα των αδειων καθε εργαζομενου βεβαια καθε ενας εχει την γνωμη του και τον τροπο...του και παιρνει και το αναλογο ρισκο αυτο το κανουμε ολοι σε καποια περιπτωση και ειναι σεβαστο απο τους υπολοιπους .

Ναι , προκύπτουν

Αλλά ο νόμος τα ζητάει

Και το τυχόν στραβόξυλο, θα επιβάλει κυρώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
εεε ??? :lol:

τι ακριβως εννοεις ???

Αυτό που σου εξήγησαν περίπου πιο πάνω , μια ιδέα έριξα . ΠΧ έχεις την απόδειξη πληρωμης της εργαζόμενης Μανωλία Ευγενίδου- ειδικότητα_______ - αποδοχές αδειας ... - επίδομα αδείας κτλ

η οποία πήρε άδεια τον Αύγουστο (Μύκονο) . Στην απόδειξη πληρωμής γραφεις και το διάστημα και είσαι οκ .

Αν έχεις αμφιβολίες καταθέτεις (πριν απο κάθε έλεγχο) γραπτό αίτημα-ερώτημα στην αρμόδια επιθεώρηση εργασίας με συν.υπόδειγμα και ρωτάς αν είναι σωστό . Αν σου απαντήσουν πως δεν είναι σωστό (δεν θα το κάνουν γιατί δεν μπορούνε να το αιτιολογήσουνε) θα πρέπει να σου υποδείξουν τι να κάνεις (δεν θα το κάνουν γιατί δεν γνωρίζουν και γιατί είναι τεμπέληδες) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αυτό που σου εξήγησαν περίπου πιο πάνω , μια ιδέα έριξα . ΠΧ έχεις την απόδειξη πληρωμης της εργαζόμενης Μανωλία Ευγενίδου- ειδικότητα_______ - αποδοχές αδειας ... - επίδομα αδείας κτλ

η οποία πήρε άδεια τον Αύγουστο (Μύκονο) . Στην απόδειξη πληρωμής γραφεις και το διάστημα και είσαι οκ .

Αν έχεις αμφιβολίες καταθέτεις (πριν απο κάθε έλεγχο) γραπτό αίτημα-ερώτημα στην αρμόδια επιθεώρηση εργασίας με συν.υπόδειγμα και ρωτάς αν είναι σωστό . Αν σου απαντήσουν πως δεν είναι σωστό (δεν θα το κάνουν γιατί δεν μπορούνε να το αιτιολογήσουνε) θα πρέπει να σου υποδείξουν τι να κάνεις (δεν θα το κάνουν γιατί δεν γνωρίζουν και γιατί είναι τεμπέληδες) .

Καλημερα.

Αν & με ειχαν καλυψει οι συναδελφοι παραπανω, πρεπει να σου πω οτι με κατατοπισες πληρως, κυριως με τις παρενθεσεις σου... :)

Ευχαριστω! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημερα.

Αν & με ειχαν καλυψει οι συναδελφοι παραπανω, πρεπει να σου πω οτι με κατατοπισες πληρως, κυριως με τις παρενθεσεις σου... :)

Ευχαριστω! :lol:

Ξέρεις τι ειδικότητα έχει η εργαζόμενη Ευγενία Μανωλίδου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...