Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΛΑΘΟΣ ΠΟΣΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΙΚΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2009


mara

Ερώτηση

Καλημέρα συνάδελφοι

Το Σάββατο έκανα καταχωρήσεις σε μια εταιρία και διαπίστωσα ότι την 31/08/2009 από λάθος πληρώθηκαν εισφορές Ιουλίου κατά 180 ευρώ λιγότερα, μέσω Τραπέζης. Τι πρέπει να κάνω για να επανορθώσω & να συμφωνεί η ΑΠΔ? Θα πληρώσω τη διαφορά στο ΙΚΑ? Χρειάζεται και γνωστοποίηση και να πάρω πρωτόκολο?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Καλημέρα συνάδελφοι

Το Σάββατο έκανα καταχωρήσεις σε μια εταιρία και διαπίστωσα ότι την 31/08/2009 από λάθος πληρώθηκαν εισφορές Ιουλίου κατά 180 ευρώ λιγότερα, μέσω Τραπέζης. Τι πρέπει να κάνω για να επανορθώσω & να συμφωνεί η ΑΠΔ? Θα πληρώσω τη διαφορά στο ΙΚΑ? Χρειάζεται και γνωστοποίηση και να πάρω πρωτόκολο?

Ευχαριστώ.

Με την κατάθεση για πληρωμή των εισφορών Αυγούστου κατέθεσε 180 ευρώ επί πλέον και άσε να καταλογίσει τα πρόσθετα ο έλεγχος (όταν γίνει)

Δεν χρειάζεται γνωστοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Με την κατάθεση για πληρωμή των εισφορών Αυγούστου κατέθεσε 180 ευρώ επί πλέον και άσε να καταλογίσει τα πρόσθετα ο έλεγχος (όταν γίνει)

Δεν χρειάζεται γνωστοποίηση.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε παρόμοια περίπτωση παλαιότερα είχα κάνει και γνωστοποίηση η οποία δεν ξέρω κατά πόσον ήταν χρησιμη αφού πριν λίγο καιρό που ζήτησα έλεχγο από το ικα υπήρχε η διόρθωση στισ καταστάσεις του ικα για το λάθος που είχε γίνει παλαιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στέφανε

Το σωστότερο είναι αυτό που λές

Ομως αν δεν σκοπεύει να ζητήσει ενημερότητα μεχρι την καταβολή των εισφορών του Αυγούστου + 180 του Ιουλίου , δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα , και αποφεύγει την ταλαιπωρία επίσκεψης στο ΙΚΑ.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Το σίγουρο είναι ότι δε θα χρειαστώ ενημερότητα μέχρι 30/09, γιατί έχω ήδη αρκετές. Αν λοιπόν με την πληρωμή τέλος 9ου δεν θα έχω πρόβλημα στο μέλλον να μην τρέχω στο ΙΚΑ. Αλλιώς αν υπάρχει φόβος από 10ο να μην μου δίνουν ενημέρότητα τότε να το πάω & με χρήματα & με γνωστοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Χ.ΜΙΧΑΛΗΣ

Η γνώμη μου είναι για να μην μπέξεις με το ΙΚΑ σε μελλοντικές συναλλαγές κάνε κατάθεση στο ΙΚΑ το ποσό των 180,00 με τις τυχόν προσαυξήσεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Δεν χρειάζεται γνωστοποίηση.

Πιθανόν να σου ζητήσουν να υποβάλλεις μια απλή Υπεύθυνη Δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αφου ο Ιουλιος-Αυγουστος-Σεπτεβριος ειναι μια ΑΠΔ οπως σου ειπε και ο συναδελφος agrevelos πληρωσε για το αυγουστο +180ευρω και αστους σε τυχον ελεγχο να σου βγαλουν 7 ευρω το εκπροθεσμο για ενα μηνα η ΑΠΔ ετσι και αλλιως σαν συνολο θα συμφωνει η πληρωμη ηταν λαθος και σιγα μην το βρουν εγω το εχω κανει καποιες φορες δεν ειχα προβλημα ουτε με ενημεροτητα προβλημα θα υπηρχε αν ειχες υποβαλλει ΑΠΔ και τοβλεπες μετα π.χ ηταν στο ιουνιο εκει θα υπηρχε ασυμφωνια ΑΠΔ με το συνολο των τριων πληρωμων και ισως τους χτυπαγε και τοτε επρεπε να πας στο ΙΚΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...