Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πληρωμή εισφορών ενώ ο επιχειρηματίας έχει διακόψει από το επάγγελμα


ΗΡΑΚΛΕΙΟ 2810

Ερώτηση

Καλημέρα,

είχα εμπορικό κατάστημα και πλήρωνα τις εισφορές μου ανελλειπώς στο ταμείο εμπόρων.

Τον Ιούλιο του 1988 έκλεισα το κατάστημα και έκανα δήλωση αδράνειας στην εφορία το 1989.

Από το 1989 μέχρι το 1994 το κατάστημα είχε κλείσει και ίσχυε η αδράνεια.

Διακοπή στην εφορία έκανα το 1994.

Σήμερα μου ζητούν να πληρώσω εισφορές για το ΟΑΕΕ από το 2002 έως το 2009 και δεν γνωρίζω αν έρθουν χαρτιά

για να πληρώσω και για τα προηγούμενα χρόνια δηλαδή από το 1989 μέχρι το 2002.

Φυσικά δεν μπορώ να πληρώσω 22.000 ευρώ που μου ζητούν να πληρώσω για τα χρόνια 2002-2009

Τι μου προτείνετε να κάνω και πώς να κινηθώ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

μετά την διακοπή στην ΔΟΥ καταθέσατε αίτηση στο ταμείο εμπόρων για την διακοπή της επιχείρησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από την στιγμή που το ταμείο σας δεν γνωρίζει ότι διακόψατε τις δραστηριότητες την επιχείρησης σας είναι λογικό να σας ζητάει εισφορές.Θα πρέπει λοιπόν να μιλησετε με τον αρμόδιο υπάλληλο στο ταμείο εμπόρων και ανάλογα να πράξετε.Σε ότι αφορά τα προηγούμενα έτη απο το 2002 φαντάζομαι χωρίς να γνωρίζω ότι ίσως και να παραγράφονται.Πάντως θα πρέπει να γνωρίζετε ότι όταν θα έρθει η ώρα να καταθέσετε δικαιολογητικά για να πάρετε σύνταξη όλες τισ εκρεμμότητες σας με το ταμείο θα τις βρείτε μπροστά σας γι΄αυτό κινηθείτε άμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σαν αποδεικτικά στοιχεία έχω, το ενοικιαστήριο του καταστήματος του επόμενου από εμένα ενοικιαστή καθώς επίσης, και τα εκκαθαριστικά σημειώματα της εφορίας που από το 1989 και μετά δεν δηλώνω εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις παρά μόνο από μισθούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα πάτε στην ΔΟΥ στην οποία ανήκε παλιά η επιχείρηση και θα ζητήσετε από το μητρώο αντίγραφο της διακοπής (το δίνουν την ίδια στιγμή) αφού πρώτα συμπληρώσετε αν δεν κάνω λάθος το έντυπο Μ0 το οποίο παίρνετε από το μητρώο.Να έχετε μαζί σας και την ταυτότητά σας και μια φωτοτυπία αυτής όπως και το ΑΦΜ της επιχείρησης.Πιστεύω με το χαρτί της διακοπής και με ότι άλλο σας ζητήσουν απο τον ΟΑΕΕ να γλιτώσετε τα 22.000 EURO.Αλλά και πάλι μιλήστε πρώτα με τον ΟΑΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...