Προς το περιεχόμενο

Ν.3763/2009 Τι κόλπο είναι αυτό για περαίωση ΦΜΑΠ ενώ είχε πληρωθεί απο ΑΕ και μάλιστα σε τιμές αντικειμενικές


KABONTOROS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ήρθε εκκαθαριστικό σημείωμα για ΦΜΑΠ σε ΑΕ για υποβληθείσες δηλώσεις με προσαύαξηση στις

δηλωθήσες αντικειμενικές τιμές 10% και με καλεί εντός 10 ημερων να το αποδεχθώ αν φυσικά θέλω.

Τι σημαίνει τούτο,αφου οπως όριζε ο νόμος πλήρωσα κανονικά στις αντικειμενικές τιμές των ακινήτων.

Αν δεν το αποδεχθώ τι διαφορές μπορουν να βγάλουν αφου οι αντικειμενικές ισχυαν απο τότε που έκανα

τις δηλώσεις φμαπ ,απο που μπορούν να βρούν διαφορές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε παιδιά σε κανέναν άλλον δεν ήρθε το εκκαθαριστικό της περαίωσης για ΦΜΠΑ?Τόσο γκαντέμης

ε'ιμαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε δες εδώ:

Περαίωση εκκρεμών υποθέσεων ΦΜΑΠ

Την τακτοποίηση των εκκρεμών υποθέσεων φόρου μεγάλης ακίνητης περιουσίας αποφάσισε η ηγεσία του υπουργείου Οικονομικών, με στόχο αφενός την αποσυμφόρηση των εφοριών με υποθέσεις που εκκρεμούν εδώ και 10 χρόνια, αφετέρου την τόνωση των δημόσιων εσόδων.

Στη ρύθμιση αυτή υπάγονται οι εκκρεμείς υποθέσεις Φορολογίας Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας, οι οποίες αφορούν τα έτη 1997 έως και 2007 και συγκεκριμένα:

α. Υποθέσεις για τις οποίες έχει υποβληθεί δήλωση ΦΜΑΠ και δεν έχει εκδοθεί καταλογιστική πράξη, μέχρι την ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου (27/5/2009).

β. Υποθέσεις για τις οποίες έχει κοινοποιηθεί φύλλο ελέγχου, μέχρι την ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου.

γ. Υποθέσεις για τις οποίες δεν έχει υποβληθεί δήλωση ΦΜΑΠ, αλλά έχει εκδοθεί και καταχωριστεί στο οικείο βιβλίο φύλλο ελέγχου ή έχει κοινοποιηθεί φύλλο ελέγχου, μέχρι την ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου.

Αντίθετα, δεν υπάγονται στη ρύθμιση:

- Οι υποθέσεις για τις οποίες δεν έχει υποβληθεί δήλωση ΦΜΑΠ το οικείο έτος.

- Οι υποθέσεις για τις οποίες έχει υποβληθεί το οικείο έτος μερική δήλωση ΦΜΑΠ και δεν έχει ακολουθήσει η υποβολή αρχικής δήλωσης.

- Οι υποθέσεις για τις οποίες έχουν ασκηθεί εμπρόθεσμες ή εκπρόθεσμες προσφυγές και εκκρεμούν ενώπιον των διοικητικών δικαστηρίων.

Στους φορολογούμενους που έχουν εκκρεμείς υποθέσεις ΦΜΑΠ θα αποσταλεί από τον προϊστάμενο της εφορίας εκκαθαριστικό σημείωμα και, εφόσον αυτό γίνει αποδεκτό, η υπόθεση θα περαιώνεται οριστικά.

Παράλληλα, όσοι φορολογούμενοι το επιθυμούν μπορούν να ζητήσουν την υπαγωγή τους στη ρύθμιση μέχρι την 30ή Σεπτεμβρίου 2009.

Κατά την υπογραφή της πράξης υποχρεωτικά καταβάλλεται το 10% του οφειλόμενου φόρου μεγάλης ακίνητης περιουσίας. Η προθεσμία προσέλευσης και υπογραφής δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη των δέκα ημερών από την κοινοποίηση του εκκαθαριστικού σημειώματος περαίωσης ΦΜΑΠ.

Τα υπόλοιπα ποσά φόρου μεγάλης ακίνητης περιουσίας που περιλαμβάνονται στο εκκαθαριστικό σημείωμα περαίωσης, μετά την καταβολή του 10%, καταβάλλονται σε δώδεκα ίσες μηνιαίες δόσεις, όχι μικρότερες των 100 ευρώ, με εξαίρεση την τελευταία.

Σημειώνεται ότι οι φορολογούμενοι μπορούν να μην αποδεχτούν το εκκαθαριστικό σημείωμα της εφορίας, αλλά θα πρέπει να γνωρίζουν ότι στην περίπτωση που αποφασιστεί η διενέργεια τακτικού ελέγχου, τα ποσά που θα κληθούν να καταβάλουν θα είναι υψηλότερα ενώ σε αυτά θα συνυπολογιστούν πρόστιμα και προσαυξήσεις.

πηγή: kathimerini.gr (7-9-2009)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ ,αλλα λέω εγώ οτι αν δεν το αποδεχθώ ,τι γίνετε αφου οι δηλώσεις ΦΜΑΠ έχουν

σαν αξία τις αντικειμενικ΄ες αξίες τι διαφορές μπορούν να βγάλουν σε έλεγχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι αν έχει δηλωθεί το ακίνητο όπως είναι στην πραγματικότητα ή όπως έχει διαμορφωθεί -προσθήκες ή μετατροπές- και έχουν συνυπολογισθεί στην (αντικειμενική) αξία επί της οποίας υπολογιστηκε ο ΦΜΑΠ και τα τυχόν δικαιώματα, δεν μπορούν να "βρούν" τίποτα.

Όμως έχουμε διαπιστώσει ότι ακόμα και μεταξύ συμβολαίου και πραγματικότητας υπάρχει αρκετές φορές απόκλιση.

Γεγονός πού μας προβληματίζει στο ζήτημα της αποδοχής ή όχι του σημειώματος περαίωσης.

Μία άλλη παράμετρος είναι και ο τρόπος που θα πραγματοποιηθεί ο έλεγχος...

Εχω αντιμετωπίσει διαφορές εκτίμησης από τους ελεκτές.

Επί παραδείγματι ακινήτο που ενώ δηλώθηκε σαν υπόγειο -στην πραγματικότητα επρόκειτο για ημιυπόγειο- έκανε αυτοψία η ΔΟΥ και το χαρακτήρισε ισόγειο. Υπολόγισε τους φόρους σε άλλη αντικειμενική αξία και προέκυψαν διαφορές και προσαυξήσεις...

Ειλικρινά προβληματίζομαι περί της αποδοχής ή όχι του σημειώματος περαίωσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε εκκαθαριστικό σημείωμα για ΦΜΑΠ σε ΑΕ για υποβληθείσες δηλώσεις με προσαύαξηση στις

δηλωθήσες αντικειμενικές τιμές 10% και με καλεί εντός 10 ημερων να το αποδεχθώ αν φυσικά θέλω.

Τι σημαίνει τούτο,αφου οπως όριζε ο νόμος πλήρωσα κανονικά στις αντικειμενικές τιμές των ακινήτων.

Αν δεν το αποδεχθώ τι διαφορές μπορουν να βγάλουν αφου οι αντικειμενικές ισχυαν απο τότε που έκανα

τις δηλώσεις φμαπ ,απο που μπορούν να βρούν διαφορές?

κατά ένα περίεργο τρόπο ο έλεγχος ποτέ δεν έλαβε υπό ψητου το Φ.Μ.Α.Π .αυτό, σε όλους τους ελέγχους έκλεινε χωρίς να δίνουν μεγάλη σημασία. ποτέ δεν το κατάλαβα. ίσως τους μπερδεύανε τα φύλλα υπολγισμού.

άποψή μου εαν δεν έχει μεγάλη απόκλιση, ό,τι κλείνεις οριστικά είναι σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε και μένα σημειωμα απο τη ΔΟΥ ΦΑΕ Πειραιά και μου ζητάνε 1400 ευρώ για τα έξι έτη σκέφτομαι και εγώ να μην το αποδεκτώ γιατί οι αντικειμενικές μου έχω υπολογίσει είναι οι πραγματικές και ο φόρος έχει πληρωθεί κανονικά.

Τώρα τι έλεγχος μπορεί να γίνει μετά δεν ξέρω αλλά το θεωρώ κοροιδία να δίνουμε λεφτά για κάτι που έχουμε ήδη πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΛΑΒΕΙ ΕΚΚΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΙΩΣΗ ΤΗΣ 10ΕΤΙΑΣ ΣΕ ΠΕΛΑΤΗ

Ο ΝΟΜΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΥΠΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΑΙΩΣΗ

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΚΑΠΟΙΟ ΔΕΙΓΜΑ ΑΙΤΗΣΕΩΣ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Μολις ελαβα και εγω παρόμοιο εκκαθαριστικο...που μου ζητανε να πληρωσω 1300 ευρω...τσαμπα και βερεσε.....εκτος του πόσο @#$%^ αισθανομαι που με βαζουν να πληρωσω 2 φορες το ιδιο πραγμα σκεφτομαι σοβαρα να μην το αποδεχτω...δεδομενου οτι δεν εχω τιποτα να κρυψω...απο την αλλη με προβληματιζει τι "ελεγχο" θα κανουν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ελαβα και εγω παρόμοιο εκκαθαριστικο...που μου ζητανε να πληρωσω 1300 ευρω...τσαμπα και βερεσε.....εκτος του πόσο @#$%^ αισθανομαι που με βαζουν να πληρωσω 2 φορες το ιδιο πραγμα σκεφτομαι σοβαρα να μην το αποδεχτω...δεδομενου οτι δεν εχω τιποτα να κρυψω...απο την αλλη με προβληματιζει τι "ελεγχο" θα κανουν.....

Αν η δήλωση ΦΜΑΠ είχε συμπληρωθεί ορθά με τις σωστές αντικειμενικές κλπ, τότε να μην αποδεχθείς το σημείωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η δήλωση ΦΜΑΠ είχε συμπληρωθεί ορθά με τις σωστές αντικειμενικές κλπ, τότε να μην αποδεχθείς το σημείωμα.

Ευχαριστω Καρολε..... αυτο σκεφτομαι και εγω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...απο την αλλη με προβληματιζει τι "ελεγχο" θα κανουν.....

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Φαντάζομαι φύλλα υπολογισμού άλλα και αυτοψία για να διαπιστωθεί ότι το ακίνητο στο υπόψιν φύλλο υπολογισμού έχει τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, από τα οποία προέκυψε η αξία που αναγράψαμε στην δήλωση ΦΜΑΠ. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, λίγοι ήταν εκείνοι οι υπόχρεοι που συμπλήρωναν ορθά τη δήλωση ΦΜΑΠ. Θυμάμαι σκηνές απείρου κάλλους στις εφορίες κατά την υποβολή των δηλώσεων. Οι τιμές που βάζανε οι περισσότεροι ήταν άλλα αντι άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, λίγοι ήταν εκείνοι οι υπόχρεοι που συμπλήρωναν ορθά τη δήλωση ΦΜΑΠ. Θυμάμαι σκηνές απείρου κάλλους στις εφορίες κατά την υποβολή των δηλώσεων. Οι τιμές που βάζανε οι περισσότεροι ήταν άλλα αντι άλλων.

Καλησπέρα σας...

θα ήθελα να αναφέρω τα ακόλουθα...ήρθε στον αδερφό μου (και έπεται και το δικό μου σημείωμα αφού έχουμε τα ίδια δικαιώματα) από την ΚΑ το σημείωμα περαίωσης. (φυσικό πρόσωπο)

Για όλους τους υπόχρεους λοιπόν έχει μπεί αδιακρίτως 10% και καλούνται να πληρώσουν την διαφορά για να περαιώσουν.

Σε ερώτηση προς τον έφορο με το ακόλουθο παράδειγμα η απάντηση του ήταν πλήρως αφοπλιστική.

Αν για 1997-2007 η αξία ακινήτων ήταν 1500 και το όριο για υποβολή ΦΜΑΠ είναι 1000 πρέπει να φορολογηθείς για τα 500 της διαφοράς. Επιπλέον με την περαίωση γίνεται 1500*10% = 1650 και καλούμαστε να περαίωσουμε για 150 της διαφοράς (τα 10 έτη)

Ο πονηρίδης έστω ότι κακεντρεχώς αντί για 1500 έβαζε (αφού ο φορολογούμενος υπολογίζει την αξία όλα αυτά τα χρόνια)

1100. Αρα για 10 χρόνια φορολογείται για τα 100 της διαφοράς (1100-1000 = 100) και όχι τα 500. Για να περαιώσει γίνεται προσαύξηση 10% επί αυτού που δήλωσε (των 1100 αντί για 1500) άρα 1100 * 10% = 1210 (αντί του ορθού 1650). Δηλαδή η περαίωση αφορά 110 (όπως προέκυψε η διαφορά και όχι του 150). Το απλό παράδειγμα με κάνει να σκεφτώ ότι ο οποιοσδήποτε φέρθηκε δόλια ευεργετήθηκε αφού και μικρότερο ΦΜΑΠ πλήρωσε στα χρόνια και επιπλέον το ποσό της περαίωσης αφορά μικρότερο ποσό. Ο έφορος της ΚΑ αθηνών συμφώνησε μαζί μου....

Χωρίς να έχω προγενέστερα κάνει κάποια μορφή περαίωσης προσωπικά (φοβάμαι ότι πρόκειται για μεγάλη ψυχολογική πίεση στον φορολογούμενο ιδιαίτερα σε φυσικά πρόσωπα που φέρουν στην κατοχή τους ακίνητη περιουσία από τους γονείς τους) μου είναι πλήρως ασαφές ο έλεγχος που μπορεί να γίνει. (αρκεί να είμαστε εντάξει με το τεράστιο χαρτί υπολογισμού της αξίας ακινήτου και τις αντικειμενικές αξίες που είχαν τεθεί από το υπουργείο στα χρόνια???). Ο έφορος μου ανέφερε ότι γίνεται δειγματοληπτική εξέταση των δηλώσεων.

Φαντάζομαι ότι έχετε κάποια άποψη που θα μπορούσε να βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας...

θα ήθελα να αναφέρω τα ακόλουθα...ήρθε στον αδερφό μου (και έπεται και το δικό μου σημείωμα αφού έχουμε τα ίδια δικαιώματα) από την ΚΑ το σημείωμα περαίωσης. (φυσικό πρόσωπο)

Για όλους τους υπόχρεους λοιπόν έχει μπεί αδιακρίτως 10% και καλούνται να πληρώσουν την διαφορά για να περαιώσουν.

Σε ερώτηση προς τον έφορο με το ακόλουθο παράδειγμα η απάντηση του ήταν πλήρως αφοπλιστική.

Αν για 1997-2007 η αξία ακινήτων ήταν 1500 και το όριο για υποβολή ΦΜΑΠ είναι 1000 πρέπει να φορολογηθείς για τα 500 της διαφοράς. Επιπλέον με την περαίωση γίνεται 1500*10% = 1650 και καλούμαστε να περαίωσουμε για 150 της διαφοράς (τα 10 έτη)

Ο πονηρίδης έστω ότι κακεντρεχώς αντί για 1500 έβαζε (αφού ο φορολογούμενος υπολογίζει την αξία όλα αυτά τα χρόνια)

1100. Αρα για 10 χρόνια φορολογείται για τα 100 της διαφοράς (1100-1000 = 100) και όχι τα 500. Για να περαιώσει γίνεται προσαύξηση 10% επί αυτού που δήλωσε (των 1100 αντί για 1500) άρα 1100 * 10% = 1210 (αντί του ορθού 1650). Δηλαδή η περαίωση αφορά 110 (όπως προέκυψε η διαφορά και όχι του 150). Το απλό παράδειγμα με κάνει να σκεφτώ ότι ο οποιοσδήποτε φέρθηκε δόλια ευεργετήθηκε αφού και μικρότερο ΦΜΑΠ πλήρωσε στα χρόνια και επιπλέον το ποσό της περαίωσης αφορά μικρότερο ποσό. Ο έφορος της ΚΑ αθηνών συμφώνησε μαζί μου....

Χωρίς να έχω προγενέστερα κάνει κάποια μορφή περαίωσης προσωπικά (φοβάμαι ότι πρόκειται για μεγάλη ψυχολογική πίεση στον φορολογούμενο ιδιαίτερα σε φυσικά πρόσωπα που φέρουν στην κατοχή τους ακίνητη περιουσία από τους γονείς τους) μου είναι πλήρως ασαφές ο έλεγχος που μπορεί να γίνει. (αρκεί να είμαστε εντάξει με το τεράστιο χαρτί υπολογισμού της αξίας ακινήτου και τις αντικειμενικές αξίες που είχαν τεθεί από το υπουργείο στα χρόνια???). Ο έφορος μου ανέφερε ότι γίνεται δειγματοληπτική εξέταση των δηλώσεων.

Φαντάζομαι ότι έχετε κάποια άποψη που θα μπορούσε να βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παν

Είναι γεγονός ότι στην πλειονότητα των περιπτώσεων οι περαιώσεις γενικότερα βοηθούν τους "πονηρίδηδες", χρησιμοποιώντας το δικό σου χαρακτηρισμό. Το αυτό συμβαίνει και στην περίπτωση του ΦΜΑΠ.

Αν θεωρείς πως έχεις συμπληρώσει όλα αυτά τα χρόνια ορθώς τη δήλωση ΦΜΑΠ ( σωστή συμπλήρωση των φ. υπολογισμού, ορθή μεταφορά απο τους τίτλους ιδιοκτησίας κλπ ) δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

Στον Ν.3763/2009, όπου το Αρθρο 46 αφορά στην "Περαίωση εκκρεμών υποθέσεων Φόρου Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας", και στην διάταξη 11 αναγράφεται:

"11. Η ισχύς των διατάξεων του παρόντος άρθρου αρχίζει από τη δημοσίευση του νόμου αυτού και λήγει την 30ή Οκτωβρίου 2009."

Το εκκαθαριστικό σημείωμα μου επιδόθηκε (φυσικό πρόσωπο) στις 24/11/09

Εχει κάποιος ειδικός μια ιδέα και πρόταση επ'αυτού?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη charles  cicero
Μου ήρθε εκκαθαριστικό σημείωμα για ΦΜΑΠ σε ΑΕ για υποβληθείσες δηλώσεις με προσαύαξηση στις

δηλωθήσες αντικειμενικές τιμές 10% και με καλεί εντός 10 ημερων να το αποδεχθώ αν φυσικά θέλω.

Τι σημαίνει τούτο,αφου οπως όριζε ο νόμος πλήρωσα κανονικά στις αντικειμενικές τιμές των ακινήτων.

Αν δεν το αποδεχθώ τι διαφορές μπορουν να βγάλουν αφου οι αντικειμενικές ισχυαν απο τότε που έκανα

τις δηλώσεις φμαπ ,απο που μπορούν να βρούν διαφορές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ο υπολογισμος που εχεις κανει στις αντικειμενικες αξιες των ακινητων,ειναι ΣΩΣΤΟΣ,μην αποδεχθεις το σημειωμα περαιωσης.Μη αποδεχομενος δε το σημειωμα,μπορεις να γραψεις και το κειμενο που αναφερεις στην ερωτηση σου,οτι δηλαδη εχεις υπολογισει τις αντικ.αξιες συμφωνα κ.λ.π

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Στον Ν.3763/2009, όπου το Αρθρο 46 αφορά στην "Περαίωση εκκρεμών υποθέσεων Φόρου Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας", και στην διάταξη 11 αναγράφεται:

"11. Η ισχύς των διατάξεων του παρόντος άρθρου αρχίζει από τη δημοσίευση του νόμου αυτού και λήγει την 30ή Οκτωβρίου 2009."

Το εκκαθαριστικό σημείωμα μου επιδόθηκε (φυσικό πρόσωπο) στις 24/11/09

Εχει κάποιος ειδικός μια ιδέα και πρόταση επ'αυτού?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλησπερα , η Περαιωση του Φορου μεγαλης ακινητης πηρε παραταση μεχρι 30/4/2010 , το πληροφορηθηκα εχθες απο ελεγκτη της ΔΟΥ που πηγα για το ιδιο πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...