Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ


Επισκέπτης

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Όταν υπάρχει προστατευόμενο μέλος παιδί 2 ετών, αλλά είναι στο βιβλιάριο του πατέρα που έχει ΤΕΒΕ, δέχονται το παιδί με το πιστοποιητικό γέννησης, ώστε η μητέρα να πάρει επίδομα ανεργίας, έχοντας τα αντίστοιχα ένσημα του ΙΚΑ? Ή θα πρέπει να φαίνεται και το παιδί στο βιβλιάριο υγείας της μητέρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη glykoxamogelo

Ρε παιδιά πηγα στον οαεδ και μετα απο φασαρια μου ειπαν για τον τρόπο που μετρησαν περυσι το καλοκαιρι που έκανα αίτηση για ταμείο.

Απολύθηκα 30 Ιουνίου και κατέθεσα τα χαρτιά μου 1 Ιουλίου...Μέτρησαν λεει αν εχω 200 ενσημα την περίοδο 1/07/2007 - 30/04/2009 και αν εχω λιγοτερο 80 ενσημα τις περιοδους 1/07/2008 - 30/06/2009 και 1/07/2007 - 30/06/2008...Φέτος δλδ που απολύομαι πάλι 30/06/2010 θα μετρησω τα ίδια διαστήματα απλά οπου 2007 θα βάλω 2008 και οπου 2009 θα βαλω 2010?Ωστόσο εγω νόμιζα ότι αφαιρούσαν δύο τελευταίους μήνες και μετά πήγαιναν δύο χρονια πίσω...αλλά απο ότι φαίνεται δεν κάνουν αυτό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαίρεται.

Πήγα σήμερα για το επίδομα ανεργείας. Δουλεύω ωρομήσθιος σε τρία σχολεία. Λογικά σκεπτόμενος τους πήγα την απόλυση μόνο από το τελευταίο με ημερομηνία 30/6/2010. Μου ζήτησαν (με τσαμπουκά) και τις υπόλοιπες δύο απολύσεις οι οποίες είναιαπό το πρώτο σχολείο 6/6/2010 από το δεύτερο 21/6/2010.

Επειδή θέλω να βεβαιωθώ πριν τα σπάσω όλα εκεί μεσα... μπορείτε να μου πείτε εαν έχω δίκιο;

ευχαριστώ θερμά.

Γ.Π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαίρεται.

Πήγα σήμερα για το επίδομα ανεργείας. Δουλεύω ωρομήσθιος σε τρία σχολεία. Λογικά σκεπτόμενος τους πήγα την απόλυση μόνο από το τελευταίο με ημερομηνία 30/6/2010. Μου ζήτησαν (με τσαμπουκά) και τις υπόλοιπες δύο απολύσεις οι οποίες είναιαπό το πρώτο σχολείο 6/6/2010 από το δεύτερο 21/6/2010.

Επειδή θέλω να βεβαιωθώ πριν τα σπάσω όλα εκεί μεσα... μπορείτε να μου πείτε εαν έχω δίκιο;

ευχαριστώ θερμά.

Γ.Π.

κάνε το μ@λ@κ@ και πήγαινέ τους τις, γιατί θα σε ταλαιπωρήσουν...

και άσε τα γυαλιά καρφιά... έχεις σημαντικότερα πράγματα να κάνεις παρά να ασχολείσαι με ανεγκέφαλους καρεκλοκένταυρους και να χαλάς τη ζαχαρένια σου για αυτό το λόγο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλέ μου φίλε ευχαριστώ πολύ τόσο για την άμεση απάντησή σου, όσο και για αυτή την ίδια την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι έχω πιο σημαντικά πράγματα να κάνω όπως π.χ. να βρω δουλειά για του χρόνου γιατί από τα σχολεία πήραμε πόδι... κι ας δουλεύουμε 7 συνεχόμενα χρόνια εγώ κι άλλοι πολλά περισσότερα.

Ρητορικά όμως θέλω να σκεφτείς κι εσύ και οι υπόλοιποι φίλοι το εξής:

Η κυρία αυτή επειδή είναι σχεδόν με το ένα πόδι στη σύνταξη έχει καθαρές αποδοχές που φτάνουν τα 1100 -1200 € και σε αυτά προστίθενται έλεγχοι επιχειρήσεων, επιδόματα, εικονικές υπερωρίες κλπ και μέχρι πρότινος έφταναν οι αποδοχές της τις 2000€. Εγώ Ο.Κ σκεφτόμενος τον 20 μηνών γιο μου που λογικά θα με χρειάζεται δεν θα κάνω τίποτα. θα βρω τις απολύσεις και θα τις πάω. Κάποιος όμως θα πρέπει κάποτε να αντιδράσει...

Ευχαριστώ και πάλι.

Γ.Π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλέ μου φίλε ευχαριστώ πολύ τόσο για την άμεση απάντησή σου, όσο και για αυτή την ίδια την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι έχω πιο σημαντικά πράγματα να κάνω όπως π.χ. να βρω δουλειά για του χρόνου γιατί από τα σχολεία πήραμε πόδι... κι ας δουλεύουμε 7 συνεχόμενα χρόνια εγώ κι άλλοι πολλά περισσότερα.

Ρητορικά όμως θέλω να σκεφτείς κι εσύ και οι υπόλοιποι φίλοι το εξής:

Η κυρία αυτή επειδή είναι σχεδόν με το ένα πόδι στη σύνταξη έχει καθαρές αποδοχές που φτάνουν τα 1100 -1200 € και σε αυτά προστίθενται έλεγχοι επιχειρήσεων, επιδόματα, εικονικές υπερωρίες κλπ και μέχρι πρότινος έφταναν οι αποδοχές της τις 2000€. Εγώ Ο.Κ σκεφτόμενος τον 20 μηνών γιο μου που λογικά θα με χρειάζεται δεν θα κάνω τίποτα. θα βρω τις απολύσεις και θα τις πάω. Κάποιος όμως θα πρέπει κάποτε να αντιδράσει...

Ευχαριστώ και πάλι.

Γ.Π.

ΕΛΕΟΣ! Τι σχέση έχει ο μισθός της οποιαδήποτε υπαλλήλου με το αυτονόητο δηλαδή έχεις 2,3,5 εργοδότες συγχρόνως πρέπει να έχεις απο όλους την απόλυση για να πάρεις το επίδομα! Δηλαδή πως έπρεπε να διαπιστώσει η υπάλληλος ότι αυτή η απόλυση που της πήγατε ήταν η πιο πρόσφατη και όχι οι προηγούμενες δύο, έπρεπε να το μαντέψει; Άλλο αν δεν σας συμπεριφέρθηκε κόσμια και άλλο να κατηγορούμε κάποιον για τον μισθό που παίρνει, όταν ζητάει τα αυτονόητα δικαιολογητικά και έλεγχεται και ο ιδιος για τα επιδόματα που εγκρίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα

Εχω το εξης προβλημα με τα δικαιολογητικα για το επιδομα ανεργιας

Τα εχω μαζεψει ολα αλλα δεν μπορω να θεωρησω την βεβαιωση του εργοδοτη για τα ενσημα των τελευταιων 2 μηνων καθως ο εργοδοτης δεν εχει κανει μεταβολη εδρας μετα απο τη μεταφορα της εδω και 1 χρονο...

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω ή πρεπει να περιμενω να γινει η μεταβολη;

Ποσο καιρο παιρνει η μεταβολη της εδρας;

Λογικα δεν θα προλαβω και την προθεσμια του 7ημερου..

Τι θα χασω απ αυτο;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπερα

Εχω το εξης προβλημα με τα δικαιολογητικα για το επιδομα ανεργιας

Τα εχω μαζεψει ολα αλλα δεν μπορω να θεωρησω την βεβαιωση του εργοδοτη για τα ενσημα των τελευταιων 2 μηνων καθως ο εργοδοτης δεν εχει κανει μεταβολη εδρας μετα απο τη μεταφορα της εδω και 1 χρονο...

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω ή πρεπει να περιμενω να γινει η μεταβολη;

Ποσο καιρο παιρνει η μεταβολη της εδρας;

Λογικα δεν θα προλαβω και την προθεσμια του 7ημερου..

Τι θα χασω απ αυτο;

Ευχαριστώ

Μπορείτε να καταθέσετε τα υπολοιπα δικαιολογητικά και να εκκρεμεί η βεβαιωση να την πάρετε όταν την ετοιμάσετε,βέβαια δεν θα ολοκλήρωθει ο φάκελος αν δεν την πάρετε, άλλα τουλάχιστον δεν θα χάσετε μέρες πέραν του επταημέρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα

Εχω το εξης προβλημα με τα δικαιολογητικα για το επιδομα ανεργιας

Τα εχω μαζεψει ολα αλλα δεν μπορω να θεωρησω την βεβαιωση του εργοδοτη για τα ενσημα των τελευταιων 2 μηνων καθως ο εργοδοτης δεν εχει κανει μεταβολη εδρας μετα απο τη μεταφορα της εδω και 1 χρονο...

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω ή πρεπει να περιμενω να γινει η μεταβολη;ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ? ΝΑ ΠΑΣ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΗΛΕΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΔ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΣΦΡΑΓΙΣΟΥΝ. ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΕΣΥ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΗ ΑΥΤΟΣ ΝΟΜΙΜΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΕΔΡΑΣ

Ποσο καιρο παιρνει η μεταβολη της εδρας;

Λογικα δεν θα προλαβω και την προθεσμια του 7ημερου..

Τι θα χασω απ αυτο; ΑΠΛΑ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας και τους δυο

Φιλε fazexa πηγα και στα 2 υποκαταστηματα του ΙΚΑ, σε αυτο που ειναι και σε αυτο που θα πρεπε να ειναι, (Χαλανδρι και Μαρουσι) και δεν μου τα σφραγιζανε.

Μου ειπαν δεν θα παρουμε εμεις την ευθυνη κτλ.

Ειναι πραγματικα εξοργιστικο..

Ειναι παρανομος και δεν μπορω να προχωρησω την αιτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας και τους δυο

Φιλε fazexa πηγα και στα 2 υποκαταστηματα του ΙΚΑ, σε αυτο που ειναι και σε αυτο που θα πρεπε να ειναι, (Χαλανδρι και Μαρουσι) και δεν μου τα σφραγιζανε.

Μου ειπαν δεν θα παρουμε εμεις την ευθυνη κτλ.

Ειναι πραγματικα εξοργιστικο..

Ειναι παρανομος και δεν μπορω να προχωρησω την αιτηση...

Τι λενε μωρε πεστους οι μα.....ες εσυ πας καμμια ΑΠΔ ? βεβαιωση εργοδοτη πας και ζητας επικυρωση.βλακεια που αυτοι εχουν θεσμοθετησει ,και αν δεν παιρνουν την ευθυνη γιατι την καθιερωσαν ωστε να το επικυρωνουν? ας ισχυε κανονικα μονο η βεβαιωση του εργοδοτη. ειτε το ενα ΙΚΑ ειτε το αλλο ξερει αν ο εργοδοτης οταν συμπληρωθει το τριμηνο στηλει την ΑΠΔ ή καταβαλλει τις εισφορες? τι ευθυνη θα παρουν?ετσι δεν συμβαινει παντα? οταν το ΙΚΑ σου σφραγιζει ενσημα με βεβαιωση εργοδοτη και ο εργοδοτης μετα , δεν ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις του , ζητηθηκε ποτε ευθυνη απο καποιον στο ΙΚΑ? τι σε νοιαζει εσενα αν αυτος δεν εχει κανει αλλαγη εδρας? εσυ εργαζομενος εισαι και πας να κανεις την δουλεια σου ,δεν ωφειλεις να ξερεις ,ουτε και σε ενδιαφερει ,τι κανει ο εργοδοτης.ποιος νομος πεστους το λεει αυτο να στον δειξουν ? σε βαζουν εσενα ενδιαμεσο ωστε να<< εκβιαστει >> ο πρωην πλεον ερτοδοτης σου ,να πραξει τα νομιμα ?πηγαινε στον προϊσταμενο και μην μασας με τιποτα κανε τους ανω-κατω και πεστους να σου δωσουν χαρτι υπογεγραμμενο τον λογο που δεν εξυπηρετηθηκες. και στο φιναλε πεστους , ΤΟ ΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ? απλως τα υποκαταστηματα δημιουργηθηκαν για την πλησιστερη και γρηγοροτερη εξυπηρετηση εργοδοτων ,εργαζομενων, συνταξιουχων και γενικα του κοινου.δεν αλλος οργανισμος το ΙΚΑ χαλανδριου και του Αμαρουσιου.εσεις πεσε πληρωνεσθε απο τους δικους μου φορους και ζητε ,εγω πως θα ζησω αν δεν παρω τα 450 ψωροευρουδακια του ταμειου? αναγκη τους εχεις ποιοι ειναι ?ΙΚΑ ειναι,και εσενα μην πω τι μπορουν να σου κανουν .αντε γιατι με πιανει σιφιλι με κατι τετοια και τρελλενομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

εχω το εξησ προβλημα

ειμαι ανεργωσ εδω και

εναν χρονο και θα ειθελα

να μαθω αν μπωρο να παρο

καπιο βοηθημα. ειμαι 29 ετων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...