Jump to content
  • 0

ΔΑΝΕΙΣΜΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ - ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΣΤΗ ΔΟΥ - ΦΠΑ Η΄ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ


ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΛΜ
 Share

Question

Επειδή ταλαιπωρούμε από την ΔΟΥ, η οποία αρχικώς ζητούσε στο συμφωνητικό να περιγράφονται αναλυτικά οι αποδοχές του εργαζομένου, στην ένστασή μου ότι οι αποδοχές αλλάζουν συν κάποιες ώρες υπερεργασίας που μπορεί να προκύψουν, καταλήξαμε στην αναφορά του τρέχοντος μισθού και του ποσοστού των επιβαρύνσεων. Τώρα αφού πέρασε μήνας και πλέον, αφού προέκυψαν και οι άδειες, προέκυψε νέο θέμα για τον εαν έχει χαρτόσημο ή ΦΠΑ και είμαστε στο ψάξιμο.

Ερωτώ η σύμβαση έχει ΦΠΑ, αυτό είναι σίγουρο, από που προκύπτει και δεύτερον η σύμβαση μπορεί να πάει με τους τριμηνιαίους πίνακες; να ησυχάσω.

Link to comment
Share on other sites

2 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Από εμπειρία στην πράξη, δοκιμασμένη και ελεγμένη :

1) TΠΥ με ΦΠΑ. Καλό είναι στην σύμβαση μεταξύ των 2 επιχειρήσεων (και η οποία πρέπει να υπογράφεται και από τον εργαζόμενο) να ορίζεται η περιοδικότητα έκδοσης του στοιχείου και με την προυπόθεση "τα της χρήσεως στην χρήση".

2) Με τις τριμηνιαίες.

Επιπλέον εγώ είχα κάνει γνωστοποίηση (εννοείται λαμβάνοντας αρ. πρωτ.) και σε Επιθεώρηση Εργασίας και σε ΟΑΕΔ και σε ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

H πράξη υπάγεται στο ΦΠΑ γιατι αποτελει παραχώρηση δικαιώματος (απαιτεί από τον εργαζόμενο να παρέχει τις υπηρεσίες του σε άλλον εργοδότη)

περίπτωση α' , παραγραφος 1 άρθρου 8 κώδικα ΦΠΑ

(Γκλεζάκος θέμα 8.11 έκδοση 2006

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...