Jump to content

Η απαξίωση των εφοριακών υπαλλήλων, με τις «ευλογίες» του Υπουργείου Οικονομικών.

Recommended Posts

μεταξύ άλλων από τό άρθρο του αγαπητού Κώστα, που, δεν λέει τίποτα απολύτως εκτός από τα γνωστά ..λιβάνια..

"Η εικόνα αυτή των εφοριακών υπαλλήλων που έχει περάσει προς τα έξω, οφείλεται στο μεγαλύτερο βαθμό σε μια μικρή μερίδα επίορκων υπαλλήλων, η συμπεριφορά των οποίων συμπαρασύρει - στα μάτια του κόσμου - και τους ευσυνείδητους υπαλλήλους."

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&amp...p;dt=30/08/2009

Σωτήρη, καλησπέρα. Θα ήθελα να μου διευκρινίσεις με ποια έννοια χρησιμοποίησες τη λέξη "λιβάνια" στο προηγούμενο post σου, διότι έχει μεγάλη σημασία για μένα. Η λέξη λιβανίζω έχει διαφορετικές έννοιες γι αυτό και επιθυμώ τη διευκρίνιση αυτή.

Σωτήρη, καλησπέρα. Θα ήθελα να μου διευκρινίσεις με ποια έννοια χρησιμοποίησες τη λέξη "λιβάνια" στο προηγούμενο post σου, διότι έχει μεγάλη σημασία για μένα. Η λέξη λιβανίζω έχει διαφορετικές έννοιες γι αυτό και επιθυμώ τη διευκρίνιση αυτή.

Κώστα, κατ αρχάς δεν έχει να κάνει με τίποτα προσωπικό.

με τη δικιά μου κοσμοθεωρία, σχολίασα κάτι που διάβασσα.

το φίδι που γεννήθηκε κυρίως από τις "δημοκρατικές δυνάμεις" έχει γεννήσει προ πολλών ετών. τα αυγά έχουν σπάσει και τρώνε τώρα και, την μητέρα τους.

το λιβάνι, είναι το χαίδεμα (εξ άλλου, όπως προλάλησα, δεν γνωριζόμαστε και ως εκ τούτου είμαστε και οι δυο κατά τεκμήριο αθώοι).

υ.γ

από τα δημοσιεύματά σου έχω θετική αύρα για σένα.

με αγάπη sotiris x.

Guest KLEITOS

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ,TI ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΤΩΝ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ;

ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΤΙΣ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΕΕΘ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ

ΠΡΟΣΦΑΤΑ;

KLEITOS

Παντως εγω μεταξυ μας εχω τυχει σε ελγχους τουλαχιστον 30 διαφορετικων επιχειρησεων κατ επεκταση και με 30 διαφορετικους ελεγχτες και δεν εχω συναντησει ΚΑΝΕΝΑΝ μη επιορκο ολοι ανεξεραιτως μα οοολοι το τονιζω τα τσακωσαν.μαλλον δεν ειχα την τυχη να πεσω σε ευσυνειδητους? ή ειναι τοσο λιγοι?

Guest Επισκέπτης
Παντως εγω μεταξυ μας εχω τυχει σε ελγχους τουλαχιστον 30 διαφορετικων επιχειρησεων κατ επεκταση και με 30 διαφορετικους ελεγχτες και δεν εχω συναντησει ΚΑΝΕΝΑΝ μη επιορκο ολοι ανεξεραιτως μα οοολοι το τονιζω τα τσακωσαν.μαλλον δεν ειχα την τυχη να πεσω σε ευσυνειδητους? ή ειναι τοσο λιγοι?

Σαν αφελής, παιδαριωδώς θα'λεγα αφελής, αν τα ονοματεπωνυματάκια τους δημοσιεύοντο σε κάποια φυλλάδα, έγκριτη, άκριτη, free ή μη, κλπ, θ' άλλαζε κάτι; Κινδυνεύουμε μήπως από μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση; Θα γίνει καμιά διορθωτική κίνηση;

έχετε καμιά ιδέα;;;

drebin

Σαν αφελής, παιδαριωδώς θα'λεγα αφελής, αν τα ονοματεπωνυματάκια τους δημοσιεύοντο σε κάποια φυλλάδα, έγκριτη, άκριτη, free ή μη, κλπ, θ' άλλαζε κάτι;ΕΙΔΕΣ ΕΣΥ ΜΗΠΩΣ ΠΟΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙΑ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ?ΠΑΝΤΑ ΣΚΕΥΩΡΙΑ ΕΙΣ ΒΑΡΟΥΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Κινδυνεύουμε μήπως από μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση;ΔΥΣΦΗΜΕΙΣ ΤΟΝ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΝ ΗΔΗ ΔΥΣΦΗΜΙΣΜΕΝΟ Θα γίνει καμιά διορθωτική κίνηση;

έχετε καμιά ιδέα;;;

ΟΧΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΑΡΠΑΧΤΗΣ ΔΙΟΤΙ ΕΤΣΙ ΒΟΛΕΥΕΙ ΟΛΟΥΣ

Σαν αφελής, παιδαριωδώς θα'λεγα αφελής, αν τα ονοματεπωνυματάκια τους δημοσιεύοντο σε κάποια φυλλάδα, έγκριτη, άκριτη, free ή μη, κλπ, θ' άλλαζε κάτι;ΕΙΔΕΣ ΕΣΥ ΜΗΠΩΣ ΠΟΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙΑ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ?ΠΑΝΤΑ ΣΚΕΥΩΡΙΑ ΕΙΣ ΒΑΡΟΥΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Κινδυνεύουμε μήπως από μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση;ΔΥΣΦΗΜΕΙΣ ΤΟΝ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΝ ΗΔΗ ΔΥΣΦΗΜΙΣΜΕΝΟ Θα γίνει καμιά διορθωτική κίνηση;

έχετε καμιά ιδέα;;;

ΟΧΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΑΡΠΑΧΤΗΣ ΔΙΟΤΙ ΕΤΣΙ ΒΟΛΕΥΕΙ ΟΛΟΥΣ

Εχουμε ξανασυζητήσει το θέμα της τιμωρίας συνάδελφε στο παρελθόν.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...=35033&st=0

Κώστα, κατ αρχάς δεν έχει να κάνει με τίποτα προσωπικό.

με τη δικιά μου κοσμοθεωρία, σχολίασα κάτι που διάβασσα.

το φίδι που γεννήθηκε κυρίως από τις "δημοκρατικές δυνάμεις" έχει γεννήσει προ πολλών ετών. τα αυγά έχουν σπάσει και τρώνε τώρα και, την μητέρα τους.

το λιβάνι, είναι το χαίδεμα (εξ άλλου, όπως προλάλησα, δεν γνωριζόμαστε και ως εκ τούτου είμαστε και οι δυο κατά τεκμήριο αθώοι).

υ.γ

από τα δημοσιεύματά σου έχω θετική αύρα για σένα.

με αγάπη sotiris x.

Σωτήρη φίλε μου, σέβομαι την άποψη σου. Σε πληροφορώ όμως ότι μόνο τα αυτιά κάποιων δε χαϊδεύω.. Απεναντίας προσπαθώ να στηλιτεύω τα κακώς κείμενα. Ας μη βλέπουμε ώς εξιλαστήρια θύματα τους υπαλλήλους. Δεν είναι όλοι οι υπάλληλοι ίδιοι.

Η αλήθεια είναι πάντως πως όλοι μας και μάλιστα πολλές φορές το γράφουμε και στο φόρουμ , θεωρούμε τον ευατό μας ξερόλα και τους συναδέλφους της άλλης όχθης απλώς κάποιους άσχετους που μας εμποδίζουν .

Σας λέω λοιπόν ότι πλέον σχεδόν όλοι (τουλάχιστον από προσωπική πείρα μιλάω) είναι όχι απλά σε καλό επίπεδο από πλευράς γνώσεων αλλά υπάρχουν και παιδιά που είναι αστέρια στη δουλειά τους αλλά πολλές φορές "θάβονται" στο σύστημα .

Βεβαίως όπως σε όλα τα επαγγελμάτα υπάρχουν και άσχετοι , αλλά οι εξαιρέσεις δεν φτιάχνουν τον κανόνα .

Προσωπικά πιστεύω πάρα πολύ στη συνεργασία μεταξύ εφοριακών υπαλλήλων και λογιστών φοροτεχνικών (προσοχή μιλάω για συνεργασία και όχι για αλλησβερίση) , έχω μάθει πάαααααρα πολύ από αρκετές ερωτήσεις που κάνω στους εφοριακούς στα οποία πολλές φορές είχα λανθασμένη ερμηνεία και μέσα από τη συζήτηση και το διάλογο (που για να γίνει πρέπει να υπάρχει και η γνώση) βρήκα πολλές λύσεις .

Είναι απλό όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε .

Άλλωστε έχω προτείνει στην προσπάθεια που κάνουμε για την ομάδα σκέψης να μπορούν να συμμετέχουν και εφοριακοί υπάλληλοι .

ΥΓ Που σε ρε Κωστή .............. :D

Guest Επισκέπτης - Κωστας

Ποια συνεργασια βρε παιδια που ο καθενας εφοριακός εχει κανει το δικο του τμήμα -φεουδο

και γινονται βασιλεικοτεροι του βασιλεως ,νομοθετουν αποφασιζουνε με το ετσι το θέλω" μην μου πειτε για ενημενωμενους λογιστές " και τρεχουμε εμεις σαν τον Θου Βου για βλακιες τις δικές τους .

Για ποιους "συναδελφους " μου μιλατε που προσφατα με την εκτακτη εισφορα ο εφοριακος υπαλληλος στο εισοδημα σε οποιον πηγε μ αυτοτελη ποσα του λεγε εκανε λάθος ο λογιστής αυτος φταει που πληρωνεις 2.000 €

ή σε αλλη ΔΟΥ ο υπαλληλος στο μητρώο δεν ήθελε να σηκωσει το δακτυλακι του , δεν έκανε αντιστοιχισεις των ΚΑΔ

και με το ζωρη να την κανουμε ΜΟΝΟ μεσω taxis.

Τι να κανουμε δηλαδη καταγγελια στην καταγγελια και που στην επιθεωρηση τους .... γι αυτο μην μας πιπιλανε την αυτην καραμελα ..............

Βέβαια, εμείς οι λογιστές είμαστε οι αλάνθαστοι και οι μόνοι που φταίνε πάντα είναι οι εφοριακοί. Φαίνεται το επίπεδο πολλών συναδέλφων άλλωστε από τις ερωτήσεις που τίθενται στο φόρουμ. Και να σκεφτείτε ότι πάρα πολλές ερωτήσεις διαγράφονται...

Συλλήβδην προσάπτουμε κατηγορίες χωρίς ποτέ να μπούμε στον κόπο να εντοπίσουμε τη ρίζα του κακού. Χρειάζεται να κάνει ο καθένας την αυτοκριτική του κι έπειτα να εκτοξεύει μύδρους και λάσπη στον ανεμιστήρα.

Μόνο κάποιοι εφοριακοί "τα παίρνουν" ή είναι και κάποιοι λογιστές?

Βέβαια, εμείς οι λογιστές είμαστε οι αλάνθαστοι και οι μόνοι που φταίνε πάντα είναι οι εφοριακοί. Φαίνεται το επίπεδο πολλών συναδέλφων άλλωστε από τις ερωτήσεις που τίθενται στο φόρουμ. Και να σκεφτείτε ότι πάρα πολλές ερωτήσεις διαγράφονται...

Συλλήβδην προσάπτουμε κατηγορίες χωρίς ποτέ να μπούμε στον κόπο να εντοπίσουμε τη ρίζα του κακού. Χρειάζεται να κάνει ο καθένας την αυτοκριτική του κι έπειτα να εκτοξεύει μύδρους και λάσπη στον ανεμιστήρα.

Μόνο κάποιοι εφοριακοί "τα παίρνουν" ή είναι και κάποιοι λογιστές?

Εμ ποιοι τα δίνουν (Ενδιάμεσοι φορείς.....)...?????

Ωστόσο φίλε είναι δίκοπο μαχαίρι...... Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα..... Άμα δεν τα παίρνανε, δεν θα υπήρχε αλισβερίσι... Αλλά ΟΛΑ έτσι δεν δουλεύουν στην Ελλάδα...????

Είναι αλήθεια πως σημαντικό κομμάτι του λογιστικού σώματος πάσχει.

Επίσης πάσχει και μεγάλο κομμάτι εφοριακών. Μεγάλο πρόβλημα εφόρων αποτελεί η μη ύπαρξη ελεγκτών με γνώσεις.

Ωστόσο ο ιδιώτης ή ο επιτηδευματίας μπορεί να διαλέξει, έστω με διαφορετικό τίμημα, ετούτον ή τον άλλο λογιστή. Εφοριακό υπάλληλο όμως δεν μπορεί να διαλέξει (και συνήθως με εξαιρετικά υψηλό τίμημα, χωρίς να χωράνε πολλά-πολλά επί τούτου).

Αυτό συνιστά σοβαρή διαφορά. 'Η όχι ?

«Οι παρατηρηθείσες ελλείψεις στην εν λόγω Εφορία»,

σημειώνει ο οικονομικός επιθεωρητής στο πόρισμα ελέγχου που υπεβλήθη στον Γενικό Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης κ. Λ. Ρακιντζή, «προκαλούν σοβαρά προβλήματα δυσλειτουργίας, λαμβανομένου υπόψη του γεγονότος ότι στην αρμοδιότητά της υπάγονται τουριστικές επιχειρήσεις με μεγάλο ετήσιο κύκλο εργασιών». «Φαίνεται όμως», καταλήγει ο επιθεωρητής, «ότι η υπηρεσία αποτελεί και φορολογικό “πόλο έλξης” αφού διαπιστώθηκε ότι είχαν μεταφέρει την έδρα τους στην περιοχή ευθύνης της ίδιας ΔΟΥ επιχειρήσεις του τομέα των κατασκευών και των οικοδομικών υλικών, ναυπηγείων, πολυεθνικές επιχειρήσεις καθώς και εξωχώριες εταιρείες, παρά το γεγονός ότι οι κύριες εγκαταστάσεις τους βρίσκονται σε άλλα γεωγραφικά διαμερίσματα της χώρας».

Ρε τις κουφάλες τους λογιστές τι σκέφτηκαν πάλι ,

εκαναν μεταφορα εδρας στις επιχειρησεις , για να πάνε στις ΔΟΥ με τις ελλείψεις που προκαλουν σοβαρά προβλήματα δυσλειτουργίας ......

Ελλειψη που προκαλει δυσλειτουργία λέγεται πλέον η φουστια και η σαπίλα .

Ε ρε πλούτο αυτη η Ελληνική γλώσσα ...... απεριόριστο ......

Θα τρελλαθουμε τελείως με αυτα που διαβαζουμε ,

τελείως όμως .

Τελικά προσωπικά εμένα μέ κάλυψαν καί θα συμφωνήσω τους φίλους Κωστή και Στέφανο.

Το να παραδεχόμαστε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα αποτελεί το πρώτο βήμα. Αυτό όμως που πρέπει να γίνει στη συνέχεια κατά τη γνώμη μου είναι να προχωρήσουμε πιο βαθειά και να εντοπίσουμε την αιτία που προκαλεί το πρόβλημα. Η μανιχαϊστική θεώρηση των πραγμάτων δεν είναι η ενδεδειγμένη. Στο άρθρο που ανέβασα προχθές και που βρίσκεται στην κεντρική σελίδα, προσπάθησα - όσο ήταν δυνατόν και όσο μου επέτρεπε ο χρόνος που διέθετα- να παραθέσω κάποιες απόψεις μου. Θεωρώ πως τα προβλήματα ξεκινούν πάντα από την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Οικονομικών.Ουσιαστικά οι υπάλληλοι και οι εφοριακοί είναι αχυράνθρωποι της ηγεσίας. Για τα φαινόμενα διαφθοράς δίνω επίσης μια εξήγηση.

Εγώ Κώστα θα διαφωνήσω στο ποσοστό. Δεν θεωρώ ότι είναι μικρό το ποσοστό των εφοριακών " που τα παίρνουν" και είναι να το πω επιεικώς είναι "αγράμματοι". Το αντίθετο μάλιστα, το ποσοστό είναι μεγάλο όπως και αυτό στο δικό μας χώρο. Και πως να γίνει διαφορετικά, αφού η παιδεία είναι ανύπαρκτη στην Ελλάδα; Γιατί παιδεία δεν είναι να μαθαίνουμε να μετράμε και να αποστηθίζουμε νόμους και θεωρήματα, παιδεία είναι η ανάπτυξη του νού, η γνώση, η φαντασία, η εξέλιξη του ανθρώπινου είδους.Δεν πιστεύω ότι μπορεί να αλλάξει τίποτα σε αυτόν τον τόπο, ο οποίος δεν θυμίζει σε τίποτα αυτόν "των μεγάλων φιλοσόφων". Δεν είναι πλέον παρά ένα κακέκτυπο του διεθνισμού, της αλλοτρίωσης και εξαθλίωσης που επικρατεί παγκοσμίως. Και μην ξεχνάμε το βασικότερο. Για να είσαι σωστός πολίτης, θα πρέπει να είσαι πρώτα σωστός άνθρωπος, δεν είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους. Αν μέλημα σου είναι μόνο τα υλικά αγαθά, και αυτά διδάσκεις στα παιδιά σου κύρια με την ζωή σου, αν επιλέγεις τη σιγουριά από την εξίψωση, αν, αν...

Εγώ θα επιμένω. Μόνο τα παιδιά μας μπορούν να κάνουν την διαφορά, αν εμείς τους δώσουμε το περιθώριο και δεν φυλακίσουμε τα όνειρα τους, όπως φυλάκισαν τα δικά μας οι δικοί μας γονείς. Μόνο η "παιδεία" θα φέρει την αλλαγή, τίποτα άλλο. Μέχρι τότε δεν θα είμαστε παρά θύτες και θηράματα, ο Γέρος στο ποίημα του Καβάφη.

Για να είμαστε "τυπικοί"..

Το ποσοστό υπαλλήλων που τα "αρπάζει" είναι ανάλογο των επιχειρηματιών που φοροδιαφεύγουν..

και άρα είναι πρόθυμοι να τα "σπρώξουν".

Εγώ θα το θέσω σε άλλη βάση, απλοϊκή και απλοποιημένη ίσως, αλλά αληθινή. Όλα τα πράγματα, ειδικά στην Ελλάδα, λειτουργούν κομματικά, συντεχνιακά, δημοσιουπαλληλικά και πάει λέγοντας ... Αν ενδιαφερθεί/σκεφτεί ο δημόσιος υπάλληλος για μένα, έστω και να αρθρώσει μια λέξη, εγώ να τον νοιαστώ δέκα ... Αλλά δεν ...

Όταν πάω στην Δ.Ο.Υ. οι περισσότεροι εξ αυτών μου χαλάν τη μέρα και τη διάθεση ... Πρέπει να τους χαζογλείψω και να τους καλοπιάσω για να κουνηθούν και να κάνουν το αυτονόητο. Για συμπεριφορά να μην μιλήσω ... Σίγουρα δεν φταίνε προσωπικά οι ίδιοι για το γενικό χάλι, αλλά η ατμόσφαιρα είναι σχεδόν πάντα άθλια ...

Το λοιπόν, αυτοί κάνουν ότι κάνουν και αρπάζουν το 2χίλιαρο μηνιαίως και τα χοντρά πακέτα στις γιορτές, δίχως να ασχολούνται και να τρέχουν να καλύψουν τις ασφαλιστικές εισφορές τους. Μην ακούσω το κλασικό:"Mα πληρώνουν και μάλιστα πολλά". Ναι, αλλά εκ του ασφαλούς ... Με ένα αιώνιο εργοδότη που είναι εξαιρετικά δύσκολο να κλείσει το μαγαζί ...

Πως να το κάνουμε, το Δημόσιο είναι γάγγραινα και καθώς ο ιδιωτικός τομέας εν Ελλάδει ποτέ δεν στηρίχθηκε όπως έπρεπε, η κατάσταση καταντά κάθε μέρα και πιο δύσκολη.

Θα διαφωνήσω με την αγαπητή Ειρήνη στο σημείο όπου αναφέρει ότι τα παιδιά μας θα φέρουν την αλλαγή .....

Διαφωνώ κάθετα και οριζόντια , τα παιδιά θα μάθουν από εμάς , άρα αν εμείς είμαστε σκάρτοι τότε δυστυχώς σκάρτα θα βγούν και τα παιδιά .

Προσωπικά δε νιώθω να φυλάκισαν τα όνειρα μου οι δικοί μου , κάθε άλλο μάλιστα , από μικρός έβλεπα ότι θα πρέπει να βοηθάμε ο ένας τον άλλον και ότι το χρήμα δεν είναι το παν (για αυτό άλλωστε δε πρόκειται να κάνουμε ποτέ και πολλά λεφτά !! :D ) .

Δεν είμαστε δηλαδή παντελώς άχρηστοι σαν γενιά ....... :D

Κατά τα λοιπά επείδη κατηγορούμε ότι τα παίρνουν οι εφοριακοί , βεβαίως και κάποιοι ή αν θέλετε οι περισσότεροι (προσωπικά δεν έχω καμία τέτοια παράσταση) τα πέρνουν , ο ρόλος ο δικός μας σε αυτό ποίος είναι ? Εμάς δε μας συμφέρει να τα αρπάξει και να το παίξουμε και μάγκες στο πελάτη ????

Ελάτε τώρα , ας δούμε το νόμισμα και από τις δύο πλευρές . :D

Βεβαίως και υπάρχουν προβλήματα στις σχέσεις μας και στην αντιμετώπιση μας από πλευράς εφοριακών , αλλά άλλο αυτό και άλλο να τους βάζουμε όλους στο σωρό .

Το θέμα είναι ότι με τις αποφάσεις της Διοίκησης αυτοί που τα "λούζονται" είναι πρώτα πρώτα οι πολίτες και έπειτα εμείς με τους εφοριακούς .

Και επείδη διάβασα ότι μας κατηγορούν στο κόσμο , απλά θα πω πόσες φορές και εμείς δε κατηγορήσαμε στο κόσμο τους υπαλλήλους ????

Προσοχή ούτε εμείς χαίδεύουμε αυτιά , άλλωστε πολλές φορές έχουμε γράψει και τα αρνητικά , αλλά όπως έχει το σύστημα βρισκόμαστε και οι δυό πλευρές, που κακά τα ψέμματα για μένα είμαστε τα δεκανίκια-στηρίγματα της οικονομίας, αιχμάλωτα .

Θα διαφωνήσω με την αγαπητή Ειρήνη στο σημείο όπου αναφέρει ότι τα παιδιά μας θα φέρουν την αλλαγή .....

Διαφωνώ κάθετα και οριζόντια , τα παιδιά θα μάθουν από εμάς , άρα αν εμείς είμαστε σκάρτοι τότε δυστυχώς σκάρτα θα βγούν και τα παιδιά .

Προσωπικά δε νιώθω να φυλάκισαν τα όνειρα μου οι δικοί μου , κάθε άλλο μάλιστα , από μικρός έβλεπα ότι θα πρέπει να βοηθάμε ο ένας τον άλλον και ότι το χρήμα δεν είναι το παν (για αυτό άλλωστε δε πρόκειται να κάνουμε ποτέ και πολλά λεφτά !! :) ) .

Δεν είμαστε δηλαδή παντελώς άχρηστοι σαν γενιά ....... :)

Κατά τα λοιπά επείδη κατηγορούμε ότι τα παίρνουν οι εφοριακοί , βεβαίως και κάποιοι ή αν θέλετε οι περισσότεροι (προσωπικά δεν έχω καμία τέτοια παράσταση) τα πέρνουν , ο ρόλος ο δικός μας σε αυτό ποίος είναι ? Εμάς δε μας συμφέρει να τα αρπάξει και να το παίξουμε και μάγκες στο πελάτη ????

Ελάτε τώρα , ας δούμε το νόμισμα και από τις δύο πλευρές . :)

Βεβαίως και υπάρχουν προβλήματα στις σχέσεις μας και στην αντιμετώπιση μας από πλευράς εφοριακών , αλλά άλλο αυτό και άλλο να τους βάζουμε όλους στο σωρό .

Το θέμα είναι ότι με τις αποφάσεις της Διοίκησης αυτοί που τα "λούζονται" είναι πρώτα πρώτα οι πολίτες και έπειτα εμείς με τους εφοριακούς .

Και επείδη διάβασα ότι μας κατηγορούν στο κόσμο , απλά θα πω πόσες φορές και εμείς δε κατηγορήσαμε στο κόσμο τους υπαλλήλους ????

Προσοχή ούτε εμείς χαίδεύουμε αυτιά , άλλωστε πολλές φορές έχουμε γράψει και τα αρνητικά , αλλά όπως έχει το σύστημα βρισκόμαστε και οι δυό πλευρές, που κακά τα ψέμματα για μένα είμαστε τα δεκανίκια-στηρίγματα της οικονομίας, αιχμάλωτα .

Αποστόλη θα διαφωνήσω και γω με τη σειρά μου... :D

1. Δεν υπάρχει εν ζωή και εν δρασει μόνο η δική σου γενιά :D , και μην ξεχνάς αυτή τη στιγμή τον τόπο άλλες γενιές τον κυβερνάνε.

2. Τα όνειρα δεν είναι σώνει και καλά αλληλένδετα με την άποψη περί χρημάτων και αλληλοβοήθειας.

3. Η "παιδεία" για μένα δεν είναι ούτε κινητά, ούτε βιντεοπαιχνίδια και όλα αυτά τα σχετικά.

4. Το θέμα δεν είναι αν είμαστε άχρηστοι η όχι σαν γενιές, το θέμα είναι τι κάνουμε για το αύριο.

5.Το ότι η λέξη "δημόσιος υπάλληλος" έχει γίνει συνώνυμο του καρεκλάκια και της αρπαχτής, δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο.

6.Αν τα παιδιά μας ήταν ευτυχισμένα και δεν είχαμε στραγγαλίσει τα όνειρα τους όπως λες, τότε μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί το αλκοόλ και τα ναρκωτικά είναι σε έξαρση; Υπάρχει κάποιο όραμα και εγώ είμαι τυφλή και δεν το βλέπω;

Εμένα προσωπικά δεν μου κάνει καμμία εντύπωση που οι εφοριακοί και οι λογιστές ΄"τα παίρνουν"... Γιατί να αποτελέσουν εξαίρεση; Η γενική στάση ζωής στην οποία εκπαιδευόμαστε είναι τα "τα παίρνουμε" αδίστακτα και χωρίς ενοχές όλα. Λεφτά και ανθρώπους... Η στάση και η ανακοίνωση βέβαια του Υπουργείου είναι το λιγότερο για γέλια... Μου θυμίζει το ρητό "είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα".

Υστ. Όχι ότι δεν θα τα πάρει και αυτός που έδωσε το έργο στην περί ου ο λόγος ιδιωτική εταιρεία :D Για να ξέρουμε και τι λέμε. Στην Ελλάδα ζούμε.

Για να είμαστε "τυπικοί"..

Το ποσοστό υπαλλήλων που τα "αρπάζει" είναι ανάλογο των επιχειρηματιών που φοροδιαφεύγουν..

και άρα είναι πρόθυμοι να τα "σπρώξουν".

Σαφέστατα αρχηγέ... :D

Σε ενα διευθαρμένο κράτος

Σε ένα διευθααρμένο δημοσιο τομέα

το να ψ'αχνεις να βρεις εντιμο δημόσιο λειτουργό

ειναι σαν να ψάχνεις να βρεις

ψύλους στα άχερα ή

Ανθρωπο με το φανάρι του Διογένη

αυτο ισχύει και για μας και για τους συναδέλφους τις αντίπερας όχθης

γιατι την ευθύνη της διαφθοράς την έχει πρώτα και κύρια ο πολίτης που την αποδέχεται και δεν την καταγγέλει

και μετά αυτος που έμαθε να λειτουργεί με αυτήν

το κράτος βρομάει απο το κεφάλι

Ζημενς, Βατοπαίδι, ΔΕΗ, καλαμπόκια μεγάλα δημόσια εργα

εργολάβοι, πολιτικοί που κρύβονται πίσω απο εταιρίες εκμεταλευσης κοινοτικων προγραμμάτων και μια σειρα ακόμη πηγες παράνομης χρηματοδότησης κομματων, πολιτικών και δημόσιων υπαλλήλων

το θέμα δεν ειναι το ποσοστο

το θέμα ειναι ο τρόπος λειτουργείας του κράτους

χωρις λάδι δεν τσουλάει το κάρο, το αυτοκινητο, η μηχανή (και ειδικά αν ειναι κρατική)

όλα τα άλλα ειναι εκ του πονηρου

Φίλε a.a.,

Πάρε, μερικές απο τισ διαφωνίες μου :

1) Ο πολίτης που αποδέχεται και δεν καταγγέλει την διαφθορά, παύει να είναι πολίτης. Ηδη έχει γίνει υπήκοος ...

2) Δεν λέγεται Ζήμενς. Λέγεται Μίζενς ...