Jump to content

Τα νέα κόλπα των φοροφυγάδων. Με μηνύσεις θα απαντά η Εφορία

Recommended Posts

Τα νέα κόλπα των φοροφυγάδων. Με μηνύσεις θα απαντά η Εφορία

Η ΥΠΕΕ συνεχίζει να διενεργεί ελέγχους στις τουριστικές περιοχές

"Η" 28/8

Νέες μεθόδους φοροδιαφυγής αποκαλύπτουν οι έλεγχοι που διενεργεί η Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων στις τουριστικές περιοχές όπου η φοροδιαφυγή βρίσκεται σε έξαρση αφού περισσότερες από 6 στις 10 επιχειρήσεις εντοπίζονται με φορολογικές παραβάσεις.

Μετά την κατάργηση της έκδοσης των εντύπων παραγγελίας στα καταστήματα εστίασης (εστιατόρια, ταβέρνες, ουζερί κ.λπ.) πολλές από τις επιχειρήσεις αυτές εντοπίστηκαν είτε να μην εκδίδουν νόμιμες αποδείξεις είτε να ανακυκλώνουν αποδείξεις άλλων πελατών δηλαδή όσες αποδείξεις δεν παίρνουν από το τραπέζι οι πελάτες τις δίνουν σε άλλο τραπέζι. Με τον τρόπο αυτό, καταφέρνουν να μην κόβουν αποδείξεις, να κρύβουν από τη Εφορία έσοδα και να παρακρατούν τον ΦΠΑ.

Μηνύσεις

Για να αντιμετωπιστεί το φαινόμενο αυτό, η ΥΠΕΕ απειλεί με μηνύσεις όχι μόνο τους καταστηματάρχες που ανακυκλώνουν τις αποδείξεις αλλά και τους λογιστές και τους υπαλλήλους της επιχείρησης. Ειδικότερα, κατά τους ελέγχους οι ελεγκτές της ΥΠΕΕ θα ζητούν και τα στοιχεία των προσώπων που εμπλέκονται, μεταξύ αυτών των λογιστών των καταστημάτων και τους υπαλλήλους που ανακυκλώνουν τις αποδείξεις για να εξετάζεται ο βαθμός της συνεργίας αυτών, οι διοικητικές κυρώσεις και να υποβάλλεται ανάλογα με την περίπτωση μηνυτήρια αναφορά.

Μ.Β.

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=1...;pubid=14971149

ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΒΕΒΑΙΩΣ ΒΕΒΑΙΩΣ

Εμ πώς ο λογιστής φέρει την κύρια ευθύνη. Θα πρέπει να κάθεται όλες τις ώρες λειτουργείας του καταστήματος να βρίσκεται στην ταμειακή μηχανή και αυτός να εκδίδει τις αποδείξεις για κάθε προιόν. Τί λέμε τώρα. :rolleyes:

Νέες μεθόδους φοροδιαφυγής αποκαλύπτουν οι έλεγχοι που διενεργεί η Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων στις τουριστικές περιοχές όπου η φοροδιαφυγή βρίσκεται σε έξαρση αφού περισσότερες από 6 στις 10 επιχειρήσεις εντοπίζονται με φορολογικές παραβάσεις.

Μετά την κατάργηση της έκδοσης των εντύπων παραγγελίας στα καταστήματα εστίασης (εστιατόρια, ταβέρνες, ουζερί κ.λπ.) πολλές από τις επιχειρήσεις αυτές εντοπίστηκαν είτε να μην εκδίδουν νόμιμες αποδείξεις είτε να ανακυκλώνουν αποδείξεις άλλων πελατών δηλαδή όσες αποδείξεις δεν παίρνουν από το τραπέζι οι πελάτες τις δίνουν σε άλλο τραπέζι. Με τον τρόπο αυτό, καταφέρνουν να μην κόβουν αποδείξεις, να κρύβουν από τη Εφορία έσοδα και να παρακρατούν τον ΦΠΑ.

Τα νέα κόλπα των φοροφυγάδων;

Νέες μέθοδοι φοροδιαφυγής;

Μπήκα και εγώ να δω κάτι καινούριο, αλλά μπα στα ίδια και στα ίδια.

Ή η υπηρεσία ειδικών ελέγχων έπεσε χθές από τον Άρη ή κάποια καινούρια φορολόγηση μαγειρεύεται εν όψει των νέων μεθόδων φοροδιαφυγής!!! Και φυσικά ως μέτρο εκφοβισμού στην σέντρα ο λογιστής και πάλι!!

Η γραφικότητα και η ανικανότητα σε όλο της το μεγαλείο!

Βρε ουρτ!!! (που λέει και ο Κίμωνας)

Εγώ έιμαι εντάξει.

Καταχωρώ 3 φορές την ίδια απόδειξη ώστε να μην μου κάνουνε μήνυση.

Tα ρεζιλίκια δεν έχουν τέλος ... Το χάος δεν αντιμετωπίζεται με μηνύσεις και παραγόμενο εκφοβισμό. Χρειάζεται οργάνωση, μεθοδικότητα και σταθερούς, ξεκάθαρους και όσο το δυνατόν δικαιότερους φορολογικούς νόμους και πρακτικές!

Ρε όξω! Ούρτ!! :rolleyes:

Είναι πολύ απλά τα πράγματα .....

Δυστυχώς η Διοίκηση έχει χάσει κάθε έλεγχο και έχει βγει (παντελώς όμως) εκτός προϋπολογισμού (καλά δεν είναι κάτι νέο , τα μεγαλύτερα διπλά βιβλία είναι αυτά του προϋπολογισμού άλλωστε :lol: ) και προσπαθεί με σπασμωδικές κινήσεις να φοβερίσει το κόσμο .

Να τονίσω για μια ακόμη φορά ότι φέτος στην περιοχή μας δεχόμαστε πογκρόμ ελέγχων , αυτό δεν είναι καθόλου κακό γιατί είμαστε πάντα υπέρ του προληπτικού ελέγχου , αλλά κανείς φωστήρας δεν σκέφτεται ότι το 20ημέρο (τέλη Ιουλίου - Αρχές Αυγούστου) δεν είναι ενδεικτικό .......

Στο θέμα τώρα που αναφέρει ο Απόστολος , άλλη μια τρύπα στο νερό προσωπική άποψη , αφού θέλει να κλείσει φυλακή η Διοίκηση όλους του μη κ.Χριστοφοράκους & σια , δε μπορούμε εμείς να τις αλλάξουμε γνώμη , κανείς δε σκέφτεται όμως ότι αν πχ μια επιχείρηση έχει φοροδιαφύγει 1000 ευρώ (λέμε τώρα) ποίο θα είναι το Δημοσιονομικό κόστος κατάθεσης αγωγής και παρακολούθησης της .

Αν λοιπόν έχει τη φαεινή ιδέα να ξεκινήσει τις μηνύσεις και μάλιστα στους εργαζόμενους ή ακόμη και στους λογιστές θα γελάσει ο κάθε πικραμένος , γιατί εύκολα ο καθένας θα αντεπιτεθεί με αγωγή για συκοφαντική δυσφήμιση , διαφυγόντα κέρδη , ηθική βλάβη ακόμη και ασφαλιστικών μέτρων κατά του ΕΛληνικού Δημοσίου ..........

ΥΓ 1 Δουλείες με φούντες προβλέπει ο καζαμίας για τους Νομικούς !!!! :rolleyes:

ΥΓ 2 Μπορεί κάποιος από τη Διοίκηση να βρει την αιτία που προκαλεί την φοροδιαφυγή ???? Γιατί το πρόβλημα το εντοπίζουμε όλοι , αλλά δεν μπορούμε να το διορθώσουμε έτσι .

Βεβαίως υπάρχουν πολύ απλές και μάλιστα δίκαιες λύσεις και για το Κράτος αλλά και για τον φορολογούμενο , αλλά .......... :lol:

ΥΓ 3 Πόσο διαφορετικά θα ήταν , ακόμη και για το ίδιο το Κράτος , εάν δεν είχε κηρύξει πόλεμο κατά των λογιστών, αλλά τους αφουγκραζόταν και τους έδινε τις δυνατότητες (και μετά τις ευθύνες) για να γίνει η δουλειά τους σωστότερα .

Τρανταχτό παράδειγμα(ένα από τα πολλά) η αποτυχία του ΕΤΑΚ , που αν το είχαν αναλάβει οι Λογιστές θα είχε βγει και του 2009 ........

Αλλά δυστυχώς για την Διοίκηση αποτελούμε βάρος . :D

Το θέμα είναι ότι , τουλάχιστον προσωπικά, δεν έχω κουραστεί αλλά νιώθω τρομερή απογοήτευση που όλοι με θεωρούν βάρος , οι μεν πελάτες με βλέπουν σαν περιτό έξοδο (το οποίο εμείς σαν έσοδο δεν το βλέπουμε ποτέ στην ώρα μας) και το δε Κράτος σαν ένα αγκάθι στον πισινό του και προσπαθέι με 1002 τρόπους να μηχανευτεί πως θα μας βγάλει από τη μέση .

Αλήθεια γιατί κανείς από τη Διοικήση δεν πήρε σαν παράδειγμα αυτό που έκανε στην Ευρώπη (που πάντα αυτή έχουμε παράδειγμα όταν μας συμφέρει) και ειδικότερα στη Γαλλία ο Σαρκόζι, που ασκεί την πιο νεοφιλελεύθερη πολιτική , ο οποίος λόγω ακριβώς της κρίσης ΜΕΙΩΣΕ τους συντελεστές ΦΠΑ στο κλάδο αυτό ???????

Τέλος πάντω πολλά μπορούμε να πούμε και λύσεις να βρούμε , αλλά θα πάνε στο βρόντο .

ΘΑ κλείσω με αυτό , ας κάτσει οποιοσδήποτε καρεκλοκένταυρός στη θέση ένος επιχειρηματία είτε εστιατορίου είτε εμπορικού είτε οποιασδήποτε μικρής και μικρομεσαίας επιχείρησης και μετά θα δούμε ποία η άποψη του . :rolleyes:

..πιστεύω ότι, η κάθε μορφής εξουσίας είναι μια ασύζυγος.

όσο περισσότερο διαρκεί η σχέση, τόσο πιο πολύ φαντασιώνεσαι τα στήθια της γειτόνισας απέναντι.

μέχρι που θα την κάνεις γκόμενα και αυτήν (τη γειτόνισα) και θα ανακαλύψεις ότι τα στήθια της ...άλλης γειτόνισας πιο πέρα είναι πιο sexy.. κ.ο.κ

συμπέρασμα.

θέλω να αλλάζω συνεχώς γειτόνισα... (εξουσία)

..πιστεύω ότι, η κάθε μορφής εξουσίας είναι μια ασύζυγος.

όσο περισσότερο διαρκεί η σχέση, τόσο πιο πολύ φαντασιώνεσαι τα στήθια της γειτόνισας απέναντι.

μέχρι που θα την κάνεις γκόμενα και αυτήν (τη γειτόνισα) και θα ανακαλύψεις ότι τα στήθια της ...άλλης γειτόνισας πιο πέρα είναι πιο sexy.. κ.ο.κ

συμπέρασμα.

θέλω να αλλάζω συνεχώς γειτόνισα... (εξουσία)

Το πρόβλημα φίλε Σωτήρη είναι ότι δυστυχώς πάσχουμε από γειτόνισσες :D:lol::D .

Από την μια μεριά η κυρά Μαρία , τετράπαχη , με ζάχαρο ,χοληστερίνη και στα πρόθυρα εμφράγματος,

Από την άλλη μεριά η Βασούλα , μητέρα 4 παιδιών και περιφέρεια 4 τετ.μέτρων , κουτσαίνει και λίγο ,

και από την άλλη μεριά -την φτώχεια μου μέσα ,που λεφτά για ρετιρέ - ο ακάλυπτος.

Που να κοιτάξεις γύρω σου , μαύρη απογοήτευση. :rolleyes::lol::lol:

Εγω παντως παιδια δεν ξερω τι διαπιστωσατε εσεις καπου αλλου τον Αυγουστο βρισκομουν στο Αλεποχωρι Μεγαρων εφαγα σε ολες τις ταβερνες και ΚΑΜΙΑ δεν μου εφερε οχι ανακυκλουμενη ( μαλλον ειναι τοσο λιγες και αυτες που εξαντλουνται γρηγορα )αλλα ουτε καν το πρωην προχειρο μπακαλοδευτερο και καποια στιγμη διερωτηθηκα εκπληκτος και ειπα τι γινεται ρε παιδια εδω ουτε ΕΝΑΣ μα ουτε ΕΝΑΣ και κυριολεκτω δεν πτοειθηκε και δεν φοβαται ωστε να συμορφωθη τουλαχιστον τωρα στην αρχη στο νεο νομο? και το ωραιο ειναι οτι σε κανεναν απο αυτους δεν ημουν Λογιστης ωστε να δικαιολογηθουν οι αθλιοιοιοιοιοι που δεν ελεγχουν κανεναν και ειδικα σε τουριστικες περιοχες οτι εγω τους υπεδειξα σαν συμβουλος τους την μεθοδο της αρπαχτης αλλα μαλλον οι ιδιοι κανουν αρπαχτες ευλογωντας ετσι και νομιμοποιωντας την πατεντα και στις ταβερνες και αυτοι σου λενε γιατι να κοψω ρε φιλε αφου με τον παρα μου μαμω και την Κυρα μου?

αντε καλο κουραγιο να χωνεψουμε και αυτο

δεν ξερω αλλα κανω μια σκεψη

μηπως θα πρέπει να τις ζητάμε και μεις ????

ετσι μου ηλθε τωρα

ετσι κι αλλιως εκπτωση δεν παιρνουμε στον λογαριασμο

στην εφορία περνάει

εκτακτη εισφορά πληρώσαμε κάμποσει απο μας

λέω μηπως θα επρεπε να τις ζητάμε εμεις αν δεν μας τις δινουν

και απο τις ταβερνες και απο τις ομπρέπες στην παραλία και απο όπου αλλου πάμε