Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πηγές συγκριτικών στοιχείων τιμών μίσθωσης ακινήτων


επισκέπτη Renegade

Ερώτηση

Αν και το θέμα ελάχιστα έχει να κάνει με την φορολογία, οπότε κινδυνέυω να βρεθώ εκτός θέματος, γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω διαθέσιμα συγκριτικά στοιχεία για το κόστος μίσθωσης ακινήτων ανά τ.μ. μιας συγκεκριμένης περιοχής (οικίες και καταστήματα);

π.χ. στον Χ δρόμο του Πειραιά ποια είναι η μέση τιμή μίσθωσης των καταστημάτων ανά τ.μ.;

Έχω ήδη απευθυνθεί στην Εθνική Στατιστική Υπηρεσία, στους κατά τόπους εμπορικού συλλόγους/εμπορικά επιμελητήρια και εισέπραξα αρνητικές απαντήσεις και στις δυο περιπτώσεις, πράγμα που ομολογώ με εξέπληξε.

Σκέφτηκα προς στιγμήν να απευθυνθώ στης αρμόδιες Δ.Ο.Υ. των περιοχών μου ενδιαφέρουν, αλλά άπαξ και η υποβολή του μισθωτηρίου γίνεται στην Δ.Ο.Υ. που υπάγεται ο εκμισθωτής/μισθωτής υποθέτω πως ο κόπος μου θα είναι χαμένος.

Έχω ακούσει/διαβάσει ότι μεγάλες εταιρείας στον χώρο του real estate κάνουν τέτοιες έρευνες αλλά για να μου παρέχουν στοιχεία αυτό θα πρέπει να γίνει στο πλαίσιο μιας "εκτίμησης", κατά συνέπεια θα αναγκαστώ να πληρώσω για μια υπηρεσία που προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει.

Γνωρίζει κανείς που αλλού θα μπορούσα να απευθυνθώ; Κάθε πρόταση δεκτή!

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ψάχνεις να βρεις διαθέσιμα συγκριτικά στοιχεία για το κόστος μίσθωσης ακινήτων ανά τ.μ. μιας συγκεκριμένης περιοχής (οικίες και καταστήματα).

Ποιά υπηρεσία θα μπορούσε να έχει τέτοια στοιχεία;

Δηλώνει κανένας τι ενοίκιο εισπράττει ή πληρώνει κάπου αλλού εκτός ΔΟΥ; Όχι βέβεια.

Αλλά και στην ΔΟΥ να πας (αν και οι δηλώσεις δεν λένε πάντα την αλήθεια) δεν θα σου πουν διότι υπάρχει το φορολογικό απόρρητο, αλλά και ο τρόπος επεξεργασίας δεν είναι προσανατολισμένος σε αυτή την κατεύθυνση. Δηλαδή οι δηλώσεις δεν ομαδοποιούνται ώστε να δώσουν τέτοια στατιστικά στοιχεία.

Πέρα από αυτά δεν βλέπω πως μπορείς να αξιοποιήσεις τέτοιες πληροφορίες αν υπήρχαν. Όλα έχουν να κάνουν με την προσφορά και τη ζήτηση, και φυσικά με την πραγματική αξία του ακινήτου, την ανάγκη που έχει ο ενοικιαστής και τις απαιτήσεις του ιδιοκτήτη.

Οι μόνοι που ίσως σε βοηθήσουν είναι οι μεσίτες ακινήτων (real estate κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ψάχνεις να βρεις διαθέσιμα συγκριτικά στοιχεία για το κόστος μίσθωσης ακινήτων ανά τ.μ. μιας συγκεκριμένης περιοχής (οικίες και καταστήματα).

Ποιά υπηρεσία θα μπορούσε να έχει τέτοια στοιχεία;

Δηλώνει κανένας τι ενοίκιο εισπράττει ή πληρώνει κάπου αλλού εκτός ΔΟΥ; Όχι βέβεια.

Αλλά και στην ΔΟΥ να πας (αν και οι δηλώσεις δεν λένε πάντα την αλήθεια) δεν θα σου πουν διότι υπάρχει το φορολογικό απόρρητο, αλλά και ο τρόπος επεξεργασίας δεν είναι προσανατολισμένος σε αυτή την κατεύθυνση. Δηλαδή οι δηλώσεις δεν ομαδοποιούνται ώστε να δώσουν τέτοια στατιστικά στοιχεία.

Πέρα από αυτά δεν βλέπω πως μπορείς να αξιοποιήσεις τέτοιες πληροφορίες αν υπήρχαν. Όλα έχουν να κάνουν με την προσφορά και τη ζήτηση, και φυσικά με την πραγματική αξία του ακινήτου, την ανάγκη που έχει ο ενοικιαστής και τις απαιτήσεις του ιδιοκτήτη.

Οι μόνοι που ίσως σε βοηθήσουν είναι οι μεσίτες ακινήτων (real estate κλπ).

Αυτό που με ενδιαφέρει σε πρώτη φάση είναι να συγκρίνω την τιμή στην οποία εκμισθώνω τα ακίνητα μου με τα στατιστικά δεδομένα της αντίστοιχης περιοχής, αν υπάρχουν, κάτι που διαφέρει σημαντικά απο το να απευθυνθώ σε μεσίτη/εκτιμητή ο οποίος θα μου παρέχει μια υποκειμενική εκτίμηση σύμφωνα με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των ακινήτων μου και τις δυνατότητες τις αγοράς την συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Ακόμα, μιας και μίλησες με οικονομικούς όρους (προσφορά/ζήτηση), αν υποθέσουμε ότι η αγορά των ακινήτων είναι ανταγωνιστική, τίθεται σημαντικό θέμα διαστρέβλωσης της πληροφόριας και συνακόλουθα του ίδιου του ανταγωνισμού άπαξ και (α) ουδείς μπορεί να έχει άμεση και αξιόπιστη πληροφόρηση για τις πραγματικές επικρατούσες τιμές μίσθωσης/αγοράς (όπως εγώ καλή ώρα) και (β) υπάρχει μια αγορά, αυτή των μεσιτών, που συμμετέχει ενεργά στην διαμόρφωση των τιμών και ειδικότερα στην διατήρηση τους πάνω απο τα πραγματικά επίπεδα της αγοράς, τόσο συγκεντρωτικά, όσο και κατα περίπτωση.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χωρίς να είμαι κα πολύ σίγουρος για τα παρακάτω (ας με διορθώσουν όσοι γνωρίζουν περισσότερα):

Παλαιότερα (πότε<_< το Υπουργείο Οικονομικών είχε συνδέσει την αντικειμενική αξία των ακινήτων με την μισθωτική αξία των ακινήτων ορίζοντας ότι το ετήσιο δηλούμενο μίσθωμα πρέπει να είναι μεταξύ του 4,5% έως 6% της αντικειμενικής αξίας. Νομίζω όμως ότι ο κανόνας αυτός δεν εφαρμόσθηκε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΝΟΜΟΣ 2238/1994 Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος ΦΕΚ Δημοσίευσης: Α151 (Κωδικοποιημένος μέχρι τον : 3763/2009)

Αρθρο 22

Ακαθάριστο εισόδημα

1. Ακαθάριστο εισόδημα, προκειμένου για οικοδομή που εκμισθώνεται, είναι το μίσθωμα που έχει συμφωνηθεί. Σε περίπτωση που δεν προσάγεται το συμφωνητικό ή άλλο στοιχείο που μπορεί να αποδείξει τη συμφωνία ή αν τα συμφωνητικά ή τα αποδεικτικά στοιχεία που προσάγονται εμφανίζουν μίσθωμα που είναι δυσαναλόγως κατώτερο σε σχέση με τη μισθωτική αξία της οικοδομής, ο προσδιορισμός του εισοδήματος που προκύπτει από αυτή γίνεται αφού αυτή συγκριθεί με άλλες οικοδομές που εκμισθώνονται κάτω από παρόμοιες συνθήκες. Θεωρείται ότι υπάρχει περίπτωση δυσανάλογου μισθώματος, σε σχέση με τη μισθωτική αξία της οικοδομής, όταν η μισθωτική αξία της είναι ανώτερη από το μίσθωμα που δηλώνεται σε ποσοστό δεκαπέντε τοις εκατό (15%) τουλάχιστον του μισθώματος αυτού.

Ειδικώς, το εισόδημα αυτό δεν μπορεί να είναι μικρότερο από το τριάμισι τοις εκατό (3,5%) της αξίας του ακινήτου, που εκμισθώνεται και χρησιμοποιείται ως κατοικία, όπως η αξία αυτή προσδιορίζεται, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 41 του ν.1249/1982, για τις περιοχές που ισχύει κάθε φορά το σύστημα αυτό.

Ο φορολογούμενος μπορεί να αμφισβητήσει τον καθορισμό της μισθωτικής αξίας αυτού του ακινήτου, εφόσον από εξαιρετικούς λόγους, που ανάγονται αποκλειστικά στους παράγοντες που επηρεάζουν τη μισθωτική αξία του, αυτή είναι μικρότερη από το τριάμισι τοις εκατό (3,5%) της πιο πάνω αξίας του. Η επίκληση των λόγων αυτών, καθώς και η προσαγωγή των σχετικών αποδεικτικών στοιχείων γίνεται με την προσφυγή, η οποία ασκείται από το φορολογούμενο, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του οικείου οικονομικού έτους. Αν ο φορολογούμενος λάβει το εκκαθαριστικό σημείωμα μετά την 31η Δεκεμβρίου του οικείου οικονομικού έτους, η προσφυγή ασκείται μέσα στις προθεσμίες που ορίζονται στο άρθρο 66 του ν.2717/1999 (ΦΕΚ 97 Α').

Ισχυρισμοί που δεν περιέχονται στην προσφυγή αυτή δεν μπορούν να προβληθούν παραδεκτώς ενώπιον του αρμόδιου διοικητικού πρωτοδικείου, εκτός αν η όψιμη προβολή τους κρίνεται από το διοικητικό πρωτοδικείο αποχρώντως δικαιολογημένη.

2. Σε περίπτωση που η οικοδομή κατοικήθηκε από τον ιδιοκτήτη της, το ετήσιο ακαθάριστο εισόδημα αυτής δεν μπορεί να είναι μικρότερο από το τριάμισι τοις εκατό (3,5%) της αξίας του ακινήτου, όπως αυτή προσδιορίζεται ως το γινόμενο των εξής παραγόντων:

α) Της κύριας επιφάνειας της οικοδομής, στην οποία προστίθεται και ποσοστό είκοσι τοις εκατό (20%) της επιφάνειας των αποθηκευτικών χώρων, καθώς και των χώρων στάθμευσης αυτοκινήτων που ενδεχόμενα υπάρχουν στην οικοδομή - κατοικία.

β) Της τιμής ζώνης για τις περιοχές που ισχύει το αντικειμενικό σύστημα προσδιορισμού της αξίας των ακινήτων ή της τιμής εκκίνησης για τις λοιπές περιοχές, οι οποίες ισχύουν κατά την 1η Ιανουαρίου κάθε έτους, όπως αυτές ορίζονται από τις διατάξεις των άρθρων 41 και 41α του Ν.1249/1982 (ΦΕΚ 43 Α').

γ) Του διορθωτικού συντελεστή, ο οποίος, ανάλογα με την τιμή ζώνης ή εκκίνησης του ακινήτου ορίζεται ως ακολούθως:

Τιμή ζώνης ή εκκίνησης

για κάθε τετραγωνικό μέτρο

Συντελεστής

Μέχρι 440 ευρώ 1,10

Πάνω από 440 έως 734 ευρώ 1,20

Πάνω από 734 έως 1.174 ευρώ 1,30

Πάνω από 1.174 ευρώ 1,40

δ) Του συντελεστή παλαιότητας. Ως συντελεστής παλαιότητας λαμβάνεται αυτός που ισχύει κάθε φορά στη φορολογία κεφαλαίου για τον προσδιορισμό της αξίας κτιρίων με βάση την τιμή ζώνης. Το τεκμαρτό μίσθωμα μιας ή περισσότερων εξοχικών κατοικιών υπολογίζεται σε κάθε μία από αυτές για τρεις (3) μήνες το έτος. Οι διατάξεις των τεσσάρων τελευταίων εδαφίων της προηγούμενης παραγράφου, εφαρμόζονται ανάλογα και στην περίπτωση αυτή.

3. Σε περίπτωση που η οικοδομή χρησιμοποιήθηκε με άλλον τρόπο από τον ιδιοκτήτη, το νομέα, τον επιφανειούχο, τον επικαρπωτή κ.λπ. ή με τη συγκατάθεση αυτού κατοικήθηκε ή χρησιμοποιήθηκε με άλλο τρόπο από τρίτο, χωρίς αντάλλαγμα, το ακαθάριστο εισόδημα βρίσκεται ύστερα από τη σύγκρισή της με άλλες οικοδομές που εκμισθώνονται, πάντως το ετήσιο ακαθάριστο εισόδημα που καθορίζεται με αυτό τον τρόπο δεν μπορεί να είναι ανώτερο από το πέντε τοις εκατό (5%), ούτε μικρότερο από το τριάμισι τοις εκατό (3,5%) της αξίας του ακινήτου, όπως η αξία αυτή προσδιορίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 41 του Ν.1249/1982.

Ειδικά για τις περιοχές που δεν ισχύει το αντικειμενικό σύστημα προσδιορισμού της αξίας των ακινήτων, το ετήσιο ακαθάριστο εισόδημα δεν μπορεί να είναι ανώτερο από το τέσσερα τοις εκατό (4%) της πραγματικής αξίας της οικοδομής κατά το χρόνο της φορολογίας. Στην περίπτωση αυτή εφαρμόζονται αναλόγως οι διατάξεις των τεσσάρων τελευταίων εδαφίων της παρ. 1.

Ωστόσο, αυτά είναι φορολογικά...

Το πιο πιθανό να μην έχουν καμία απολύτως σχέση με τα πραγματικά δεδομένα...

Η συνηθέστερη των περιπτώσεων, κόβει απόδειξη για 1.500 - 2.000 ετήσιο ενοίκιο και τα υπόλοιπα είναι χωρίς απόδειξη.... αν κόβουν δλδ... Τρέχα γύρευε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω παλι επετρεψε μου να μην καταλαβαινω οταν ΔΕΝ προκειται για δωρεα παραχωρηση ή ιδιοχρηση ΓΙΑΤΙ το ψαχνεις το κοστολογεις και το νοικιαζεις εγω παντως δεν ξερω ουτε ακουσα ΠΟΤΕ καμια επαγγελματικη στεγη ή κατοικια να νοικιαζεται σε τετοια τιμη που να θεωρειται φτηνη και να αμφισβητηθηκε ειτε απο την ΔΟΥ ειτε απο ενοικιαστη εσεις εχετε ακουσει? ολα πανακριβα και με ορους νοικιαζονται ειδικα σε καποιες περιοχες οπως Γλυφαδα ,Κηφησια ,Βουλα,Πεντελη ΚΛΠ,ΚΛΠ πληρωνεις και την περιοχη ενω σε αυτον κοστισε το ιδο να το φτιαξει οσο κοστισε το ιδιο διαμερισμα Π.Χ. σε εναν στη Νικαια ή στο Κερατσινι για αυτο εξαλλου καθε ενας σκεπτεται και λεει ειδικα οταν προκειται για κατοικια οτι το ενοικιο αντιστοιχει με δοση τραπεζης οποτε καλλιτερα να παρω δανειο και τα δινω στην Τραπεζα για τον ευατο μου παρα να τα δινω για νοικι και να χανονται.

αν ομως μιλας για ιδοχρηση ή δωρεα παραχωρηση εγω εχω εφαρμοσει πολλακις τα πιο κατω και ποτε δεν αμφισβητηθηκαν απο την ΔΟΥ.γιατι νομιζεις αυτοι ξερουν τι τους γινεται?

Το ακαθάριστο εισόδημα βρίσκεται ύστερα από την σύγκριση του συγκεκριμένου ακινήτου, με άλλα που εκμισθώνονται υπό παρόμοιες συνθήκες. Το ετήσιο ακαθάριστο εισόδημα, που καθορίζεται μ’ αυτόν τον τρόπο, δε μπορεί να είναι μικρότερο από το 3,5%, ούτε μεγαλύτερο από το 5% της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου, ή του 4% της πραγματικής αξίας αυτού, όπως προσδιορίζεται στη φορολογία κεφαλαίου (μεταβιβάσεις, κληρονομιές κ.λ.π).β) Το εισόδημα και ο τρόπος φορολογίας του ακινήτου εξαρτάται από τη χρήση του και όχι από τον χαρακτηρισμό του σύμφωνα με τις πολεοδομικές διατάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

@FAZEXA

Παρεξηγήθηκα γιατί με την χρήσιμη κατά τα άλλα παρέμβαση του ΚΠ βγήκαμε εκτός θέματος.

Τα συγκριτικά στοιχεία που ανέφερα ότι ψάχνω στην αρχική δημοσίευση μου τα χρειάζομαι (α) για να τα συγκρίνω με το μίσθωμα ενός εμπορικού ακινήτου που εκμισθώνω, αφού είναι ο μοναδικός αξιόπιστος τρόπος να επιβεβαιώσω την υποψία μου ότι το μίσθωμα είναι χαμηλό για τα δεδομένα της περιοχής του, ακόμα και με τιμές «κρίσης» και (β) για να ξέρω που πρέπει να κυμανθούν οι απαιτήσεις μου σε περίπτωση νέας μίσθωσης.

Σε ότι αφορά το ελάχιστο μίσθωμα, ένας επί πολλά χρόνια μισθωτής μου δυσκολεύεται να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του απέναντι μου και θέλω να τον διευκολύνω μειώνοντας του το μίσθωμα για κάποιο διάστημα – χωρίς όμως να έχω πρόβλημα με την εφορία – ώστε να μην τον χάσω και μαζί με αυτόν το μίσθωμα σε μια τόσο δύσκολη εποχή.

Τα περί προχειρότητας και ασχετοσύνης στις εφορίες τα γνωρίζω καλά, αλλά προτιμώ να τα αγνοώ και να είμαι τυπικός ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το ελαχιστο 3,5% της αντιικειμενικης αφορα μισθωσεις κατοικιων

υπαρχει καποιο αντιστοιχο ποσοστο για τις επαγγελματικες μισθωσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...