Προς το περιεχόμενο

Μαζική Ταυτοποίηση Ασφαλισμένων-Νέα Ηλεκτρονική υπηρεσία του ΙΚΑ


doctor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αθήνα, 05 Αυγούστου 2009

Μαζική Ταυτοποίηση Ασφαλισμένων

Για την καλύτερη εξυπηρέτηση των Εργοδοτών στη χρήση των Ηλεκτρονικών Υπηρεσιών το ΙΚΑ διαθέτει μια νέα υπηρεσία.

Με τη νέα υπηρεσία οι εργοδότες μπορούν να ταυτοποιούν στοιχεία μητρώου των απασχολουμένων τους με τα στοιχεία που υπάρχουν στο μητρώο ασφαλισμένων που τηρεί το ΙΚΑ.

Στόχος αυτής της υπηρεσίας είναι να βοηθήσει τους εργοδότες να συμπληρώνουν στην ΑΠΔ τα ορθά στοιχεία μητρώου των ασφαλισμένων.

Για τη χρήση της υπηρεσίας επιλέγετε Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες και στη συνέχεια Μαζική Ταυτοποίηση Ασφαλισμένων.

****

Το μενού για την ως άνω υπηρεσία είναι αυτό:

https://www.ika.gr/gr/secure/massident/home.cfm

Δίνεις username και password της εταιρείας και μπαίνεις μέσα.

Εκεί σου λέει να ανεβάσεις κάποιο αρχείο και έχει και ανάλυση των βασικών ελέγχων του αρχείου: https://www.ika.gr/gr/secure/massident/miFi...oad_checks.html

Δεν βρήκα όμως πουθενά πως δημιουργείς το αρχείο ή κάποιο υπόδειγμα γραμμογράφησης.

Ξέρει κανείς κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβου ρε Θανάσ'!

Μα δεν τους έκανε μια ΑΠΔ, π.χ. μια επανυποβολή της τελευταίας ή κάποιος έλεγχος κατά την αποστολή της; Τέλος πάντων, επειδή δεν έχω και γνώσεις προγραμματισμού θα υποκύψω και σ'αυτό το βίτσιο του ΙΚΑ... Άλλωστε όλο και κάποιος διαγωνισμός θα έγινε και γι'αυτό (you know what I mean...)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια ακομη φορα εμεις οι λαλακες θα τους ξελασπωσουμε

Απορω γιατι δεν μας μονιμοποιουν τουλαχιστον να παρουμε και το εφ απαξ

Αει σιχτιρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΜΑΣ , ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σελίδα 7 του παραπάνω αρχείου στο Α/Α 2 (ΑΡ.ΜΗΤΡΩΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ) βάζουμε τον ΑΜΕ Εργοδότη.

Επί της διαδικασίας: Ο ΑΜ ΙΚΑ δεν είναι υποχρεωτικός, ο ΑΦΜ δεν είναι υποχρεωτικός, ο ΑΜΚΑ δεν είναι υποχρεωτικός, ίντα διάολο τσεκάρουνε στο ΙΚΑ ήθελα και να κάτεχα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το καταλαβαίνω ο σκοπός αυτού είναι να στείλουμε στο ΙΚΑ ό,τι στοιχεία του εργαζομένου έχουμε, το ΙΚΑ να τον ταυτοποιήσει και να μας επιστρέψει (πώς;;;B) τα πλήρη πραγματικά στοιχεία του εργαζομένου όπως τα έχει καταχωρήσει αυτό, ώστε να μπορέσουμε να τα διορθώσουμε στα δικά μας αρχεία ώστε να μην υπάρχουν διαφορές.

Δεν εξηγούν όμως όλη την διαδικασία.

Μένει να δοκιμάσει ο πρώτος την όλη διαδικασία και να μας πεί τα αποτελέσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής όσα έστειλα είναι σωστά και μου γράφει ότι απλά εστάλη το αρχείο. Θα στείλω κάποιο αρχείο με σκόπιμο ορθογραφικό λάθος και θα δω τι θα μου απαντήσει το τέρας...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής όσα έστειλα είναι σωστά και μου γράφει ότι απλά εστάλη το αρχείο. Θα στείλω κάποιο αρχείο με σκόπιμο ορθογραφικό λάθος και θα δω τι θα μου απαντήσει το τέρας...!

Τσαχπινογαργαλιάρη........ B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-Γιώργος-
Μέχρι στιγμής όσα έστειλα είναι σωστά και μου γράφει ότι απλά εστάλη το αρχείο. Θα στείλω κάποιο αρχείο με σκόπιμο ορθογραφικό λάθος και θα δω τι θα μου απαντήσει το τέρας...!

Δημήτρη, έστειλες ένα αρχείο ανά εργαζόμενο;

Μήπως μπορείς να "ανεβάσεις" τη φόρμα που έχεις φτιάξει;

Υ.Γ.: Μπράβο κουράγιο κατακαλόκαιρα!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...