Προς το περιεχόμενο

ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ Ο.Ε


επισκέπτη anastasios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΣΑΣ!ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ GUS ΚΑΙ ΝΕΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΕΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΜΙΑΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΣΕ Ο.Ε. ΠΑΤΕΡΑΣ ΑΤΟΜΙΚΗ. ΔΥΟ ΚΟΡΕΣ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ 25% Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ.ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΕΜΠΟΡΙΑ ΜΙΚΡΟΦΩΝΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ.

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ Ο.Ε ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΒΩ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα με δύο εταίρους και εισφορά μετρητών.

Μπορείς να το κατεβάσεις και να το χρησιμοποιήσεις σαν υπόδειγμα. Θα χρειαστεί φυσικά να το διαμορφώσεις για τις ανάγκες της δικής σου περίπτωσης.

_____________________O.E.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΣΑΣ!ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ GUS ΚΑΙ ΝΕΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΕΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΜΙΑΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΣΕ Ο.Ε. ΠΑΤΕΡΑΣ ΑΤΟΜΙΚΗ. ΔΥΟ ΚΟΡΕΣ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ 25% Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ.ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΕΜΠΟΡΙΑ ΜΙΚΡΟΦΩΝΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ.

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ Ο.Ε ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΒΩ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ;

Τα καταστατικά πρέπει συντάσονται από δικηγόρους.

Καλές επιτυχίες στην δουλειά σου και γερό στομάχι. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον grzokas. Τα καταστατικά πρέπει να συντάσονται από δικηγόρους.

Καλή σταδιοδρομία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-grcreep-

ΦΙΛΕ ΑΝΑΣΤΑΣΙΕ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ .ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ Α.Ε &Ε.Π.Ε ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ Η' ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ.ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΕΙ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΟΕ

Όντως η υποχρέωση δημιουργίας καταστατικών από δικηγόρους ή συμβολαιογράφους αφορά Ε.Π.Ε. ΚΑΙ Α.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εξακολουθώ να έχω διαφορετική άποψη.

Γρηγόρη δεν είναι απαραίτητο το καταστατικό να συντάσσεται μόνο απο δικηγόρο .Ούτε η παρουσία συμβολαιογράφου είναι απαραίτητη , παρά μόνο σε περιπτώσεις που απο το νόμο απαιτείται κάτι τέτοιο ( όπως επι εισφοράς ακινήτου άρθρα 158 και 369 Α.Κ. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρηγόρη, συμφωνώ μ' αυτό που λες, αλλά θα το έθετα διαφορετικά.

Δεν είναι απαραίτητο από το νόμο, αλλά πρέπει να συντάσεται από δικηγόρο, για να διασφαλίζει τα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα συμφέροντα των εταίρων.

Άλλο το τι γίνεται στην πράξη.

Από την άλλη, πόσοι άσχετοι συμπληρώνουν φορολογικές δηλώσεις κλπ.

Τουλάχιστον οι λογιστές δεν είναι άσχετοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρηγόρη, συμφωνώ μ' αυτό που λες, αλλά θα το έθετα διαφορετικά.

Δεν είναι απαραίτητο από το νόμο, αλλά πρέπει να συντάσεται από δικηγόρο, για να διασφαλίζει τα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα συμφέροντα των εταίρων.

Άλλο το τι γίνεται στην πράξη.

Από την άλλη, πόσοι άσχετοι συμπληρώνουν φορολογικές δηλώσεις κλπ.

Τουλάχιστον οι λογιστές δεν είναι άσχετοι.

Δημήτρη και με το ταμείο νομικών τί γίνεται?

Παίρνεις τηλέφωνο έναν φίλο δικηγόρο να σου δώσει τον κωδικό του για να κάνεις την πληρωμή?

Άλλο αν ξέρουμε κάποια πράγματα και άλλο αν έχουμε δικαίωμα να το κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Γρηγόρη,

Καλό είναι το καταστατικό να είναι συμβολαιογραφικό έγγραφο και ο λογιστής να συμμετέχει όσον το συνατόν λιγότερο στην σύνταξη του. Γλυτώνει έτσι και τυχόν επικρίσεις ή σχόλια όταν θα αρχίσουν οι εταίροι να τα "σπάνε".

Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις όπου είναι υποχρεωτικό εκ του νόμου το καταστατικό να είναι συμβολαιογραφικό έγγραφο, όταν για παράδειγμα εισφορά εταίρου περιλαμβάνει και εμπράγματο δικαίωμα επί ακινήτου (άρθρο 369 Α.Κ.)

Συνοψίζοντας, θα έλεγα ότι καλό είναι το κατασταικό ΟΕ να συντάσσεται από δικηγόρο ενώπιον συμβολαιογράφου και ο λογιστής ας κάνει αυτά για τα οποία τον προσλαμβάνει ο πελάτης του να κάνει.

Με εκτίμηση,

Στέφανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν θα "σπάνε" ή οχι οι εταίροι όπως ανέφερε ο Στέφανος δεν νομίζω οτι έχει να κάνει με το αν θα συνταχθεί το καταστατικό απο δικηγόρο ή λογιστή. Πιστεύω πως με την πρέπουσα προσοχή δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Άλλωστε υπάρχουν "έτοιμα" καταστατικά που οι δικηγόροι απλά αλλάζουν τα στοιχεία και κάποιες άλλες μικροαλλαγές. Δεν είμαι λοιπόν της άποψης όπως ανέφερα και παραπάνω , πως πρέπει να συντάσσονται απαραίτητα απο δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΤΑΧΘΕΙ ΑΠΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ,ΑΛΛΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ ,ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ,ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΣ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΑΜΟΙΒΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΤΑΧΘΕΙ ΑΠΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ,ΑΛΛΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ ,ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ,ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΣ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΑΜΟΙΒΗ.

Ε!όχι και δικαστικός επιμελητής για μια απλή Ο.Ε....

Αν υπάρχει η ανάλογη αμοιβή τα κάνει ο λογιστής αν δεν θέλει να πληρώσει ο πελάτης πάνε σε ενα δικηγόρο λες και ξεμπερδεύεις.

Εκτός βέβαια αν πρόκειται για εταιρεία με μεγάλο βαθμό δυσκολίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή stoik, δεν ειναι δουλειά του λογιστή να τρέχει στις υπηρεσίες που προανέφερα.Τουλαχιστον στον τόπο μου αυτην την διαδικασία ακολουθούμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το  αν θα "σπάνε" ή οχι οι εταίροι όπως ανέφερε ο Στέφανος δεν νομίζω οτι έχει να κάνει με το αν θα συνταχθεί το καταστατικό απο δικηγόρο ή λογιστή.  Πιστεύω πως με την πρέπουσα προσοχή δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Άλλωστε υπάρχουν "έτοιμα" καταστατικά που οι δικηγόροι απλά αλλάζουν τα στοιχεία και κάποιες άλλες μικροαλλαγές. Δεν είμαι λοιπόν της άποψης όπως ανέφερα και παραπάνω , πως πρέπει να συντάσσονται απαραίτητα απο δικηγόρο.

Να πω την "αμαρτία" έχω συντάξει και εγώ καταστατικό, πρόβλημα δεν είχα, απλά είναι καλύτερα να το κάνει δικηγόρος γιατί μπορεί να υπάρξουν κάποιες παραλήψεις και αν προκύψουν διαφωνίες μεταξύ των εταίρων να πάρει και εμάς η "μπάλα". Δεν το θεωρώ καθόλου απίθανο το γεγονός να βρεθεί κάποιος μπλεγμένος από κάποια παράληψη ή αμέλεια. Και αν γίνουν όλα αυτά ο δικηγόρος δεν θα σου την "χαρίσει"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώντας το θέμα παρεμβαίνω για να τοποθετηθώ .

Από το νόμο υποχρεωτικά συμβολαιογραφικό έγγραφο πάνω σε σχέδιο δικηγόρου είναι το καταστατικό της ΑΕ και ΕΠΕ

Επίσης κάποια καταστατικά ΟΕ που και αυτά από το νόμο είναι συμβολαιογραφικά έγγραφα (τα παραδείγματα που αναφέρθηκαν αλλά και οι ΟΕ συστεγασμένων φαρμακείων και ίσως και άλλα που δεν γνωρίζω)

Το καταστατικό της ΟΕ αλλά και ΕΕ είναι ιδιωτικό έγγραφο . Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να το συντάξει ο οποιοσδήποτε . Επειδή όμως είναι κατά βάσει νομικό έγγραφο το συντάσσουν στην πράξη δικηγόροι αλλά πολλές φορές και λογιστές . Ολοι έχουμε δει καταστατικά δικηγόρων που περισσότερο γεννούν παρά λύνουν προβλήματα , καταστατικά λογιστών που καλύπτουν πλήρως τις ανάγκες των εταιρειών που συστήνονται και το ανάποδο . Μην ξεχνάμε ότι στα οικονομικά πανεπιστήμια διδασκόμαστε αστικό δίκαιο . Που σημαίνει ότι έχουμε τις βασικές γνώσεις για να συντάξουμε ένα τέτοιο έγγραφο αλλά και την πείρα .

Μια άλλη παράμετρος όμως λέει , για να βάλλω και την οικονομίστικη πλευρά , ότι σχεδόν ποτέ δεν πληρωνόμαστε όσο πληρώνονται οι δικηγόροι για την σύνταξη ενός τέτοιου εγγράφου . Ας προσέχαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή stoik, δεν ειναι δουλειά του λογιστή να τρέχει στις υπηρεσίες που προανέφερα.Τουλαχιστον στον τόπο μου αυτην την διαδικασία ακολουθούμε....

Πάει ο βοηθός λογιστής στον δικό μου τόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα και θα συμφωνήσω με την απάντηση του συναδέρφου Χαλκιδέου. Το αστικό δίκαιο είναι απο τα πιο "ζωντανά" δίκαια και η εφαρμογή του στη καθημερινή ζωή είναι συνεχής. Όποιος απο εμας διαβάζει αστικό θα βοηθηθεί πολύ στη δουλειά του σε πολλά επίπεδα. Είναι κάτι που το ακολουθώ προσωπικά. Δε βλέπω κάτι παραπάνω που μπορεί να κάνει ενας δικηγόρος απο εμας, αν συνδυαστεί η γνώση με την ανάλογη εμπειρία . Όπως είπα και παραπάνω τα συμφωνητικά αυτά ειναι εντελώς "τυποποιημένα" και αλλάζουν κάποιες παράμετροι ανάλογα με την κάθε επιχείρηση.Το μόνο που διαφέρει είναι η αμοιβή μας που όπως παρατήρησε ο Χαλκιδέος είναι κατά πολύ μικρότερη απο αυτή των δικηγόρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επανέλθω και εγώ στο θέμα, όντως το καταστατικό Ο.Ε. δεν είναι υποχρεωτικό να συνταχθεί από δικηγόρο. Ξέρετε όμως κάποιον που θα πλήρωνε (όπως αναφέρθηκε και παραπάνω) λογιστή για σύνταξη καταστατικού όπως κάποιον δικηγόρο? Επομένως γιατί να πάρουμε εμείς το βάρος της ευθύνης για ένα νομικό έγγραφο? Από προσωπική εμπειρία, θεωρώ ότι απλά πρέπει να δίνουμε στον/στην δικηγόρο ΕΜΕΙΣ τον ακριβή σκοπό της επιχείρησης, με βάσει τους ΚΑΔ που θα χρησιμοποιήσουμε στην έναρξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξάρτητα με τη νομική άποψη του θέματος (όντως μπορεί οποιοσδήποτε να συντάξει καταστατικό ΟΕ πλην περιπτώσεων που αναφέρθηκαν ) καλό θα ήταν να πάψουμε πια να προσφέρουμε υπηρεσίες για οτιδήποτε στους πελάτες μας ( δικηγορικές εργασίες , μηχανογραφικές εργασίες ) και μάλιστα χωρίς επιπλέον αμοιβή ή με πολύ χαμηλότερη από αυτή που θαέδιναν στους αντίστοιχους επαγγελματίες .

Ας πάψει πια το ¨κουτσοί στραβοί στον Αγιο Παντελεήμονα ¨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή μόνο παρέμβαση.

Στη συνηθισμένη περίπτωση, ο Λογιστής έχει όλες τις ικανότητες να προσαρμόσει το υπόδειγμα καταστατικού ΑΕ που βρίσκουμε ακόμα και σε αυτόν τον κόμβο, στις ανάγκες της επιχείρησης, όχι μόνο ικανοποιητικά αλλά και καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο.

Πρώτα από όλα ο Συμβολαιογράφος, από τη δουλειά του δεν μπορεί να παρέμβει επί της ουσίας, η εργασία του είναι διαδικαστική, (κυρίως ελέγχει το δικαίωμα των μετόχων να συστήσουν εταιρεία), και απαραίτητη για να έχει νομικό κύρος το έγγραφο, είτε επειδή εξασφαλίζει τη τυπικότητα, είτε, ως λειτούργημα, ό,τι συντάσσεται με αυτές τις διαδικασίες μπροστά του αποτελεί δημόσιο δεσμευτικό έγγραφο.

Ο Δικηγόρος από την άλλη πλευρά, ο έχων τις γνώσεις την εμπειρία κλπ. που απαιτούνται για συμβολή επί της ουσίας, θα πρέπει να μην είναι από τους κοινούς "ποινικούς και ότι άλλο προκύψει", αλλά από τους (λίγους και ακριβούς) "αστικούς ειδικευμένους σε θέματα εταιρειών", τους οποίους ο επιχειρηματίας της συνηθισμένης περίπτωσης, δεν έχει τα λεφτά να τους πληρώσει.

Τέλος ο νόμος δεν προβλέπει σύνταξη του καταστατικού από δικηγόρο, αλλά την παρουσία του κατά την υπογραφή του.

Προσαρμόστε, αναλογικά, τα παραπάνω στις άλλες περιπτώσεις ( ΕΠΕ, ΕΕ, ΟΕ ).

Εκ πείρας:

Όσες φορές συμφωνήσαμε στη πρόταση του πελάτη να το κάνει ο δικηγόρος του, βρεθήκαμε εκτεθιμένοι. Σε μία περίπτωση, ο ηλίθιος, λειτούργησε σαν νομικός σύμβουλος του ενός εκ των δύο συνεταίρων, και τρέχαμε να μαζέψουμε τα ασυμάζευτα για να προχωρήσει η εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά, αρχικά συντάσσω τα εταιρικά, κατόπιν τους τα δίνω και τους λέω πριν τα υπογράψουν να τα δει ο δικηγόρος τους. Όταν επιστραφούν στο γραφείο αναλαμβάνουμε όλες τις υπόλοιπες διεκπεραιώσεις με αμοιβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε φτιάξει και έμεις καταστατικά, επειδή είχαμε την ακριβή εικόνα τις εταιρείας παρόλο τη μικρή μας πείρα σαν Ελ. Επαγγελματίες, όμως πιστεύουμε ότι είναι καλύτερα να συντάσσεται από δικηγόρο ως πιο αρμόδιο για αυτά τα θέματα. Έχουμε δεί βέβαια και καταστατικά από δικηγόρους , τα οποία ήταν αρκετά προβληματικά όπως επίσης και συμφωνητοκο μίσθωσης απαράδεκτο(που είναι το πιο απλό!!!!!),όμως επαναλαμβάνω ότι είναι καλύτερο να γίνεται από δικηγόρο ή όπως είπε και ο ΔημΚλμ. να του ρίχνει μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...