Jump to content
  • 0

Επίδομα αδείας όταν υπάρχει μειωμένη απασχόληση


Guest ΙΩΑΝΝΗΣ Σ
 Share

Question

Guest ΙΩΑΝΝΗΣ Σ

Μισθωτός απασχολήθηκε με μειωμένη απασχόληση από 20/1 έως 15/4. Στη συνέχεια συνεχίζει με πλήρη απασχόληση. Το επίδομα αδείας θα υπολογιστεί με ολόκληρες τις αποδοχές ή θα γίνει επιμερισμός;

Link to comment
Share on other sites

1 answer to this question

Recommended Posts

  • 0

1360/14.5.1998

Υπολογισμός αποδοχών αδείας και επιδόματος αδείας, καθώς και δώρων εορτών Πάσχα - Χριστουγέννων εργαζομένου

α) Σύμφωνα με το άρθρο 3 του Α.Ν.539/1945, κατά τη διάρκεια της αδείας του ο

μισθωτός δικαιούται τις "συνήθεις αποδοχές", τις οποίες θα έπαιρνε αν

απασχολείτο στην υποκείμενη επιχείρηση κατά τον αντίστοιχο χρόνο (βλέπε και

Α.Π.427/1993), δηλαδή αυτών που του καταβάλλονται συνεχώς, σταθερά και μόνιμα.

----

ΑΠΟΨΉ ΜΟΥ

Αφού υπάρχει σύνδεση αδειας με τις "συνήθεις αποδοχές" τυο τρέχοντος διαστηματος, κατ επέκταση και το ΕΑ θα είανι το μισό των "συνηθών αποδοχών" του τρέχοντος διαστήματος

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...