Jump to content
giorgos kantz

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ-ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΕΠΕ,ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ

Recommended Posts

Θα ηθελα τη βοήθεια σας σαν νεος στο χώρο της λογιστικής. Λοιπόν έχουμε μια ΕΠΕ που απαρτίζεται απο δυο μέλη και θα την θέσω υπο εκκαθάριση με εκκαθαρίστη ενα μελος πειτε μου να κάτι που γράφω είναι λάθος.

1)έχω καταστατικο λύσης και εκκαθάρισης με ημερομηνία 1/08/2009 (εχει περάσει απο πρωτοδικειο κλπ)

2)πηγαίνω λοιπόν μητρωο και υποβάλλω Μ3 και Μ7 θέση υπο εκκαθάριση (1/08/09)

3)έχω συντάξει ισολογιμό απο 1/1/2009 εως 31/07/09 (προηγουμενη ημερα εκκαθάρισης) αρχικης εκκαθαρισης

4)πρακτικο με ημερομήνια 1/08/2009 αυθημερόν λύεται η εκκαθάριση και ΓΣ εγκρίνει ισολογισμό εκκαθάρισης

5)ισολογίσμο εκκαθάρισης με ημερομηνία 1/8/2009

6)έχω ετοιμη και τη δήλωση της εταιρείας αλλα έχω προθεμία 130 ημέρες να την υποβάλλω σωστα; δεν την υποβάλλω τώρα γιατι βιάζομαι να γίνει η διακοπή και λόγω επιστροφής προκαταβολής θα περάσω απο έλεγχο.

7)έντυπο Μ4 το γύρω των τμημάτων έκθεση ελέγχου και τελειώσαμε

Λοιπον αυτα πιστέυω ειναι τα βήματα αλλα μου προέκυψαν καποια θεματάκια

1)ζητάνε να γίνει έλεγχος εγγραφών εκκαθάρισης και να προσκομίσω το θεωρημένο ισοζύγιο (χαζή ερώτηση γιατί να προσκομίσω θεωρημένο ενω έχω μέχρι το τέλος του επομένου μηνα περιθώριο να εκτυπώσω το βιβλίο μου σωστά;Το μονο που θα προσκομίσω είναι τα βιβλία μου απο 1/1/09-30/6/09

και τα υπόλοιπα σε αθεώρητο με σφραγίδα της εταιρέιας ισοζύγιο προ εκκαθάρισης και ενα αλλα ισοζύγια εκκαθάρισης,γενικο ημερολογιο για τις εγγραφές εκκαθάρισης.

2)εγγραφέσ εκκαθάρισης και ισολογισμός εκκαθάρισης κάνω καπου λάθος μήπως

ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΠΟ 01/01/2009-31/07/2009 (πρεωτης εκκαθάρισης)

18 ΔΟΣΜΕΝΕΣ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ 500------------40 ΚΕΦΑΛΑΙΟ 4000

30 ΠΕΛΑΤΕΣ 500------------54.08 ΦΟΡΟΣ 6000

38.00 ΤΑΜΕΙΟ 10000-----------55 ΙΚΑ 1500

38.03 ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΟΨΕΩ 500

ΣΥΝΟΛΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΥ 11500-----------ΣΥΝΟΛΟ ΠΑΘΗΤΙΚΟΥ 11500

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ

α)53.95 ΛΟΓΑΡΙΑΜΟΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ ΧΡΕΩΣΗ 500 ΚΑΙ ΠΙΣΤΩΣΗ 18 ΔΟΣΜ.ΕΓΓ 500

β)53,95 λογ.εκκαθαρισης 500 πιστωση 30 πελατες 500

γ)53.95 λογ.εκκαθάρισης 500 πιστωση 38.03 καταθέσεισ 500

δ)54,08 χρεωση 6000 πιστωση 53.95λογ.εκκαθ 6000

ε)55 ικα χρεωση 1500 πιστωση 53.95 1500

ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ ΜΕ 01/08/2009(ληξης εκκαθάρισης)

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ------------------ΠΑΘΗΤΙΚΟ

38.ΟΟ 10000---------------40 ΚΕΦΑΛΑΙΟ 4000

------------------------------53.95 ΠΕΛΕΟΝΑΣΜΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ 6000

ΣΥΝΟΛΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΥ 10000 ΣΥΝΟΛΟ ΠΑΘΗΤΙΚΟΥ 10000

Συναδελφοι σας ευχαριστώ εκ των προτέρων παρα πολυ και ελπίζω να μην σας κούρασα καλαοκαιριάτικα

Να το επικαιροποιήσω λίγο με κάποιες ερωτήσεις....

α) Το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης (πλεόνασμα) θα φορολογηθεί με τη δήλωση της εταιρείας με 20%? Ή με παρακράτηση 25% στον εταίρο ως διανομή?

β) Αν υπήρχαν αδιανέμητα κέρδη (υπόλοιπο κερδών εις νέο) κατά τον ισολογισμό έναρξης εκκαθάρισης, με την εκκαθάριση θα μπορούσαν να πάνε στο πλεόνασμα? Και τότε πως θα αντιμετωπιζόταν ο φόρος?

Και μια ερώτηση από μένα. Σε περίπτωση που η ΕΠΕ είχε στην ιδιοκτησία της ακίνητο (πχ ξενοδοχειακή μονάδα) δεν θα έπρεπε να γίνει εκποίηση του ακινήτου (οποιασδήποτε μορφής μεταβίβαση: δωρεά, πώληση κλπ).

Ντε και καλα να βγαλεις κερδη????

ισα βαρκα , ισα νερα

""Είναι βαθιά τα νερά ,Άρη.""

Εκεί έχω το πρόβλημα, ότι έχω αδιανέμητα κέρδη. Και αν αυτά τα "φάω", ο συνάδελφος στο παράδειγμα ανέφερε ότι ο φόρος που υπολοιπόταν πήγαινε στο πλεόνασμα. Εκεί τι γίνεται?

Όταν λέμε πλεονασματική ,τι εννοούμε? όταν υπάρξει κέρδος από τυχόν εκποιήσεις θα φορολογηθεί,το πλεονασματική

εκκαθάριση που πάει?Τώρα το υπόλοιπο κερδών εις νέον αν ήταν παλιό θα ήταν φορολογημένο.

Όταν λέμε πλεονασματική ,τι εννοούμε? όταν υπάρξει κέρδος από τυχόν εκποιήσεις θα φορολογηθεί,το πλεονασματική

εκκαθάριση που πάει?Τώρα το υπόλοιπο κερδών εις νέον αν ήταν παλιό θα ήταν φορολογημένο.

Φορολογημένο θα είναι γιατί τώρα θα κλείσει πρώτη χρήση. Όμως αυτό που θα μείνει (υπόλοιπο κερδών εις νέο) δεν θα μοιραστεί σαν μέρισμα αλλά σαν αποτέλεσμα εκκαθάρισης. Θα πρέπει να το επιβαρύνουμε με φόρο μερισμάτων 25% ή κάτι άλλο???

Καλησπέρα θέλω να υποβάλλω μια επιχείρηση (νομικό πρόσωπο)σε λύση εκκαθαριση με μεγάλο υπόλοιπο σε προμηθευτή.Ταμείο και περιουσικα στοιχεία  έχουν μηδενίσει.Υπάρχει τρόπος να εκκαθαριστεί και να κλείσει πέα από αύξηση κεφαλαίου?

Το ταμειο πως μηδενισε? Πληρωθηκαν οι υπολοιπες υποχρεωσεις? Κ τι εχεις στο ενεργητικο? Δε θα επρεπε στον ισολογισμο ληξης να υπαρχουν ταμειο-κεφαλαιο? Αν τα βιβλια ειναι απλογραφικα βεβαια, αυτα δε σε απασχολουν.

Διπλογραφικά είναι τα βιβλία με το ταμείο εξοφλήθηκαν κάποιες από τις υποχρεώσεις Το ενεργητικό είναι μηδέν στο παθητικό έχω κεφάλαιο ζημιά και προμηθευτή