Προς το περιεχόμενο
  • 0

Οικειοθελής αποχώρησή μου, και πρόσληψή μου με άλλον εργοδότη.


spirosvii

Ερώτηση

Χθες 31/07/2009 υπέγραψα την οικειοθελή αποχώρησή μου. Στην ίδια δουλειά αλλά με διαφορετικό εργοδότη. Σαν βοηθός λογιστή είχα προσληφθεί και σαν Β.Λογιστή θα προσληφθώ.

Είμαι στο τμήμα της μισθοδοσίας μόνος μου και 500 άτομα περίπου εργαζόμενοι που ζητάνε ό,τι τους κατέβει, 80% αλλοδαποί. Τρέχω για προσλήψεις, συμβάσεις, απολύσεις, αποχωρήσεις, πίνακες, ωρολόγια προγράμματα, εγγραφές στο πορτοκαλί βιβλίο, βγάζω τους μισθούς κτλ..

Αλλά νιώθω ότι ήδη έχω δώσει πολλά σε αυτό το τομέα. Αντίθετα αυτός ο τομέας έχει πάψει να μου δίνει. Ο τύπος που "τρέχει" τη μισθοδοσία είναι αλλού σε άλλο γραφείο κι επικοινωνούμε μέσω τηλεφώνου. Τώρα θα έρθει καινούργιος που θα "τρέχει" μισθοδοσία θα είμαστε μαζί..

αναρωτιέμαι τι να κάνω..υπομονή μέχρι να έρθει ο καινούργιος για να μάθω περισσότερα ή να συνεχίσω το ίδιο βιολί? δουλέυω 6 μηνες εδώ. Πρώτη φορά στη ζωή μου. Με πετάξανε εδώ με 500 άτομα να φτιάχνω τα παραπάνω και διάφορα άλλα. θα ήθελά την άποψή σας. Διψάω να μάθω!

Υ.Γ. το προηγούμενο παιδί που ήταν στο πόστο που είμαι τώρα εργαζόταν 7 χρόνια, και δεν ξέρει πως βγαινει ο μισθός!! (Εντάξει είναι λίγο αργός γενικά..)

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Χθες 31/07/2009 υπέγραψα την οικειοθελή αποχώρησή μου. Στην ίδια δουλειά αλλά με διαφορετικό εργοδότη. Σαν βοηθός λογιστή είχα προσληφθεί και σαν Β.Λογιστή θα προσληφθώ.

Είμαι στο τμήμα της μισθοδοσίας μόνος μου και 500 άτομα περίπου εργαζόμενοι που ζητάνε ό,τι τους κατέβει, 80% αλλοδαποί. Τρέχω για προσλήψεις, συμβάσεις, απολύσεις, αποχωρήσεις, πίνακες, ωρολόγια προγράμματα, εγγραφές στο πορτοκαλί βιβλίο, βγάζω τους μισθούς κτλ..

Αλλά νιώθω ότι ήδη έχω δώσει πολλά σε αυτό το τομέα. Αντίθετα αυτός ο τομέας έχει πάψει να μου δίνει. Ο τύπος που "τρέχει" τη μισθοδοσία είναι αλλού σε άλλο γραφείο κι επικοινωνούμε μέσω τηλεφώνου. Τώρα θα έρθει καινούργιος που θα "τρέχει" μισθοδοσία θα είμαστε μαζί..

αναρωτιέμαι τι να κάνω..υπομονή μέχρι να έρθει ο καινούργιος για να μάθω περισσότερα ή να συνεχίσω το ίδιο βιολί? δουλέυω 6 μηνες εδώ. Πρώτη φορά στη ζωή μου. Με πετάξανε εδώ με 500 άτομα να φτιάχνω τα παραπάνω και διάφορα άλλα. θα ήθελά την άποψή σας. Διψάω να μάθω! Υ.Γ. το προηγούμενο παιδί που ήταν στο πόστο που είμαι τώρα εργαζόταν 7 χρόνια, και δεν ξέρει πως βγαινει ο μισθός!! (Εντάξει είναι λίγο αργός γενικά..)

Ευχαριστώ.

Συνάδελφε..

κατά την προσωπική μου άποψη σε ένα τέτοιο εργασιακό χώρο από πλευράς γνώσεων το μόνο που θα καταφέρεις είναι σε ένα όχι μακρύ χρονικό διάστημα (και αυτό επειδή δηλώνεις δίψα γιά μάθηση ) να παίζεις στα δάκτυλα τα εργατικά.

Θα σου πρότεινα να αναζητήσεις εργασία σε μιά μικρότερη επιχείρηση με βιβλία κατά προτίμηση Γ κατηγορίας, που να ασχολείσαι όμως όλο το κύκλωμα των λογιστικών - φορολογικών και εργατικών θεμάτων ή ακόμα καλύτερα σε ένα σοβαρό λογιστικό γραφείο.

Βέβαια όλα αυτά με παράλληλο διάβασμα. Ξεσκόνισμα του Κ.Β.Σ., του εισοδήματος κλπ, αλλά παρακολούθηση και προβληματισμό γιά κάθε τι που συναντάς.

Έχω την βεβαιότητα ότι άνθρωποι μέ προβληματισμούς σαν τους δικούς σου σε σύντομο χρονικό διάστημα πετυχαίνουν με μιά πρυπόθεση να μην απογοητευτούν στην αρχή και να "πεισμώσουν" δημιουργικά... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Γειά σας. είμαι νέο μέλος, εργάζομαι σε μια εταιρία με 200 εργαζομένους κατά μέσο όρο στο τμήμα της μισθοδοσίας, εδώ και 6 σχεδόν μήνες.

................................................................

Αφού ξεκαθαρίσεις (για σένα όχι για μας) αν είσαι σε εταιρεία με 500 ή με 200 εργαζόμενους , ξεκαθάρισε (και για μας) τι ακριβώς ρωτάς.

Έφυγες ή δεν έφυγες από την δουλειά σου ?

Στην παλιά ή στην καινούργια θα είναι μαζί σου ο τύπος που θα τρέχει μαζί σου την μισθοδοσία ?

Ο ¨αργός¨ τι σχέση έχει ? παραμένει στην δουλειά? (την παλιά ή την καινούργια) ?

Κάτι δεν έχω καταλάβει ?

(είναι και η ζέστη, αλλά ρε γμτ έχω βάλει το αιρκοντίσιον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αφού ξεκαθαρίσεις (για σένα όχι για μας) αν είσαι σε εταιρεία με 500 ή με 200 εργαζόμενους , ξεκαθάρισε (και για μας) τι ακριβώς ρωτάς.

Έφυγες ή δεν έφυγες από την δουλειά σου ?

Στην παλιά ή στην καινούργια θα είναι μαζί σου ο τύπος που θα τρέχει μαζί σου την μισθοδοσία ?

Ο ¨αργός¨ τι σχέση έχει ? παραμένει στην δουλειά? (την παλιά ή την καινούργια) ?

Κάτι δεν έχω καταλάβει ?

(είναι και η ζέστη, αλλά ρε γμτ έχω βάλει το αιρκοντίσιον)

500 είναι σε όλο τον όμιλο, 200 είναι στη μία εταιρεία (την πιο μεγάλη). Έφυγα από τη δουλειά μου μετά από συνενόηση των δύο αφεντικών. Δηλαδή: εγω ήμουν σε ένα λογιστικό γραφείο(Α), το οποίο με έστελνε να κάνω δουλειές σε άλλο γραφείο (Β). Τώρα έχω φύγει από το (Α) και θα προσληφθώ στο (Β).

Ο τύπος που ΘΑ τρέχει μισθοδοσία θα είναι στην καινούργια δουλειά.Στη (Β)

Η ερώτησή μου είναι 1)σε ένα διάστημα 6 μηνών δεν θα έπρεπε να εχω μάθει καλά μισθοδοσία?

2) Αξίζει να κάνω υπομονή ώστε να περίμενω να μάθω παραπάνω από τον καινούργιο?

3) Εκεί μαθαίνω ΜΟΝΟ εργατικά.

4) Αξίζουν αυτά? ή θα ήταν καλύτερα να ψαχνομαι για ένα λογιστικό γραφείο σαν αυτό που λέει ο "foro" ώστε να μάθω πιο γενικά και δημιουργικά, κι οχι να τρέχω από το πρωί μέχρι το μεσημέρι και μετά να φτιάχνω προσλήψεις, συμβάσεις, κτλ (φτου κι απ την αρχή) για να τα πάω την άλλη μέρα?

Υ.Γ. Αν δεν είχα όρεξη να μάθηση και δημιουργία, μια χαρά βολέυομαι στη νέα μου δουλειά (Β). Αλλά πιστεύω και έχω αποδείξει στον προϊστάμενο μου και στον ΕΑΥΤΟ μου ότι τα καταφέρνω, και βάζω πολλά λιθαράκια, ώστε να γίνονται οι δουλειές πιο οργανωμένα, ευκολότερα, και γρηγορότερα.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η ερώτησή μου είναι 1)σε ένα διάστημα 6 μηνών δεν θα έπρεπε να εχω μάθει καλά μισθοδοσία?

2) Αξίζει να κάνω υπομονή ώστε να περίμενω να μάθω παραπάνω από τον καινούργιο?

3) Εκεί μαθαίνω ΜΟΝΟ εργατικά.

4) Αξίζουν αυτά? ή θα ήταν καλύτερα να ψαχνομαι για ένα λογιστικό γραφείο σαν αυτό που λέει ο "foro" ώστε να μάθω πιο γενικά και δημιουργικά, κι οχι να τρέχω από το πρωί μέχρι το μεσημέρι και μετά να φτιάχνω προσλήψεις, συμβάσεις, κτλ (φτου κι απ την αρχή) για να τα πάω την άλλη μέρα?

Ευχαριστώ πολύ

Βιάζεσαι , πολύ βιάζεσαι.

Να μάθεις καλά την μισθοδοσία και τα εργατικά σε 6 μήνες ?

Είναι δυνατόν ?

Πάλι καλά που σε εμπιστεύονται και κάνεις αυτά που κάνεις

Αλλοι με 6 μήνες ασχολούνται αποκλειστικά με καφέδες και φωτοπτυπίες , οπότε ........

Μάλιστα θα σου έλεγα ότι είσαι και αρκετά τυχερός που ασχολείσαι με τα μισθοδοτικά τόσων πολλών ατόμων, επειδή σίγουρα , θα υπάγονται σε πολλές συμβάσεις , θα έχουν ιδιαιτερότητες κλπ,κλπ.

Αν αξίζουν τα μισθοδοτικά και τά εργατικά ?

Ασφαλώς και αξίζουν και μάλιστα αρκετοί συνάδελφοι έχουν στήσει την καριέρα τους πάνω σε αυτό το αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Βιάζεσαι , πολύ βιάζεσαι.

Να μάθεις καλά την μισθοδοσία και τα εργατικά σε 6 μήνες ?

Είναι δυνατόν ?

Πάλι καλά που σε εμπιστεύονται και κάνεις αυτά που κάνεις

Αλλοι με 6 μήνες ασχολούνται αποκλειστικά με καφέδες και φωτοπτυπίες , οπότε ........

Μάλιστα θα σου έλεγα ότι είσαι και αρκετά τυχερός που ασχολείσαι με τα μισθοδοτικά τόσων πολλών ατόμων, επειδή σίγουρα , θα υπάγονται σε πολλές συμβάσεις , θα έχουν ιδιαιτερότητες κλπ,κλπ.

Αν αξίζουν τα μισθοδοτικά και τά εργατικά ?

Ασφαλώς και αξίζουν και μάλιστα αρκετοί συνάδελφοι έχουν στήσει την καριέρα τους πάνω σε αυτό το αντικείμενο.

Μάλιστα. Κατάλαβα πολύ καλά τι λέτε κύριε. Σας ευχαριστώ πολύ agrevelos!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kι εγω βοηθος υποτιθεται οτι ειμαι, αλλά αναγκαστικά με καθηκοντα λογιστη,

δηλάδη ειμαι αναγκασμενος να μαθαινω σχεδον τα παντα,

αφου κανω σχεδον τα παντα (η τεχνη της επιβιωσης).

Ασχολουμαι με το να φτιαχνω μισθοδοσιες και εργασιακα απο το 1998

και ωρες-ωρες αισθανομαι οτι δεν ξερω τιποτα.

Τωρα εχω ξεκινησει να μαθαινω πιο αναλυτικα και τα συνταξιοδοτικα.

Κοιτα, στο επαγγελμα αυτο, (ειναι σαν του δικηγορου),

η μαθηση δεν σταματαει ποτέ.

Σημασια εχει καποιος να ξεκινησει απο τις βασεις,

δηλαδη Κ.Β.Σ, Φορολογια Εισοδηματος, ΦΠΑ, Ασφαλιστικα και Εργατικα θεματα.

Με το Ε9 δεν ξερω τι θα γινει στο μελλον, εξελισσονται περιεργα τα πραγματα (πας περιπτωση). B)

Βιβλια, βασικες εννοιες και ορολογια και απο εκει και περα,

καποια στιγμη ολοι αποκτουν μια βασικη γνωση:

Το οτι ξερουν που και πως θα ψαξουν για να βρουν αυτο που ζητουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν Σπύρο για να τα βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά. Κάνεις υποστήριξη μισθοδοσίας μόνο σου για 500 άτομα, άρα σίγουρα έχεις πρόγραμμα μισθοδοσίας για να τα προλαβαίνεις. Ότι κάνεις προσλήψεις απολύσεις και τρέχεις μισθοδοσία δεν λέει τίποτα. Ασχολούμαι με εργατικά ομίλων επιχειρήσεων εδώ και πενταετία και πίστεψε με δεν συμφωνώ καθόλου με τον foro γιατί για να βρεις μια καλή δουλειά σαν λογιστής είναι δύσκολο (αρκεί αν θέλεις να παίρνεις τον βασικό), αντίθετα αν ξέρεις εργατικά σου δίνουν καλά λεφτά γιατί δεν υπάρχουν αρκετοί που να τα γνωρίζουν. Εδώ ολοί οι Λογιστές, όπως και εγώ στην αρχή, νομίζουν ότι αγοράζοντας ένα πρόγραμμα μπορούν να υπολογίσουν μισθοδοσία. Το θέμα είναι ποιός μπορεί να ελέγξει το αποτέλεσμα του Η/Υ; Και όλοι οι φίλοι και συνάδελφοι με τρελαίνουν στα τηλέφωνα όταν γίνει κανένας έλεγχος από το ΙΚΑ και επιβληθεί κανένα υπέρογκο πρόστιμο. Αλλά εμένα μου κάνει εντύπωσει που δημοσιεύεις ένα θέμα δικό σου που είναι εντελώς προσωπικό. Γιατί κανείς στην κοινότητα δεν σε ξέρει προσωπικά και δεν μπορεί να αξιολογήσει την δουλειά σου. Αυτά είναι θέματα που πρέπει πρώτα να τα συζητάς με τους δικούς σου ανθρώπους! Όσο για την επιχείρηση που βρίσκεσαι δεν χρειάζεται να ξέρεις πολλά για να καταλάβεις ότι δεν λειτουργεί σωστά. Έχει 500 άτομο προσωπικό και είσαι μόνος σου;; Έγω που δουλεύω στο αντικείμενο και δεν γίνεται αν δεν υπάρχει οργανωμένο τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού. Απ΄ότι καταβαίνω η μισθοδοσία που βγάζεις δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα γιατί αν θέλεις να επαληθεύεις το αποτέλεσμα χρειάζονται 3 τουλάχιστον άτομα (Αρχειοθέτηση Εξωτερικές εργασίες - Συμφωνία προγράμματος εργασίας με πραγματοποιηθήσες παρουσίες - Τρέξιμο μισθοδοσίας και έλεγχος του αποτελέσματος). Όσο για το τρέξιμο που αναφέρεις θα το έχεις είτε έτσι είτε αλλιώς. Δεν γίνεται να είσαι νέος στο επάγγελμα και να ανάφερεσαι σε τρέξιμο!!! Ντοπή! Κοίτα να ενημερώνεσαι και να διαβάζεις και σιγά σιγά θα γίνουν όλα! Κανείς δεν ξεκίνησε το επάγγελμά του γνωρίζοντας από πριν με ποιό τομέα θα ασχοληθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

kostas angel σεβαστά αυτά που λες αλλά μάλλον δεν διάβασες αυτά που έγραψα.

"Εδώ ολοί οι Λογιστές, όπως και εγώ στην αρχή, νομίζουν ότι αγοράζοντας ένα πρόγραμμα μπορούν να υπολογίσουν μισθοδοσία. Το θέμα είναι ποιός μπορεί να ελέγξει το αποτέλεσμα του Η/Υ;"

-Φίλε μου δεν υπολογίζω εγώ τη μισθοδοσία :rolleyes:

"Αλλά εμένα μου κάνει εντύπωσει που δημοσιεύεις ένα θέμα δικό σου που είναι εντελώς προσωπικό. Γιατί κανείς στην κοινότητα δεν σε ξέρει προσωπικά και δεν μπορεί να αξιολογήσει την δουλειά σου. Αυτά είναι θέματα που πρέπει πρώτα να τα συζητάς με τους δικούς σου ανθρώπους!"

-έσυ όλους αυτούς που διαβάζεις εδώ μεσα απαντήσεις και ερωτήσεις τους ξέρεις προσωπικά? Νομίζω είναι δικαίωμα μου να λέω τα προσωπικά μου και ό,τι θέλω, από την στιγμή που δεν προσβάλλω κανέναν. Εγώ ρώτησα γιατί υπάρχουν κάποιοι εδώ με πολύ πείρα και ίσως έχουν κάτι να μου πουν. την άποψη τους όπως ζήτησα και απο την αρχή.

"Έχει 500 άτομο προσωπικό και είσαι μόνος σου;;"

-Όχι, είπα ότι ένα άλλο άτομο βγάζει μισθοδοσία.

"Κοίτα να ενημερώνεσαι και να διαβάζεις και σιγά σιγά θα γίνουν όλα! Κανείς δεν ξεκίνησε το επάγγελμά του γνωρίζοντας από πριν με ποιό τομέα θα ασχοληθεί!"

-Σε ευχαριστώ, αυτό κάνω από τότε που ξεκίνησα.

Με εκτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...