Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΥΠΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΑΡΘΡΟΥ ΣΕ SINGULAR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσαπαθω να καταχωρησω την παρακατω εγγραφη με εγγυοδοσιες και βγαζει οτι στο ιδιο λογιστικο αρθρο δεν μπορουν να καταχωρηθουν δυο λογαριασμοι προμηθευτων λογω κεπυο τι πρεπει να κανω ?

χρεωση 20.01.00.019 100.00

χρεωση 54.00.20.019 19.00

πιστωση 50.00.00.006 159.00

χρεωση 50.07.00.006 50.00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αποχαρακτηρίσεις τον 50.07 σε απλό λογ/μό παθητικού.

Αλλά γιατί 50.07 και όχι 50.04?

Υ.Γ. Αν τυχόν σου μειώνει την αξία για ΚΕΠΥΟ κάντον λογαριασμό ΦΠΑ.. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω souli

souli μπορεις να μου πεις την διαφορα 50,04 σε 50,07 γιατι δεν την καταλαβαινω ,διαβασα ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ τα ιδια λεει και για τους δυο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η διαφορα ???εγω δεν καταλαβαινω ο 50,04 μιλαει για εγγυηση ο 50,07 μιλαει για αξια που αναγραφεται στο τιμολογιο για επιστρεφομενα ειδη

απαιτειται να κανω και ταξεως ?γιατι εχει ενα παραδειγμα που βλεπω οτι χρησιμοποει ταξεως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανακοίταξα λίγο τον συγγραφέα..

ο 50.04 τον οποίο και χρησιμοποιώ, είναι υποχρεωτικός λογ/μός του Ε.Γ.Λ.Σ. και είναι αυτός που χρησιμοποιείται στην περίπτωση που δεν τιμολογείτε με ΦΠΑ το επιστρεφόμενο είδος συσκευασίας.

τον 50.07 τον προτείνει για τις περιπτώσεις κανονικής τιμολόγησης, ώστε να διαχωρίζει την αξία των εμπορευμάτων από την αξία των ειδών συσκευασίας. (ανεφάρμοστο το βλέπω εφόσον προκύπτει υποχρέωση ΚΕΠΥΟ.)

Τους λογ/μούς τάξεως τους χρησιμοποιώ, όχι πάντα, για την παρακολούθηση ποσοτικά των ειδών και την συμφωνία της απογραφής στο τέλος της χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον συγγραφεα;

Ο δικος μου (Σακκελης) γραφει αλλα. :rolleyes:

Εγώ αναφέρομαι στον συγγραφέα του nay.. :D

Όσο για το παράδειγμα του Σακκέλη δεν το αμφισβητώ (Το ίδιο κάνω αλλά με 50.04), όμως η έκφραση "τιμολογεί" χαλάει τι σούπα...

Αν τιμολογήσει τα είδη συσκευασίας θα πρέπει να βάλει ΦΠΑ..άρα 50.00

Αν απλώς τα αναφέρει επί του Τιμολογίου και εισπράξει σαν εγγύηση την αξία τους(προκαταβολή).. πάμε στον 50.04.

Μην ξεχνάς το θέμα με τις συγκεντρωτικές που μας ταλαιπωρούσε..

Βλέπεις οι Σακκέλης.. Καραγιάννης κ.λ.π. δεν πρόβλεψαν τον ΚΒΣ..

οπότε είπα να συνδυάσω τα δύο παραδείγματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O προμηθευτης εισπραττει εγγυηση απο τον πελατη 2.000? για βαρελια που παραδιδει σε αυτον.

Χρ. 50.04 2.000

Πιστ. 50.00 (ή 38.00) 2.000

Οταν αναφερεις εισπραττει εγγυηση ,δεν ειναι η εγγυηση η τιμολογηση που τους κανει χωρις φπα στο τιμολογιο ?μπερδευτηκα!!! :rolleyes:

συμπληρωνω μετα την δημοσιευση του souli

souli και στον 50,07 ποτε παμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδεύεσαι .. το θέμα είναι από μόνο του μπερδεμένο.

Όπου εισπράττει βάλε "χρεώνει και πιθανόν εισπράττει" .. όχι όμως τιμολογεί.. γιατί θα μας φάει ο Κώδικας... :rolleyes:

Υ.Γ. ο 50.07 δεν υφίσταται.. απλά προτείνεται σαν κενός λογαριασμός ώστε να διαχωρίζουμε την οφειλή λόγω εμπορευμάτων από την οφειλή για τα επιστρεφόμενα είδη συσκευασίας..(αντίθετος λογαριασμός).

Γνώμη μου πάντα.. :D

Υ.Γ. (1). Να πω την αλήθεια.. πρακτικά το θέμα το αντιμετωπίζω με νερά για ψύκτες κ.λ.π. ΄'οπου η εγγυοδοσία πραγματικά εισπράττεται και επιστρέφεται άμεσα.. μικροποσά γαρ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ταξεως souli πρεπει να γινουν ?ως αξια θα βαλω την ποσοτητα ή λογιστικο ισοτιμο οπως εχω κανει με αλλα ειδη ?

Όπως θες .. υπάρχει ευρεία ερμηνεία του θέματος .. είτε για την αναγκαιότητα της παρακολούθησης σε Τάξεως ..είτε για τον τρόπο παρακολούθησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...