Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΗ ΡΗΤΗΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗΣ


LEKA

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. Κατέθεσε κανείς δήλωση ρητής επιφύλαξης στη Δ.Ο.Υ. για την διεκδίκηση της επιστροφής τησ καταβληθείσας έκτακτης εισφοράς; Ποια ακριβώς ειναι η διαδικασία;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. Κατέθεσε κανείς δήλωση ρητής επιφύλαξης στη Δ.Ο.Υ. για την διεκδίκηση της επιστροφής τησ καταβληθείσας έκτακτης εισφοράς; Ποια ακριβώς ειναι η διαδικασία;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Για τους πελάτες μου που θα καταθέσω προσφυγή για την διεκδίκηση της επιστροφής της έκτακτης εισφοράς στο Διοικητικό Πρωτοδικείο διαμόρφωσα ανάλογα τη δήλωση επιφύλαξης του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών και κατά την καταβολή της πρώτης δόσης την υπέβαλαν στις Δ.Ο.Υ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Πρακτικά

1) Παραλαμβάνεται (από ποιό τμήμα?) και πηγαίνει πρωτοκολλο ?

2) Οταν αφορά και τους δύο συζύγους η δήλωση επιφύλαξης

υποβάλλεται μόνο από τον υπόχρεο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πρακτικά

1) Παραλαμβάνεται (από ποιό τμήμα?) και πηγαίνει πρωτοκολλο ?

2) Οταν αφορά και τους δύο συζύγους η δήλωση επιφύλαξης

υποβάλλεται μόνο από τον υπόχρεο ?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1) Την παραλαμβάνει το τμήμα εισοδήματος (σε μια ΔΟΥ την παρέλαβε το δικαστικό τμήμα) και παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου.

2) Θα υποβληθεί από τον σύζυγο σε βάρος του οποίου έχει επιβληθεί έκτακτη εισφορά. Αν στο εκκαθαριστικό της έκτακτης εισφοράς βεβαιώθηκαν ποσά και για τους δύο συζύγους (ξεχωριστά για τον καθένα) , θα υποβληθεί δήλωση επιφύλαξης από τον κάθε σύζυγο ξεχωριστά και για το ποσό (και τα εισοδήματα) που τον αφορούν.

3) Να καταθέσετε και προσφυγή γιατί η δήλωση επιφύλαξης δεν αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3) Να καταθέσετε και προσφυγή γιατί η δήλωση επιφύλαξης δεν αρκεί.

Γιατί δεν αρκεί μόνο η δήλωση επιφύλαξης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Γιατί δεν αρκεί μόνο η δήλωση επιφύλαξης?

Η δήλωση επιφύλαξης είναι "πληρώνω μεν, αλλά δεν αποδέχομαι. Διατηρώ κάθε δικαίωμά μου προκειμένου να τα αναζητήσω πίσω."

Η προσφυγή είναι "τα λεφτά μου πίσω"......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα οποία τα δικαιούμαι όταν και αν τελεσιδικήσει υπέρ των φορολογούμενων η δικαιοσύνη.

Άρα "τα λεφτά μας πίσω" θα τα ζητήσουμε πίσω όταν βγει απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά τι χρειάζομαι για να κάνω προσφυγή;

Θέλει εξτρα χαρτούρα;

Μπορώ να την κάνω μόνος μου;

Καταθέτω την δήλωση ρητής επιφύλαξης, την προσφυγή και το ποσό; ή να μην πληρώσω.

Η προσφυγή θα έχει κάποιο έξτρα κόστος στο μέλλον;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά τι χρειάζομαι για να κάνω προσφυγή;

Ενα καλό δικηγόρο.Προσφεύγεις ενώπιον των διοικητικών δικαστηρίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγχωρηστε την άγνοια μου...

Αν πληρώσω και καταθέσω την ρητη δήλωση επιφύλαξης, αλλα δεν κάνω προσφυγή, θα μπορέσω να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω όταν τελεσιδικήσει οποιαδήποτε προσφυγή υπέρ πολιτών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγχωρηστε την άγνοια μου...

Αν πληρώσω και καταθέσω την ρητη δήλωση επιφύλαξης, αλλα δεν κάνω προσφυγή, θα μπορέσω να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω όταν τελεσιδικήσει οποιαδήποτε προσφυγή υπέρ πολιτών;

Οχι.Κάθε περίπτωση κρίνεται μεμονωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκτός από την "δήλωση ρητής επιφύλαξης" κυκλοφορεί και η "δήλωση αντίθεσης/αδυναμίας"

ΔΗΛΩΣΗ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ FINAL 21 9 2011.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκτός από την "δήλωση ρητής επιφύλαξης" κυκλοφορεί και η "δήλωση αντίθεσης/αδυναμίας"

καλό αλλά ..........

δεδομένου ότι όταν έχεις επιστροφή από ΦΕ γίνεται συμψηφισμός........

το απόσπασμα ........

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ, ΔΕΝ ΘΕΛΩ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ

Σας ενημερώνω ότι επειδή, όπως προανέφερα οι διατάξεις του Ν 3986/2011 είναι παράνομες και αντισυνταγματικές, αρνούμαι να πληρώσω το εκκαθαριστικό σημείωμα εισφορών και τέλους επιτηδεύματος και δεν συναινώ σε οποιοδήποτε διοικητικό μέτρο που σχετίζεται με το προαναφερόμενο εκκαθαριστικό και σε συμψηφισμό με απαιτήσεις που έχω από το Δημόσιο. Με την ρητή επιφύλαξη κάθε νομίμου δικαιώματός μου, δηλώνω ότι θα προβώ σε οποιαδήποτε αναγκαία ενέργεια (εξώδικη ή δικαστική) κατά παντός υπευθύνου, προκειμένου να διαφυλάξω και προασπίσω τα Συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματά μου.

νομίζω χρειάζεται τροποποίηση κατά περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Εκτός από την "δήλωση ρητής επιφύλαξης" κυκλοφορεί και η "δήλωση αντίθεσης/αδυναμίας"

Η ΔΗΛΩΣΗ ΑΝΤΙΘΕΣΗΣ ΤΙ ΕΝΟΜΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΠΑΡΑΓΕΙ ? ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ?

ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΟΧΙ ΜΠΟΥΡΔΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και να παραλειφθεί αυτή η μπούρδα σχετικά με το ΦΠΑ.

εννοείς αυτό;

σε αντίθεση με τα νομικά πρόσωπα που έχουν χαμηλούς αντίστοιχους συντελεστές φόρου εισοδήματος και σχεδόν μηδενική επιβάρυνση από το ΦΠΑ (λόγω του συμψηφισμού ΦΠΑ πωλήσεων-αγορών )

έχεις δίκιο.

Δεν το είχα προσέξει

και να σκεφτείς ότι το έγραψαν εφοριακοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι ype και Lucky_Luke, θεωρείτε ότι τα φυσικά πρόσωπα (όταν λέει "σε αντίθεση με τα νομικά πρόσωπα" εννοεί τα φυσικά πρόσωπα, τα οποία και μόνο αφορά η έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης ή/και το τέλος επιτηδεύματος) έχουν χαμηλότερο συντελεστή φορολογίας εισοδήματος; Ή μήπως συμψηφίζουν το ΦΠΑ που πληρώνουν στο super market;

Για το νομικό πρόσωπο (που δεν καλείται να πληρώσει εισφορά αλληλεγγύης) και για τον επιτηδευματία που εξασκεί την επιχείρησή του ατομικά (για τις δαπάνες που αφορούν την εξάσκηση της), ή αύξηση του ΦΠΑ δεν επιβάρυνε όσο επιβάρυνε τον μισθωτό, τον συνταξιούχο, τον επαγγελματία (για τις άλλες δαπάνες) οι οποίοι καλούνται να πληρώσουν επιπλέον αυτής της επιβάρυνσης (λόγω αύξησης του συντελεστή ΦΠΑ και λόγω μείωσης του αφορολόγητου) και την έκτακτη εισφορά.

Επίσης, ας είμαστε λίγο προσεκτικοί στις διατυπώσεις μας και να μη λέμε αψήφιστα "και να σκεφτείς το έγραψαν εφοριακοί". Αυτοί που συντάσσουν τις ΠΟΛ που με τόση ευλάβεια ακολουθούμε, εφοριακοί είναι. Κάτι πρέπει να γνωρίζουν για το περιεχόμενο αυτών που γράφουν.

Σε ότι αφορά το νομικό σκέλος, νομίζω (προσωπική γνώμη) ότι και οι δύο δηλώσεις δεν έχουν περισσότερο νομικό βάρος, απέναντι στην Κυβέρνηση και το Κράτος, από την πράξη κάποιων συνδικαλιστών και άλλων που έκαψαν τα εκκαθαριστικά (ή τις φωτοτυπίες για τους κυνικούς) μπροστά από το Υπουργείο. Βέβαια, δεν είναι το ίδιο ανίσχυρη με την άρνηση ή αποφυγή πληρωμής π.χ. φόρου εισοδήματος, ο οποίος φόρος, ως γνωστόν, πληρώνεται από όλους ανεξαιρέτως και με το παραπάνω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο πιο άσχετος λογιστής γνωρίζει ότι ο ΦΠΑ δεν επιβαρύνει καθόλου την επιχείρηση (και όχι μόνο τα "νομικά πρόσωπα"), εκτός από το χρηματοδοτικό μέρος της λειτουργίας της, αλλά επιβαρύνει τον τελικό καταναλωτή από τη φύση του.

Να μου έλεγες ότι ο ΦΠΑ, σαν έμμεσος φόρος, είναι κοινωνικά άδικος και πρέπει να καταλαμβάνει μικρότερο κομμάτι της πίτας παραχωρώντας στον άμεσο φόρο, να συμφωνήσω απόλυτα.

Αλλά αυτά τα παραπάνω που γράφονται στο συνημμένο, σε σχέση με τον ΦΠΑ επιμένω ότι είναι μπούρδες, και φανερώνουν με τι προχειρότητα φτιάχνονται και κυκλοφορούν τέτοια υποδείγματα στο διαδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι ype και Lucky_Luke, θεωρείτε ότι τα φυσικά πρόσωπα (όταν λέει "σε αντίθεση με τα νομικά πρόσωπα" εννοεί τα φυσικά πρόσωπα, τα οποία και μόνο αφορά η έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης ή/και το τέλος επιτηδεύματος) έχουν χαμηλότερο συντελεστή φορολογίας εισοδήματος; Ή μήπως συμψηφίζουν το ΦΠΑ που πληρώνουν στο super market;

Για το νομικό πρόσωπο (που δεν καλείται να πληρώσει εισφορά αλληλεγγύης) και για τον επιτηδευματία που εξασκεί την επιχείρησή του ατομικά (για τις δαπάνες που αφορούν την εξάσκηση της), ή αύξηση του ΦΠΑ δεν επιβάρυνε όσο επιβάρυνε τον μισθωτό, τον συνταξιούχο, τον επαγγελματία (για τις άλλες δαπάνες) οι οποίοι καλούνται να πληρώσουν επιπλέον αυτής της επιβάρυνσης (λόγω αύξησης του συντελεστή ΦΠΑ και λόγω μείωσης του αφορολόγητου) και την έκτακτη εισφορά.

Επίσης, ας είμαστε λίγο προσεκτικοί στις διατυπώσεις μας και να μη λέμε αψήφιστα "και να σκεφτείς το έγραψαν εφοριακοί". Αυτοί που συντάσσουν τις ΠΟΛ που με τόση ευλάβεια ακολουθούμε, εφοριακοί είναι. Κάτι πρέπει να γνωρίζουν για το περιεχόμενο αυτών που γράφουν.

Σε ότι αφορά το νομικό σκέλος, νομίζω (προσωπική γνώμη) ότι και οι δύο δηλώσεις δεν έχουν περισσότερο νομικό βάρος, απέναντι στην Κυβέρνηση και το Κράτος, από την πράξη κάποιων συνδικαλιστών και άλλων που έκαψαν τα εκκαθαριστικά (ή τις φωτοτυπίες για τους κυνικούς) μπροστά από το Υπουργείο. Βέβαια, δεν είναι το ίδιο ανίσχυρη με την άρνηση ή αποφυγή πληρωμής π.χ. φόρου εισοδήματος, ο οποίος φόρος, ως γνωστόν, πληρώνεται από όλους ανεξαιρέτως και με το παραπάνω :P

Τόνισα ακριβώς το σημείο που θεωρώ λάθος .....

σε αντίθεση με τα νομικά πρόσωπα που έχουν χαμηλούς αντίστοιχους συντελεστές φόρου εισοδήματος και σχεδόν μηδενική επιβάρυνση από το ΦΠΑ (λόγω του συμψηφισμού ΦΠΑ πωλήσεων-αγορών )

γιατί όπως λέει σωστά ο συνάδελφος

Ο πιο άσχετος λογιστής γνωρίζει ότι ο ΦΠΑ δεν επιβαρύνει καθόλου την επιχείρηση (και όχι μόνο τα "νομικά πρόσωπα"), εκτός από το χρηματοδοτικό μέρος της λειτουργίας της, αλλά επιβαρύνει τον τελικό καταναλωτή από τη φύση του.

Να μου έλεγες ότι ο ΦΠΑ, σαν έμμεσος φόρος, είναι κοινωνικά άδικος και πρέπει να καταλαμβάνει μικρότερο κομμάτι της πίτας παραχωρώντας στον άμεσο φόρο, να συμφωνήσω απόλυτα.

Αλλά αυτά τα παραπάνω που γράφονται στο συνημμένο, σε σχέση με τον ΦΠΑ επιμένω ότι είναι μπούρδες, και φανερώνουν με τι προχειρότητα φτιάχνονται και κυκλοφορούν τέτοια υποδείγματα στο διαδίκτυο.

Δεν θεωρούμε επιβάρυνση το ΦΠΑ στον καφέ και τη ζάχαρη που ενδεχομένως παρέχει η επιχείρηση στο προσωπικό της.

Όσον αφορά την πράσινη επισήμανση.......

Κατ΄αρχήν δεν ακολουθώ με ιδιαίτερη ευλάβεια τις ΠΟΛ. Όπου νομίζω (σταθμίζοντας το κόστος) προβαίνω σε παρασπονδίες. πχ στο θέμα της παρακράτησης ΦΜΥ από 1/7 κλπ.

Στο βαθμό όμως που τις ακολουθώ το κάνω επειδή είναι επιβαλλόμενες διατάξεις και έχω την υποχρέωση κι όχι επειδή εκτιμώ τη συντακτική ικανότητα των στελεχών του ΥΟ.

Εν πάσει περιπτώσει η ιδέα μου άρεσε αλλά νομίζω ότι το κείμενο πάσχει ελαφρώς τίποτα περισσότερο.

ΥΓ: Να ευχηθώ καλή επάνοδο στην "παρέα"; καιρό είχαμε να σας δούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο πιο άσχετος λογιστής γνωρίζει ότι ο ΦΠΑ δεν επιβαρύνει καθόλου την επιχείρηση (και όχι μόνο τα "νομικά πρόσωπα"), εκτός από το χρηματοδοτικό μέρος της λειτουργίας της, αλλά επιβαρύνει τον τελικό καταναλωτή από τη φύση του.

Να μου έλεγες ότι ο ΦΠΑ, σαν έμμεσος φόρος, είναι κοινωνικά άδικος και πρέπει να καταλαμβάνει μικρότερο κομμάτι της πίτας παραχωρώντας στον άμεσο φόρο, να συμφωνήσω απόλυτα.

Αλλά αυτά τα παραπάνω που γράφονται στο συνημμένο, σε σχέση με τον ΦΠΑ επιμένω ότι είναι μπούρδες, και φανερώνουν με τι προχειρότητα φτιάχνονται και κυκλοφορούν τέτοια υποδείγματα στο διαδίκτυο.

Δεν χρειάζεται αντιδικία...

Πολύ σωστά λες ότι ο ΦΠΑ επιβαρύνει μόνο τον τελικό καταναλωτή. Εκτός από μέρος των εξόδων αυτοκινήτων,κινητής τηλεφωνίας κλπ. που δεν μαζεύουν περισσότερο από το 0,5% της επιχειρηματικής δραστηριότητας, τελικός καταναλωτής είναι μόνο φυσικό πρόσωπο. Και η επιβάρυνση αυτή του ΦΠΑ αυξήθηκε τα τελευταία χρόνια με την αύξηση και αλλαγή των συντελεστών. Και αυτό επιπλέον των μειώσεων εισοδήματος, και της αύξησης άλλων επιβαρύνσεων.

Στο τελικό καταναλωτή (που είναι μόνο τα φυσικά πρόσωπα) λοιπόν επιβάλλεται η ειδική εισφορά αλληλεγγύης. Που όπως πολύ σωστά επισημαίνεις είναι ο μόνος που επιβαρύνεται τον ΦΠΑ, και αυτός (αν επιλέξει) αρνείται την πληρωμή.

Τέλος πάντων. Αν είναι να το χρησιμοποιήσεις και σε ενοχλεί τόσο η μπούρδα περί ΦΠΑ, σε word είναι, κάνε το edit όσο θέλεις. Η δική σου υπογραφή θα μπει από κάτω. Εναλλακτικά, μπες στην διεύθυνση που γράφει κάτω-κάτω και πρότεινε τους την αλλαγή για να βοηθήσεις και άλλους συμπολίτες σου που θα ήθελαν να το χρησιμοποιήσουν, ή σήκωσε το δικό σου.

Μη το κάνεις σαν το ΣΥΡΙΖΑ (που μετέχουν αυτοί της ΑΣΚΙ Εφοριακών)μόνο στείρα κριτική :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά υπάρχει περίπτωση να επιστραφούν ποτέ αυτά τα χρήματα? Κοροϊδευόμαστε?

περισσότερη δουλειά για μας… μαζεύουν χρήματα οι δικηγόροι από τις προσφυγές και τι θα γίνει στο τέλος μια τρύπα στο νερό! :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Μην πληρώσετε τίποτα και αφήστε τις δηλώσεις επιφύλαξης, πρώτα θα περιμένουμε αν και πότε βγάλει το ΣτΕ αντισυνταγματικούς τους νόμους που έχουν ψηφιστεί και εφόσον βγούν αντισυνταγματικοί δεν πληρώνουμε αν δεν βγούν ο καθένας κάνει οτι νομίζει, είτε να πληρώσει είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μην πληρώσετε τίποτα και αφήστε τις δηλώσεις επιφύλαξης, πρώτα θα περιμένουμε αν και πότε βγάλει το ΣτΕ αντισυνταγματικούς τους νόμους που έχουν ψηφιστεί και εφόσον βγούν αντισυνταγματικοί δεν πληρώνουμε αν δεν βγούν ο καθένας κάνει οτι νομίζει, είτε να πληρώσει είτε όχι.

Είναι τώρα αυτό σοβαρη και υπεύθυνη στάση;

Δεν βλέπεις γύρο σου τον κλοιό που σφίγγει;

Αλήθεια πιστεύεις πως στην τρέχουσα χρονικη-οικονομική συγκηρία, υπάρχει,έστω και για τυπικούς λόγους στατιστικής, η παραμικρη πιθανότητα να κριθούν αντισυνταγματικοί οι ως άνω νόμοι που αναφέρεις από το ΣτΕ;

Και επειδη δεν μου δίνεις την εντύπωση ότι είσαι συνάδελφος, εξαιτίας του περιεχομένου της τοποθέτησης σου, πιστεύεις πως αυτό που συμβουλεύεις είναι εφαρμόσιμο;

Θα χαρακτήριζες έναν λογιστή ως σοβαρό και έντιμο επαγγελματία, αν τον άκουγες να συμβουλεύει πελάτη του με τόσο αυθαίρετο και ανεδαφικό τρόπο, χωρίς να σταθμίζει τις συνέπειες από μια τέτοια ενέργεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...