Προς το περιεχόμενο

Συμπληρωματική ΑΠΔ λόγω παράλειψης εργαζόμενου


broster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικά θα έχει απασχολήσει τη κοινότητα και παλαιότερα , αλλά επείδη από όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι ........

Λοιπόν έστειλα την ΑΠΔ μια χαρά για να είμαι κομπλέ στις υποχρεώσεις μου , έλα μου ντε που ξέχασα ότι έχει προσλάβει και εργαζομενο τις τελευταίες μέρες του Ιουνίου , επείδη δεν πέρασε η προθεσμία της ηλεκτρονικής υποβολής μπορώ να στείλω την συμπληρωματική ΑΠΔ ξανά μέσω διαδικτύου , επείδη όμως δεν έχω ξανακάνει τη διαδικάσια , θα τη φτιάξω κανονικά στο πρόγραμμά μου και θα την υποβάλλω ξανά ώς αρχείο ή θα κάνω άλλη μόνο με αυτά τα στοιχεία .

Από όσο λειτούργει το καθαρό μυαλό μου , νομίζω το δεύτερο , απλά για επιβεβαίωση .

Νόμιζα ότι μπορώ να διαγράψω την ΑΠΔ (όπως γίνεται στο ΦΠΑ και στο Εισόδημα) αλλά δεν γίνεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα έχει απασχολήσει τη κοινότητα και παλαιότερα , αλλά επείδη από όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι ........

Λοιπόν έστειλα την ΑΠΔ μια χαρά για να είμαι κομπλέ στις υποχρεώσεις μου , έλα μου ντε που ξέχασα ότι έχει προσλάβει και εργαζομενο τις τελευταίες μέρες του Ιουνίου , επείδη δεν πέρασε η προθεσμία της ηλεκτρονικής υποβολής μπορώ να στείλω την συμπληρωματική ΑΠΔ ξανά μέσω διαδικτύου , επείδη όμως δεν έχω ξανακάνει τη διαδικάσια , θα τη φτιάξω κανονικά στο πρόγραμμά μου και θα την υποβάλλω ξανά ώς αρχείο ή θα κάνω άλλη μόνο με αυτά τα στοιχεία .

Από όσο λειτούργει το καθαρό μυαλό μου , νομίζω το δεύτερο , απλά για επιβεβαίωση .

Νόμιζα ότι μπορώ να διαγράψω την ΑΠΔ (όπως γίνεται στο ΦΠΑ και στο Εισόδημα) αλλά δεν γίνεται .

Καλησπέρα Απόστολε ,

συμπληρωματική μόνο με τα στοιχεία αυτού που παρέλειψες,

και αποστολή ηλεκτρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Στέλιο .

Δυστυχώς ακόμη και για τα αυτονόητα θα πρέπει να ζητάμε επιβεβαίωση .... ;)

Να 'σαι καλά Απόστολε ,

καλό σου βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΤΟΝ 4ο ΔΕΝ ΕΙΧΑ Α.Μ. ΙΚΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ Ο ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ. ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΩΣ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟΝ 6969696 ΚΑΙ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΗΝ ΑΠΔ .ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ,ΔΙΑΓΡΑΦΗ Η ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΛΙΣ ΜΑΘΩ ΤΟΝ ΑΚΡΙΒΗ Α.Μ. ΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΜ ΙΚΑ 6969696 ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΠΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ Η ΑΠΔ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΑΜ ΙΚΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν φεύγει η ΑΠΔ χωρίς Α.Μ.?

Εγώ λέω ότι φεύγει!!

Απλά το ΙΚΑ θα σου στείλει μετά σημείωμα για διόρθωση και αν δεν μπορείς να βρεις ΑΜ γιατί ο εργαζόμενος έχει π.χ. αποχωρήσει.. τότε βάζεις τον διαολοαριθμό.

Το κόλπο που σου είπανε είναι λάθος.. αλλά ευτυχώς χωρίς συνέπειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεβεντόπαιδο μην ξεχάσεις να τη στείλεις μέχρι 31/7 γιατί μετά έχει πέναλτυ...!

Την είχα έτοιμη την διορθωτική και εκείνη τι στιγμή έπαθα μπλάκ άουτ και λέω εντάξει, είμαι ο νούμερο 1 Λογιστής στα πάντα όλα(είναι γνωστές στη πάση οι γνώσεις μου στα εργατικοασφαλιστικά!! :) ), άλλά κάτσε να δούμε τι ξέρουν και οι άλλοι (κοινώς : να μη πάθουμε κάμια νίλα και τρέχουμε :D ) και έθεσα το ερώτημα και ευτυχώς πήρα άμεση απάντηση και ήδη η ΑΠΔ code 4 έχει ενταχθεί στο παλμάρε μου !!! ;):)

Φίλε μου , ο μπροστεράκος προς το παρόν τα αποκρούει τα μπέναλτι , βοηθάει η προπόνηση στο τερέν του taxheaven!!! :D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν φεύγει η ΑΠΔ χωρίς Α.Μ.?

Εγώ λέω ότι φεύγει!!

Απλά το ΙΚΑ θα σου στείλει μετά σημείωμα για διόρθωση και αν δεν μπορείς να βρεις ΑΜ γιατί ο εργαζόμενος έχει π.χ. αποχωρήσει.. τότε βάζεις τον διαολοαριθμό.

Το κόλπο που σου είπανε είναι λάθος.. αλλά ευτυχώς χωρίς συνέπειες.

Χωρίς οικονομικές συνέπειες εννοείς...

Γιατί ο εργαζόμενος, με αυτό τον αριθμό, δεν θα βρει τα ένσημά του ούτε του αγίου .... ανήμερα.....

Χρειάζεται μια διαδικασία ταυτοποίησης που γίνεται στο ΙΚΑ..... manually....

Όπως λες και εσύ Σούλη, κενός ο ΑΜ.... Και όταν δεήσουν να στείλουν διορθώσεις μέσω internet, διορθώνεται η εγγραφή συμπληρώνοντας τον ΑΜ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με τα εως σημερα ισχυοντα, αν δεν υπαρχει ΑΜΑ η ΑΠΔ στελνεται με κενο ΑΜΑ.

Οταν γινει η διαδικασια της διορθωσης ειτε μεσω διαδικτυου ειτε μεσω Υποκ/τος και βρεθει ο ΑΜΑ

συμπληρωνεται.

Αν δεν εχει βρεθει και σταλει για διορθωση και για να μην ξαναζητηθει διορθωση τοτε συμπληρωνουμε το πεδιο με το 9ψηφιο αριθμο 696969696 και οχι με 7ψηφιο γιατι ο ΑΜΑ 6969696 ειναι υπαρκτος και ο συγκεκριμενος ασφ/νος εχει καποιες δεκαδες χιλιαδες ημερες εργασιας.

Οδηγιες διορθωσης λαθων ταυτοποιησης

a.Λάθη ταυτοποίησης ασφαλισμένου (Κωδικοί 26, 27, 29 και 67): Στις περιπτώσεις αυτές ο ΑΜ του ασφαλισμένου (ΑΜΑ) είτε δεν είναι συμπληρωμένος, είτε είναι συμπληρωμένος αλλά με τιμή που δεν αντιστοιχεί σε κανέναν ασφαλισμένο του ΙΚΑ ή με τιμή η οποία έχει απενεργοποιηθεί στο Μητρώο Ασφαλισμένων. Τέλος υπάρχει περίπτωση να έχει συμπληρωθεί τιμή υπαρκτή στο πεδίο ΑΜΑ και τα υπόλοιπα στοιχεία του ασφαλισμένου (Επώνυμο, Όνομα, Πατρώνυμο κλπ) να μην ταιριάζουν με αυτά που έχουν καταχωρηθεί στο Μητρώο κατά την απογραφή του ασφαλισμένου ή μετά από μεταβολή των στοιχείων του.

Ο ΑΜΑ έχει συμπληρωθεί με την τιμή 696969696 κατά την αρχική υποβολή της ΑΠΔ από τον εργοδότη και όχι μετά από υπόδειξη του ΙΚΑ ότι κάποιος ασφαλισμένος του έχει ελλιπή ή λανθασμένα στοιχεία τα οποία πρέπει κατά περίπτωση να τα συμπληρώσει ή να τα διορθώσει. Εφόσον ο αριθμός 696969696 έχει συμπληρωθεί εξ αρχής, αυτός θεωρείται από το σύστημα κανονικός ΑΜΑ που όμως δεν βρίσκεται κατά τον έλεγχο στο Μητρώο Ασφαλισμένων και επομένως η εγγραφή επισημαίνεται με τον κωδικό λάθους 27 «Ανύπαρκτος ΑΜΑ».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΑΠΔ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΕΝΤΥΠΟ ΑΠΔ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ 04 ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΝΟ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ Η ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΛΗ Η ΑΠΔ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΑΠΔ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΕΝΤΥΠΟ ΑΠΔ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ 04 ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΝΟ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ Η ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΛΗ Η ΑΠΔ?

04 ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΤΗΚΕ

ΑΝ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΙΑ Ή ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΘΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΣΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΜΕΣΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ?

ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΕΙΝΑΙ 10% ΤΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ? ΟΧΙ

ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΕΙΝΑΙ 10% ΤΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ? ΝΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΛΘΕΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΑΠΔ, ΕΙΔΑΛΛΩΣ 30%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Στάλθηκε η ΑΠΔ χωρίς όμως να μπουν όλες οι εισφορές κάποιου συγκεκριμένου ασφαλισμένου. Το θέμα λύνεται με μία συμπληρωματική απλά για τις εισφορές του συγκεκριμένου ασφαλισμένου που δεν είχαν δηλωθεί?

Σε περίπτωση εκπρόθεσμης υποβολής της συμπληρωματικής ΑΠΔ το πρόστιμο 10% πάει στις εισφορές του συγκεκριμένου ασφαλισμένου που δεν είχαν δηλωθεί, ή στις συνολικές εισφορές που έχει δηλώσει η επιχείρηση στην αρχική ΑΠΔ?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στάλθηκε η ΑΠΔ χωρίς όμως να μπουν όλες οι εισφορές κάποιου συγκεκριμένου ασφαλισμένου. Το θέμα λύνεται με μία συμπληρωματική απλά για τις εισφορές του συγκεκριμένου ασφαλισμένου που δεν είχαν δηλωθεί?

Ή συμπληρωματική ΑΠΔ ή δελτίο μεταβολής... ανάλογα....

Σε περίπτωση εκπρόθεσμης υποβολής της συμπληρωματικής ΑΠΔ το πρόστιμο 10% πάει στις εισφορές του συγκεκριμένου ασφαλισμένου που δεν είχαν δηλωθεί, ή στις συνολικές εισφορές που έχει δηλώσει η επιχείρηση στην αρχική ΑΠΔ?

Εννοείται στις εισφορές που δεν είχαν δηλωθεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...