Jump to content
  • 0

Πρόγραμμα ΕΣΠΑ για την ενίσχυση επιστημόνων - ελεύθερων επαγγελματιών

GiannisM
 Share

Question

• Answers 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Recommended Posts

• 0
Σημερινή απάντηση από το infoespa:

Άρα το μόνο που θα μπορούσε να γίνει είναι να απαλλαγούν από ΦΠΑ οι αγορές παγίων Ελεύθερων Επαγγελματιών που δεν δηλώνουν ΦΠΑ, μέσα από το ΠΕΠ. Ξέρει κανένας λογιστής αν υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό?

Δεν υπάρχει δυνατότητα για απαλλαγή. Αρα ποσοστό πραγματικής επιδότησης για την κατηγορία 1 ειναι χαμηλοτερη απο αυτό που αναφερουν.

• 0
THN EΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΠΑΝΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΕΝΑΡΞΗ ΣΤΟΝ ΕΠΙΛΕΞΙΜΟ ΚΑΔ - ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΝΕΤΑΙ! ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΟ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?

Γιατί δεν παίρνεις την εκτύπωση από τις συχνές ερωτήσεις και τους την δώσεις στην Δ.Ο.Υ. να την διαβάσουν και να πράξουν όπως πρέπει? Και εμένα σε πελάτη μου, έλεγαν δεν μπορούν να κάνουν εξιδείκευση αλλά τελικά με την απάντηση του ΥΠΟΙΟ το τακτοποίησα. Σου παραθέτω και μία επιπλέον απάντηση, ανάλογη αυτής από τις συχνές ερωτήσεις που μου έστειλαν σε ερώτημά μου.

Ερώτημα:

"Μία διευκρίνηση παρακαλώ σχετικά με το πρόγραμμα των Ελεύθερων Επαγγελματιών. Λογιστής έχει κάνει στο τέλος του 2008 την συσχέτιση παλιού ΚΑΔ από '97 σε νέου '08 με αριθμό 69.20.00.00. Μπορείτε να μου απαντήσετε πώς μπορεί να μπει στο πρόγραμμα των Ελεύθερων Επαγγελματιών? Η ανάλυση σε κατώτερο βαθμό που ζήτησα στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. μου απάντησαν οτι δεν είναι εφικτή γιατί ο 69.20.00.00 περιλαμβάνει τον 69.20.23.02 και οτι πρέπει να κάνω μεταβολή και να προσθέσω τον επιλέξιμο ΚΑΔ 69.20.23.02. Μπορεί να μπει αν κάνει σήμερα μεταβολή στον ΚΑΔ και προσθέσει τον 69.20.23.02?"

Απάντηση:

Σε απάντηση του ερωτήματός σας, που αφορά στην Προκήρυξη του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών για την ενίσχυση Επιστημόνων-Ελευθέρων Επαγγελματιών σας ενημερώνουμε ότι:

Μπορείτε να υποβάλλετε πρόταση, αφού πρώτα κάνετε περαιτέρω ανάλυση του γενικού ΚΑΔ και προσθέσετε τον ΚΑΔ. 69.20.23.02.

Πιστεύουμε οι παραπάνω πληροφορίες να σας φανούν χρήσιμες. Θα χαρούμε να επικοινωνήσετε ξανά μαζί μας και να σας εξυπηρετήσουμε. Το www.espa.gr θα σας ενημερώνει για οτιδήποτε νεότερο προκύπτει.

INFOESPA

• 0
Γιατί δεν παίρνεις την εκτύπωση από τις συχνές ερωτήσεις και τους την δώσεις στην Δ.Ο.Υ. να την διαβάσουν και να πράξουν όπως πρέπει? Και εμένα σε πελάτη μου, έλεγαν δεν μπορούν να κάνουν εξιδείκευση αλλά τελικά με την απάντηση του ΥΠΟΙΟ το τακτοποίησα. Σου παραθέτω και μία επιπλέον απάντηση, ανάλογη αυτής από τις συχνές ερωτήσεις που μου έστειλαν σε ερώτημά μου.

Ερώτημα:

"Μία διευκρίνηση παρακαλώ σχετικά με το πρόγραμμα των Ελεύθερων Επαγγελματιών. Λογιστής έχει κάνει στο τέλος του 2008 την συσχέτιση παλιού ΚΑΔ από '97 σε νέου '08 με αριθμό 69.20.00.00. Μπορείτε να μου απαντήσετε πώς μπορεί να μπει στο πρόγραμμα των Ελεύθερων Επαγγελματιών? Η ανάλυση σε κατώτερο βαθμό που ζήτησα στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. μου απάντησαν οτι δεν είναι εφικτή γιατί ο 69.20.00.00 περιλαμβάνει τον 69.20.23.02 και οτι πρέπει να κάνω μεταβολή και να προσθέσω τον επιλέξιμο ΚΑΔ 69.20.23.02. Μπορεί να μπει αν κάνει σήμερα μεταβολή στον ΚΑΔ και προσθέσει τον 69.20.23.02?"

Απάντηση:

Σε απάντηση του ερωτήματός σας, που αφορά στην Προκήρυξη του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών για την ενίσχυση Επιστημόνων-Ελευθέρων Επαγγελματιών σας ενημερώνουμε ότι:

Μπορείτε να υποβάλλετε πρόταση, αφού πρώτα κάνετε περαιτέρω ανάλυση του γενικού ΚΑΔ και προσθέσετε τον ΚΑΔ. 69.20.23.02.

Πιστεύουμε οι παραπάνω πληροφορίες να σας φανούν χρήσιμες. Θα χαρούμε να επικοινωνήσετε ξανά μαζί μας και να σας εξυπηρετήσουμε. Το www.espa.gr θα σας ενημερώνει για οτιδήποτε νεότερο προκύπτει.

INFOESPA

Τελικά ποιό είναι το ορθό? Να γίνει προσθήκη του νέου ΚΑΔ με διατήρηση του παλαιού ή να γίνει διακοπή του παλαιού και έναρξη του καινούριου (εξειδικευμένου...?) Ευχαριστώ

• 0
Τελικά ποιό είναι το ορθό? Να γίνει προσθήκη του νέου ΚΑΔ με διατήρηση του παλαιού ή να γίνει διακοπή του παλαιού και έναρξη του καινούριου (εξειδικευμένου...?) Ευχαριστώ

Γιατί πρέπει να κάνεις διακοπή πχ του 69.20.00.00? έτσι σου λένε στην Δ.Ο.Υ.? στις δικές μου περιπτώσεις έκαναν μεταβολή και πρόσθεσαν και τον επιλέξιμο ΚΑΔ πχ. 69.20.23.02.

• 0

Μετα την ηλεκτρονικη υποβολη πρεπει να στειλουμε ταχυδρομικως σε καποιον φορεα τα διαφορα δικαιολογητικα (δεν ειδα να το αναφερει καπου) ή απλως περιμενουμε την προεγκριση?

• 0
Πρόγραμμα antivirus είναι επιλέξιμη δαπάνη για λογιστή?

σε ταλαιπωρεί πραγματικά αυτό το ερώτημα;;;; κατέβασε κανένα free, βρες κανένα σπασμένο, στην τελική βάλτο μέσα και αν εγκριθεί εγκρίθηκε ... προσπαθώ να φανταστώ λόγους αρρωστημένης φαντασίας για να κοπεί αλλά τίποτα...

• 0

Το πρόγραμμα antivirus είναι ΕΠΙΛΕΞΙΜΗ δαπάνη καθώς αποτελεί τη βασική λογισμική λύση προστασίας των δεδομένων εργασίας.Επίσης επιλέξιμα είναι όλα τα λογισμικά προστασίας από κακόβουλο λογισμικό και απώλειας δεδομένων.

• 0

ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΔ ΚΥΡΙΑΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ 69.20.23.01 ( ΑΠ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΚΤΟΣ )

ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑΣ 69.20.32.01 ( ΣΤΟ ΠΑΡ/ΜΑ ΤΩΝ ΚΑΔ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ Ο 69.20.3 ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ - ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΔ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ Ο ΔΕΥΤΕΡΕΥΩΝ ?

ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ? ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΜΑ , ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΩ

• 0
ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΔ ΚΥΡΙΑΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ 69.20.23.01 ( ΑΠ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΚΤΟΣ )

ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑΣ 69.20.32.01 ( ΣΤΟ ΠΑΡ/ΜΑ ΤΩΝ ΚΑΔ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ Ο 69.20.3 ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ - ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΔ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ Ο ΔΕΥΤΕΡΕΥΩΝ ?

ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ? ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΜΑ , ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΩ

http://www.ependyseis.gr/sub/epag/faqs.htm

5. Οι ΚΑΔ που αναφέρονται στο παράρτημα Β είναι οι μοναδικοί επιλέξιμοι; Αν κάποιος ελεύθερος επαγγελματίας έχει κάποιον από τους συγκεκριμένους ΚΑΔ ως δευτερεύουσα δραστηριότητα είναι δικαιούχος;

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να διαθέτουν ως δραστηριότητα έναν από τους επιλέξιμους Κωδικούς Αριθμούς Δραστηριότητας (ΚΑΔ 2008), όπως αυτοί ορίζονται στο Παράρτημα Β της Υπουργικής Απόφασης. Αν υπάρχει κάποιος ΚΑΔ από αυτούς που αναφέρονται στο παράρτημα Β, ακόμα και ως δευτερεύουσα δραστηριότητα, τότε μπορεί να υποβληθεί πρόταση.

• 0

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ 69.20.23.01 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΩΝ ΓΡΑΦΕΙΩΝ ΤΗΡΗΣΗΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΜΕ ΤΟΝ 69.20.23.02 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΗΡΗΣΗΣ ΛΟΓ.ΒΙΒΛΙΩΝ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ? ΓΙΑΤΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΔΕ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ?

• 0

Καλησπέρα

Αν και λίγο καθυστερημένα θα ηθελα να κάνω μια ερώτηση ζητώντας λίγο απο την εμπειροία σας..Μελετώ την υποβολή μιας προτασης όσον αφορα το προγραμμα ΕΣΠΑ Ελευθ.Επαγγελματίες..ο πελάτης μου τηρούσε το κριτήριο των επιλεξιμων ΚΑΔ - τοπογραφικές αποτυπωσεις. Ημερομηνία πρωτης ενρξης 29-1-2008..Τη χρήση όμως του 2008 η ατ.επιχειρηση εμφανισε Ζημια...Η εφάνιση ζημιάς αποτελει απαγορευτικό γεγονός όσον αφορα την υποβολή πρότασης ή απλά τροχοπέδη όσον αφορα την βαθμολόγηση σύμφωνα με τον τυπο υπολογισμού της βαθμολογίας; Ποια η αποψη σας; Να υποβαλω προταση ή οχι;

Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας..

• 0
Καλησπέρα

Η εφάνιση ζημιάς αποτελει απαγορευτικό γεγονός όσον αφορα την υποβολή πρότασης ή απλά τροχοπέδη όσον αφορα την βαθμολόγηση σύμφωνα με τον τυπο υπολογισμού της βαθμολογίας; Ποια η αποψη σας; Να υποβαλω προταση ή οχι;

Nα υποβάλεις πρόταση. Βέβαια οι πιθανότητες έγκρισης θα είναι αρκετά χαμηλές, αλλά ούτως ή άλλως δεν χάνεις κάτι. Κι από την άλλη ποτέ δεν ξέρεις ...

• 0
Guest Επισκέπτης

Γνωρίζει κανεις αν την αίτηση συμμετοχής που εκτυπώνουμε την πηγαίνουμε στην τράπεζα ή την κρατάμε για τον τελικό έλεγχο? Σας ευχαριστώ

• 0
Γνωρίζει κανεις αν την αίτηση συμμετοχής που εκτυπώνουμε την πηγαίνουμε στην τράπεζα ή την κρατάμε για τον τελικό έλεγχο? Σας ευχαριστώ

Δεν παει στην τραπεζα .Μονο ηλεκτρονικη υποβολη

• 0
Nα υποβάλεις πρόταση. Βέβαια οι πιθανότητες έγκρισης θα είναι αρκετά χαμηλές, αλλά ούτως ή άλλως δεν χάνεις κάτι. Κι από την άλλη ποτέ δεν ξέρεις ...

Αυτο που δεν ανέφερα ειναι οτι κατα τη χρήση 2008 δεν υπήρξαν καθόλου Εσοδα παρά μόνο Εξοδα- άρα σύμφωνα με το κλάσμα υπολογισμού της Βαθμολογίας όπως αυτό παρουσιάζεται στη Προκύρηξη το γινόμενο υπολογισμού της βαθμολόγισης δεν ειναι μηδεν; Κάνω λάθος; Αν μπορει να με βοηθήσει καποιος/α θα είμαι ευγνώμων...Ευχαριστώ

• 0

Αυτο που δεν ανέφερα ειναι οτι κατα τη χρήση 2008 δεν υπήρξαν καθόλου Εσοδα παρά μόνο Εξοδα- άρα σύμφωνα με το κλάσμα υπολογισμού της Βαθμολογίας όπως αυτό παρουσιάζεται στη Προκύρηξη το γινόμενο υπολογισμού της βαθμολόγισης δεν ειναι μηδεν; Κάνω λάθος; Αν μπορει να με βοηθήσει καποιος/α θα είμαι ευγνώμων...Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

• 0

Κι επειδή όλα παίρνουν παράταση (κατά το γνωστό ρητό)

Παρατάθηκαν οι ημερομηνίες λήξης των προγραμμάτων:

Ενίσχυση ελευθέρων επαγγελματιών για: 30/11/2009