Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόγραμμα ΕΣΠΑ για την ενίσχυση επιστημόνων - ελεύθερων επαγγελματιών


GiannisM

Ερώτηση

Πρόταση του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών για την προκήρυξη του ΕΣΠΑ σχετικά με την ενίσχυση επιστημόνων – ελεύθερων επαγγελματιών:

http://www.mnec.gr/el/press_office/DeltiaT...2009-07-23.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αντε μια επαναληψη ακομα

Οσον αφορα την εκθεση ελεγχου, δεν χρειαζεται και πολλα πολλα

γιατι απλα εχεις τον ΚΑΔ ηδη , απλα προσθετεις την αναλυση του , δεν προσθετεις νεα δραστηριοτητα, κανεις αναλυση τον ηδη υπαρχον ΚΑΔ

Δεν θελει ουτε τιμολογια ουτε τιποτα

Οσον αφορα την μεταβολη

Ημερομηνια μεταβολης θα ειναι πχ. 31-12-2005 Ημερομηνια υποβολης της δηλωσης μεταβολης 3-9-2009 , εκπροθεσμη

Αρα ημ/νια μεταβολης προγενεστερη του προγραμματος οπως απαιτειται, ανεξαρτητα εαν η ημερομηνια εκτυπωσης της μεταβολης θα ειναι η σημερινη

Θα σου πουν απ τον Εομμεχ οτι δεν συμφωνουν οι ημερομηνιες??? Ας παρουν τον πινακα των ΚΑΔ τοτε, και να δουν οτι ο ανωτεροβαθμιος 69,20 εχει αναλυση ολους τους επιλεξιμους .

Το καταλαβαμε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αντε μια επαναληψη ακομα

Οσον αφορα την εκθεση ελεγχου, δεν χρειαζεται και πολλα πολλα

γιατι απλα εχεις τον ΚΑΔ ηδη , απλα προσθετεις την αναλυση του , δεν προσθετεις νεα δραστηριοτητα, κανεις αναλυση τον ηδη υπαρχον ΚΑΔ

Δεν θελει ουτε τιμολογια ουτε τιποτα

Οσον αφορα την μεταβολη

Ημερομηνια μεταβολης θα ειναι πχ. 31-12-2005 Ημερομηνια υποβολης της δηλωσης μεταβολης 3-9-2009 , εκπροθεσμη

Αρα ημ/νια μεταβολης προγενεστερη του προγραμματος οπως απαιτειται, ανεξαρτητα εαν η ημερομηνια εκτυπωσης της μεταβολης θα ειναι η σημερινη

Θα σου πουν απ τον Εομμεχ οτι δεν συμφωνουν οι ημερομηνιες??? Ας παρουν τον πινακα των ΚΑΔ τοτε, και να δουν οτι ο ανωτεροβαθμιος 69,20 εχει αναλυση ολους τους επιλεξιμους .

Το καταλαβαμε???

εμείς ναι.. αυτοί δε ξέρω πως θα το καταλάβουν (δεν είναι ο ΕΟΜΜΕΧ παρεπιπτόντως).

Αν και μου φαίνεται σωστό, υποψιάζομαι ότι θα εξαρτηθεί από τον προϊστάμενο της ΔΟΥ το πόσο εύκολα θα γίνει η διαδικασία και αν τυχόν θα ζητήσει να αποδειχθούν αυτά που είπε ο κος Σιούμης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν....

Εγώ πήγα σήμερα στο τμήμα Μητρώου της ΔΟΥ Ηρακλείου και η υπάλληλος με κοίταζε σαν εξωγήινο!

Της είπα περί ανάλυσης ΚΑΔ, της είπα για αναδρομική μεταβολή, αλλά τίποτα.

Στο τέλος της είπα ότι έκανα λάθος στην αντιστοίχηση του νέου ΚΑΔ βρε αδερφέ και θέλω να αντιστοιχήσω και άλλους ΚΑΔ, που αντιστοιχούν στον παλιό ΚΑΔ, αλλά μάταια. Μου έλεγε ότι μπορώ μόνο να προσθέσω νέους ΚΑΔ, έστω κι αν περιλαμβάνονται στο επάγγελμα του δικηγόρου, αλλά η ημερομηνία μεταβολής θα είναι η σημερινή και όχι πριν τρία χρόνια που έκανα έναρξη.

Με τα πολλά, μάλλον για να με ξεφορτωθεί, μου είπε να κάνω μια αίτηση και θα τη στείλουν στην Αθήνα...

Δεν ξέρω τι αμαρτίες πληρώνω, αλλά αν κάποιος ξέρει τι ακριβώς πρέπει να δηλώσω, ας με βοηθήσει, κι ο Θεός να τον ξεπληρώσει... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαιρετω και ερωτω:

Ειμαι συναδελφος που ΔΕΝ εχει κανει ακομα την αντιστοιχιση στους νεους ΚΑΔ και ως εκ τουτου μπορω (B) να δηλωσω οποιον θελω (σχετικο εννοειται).

Ο παλιος μου ΚΑΔ ειναι ο 74.12.0000 (αυτον εχει στην εκτυπωση της εναρξης), μπορω με το ekad να τον αντιστοιχισω στον πχ 69.20.0000 ως κύρια δραστηριοτητα και ως δευτερευουσα να βαλω τον 69.20.2302 ωστε να μπω σιγουρα στο προγραμμα για τους επιστημονες-ελευθερους επαγγελματιες ή δεν χρειαζεται να κανω κατι τετοιο?

Βοηθεια παρακαλω γιατι εχω μπερδευτει.

Ευχαρισω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κανε αντιστοίχηση με το 69.20.23.02 και εισαι μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης Γιωργος

Οποιος εχει 69.20 μπορει να τον κανει 69.20.23.02 και να ενταχθει στο ΕΣΠΑ

Το θεμα ειναι αν λογιστικο γραφειο με προσωπικο μπορει να εχει ΚΑΔ 69.20.23.02

ή 69.20.23.01 που δεν ειναι επιλεξιμος ο οποιος μιλαει για οργανωμενο γραφειο.

αν εχεις προσωπικο εισαι οργανωμενο γραφειο?

τι ειναι οργανωμενο γραφειο????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
τι ειναι οργανωμενο γραφειο????????????????

Οργανωμενο γραφειο ειναι ενας χωρος με διαχωριστικα που περιλαμβανει τουλαχιστον 2 γραφειο συν ενα χωρο υποδοχης

reception για την γραμματεα, ενα γραφειο για τον Διευθυντη, ενα για τον Υποδιευθυντη, και ενα γραφειο οπου θα ναι οι εργαζομενοι ο ενας πανω στον αλλο , αλλα οργανωμενα οχι ετσι ,χυμα.

Ανοργανωτο γραφειο, ειναι ενα γραφειο , που εχει μονο ενα γραφειο ,παλιο κατα προτιμηση, κανα δυο καρεκλες και μια βιβλιοθηκη οπου ολα ειναι χυμα, οχι οργανωμενα.

Ειναι η απαντηση απο το info espa, κι αν δεν με πιστευετε, τι να πω, εσεις χανετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Οργανωμενο γραφειο ειναι ενας χωρος με διαχωριστικα που περιλαμβανει τουλαχιστον 2 γραφειο συν ενα χωρο υποδοχης

reception για την γραμματεα, ενα γραφειο για τον Διευθυντη, ενα για τον Υποδιευθυντη, και ενα γραφειο οπου θα ναι οι εργαζομενοι ο ενας πανω στον αλλο , αλλα οργανωμενα οχι ετσι ,χυμα.

Ανοργανωτο γραφειο, ειναι ενα γραφειο , που εχει μονο ενα γραφειο ,παλιο κατα προτιμηση, κανα δυο καρεκλες και μια βιβλιοθηκη οπου ολα ειναι χυμα, οχι οργανωμενα.

Ειναι η απαντηση απο το info espa, κι αν δεν με πιστευετε, τι να πω, εσεις χανετε

μάγκες ... ας οργανωθούμε λιγάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

3. Από τις διατάξεις του άρθρου 28 αυτού του νόμου συνάγεται ότι από φορολογική άποψη η έννοια της εμπορικής επιχείρησης είναι ευρύτερη αυτής που αναφέρεται στον εμπορικό νόμο, καθόσον είναι αδιάφορο αν οι διενεργούμενες πράξεις είναι εμπορικές ή αστικές ή εάν ο φορολογούμενος έχει ή όχι την εμπορική ιδιότητα, αρκεί ότι αυτός πραγματοποίησε κέρδη από την κατά σύστημα άσκηση κερδοσκοπικού επαγγέλματος, δηλαδή απαιτείται συστηματική άσκηση επαγγέλματος που έχει κερδοσκοπικό χαρακτήρα (Σ.τ.Ε. 1571/1960).

4. Σύμφωνα με τα παραπάνω και εφόσον καθηγητής ή δάσκαλος παραδίδει μαθήματα κατ’ οίκον ή σε ομάδα μαθητών σε φροντιστήριο ή σχολείο χωρίς να απασχολεί διδακτικό ή βοηθητικό προσωπικό, το εισόδημα που αποκτά από αυτό το επάγγελμα αποτελεί και φορολογείται ως εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα (Ζ’ κατηγορίας).

Στην περίπτωση όμως που καθηγητής ή δάσκαλος διατηρεί φροντιστήριο ή εκπαιδευτήριο με τη μορφή οργανωμένης επιχείρησης, δηλαδή με απασχόληση έμμισθου διδακτικού ή βοηθητικού προσωπικού κ.λπ., το εισόδημα αυτό αποτελεί και φορολογείται ως εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις (Δ’ κατηγορίας) …» (έγγραφο 1001792/20/Α0012/14.1.1998).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έννοια ελεύθερου επαγγελματία - Επιτηδευματίας

Ουσιαστικό χαρακτηριστικό αποτελεί η παροχή των υπηρεσιών από το ίδιο το φυσικό πρόσωπο προς την πελατεία του ή, αν πρόκειται για προσωπική εταιρεία, από τα ίδια τα μέλη φυσικά πρόσωπα και όχι μέσω απασχολούμενου επιστημονικού προσωπικού, που έχει τις απαιτούμενες ικανότητες και δεξιότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το Ε7 τι να το θέλουν;

Τί θα δουν από εκεί;

ευλογο κοστους.

ενας ελ.επαγγελματιας με 1 απασχολουμενο, προφανως και δεν θα μπορει να εγκριθει π.χ. 6 λαπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλό.

Δαπάνη εγκατάστασης Δικτύου και Εκπαίδευσης,

περνάει;

Δίκτυο περνάει, Εκπαίδευση που λογικά θα αναφέρεσε στο λογιστικό ή όποιο πρόγραμμα θα αγοράσεις δεν αναφέρεται συνήθως στα τιμολόγια ξεχωριστά, αλλά είναι μέσα στην τιμή του προγράμματος, οπότε ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλό.

Δαπάνη εγκατάστασης Δικτύου και Εκπαίδευσης,

περνάει;

Από Οδηγό:

Εξοπλισμός Η/Υ (hardware): αφορά στην προμήθεια νέου (καινούργιου) εξοπλισμού πληροφορικής και επικοινωνιών (εξαιρείται εξοπλισμός κινητής τηλεφωνίας, συνδρομές και εργασίες συντήρισης) . Ενδεικτικά και όχι περιοριστικά αναφέρονται:

Εξυπηρετητές (Servers)

Σταθμοί Εργασίας (desktops, laptops κ.α. , πλην pdas

Τηλεπικοινωνιακός Εξοπλισμός (Μεταγωγείς, Δρομολογητές,κ.α. )

Περιφερειακός Εξοπλισμός (Εκτυπωτές, Scanners, Αναγνώστες Καρτών, κ.α.)

Λογισμικό (Software) : αφορά στην προμήθεια των βασικών και συμπληρωματικών εφαρμογών νέου (καινούργιου) τυποποιημένου λογισμικού που αφορούν τις δραστηριότητες του επαγγελματία. Ενδεικτικά και όχι περιοριστικά αναφέρονται:

Άδειες χρήσης λειτουργικών συστημάτων

Εφαρμογές αυτοματισμού γραφείου

Εφαρμογές διαχείρισης αποθήκης

Εφαρμογές λογιστηρίου

Εφαρμογές μισθοδοσίας

Εφαρμογές διαχείρισης προσωπικού

Εφαρμογές οικονομικής διαχείρισης

Εφαρμογές εμπορικής διαχείρισης

Εφαρμογές διαχείρισης πελατειακών σχέσεων

Εφαρμογές σχεδιασμού (CAD/CAM/CAE)

Εφαρμογές παραγγελιοληψίας

Εφαρμογές διαχείρισης έργων

Εφαρμογές αρχειοθέτησης

Ειδικές εφαρμογές επιλέξιμων επαγγελμάτων συναφών με το αντικείμενο εργασιών

Εξειδικευμένος τεχνολογικός εξοπλισμός: προμήθεια καινούριου σύγχρονου εξοπλισμού απαραίτητου για τον εξορθολογισμό, διαφοροποίηση ή εκσυγχρονισμό των παρερχομένων υπηρεσιών για το συγκεκριμένο αντικείμενο εργασιών. Προμήθεια και εγκατάσταση νέου τεχνολογικού εξοπλισμού φιλικού προς το περιβάλλον. Ως επιλέξιμη δαπάνη νοείται αποκλειστικά ο νέος σύγχρονος και όχι μεταχειρισμένος εξοπλισμός. Εξαιρείται η αγορά εξοπλισμού ο οποίος ανήκει στην κατηγορία αναλωσίμων και μη επαναχρησιμοποιούμενων υλικών.

Δεν αναφέρει πουθενά οτι ΔΕΝ είναι επιλέξιμη η εγκατάσταση και η εκπαίδευση. όμως: στο H/W αναφέρει οτι η συντήρηση δεν είναι επιλέξιμη (δαπάνη που ''τρέχει'' χρονικά, όπως και η εκπαίδευση)

Βασιζόμενοι στο πνεύμα των επιδοτούμενων Προγραμμάτων, έως τώρα, δαπάνες που αφορούν εγκατάσταση είναι επιλέξιμες. Δαπάνες όμως που αφορούν Εκπαίδευση, κόβονται.

Θα σου πρότεινα να μη ρισκάρεις με την εκπαίδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Mike-

Kalispera

Eimai ligo forologika asxetos. Eimai mixanikos el. epagelm (me APY). Stin epidotisi leei oti den kalyptei to FPA. An mou egrithei i epidotisi gia H/Y kai exoplismo, meta tha parw pisw kai to FPA apo tin eforia?

Eyxaristw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας!

Βασιζόμενοι στο πνεύμα των επιδοτούμενων Προγραμμάτων, έως τώρα, δαπάνες που αφορούν εγκατάσταση είναι επιλέξιμες. Δαπάνες όμως που αφορούν Εκπαίδευση, κόβονται.

Επειδή το να βασιστούμε στο οποιοδήποτε πνεύμα δεν νομίζω ότι είναι και πολύ σώφρον, μόλις έστειλα σχετική ερώτηση στα [email protected] [email protected] για εγκατάσταση-εκπαίδευση.

Μόλις έχω απάντηση θα επανέλθω.

Κάτι άλλο τώρα: Τι γίνεται σε περίπτωση που κάποιος έχει κάνει έναρξη σαν λογιστής πριν το 2004, διέκοψε λόγω στρατιωτικών υποχρεώσεων και έκανε επανέναρξη το 2005?

Στο Άρθρο 4 αναφέρεται ότι δικαιούνται 80% όσοι έχουν κάνει "πρώτη έναρξη δραστηριότητας για το συγκεκριμένο επάγγελμα μετά την 1η Ιανουαρίου 2004 και πριν την 1η Ιανουαρίου 2009".

Στο Άρθρο 8 όμως (Διαδικασία αξιολόγησης προτάσεων) αναφέρεται ότι τα στοιχεία που θα ταυτοποιηθούν περιλαμβάνουν και την "ημερομηνία τελευταίας έναρξης άσκησης του συγκεκριμένου επαγγέλματος"

Τι από τα δύο ισχύει τελικά...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Kalispera

Eimai ligo forologika asxetos. Eimai mixanikos el. epagelm (me APY). Stin epidotisi leei oti den kalyptei to FPA. An mou egrithei i epidotisi gia H/Y kai exoplismo, meta tha parw pisw kai to FPA apo tin eforia?

Eyxaristw

όταν θα δηλώσεις έσοδα, από το ΦΠΑ των εσόδων που θα πρέπει να αποδώσεις θα αφαιρεθεί το ΦΠΑ των δαπανών που έδωσες.. έτσι ουσιαστικά θα το έχεις πάρει πίσω φίλε μηχανικέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα σας!

Επειδή το να βασιστούμε στο οποιοδήποτε πνεύμα δεν νομίζω ότι είναι και πολύ σώφρον, μόλις έστειλα σχετική ερώτηση στα [email protected] [email protected] για εγκατάσταση-εκπαίδευση.

Μόλις έχω απάντηση θα επανέλθω.

Κάτι άλλο τώρα: Τι γίνεται σε περίπτωση που κάποιος έχει κάνει έναρξη σαν λογιστής πριν το 2004, διέκοψε λόγω στρατιωτικών υποχρεώσεων και έκανε επανέναρξη το 2005?

Στο Άρθρο 4 αναφέρεται ότι δικαιούνται 80% όσοι έχουν κάνει "πρώτη έναρξη δραστηριότητας για το συγκεκριμένο επάγγελμα μετά την 1η Ιανουαρίου 2004 και πριν την 1η Ιανουαρίου 2009".

Στο Άρθρο 8 όμως (Διαδικασία αξιολόγησης προτάσεων) αναφέρεται ότι τα στοιχεία που θα ταυτοποιηθούν περιλαμβάνουν και την "ημερομηνία τελευταίας έναρξης άσκησης του συγκεκριμένου επαγγέλματος"

Τι από τα δύο ισχύει τελικά...?

κάτι μου λέει ότι η απάντηση από το infoespa θα είναι ακόμη πιο πνευματώδης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά επειδη δεν έχω ξαναασχοληθεί υπάρχουν δύο προγράμματα για ελέυθερους επαγγελματίες?

ένα για όσους έχουν τουλάχιστον δύο χρήσεις κλεισμένες και ένα άλλο για αυτούς που έχουν κάνει

έναρξη απο τον 1ο/2009?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν ειναι ετσι ακριβως φιλε τοσο πολυ,,παει και πιο λιγο στο ποσο της επιδοτησης ,,αλλα και γαι επιτοκιο οποιος περιμενει τα λεφτα μπορει να μην επιβαρυνθει μου ειπαν απο τραπεζχα,,καλα ποτε θα τους ερθουν;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
δεν ειναι ετσι ακριβως φιλε τοσο πολυ,,παει και πιο λιγο στο ποσο της επιδοτησης ,,αλλα και γαι επιτοκιο οποιος περιμενει τα λεφτα μπορει να μην επιβαρυνθει μου ειπαν απο τραπεζχα,,καλα ποτε θα τους ερθουν;;

Τί εννοεί ο ποιητής; B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...