Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόγραμμα ΕΣΠΑ για την ενίσχυση επιστημόνων - ελεύθερων επαγγελματιών


GiannisM

Ερώτηση

Πρόταση του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών για την προκήρυξη του ΕΣΠΑ σχετικά με την ενίσχυση επιστημόνων – ελεύθερων επαγγελματιών:

http://www.mnec.gr/el/press_office/DeltiaT...2009-07-23.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΝ 30Η ΔΕΚΕΜΔΡΙΟΥ 2008 ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΕΞΙΜΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΤΙΣ 2 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2009 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!??

ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ?????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΝ 30Η ΔΕΚΕΜΔΡΙΟΥ 2008 ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΕΞΙΜΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΤΙΣ 2 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2009 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!??

ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ?????????????

κάποιος που έκανε στις 2/1/2009 μπορεί να μπει σε αντίστοιχο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ, ψάξτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΝ 30Η ΔΕΚΕΜΔΡΙΟΥ 2008 ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΕΞΙΜΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΤΙΣ 2 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2009 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!??

ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ?????????????

Γιατί φίλε μου,

Πάντα υπάρχει ένα όριο παντού. Και στις επιδοτήσεις δεν υπάρχει ανοχή. Είναι αυστηρά με τις ημερομηνίες.

Αν έχεις συμπληρώσει το 18ο έτος τότε ψηφίζεις. Αν είσαι 18 παρά όχι... Τόσο απλά...

Δες και τον ΟΑΕΔ που είπε και ο συνάδελφος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πρόταση του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών για την προκήρυξη του ΕΣΠΑ σχετικά με την ενίσχυση επιστημόνων ? ελεύθερων επαγγελματιών:

http://www.mnec.gr/el/press_office/DeltiaT...2009-07-23.html

Είπε σήμερα στην εκπομπή του Λυριτζή σήμερα στη ΝΕΤ ο εκπρόσωπος του υπουργείου ότι η 3ετία που αφορά τα όρια εσόδων για το πρόγραμμα τελικά θα γίνει 5ετία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο οδηγός του προγράμματος δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα. "Σύντομα" θα βγει η προδημοσίευση και αργότερα θα ξεκινήσει η υποβολή των αιτήσεων... Κατά τη γνώμη μου το πρόγραμμα θα τρέξει προς το τέλος του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ο οδηγός του προγράμματος δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα. "Σύντομα" θα βγει η προδημοσίευση και αργότερα θα ξεκινήσει η υποβολή των αιτήσεων... Κατά τη γνώμη μου το πρόγραμμα θα τρέξει προς το τέλος του χρόνου.

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι με πήραν σήμερα τηλέφωνο από μια εταιρεία που ασχολείται με τέτοιου είδους προγράμματα και με ενημέρωσε για το πρόγραμμα αυτό και ότι μπορώ να ενταχθώ και εγώ και πελάτες μου και ότι ξεκινάει στις 1/9 και πρέπει να διαστώ!!! Ψάχνω - ψάχνω να βρω κάτι αλλά τίποτα!!! Μάλιστα πήραν και πελάτη μου ο οποίος στην πορεία με έβγαλε και σκάρτη αφού δεν το έχω ήδη μάθει!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1 Σεπτεμβρίου ξεκινάει η υποβολή αιτήσεων στο πρόγραμμα ενίσχυσης μικρών και πολύ μικρών επιχειρήσεων (ΠΕΠ). Για την ενίσχυση των επιστημόνων - ελευθέρων επαγγελματιών.... υπομονή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι με πήραν σήμερα τηλέφωνο από μια εταιρεία που ασχολείται με τέτοιου είδους προγράμματα και με ενημέρωσε για το πρόγραμμα αυτό και ότι μπορώ να ενταχθώ και εγώ και πελάτες μου και ότι ξεκινάει στις 1/9 και πρέπει να διαστώ!!! Ψάχνω - ψάχνω να βρω κάτι αλλά τίποτα!!! Μάλιστα πήραν και πελάτη μου ο οποίος στην πορεία με έβγαλε και σκάρτη αφού δεν το έχω ήδη μάθει!!!!

αφού φτάσαμε στο σημείο να γίνεται και τηλεφωνική καμπάνια για το πρόγραμμα ενίσχυσης των ελεύθερων επαγγελματιών είναι μάλλον ώρα να ψάχνουμε για άλλο αντικείμενο.. :rolleyes:

το ότι μπαίνουν στην διαδικασία να παίρνουν τηλέφωνα από τον κατάλογο και δεν έχουν ενημερωθεί καν σωστά είναι πέρα από κάθε σχολιασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΙΔΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ !

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΕΝΟΕΙ !

ΤΟ ΟΤΙ ΜΠΗΚΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥς ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕς?

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΕΞΩ ΘΑ ΕΠΙΔΟΤΗΘΟΥΜΕ !

ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΕΞΑΓΚΕΛΙΕΣ ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΟΣΟ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗς ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΤΟ

ΠΟΣΟ ΤΩΝ 3000-5000 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗς ΕΠΙΔΟΤΗΣΗς Η ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗς ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΗΣ ΠΡΟΤΑΣΗς ?

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΘΕΩΡΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΝΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ; ΤΟΥ

ΦΑΝΤΑΖΟΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΟς ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΙΔΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ !

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΕΝΟΕΙ !

ΤΟ ΟΤΙ ΜΠΗΚΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥς ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕς?

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΕΞΩ ΘΑ ΕΠΙΔΟΤΗΘΟΥΜΕ !

ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΕΞΑΓΚΕΛΙΕΣ ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΟΣΟ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗς ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΤΟ

ΠΟΣΟ ΤΩΝ 3000-5000 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗς ΕΠΙΔΟΤΗΣΗς Η ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗς ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΗΣ ΠΡΟΤΑΣΗς ?

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΘΕΩΡΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΝΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ; ΤΟΥ

ΦΑΝΤΑΖΟΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΟς ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

οι λογιστές ελεύθεροι επαγγελματίες μπαίνουν και στο ΕΣΠΑ για μικρές και πολύ μικρές επιχειρήσεις, που προκυρήχθηκε προχθές και δίνει 55% και 65% στην επαρχία, αρκεί να έχουν 3 κλεισμένες χρήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
οι λογιστές ελεύθεροι επαγγελματίες μπαίνουν και στο ΕΣΠΑ για μικρές και πολύ μικρές επιχειρήσεις, που προκυρήχθηκε προχθές και δίνει 55% και 65% στην επαρχία, αρκεί να έχουν 3 κλεισμένες χρήσεις

συγνώμη 2 κλεισμένες χρήσεις και μέσο τζίρο 30.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι λογιστές ελεύθεροι επαγγελματίες ΔΕΝ εντάσσονται στο πρόγραμμα ενίσχυσης μικρων και πολύ μικρών επιχειρήσεων. Εντάσσονται μόνο τα λογιστικά γραφεία που λειτουργούν με μορφή εταιρείας Ο.Ε ή Ε.Ε. ή Ε.Π.Ε. ή Α.Ε.

Παράρτημα ΣΤ2 της δημοσίευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Οι λογιστές ελεύθεροι επαγγελματίες ΔΕΝ εντάσσονται στο πρόγραμμα ενίσχυσης μικρων και πολύ μικρών επιχειρήσεων. Εντάσσονται μόνο τα λογιστικά γραφεία που λειτουργούν με μορφή εταιρείας Ο.Ε ή Ε.Ε. ή Ε.Π.Ε. ή Α.Ε.

Παράρτημα ΣΤ2 της δημοσίευσης.

για ξανακοίτα το Παράρτημα της δημοσίευσης (και όχι της προδημοσίευσης)...

Για Υπηρεσίες οργανωμένων γραφείων τήρησης λογιστικών βιβλίων 69.20.23.01 ΟΛΕΣ ΟΙ ΝΟΜΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα.βγηκε η δημοσιευση για την ενισχυση για το προγραμμα επιστημονων επαγγελματιων?καπου διαβασα οτι οι ημερονηνιες υποβολης ειναι 1-9 σεπτεμβριου.αν ναι την εχει καποιος συναδελφος για να διευκρινησουμε τελικα τι σημαινει το περιβοητο ....ορια επιχορηγησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημερα.βγηκε η δημοσιευση για την ενισχυση για το προγραμμα επιστημονων επαγγελματιων?καπου διαβασα οτι οι ημερονηνιες υποβολης ειναι 1-9 σεπτεμβριου.αν ναι την εχει καποιος συναδελφος για να διευκρινησουμε τελικα τι σημαινει το περιβοητο ....ορια επιχορηγησης?

1-9 Σεπτεμβρίου αποκλείεται, ούτε για τους πυρόπληκτους δεν βγαίνουν τόσο γρήγορα οι επιδοτήσεις

αν μπορούσες να μας πεις που το διάβασες θα βοηθούσε (για να ξέρουμε ποιος διαδίδει βλακείες) γιατί εγώ δεν έχω δει τίποτα

χωρίς να είναι ποτέ κανείς σίγουρος με αυτό το υπουργείο εφόσον λέει πχ όρια επιχορήγησης από 3.000 - 5.000 σημαίνει ότι η επένδυση μπορεί να είναι από 6.000 - 10.000 για άνω της πενταετίας και 3.750 - 6.250 για κάτω της πενταετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

GiannisM έχεις δίκιο, λάθος μου. Είχα προσέξει μόνο το 69.20 που λέει εξαιρούνται οι ατομικές επιχειρήσεις. Επομένως όποιος έχει ΚΑΔ 69.20.23.01 είναι επιλέξιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
GiannisM έχεις δίκιο, λάθος μου. Είχα προσέξει μόνο το 69.20 που λέει εξαιρούνται οι ατομικές επιχειρήσεις. Επομένως όποιος έχει ΚΑΔ 69.20.23.01 είναι επιλέξιμος.

άντε τρυπώσατε και στα ΠΕΠ .. μόνο να γκρινιάζετε ξέρετε :lol:

και σε όποιον από σας βαριέται να ασχοληθεί με τον φάκελο του κάνω και καλή τιμή :rolleyes: (όχι καλύτερη από την eurobank γιατί δεν έχω μία αυτή την περίοδο)

αλήθεια εσείς που είσαστε στο αντικείμενο είναι σύνηθες να μην έχει κάποιος λογιστής το ΚΑΔ 69.20.23.01;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
MONO O 69.20.23.01 ειναι επιλεξιμος ο 69,20,23,02 δεν ειναι ???????

Μόνο ο 69.20.23.01 εξαιρείται από τον αποκλεισμό των ατομικών που ισχύει για τον διψήφιο 69.20.

Υπόψιν ότι εξετάζεται ο ΚΑΔ με τα μεγαλύτερα έσοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εγώ έχω τον γενικό 69.20

υπάγομαι??

με ανάλυση μάλιστα 69.20.00.000

ο 69.20 είναι γενικός και ο 69.20.00.00 δεν είναι υποκατηγορία του, οπότε ίσως έχεις περιθώριο ελιγμού, θέλει ψάξιμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΕΙΔΑ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΤΗ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ.

ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΑΖΕΥΟΣΑΣΤΕ ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΔ 69.20 ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΠΙΔΟΤΗΘΕΙΤΕ;;; ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΤΟΜΙΚΕΣ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΑΛΥΣΕΤΕ!!!

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Οι λογιστές ελεύθεροι επαγγελματίες ΔΕΝ εντάσσονται στο πρόγραμμα ενίσχυσης μικρων και πολύ μικρών επιχειρήσεων. Εντάσσονται μόνο τα λογιστικά γραφεία που λειτουργούν με μορφή εταιρείας Ο.Ε ή Ε.Ε. ή Ε.Π.Ε. ή Α.Ε.

Παράρτημα ΣΤ2 της δημοσίευσης.

Μπορεί κάποιος να κάνει τον κόπο να ανεβάσει την προκήρυξη ολόκληρη;;;

Δεν ξέρω πως τα καταφέρνω και ψάχνοντας πέφτω συνέχεια πάνω στην προδημοσίευση καθώς ψάχνω...

ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μπορεί κάποιος να κάνει τον κόπο να ανεβάσει την προκήρυξη ολόκληρη;;;

Δεν ξέρω πως τα καταφέρνω και ψάχνοντας πέφτω συνέχεια πάνω στην προδημοσίευση καθώς ψάχνω...

ευχαριστώ!!!

αν πας εδώ: http://www.espa.gr/Greek/News.aspx?newsid=138

δε θα πέσεις στην προδημοσίευση

τα έχει όλα σε zip πάτα στο "ΚΥΑ Προκήρυξης -Παραρτήματα"

αν και εδώ είναι συζήτηση υποτίθεται για το πρόγραμμα των ελευθέρων επαγγελματιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημερα.βγηκε η δημοσιευση για την ενισχυση για το προγραμμα επιστημονων επαγγελματιων?καπου διαβασα οτι οι ημερονηνιες υποβολης ειναι 1-9 σεπτεμβριου.αν ναι την εχει καποιος συναδελφος για να διευκρινησουμε τελικα τι σημαινει το περιβοητο ....ορια επιχορηγησης?

1/9 με 9/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...