Jump to content

ANOIΓΜΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι 30 ετώ και απόφοιτη ΤΕΙ λογιστικής και έχω εργαστεί 2 χρόνια σε λογιστικό γραφειο. Ο στόχος μου είναι να ανοίξω ένα δικό μου γραφείο. Ετσί αυτό τον καιρό κοιτάω για επιδοτήσεις ή κάποιο δάνειο για να κάνω μια αρχή. Το πρόβλημα μου είναι ο πρώτος καιρός. Σίγουρα θα πάρει κάποιο χρόνο μέχρι να αποκτήσω πελατεία και όλο αυτό το διάστημα τα έξοδα θα τρέχουν . Θέλω να ρωτήσω πόσο εύκολο θα ήταν στην αρχή να δουλεύω και σε μια δεύτερη δουλειά έστω και part time για να καλύπτω κάποια έξοδα και αν επιτρέπεται να έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος και να δουλεύω ώς μισθωτός.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Καλησπέρα. Είμαι 30 ετώ και απόφοιτη ΤΕΙ λογιστικής και έχω εργαστεί 2 χρόνια σε λογιστικό γραφειο. Ο στόχος μου είναι να ανοίξω ένα δικό μου γραφείο. Ετσί αυτό τον καιρό κοιτάω για επιδοτήσεις ή κάποιο δάνειο για να κάνω μια αρχή. Το πρόβλημα μου είναι ο πρώτος καιρός. Σίγουρα θα πάρει κάποιο χρόνο μέχρι να αποκτήσω πελατεία και όλο αυτό το διάστημα τα έξοδα θα τρέχουν . Θέλω να ρωτήσω πόσο εύκολο θα ήταν στην αρχή να δουλεύω και σε μια δεύτερη δουλειά έστω και part time για να καλύπτω κάποια έξοδα και αν επιτρέπεται να έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος και να δουλεύω ώς μισθωτός.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΚΟΛΟ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ.

ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑΡΞΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΙΣΘΩΤΗ, ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΩΝ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ Η' ΤΟΥ ΙΚΑ.

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ... ΤΣΙΓΑΡΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ, ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΧΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ, ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ, ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.

ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ PART-TIME, ΑΣΧΕΤΑ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΤΕΒΕ.

ΝΑ ΧΕΙΣ ΥΠΟΨΗ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟ ΖΕΙΣ...

ΕΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ, ΖΑΛΙΖΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΣΚΟΤΟΔΥΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΕΜΠΑΙΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΝΑ ΔΡΟΣΙΣΤΩ...

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ.ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΟΡΘΩΠΟΔΗΣΩ.ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΗ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΝΟΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΣΤΗΡΙΧΤΗΚΕ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ.

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ. :(

Δηλαδή με δύο μόνο χρόνια προυπηρεσία, είσαι τόσο σίγουρη ότι μπορείς να κρατήσεις δικό σου λογιστικό γραφείο; Εγώ προσωπικό μετά από πέντε χρόνια το τόλμησα αυτό, και πάλι είχα αμφιβολίες ως προς την εμπειρία μου και τις γνώσεις μου...

Δηλαδή με δύο μόνο χρόνια προυπηρεσία, είσαι τόσο σίγουρη ότι μπορείς να κρατήσεις δικό σου λογιστικό γραφείο; Εγώ προσωπικό μετά από πέντε χρόνια το τόλμησα αυτό, και πάλι είχα αμφιβολίες ως προς την εμπειρία μου και τις γνώσεις μου...

Μετά απο τέσσερα χρόνια σπουδών και πολλά σεμινάρια γύρω απο τη μηχανογραφημένη λογιστική, την τήρηση βιβλιών και τα εργατικά είμαι 100 % σίγουρη πως μπορώ. Το πτυχίο μου το έχω πάρει εδώ και 7 χρόνια και δεν σταμάτησα απο εκείνη την μέρα να ενημερώνομαι για τις λογιστικές εργασίες και τα φορολογικά θέματα. Η εργασία μου στο γραφείο με βοήθησε στο να δω στην πράξη τη δουλειά και να μπορώ να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις της. Δεν ξεκινάω απο το μηδέν. Μήπως οι σπουδές σου και οι γνώσεις σου δεν ήταν σχετικές με τη λογιστική;

Οι σπουδές μου είναι 100% λογιστικές. Μετά από σχεδόν 17 χρόνια στο επάγγελμα και πάλι δεν είμαι 100% σίγουρος για τίποτα. (πόσα από αυτά που μας μαθαίναιν στη σχολή και στα κατά καιρούς αμέτρητα σεμινάρια ισχύουν σήμερα:(

Αφού λοιπόν εσύ είσαι 100% σίγουρη, τότε προχώρα.

Οι σπουδές μου είναι 100% λογιστικές. Μετά από σχεδόν 17 χρόνια στο επάγγελμα και πάλι δεν είμαι 100% σίγουρος για τίποτα. (πόσα από αυτά που μας μαθαίναιν στη σχολή και στα κατά καιρούς αμέτρητα σεμινάρια ισχύουν σήμερα :(

Αφού λοιπόν εσύ είσαι 100% σίγουρη, τότε προχώρα.

Σε αυτή τη δουλειά κάθε μέρα τα πράγματα αλλάζουν. Σίγουρα όλα όσα έχουμε μάθει στη σχολή δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που έχουμε να αντιμετωπίσουμε καθημερινα. Και το γραφείο που δουλεύω το έχει 20 χρόνια και πάλι είναι πολλές οι φορές που δεν ξέρει πράγματα και τα ψάχνει. Εχω τη διάθεση να ψάξω και να μάθω ό,τι δεν ξέρω και να μην κατσω με σταυρωμένα τα χέρια και να περιμένω να μου έρθει ουρανοκατέβατη κάποια ιδέα. Εχω επίγνωση των δυσκολιών όσων αφορά την εμπειρία μου και τις γνώσεις μου. Πιο πολύ με φοβίζει η αρχή που σίγουρα θα είναι δύσκολη μέχρι να ορθοποδίσω και τα έξοδα που θα έχω να αντιμετωπίσω. Γι΄αυτό και το ερώτημα μου είναι αν θα άξιζε το κόπο στην αρχή να δουλεύω κάπου αλλού.

Το ερώτημα σου δεν μπορεί να απαντηθεί με σιγουριά. Εξαρτάται από τις συνθήκες. Εγώ από τη δική μου εμπειρία έχω να σου πω ότι παρόλο που έχω το γραφείο σχεδόν 12 χρόνια, συνεχίζω ακόμη να δουλεύω ως μισθωτός.

Σε αυτή τη δουλειά κάθε μέρα τα πράγματα αλλάζουν. Σίγουρα όλα όσα έχουμε μάθει στη σχολή δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που έχουμε να αντιμετωπίσουμε καθημερινα. Και το γραφείο που δουλεύω το έχει 20 χρόνια και πάλι είναι πολλές οι φορές που δεν ξέρει πράγματα και τα ψάχνει. Εχω τη διάθεση να ψάξω και να μάθω ό,τι δεν ξέρω και να μην κατσω με σταυρωμένα τα χέρια και να περιμένω να μου έρθει ουρανοκατέβατη κάποια ιδέα. Εχω επίγνωση των δυσκολιών όσων αφορά την εμπειρία μου και τις γνώσεις μου. Πιο πολύ με φοβίζει η αρχή που σίγουρα θα είναι δύσκολη μέχρι να ορθοποδίσω και τα έξοδα που θα έχω να αντιμετωπίσω. Γι΄αυτό και το ερώτημα μου είναι αν θα άξιζε το κόπο στην αρχή να δουλεύω κάπου αλλού.

Με ημίμετρα ποτέ κανείς δεν πέτυχε .. ή το παίρνεις το ρίσκο ή όχι! Με 2 δουλειές φοβάμαι ότι τζάμπα θα κουράζεσαι και στο τέλος θα απογοητευτείς καθώς δεν θα έχεις όλη την προσοχή σου στραμμένη σε αυτό.

Προσπάθησε πρώτα να μαζέψεις - δανειστείς - εξοικονομήσεις κάποια χρήματα ώστε να υποστηρίξεις με το 100% των δυνάμεων σου το νέο σου γραφείο υπολογίζοντας ότι για 6 μήνες τουλάχιστον δεν θα ζεις από αυτό. Επίσης πριν ξεκινήσεις πρέπει να έχεις κινηθεί για πελατολόγιο...

Γενικά μελέτησε κάποιους οδηγούς business plan για νέους επιχειρηματίες, μέσα από τις πολλές μπουρδολογίες θα βρεις και ορισμένα βασικά πράγματα που οφείλει να κάνει οποιοσδήποτε πριν ανοίξει μία δική του επιχείρηση.

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ.ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑ ΚΑΙ ΓΩ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ. ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ.ΕΚΕΙ ΤΡΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΧΑΣΤΟΥΚΙ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΗ.

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ ΓΙ"ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙ"ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.ΠΡΟΧΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ ΓΙ"ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙ"ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.ΠΡΟΧΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΤΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ? ;)

Με ημίμετρα ποτέ κανείς δεν πέτυχε .. ή το παίρνεις το ρίσκο ή όχι! Με 2 δουλειές φοβάμαι ότι τζάμπα θα κουράζεσαι και στο τέλος θα απογοητευτείς καθώς δεν θα έχεις όλη την προσοχή σου στραμμένη σε αυτό.

Προσπάθησε πρώτα να μαζέψεις - δανειστείς - εξοικονομήσεις κάποια χρήματα ώστε να υποστηρίξεις με το 100% των δυνάμεων σου το νέο σου γραφείο υπολογίζοντας ότι για 6 μήνες τουλάχιστον δεν θα ζεις από αυτό. Επίσης πριν ξεκινήσεις πρέπει να έχεις κινηθεί για πελατολόγιο...

Γενικά μελέτησε κάποιους οδηγούς business plan για νέους επιχειρηματίες, μέσα από τις πολλές μπουρδολογίες θα βρεις και ορισμένα βασικά πράγματα που οφείλει να κάνει οποιοσδήποτε πριν ανοίξει μία δική του επιχείρηση.

FAIRY TALE...

BUSINESS PLAN ΛΟΙΠΟΝ:

275 ΤΕΒΕ

300 ΕΝΟΙΚΙΟ (ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΣΟΥ ΒΑΖΩ)

1500 ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ + ...ΩΡΕΣ (ΓΙΑ ΑΡΧΗ)

800 Η/Υ (ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΒΑΖΩ)

3000 ΓΡΑΦΕΙΑ, ΚΑΡΕΚΛΕΣ,ΦΩΤΟΤΥΠΙΚΟ, ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΣΗ ΧΩΡΟΥ, ΜΑΣΤΟΡΕΣ ΚΤΛ (ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΒΑΖΩ)

120 ΚΙΝΗΤΟ, ΣΤΑΘΕΡΟ, ΙΝΤΕΡΝΕΤ, ΦΩΣ, ΝΕΡΟ

+ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΤΡΑ ΠΟΥ... ΠΑΝΤΑ ΒΓΑΝΟΥΝ, ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ, ΕΓΓΡΑΦΕΣ, ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ, ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ, ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΚΤΛ ΚΤΛ

ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΕΠΙΟΙΚΩΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 6000 ΓΙΑ ΑΡΧΗ (ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΣΟΥ ΒΑΖΩ!!!)

ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΑ ΜΠΛΕ ΔΕΝ ΤΑ ΓΛΥΤΩΝΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ... ΚΑΙ 700ΑΡΙ+

ΕΣΥ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΣΕΙΣ??? ΠΟΣΑ ΣΠΑΤΑΛΑΣ??? ΚΟΣΤΟΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ... ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΜΕ ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΜΕ 500 ΕΥΡΩ/ΜΗΝΑ?

1200 ΤΟ ΜΗΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΑΡΧΗ... ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙΣ??? ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6????? ;):):):D:D:D:D:D ΚΑΛΟ, ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΟ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ?

ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΠΑΡΑΛΗΛΛΑ, ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΤΕΒΕ (-275) ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΗΡΙΧΘΕΙΣ ΚΑΠΩΣ... ΒΕΒΑΙΑ Η ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΝΕΤΕ ΤΟ ΠΡΩΙ, ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΓΙΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...Η' ΝΑ ΚΑΘΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΙΚΙΟΣ ΣΟΥ ΤΟ ΠΡΩΙ ΙΣΑ ΙΣΑ ΓΙΑ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ..... ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ...

ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΟ ''Η' ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΡΙΣΚΟ Η' ΟΧΙ'', Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΟΜΩΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ..

ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΚΑΛΑ!

FAIRY TALE...

BUSINESS PLAN ΛΟΙΠΟΝ:

275 ΤΕΒΕ

300 ΕΝΟΙΚΙΟ (ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΣΟΥ ΒΑΖΩ)

1500 ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ + ...ΩΡΕΣ (ΓΙΑ ΑΡΧΗ)

800 Η/Υ (ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΒΑΖΩ)

3000 ΓΡΑΦΕΙΑ, ΚΑΡΕΚΛΕΣ,ΦΩΤΟΤΥΠΙΚΟ, ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΣΗ ΧΩΡΟΥ, ΜΑΣΤΟΡΕΣ ΚΤΛ (ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΒΑΖΩ)

120 ΚΙΝΗΤΟ, ΣΤΑΘΕΡΟ, ΙΝΤΕΡΝΕΤ, ΦΩΣ, ΝΕΡΟ

+ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΤΡΑ ΠΟΥ... ΠΑΝΤΑ ΒΓΑΝΟΥΝ, ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ, ΕΓΓΡΑΦΕΣ, ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ, ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ, ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΚΤΛ ΚΤΛ

ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΕΠΙΟΙΚΩΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 6000 ΓΙΑ ΑΡΧΗ (ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΣΟΥ ΒΑΖΩ!!!)

ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΑ ΜΠΛΕ ΔΕΝ ΤΑ ΓΛΥΤΩΝΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ... ΚΑΙ 700ΑΡΙ+

ΕΣΥ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΣΕΙΣ??? ΠΟΣΑ ΣΠΑΤΑΛΑΣ??? ΚΟΣΤΟΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ... ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΜΕ ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΜΕ 500 ΕΥΡΩ/ΜΗΝΑ?

1200 ΤΟ ΜΗΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΑΡΧΗ... ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙΣ??? ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6????? ;):):):D:D:D:D:D ΚΑΛΟ, ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΟ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ?

ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΠΑΡΑΛΗΛΛΑ, ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΤΕΒΕ (-275) ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΗΡΙΧΘΕΙΣ ΚΑΠΩΣ... ΒΕΒΑΙΑ Η ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΝΕΤΕ ΤΟ ΠΡΩΙ, ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΓΙΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...Η' ΝΑ ΚΑΘΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΙΚΙΟΣ ΣΟΥ ΤΟ ΠΡΩΙ ΙΣΑ ΙΣΑ ΓΙΑ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ..... ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ...

ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΟ ''Η' ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΡΙΣΚΟ Η' ΟΧΙ'', Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΟΜΩΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ..

ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΚΑΛΑ!

+ ΚΑΤΙ ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑΑΑΑΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΑ... ΞΕΧΝΑΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΖΩΗ....

ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΜΩΣ.... 8 ΩΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ + ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4 ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ = ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΞΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΤΩΜΑ

ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ... ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΒΗΜΑ, ΜΕΤΑ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΠΙΣΩ...

Sisi εγώ δεν πρόκειται να κάνω την ανάλυση όλων των παραπάνω. Σίγουρα το οικονομικό είναι ένας μεγάλος παράγοντας ίσως ο σημαντικότερος της επιχειρηματικής προσπάθειας που θές να κάνεις. Εγώ θα σου πώς μόνο αυτό. Αν είσαι σίγουρη για τον ευατό σου και τις δυνατότητές σου και πραγματικά θές να ασχοληθείς με αυτό που αγαπάς τότε προχώρα το. Να ξέρεις όμως ότι το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω και ότι θα χρειαστείς γερό στομάχι με τις παπαριές και τα τρελλά που κατά καιρούς θα σου ζητάνε οι μελλοντικοί πελάτες. Έχω δικό μου γραφείο στο σπίτι και ξέρω πολύ καλά τι σημαίνουν τα έξοδα ειδικά για κάποιον που έχει και ενοίκιο σύν όλα τα υπόλοιπα. Αν όμως αγαπάς αυτό που κάνεις και είσαι αποφασισμένη τότε προχώρα το και ότι χρειαστείς επικοινώνησε μαζί μου. Μην διστάσεις.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΩ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΙΣΟΙ ΜΕ ΕΜΨΥΧΩΣΑΝ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΣΚΕΦΤΩ ΟΛΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ. ΤΟΝ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΝ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΩ ΣΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΣΤΟ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ . ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΡΞΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ;

• 3 months later...