Προς το περιεχόμενο

Τιμολογιο για επεκταση εγγυησης Η/Υ απο 1 σε 3 ετη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πιστεύω οτι μιλάς ως λήπτης του τιμολογίου αρα χρέωση 18.11 με πίστωση φυσικά τον προμηθευτή

αν η εγγύηση λήγει μέχρι το τέλος της επόμενης χρήσης είναι βραχυπρόθεσμη αρα χρεώνεις 33.19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω οτι μιλάς ως λήπτης του τιμολογίου αρα χρέωση 18.11 με πίστωση φυσικά τον προμηθευτή

αν η εγγύηση λήγει μέχρι το τέλος της επόμενης χρήσης είναι βραχυπρόθεσμη αρα χρεώνεις 33.19

Μαλλον δεν εγινα αντιληπτος.

Αγορασα Η/Υ.

Ο Η/Υ εχει εγγυηση καλης λειτουργιας για 1 ετος.

Ο προμηθευτης μου, εχει ενα πακετο υπηρεσιας το οποιο ονομαζεται επεκταση εγγυησης.

Μου χρεωνει δηλαδη την εγγυηση καλης λειτουργιας για 2 επιπλεον χρονια.

Σιγουρα οχι 18.11.

Ειναι εξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-stefanos72-
πιστεύω οτι μιλάς ως λήπτης του τιμολογίου αρα χρέωση 18.11 με πίστωση φυσικά τον προμηθευτή

αν η εγγύηση λήγει μέχρι το τέλος της επόμενης χρήσης είναι βραχυπρόθεσμη αρα χρεώνεις 33.19

Αν ή επέκταση έχει γίνει με την αγορά ή λίγο μετά την αγορά του παγίου , προσαυξάνει την αξία κτήσης. Σε αντίθετη περίπτωση στον 61.03 για να εξοδοποιηθεί.

Για το παραπάνω θεωρώ ότι ο συνάδελφος δεν κατάλαβε την ερώτηση.

Φιλικά,

Στέφανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορα της συγκεκριμενης υπηρεσιας εγινε οντως με την αγορα του Η/Υ με ξεχωριστο ΤΠΥ.

Γιατι ομως να προσαυξησει την αξια του παγιου;

Δεν ειμαι και τοσο σιγουρος γιαυτην την αντιμετωπιση.

Κλεινω προς εξοδα συντηρησης επομενων χρησεων.

Καθε αλλη προταση δεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορα της συγκεκριμενης υπηρεσιας εγινε οντως με την αγορα του Η/Υ με ξεχωριστο ΤΠΥ.

Γιατι ομως να προσαυξησει την αξια του παγιου;

Δεν ειμαι και τοσο σιγουρος γιαυτην την αντιμετωπιση.

Κλεινω προς εξοδα συντηρησης επομενων χρησεων.

Καθε αλλη προταση δεκτη.

Tάσο

Εξοδα πολυετούς απόσβεσης

και απόσβεση κατά τα έτη που αφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορα της συγκεκριμενης υπηρεσιας εγινε οντως με την αγορα του Η/Υ με ξεχωριστο ΤΠΥ.

Γιατι ομως να προσαυξησει την αξια του παγιου;

Δεν ειμαι και τοσο σιγουρος γιαυτην την αντιμετωπιση.

Κλεινω προς εξοδα συντηρησης επομενων χρησεων.

Καθε αλλη προταση δεκτη.

Συμφωνώ με τον χειρισμό που προτείνει ο Στέφανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εγγυήσεις είναι μέρος της αξίας του παγίου.

Αλλες φορές είναι ενσωματωμένες άσχετο αν είναι 1 χρόνο ή 3 (για PC) κι άλλες φορές τα επιπλέον 1 ή 2 χρόνια πωλούνται έξτρα. Μάλιστα πολλές φορές, οι εταιρίες, παρότι η εγγύηση είναι στην τιμή προσφοράς, την τιμολογούν χωριστά.

Γνώμη μου είναι οτι προσαυξάνουν την αξία κτήσης του παγίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εγγυήσεις είναι μέρος της αξίας του παγίου.

Αλλες φορές είναι ενσωματωμένες άσχετο αν είναι 1 χρόνο ή 3 (για PC) κι άλλες φορές τα επιπλέον 1 ή 2 χρόνια πωλούνται έξτρα. Μάλιστα πολλές φορές, οι εταιρίες, παρότι η εγγύηση είναι στην τιμή προσφοράς, την τιμολογούν χωριστά.

Γνώμη μου είναι οτι προσαυξάνουν την αξία κτήσης του παγίου.

Οι προβλεπόμενες απο τον νόμο είναι ενσωματωμένες στην αξία του Παγίου και επειδή δεν χρεώνονται

ξεχωριστά πράγματι η αξία τους (ως ενσωματωμένη) προσυξάνει την αξία του παγίου.

Οι προαιρετικές όμως οι οποίες τιμολογούνται ξεχωριστά και στην ουσία είναι συμβάσεις συντήρησης γιατί να προσαυξήσουν την αξία του παγίου ?

Εκτός , και αυτό μένει να μας το διευκρινήσει ο Τάσος , και άν δεν ήταν προαιρετική και συμπεριλαμβανόταν υποχρεωτικώς σέ πακέτο προσφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη Επισκέπτης

ΟΤΑΝ ΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΠΑΓΙΟΥ ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΠΟΣΟ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ,ΑΥΤΗ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΠΟΥ ΜΗΠΟΩΣ ΣΕ ΄ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΤΑΞΕΩΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤΑΝ ΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΠΑΓΙΟΥ ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΠΟΣΟ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ,ΑΥΤΗ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΠΟΥ ΜΗΠΟΩΣ ΣΕ ΄ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΤΑΞΕΩΣ ?

Απλώς διατηρείς το έγγραφο της εγγύησης , και άν εντός του χρόνου εγγύησης το πάγιο υποστεί βλάβη καλυπτόμενη απο αυτην (την εγγύηση) την επιδεκνύεις στον προμηθευτή του παγίου , και αυτός υποχρεούται σε αποκατάσταση της βλάβης , χωρίς καμμία χρέωσή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 years later...

Aγορά κινητού τηλεφώνου (άρθρο 39α).
Κατά την αγορά έγινε πρόσθετη ασφάλιση για ένα έτος (καθαρό ασφάλιστρο=16,52€ & φόρος ασφαλίστρου =2,48€ σύνολο 19,00€) για θραύση με ξεχωριστό τιμολόγιο.
α) Τά δύο ποσά (ασφάλιστρο και φόρος) πως καταχωρούνται (σε ποιες στήλες) σε χειρόγραφα απλογραφικά ?

β) Καταχωρούνται στις ΜΥΦ ?

Να σημειώσω ότι η σχετική εγκύκλιος για τα κινητά, tablets αναφέρει μόνο περιπτώσεις ενιαίας τιμής εγγυησης και κινητού.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, stamgalaios είπε

Aγορά κινητού τηλεφώνου (άρθρο 39α).
Κατά την αγορά έγινε πρόσθετη ασφάλιση για ένα έτος (καθαρό ασφάλιστρο=16,52€ & φόρος ασφαλίστρου =2,48€ σύνολο 19,00€) για θραύση με ξεχωριστό τιμολόγιο.
α) Τά δύο ποσά (ασφάλιστρο και φόρος) πως καταχωρούνται (σε ποιες στήλες) σε χειρόγραφα απλογραφικά ?

β) Καταχωρούνται στις ΜΥΦ ?

Να σημειώσω ότι η σχετική εγκύκλιος για τα κινητά, tablets αναφέρει μόνο περιπτώσεις ενιαίας τιμής εγγυησης και κινητού.

Ευχαριστώ.

Αυτό το έξοδα είναι ασφάλιστρο (ΕΓΛΣ 62.05 και ΕΛΠ 64.06). Σε ανάλογη περίπτωση το παραστατικό που μου έδωσαν ήταν ασφαλιστήριο, οπότε δεν μπαίνει στη ΜΥΦ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλιστήριο συμβόλαιο είναι και αυτό που λέω εγώ, αλλά κάτω-κάτω στο ασφαλιστήριο γράφει ότι "Το παρόν επέχει και θέση απόδειξης είσπραξης υπηρεσιών".

Αρα λέτε ότι δεν μπαίνει ΜΥΦ οπότε μένει το ερώτημα στα χειρόγραφα σε ποια στήλη θα μπεί ?

Εννοώ π.χ. θα προσαυξήσει το πάγιο, θα μπεί π.χ. σε δαπάνες με 0% ΦΠΑ , αυτό εννοώ ...

Σας ευχαριστω πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stamgalaios είπε

Ασφαλιστήριο συμβόλαιο είναι και αυτό που λέω εγώ, αλλά κάτω-κάτω στο ασφαλιστήριο γράφει ότι "Το παρόν επέχει και θέση απόδειξης είσπραξης υπηρεσιών".

Αρα ?

Εντάξει δεν έχει σημασία. Αυτό το έχει αναφέρει ότι αποτελεί και απόδειξη είσπραξης απλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...