Προς το περιεχόμενο

Μ Ο Ν Ο - Γ Ι Α - Σ Υ Ζ Η Τ Η Σ Η -->"Ομάδα Σκέψης και Παρέμβασης Λογιστών" ..... (ως τώρα ΜΕΛΗ 45 άτομα).........( Υπάρχει περίληψη και αποτελέσματα της συζήτησης --> (Καντε κλικ σε --> Ομάδα Σκέψης& Παρ --


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης δεν κατάλαβα κάτι , όσον αφορά τις επιλογές της ψηφοφορίας

Οι Μισθωτοί Λογιστές , στους οποίους και ανήκω , δεν είναι επαγγελματίες ?

Εννουούμαι τις δύο πλευρές:

α) Μισθωτοί Λογιστές (υπάλληλοι)

β) Ελεύθεροι Επαγγελματίες με έναρξη (επαγγελματίες).

Ναι..

Το σωστό θα ήταν να λέγαμε "ελεύθεροι επαγγελματίες" και όχι "επαγγελματίες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέθηκε θέμα από φίλο ότι το εγχείρημα δεν έχει καμμία νομική βάση.

Εχεις κανένας γνώμη επί αυτού.

Ειναι βασικό θέμα και αν δεν λυθέι δεν πρέπει να κουραζόμαστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+λάκη να το ξεκαθαρίσω

στην Ελλάδα, αλλά και στον κόσμο όλο ισχύουν μερικά απλά πράγματα.

Να τα πούμε στα καθ ημάς.

Μισθωτός: μέλος σε πρωτοβάθμιο σωματείο,

Το πρωτοβάθμιο σωματείο μέλος στο δευτεροβάθμιο όργανο – ομοσπονδία (και ταυτόχρονα μέλος στο εργατικό κέντρο του νομού του)

Η ομοσπονδία μέλος στο τριτοβάθμιο όργανο – συνομοσπονδία

Πχ μισθωτός λογιστής ,

Μέλος στον σύλλογο μισθωτών λογιστών Ευβοίας

Που είναι μέλος στη ΠΟΛ (Πανελλήνια Ομοσπονδία λογιστών) που είναι μέλος στη ΓΣΕΕ (γενική συνομοσπονδία εργατών Ελλάδος)

Ελεύθερος επαγγελματίας λογιστής : μέλος στην Ένωση Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών Εύβοιας που είναι μέλος στην ΠΟΦΕΕ (Πανελλήνια Ομοσπονδίας Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών) που είναι μέλος στην ΓΣΕβΕΕ (γενική συνομοσπονδία επαγγελματιών βιοτεχνών εμπόρων Ελλάδος)

Ουφ

Μεικτοί σύλλογοι δεν υπάρχουν (εκεί πήγαινε η κατάργηση της πάλης των τάξεων και η παλινόρθωση των Τσάρων στην Ρωσία)

Όντως βρε κουζουλέ, δεν θα βρω πολλές ασυμβατότητες, αλλά αυτή η μία φτάνει και περισσεύει.

Απλά ο νόμος προβλέπει ότι ο εργαζόμενος είναι στο σωματείο των μισθωτών και ο επαγγελματίας σε αυτό των αφεντικών.

Και ο νόμος προβλέπει ότι για να είναι ένα σωματείο μέλος στην τάδε ομοσπονδία, πρέπει το καταστατικό του να είναι εναρμονισμένο με το καταστατικό της ομοσπονδίας.

Αν δεν ξεκαθαρίσουμε αυτό, θα είμαστε ένα ακόμα μπαϊράκι δίπλα στο μπαϊράκι του Ντουκάκη, σε αυτό του Αλεβίζου και άλλων ομοίων.

Και ξέρω ότι αυτό δεν το θέλεις.

Και να τελειώσω με αυτά να πω ότι τελευταία προσπάθεια για την κατάργηση της πάλης των τάξεων την έκανε ο Λάσκαρης.

Και ξέρω ότι πρώτος εσύ δεν θα ήθελες να γίνουμε συνεχιστές της προσπάθειάς του.

ΥΓ. εσύ πόσο με κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το πώς στην ΠΟΦΕΕ συμμετέχουν πτυχιούχοι ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΙΕΚ κλπ κλπ , είναι γιατί στην ΠΟΦΕΕ μπορούν συμμετέχουν ΟΛΟΙ οι σύλλογοι που έχουν μέλη τους Ελεύθερους Επαγγελματίες.

(μήπως στους Δικηγορικούς Συλλόγους δεν συμμετέχουν δικηγόροι παρά τω Πρωτοδικέιω, παρ Εφέταις, παρ Αρείω Πάγο ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+λάκη να το ξεκαθαρίσω

στην Ελλάδα, αλλά και στον κόσμο όλο ισχύουν μερικά απλά πράγματα.

Να τα πούμε στα καθ ημάς.

Μισθωτός: μέλος σε πρωτοβάθμιο σωματείο,

Το πρωτοβάθμιο σωματείο μέλος στο δευτεροβάθμιο όργανο – ομοσπονδία (και ταυτόχρονα μέλος στο εργατικό κέντρο του νομού του)

Η ομοσπονδία μέλος στο τριτοβάθμιο όργανο – συνομοσπονδία

Πχ μισθωτός λογιστής ,

Μέλος στον σύλλογο μισθωτών λογιστών Ευβοίας

Που είναι μέλος στη ΠΟΛ (Πανελλήνια Ομοσπονδία λογιστών) που είναι μέλος στη ΓΣΕΕ (γενική συνομοσπονδία εργατών Ελλάδος)

Ελεύθερος επαγγελματίας λογιστής : μέλος στην Ένωση Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών Εύβοιας που είναι μέλος στην ΠΟΦΕΕ (Πανελλήνια Ομοσπονδίας Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών) που είναι μέλος στην ΓΣΕβΕΕ (γενική συνομοσπονδία επαγγελματιών βιοτεχνών εμπόρων Ελλάδος)

Ουφ

Μεικτοί σύλλογοι δεν υπάρχουν (εκεί πήγαινε η κατάργηση της πάλης των τάξεων και η παλινόρθωση των Τσάρων στην Ρωσία)

Ναι.. δεν σκέφτηκα ότι π.χ. η Ομοσπονδία ΠΟΦΕΕ πως θα με γράψει σαν μέλος αυτόν τον Σύλλογο όταν μέλη του έιναι και μισθωτοί; Η ΠΟΦΕΕ δεν δέχεται Συλλόγους με μέλη μισθωτούς...

Το ανάποδο με την Ομοσπονδία ΠΟΛ που δέχεται μόνο Συλλόγους με μισθωτούς..

Επιμένω μεν στην θεωρεία μου ότι δεν υπάρχει χάσμα, αλλά βλέπω τεχνικό πρόβλημα...

Συνεπώς ένα κοινός Σύλλογος δεν θα υπάγεται σε καμμία από τις Ομοσπονδίες αυτές άρα θα είναι αυτόματα άλλο ένα μπαιράκι ..

Οχι λοιπόν..

Πρόβλημα...

Απλό και δεν πήγε εκέι το μυαλό μου..

χμ.

χμ.. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.. δεν σκέφτηκα ότι π.χ. η Ομοσπονδία ΠΟΦΕΕ πως θα με γράψει σαν μέλος αυτόν τον Σύλλογο όταν μέλη του έιναι και μισθωτοί; Η ΠΟΦΕΕ δεν δέχεται Συλλόγους με μέλη μισθωτούς...

Το ανάποδο με την Ομοσπονδία ΠΟΛ που δέχεται μόνο Συλλόγους με μισθωτούς..

Επιμένω μεν στην θεωρεία μου ότι δεν υπάρχει χάσμα, αλλά βλέπω τεχνικό πρόβλημα...

Συνεπώς ένα κοινός Σύλλογος δεν θα υπάγεται σε καμμία από τις Ομοσπονδίες αυτές άρα θα είναι αυτόματα άλλο ένα μπαιράκι ..

Οχι λοιπόν..

Πρόβλημα...

Απλό και δεν πήγε εκέι το μυαλό μου..

χμ.

χμ.. :(

Αρα... 2 Ιντερνετικοί Συλλόγοι που θα υπάγονται ο ένας στην ΠΟΦΕΕ (Ελ.Επαγγ) και άλλος στην ΠΟΛ(μισθωτοί)...

Την τρέλλα μου..

Τι γνώμη έχουν οι υπόλοιποι με αυτά τα νέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα Κωστή μου φοβάμαι ότι θα ΄χουμε άλλου είδους πανηγύρια.

Κουράγιο φίλε,

πάω κατά σπίτι μεριά, έχω και μια ρακί στην κατάψυξη ………….

Καλό βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα... 2 Ιντερνετικοί Συλλόγοι που θα υπάγονται ο ένας στην ΠΟΦΕΕ (Ελ.Επαγγ) και άλλος στην ΠΟΛ(μισθωτοί)...

Την τρέλλα μου..

Τι γνώμη έχουν οι υπόλοιποι με αυτά τα νέα;

Μη κολλάς Κωστή... λύση θα βρεθεί, όρεξη να υπάρχει....

Ακόμα και έτσι, 2 σύλλογοι, θα κινούμαστε όλοι στον ίδιο χώρο, ότι αποφάσεις προκύπτουν θα πηγαίνουν και στην ΠΟΛ και στην ΠΟΦΕΕ....

Δεν μου ακούγεται άσχημα καθόλου.....

Λίγο το έχεις να ταυτίζονται αυτές οι 2 σε ορισμένα θέματα...?????

Να κάνω μια άλλη ερώτηση...?? Γιατί ντε και καλά πρέπει να υπαχθούμε κάπου εκεί...??? Τι έχουμε να κερδίσουμε και τι να χάσουμε...???? Ανοιχτά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη κολλάς Κωστή... λύση θα βρεθεί, όρεξη να υπάρχει....

Ακόμα και έτσι, 2 σύλλογοι, θα κινούμαστε όλοι στον ίδιο χώρο, ότι αποφάσεις προκύπτουν θα πηγαίνουν και στην ΠΟΛ και στην ΠΟΦΕΕ....

Δεν μου ακούγεται άσχημα καθόλου.....

Λίγο το έχεις να ταυτίζονται αυτές οι 2 σε ορισμένα θέματα...?????

Εγώ βλέπω να ταυτίζονται σε πλήθος θεμάτων..

Να κάνω μια άλλη ερώτηση...?? Γιατί ντε και καλά πρέπει να υπαχθούμε κάπου εκεί...??? Τι έχουμε να κερδίσουμε και τι να χάσουμε...???? Ανοιχτά.....

Οχι όμως αυτό Στέφανε..

Είναι η συνταγή του Αλεβιζάκη και του Ντουκάκη.

Ηθελαν να μην εντάσονται πουθενά εκτός από τον ευατό τους...

Και έμειναν μόνοι με τον ευατό τους...

Οχι..

Να έιμαστε κάτω από μια κοινή σκέπη..

Και αν αυτή η κοινή σκέπη έχει λάθη απλά να παλεύουμαι να τα διορθώνουμε εντός της και όχι να δημιουργούμε διασπάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι όμως αυτό Στέφανε..

Είναι η συνταγή του Αλεβιζάκη και του Ντουκάκη.

Ηθελαν να μην εντάσονται πουθενά εκτός από τον ευατό τους...

Και έμειναν μόνοι με τον ευατό τους...

Οχι..

Να έιμαστε κάτω από μια κοινή σκέπη..

Και αν αυτή η κοινή σκέπη έχει λάθη απλά να παλεύουμαι να τα διορθώνουμε εντός της και όχι να δημιουργούμε διασπάσεις...

Αν και περίμενα πιο χειροπιαστά πράγματα όταν ρωτούσα γιατί πρέπει ντε και καλά και τι έχουμε να κερδίσουμε/χάσουμε (του στυλ 1,2,3 κτλ)...

Σαν γενική θέση, οκ.....

Άποψή μου, 2 internetικοί σύλλογοι, όπως είπες Κωστή, οι οποίοι θα συζητάνε (άτυπα αν θέλετε) στον ίδιο χώρο για τα κοινά τους προβλήματα και τα αποτελέσματα της συνεργασίας θα είναι δεσμευτικά και για τους 2, οπότε και θα προωθούνται στην ομοσπονδία του καθενός συλλόγου...

Ειδικά θέματα που αφορούν μόνο ένα από τους δύο συλλόγους ή όπου υπάρχει ασυμβίβαστο, πχ ελλάχιστες αμοιβές, επιδόματα κτλ να συζητιώνται σε χωριστές ενότητες, μία για κάθε σύλλογο, στις οποίες δικαίωμα ψήφου να έχουν μόνο εκείνου του συλλόγου που αφορά.... Αλλά στη συζήτηση πριν τη ψηφοφορία, θα μπορούσαν να συμμετέχουν και οι δυο μεριές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα... 2 Ιντερνετικοί Συλλόγοι που θα υπάγονται ο ένας στην ΠΟΦΕΕ (Ελ.Επαγγ) και άλλος στην ΠΟΛ(μισθωτοί)...

Την τρέλλα μου..

Τι γνώμη έχουν οι υπόλοιποι με αυτά τα νέα;

Κι εγώ που είμαι μισθωτός και έχω και γραφείο για απογευματινή απασχόληση;

Που θα γραφτώ;

Κι αν γραφτώ και στους δύο σε θέματα μισθολογικά με τίνος την θέση θα πάω;

Μήπως είμαι διχασμένη προσωπικότητα; ή μήπως θα γίνω μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Ενας φίλος

Κωστάκη συμφωνώ μαζί σου.

Από την εμπειρία μου και μόνο γνωρίζω ότι όλοι που κόπτιονται για τα συμφέροντα των λογιστών και συμμετέχουν στους εκατοντάδες συλλόγους που εχουν δημιουργηθεί στην Ελλάδα,κόπτονται μόνο για τα προσωπικά τους συμφέροντα και γράφουν στα παλιά τους παπούτσια τους λογιστές και όλο το λογιστικό επάγγελμα.Δεν είναι τίποτε παραπάνω από τους εμπόρους που είχαν καταλάβει τον ναό και τους πέταξε με τις κλωτσιές ο Χριστός.Το ίδιο κάνουν και αυτοί.Συμμετέχουν σε φόρουμ και μαζώξεις λογιστών απλά και μόνο για να διατηρήσουν το ποδοπατημένο προφίλ τους και να αναζωγονήσουν τα απατηλά τους όνειρα για μια παρουσία στο πολιτικό σκηνικό της χώρας.

Κωστάκη,γνωρίζεις πολύ καλά,ότι για εμένα δεν υπάρχουν διακρίσεις στους λογιστές.

Δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ ελευθέρων επαγγελματιών λογιστών και μισθωτών λογιστών.Οι σύλλογοι των λογιστών θα πρέπει να προωθούν το επάγγελμα του λογιστή σαν επιστήμη και όχι τα οικονομικά συμφέροντα των λογιστών.Μέσα από την επιστημονική καταξίωση του λογιστή μπορεί να πηγάσει η επαγγελματική του αναγνώριση.

Αν κάποιος λογιστής θέλει να συνδικαλισθεί σαν επαγγελματίας,βασιζόμενος στις προσωπικές επαγγελματικές του επιδιώξεις ας πάει να γραφεί στον σύλλογο των καφετζήφων η των ταβερνιάρησων.Εχουν τις ίδιες επιδιώξεις.

Οι λογιστές όμως πρέπει να ενωθούν όλοι σαν μια γροθιά μισθωτοί και ελεύθεροιροι επαγγελματίες,ώστε το συνδικαλιστικό τους όργανο να αποτελέσει την αρχή να αναγνωρισθεί ο λογιστής σαν την ραχοκοκκαλιά του οικονομικού και φορολογικού μας συστήματος.

Και αυτό θα γίνει μόνο αν όλοι εμείς στραφούμε στην ιδέα της ίδρυσης του Λογιστικού Επιμελητηρίου.

Ωραία η ιδέα σου Κωστάκη για ίδρυση Ηλεκτρονικού Συλλόγου Λογιστών και είμαι και εγώ μαζί σου.

Ευχομαι η ιδέα σου αυτή να αποτελέσει την αρχή για ένα νέο ξεκίνημα και να βάλει στην άκρη τις προηγούμενες αρρωστημένες αντιλήψεις.

Ενας φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που εχουμε αρχισει τις κουζουλαδες να πω και εγω την δικια μου

Εγω λοιπον θα ηθελα μια διαδικτυακη ομαδα σκεψης

Μελη της θα ειναι λογιστες ειτε ελευθεροι επαγγελματιες ειτε μισθωτοι ανεξαρτητα ταξης η πτυχιου ( ολοι λοιπον οσοι ασχολουνται με την λογιστικη )

Σκοπος της τοσο να αναδειξει τα προβληματα του κλαδου οσο και να στραφει προς την κοινωνια με παρεμβασεις ουσιαστικες πανω στις αποφασεις των εκαστοτε κυβερνωντων ωστε οι αποψεις της να διαβαζονται και απο μη μελη αυτης της ομαδας οπως αλλοι κοινωνικοι φορεις ( πχ κριτικη σε ενα φορολογικο νομοσχεδιο )

Στοχος θα ειναι να “αναγκασουμε “ τους ηδη υπαρχοντες συλλογους να βαδισουν με τα νερα μας

Ενας συλλογος οπως τον ονειρευεται ο Κωστας αργα η γρηγορα θα αναγκαστει να ¨υποκυψει” στους ηδη οργανωμενους συλλογους η ομοσπονδιες

Αυτη η ομαδα σκεψης δεν θα εχει προεδρους αντιπροεδρους παραπροεδρους

Θα υπαρχει μια , ας την ονομασουμε διοικουσα επιτροπη , η οποια θα εκλεγεται καθε εξαμηνο με διαδικτυακη ψηφοφορια των μελων ωστε να περιοριστει η δυνατοτητα να εισχωρουν προσωπικες φιλοδοξιες εις βαρος του συλλογικου στοχου

Ο ρολος της διοικουσας επιτροπης θα ειναι να μαζευει τις σκεψεις των μελων της και να της δημοσιοποιει

Για να εχει επιτυχια ολο αυτο το εγχειρημα και για να ειμαστε υπολογισιμη δυναμη κυριαρχο ζητημα θα ειναι η συμμετοχη αυτης της ομαδας με κριτικη και προτασεις πανω στα καθημερινα προβληματα του πολιτη που εχουν να κανουν με την δουλεια μας , και ειναι πολλα αυτα .

Αυτο ειναι το δικο μου ονειρο , ουτοπικο μεν αλλα πιστευω οτι αξιζει να το προσπαθησουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστάκη συμφωνώ μαζί σου.

Από την εμπειρία μου και μόνο γνωρίζω ότι όλοι που κόπτιονται για τα συμφέροντα των λογιστών και συμμετέχουν στους εκατοντάδες συλλόγους που εχουν δημιουργηθεί στην Ελλάδα,κόπτονται μόνο για τα προσωπικά τους συμφέροντα και γράφουν στα παλιά τους παπούτσια τους λογιστές και όλο το λογιστικό επάγγελμα.Δεν είναι τίποτε παραπάνω από τους εμπόρους που είχαν καταλάβει τον ναό και τους πέταξε με τις κλωτσιές ο Χριστός.Το ίδιο κάνουν και αυτοί.Συμμετέχουν σε φόρουμ και μαζώξεις λογιστών απλά και μόνο για να διατηρήσουν το ποδοπατημένο προφίλ τους και να αναζωγονήσουν τα απατηλά τους όνειρα για μια παρουσία στο πολιτικό σκηνικό της χώρας.

ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΗΦΙΣΑ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ

ΑΛΛΑ ΑΥTO KATA THN ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ,ΤΟ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΡΙΣΤΑ ΤΟ ΥΠΑΡΧΟΝ FORUM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνταχθώ με όσα λέει ο "ένας φίλος" του Κωστή και με ότι λέει ο Μήδης .

Απλά και σταράτα , αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και όχι μία από τα ίδια . Όπως γράφει και ο Μήδης όμως , όνειρο απατηλό .

Ή να γίνει ένα think tank (που λένε και στο χωριό μου) που να ασχολείται με τα προβλήματα του κλάδου αλλά και τις μικροοικονομίας καθώς και προτάσεις για λύσεις , αλλά αυτό λογικά το καλύπτει το ΙΟΦ (δεν το έγραψα σωστά) ??

ΥΓ Ο Γιάννης τα γράφει πολύ σωστά και μας προσγειώνει λίγο (μας ξενερώνει εκεί που πάμε να ανέβουμε αλλά τον αγαπάμε :(:rolleyes: ) , αλλά πιστεύω πως και αυτός ψάχνει τι είναι το καλύτερο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή αυτά τα συνδικαλιστικά δεν τα πολυκατέχω

Στην αρχική μου τοποθέτηση είπα

Δεν γνωρίζω όμως άν υφίσταται νομικό πλαίσιο που θα επέτρεπε κάτι παρόμοιο.

Δυστυχώς απο τις μέχρι τώρα τοποθετήσεις των συναδέλφων , φαίνεται να υπάρχουν τέτοιου είδους προβλήματα.

Τώρα άν είναι δυνατόν να επιλυθουν ή οχι δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31.Ocean

Αν και βλέπω να προκύπτουν διάφορα ζητήματα νομικής πιο πολύ φύσης, με δεδομένη την καλή μας πρόθεση πιστεύω ότι θα βγει κάποια άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενθουσιασμός είναι χαρακτηριστικό των νέων (+λακης και λοιποί 30 ως τώρα ενδιαφερόμενοι) και η προσγειωμένη σκέψη των ωριμότερων (ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ, diba) :)

Αν μπορώ να βγάλω ένα συμπέρασμα από την μέχρι τώρα συζήτηση αυτό είναι πως υπάρχουν συνάδελφοι που ασφυκτιούν μέσα στο υφιστάμενο πλαίσιο και προβληματίζονται. Ίσως κάπου να οδηγήσει αυτό. Είναι μια ελπίδα.

Πάντως το θέμα του "συνδικαλιστικού" πανελλαδικής εμβέλειας συλλόγου το ανέλυσε νομίζω απλά και με σαφήνεια ο ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ.

Τώρα όσο αφορά το θέμα του "επιστημονικού" (?) θα έλεγα ότι αυτή την στιγμή ο επίσημος επιστημονικός φορέας που έχει ιδρυθεί με νόμο και λειτουργεί (η δεν λειτουργεί αλλά πάντως υπάρχει) είναι το Ο.Ε.Ε.

Αρα μιλάμε για ένα σύλλογο (?) που έχει παραπλήσιο σκοπό με το Ο.Ε.Ε.;

Μάλλον και εδώ προκύπτουν νομικά ζητήματα (διαισθάνομαι)

Ίσως μετά την ανωτατοποίηση των ΤΕΙ (ανεξάρτητα από το τι πιστεύω εγώ σχετικά) το επόμενο βήμα θα ήταν να τροποποιηθεί το Ο.Ε.Ε. (και το Τ.Ε.Ε αντίστοιχα) και να δέχεται ως μέλη και τους πτυχιούχους των ΤΕΙ.

Δεν βλέπω όμως λόγο ύπαρξης ενός άλλου επιμελητηρίου με ίδιο σκοπό.

Οπότε μας μένει η άποψη diba.

Δηλαδή ένα "χαλαρό" ελεύθερο βήμα με μια κάποια (αναζητείται) οργανωτική μορφή που θα του έδινε συνοχή και ένα κύρος.

Κάτι σαν μια μη κυβερνητική οργάνωση ή ένα σωματείο μη κερδοσκοπικό.

Ας πούμε ένας "Σύλλογος Φίλων του Ταλαίπωρου Λογιστή" που θα είχε Δ.Σ. και θα μπορούσε να εκφραστεί και να ακουστεί μέσω αυτού.

Πρακτικά το μόνο που θα μπορούσε να φανεί ως καινοτομία θα ήταν η ταχύτητα μετάδοσης των απόψεων (λόγω διαδικτύου) και μένει μόνο να αποδειχθεί πόσο αντίστοιχα γρήγορα αλλά και κυρίως αποτελεσματικά θα γινόταν η σύνθεση.

Γιατί η σύνθεση θα δημιουργούσε θέση και παρέμβαση στην κοινωνία.

ΥΓ: Αν παρόλα αυτά θέλουμε κάτι πιο αποτελεσματικό, κάτι που να συνδυάζει περισσότερα πράγματα τότε μας μένει μόνο η ανατροπή των υφιστάμενων νομικών και κοινωνικών δομών. Μια εκ βάθρων ανατροπή και επανίδρυση της κοινωνίας μας και της κρατικής οντότητας.

Μάλλον όμως δεν το έχουμε σκεφτεί έτσι και σίγουρα κάποιοι θα τρόμαζαν από αυτό. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με βάσει τη ψηφοφορία που συνεχίζεται , οι περισσότεροι από εμάς θέλουν κάτι καινούργιο το οποίο ναι μεν νομικά και θεσμικά μάλλον δε στέκει αλλά παρόλα αυτά θα το στηρίζαμε με όλες μας τις δυνάμεις .

Το έγραψα και πριν ίσως αν δε τραβήξει αυτό να γίνει μια δεξαμενή σκέψης αυστηρά για τα κλαδικά θέματα (μισθωτών και ιδιοκτητών γραφείων) αλλά και για την οικονομία στα πλαίσια του επαγγέλματος μας(δηλαδή στα προβλήματα που έχουμε εντοπίσει και αντιμετωπίσει καθημερινά) ο οποίος σοβαρά και υπεύθυνα θα θέτει προβληματισμούς και προτάσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές σκέψεις στη τοποθέτηση του ype (αφού τον ευχαριστήσω για τον κομψό τρόπο που έθεσε τα της ηλικίας μου-

η προσγειωμένη σκέψη των ωριμότερων
)

Νομίζω ότι οι περισσότεροι (το τονίζω οι περισσότεροι και όχι όλοι) οι αρνητές της συμμετοχής στους υπάρχοντες συλλόγους, δεν έχουν για αφετηρία τους το ¨ασφυκτικό πλαίσιο¨ τους, αλλά την γενικότερη αδιαφορία για την συμμετοχή στα κοινά. Αδιαφορία που ξεκινά από την γενικότερη απαξίωση της συμμετοχής και φτάνει στα πραγματικά προβλήματα που έχει ο συνδικαλισμός σήμερα.

Θα τολμήσω όμως να πω ότι είναι οι ίδιοι που αναπαράγουν το συγκεκριμένο σύστημα, από την μια με την μη συμμετοχή τους, αφήνοντας έτσι πεδίο ελεύθερο στους κάθε λογής συνδικαλιστοπατέρες να αλωνίζουν και από την άλλη ψηφίζοντας οι περισσότεροι την κρίσιμη στιγμή τα πολιτικά κόμματα εξουσίας, αυτά που έχουν δημιουργήσει τον δημοσιοϋπαλληλικό συνδικαλισμό και τους συνδικαλιστές - πολιτευτές – βουλευτές, το γνωστό μεταπολιτευτικό φρούτο (τι να θυμηθώ, Ραυτόπουλο, Πρωτόπαπα,Κανελόπουλο, Μανώλη κλπ κλπ)

Καθόμαστε απ έξω λοιπόν, αραγμένοι στους καναπέδες μας και κρίνουμε. Κρίνουμε αυτούς που εμείς αφήσαμε να μας εκπροσωπούν (με ή χωρίς εισαγωγικά το εκπροσωπούν)

Υπάρχει φυσικά και μια άλλη μερίδα, που ξεκίνησε συμμετέχοντας ενεργά σε συλλόγους, αλλά που μόλις έπαψε να έχει την καρέκλα στα ΔΣ τους, έφυγε και έστησε ένα άλλο μαγαζάκι, λίγο πάρα κάτω. Έτσι νάχει ο καθείς μια καρέκλα, να στρογγυλοκάθεται.

Πριν ενάμιση χρόνο, στην συνέλευση της ΠΟΦΕΕ τα ¨ρίχνανε¨ στον Πανίδη που στην ΣτΑ του ΟΕΕ στήριξε την παράταξη της ΝΔ. Ήταν οι ίδιοι που σε κάποια άλλα χρόνια στήριζαν την παράταξη του ΠΑΣΟΚ.

Και μεις τους αφήνουμε όλο αυτό το χώρο να κάνουν τα παιχνιδάκια τους και κριτικάρουμε εκ του ασφαλούς και ανωνύμως τους ¨εμπόρους του ναού¨ περιμένοντας τον Μεσσία που θα τους διώξει , ¨αγνοώντας¨ ότι μεσσίες δεν υπάρχουν, μας τελείωσαν και πως μόνο εμείς με την συμμετοχή μας μπορούμε να τους ξωπετάξουμε.

Και μετά εσύ φίλε ype ζητάς στο υστερόγραφό σου

ΥΓ: Αν παρόλα αυτά θέλουμε κάτι πιο αποτελεσματικό, κάτι που να συνδυάζει περισσότερα πράγματα τότε μας μένει μόνο η ανατροπή των υφιστάμενων νομικών και κοινωνικών δομών. Μια εκ βάθρων ανατροπή και επανίδρυση της κοινωνίας μας και της κρατικής οντότητας.

Μάλλον όμως δεν το έχουμε σκεφτεί έτσι και σίγουρα κάποιοι θα τρόμαζαν από αυτό.

Ουφ, πολλά είπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη μου δεν είναι έτσι όπως τα λές , πχ εδώ στη πολή μας , από όσο έχω μιλήσει με τα παιδιά (σχεδόν όλοι γνωριζόμαστε μεταξύ μας) θέλουμε όλοι να γίνει ένας σύλλογος , παρότι τυπικά υπάρχει , ουσιαστικά είναι παντελώς ανενεργός , σε αυτό βέβαια φταίμε όλοι μας γιατί όποτε έχουμε συνέλευση πάμε 3 και ο κούκος .

Δεν ξέρω αν είδες παραπάνω μια πρόταση που έκανα , αν δηλαδή γίνει κάτι έστω και διαδικτυακά θα πρέπει σαν προϋπόθεση εγγραφής να υπάρχει η αντίστοιχη εγγραφή στο τοπικό σύλλογο και μόνο αν αυτό δεν είναι δυνατό (για συγκεκριμένους όμως λόγους) να υπάρχει η εξαίρεση και να μπορεί να γίνει εγγραφή στον διαδικτυακό Σύλλογο ή ότι άλλο δούμε ότι μπορεί να γίνει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη μου δεν είναι έτσι όπως τα λές , πχ εδώ στη πολή μας , από όσο έχω μιλήσει με τα παιδιά (σχεδόν όλοι γνωριζόμαστε μεταξύ μας) θέλουμε όλοι να γίνει ένας σύλλογος , παρότι τυπικά υπάρχει , ουσιαστικά είναι παντελώς ανενεργός , σε αυτό βέβαια φταίμε όλοι μας γιατί όποτε έχουμε συνέλευση πάμε 3 και ο κούκος .

...............

Νομίζω Αποστόλη πως παρά το ότι ξεκινάς με άρνηση των όσων γράφει ο Γιάννης τελειώνεις επιβεβαιώνοντας πανηγυρικά της άποψή του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη κολλάς Κωστή... λύση θα βρεθεί, όρεξη να υπάρχει....

Ακόμα και έτσι, 2 σύλλογοι, θα κινούμαστε όλοι στον ίδιο χώρο, ότι αποφάσεις προκύπτουν θα πηγαίνουν και στην ΠΟΛ και στην ΠΟΦΕΕ....

Δεν μου ακούγεται άσχημα καθόλου.....

Λίγο το έχεις να ταυτίζονται αυτές οι 2 σε ορισμένα θέματα...?????

Να κάνω μια άλλη ερώτηση...?? Γιατί ντε και καλά πρέπει να υπαχθούμε κάπου εκεί...??? Τι έχουμε να κερδίσουμε και τι να χάσουμε...???? Ανοιχτά.....

Έτσι ακριβώς! Γιατί θα πρέπει να υπαχθούμε κάπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...