Προς το περιεχόμενο

Μ Ο Ν Ο - Γ Ι Α - Σ Υ Ζ Η Τ Η Σ Η -->"Ομάδα Σκέψης και Παρέμβασης Λογιστών" ..... (ως τώρα ΜΕΛΗ 45 άτομα).........( Υπάρχει περίληψη και αποτελέσματα της συζήτησης --> (Καντε κλικ σε --> Ομάδα Σκέψης& Παρ --


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μιλάμε για ………………..

Αλήθεια έχουμε ξεκαθαρίσει γιατί μιλάμε ?

Μήπως πρέπει πρώτα απ όλα να ξεκαθαρίσουμε τι είναι αυτό που τούρθε του κουζουλοσταυρουλάκη ξαφνικά στην κεφαλή και όλοι είπαμε ¨μπράβο, ωραίο, τι καλά¨?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρηση πρώτη. (στην πρόταση καταστατικού του Β25)

Αν μιλάμε για συνδικαλιστικό σύλλογο με συμμετοχή στην ομοσπονδία κλπ κλπ τότε δεν μπορεί να είναι μέλη μισθωτοί.

Εκτός αν μιλάμε για ¨λέσχη φορολογικών και λογιστικών ανησυχιών¨ (πλάκα κάνω +λάκη)

Ναι.

Το κατάλαβα και από προηγούμενη σου τοποθέτηση Γιάννη...

Πρέπει να βρούμε λύση και σε αυτό. Να επικεντρωθούμε ακριβώς στον σκοπό...

1. Συνδικαλιστικό;

2. Επιστημονικό;

3. Και τα δύο;

4. Απλό forum;

Εγώ ψηφίζω το 3, το οποίο βέβαια δημιουργέι ένα στοπ - κατ' αρχήν- στην πρόταση του β52..

Ερώτημα προς Β52:

Στην δικεδίκηση καλύτερων μισθών από τους υπαλλήλους λογιστές τι θέση θα έχουν τα υπόλοιπα μέλη διοκτήτες λογιστικών γραφείων;

Υπάρχει διόδος σε αυτό;

Ισως ακόμα και για αυτό να υπάρχει λύση:

Ακόμα και για αυτό που φαίνεται άλυτο:

Παράγραφος του καταστατικού θα αφαιρεί συγκεκριμένα θέματα που είναι από την φύση τους ασύμβατα (όπως το παραπάνω) αφίνοντας την επίλυσή τους σε Ομοσπονδίες (ΠΟΦΕΕ με την ΠΟΛ). Με αυτόν το τρόπο ενα πολύ δύσκολο κομμάτι που πνίγει μια προσπάθεια μάζωξης βγαίνει εκτός....

Λέω..

Χαρακτηριστική είναι η θεωρεία του Αμάρτυα Σεν (οικονομολόγος νομπελίστας) όπου στην θεωρέια του για την κοινωνικοοικονομική δικαιοσύνη αφαιρεί μικρά κομμάτια (όπως εμεις πριν) για χάριν ενός γενικότερου και διογκοδιέστερου καλού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για ………………..

Αλήθεια έχουμε ξεκαθαρίσει γιατί μιλάμε ?

Μήπως πρέπει πρώτα απ όλα να ξεκαθαρίσουμε τι είναι αυτό που τούρθε του κουζουλοσταυρουλάκη ξαφνικά στην κεφαλή και όλοι είπαμε ¨μπράβο, ωραίο, τι καλά¨?

Και που είνια το δύσκολο Γιάννη να αποφασίσουμε...

Αλήθεια...

Ποιός είνια όμως ο πιο βιστικός;

Μήπως πρέπει πρώτα να μαζευτούμε αρκετοί ωστέ μετά να μπούμε στην φάση του "αποφασίζω";

Δεν είναι και άσχημο να πούμε " Συμφωνούμε κατ'αρχήν ότι μετέχουμε πολλοί; Οτι θα κάνουμε μια προσπάθεια πολλοί;"

Νομίζεις Γιάννη ότι αυτή η απόφαση είνια μικρή και εύκολη;

Περίμενε λοιπόν και θα δεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανά:

-- Μήπως πρέπει πρώτα να μαζευτούμε αρκετοί ωστέ μετά να μπούμε στην φάση του "αποφασίζω";

-- Μήπως πρέπει πρώτα μόνο να δεχτούμε ότι μπορούμε να αποφασίσουμε και μετά να δούμε τι θα αποφασίσουμε Δεν είμαστε δα και άσχετοι μεταξύ μας ώστε να απέχουν χιλιόμετρα οι προτάσεις μας και τα προβλήματά μας;

-- Δεν είναι απλό αυτό.. Δεν είναι απλό αυτό.. Οσο κι αν φαίνεται ... Και μόνον να αποφασίσουμε ότι είμαστε πολλοί και ότι θέλουμε να προσπαθήσουμε δεν είναι απλό...

-- Επόμενο βήμα η σύγκλιση των σκέψεων μας...

Αν δεν ..

Δεν πειράζει..

Να έιμαστε καλά που προσπαθήσαμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή

Δεν μπορεί να είναι λίγο απ όλα.

Προσκρούει στους νόμους που καθορίζουν τα των συνδικαλιστικών σωματείων είτε αφορούν μισθωτούς είτε ελεύθερους επαγγελματίες.

Δεν είναι ζητήματα που λύνονται με την ¨καλή θέληση¨

Γιαυτό λέω να συζητήσουμε τι είναι αυτό που θέλουμε.

Το 4 γιατί το έβαλες, αφού τέτοιο έχουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό λέω να συζητήσουμε τι είναι αυτό που θέλουμε.

Ωραία μόλις βρω χρόνο θα βάλω και μια δημοσκόπηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία μόλις βρω χρόνο θα βάλω και μια δημοσκόπηση.

Αν και δεν έιμαστε πολλοί, τι γνώμη έχετε για τις επιλογές του δημοψηφίσματος;

Χρειάζεται κάποια αλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Συνδικαλιστικό;

2. Επιστημονικό;

3. Και τα δύο;

4. Απλό forum;

Αφου απο το 4 εχουμε, βγαλτο και καντο ταξιδιωτικο .... :(

Σιγουρα, παντως λεω ναι ,γιατι προτιμω μια αποτυχημενη προσπαθεια απο την αδρανεια ...

Κατα τα αλλα σας παρακολουθω αλλα νιωθω πολυ ασχετη και απειρη με τετοιες προσπαθειες και ελπιζω καποια στιγμη να ειμαι σε θεση να εκφρασω τις σκεψεις μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω,

Αν μιλάμε για συνδικαλιστικό σύλλογο – μέλος της ομοσπονδίας κλπ κλπ τότε το καταστατικό πρέπει να είναι εναρμονισμένο με το καταστατικό της ομοσπονδίας.

Εκτός αν ……………………………

Η άποψή μου είναι ότι πρέπει να συζητήσουμε γιά κάτι πρωτοποριακό, γιά κάτι που δεν έχει ξαναγίνει.

Οχι γιά κάτι που απλά θα χρησιμοποιεί τις δυνατότητες του internet αλλά θα είναι η ίδια η έκφραση του

internet!

Δηλαδή είναι πεποίθησή μου ότι πλέον είμαστε στην ηλεκτρονική εποχή (έστω στην αρχή) και το

μεγαλύτερο σφάλμα που κάνουμε, είναι ότι προσπαθούμε την καινούρια εποχή, να την κοντύνουμε γιά

να την χωρέσουμε στην προηγούμενη.

Και γιά όποιον πεί ότι δεν μπορούμε να κάνουμε περίεργα πράγματα έχω να πώ ότι μήπως ποιό

πράγμα, την εποχή που ξεκίνησε, δεν αμφισβητήθηκε δεν δεν ....

Σημασία έχει ότι αρχίσαμε να το ψάχνουμε, πιστεύω ότι θα το πετύχουμε.

Υ.Γ. Απορίες, προτάσεις ........ όρεξη να έχουμε να γράφουμε και να διαβάζουμε. Ειδικά μόλις

τελειώσουν οι άδειες γιατί πολύ υποτονικό το βλέπω το κλίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έιμαστε πολλοί, τι γνώμη έχετε για τις επιλογές του δημοψηφίσματος;

Χρειάζεται κάποια αλλαγή;

Βρε Κωστη μου, οταν λες επιστημονικος τι ακριβως εχεις στο μυαλο σου? Γιατι με το δικο μου μυαλο αν δεν μας αναγνωρισουν σαν τετοιο οι αλλοι, ο,τι και να λεμε εμεις τι νοημα εχει? Θα μου πεις αν δεν γινουμαι και αν δεν αυτοπροσδιοριστουμε, πως να μας αναγνωρισουν οι αλλοι. υπαρχει και σχετικη διαδικασια γι αυτο, συγκεκριμενες δραστηριοτητες που προσδιοριζουν εναν επιστημονικο συλλογο? Ιδεα δεν εχω.... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 ακόμα!

Αναφορικά με τη δημοσκόπηση νομίζω πως καμία απο τις επιλογές δεν μπορεί να υπάρξει μόνη της. Ακόμα και στην διάκριση μεταξύ μισθωτού και ελεύθερου επαγγελματία. Είτε έτσι είτε αλλιώς σε λογιστές αναφερόμαστε.

Πάντως για εμένα προσωπικά το πιο σημαντικό είναι η αλληλεγγύη μεταξύ των συναδέλφων και η αλληλουποστήριξη. Για εμένα σημαντικό είναι, τα μέλη είτε αυτό λεγεται σύλλογος-ένωση-ομοσπονδία, να αισθάνονται ότι από πίσω υπάρχει υποστήριξη (βλέπε Δ.Σ.Α κλπ). Αυτό είναι το σημαντικό η στήριξη των νέων συναδέλφων και η αξιοποίηση των εμπειρότερων. Ίσως τότε να καταφέρουμε πολλά, ξεκινώντας από τα πιο απλά............να μην χρειάζομαι εξουσιοδότηση από τον πελάτη μου για να κάνω πχ. μεταβολή Κ.Α.Δ στη ΔΟΥ (και εκεί με πιάνει μια τρέλα!!!!!!!αλλά κατά τα άλλα χρειάζομαι πτυχίο ΑΕΙ-ΤΕΙ για να εγγραφώ στο ΟΕΕ για να πάρω αριθμό μητρώου-καρτελάκι-φωτογραφία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Κωστη μου, οταν λες επιστημονικος τι ακριβως εχεις στο μυαλο σου? Γιατι με το δικο μου μυαλο αν δεν μας αναγνωρισουν σαν τετοιο οι αλλοι, ο,τι και να λεμε εμεις τι νοημα εχει? Θα μου πεις αν δεν γινουμαι και αν δεν αυτοπροσδιοριστουμε, πως να μας αναγνωρισουν οι αλλοι. υπαρχει και σχετικη διαδικασια γι αυτο, συγκεκριμενες δραστηριοτητες που προσδιοριζουν εναν επιστημονικο συλλογο? Ιδεα δεν εχω.... :(

Τυχαία παραδείγματα για να προσδιορίσω την επιστημονικότητα στον κλάδο μας:

α) Προτάσεις για την βελτίωση του φορολογικού μας συστήματος.

β) Προτάσεις για αποδοτική είσπραξη φόρων και κοινωνικά δίκαιη μετακύληση αυτών.

γ) Προτάσεις για εκπάιδευση των λογιστών.

δ) Προτάσεις για συνεργασία με επιστημονικούς φορείς.

ε) Πιστοποίηση λογιστών.

Τέτοια προσπάθεια κάνει το www.iofom.gr στο οποίο έχω προτείνει να πάρει μια θέση σε ένα τέτοιο εγχείρημα αν βέβαια δεν αποφασίσουμε να ασχοληθούμε μόνον συνδικαλιστικά..

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα Χρύσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μία είναι η φωνή της Λογικής (Γιάννης) που μας προβληματίζει έντονα (και σωστά) από την άλλη συμφωνώ και με τον συνάδελφο Β25 ότι δηλαδή πρέπει να γίνει κάτι πρωτοπορίακό (μέσα στα πλαίσια της "νομιμότητας") και όχι μία από τα ίδια , επίσης υπάρχει και η τρέλα του Κωστή που από όσο θυμάμαι το καιρό που είμαστε στο φόρουμ(και είμαστε αρκετό) είναι πάντα αυτός που προσπαθεί να μας δραστηροποιήσει για τον κλάδο είτε με κουζουλές ιδέες είτε με διάφορες τοποθετήσεις του . Ας το συζητήσουμε πιο βαθιά λοιπόν και θα δούμε .

Προσωπικά λοιπόν ψήφισα το τελευταίο (εαν και εφόσον βεβαίως γίνεται) .

Τη ster θα τη ρωτήσω .......

ΥΓ Γιάννη μου τα καταστατικά κλπ μου θυμίζουν αυτό που έχουν και ακολουθούν οι πολιτικοί και οι βασιλείς , το πρωτόκολο και είναι καιρός να τα αλλάξουμε (με την καλή έννοια, που λέει και ο Ψινάκης) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορικά με τη δημοσκόπηση νομίζω πως καμία απο τις επιλογές δεν μπορεί να υπάρξει μόνη της. Ακόμα και στην διάκριση μεταξύ μισθωτού και ελεύθερου επαγγελματία. Είτε έτσι είτε αλλιώς σε λογιστές αναφερόμαστε.

Αρα υποστηρίζεις την τελευταία επιλογή έτσι;

Πάντως για εμένα προσωπικά το πιο σημαντικό είναι η αλληλεγγύη μεταξύ των συναδέλφων και η αλληλουποστήριξη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μία είναι η φωνή της Λογικής (Γιάννης) που μας προβληματίζει έντονα (και σωστά)

Επικεντρώνομαι πολύ στις κουβέντες του Γιάννη. Θα ήθελα να συνεχίσει και ο Lands την σκέψη του διότι αρκετοί εδώ προτιμούμε την κατσάδα (*1) από ένα τιτίβισμα μας μέσα στον βοριά...

Υ.Γ.*1 = Η κατσάδα δεν οδηγέι πάντα στην απόρριψη μιας ιδέας αλλά ενίοτε και στην βελτιωση της. (+λάκης :( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μέσα...αν και διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις. Λεπτομέρειες αργότερα... πρέπει να στείλω τις συγκεντρωτικές του 2015...οικονομικού έτους παρακαλώ :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαία παραδείγματα για να προσδιορίσω την επιστημονικότητα στον κλάδο μας:

α) Προτάσεις για την βελτίωση του φορολογικού μας συστήματος.

β) Προτάσεις για αποδοτική είσπραξη φόρων και κοινωνικά δίκαιη μετακύληση αυτών.

γ) Προτάσεις για εκπάιδευση των λογιστών.

δ) Προτάσεις για συνεργασία με επιστημονικούς φορείς.

ε) Πιστοποίηση λογιστών.

Τέτοια προσπάθεια κάνει το www.iofom.gr στο οποίο έχω προτείνει να πάρει μια θέση σε ένα τέτοιο εγχείρημα αν βέβαια δεν αποφασίσουμε να ασχοληθούμε μόνον συνδικαλιστικά..

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα Χρύσα.

¨

Ίσως και εκπαίδευση λογιστών-σεμινάρια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι

Αν και προσωπικά σε λίγα χρόνια βγαίνω στην σύνταξη και δεν έχω και πάρα πολλά να διεκδικήσω , καθόσον διακατέχομαι πλέον απο πολλαπλά διαστροφικά επαγγελματοσαδομαζοχιστικά σύνδρομα ( οι παλαιότεροι εξ' υμών με καταλαβαίνετε), έχω να προτείνω στους νεότερους συναδέλφους οτι ενδεχόμενη υλοποίηση της ιδέας ίσως αποβεί αρκετά χρήσιμη γιά αυτούς.

Επίσης δεν κατάλαβα κάτι , όσον αφορά τις επιλογές της ψηφοφορίας

Οι Μισθωτοί Λογιστές , στους οποίους και ανήκω , δεν είναι επαγγελματίες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας το δημοψήφισμα και διαπιστώνοντας ότι οι περισσότεροι ψηφίζουν:

Επιστημονικός + συνδικαλιστικός (με μισθωτούς και ελεύθερους επαγγελματίες)

Και επιπλέον διαβάζοντας τα όσα έχουν γραφεί, θάθελα να (ξανα)πω ότι ΔΕΝ είναι δυνατόν να υπάρξει σύλλογος συνδικαλιστικός που να συμμετέχουν εργαζόμενοι και εργοδότες.

Και δεν είναι η φωνή της λογικής, αλλά :

Όσο και αν ζητάμε κάτι πρωτοποριακό, κάτι που δεν έχει ξαναγίνει, υπάρχουν πράγματα που δεν μπορούμε να κάνουμε. Όχι μόνο γιατί οι νόμοι δεν το επιτρέπουν αλλά και γιατί εργαζόμενοι και εργοδότες ΔΕΝ μπορούν να συνυπάρξουν συνδικαλιστικά.

Εκτός αν καταργήσουμε την πάλη των τάξεων και ανακαταλάβουμε τα χειμερινά ανάκτορα ανασταίνοντας τον Τσάρο.

Και κάτι άλλο, ελπίζω όταν ψηφίζουμε ¨επιστημονικό¨ να μην εννοούμε τα γνωστά (ΑλεβιζοΝτουκάκικα) των επιστημόνων πτυχιούχων ΑΕΙ (και έξω η πλέμπα από το μαγαζί).

ΥΓ. εδώ δεν έχουμε καταφέρει σαν κλάδος να λύσουμε τα των ΑΕΙ, ΤΕΙ , ΙΕΚ , κλπ κλπ και θα καταφέρουμε να κάνουμε δούλους και αφεντάδες ένα πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Πολύ σωστή η ιδέα του συναδέλφου Σταυρουλάκη, και επίσης σωστός και σε θετική κατεύθυνση, ο προβληματισμός των άλλων συναδέλφων.

Θέλει σίγουρα περισσότερο ψάξιμο, για να στηθεί σωστά το όλο εγχείρημα.

Πιστεύω όμως, ότι ενώ «το λαχείο το αγοράζεις» εσύ για δικό σου όφελος, αλλά για την αλλαγή στην δουλειά και στην κοινωνία γενικότερα θέλει πολλοί μαζί να προσπαθήσουν.

Νομίζω ότι μπορούμε να εμπλουτίσουμε την ιδέα. Εξ’ άλλου είμαστε παρά πολλοί εδώ αρκεί να το εμπεδώσουμε.

Εγώ πάντως ψήφισα την τελευταία επιλογή.

Όχι μόνο γιατί οι νόμοι δεν το επιτρέπουν αλλά και γιατί εργαζόμενοι και εργοδότες ΔΕΝ μπορούν να συνυπάρξουν συνδικαλιστικά.

Εκτός αν καταργήσουμε την πάλη των τάξεων και ανακαταλάβουμε τα χειμερινά ανάκτορα ανασταίνοντας τον Τσάρο.

Συμφωνώ οπως τίθεται, αλλα υπάρχει και το

Επίσης δεν κατάλαβα κάτι , όσον αφορά τις επιλογές της ψηφοφορίας

Οι Μισθωτοί Λογιστές , στους οποίους και ανήκω , δεν είναι επαγγελματίες ?

Οπως και να'χει θελει συζητηση, και αυτο αλλά και άλλα θεματα.

Θα επανέλθω !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας το δημοψήφισμα και διαπιστώνοντας ότι οι περισσότεροι ψηφίζουν:

Επιστημονικός + συνδικαλιστικός (με μισθωτούς και ελεύθερους επαγγελματίες)

Και επιπλέον διαβάζοντας τα όσα έχουν γραφεί, θάθελα να (ξανα)πω ότι ΔΕΝ είναι δυνατόν να υπάρξει σύλλογος συνδικαλιστικός που να συμμετέχουν εργαζόμενοι και εργοδότες.

Και δεν είναι η φωνή της λογικής, αλλά :

Όσο και αν ζητάμε κάτι πρωτοποριακό, κάτι που δεν έχει ξαναγίνει, υπάρχουν πράγματα που δεν μπορούμε να κάνουμε. Όχι μόνο γιατί οι νόμοι δεν το επιτρέπουν αλλά και γιατί εργαζόμενοι και εργοδότες ΔΕΝ μπορούν να συνυπάρξουν συνδικαλιστικά.

Εκτός αν καταργήσουμε την πάλη των τάξεων και ανακαταλάβουμε τα χειμερινά ανάκτορα ανασταίνοντας τον Τσάρο.

Μπορείς να μου απαριθμήσεις τις περιπτώσεις που έχουμε ασυμβατότητα (Ελέυθεροι Επαγγελματίες και Μισθωτοί) (δύσκολα θα μου βρείς πάνω από 3-4 θέματα.

Σε βοηθώ:

Α) Μισθολογικά θέματα. (Η απαίτηση υψηλών μισθών των μισθωτών λογιστών έρχεται σε αντίθεση με τους εργοδότες τους που μπορεί να είναι στον ίδιο σύλλογο δηλαδή οι ελεύθεροι επαγγελματίες)

Χμ…

Χμ…

Δεν μπορώ να βρώ άλλο…

Ακόμα και η χορήγηση άδειας εξάσκησης δεν δημιουργεί διενέξεις (Ξέρεις τι εννοώ..)

Αλήθεια βρε Χαλκιδογιάννη, να σου κάνω μια ερώτηση;

Λες ότι το Α) δημιουργεί χάσμα ίδιο με αυτών των Τσάρων στην Ρουσία, το ότι είναι στην ΠΟΦΕΕ μαζί ΤΕΙ και ΑΕΙ – της οποίας ΠΟΦΕΕ καλώς είσαι υποστηριχτής – δεν δημιουργεί χάσμα στην διεκδίκηση των προϋποθέσεων λήψης κατηγορίας άδειας Φοροτέχνη;

Βλέπω να δυσκολευτείς στην απάντηση…. :rolleyes:

Και το γυρίζω…

Και λέω…

Είναι δυνατόν ένα θέμα όλο κι όλο (το Α)) να αποτελεί λόγo να μην είναι όλοι μαζί για χάριν χιλιάδων άλλων οφελών;

Και κάτι άλλο, ελπίζω όταν ψηφίζουμε ¨επιστημονικό¨ να μην εννοούμε τα γνωστά (ΑλεβιζοΝτουκάκικα) των επιστημόνων πτυχιούχων ΑΕΙ (και έξω η πλέμπα από το μαγαζί).

Θα αυτοκτονήσω πρώτος αν πάει εκεί…

Και προέτρεξα και ξεκαθάρησα.

Να υπογόμαστε ως απλός Σύλλογος στην Ομοσπονδία μας (ΠΟΦΕΕ) (χμ..αν είναι και μισθωτοί τότε πρόβλημα με την ΠΟΛ?.. χμ.. χμ ..Θα το σκεφτούμε...).

ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝΟΜΙΕΣ

ΟΧΙ ΣΕ ΜΠΑΙΡΑΚΙΑ.

Απλός Σύλλογος με στόχο την δουλειά και τίποτα άλλο.

ΥΓ. εδώ δεν έχουμε καταφέρει σαν κλάδος να λύσουμε τα των ΑΕΙ, ΤΕΙ , ΙΕΚ , κλπ κλπ και θα καταφέρουμε να κάνουμε δούλους και αφεντάδες ένα πράγμα.

Πόσο χρονών είσαι; Αρχίζεις και βγάζεις άσπρα μαλλιά...; Εμείς όχι.. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω όμως, ότι ενώ «το λαχείο το αγοράζεις» εσύ για δικό σου όφελος, αλλά για την αλλαγή στην δουλειά και στην κοινωνία γενικότερα θέλει πολλοί μαζί να προσπαθήσουν.

Σωστό. Καιρός να αγοράζομε πολλοί μαζί το λαχείο και άμα μας "κάτσει" να εισπράξουμε όλοι και όχι ένας...

Νομίζω ότι μπορούμε να εμπλουτίσουμε την ιδέα. Εξ’ άλλου είμαστε παρά πολλοί εδώ αρκεί να το εμπεδώσουμε.

Σωστό Μαρίνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...