Προς το περιεχόμενο

Μ Ο Ν Ο - Γ Ι Α - Σ Υ Ζ Η Τ Η Σ Η -->"Ομάδα Σκέψης και Παρέμβασης Λογιστών" ..... (ως τώρα ΜΕΛΗ 45 άτομα).........( Υπάρχει περίληψη και αποτελέσματα της συζήτησης --> (Καντε κλικ σε --> Ομάδα Σκέψης& Παρ --


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικές φορές πραγματικά νομίζω ότι είμαι αόρατος ...... :):angry:

Καλά τι γράψάμε κ.Σταυρουλάκη παραπάνω ???!!!! :lol: (γράψε και ster)

Κωστή θεωρώ ότι όλοι θα θελήσουν να γραφούν, αν κάνεις γκάλοπ θα βγεί το ναι με 99,99% , το θέμα είναι τι θα κάνουμε και ποίες οι προοπτικές ????

Αποστόλη, κάθε αρχή και δύσκολη....

Ας ξεκινήσουμε με κάτι ργμτ, και βλέπουμε πως μπορούμε να το αναπτύξουμε....

Δεν εγγράφομαι σε σύλλογο διότι (προσωπική μου άποψη) όσοι είναι εκεί μέσα, ή για να μην τους πάρει η μπάλα όλους, οι περισσότεροι έχουν προσωπικές σκοπιμότητες. Επομένως, θέλουν πρόβατα για να φαίνονται τσοπάνηδες.

Εδώ μέσα υπάρχει άλλο κλίμα... Κατ' αρχήν, γνωριζόμαστε... άσχετα αν δεν έχουμε βρεθεί από κοντά ή αν δεν ξέρουμε το επίθετο κάποιου... άλλο κλίμα τελείως.... Και ναι, υπάρχουν και εδώ συμπάθειες, αντιπάθειες, συγκρούσεις, αλλά όλα στο πρόγραμμα είναι...

Εγώ όπως το βλέπω, πρώτο βήμα η συγκρότηση (οργάνωση και λειτουργία), δεύτερο βήμα η επιλογή της μορφής με την οποία θα αρχίσουμε να χτίσουμε... Ας είναι πρώτα η αποστολή ερωτημάτων και "διαβημάτων" με υπογραφές όλων των μελών του συλλόγου, σε ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ αλλά και σε ΜΜΕ... Και σιγά σιγά θα έρθουν και τα υπόλοιπα... όπως σιγά σιγά χτίστηκε και αυτός ο χώρος....

Πάντως, από το κλαίμε και να χτυπιόμαστε μόνοι μας εδώ μέσα, χωρίς να ακούει κανείς, δεν έχει νόημα... Είναι βέβαια η αρχή για τα υπόλοιπα, αλλά να προχωρήσουμε ένα βήμα.....

Πες με απαισιόδοξο , αλλά δεν βλέπω να τραβάει , ενώ οι συγκαιρίες ευννοούν ή όπως λένε και τα λαμόγια οι πολιτικοί οι συνθήκες έχουν ωριμάσει για ένα τέτοιo εγχείρημα , πιστεύω πως πάλι θα μείνουμε στα λόγια τα μεγάλα ,

Θα ακουστώ σαν Σταυρουλάκης, αλλά όντως στο χέρι μας είναι.....

κάτι ο καιρός (που περισσότεροι (εκτός από εμάς!!) θα φύγουν για διακοπές ,

Όπως κάθε χρόνο... κάποια στιγμή θα γυρίσουμε....

κάτι οι ανελέητες υποχρεώσεις που δεν αφήνουν χρονικά περιθώρια

Ανελέητες υποχρεώσεις θα έχουμε πάντα... Και τα χρονικά περιθώρια όλο και στενεύουν... Αλλά, όταν κάτι το θες πολύ, πάντα βρίσκεις χώρο και χρόνο.... πιστεύω δλδ.....

γιατί πιστεύω πως πρέπει να εξετάσουμε αρκετές παράμετρους , κάτι το ένα κάτι το άλλο , πάλι από ουσία μηδέν , ελπίζω να κάνω λάθος .

Κι εγώ ελπίζω να κάνεις λάθος...... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως τώρα ενδιαφέρονται

1. Agravelos

2. San

3. Mdask

4. dravis

5. +lakis

6. Roxanne

7. All Bandy

8. Stefanos her

9. Στέλιος

10. Χρύσα

11. Bro

12. ster

13. ΑΛΕΚΟΣ

14. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΛΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως τώρα ενδιαφέρονται

1. Agravelos

2. San

3. Mdask

4. dravis

5. +lakis

6. Roxanne

7. All Bandy

8. Stefanos her

9. Στέλιος

10. Χρύσα

11. Bro

12. ster

13. ΑΛΕΚΟΣ

14. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΛΜ

15.ΜΕΛΙΣΣΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι γιατί δεν έχω καταλάβει ποιες από τις κακοδαιμονίες που κουβαλάνε οι ¨συμβατικοί¨ σύλλογοι, δεν θα κληρονομήσει ο ιντερνετικός σύλλογος.

Δηλαδή, για να βάλω ένα από τα ζητήματα που θα προκύψουν, (με το δεδομένο ότι ο σύλλογος θα είναι μέλος στην ομοσπονδία, κατά πως τα λέει ο κουζουλός +λάκης) δεν θα συμμετέχουμε στις διαδικασίες της ?

Δεν θα έχουμε να αποφασίσουμε πχ Πανίδη ή Αυλωνίτη ?

Με την ΝΔ ή με το ΠΑΣΟΚ ?

Με τους ¨βόρειους¨ ή τους ¨νότιους¨ ?

Και κάτι άλλο.

Πως θα ξεπεράσουμε το γεγονός ότι θα είμαστε μέλη σε δύο πρωτοβάθμια σωματεία?

Στον τοπικό συμβατικό σύλλογο και στον ιντερνετικό.

Εκτός αν μιλάμε για κάτι άλλο.

Για ένα μη συνδικαλιστικό φορέα αλλά για κάποιο σύλλογο που σκοπό θα έχει πχ να προάγει την λογιστική επιστήμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάτι ακόμα από αυτά που βάζει ο Στέφανο (ρε γαμώτο, γράφεις μέσα στην παράθεση και με μπερδεύεις)

Δεν εγγράφομαι σε σύλλογο διότι (προσωπική μου άποψη) όσοι είναι εκεί μέσα, ή για να μην τους πάρει η μπάλα όλους, οι περισσότεροι έχουν προσωπικές σκοπιμότητες.

σεβαστή η προσωπική σου άποψη αλλά θα μου επιτρέψεις να βάλλω αρκετά ¨αλλά¨.

Θα ήθελα να αναφέρεις ποιες προσωπικές σκοπιμότητες μπορεί να έχει κάποιος που ασχολείται με έναν τοπικό σύλλογο.

Ποιο είναι το όφελός του?

Οι επαφές και η γνωριμία με τους εφοριακούς ?

Μα έτσι ή αλλιώς σε μια επαρχιακή πόλη με μία άντε δύο εφορίες όλοι γνωρίζουν όλους.

Και όσο αφορά το

Επομένως, θέλουν πρόβατα για να φαίνονται τσοπάνηδες
.

θα μου επιτρέψεις να πω ότι εγώ , εσύ , ο κάθε ένας από εμάς φταίμε που γινόμαστε πρόβατα.

Εμείς κάνουμε κάποιους τσοπάνηδες με την μη συμμετοχή μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τα πράγματα πιστεύω είναι απλά γιατί τα περιπλέκουμε,

-Οι συνάδελφοι δεν συμμετέχουν σε συλλόγους (ομοίως και γω) για δύο λόγους,

επειδή πρέπει να πάνε και δεν σηκώνομαστε από το καναπέ (για κάτι που δεν σε έχει πείσει) και γιατί αν πας και δεν υπάρξουν μια δύο απαρτίες μετά ψηφίζεις και συ αποχή,

και επειδή εχουν απογοητευτεί με τα τεκτενόμενα που γίνονται τη "νύχτα" και κάτω από τα τραπέζια...

Με το Ηλεκτρονικό Σύλλογο το πρώτο σκόπελος θα ξεπεραστεί σε μεγάλο βαθμό αρκεί να υπάρχει οργάνωσηκαι κανόνες, θα πείσει, θα εδραιωθεί και θα διερυνθεί...

Όσο αφορά το δευτερο σκόπελος με ανοιχτή και πλήρη ηλεκτρονική πληροφόρηση για τα τεκτενόμενα, πιστεύω πως μόνο με "κακούς" ανθρώπους δε θα αποδώσει, σίγουρα διαφωνίες θα υπάρξουν αλλά με ανοιχτά μυαλά και πλήρης δημοκρατικούς κανόνες θα πετύχει. 'Αλλωστε σύλλογος κλάδου με μέλη 3.000- 4.000, που θα είναι και εμφανώς ενεργά με τη ψήφο τους, μπορεί να πετύχει πολλά...

Όσο αφορά για πρόβατα και τσοπάνηδες, θα απαντούσα πως έως τώρα μας έχουν φάει οι λύκοι. Μακάρι να γινόντουσαν με ένα σύλλογο, δύο τρία απλά πράγματα και ας κάνανε κάποιοι τους καμπόσους.

α)Μπορούμε να πετύχουμε σωστή τήρηση κανόνων από τη πολιτεία, ακόμα και "επ αμοιβή" όπως οι δικηγόροι. Δε κατακρίνω το σύλλογό τους, μπράβο τους. Κακά τα ψέματα στο αντικείμενο των αμοιβών, είμαστε πολλούς αιώνες πίσω και αυτό λόγο μίας πολύ μικρής λεπτομέριας, της ελάχιστης αμοιβής, η οποία δεν επιβάλλεται αλλά πρότείνεται και είναι εκτός πραγματικότητας κατα 40% περίπου, με αποτέλεσμα να εξεφτελίζουν κάποιοι το επλάγγελμα κατεβαίνωντας και 80% κάτω από την ελάχιστη.

β)Την υποχρεωτική τήρηση των βιβλίων από λογιστή και την περιφρούρησή της με δικλείδες. "Συγνώμη, η δήλωσή σας δεν έχει υπογραφή από λογιστή και ο τζίρος σας έχει υπερβεί το όριο υποχρεωσης τήρησης." το έχει ακούσει ποτέ κανένας σε κάποια ΔΟΥ.

γ)Πιστοποίηση λογιστικών γραφείων και ακόμα ακόμα, λογιστόσημα για δηλώσει, βιβλία.

Οριοθετώντας τα ανωτέρω, θα αποκτίσει ένα επίπεδο η δουλειά μας. Ύστερα θα μπορούν να έχει απαιτήσεις το υπουργεί και όποια άλλη υπηρεσίαμε και παράλληλη με ανοιχτή συζήτηση με το υπουργείο - επιμελητήρια - και λοιπούς θεσμικούς φορείς δεν νομίζω πως θα βγεί κανείς χαμένος (μάλλον θα βγούν χαμένοι, μόνο οι ευκαιριακοί κεροσκόποι που λιμαίνονται το χώρο, είτε αυτοί είναι ψιλικατζίδια, είτε "συνάδελφοι" λογιστές - είτε "συνάδελφοι" εφοριακοί και λοιποί "φίλοι").

Αν βοηθήσει κάτι να γίνουν τα ανωτέρω, μετά μόνο για τσικουδιές και ρακιά θα μιλάμε εμείς οι θνητοι και ας κερδίσουν τη δημοσιότητα και τα υποργιλίκια και τα δημοτιλίκια όσοι είναι μπροστάριδες σε αυτό.

Υ.Γ. Για το ανωτέρω διετέθει μισή ώρα, από κάποιο που δεν τον έχει πεισεί να μπεί, κανένας σύλλογο ή κόμμα ή forum ή κίνημα έως τώρα, αλλά που πιστεύει πως το πέταγμα μιας πεταλούδας μπορεί να φέρει το τυφώνα που χρειάζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους κουζουλούς λέμε ναι

στους χανιώτες λέμε ναι

στον +λάκη λεμε ναι

και στον diba λέμε ναι .

Οχι λέμε στο κόμμα

όχι σε αυτον τον διάολο

όχι λέμε στην κόντρα

όχι και στους ζαβούς .

Στους παρακάτω ,λέμε ναι , γιατι βαριεμαι να γραψω όλο το τραγουδι :(

1. Agravelos

2. San

3. Mdask

4. dravis

5. +lakis

6. Roxanne

7. All Bandy

8. Stefanos her

9. Στέλιος

10. Χρύσα

11. Bro

12. ster

13. ΑΛΕΚΟΣ

14. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΛΜ

15.ΜΕΛΙΣΣΑ

Πιστευω πώς όλα τα παιδια του φόρουμ θέλουν να γινει κατι παραγωγικό .

Ας μην αρχισω να γραφω εγω ονόματα , υπάρχουν αρκετοι που δεν θα το εχουν δει .

+λάκη παλαβέ , στείλε πμ σε όλους :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τι συζητάτε (μόλις γύρισα από το α'τμήμα των διακοπών μου) αλλά όπου είναι μέσα ο DAS είμαι κι εγώ!

doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι γιατί δεν έχω καταλάβει ποιες από τις κακοδαιμονίες που κουβαλάνε οι ¨συμβατικοί¨ σύλλογοι, δεν θα κληρονομήσει ο ιντερνετικός σύλλογος.

Ποιος είπε ότι δεν θα τα κουβαλάν;

Όμως…

Εμείς μιλάμε για κάποια προτερήματα που έχει ο ιντερνετικός σύλλογος σε σχέση με τον συμβατικό (μην τα ξαναλέμε)

Επίσης μην ξεχνάς…

Αρκετές κακοδαιμονίες που κουβαλούν οι «συμβατικοί» σύλλογοι θα είναι ορατές μέσα από έναν ηλεκτρονικό σύλλογο όπου όλες οι αποφάσεις και οι συζητήσεις θα δημοσιεύονται προς όλες τις κατευθύνσεις,,,

Δηλαδή, για να βάλω ένα από τα ζητήματα που θα προκύψουν, (με το δεδομένο ότι ο σύλλογος θα είναι μέλος στην ομοσπονδία, κατά πως τα λέει ο κουζουλός +λάκης) δεν θα συμμετέχουμε στις διαδικασίες της ?

Δεν θα έχουμε να αποφασίσουμε πχ Πανίδη ή Αυλωνίτη ?

Με την ΝΔ ή με το ΠΑΣΟΚ ?

Με τους ¨βόρειους¨ ή τους ¨νότιους¨ ?

Αυτό είναι υγεία και το ξέρεις καλά εσύ…

Τι θέλεις να είμαστε άλλος ένας Ντουκάκης ή Αλεβιζάκης με τις αυτονομίες μας;

ΟΧΙ.

ΟΧΙ.

Μαζί στο σύστημα αλλά με φωνή και συμμετοχή των μελών ( ß βασική αλλαγή)

Πες βρε αδερφέ ότι εφαρμόζουμε για πρώτη φορά στην .. ( :( )μεταπολιτευτική Ελλάδα το σύστημα της Συμμετοχικής Δημοκρατίας στον τομέα μας (λογιστικά) :rolleyes: !!

Και κάτι άλλο.

Πως θα ξεπεράσουμε το γεγονός ότι θα είμαστε μέλη σε δύο πρωτοβάθμια σωματεία?

Στον τοπικό συμβατικό σύλλογο και στον ιντερνετικό.

Εκτός αν μιλάμε για κάτι άλλο.

Για ένα μη συνδικαλιστικό φορέα αλλά για κάποιο σύλλογο που σκοπό θα έχει πχ να προάγει την λογιστική επιστήμη

Δεν ξέρω. Αν υπάρχει πρόβλημα θα βρούμε την λύση. Σ.Σ. μου έιχε στέιλει ο Πατέλης κάποτε μια διάταξη που επέτρεπε την συμμετοχή σε δύο πρωτοβάθμια σωματεία. Θα το ψάξω..

Θέλεις επιστημονικό φορέα; Ας το κοιτάξουμε και αυτό. Θα έρθω σε επαφή με το www.iofom.gr να δω αν παίζει κάτι από εκεί…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάτι ακόμα από αυτά που βάζει ο Στέφανο (ρε γαμώτο, γράφεις μέσα στην παράθεση και με μπερδεύεις)

σεβαστή η προσωπική σου άποψη αλλά θα μου επιτρέψεις να βάλλω αρκετά ¨αλλά¨.

Θα ήθελα να αναφέρεις ποιες προσωπικές σκοπιμότητες μπορεί να έχει κάποιος που ασχολείται με έναν τοπικό σύλλογο.

Ποιο είναι το όφελός του?

Οι επαφές και η γνωριμία με τους εφοριακούς ?

Μα έτσι ή αλλιώς σε μια επαρχιακή πόλη με μία άντε δύο εφορίες όλοι γνωρίζουν όλους.

Και όσο αφορά το .

θα μου επιτρέψεις να πω ότι εγώ , εσύ , ο κάθε ένας από εμάς φταίμε που γινόμαστε πρόβατα.

Εμείς κάνουμε κάποιους τσοπάνηδες με την μη συμμετοχή μας

Τζόνυ b..

Τα συμφέροντα είναι συμφέροντα έστω και ας είναι μικρά έστω κι ας είναι μεγάλα..

Θα κάνεις τις γνωριμίες σου...

Θα προχωρήσεις πιο κοντά στους εφοριακούς..

Θα γνωρίσεις στελέχη του Υπουργείου που έρχονται στα σεμινάρια και το βράδυ πρέπει να τα βγάλεις στο τραπέζι και εκεί θα γνωριστείς και θα έχεις το θάρρος να πάρεις ένα τηλέφωνο για να σου πει την γνώμη του για κάτι που σε προβληματίζει…

Θα έρθει ένα πελατάκι και θα του πεις "Εγώ; Εγώ .. εγώ κομπάρε είμαι Πρόεδρος των Λογιστών ούλης τσι Περιφέρειας κατέεις το; " και ο πελάτης θε να ενδώσει με τέτοια δύναμις...

Ατιμε Jonny B.. Για πρώτη φορά επειδή αποκρύπτεις φορολογητέα ύλη σε βάζω σε καραντίνα… :(

Και μη μου λες για κάποιους που δεν τους ενδιαφέρουν αυτά και για αυτό δεν προχωρούν. Αναφέρομαι στους πολλούς όπως πιστεύω ότι σε αυτούς αναφέρετε και ο Στέφανος.

Προσοχή:

Δεδομένο 1ο:

Έχω κάνει σε ΔΣ.

Ερώτηση 1η:

Ποιος ήταν ο σκοπός μου;

Δεδομένο 2ο:

Προτέινω αυτόν τον Σύλλογο…

Ερώτηση 2η:

Ποιος είναι ο σκοπός μου;

Ο Στέφανος λοιπόν έχει δίκιο…

Επειδή όμως όπως είπαμε πρέπει να αγοράζουμε το Λαϊκό λαχείο, παραμερίζουμε το θέμα αυτό και συνεχίζουμε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος είπε ότι δεν θα τα κουβαλάν;

Όμως…

Εμείς μιλάμε για κάποια προτερήματα που έχει ο ιντερνετικός σύλλογος σε σχέση με τον συμβατικό (μην τα ξαναλέμε)

Επίσης μην ξεχνάς…

Αρκετές κακοδαιμονίες που κουβαλούν οι «συμβατικοί» σύλλογοι θα είναι ορατές μέσα από έναν ηλεκτρονικό σύλλογο όπου όλες οι αποφάσεις και οι συζητήσεις θα δημοσιεύονται προς όλες τις κατευθύνσεις,,,

Αυτό είναι υγεία και το ξέρεις καλά εσύ…

Τι θέλεις να είμαστε άλλος ένας Ντουκάκης ή Αλεβιζάκης με τις αυτονομίες μας;

ΟΧΙ.

ΟΧΙ.

Μαζί στο σύστημα αλλά με φωνή και συμμετοχή των μελών ( ß βασική αλλαγή)

Πες βρε αδερφέ ότι εφαρμόζουμε για πρώτη φορά στην .. ( :( )μεταπολιτευτική Ελλάδα το σύστημα της Συμμετοχικής Δημοκρατίας στον τομέα μας (λογιστικά) :rolleyes: !!

Δεν ξέρω. Αν υπάρχει πρόβλημα θα βρούμε την λύση. Σ.Σ. μου έιχε στέιλει ο Πατέλης κάποτε μια διάταξη που επέτρεπε την συμμετοχή σε δύο πρωτοβάθμια σωματεία. Θα το ψάξω..

Θέλεις επιστημονικό φορέα; Ας το κοιτάξουμε και αυτό. Θα έρθω σε επαφή με το www.iofom.gr να δω αν παίζει κάτι από εκεί…

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΣ ΣΤΟ IOFOM.

ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΥΧΗΣ ΕΡΓΟ ΑΝ ΔΕΧΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΟFΟΜ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΙΔΕΑΣ ΣΟΥ

SAN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΣ ΣΤΟ IOFOM.

ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΥΧΗΣ ΕΡΓΟ ΑΝ ΔΕΧΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΟFΟΜ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΙΔΕΑΣ ΣΟΥ

SAN

Το έκανα και περιμένω απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάτι ακόμα από αυτά που βάζει ο Στέφανο (ρε γαμώτο, γράφεις μέσα στην παράθεση και με μπερδεύεις)

σεβαστή η προσωπική σου άποψη αλλά θα μου επιτρέψεις να βάλλω αρκετά ¨αλλά¨.

Θα ήθελα να αναφέρεις ποιες προσωπικές σκοπιμότητες μπορεί να έχει κάποιος που ασχολείται με έναν τοπικό σύλλογο.

Ποιο είναι το όφελός του?

Οι επαφές και η γνωριμία με τους εφοριακούς ?

Μα έτσι ή αλλιώς σε μια επαρχιακή πόλη με μία άντε δύο εφορίες όλοι γνωρίζουν όλους.

Και όσο αφορά το .

θα μου επιτρέψεις να πω ότι εγώ , εσύ , ο κάθε ένας από εμάς φταίμε που γινόμαστε πρόβατα.

Εμείς κάνουμε κάποιους τσοπάνηδες με την μη συμμετοχή μας

Γιάννη, τρέχω από το πρωί σήμερα και μόλις τώρα μπήκα...

Με κάλυψε πλήρως ο κουζουλοσταυρουλάκης...... :(

Εάν δεν μπορείς να τα δεις αυτά, ή πολύ αγαθός είσαι ή τι να πω....

Αποδείξεις δεν έχω, οπότε είναι σαν να γκρινιάζω, αλλά τουλάχιστον τοπικά εγώ βλέπω τους "αρχηγούς" πιασμένους καλά.......

Πρόσεξε, δεν λέω ότι όλοι που ασχολούνται με τα σωματεία είναι πιασμένοι, μόνο οι ψηλά ψηλά...... Και πιάνονται επειδή υπάρχει λαός από πίσω, τον οποίο "εκπροσωπούν".....

Καλή ώρα όπως τα κόμματα που λέει και ο Κίμωνας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να μη σας αφήσω να περιμένετε.

Άργησα λόγω γιατί πέρασα ένα δράμα αυτές τις μέρες.

Δε θα μείνω απέξω φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε

Μπορώ να καταλάβω γιατί πράγμα μιλάς, και μια και τόφερε η κουβέντα δεν είμαι καθόλου αγαθός αλλά αντίθετα έχω δει από πολύ νωρίς τα πράγματα γύρω μου.

Αλλά ρε Στέφανε.

Δεν νομίζω ότι μετά από τριάντα χρόνια στο χώρο, (μπαίνω – βγαίνω σε μια ΔΟΥ, ξέρω και με ξέρουνε όλοι οι υπάλληλοι -όπως και του ΙΚΑ, του ΟΑΕΔ κλπ κλπ) να χρειάζομαι την συμμετοχή μου στο ΔΣ του συλλόγου για να αποκτήσω ¨επαφές¨ και ¨γνωριμίες¨ .

Αντίθετα μπορώ να πω ότι πολλές φορές οι αναγκαίες παρεμβάσεις του συλλόγου σε προβλήματα που υπάρχουν στις υπηρεσίες σε κάνουν να έρχεσαι σε κόντρα με πολλούς υπαλλήλους. Είναι κάτι που το έχω βιώσει.

Όσο για τις επαφές με παράγοντες του υπουργείου (που λέει και ο +λάκης), θέλω να πω ότι, αν εξαιρέσω αυτόν τον υπέροχο άνθρωπο, τον Διονύση Κουνάδη, με κανέναν δεν απέκτησα κανενός είδους σχέση ή επαφή.

Να διευκρινίσω πάντως ότι μιλώ για τους επαρχιακούς συλλόγους και όχι για ομοσπονδίες και σχέσεις με υπουργεία κλπ κλπ.

Τα γράφω όλα αυτά όχι με την ελπίδα να σε πείσω, αλλά γιατί πιστεύω ότι πολλοί (πάρα πολλοί) συνάδελφοι έχουν δουλέψει και έχουν αφιερώσει πολύ από τον χρόνο τους σε συλλόγους χωρίς καμιά ιδιοτέλεια και είναι άδικο τους αφορίζουμε έτσι εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω ότι ξεκίνησε μιά συζήτηση με την οποία συμφωνώ, θα προσπαθήσω να την πάω ένα βήμα

παραπέρα. Βέβαια το εγχείρημα δεν είναι καθόλου εύκολο, ο τίτλος του θέματος τα λέει όλα, αλλά

πιστεύω ότι πρέπει να πάμε και στο διά ταύτα και να αρχίσουμε να συζητάμε γιά πιό συγκεκριμένα

πράγματα. Αυτά που γράφω είναι ίσα-ίσα γιά να αρχίσει κάποια συζήτηση. Και οπωσδήποτε δεν είναι γιά

κριτική της μορφής "σε δουλειά να βρισκόμαστε".

ΙΔΡΥΣΗ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΛΟΓΙΣΤΩΝ

..............................

ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

Σαν μέλη του συλλόγου εγγράφονται:

Α. Ιδιοκτήτες (φυσικά πρόσωπα) λογιστικών γραφείων,

Β. Μισθωτοί που αμοίβονται με την ΣΣΕ λογιστών,

.............................

ΣΚΟΠΟΣ

...........................

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ

Κάθε ενεργό μέλος έχει δικαίωμα να υποβάλλει προς έγκριση για ψηφοφορία οποιοδήποτε θέμα

(αρκεί να είναι συναφές προς τους σκοπούς του συλλόγου)

Αμέσως διεξάγεται προ-ψηφοφορία (και η οποία περαιώνεται εντός ... ημερών). Αν

συγκεντρώσει ................., μεταφέρεται στα προς κύρια ψηφοφορία θέματα.

Ακολουθεί η κύρια ψηφοφορία (και η οποία περαιώνεται εντός ...... ημερών). Τα αποτελέσματά της είναι έγκυρα

διότι ακολουθήθηκαν οι τεχνικές προδιαγραφές που περιγράφονται στο παράρτημα κ.λπ. (το οποίο κάπου θα

λέει ότι το κάθε μέλος έχει κάποιο κωδικό και ο κάθε κωδικός ψηφίζει μόνο μία φορά σε κάθε θέμα).

Μέλος που δεν συμμετέχει σε καμία κύρια ψηφοφορία κατά το τελευταίο τρίμηνο, αυτομάτως καταπίπτει στην

κατηγορία των μη ενεργών μελών.

................................

ΔΙΟΙΚΗΣΗ-ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗ

Εκλέγεται ?/μελές ΔΣ

Τα υποψήφια μέλη του ΔΣ ανακοινώνουν, μεμονωμένα, την πρόθεσή τους να είναι υποψήφιοι. Ο πρώτος σε

ψήφους είναι ο πρόεδρος, ο δεύτερος κ.λπ.

Παραμένουν στο ΔΣ μέχρι νεότερης ψηφοφορίας.

Δεν διαπραγματεύονται κανένα θέμα αν δεν έχουν ρητή έγκριση.

................................

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΠΟΡΟΙ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

................................... (να μην έχουμε και αυταπάτες). Πάντως 10.000 ! μέλη Χ 5,00 ! € ετησίως = καλά πάμε! Και με

την λήξη της χρονιάς θα υπάρχει και ηλεκτρονικός ισολογισμός.

...........................

...........................

Καλό κουράγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα σε δύο εβδομάδες θα προσπαθήσουμε να δώσουμε εμείς τα μέλη υποδείγματα ή μέρη του καταστατικού που θα θέλαμε αν συνεχίζαμε το εγχείρημα...

Πρώτο crash test...

Θα μπορούμε να συνενοηθούμε στην σύνταξη του και στην αποδοχή του...;

Ας είναι οδηγός η επιτυχία ή η αποτυχία αυτής της πρώτης πρωτης κίνησης...

Ο Β25 ήδη έδωσε ιδέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομβικό κομμάτι η υποστήριξη από δυνατούς και αξιόλογους συναδέλφους...

Δεν θέλω να πω για μας τους υπόλοιπους αλλά εάν δεν στηρίξει κάποιος με εμπειρία και διασυνδέσεις ώστε να πιλοτάρει, τότε, το εγχείρημα θα είναι δύσκολο. Ακόμα και μεγάλη βάση χωρίς ειδικούς μπροστά...

Ετσι δεν είναι ;

(Ισως είναι κάποιοι που έχουν πει ήδη ναι. π.χ εκτιμώ κάποιον από αυτούς που τον θεωρώ πολύ δυνατό αλλά θα μπορέι λόγω του : ---> είναι και ο ατιμος ο ελεύθερος χρόνος....)

Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρηση πρώτη. (στην πρόταση καταστατικού του Β25)

Αν μιλάμε για συνδικαλιστικό σύλλογο με συμμετοχή στην ομοσπονδία κλπ κλπ τότε δεν μπορεί να είναι μέλη μισθωτοί.

Εκτός αν μιλάμε για ¨λέσχη φορολογικών και λογιστικών ανησυχιών¨ (πλάκα κάνω +λάκη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω,

Αν μιλάμε για συνδικαλιστικό σύλλογο – μέλος της ομοσπονδίας κλπ κλπ τότε το καταστατικό πρέπει να είναι εναρμονισμένο με το καταστατικό της ομοσπονδίας.

Εκτός αν ……………………………

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...