Προς το περιεχόμενο

Μ Ο Ν Ο - Γ Ι Α - Σ Υ Ζ Η Τ Η Σ Η -->"Ομάδα Σκέψης και Παρέμβασης Λογιστών" ..... (ως τώρα ΜΕΛΗ 45 άτομα).........( Υπάρχει περίληψη και αποτελέσματα της συζήτησης --> (Καντε κλικ σε --> Ομάδα Σκέψης& Παρ --


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει ειπωθεί το θέμα περί μετατροπή του Forum σε συνδικαλιστικό όργανο.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...mp;#entry313129

Το φορουμ μας – όμως - θα σταματήσει να υπάρχει εάν μετατραπεί σε συνδικαλιστικό όργανο…

Μπορεί όμως να γίνει το εξής...

Θα μπορούσε η "ζώνη" με τα συνδικαλιστικά να είναι συνδεδεμένο αυτόματα (τα μέλη ως μέλη : με έγκρισή τους βέβαια και οι συζητήσεις τους της κατηγορίας "Συνδικαλιστικά") με ένα άλλο forum που θα είναι ο …. πρώτος ηλεκτρονικός σύλλογος Ελλάδος…

Θα μπορούσε να λεγόταν «Ηλεκτρονικός Σύλλογος Λογιστών Φοροτεχνών Ελλάδος» (Η.Σ.Φ.Λ.Ε) (www.forotexnhellas.gr) :lol:

Θα εκλεχτεί κανονικά ΔΣ το οποίο θα φροντίζει να προωθούν ηλεκτρονικά μηνύματα προς τους Αρμόδιους Φορείς και θα συντονίζει:

α) ηλεκτρονικές συζητήσεις ανά θέμα ανά κατηγορία,

β) ηλεκτρονικές ψηφοφορίες,

όλα αυτά με ηλεκτρονικές υπογραφές.

γ) καταγραφή πρακτικών και αποτελεσμάτων (επιτέλους να τα βλέπουμε και γραμμένα που να πάρει ο δια..ος :angry:

Ο σύλλογος θα είναι ένας απλός σύλλογος που θα ενταχθεί απλά στην Ομοσπονδία μας. Το καταστατικό θα είναι το συνήθεις καταστατικό με μοναδική ιδιαιτερότητα την απρόσκοπτη ηλεκτρονική παρουσία των μελών του.

Σκοπός είναι κάτι το νέο άλλα βασικό….:

Η ενεργή (επιτέλους) συμμετοχή των μελών στα τεκταινόμενα του Συλλόγου κάτι που δεν μπορεί να γίνει στους συνήθεις Συλλόγους. (Ποιος θα τρέχει μέσα στο χαμό μας να πάει στο τάδε μέρος που συνεδριάζει το ΔΣ και να αρχίσει το έτσι ο ένας έτσι ο άλλος μέχρι να διαπιστώσουμε ότι πρέπει να πάρουμε το παιδί από τον Σταθμό και πρέπει να φύγουμε.)

Αυτό εξάλλου δεν λείπει από τους Συλλόγους; Διοικητικά Συμβούλια χωρίς ενεργά μέλη δεν μπορούν να φέρουν αποτέλεσμα.

Θα ήταν και καλή ιδέα να αντικατασταθούν όλοι οι Σύλλογοι της Ελλάδας με ηλεκτρονικούς ενεργούς Συλλόγους.

Είναι η δουλειά μας τέτοια που βολεύει μια χαρά…

Ο στόχος -λοιπόν - θα είναι αυτός και όχι η διόγκωση ενός Συλλόγου. (Η Διόγκωση πρέπει να είναι στόχος Ομοσπονδιών). Στόχος είναι να αποτελέσει οδηγό (πως ήταν βρε παιδί μου μια ΔΟΥ στην Αθήνα που ήταν πειραματική στο Taxisnet.. αλήθεια ποιά ήταν :lol: για τους άλλους Συλλόγους να μετατραπούν σε Ηλεκτρονικούς...

..

Τα παραπάνω είναι επιστολή προς αυτούς που έχουν την δύναμη να το προωθήσουν.

..

Υ.Γ. Κουζουλές ιδέες έχω όταν πίνω καφέ ελληνικό και κοιτάζω τη θάλασσα... Ν' αλλάξω τον καφέ ή τη θάλασσα; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή σχεδόν όλοι θα συμφωνήσουμε , αλλά το θέμα είναι τι και αν μπορεί να γίνει , κάποιοι που έχουν ασχοληθεί με τα διαδικαστικά (όπως καλή ώρα και εσύ) θα πρέπει να μας πει τι θα γίνει με το θέμα πχ του καταστατικού , που πως πότε κλπ, πως θα πιστοποιηθεί η ψήφος μας και η υπογραφή μας (μέσω της ip μας)? Και άλλα πολλά .

Σωστά θέτεις το θέμα σαν βάση συζήτησης , αλλά πλέον πρέπει και να αποφασίσουμε γιατί βλέπω πάλι να λέμε τις απόψεις μας , σωστές και λάθος , αλλά από ουσία πάλι θα καταλήξουμε στο μηδέν .

Δεν ξέρω και αν θα λειτουργήσει το φόρουμ μέσα στο φόρουμ , αν και συμφωνώ μαζί σου . Καλό θα ήταν να έχουμε και τη γνώμη των παιδιών που μας φιλοξενούν για να μη δημιουργούμε καταστάσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή σχεδόν όλοι θα συμφωνήσουμε , αλλά το θέμα είναι τι και αν μπορεί να γίνει , κάποιοι που έχουν ασχοληθεί με τα διαδικαστικά (όπως καλή ώρα και εσύ) θα πρέπει να μας πει τι θα γίνει με το θέμα πχ του καταστατικού , που πως πότε κλπ, πως θα πιστοποιηθεί η ψήφος μας και η υπογραφή μας (μέσω της ip μας)? Και άλλα πολλά .

Σωστά θέτεις το θέμα σαν βάση συζήτησης , αλλά πλέον πρέπει και να αποφασίσουμε γιατί βλέπω πάλι να λέμε τις απόψεις μας , σωστές και λάθος , αλλά από ουσία πάλι θα καταλήξουμε στο μηδέν .

Δεν ξέρω και αν θα λειτουργήσει το φόρουμ μέσα στο φόρουμ , αν και συμφωνώ μαζί σου . Καλό θα ήταν να έχουμε και τη γνώμη των παιδιών που μας φιλοξενούν για να μη δημιουργούμε καταστάσεις .

Αποστόλη δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτά που ρωτάς διότι είναι κυριώς τεχνικά θέματα.

Το ότι υπάρχει καταστατικό, το ότι υπάρχει ΔΣ κ.τ.λ είνια γνωστά.

Πως θα γίνουν όλα αυτά με απλό τρόπο με ηλεκτρονικό τρόπο μπορεί να ξέρει π.χ ο Gus, ο Καρποδίνης, ο compexpert Κ.τ.λ.

1. Ξέρω ότι γίνεται με ηλεκτρονική υπογραφή αλλά δεν ξέρω πως.

2. Ξέρω ότι μπορέι να αναπτυχθεί τεχνολογία επικοινωνίας (βλέπω ήδη από το forum) αλλά δεν ξέρω πως το κάνουν,

3. Ξέρω ότι υπάρχει ηλεκτρονική ψηφοφορία και ότι αυτή διασφαλίζεται αλλά δεν ξέρω πως. Αν υπάρχει δυσκολία υπάρχουν και μεθόδοι π.χ. υποχρεωτική ανοικτή ψηφοφορία ώστε να αναρτάται η λίστα των ψήφων των μελών ώστε ο καθείς να διασταυρώνει εάν τηρήθηκαν οι κανόνες. (Χρειάζομαι γνώση ειδικού)

4. Ξέρω ότι είναι εύκολο να αναπτυχθούν ιδέες ηλεκτρονικά αφού με ησυχία, και χρόνο μπορέι να γράψει κάποιος ένα θέμα (π.χ. να μπαίνει ως διάολογος φόρουμ) να έχει χρονική διάρκεια και μετά να υπάρχει χρόνος π.χ 2 ημερών για ψηφοφορία.

5. Πιστοποίηση μελών: η εγγραφή θα έινια με επίσημα έγγραφα που θα αποστέλλονται ταχυδρομικώς καθώς και εξουσιοδότηση για εγγραφή. (Ενας νομικός θα απαντήσει εάν αυτό στέκει)

6. Ακόμα και η υπογραφές σύστασης μπορούν να γίνουν από μακρυά. Το καταστατικό θα αναρτηθεί ηλεκτρονικά και θα αποσταλεί σε όποιον κάνει άιτηση και θα υπογραφεί από αυτόν σε ΚΕΠ και θα επιστραφεί με εξουσιοδότηση εγγραφής.(Ενας νομικός θα απαντήσει εάν αυτό στέκει)

7. Χρήματα συνδρομής ή εγγραφής ή οτιδήποτε άλλο: Μετά που θα αναρτηθεί το καταστατικό. Μετά που θα αιτηθούν πάνω από ένα ορισμένο πλήθος λογιστών. Τότε μόνο (αφού θα ξέρουμε ότι έχουμε μαζευτεί αρκετοί) τότε μόνο θα καταθέσουμε χρήματα σε συγκεκριμένο λογαρισμό όπουθα ανήκει προσωρινά π.χ. στο όνομα της Ομοσπονδίας ή του δικηγγορου που φτιάχνει το καταστατικό. Μετά την σύσταση του ΔΣ θα πάει στο όνομα του Ταμία (:) αλλά καμμία συναλαγή δεν θα πραγματοποιείται εκτός τραπεζών. Θα λάβουμε κωδικό ανοικτό για όλα τα μέληόπου θα μπορουν να βλέπουν ανά πάσα στιγμή την κίνηση του λογαρισμού χωρίς βέβαια να μπορούν να εκτελεσουν συναλλαγή (μόνο ο ταμίας μπορεί).

Υ.Γ. 1 πέρασα το χρόνο ομιλίας μου (έχω δουλειά τώρα :angry: άυριο πάλι...)

Υ.Γ.2 Είδατε σε πόση ώρα επέστρεψα σπίτι μου στα Χανιά για να συνεχίσω την δουλειά μου; (Αυτό θέλω να σας πω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστόλη δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτά που ρωτάς διότι είναι κυριώς τεχνικά θέματα.

Το ότι υπάρχει καταστατικό, το ότι υπάρχει ΔΣ κ.τ.λ είνια γνωστά.

Πως θα γίνουν όλα αυτά με απλό τρόπο με ηλεκτρονικό τρόπο μπορεί να ξέρει π.χ ο Gus, ο Καρποδίνης, ο compexpert Κ.τ.λ.

1. Ξέρω ότι γίνεται με ηλεκτρονική υπογραφή αλλά δεν ξέρω πως.

2. Ξέρω ότι μπορέι να αναπτυχθεί τεχνολογία επικοινωνίας (βλέπω ήδη από το forum) αλλά δεν ξέρω πως το κάνουν,

3. Ξέρω ότι υπάρχει ηλεκτρονική ψηφοφορία και ότι αυτή διασφαλίζεται αλλά δεν ξέρω πως. Αν υπάρχει δυσκολία υπάρχουν και μεθόδοι π.χ. υποχρεωτική ανοικτή ψηφοφορία ώστε να αναρτάται η λίστα των ψήφων των μελών ώστε ο καθείς να διασταυρώνει εάν τηρήθηκαν οι κανόνες. (Χρειάζομαι γνώση ειδικού)

4. Ξέρω ότι είναι εύκολο να αναπτυχθούν ιδέες ηλεκτρονικά αφού με ησυχία, και χρόνο μπορέι να γράψει κάποιος ένα θέμα (π.χ. να μπαίνει ως διάολογος φόρουμ) να έχει χρονική διάρκεια και μετά να υπάρχει χρόνος π.χ 2 ημερών για ψηφοφορία.

5. Πιστοποίηση μελών: η εγγραφή θα έινια με επίσημα έγγραφα που θα αποστέλλονται ταχυδρομικώς καθώς και εξουσιοδότηση για εγγραφή. (Ενας νομικός θα απαντήσει εάν αυτό στέκει)

6. Ακόμα και η υπογραφές σύστασης μπορούν να γίνουν από μακρυά. Το καταστατικό θα αναρτηθεί ηλεκτρονικά και θα αποσταλεί σε όποιον κάνει άιτηση και θα υπογραφεί από αυτόν σε ΚΕΠ και θα επιστραφεί με εξουσιοδότηση εγγραφής.(Ενας νομικός θα απαντήσει εάν αυτό στέκει)

7. Χρήματα συνδρομής ή εγγραφής ή οτιδήποτε άλλο: Μετά που θα αναρτηθεί το καταστατικό. Μετά που θα αιτηθούν πάνω από ένα ορισμένο πλήθος λογιστών. Τότε μόνο (αφού θα ξέρουμε ότι έχουμε μαζευτεί αρκετοί) τότε μόνο θα καταθέσουμε χρήματα σε συγκεκριμένο λογαρισμό όπουθα ανήκει προσωρινά π.χ. στο όνομα της Ομοσπονδίας ή του δικηγγορου που φτιάχνει το καταστατικό. Μετά την σύσταση του ΔΣ θα πάει στο όνομα του Ταμία ( :) αλλά καμμία συναλαγή δεν θα πραγματοποιείται εκτός τραπεζών. Θα λάβουμε κωδικό ανοικτό για όλα τα μέληόπου θα μπορουν να βλέπουν ανά πάσα στιγμή την κίνηση του λογαρισμού χωρίς βέβαια να μπορούν να εκτελεσουν συναλλαγή (μόνο ο ταμίας μπορεί).

Υ.Γ. 1 πέρασα το χρόνο ομιλίας μου (έχω δουλειά τώρα :angry: άυριο πάλι...)

Υ.Γ.2 Είδατε σε πόση ώρα επέστρεψα σπίτι μου στα Χανιά για να συνεχίσω την δουλειά μου; (Αυτό θέλω να σας πω)

Βρίσκω ενδιαφέρουσα και αξιόλογη την ιδέα, και καθόλου κουζουλή.

Τα τεχνικά , άν και δεν είμαι ειδικός , μάλλον είναι κάπως έτσι όπως τα λές , ή εν πάσει περιπτώσει νομίζω πως υπάρχει δυνατότητα να επιλυθούν .

Δεν γνωρίζω όμως άν υφίσταται νομικό πλαίσιο που θα επέτρεπε κάτι παρόμοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική ιδέα.

Πρέπει να διερευνηθεί το νομικό μέρος.

Θα ήθελα να ακούσω και αντιρήσεις/διαφωνίες.

ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ ΣΥΣΤΡΑΤΕΥΟΜΑΙ ΑΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΙΔΕΑ.

SAN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ ΣΥΣΤΡΑΤΕΥΟΜΑΙ ΑΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΙΔΕΑ.

Παρομοίως!!!!

με πολύ ενθουσιασμό ειλικρινά!!!

Μακάρι να μπορέσει να βρει εφαρμογή η "κουζουλή" ιδέα του +λακη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άλλο πρόβλημα που εντοπίζω είναι ότι συμμετόντας όλοι μας (γιατί όλοι θα μπούμε , είμαστε και σαν λαός επαναστάτες του pc :angry: , δεν μας αρέσει η ταλαιπωρία :) ) στον ηλεκτρονικό σύλλογο είναι πάρα πολύ πιθανό αυτό να σημαίνει την οριστική διάλυση των τοπικών συλλόγων , έστω και αν αυτοί είναι στην ουσία ανενεργοί , με αποτέλεσμα πολλά προβλήματα που αφορούν μόνο την μια περιοχή να μη μπορούν να συζητηθούν στον ηλεκτρονικό σύλλογο .

Άρα λοιπόν σαν μια λύση θα πρότεινα για την εγγραφή μας στον ηλεκτρονικό σύλλογο να προυπάρχει η αντιστοίχη εγγραφή στον τοπικό σύλλογο ή κάτι ανάλογο , έτσι και θα δυναμώσει ο κάθε σύλλογος , αλλά και ο ηλεκτρονικός θα απελευθερωθεί από διάφορα θέματα τοπικού κυριώς περιεχομένου και θα ασχολείται πιο δυναμικά με τα προβλήματα του κλάδου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδέα είναι άριστη - άψογη θα έλεγα, καθώς έχουμε καταντήσει σε όλες μας τις δραστηριότητες να είμαστε επί του καναπέως, άρα θα υπάρχει και μεγάλη συμμετοχή το forum, (μάλλον όχι τόσο μεγάλη σε κινητοποιήσεις, είπαμε του καναπέ, αλλά αν αλλάξει η νοοτροπία ποιός ξέρει...).

Τεχνικά θα μπορούν να γίνονται μόνο επώνυμες ψηφοφορίες (user name - pasword), μυστικές ψηφοφορίες δεν ξερω, μπορούν να γίνουν;

Παρορμητικά θα έλεγα ότι σε άνοιγμα χρόνου, αυτή η ενέργια θα υποβοηθούσε και τους τοπικούς συλλόγους, καθως η δηλωμένη έδρα των μελών θα μπορούσε να δημιουργήσει και τοπικά υπο-forum, που θα προήγαγαν και τους τοπικούς συλλόγους...

Υ.Γ. Με αυτή την ενέργια θα μετρηθούμε και θα δόυμε και τη δύναμή μας ώς κλάδος, και ποιός ξέρει ίσως κάποτε να μας δουν και οι άλλοι ως επαγγελματίες... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άλλο πρόβλημα που εντοπίζω είναι ότι συμμετόντας όλοι μας (γιατί όλοι θα μπούμε , είμαστε και σαν λαός επαναστάτες του pc :angry: , δεν μας αρέσει η ταλαιπωρία :) ) στον ηλεκτρονικό σύλλογο είναι πάρα πολύ πιθανό αυτό να σημαίνει την οριστική διάλυση των τοπικών συλλόγων , έστω και αν αυτοί είναι στην ουσία ανενεργοί , με αποτέλεσμα πολλά προβλήματα που αφορούν μόνο την μια περιοχή να μη μπορούν να συζητηθούν στον ηλεκτρονικό σύλλογο .

Άρα λοιπόν σαν μια λύση θα πρότεινα για την εγγραφή μας στον ηλεκτρονικό σύλλογο να προυπάρχει η αντιστοίχη εγγραφή στον τοπικό σύλλογο ή κάτι ανάλογο , έτσι και θα δυναμώσει ο κάθε σύλλογος , αλλά και ο ηλεκτρονικός θα απελευθερωθεί από διάφορα θέματα τοπικού κυριώς περιεχομένου και θα ασχολείται πιο δυναμικά με τα προβλήματα του κλάδου .

Καμμία διάλυση των Συλλόγων. Αντίθετα - το τόνισα στην αρχή- ο Ηλεκτρονικός αυτός Σύλλογος Ελλάδας θα αποτελέσει έναν απλό σύλλογο (όπως των Χανίων) υπαγόμενος και αυτός στην ομοσπονδία όπως π.χ της Χαλκίδας και θα αποτελέσει οδηγό στους τοπικούς Συλλόγους πως πρέπει να δουλεύουν (ηλεκτρονικά) και όχι όπως τώρα.

Απλά είναι πιθανό ο Ηλεκτρονικός Σύλλογος Λογιστών Ελλάδος θα έιναι ένας σύλλογος με πιθανόν πολλά μέλη.

Ωραία...

Και τα ίδια θέματα θα συζητάμε στο σύλλογο των Χανίων και στον Ελλάδος.

Οχι.

Τα τοπικά στον τοπικό. Ο Ηλ.Συλ.Λογ.Ελλ (ΗΣΛΕ) θα έχει ολίγον τι διαφορετικό στόχο:

α) Την συμβολή στην μετάβαση σε νέους μεθόδους επικοινωνίας καθότιν αυτοί είναι - ευτυχώς - συμβατοί με τον τρόπο εργασίας μας (π.χ. δεν μπορέι να συμβεί με το σύλλογο φορτηγατζήδων)

β) Την συμμετοχή στους προβληματισμούς και των μελών όπου η μέθοδος αυτή δίδει τε΄τοιο δικαίωμα (βλέπε π.χ. πόσο αποτελεσματικό είναι το φόρουμ στα λογιστικά. Γιατί να μην είναι αποδοτικό και στα συνδικαλιστικά)

Θα μπορούσα μάλιστα να πω πως αν πετύχεναι αυτόν το στόχο και παρέσυρε τους υπόλοιπους συλλόγους σε τέτοια διαδικασία δεν θα χρειαζόταν πια άλλο.... Ο σπόρος θα έχει ριχθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρορμητικά θα έλεγα ότι σε άνοιγμα χρόνου, αυτή η ενέργια θα υποβοηθούσε και τους τοπικούς συλλόγους, καθως η δηλωμένη έδρα των μελών θα μπορούσε να δημιουργήσει και τοπικά υπο-forum, που θα προήγαγαν και τους τοπικούς συλλόγους...

Αυτός ειναι βασικός στόχος της ιδέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή ανακάλυψη Δημήτρη...

Δείτε μέρος αυτού:

O Σύνδεσμος Επενδυτών & Διαδικτύου-(ΣΕΔ), είναι αναγνωρισμένη Ένωση Μετόχων-Επενδυτών της Κεφαλαιαγοράς, με μορφή Σωματείου μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

Ιδρύθηκε με σκοπό να συμβάλλει στη βελτίωση της επενδυτικής παιδείας των Eλλήνων επενδυτών, σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου και αν βρίσκονται, καθώς και στην υπεράσπιση των δικαιωμάτων τους και επίλυση των προβλημάτων τους, με ανάλογες παρεμβάσεις προς τις Αρχές.

Η ιδέα της δημιουργίας του ΣΕΔ γεννήθηκε στο Διαδίκτυο και η ιδρυτική Γενική Συνέλευση έγινε στην Αθήνα, στις 18-3-2000, με τη συμμετοχή 57 ιδρυτικών μελών.

-----------------------

5. Κανονισμός Ηλεκτρονικής σελίδας

5.1 Το Δ.Σ. το πολύ σε 15 ημέρες από τη συγκρότηση σε σώμα, πρέπει να διορίζει την επιτροπή διαδικτύου, που θα είναι υπεύθυνη για την ηλεκτρονική σελίδα του ΣΕΔ. Σε αυτήν συμμετέχει και ο διαχειριστής της ηλεκτρονικής σελίδας (administrator), ο οποίος διορίζεται από το Δ.Σ., καθώς και ο Κοσμήτορας, ο οποίος και προεδρεύει της επιτροπής. Ο διαχειριστής της ηλεκτρονικής σελίδας και ο Κοσμήτορας, είναι οι βασικοί υπεύθυνοι για την καλή λειτουργία της. Η ηλεκτρονική σελίδα του Συνδέσμου πρέπει να προσφέρει στα μέλη, τη δυνατότητα να ανταλλάσσουν απόψεις, ενημέρωση πάνω σε επενδυτικά και θέματα, και να προωθεί την ιδέα της επενδυτικής παιδείας. Το Δ.Σ. για την καλύτερη λειτουργία του γραπτού και φωνητικού Forum, μπορεί να διορίζει περισσότερους από έναν διαχειριστές. Το Δ.Σ. διορίζει τους διαχειριστές από τα τακτικά και αναπληρωματικά μέλη του Δ.Σ. Μπορεί όμως να διορίσει διαχειριστές και από τα απλά μέλη του Συνδέσμου. Όλα τα μέλη του Συνδέσμου που βάζουν υποψηφιότητα στις αρχαιρεσίες για το Δ.Σ. και την ελεγκτική επιτροπή, είτε εκλεγούν είτε όχι, καθώς και τα μέλη της εφορευτικής επιτροπής, αναλαμβάνουν εκ των προτέρων την υποχρέωση να αποδεχθούν τυχόν διορισμό τους στη θέση του διαχειριστή του φωνητικού Forum από το Δ.Σ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το μελετήσω περισσότερο. Ρίξτε μια ματιά και σεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<br />Εξαιρετική ιδέα.<br />Πρέπει να διερευνηθεί το νομικό μέρος.<br />Θα ήθελα να ακούσω και αντιρήσεις/διαφωνίες.<br />ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ ΣΥΣΤΡΑΤΕΥΟΜΑΙ ΑΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΙΔΕΑ.<br /><br />SAN<br /><br />
<br /><br /><br />

Συμφωνώ! Και εγω μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ένα άλλος διαδικτυκός τόπος (του Ηλεκτρονικού Συλλόγου) μπορέι να είναι αυτόματα συνδεδεμένος με τις συζητήσεις που αναπτύσονται για συνδικαλιστικά θέματα σε άλλους διαδυκτιακούς τόπους (π.χ. με το forum του taxheaven και συγκεκριμένα με την υποκατηγορία "συνδικαλιστικά")

Δηλαδή εάν μια δημοσίευση εκεί (στο taxheaven) δημοσιεύται αυτόματα και αλλού(σε αυτό του Συλλόγου) με κάποια υπερσύνδεση...

Ετσι θα εκμεταλευτούμε έναν χώρο που έχει "κεκτημένη ταχύτητα" δηλαδή το taxheaven χωρίς να τον "ενοχλούμε"

???

Ολο ερωτήσεις είμαι.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή ανακάλυψη Δημήτρη...

Δείτε μέρος αυτού:

O Σύνδεσμος Επενδυτών & Διαδικτύου-(ΣΕΔ), είναι αναγνωρισμένη Ένωση Μετόχων-Επενδυτών της Κεφαλαιαγοράς, με μορφή Σωματείου μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

Ιδρύθηκε με σκοπό να συμβάλλει στη βελτίωση της επενδυτικής παιδείας των Eλλήνων επενδυτών, σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου και αν βρίσκονται, καθώς και στην υπεράσπιση των δικαιωμάτων τους και επίλυση των προβλημάτων τους, με ανάλογες παρεμβάσεις προς τις Αρχές.

Η ιδέα της δημιουργίας του ΣΕΔ γεννήθηκε στο Διαδίκτυο και η ιδρυτική Γενική Συνέλευση έγινε στην Αθήνα, στις 18-3-2000, με τη συμμετοχή 57 ιδρυτικών μελών.

-----------------------

5. Κανονισμός Ηλεκτρονικής σελίδας

5.1 Το Δ.Σ. το πολύ σε 15 ημέρες από τη συγκρότηση σε σώμα, πρέπει να διορίζει την επιτροπή διαδικτύου, που θα είναι υπεύθυνη για την ηλεκτρονική σελίδα του ΣΕΔ. Σε αυτήν συμμετέχει και ο διαχειριστής της ηλεκτρονικής σελίδας (administrator), ο οποίος διορίζεται από το Δ.Σ., καθώς και ο Κοσμήτορας, ο οποίος και προεδρεύει της επιτροπής. Ο διαχειριστής της ηλεκτρονικής σελίδας και ο Κοσμήτορας, είναι οι βασικοί υπεύθυνοι για την καλή λειτουργία της. Η ηλεκτρονική σελίδα του Συνδέσμου πρέπει να προσφέρει στα μέλη, τη δυνατότητα να ανταλλάσσουν απόψεις, ενημέρωση πάνω σε επενδυτικά και θέματα, και να προωθεί την ιδέα της επενδυτικής παιδείας. Το Δ.Σ. για την καλύτερη λειτουργία του γραπτού και φωνητικού Forum, μπορεί να διορίζει περισσότερους από έναν διαχειριστές. Το Δ.Σ. διορίζει τους διαχειριστές από τα τακτικά και αναπληρωματικά μέλη του Δ.Σ. Μπορεί όμως να διορίσει διαχειριστές και από τα απλά μέλη του Συνδέσμου. Όλα τα μέλη του Συνδέσμου που βάζουν υποψηφιότητα στις αρχαιρεσίες για το Δ.Σ. και την ελεγκτική επιτροπή, είτε εκλεγούν είτε όχι, καθώς και τα μέλη της εφορευτικής επιτροπής, αναλαμβάνουν εκ των προτέρων την υποχρέωση να αποδεχθούν τυχόν διορισμό τους στη θέση του διαχειριστή του φωνητικού Forum από το Δ.Σ.

Δεν το ανακάλυψα, ήμουν στα ιδρυτικά μέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αποφασιστεί η μορφή (ηλεκτρονική ή κλασική) της οργάνωσης του συλλόγου, μήπως πρέπει πρώτα να αποφασιστεί η δημιουργία;

Το (συνδικαλιστικό) πρόβλημα του κλάδου είναι ότι οι (πάρα πολλοί) υπάρχοντες σύλλογοι δεν είναι ιντερνετικοί; -

- Μήπως είναι αυτό το "πάρα πολλοί" ;

Κατά την γνώμη μου, ούτε εκεί είναι το πρόβλημα. Είναι μάλλον στο ότι οι (έστω και πάρα πολλοί) υπάρχοντες σύλλογοι έχουν την νοοτροπία της "διεκδίκησης" από το Υπουργείο (και λοιπούς "αρμόδιους φορείς" ) ενώ θα έπρεπε να είχαν τον προσανατολισμό της συνεργασίας με τους αντίστοιχους φορείς των πελατών μας όπως Ενώσεις Εμπόρων, ΕΒΕπιμελητήρια, Κλαδικές άλλων (πλην Λογιστών) Επαγγελματιών, κλπ. κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αποφασιστεί η μορφή (ηλεκτρονική ή κλασική) της οργάνωσης του συλλόγου, μήπως πρέπει πρώτα να αποφασιστεί η δημιουργία;

Το (συνδικαλιστικό) πρόβλημα του κλάδου είναι ότι οι (πάρα πολλοί) υπάρχοντες σύλλογοι δεν είναι ιντερνετικοί; -

- Μήπως είναι αυτό το "πάρα πολλοί" ;

Κατά την γνώμη μου, ούτε εκεί είναι το πρόβλημα. Είναι μάλλον στο ότι οι (έστω και πάρα πολλοί) υπάρχοντες σύλλογοι έχουν την νοοτροπία της "διεκδίκησης" από το Υπουργείο (και λοιπούς "αρμόδιους φορείς" ) ενώ θα έπρεπε να είχαν τον προσανατολισμό της συνεργασίας με τους αντίστοιχους φορείς των πελατών μας όπως Ενώσεις Εμπόρων, ΕΒΕπιμελητήρια, Κλαδικές άλλων (πλην Λογιστών) Επαγγελματιών, κλπ. κλπ.

Πολύ καλή πρόταση!

Μήπως θα πρέπει να γίνει μια ενώτητα στο Forum στην οποία θα πέφτουν όλες οι προτάσεις για να βγεί το τελικό μοντέλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όλες τις κουζουλές σου ιδέες Κωστή.... Ετούτη να θαρρώ πως είναι η πιο εφαρμόσιμη.....

Μέσα κι εγώ ως γενική στάση στην ιδέα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όλες τις κουζουλές σου ιδέες Κωστή.... Ετούτη να θαρρώ πως είναι η πιο εφαρμόσιμη.....

Μέσα κι εγώ ως γενική στάση στην ιδέα....

Και από μένα μέσα , :):angry::lol:

Αιντε να δούμε πότε θα καταφέρουμε τα αυτονόητα σ' αυτή τη χώρα

Και δεν εννοώ μόνο τα του οίκου μας , δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αποφασιστεί η μορφή (ηλεκτρονική ή κλασική) της οργάνωσης του συλλόγου, μήπως πρέπει πρώτα να αποφασιστεί η δημιουργία;

Κι’ όμως το θέμα Σταύρο είναι η μορφή…

Θέλουμε μια μορφή αποδοτική…

Να στο παραλληλίσω:

Ακόμα και στο πολίτευμά μας η μορφή μάλλον αποδεικνύεται η βάση του προβλήματος. Αντί της Αντιπροσωπευτικής Δημοκρατίας η μορφή της Συμμετοχικής ίσως θα ήταν καλύτερη.

Δεν λέω τι είναι σωστό..

Φέρνω παράδειγμα στο τι ισχύ έχει η μορφή…

Πολύ μεγαλύτερη από αυτή της ίδρυσης… (Ίδρυση στην Ελλάδα είναι απλά πράγμα..)

Το (συνδικαλιστικό) πρόβλημα του κλάδου είναι ότι οι (πάρα πολλοί) υπάρχοντες σύλλογοι δεν είναι ιντερνετικοί; -

- Μήπως είναι αυτό το "πάρα πολλοί" ;

Όχι.

Το πρόβλημα δεν είναι ούτε στο επίπεδο «πολλοί», ούτε στο επίπεδο «ιντερνετικοί»

Είναι στο επίπεδο της μη επικοινωνίας, της διακοπής της ιδέας λίγα μέτρα μετά το τραπέζι του ΔΣ ακόμα κι αν υπάρχει διάθεση

Σκέψου..

Ο «ιντερνετικός» Σύλλογος θα συμβάλει θετικά σε αυτό το πρόβλημα…

Είμαι σίγουρος ότι για πρώτη φορά θα υπάρχει ενδιαφέρον συμμετοχής από την Βάση (τα μέλη). Αποτελεί ένα νέο ειδύλλιο της Αντιπρωσοπευτικότητας με την Συμμετοχικότητα… Το φλερτάρισμα θα το κάνει η Συμμετοχικότητα και την «δύσκολη» η Αντιπρωσοπευτικότητα.

Κατά την γνώμη μου, ούτε εκεί είναι το πρόβλημα.

Τώρα το είδα.. Συμφωνούμε λοιπόν

Είναι μάλλον στο ότι οι (έστω και πάρα πολλοί) υπάρχοντες σύλλογοι έχουν την νοοτροπία της "διεκδίκησης" από το Υπουργείο (και λοιπούς "αρμόδιους φορείς" ) ενώ θα έπρεπε να είχαν τον προσανατολισμό της συνεργασίας με τους αντίστοιχους φορείς των πελατών μας όπως Ενώσεις Εμπόρων, ΕΒΕπιμελητήρια, Κλαδικές άλλων (πλην Λογιστών) Επαγγελματιών, κλπ. κλπ.

Θυμάσαι Σταύρο το άλλο «κουζουλό» θέμα με την οριζόντια επικοινωνία των Συλλόγων; Επέμενε σε αυτό και το φιλαράκι μας ο Γιάννης (που μας κοιτάζει από ψηλά σήμερα)..

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...ic=26939&hl=

(αν και εδώ ήταν το παράδειγμα. Κάπου αλλού είχαμε τοποθετηθεί στην σπουδαιότητα οριζόντιας επικοινωνίας των συλλόγων όπου ένα θέμα θα έφευγε ακαριαία σε όλους τους σύλλογους και βέβαια και προς την Ομοσπονδία. Συντονισμένα θα λάμβανε το Υπουργείο επιστολές φάξ από 50 συλλόγους ταυτόχρονα και από την Ομοσπονδιά... Δεν θα το ταρακουνούσε; Δεν θα καταλάβαινε ότι υπάρχει ομοψυχία στο θέμα; )

Μα χωρίς την ανάπτυξη τέτοιων μεθόδων στους Συλλόγους υπάρχει ελπίδα επικοινωνίας με τόσο λίγο χρόνο στις μέρες μας;

Θέλω μια ώρα να πάω με τα παιδιά μου θάλασσα Σταύρο..

Ακούς;;;

Θάλασσα γαμώτο μου.…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια...

Ειναι σπουδαίο το να υποβάλλει από την Φλώρινα ένας λογιστής ερώτημα στον Σύλλογο αυτό με το internet και ο Σύλλογος να το επεξεργάζεται και ανάλογα να δίδει διορθωτική απάντηση ή να το στείλει στο Υπουργείο;

Ξέρω ότι υπάρχουν άτομα που αν ήταν μέσα στο ΔΣ ένός τέτοιου Σύλλογου θα πρόσφεραν τεράστιες υπηρεσίες.

Θα βελτίωναν ουσιαστικά τον τρόπο εργασίας μας...

Ενας ιντερνετικός Σύλλογος δίδει και αυτήν την δυνατότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως τώρα ενδιαφέρονται:

1. Agravelos

2. San

3. Mdask

4. dravis

5. +lakis

6. Roxanne

7. All Bandy

8. Stefanos herτο

9. Στέλιος

Γιατι με αφησες απ εξω? Θαρρεις πως η κουζουλαδα σου δεν χρειαζεται λιγο Βαρδαρη να τη φυσαει ?

Ειπα προβληματιζομαι , πως νομιζες πως θα με αφηνε απ εξω οποιοσδηποτε προβληματισμος ?

αντε μη θυμωσω ..... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως τώρα ενδιαφέρονται:

1. Agravelos

2. San

3. Mdask

4. dravis

5. +lakis

6. Roxanne

7. All Bandy

8. Stefanos her

9. Στέλιος

Μερικές φορές πραγματικά νομίζω ότι είμαι αόρατος ...... :):angry:

Καλά τι γράψάμε κ.Σταυρουλάκη παραπάνω ???!!!! :lol: (γράψε και ster)

Κωστή θεωρώ ότι όλοι θα θελήσουν να γραφούν, αν κάνεις γκάλοπ θα βγεί το ναι με 99,99% , το θέμα είναι τι θα κάνουμε και ποίες οι προοπτικές ????

Πες με απαισιόδοξο , αλλά δεν βλέπω να τραβάει , ενώ οι συγκαιρίες ευννοούν ή όπως λένε και τα λαμόγια οι πολιτικοί οι συνθήκες έχουν ωριμάσει για ένα τέτοιo εγχείρημα , πιστεύω πως πάλι θα μείνουμε στα λόγια τα μεγάλα , κάτι ο καιρός (που περισσότεροι (εκτός από εμάς!!) θα φύγουν για διακοπές , κάτι οι ανελέητες υποχρεώσεις που δεν αφήνουν χρονικά περιθώρια γιατί πιστεύω πως πρέπει να εξετάσουμε αρκετές παράμετρους , κάτι το ένα κάτι το άλλο , πάλι από ουσία μηδέν , ελπίζω να κάνω λάθος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες με απαισιόδοξο , αλλά δεν βλέπω να τραβάει , ενώ οι συγκαιρίες ευνοούν ή όπως λένε και τα λαμόγια οι πολιτικοί οι συνθήκες έχουν ωριμάσει για ένα τέτοιo εγχείρημα , πιστεύω πως πάλι θα μείνουμε στα λόγια τα μεγάλα , κάτι ο καιρός (που περισσότεροι (εκτός από εμάς!!) θα φύγουν για διακοπές , κάτι οι ανελέητες υποχρεώσεις που δεν αφήνουν χρονικά περιθώρια γιατί πιστεύω πως πρέπει να εξετάσουμε αρκετές παραμέτρους , κάτι το ένα κάτι το άλλο , πάλι από ουσία μηδέν , ελπίζω να κάνω λάθος .

Απόστολε κάνεις μεγάλο λάθος που είσαι απαισιόδοξος και λες πως νομίζεις ότι δεν θα πετύχει.

Εγώ είμαι σίγουρος πως δεν θα πετύχει... (Έμεινες κόκαλο έεε...)

Αλήθεια αγοράζεις λαχείο;

Κι αν αγοράζεις γιατί το αγοράζεις;

Έτσι κι εμείς εδώ. Αφού συζητάμε κάτι είναι τραγικό λάθος να μην το σπρώξουμε όσο μπορούμε. Η δύναμή μας είναι μικρή και για αυτό δεν θα προχωρήσει..

Εντάξει...

Άμα όμως…;;;

Άμα όμως μας τύχει κάποιος που του αρέσει σαν ιδέα και έχει δυνατότητες και διασυνδέσεις ;;;

Γιατί να μην έχουμε αυτήν την ευκαιρία (μία τοις χιλίοις)

Δεν υπάρχει εβδομάδα που δεν παίρνω το Λαϊκό Λαχείο. Μου είναι αδιανόητο οικονομολογικά να μην προσθέτω αυτήν την ευκαιρία στην ζωή μου για 10 ευρώ την εβδομάδα. Την αγοράζω την ευκαιρία για 10 ευρώ. Δεν θέλω «Πάμε Στοίχημα» δεν θέλω οτιδήποτε μπορεί να με παρασύρει σε άσχημους δρόμους..

Θέλω την απλή ευκαιρία να την έχω δίπλα μου..

Αυτό θέλω..

Απόστολε, πρέπει να το αφαιρέσεις από μέσα σου το «μα δεν θα τα καταφέρουμε» διότι αφαιρεί και από μένα την απλή ευκαιρία....

Το μόνο που θέλω να σταματήσει την ιδέα από εμάς είναι το « μάγκες η ιδέα είναι προβληματική λόγω αυτών των επιχειρημάτων όπου εμείς δεν θα μπορούμε να τα αντικρούσουμε..»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...