Προς το περιεχόμενο
  • 0

Συμβαση σε οδηγο που εργαζεται μερικες ημερες τον μηνα


tazdion

Ερώτηση

καλησπερα,

Τεχνικη και κατασκευαστικη εταιρια θελει να προσλαβει οδηγο για να μεταφερει υλικα. Δεν θα υπαρχουν καθημερινα δρομολογια οποτε οι μερες εργασιες ανα μηνα και εβδομαδα θα κυμαινονται αναλογως τις αναγκες τις επιχειρησης. Δηλαδη τον ενα μηνα μπορει να δουλευει 20 ημερες και τον επομενο 5 ενω την μια βδομαδα μπορει να δουλευει δευτερα-τεταρτη-παρασκευη και την επομενη μονο την τριτη. Υπαρχει καποια συμβαση που μπορει να κατοχυρωσει τον εργοδοτη για τον παραπανω τροπο εργασιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Γεια σου

Αυτη ειναι εκ περιτροπης απασχοληση η οποια προσφατα ενταχθη με νομο στην μερικη απασχοληση δυστιχως σε αυτη την περιπτωση η εργατικη νομοθεσια λεει οτι πρεπει να καταρτιστη εγγραφη συμφωνια μεταξυ εργοδοτη και μισθωτου με σαφη καθορισμο εκ των προτερων του χρονου εργασιας και της αμοιβης η οποια αναγγελεται εντος οκτω ημερων στην επιθεωρηση οποτε δεν καλυπτεσαι ετσι φλου εκτος και βαλεις στο περιπου καποιες μερες και αυτος δουλευει οποτε εχει δουλεια παρανομο αλλα τι αλλο μπορεις να κανεις? εγω ετσι θα εκανα αφου ενημερωνα τον εργοδοτη για τους κινδυνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Γεια σου

Αυτη ειναι εκ περιτροπης απασχοληση η οποια προσφατα ενταχθη με νομο στην μερικη απασχοληση δυστιχως σε αυτη την περιπτωση η εργατικη νομοθεσια λεει οτι πρεπει να καταρτιστη εγγραφη συμφωνια μεταξυ εργοδοτη και μισθωτου με σαφη καθορισμο εκ των προτερων του χρονου εργασιας και της αμοιβης η οποια αναγγελεται εντος οκτω ημερων στην επιθεωρηση οποτε δεν καλυπτεσαι ετσι φλου εκτος και βαλεις στο περιπου καποιες μερες και αυτος δουλευει οποτε εχει δουλεια παρανομο αλλα τι αλλο μπορεις να κανεις? εγω ετσι θα εκανα αφου ενημερωνα τον εργοδοτη για τους κινδυνους.

καλημέρα και από εμένα

Δε γνωρίζω ακριβώς πώς, απασχολήθηκα πάντως εκ περιτροπής για 6 ολόκληρα χρόνια ,εγώ και άλλα 120 άτομα προσωπικό! σε μεγάλη εταιρεία κινηματογράφων . Δε θυμάμαι για να πω την αλήθεια τι ανέφερε η σύμβαση.

Εργάστηκα όμως όλο αυτό το διάστημα με κυμαινόμενο ωράριο ( από 4-8 ώρες ) και με ακόμα πιο κυμαινόμενες τις ημέρες εργασίας ( από 10 το λιγότερο ως και 22 το περισσότερο ) ανάλογα με τις ανάγκες της κάθε περιόδου.

Αυτό που ξέρω όμως είναι πως αναρτούσαν πίνακα μηνιαίο με τις βάρδιες αυτές αφού πρώτα κατατίθετο στην επιθεώρηση εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενας εργοδοτης θελει να απασχολησει καποιον 4 ωρες την ημερα και να δουλευει την μια εβδομαδα Τριτη, Τεταρτη και Παρασκευη και την επομενη εβδομαδα Τριτη και Πεμπτη και μετα παλι εναλλαξ.

Δηλαδη 4 ωρες και 2 μερες την μια εβομαδα και 3 την επομενη.

Τι πρεπει να κανει ο εργοδοτης ? με την επιθεωρηση εργασιας και με την ασφαλιση του Ι.Κ.Α. (ποσες ημερες τον μηνα ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή και εγώ το έχω ψάξει το θέμα. Σε τέτοιο βαθμό ελαστικής απασχόλησης (δηλ. ο εργοδότης να χρησιμοποιεί όποτε θέλει τον εργαζόμενο) δεν υπάρχει. Μπορείς να τον κάνεις μερική ή εκ περιτροπής εργασία αλλά πάντα πρέπει να αναφέρεις τις συγκεκριμένες ημέρες και ώρες εργασίας που θα δουλέυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...