Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ααποζημιωση μη ληφθεισης αδειας και επιδομα αδειας σε οδηγο ΤΑΧΙ


FAZEXA

Ερώτηση

παιδια ξερει κανεις να μου πη εαν ο οδηγος σε ΤΑΧΙ οταν απολυεται και δεν εχει προλαβει να παρει την ετησια αδεια του αν δικαιουται αποζημιωση αυτης και επισης αν δικαιουται επιδομα αδειας?

πολλα ευχαριστω

ΝΙΚΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

τελικα παιδια δεν το εχει κανεις υποψιν του το θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
παιδια ξερει κανεις να μου πη εαν ο οδηγος σε ΤΑΧΙ οταν απολυεται και δεν εχει προλαβει να παρει την ετησια αδεια του αν δικαιουται αποζημιωση αυτης και επισης αν δικαιουται επιδομα αδειας?

πολλα ευχαριστω

ΝΙΚΟΣ

Προφανώς μιλάς για οδηγό με σχέση εξηρτημένης εργασίας .

Βεβαίως και δικαιούται , και να πληρωθεί την άδειά του χωρίς μάλιστα ασφαλιστικές κρατήσεις , και το επίδομα αδείας , αλλά αυτό με ασφαλιστικές κρατήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Προφανώς μιλάς για οδηγό με σχέση εξηρτημένης εργασίας .

Βεβαίως και δικαιούται , και να πληρωθεί την άδειά του χωρίς μάλιστα ασφαλιστικές κρατήσεις , και το επίδομα αδείας , αλλά αυτό με ασφαλιστικές κρατήσεις

Δεν ξερω αν ειναι πολυ προφανες οτι γνωριζει τη διαφορα, Ας το διευκρινισει πρωτα , γιατι θα τον κυνηγαει ο ιδιοκτητης και με το δικιο του ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δεν ξερω αν ειναι πολυ προφανες οτι γνωριζει τη διαφορα, Ας το διευκρινισει πρωτα , γιατι θα τον κυνηγαει ο ιδιοκτητης και με το δικιο του ....

Χρύσα

Επειδή πράγματι το ερώτημα δεν ήταν και τόσο σαφές , για τον λόγο αυτό χρησιμοποίησα το "προφανώς"

και βέβαια επειδή στο ερώτημα αναφερόταν

παιδια ξερει κανεις να μου πη εαν ο οδηγος σε ΤΑΧΙ οταν απολυεται και δεν εχει προλαβει να παρει την ετησια αδεια του αν δικαιουται αποζημιωση αυτης και επισης αν δικαιουται επιδομα αδειας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Χρύσα

Επειδή πράγματι το ερώτημα δεν ήταν και τόσο σαφές , για τον λόγο αυτό χρησιμοποίησα το "προφανώς"

και βέβαια επειδή στο ερώτημα αναφερόταν

παιδια ξερει κανεις να μου πη εαν ο οδηγος σε ΤΑΧΙ οταν απολυεται και δεν εχει προλαβει να παρει την ετησια αδεια του αν δικαιουται αποζημιωση αυτης και επισης αν δικαιουται επιδομα αδειας?

Αντρεα σε καταλαβα απολυτως, αλλα για την περιπτωση που ο ερωτων δεν το εχει ξεκαθαρισμενο

και επειδη το συνηθες δεν ειναι η εξαρτημενη σχεση εργασιας, ας το κοιταξει καλυτερα . Κατα τα αλλα σαφως δικαιουται ο οδηγος(με συμβαση εξαρτημενης εργασιας) ο,τι και ο οποιοσδηποτε αλλος εργαζομενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδια σας ευχαριστω ολους συγνωμη που δεν το διευκρινησα οτι ειναι συμβαση εξαρτημενης εργασιας και ρωταω διοτι και εγω ειχα την εντυπωση οτι παιρνουν επιδομα αδειας αλλα το ΙΚΑ ΝΙΚΑΙΑΣ μου ειπε οτι για τους οδηγους ΤΑΞΙ δεν ζητανε ασφαλιστικες εισφορες για επιδομα αδειας εχει καταργηθει εδω και χρονια βεβαια διερωταμαι αν αυτο ερχεται σε αντιθεση με την εργατικη νομοθεσια αλλα πως να γινεται να το παιρνουν χωρις ασφαλιστικες κρατησεις ? λιγο περιεργο αυτοι ομως μου ειπαν μονο δωρα παιρνουν και αυτα εαν εργαζονται την επιμαχη περιοδο που ισχυει το δωρο στα ΤΑΞΙ (αυτο το ηξερα )τωρα βεβαι γενναται και το ερωτημα αν δικαιουται και ετησια αδεια ή αποζημιωση αδειας σε περιπτωση αποχωρησης ή απολυσης και πιστευω οτι αν ρωτησουμε την επιθεωρηση θα πει ΝΑΙ και στα δυο μηπως κανεις ξερει κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Παιδια σας ευχαριστω ολους συγνωμη που δεν το διευκρινησα οτι ειναι συμβαση εξαρτημενης εργασιας και ρωταω διοτι και εγω ειχα την εντυπωση οτι παιρνουν επιδομα αδειας αλλα το ΙΚΑ ΝΙΚΑΙΑΣ μου ειπε οτι για τους οδηγους ΤΑΞΙ δεν ζητανε ασφαλιστικες εισφορες για επιδομα αδειας εχει καταργηθει εδω και χρονια βεβαια διερωταμαι αν αυτο ερχεται σε αντιθεση με την εργατικη νομοθεσια αλλα πως να γινεται να το παιρνουν χωρις ασφαλιστικες κρατησεις ? λιγο περιεργο αυτοι ομως μου ειπαν μονο δωρα παιρνουν και αυτα εαν εργαζονται την επιμαχη περιοδο που ισχυει το δωρο στα ΤΑΞΙ (αυτο το ηξερα )τωρα βεβαι γενναται και το ερωτημα αν δικαιουται και ετησια αδεια ή αποζημιωση αδειας σε περιπτωση αποχωρησης ή απολυσης και πιστευω οτι αν ρωτησουμε την επιθεωρηση θα πει ΝΑΙ και στα δυο μηπως κανεις ξερει κατι αλλο?

Περίεργα??!! ... πολύ περίεργα ...???!!! μα πάρα πολύ περίεργα ????????!!!!!!!!! μου φαίνονται αυτά,

απο την άλλη δεν παίρνω και όρκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

<!--quoteo(post=313187:date=Jul 17 2009, 10:19 AM:name=agrevelos)--><div class='quotetop'>QUOTE(agrevelos @ Jul 17 2009, 10:19 AM) <a href="index.php?act=findpost&pid=313187"><{POST_SNAPBACK}></a></div><div class='quotemain'><!--quotec-->Χρύσα

Επειδή πράγματι το ερώτημα δεν ήταν και τόσο σαφές , για τον λόγο αυτό χρησιμοποίησα το "προφανώς"

<!--coloro:#8b0000--><span style="color:#8b0000"><!--/coloro--><b>και βέβαια επειδή στο ερώτημα αναφερόταν</b><!--colorc--></span><!--/colorc-->

παιδια ξερει κανεις να μου πη εαν ο οδηγος σε ΤΑΧΙ <!--coloro:#8b0000--><span style="color:#8b0000"><!--/coloro--><b>οταν απολυεται και δεν εχει προλαβει να παρει την ετησια αδεια του</b><!--colorc--></span><!--/colorc--> αν δικαιουται αποζημιωση αυτης και επισης αν δικαιουται επιδομα αδειας?<!--QuoteEnd--></div><!--QuoteEEnd-->

Αντρεα σε καταλαβα απολυτως, αλλα για την περιπτωση που ο ερωτων δεν το εχει ξεκαθαρισμενο

και επειδη το συνηθες δεν ειναι η εξαρτημενη σχεση εργασιας, ας το κοιταξει καλυτερα . Κατα τα αλλα σαφως δικαιουται ο οδηγος(με συμβαση εξαρτημενης εργασιας) ο,τι και ο οποιοσδηποτε αλλος εργαζομενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...