Προς το περιεχόμενο

πτυχιακη εργασία- τι πρέπει να γράψω για την περαίωση?


επισκέπτη ιωανναμ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη ιωανναμ

έχω πάρει θέμα πτυχιακής φορολογία ατομικών επιχειρήσεων και Ο.Ε. με βιβλία β' κατηγορίας. Δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να γράψω για την περαίωση... ίσως ακουστεί παιδική η απορία μου αλλά έχω μπερδευτεί!

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης άρθρα 13-17 του Ν. 3296/2004 σχετικά με τη διαδικασία του "αυτοελέγχου" που είναι μια άλλη μορφή περαίωσης.

Ακόμα, χρήσιμο υλικό θα βρεις στις ταινίες που ασχολούνται με δραστηριότητες της Μαφίας, ειδικά σε σκηνές που οι "προστάτες" πιάνουν τον καταστηματάρχη και του λένε "σκας τόσα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ή σου αλλάζουμε τη διακόσμηση (βλ. τακτικός έλεγχος)"

Καλή δύναμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες δυο βιβλία να σου προτείνω που θα σε βοηθήσουν και στο θέμα αυτό αλλά και της πτυχιακής ολόκληρης γενικότερα είναι των Καραγιάννη: 1.αφορολογητα αποθεματικά-.....-φορολογικός έλεγχος επιχειρήσεων,2.φορολογικά -φοροτεχνικά υπολογισμός του φόρου εισοδήματος. Που είναι και οικονομικά (από 22 περίπου ευρώ το καθένα αλλά και αρκετά περιεκτικά)

http://www.karagiannisd.gr/customer/produc...;cat=&page=

http://www.karagiannisd.gr/customer/produc...;cat=&page=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ιωανναμ

Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

Στο Ε3 υπολογίζουμε εξωλογιστικα και λογιστικά τα κέρδη(πίνακας στ').

Επίσης στον πίνακα ι υπολογίζονται τα κέρδη με βάση το νόμο 3296/04.

Αυτή είναι η διαδικασία της περαίωσης?

Πως βρίσκουμε πόσα πληρώνει ο επιχειρηματίας?

Η παραίωση γίνεται κάθε χρόνο?

Συγνώμη για τις απλοϊκές ερωτήσεις μου αλλά πρώτη φορά τα βλέπω όλα αυτά και έχω μπερδευτεί...... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

Στο Ε3 υπολογίζουμε εξωλογιστικα και λογιστικά τα κέρδη(πίνακας στ').

Επίσης στον πίνακα ι υπολογίζονται τα κέρδη με βάση το νόμο 3296/04.

Αυτή είναι η διαδικασία της περαίωσης?

Πως βρίσκουμε πόσα πληρώνει ο επιχειρηματίας?

Η παραίωση γίνεται κάθε χρόνο?

Συγνώμη για τις απλοϊκές ερωτήσεις μου αλλά πρώτη φορά τα βλέπω όλα αυτά και έχω μπερδευτεί...... :)

Μια χαρά τα λες, έτσι ακριβώς είναι

"Πληρώνει" - υπόκειται σε φορολογία το μεγαλύτερο εκ των δύο (λογιστικός - εξωλογιστικός προσδιορισμός) με βάση την κλίμακα του άρθρου 9 ΚΦΕ.

Oι διατάξεις είναι προαιρετικές, μπορεί να γίνει κάθε χρήση από το 2004 και μετά με βάση τον Ν.3296

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

Στο Ε3 υπολογίζουμε εξωλογιστικα και λογιστικά τα κέρδη(πίνακας στ').

Επίσης στον πίνακα ι υπολογίζονται τα κέρδη με βάση το νόμο 3296/04.

Αυτή είναι η διαδικασία της περαίωσης?

Πως βρίσκουμε πόσα πληρώνει ο επιχειρηματίας?

Η παραίωση γίνεται κάθε χρόνο?

Συγνώμη για τις απλοϊκές ερωτήσεις μου αλλά πρώτη φορά τα βλέπω όλα αυτά και έχω μπερδευτεί...... :)

Θα φορολογηθεί με βάση το μεγαλύτερο εκ των δυο το οποίο εάν πρόκειται για ατομική επιχείρηση θα αναγραφεί στο Ε1 ενώ για Ο.Ε. Ε.Ε στο Ε5.Το πόσα πληρώνει εξαρτάται από το αποτέλεσμα που θα βρείς όπου στη μεν ατομική θα φορολογηθεί με βάση την κλίμακα,υπολογίζοντας τις λοιπές δαπάνες που μειώνουν το εισόδημα ή το φόρο, ενώ στην Ο.Ε και Ε.Ε αφού αφαιρεθεί η επιχειρηματική αμοιβή (μόνο στους ομόρυθμους εταίρους και μέχρι τρείς) φορολογείται με συντελεστή 20%.

Και για να το πάμε παραπέρα η επιχειρηματική αμοιβή θα φορολογηθεί στο Ε1 του κάθε εταίρου σαν εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις, πάλι με την κλίμακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...