Jump to content
demisp

ΑΥΞΗΣΗ ΜΕΤΟΧΙΚΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΟΠΟΙΗΣΗ ΚΕΡΔΩΝ ΕΙΣ ΝΕΟΝ

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε ενα θέμα γιατί δυστυχώς οι απόψεις συναδέλφων διίστανται.

Η ΓΣ της εταρείας αποφασίζει την κεφαλαιοποίηση ποσού 50000 απο τον λογ 42 Υπόλοιπο κερδών εις νέων. Σύμφωνα με την ΔΟΥ στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να καταβληθεί 10% φόρος λόγω κεφαλαιοποίησης κερδών παρελθούσης χρήσης και 1% για φόρο συγκέντρωσης κεφαλαίου τα οποία θα πρέπει να καταβληθούν μέσα σε 20 μέρες απο την ημερομηνία της ΓΣ με κατάθεση επίσης της τροποποίσης καταστατικού λόγω αύξησης κεφαλαίου. Σύμφωνα με την Νομαρχία και κάποιους άλλους συναδέλφους πρέπει να καταβληθεί το 10% επι των 50.000 αλλά όχι 1% φόρος συγκέντρωσης κεφαλαίου επειδή η αύξηση επέρχεται απο κεφαλαιοποίηση κερδών προηγουμένων χρήσεων. Τελικά τι ισχύει?

Ευχαριστώ πολύ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την άμεση απάντηση.

Αν κατάλαβα καλά τελικά πρέπει να καταβάλω 10%(ΠΟΛ 1180 3697/2008) αλλά όχι 1% για συγκέντρωση κεφαλαίου. Σωστά?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την άμεση απάντηση.

Αν κατάλαβα καλά τελικά πρέπει να καταβάλω 10%(ΠΟΛ 1180 3697/2008) αλλά όχι 1% για συγκέντρωση κεφαλαίου. Σωστά?

Σωστά

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχει αλλάξει κάτι σχετικά με τη φορολογική των κερδων εις νέον που κεφαλοποιούνται?I

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω αν σύμφωνα με την ΠΟΛ.1042/2015 ισχύει ότι στην κεφαλαιοποίηση κερδών ο μέτοχων δηλώνει στο Ε1 το ποσό  της κεφαλαιοποίησης, όπως δηλώνεται  και η διανομή μερίσματος;

 

 ΠΟΛ. 1042

Φορολογική μεταχείριση του εισοδήματος από μερίσματα, τόκους και δικαιώματα μετά την έναρξη ισχύος των διατάξεων του νέου Κ.Φ.Ε. (ν.4172/2013).

1.Με τις διατάξεις του άρθρου 35 του ν.4172/2013 (ΦΕΚ 167Α'), οι οποίες ισχύουν για τα εισοδήματα που αποκτώνται στα φορολογικά έτη που αρχίζουν από την 1η Ιανουαρίου 2014 και μετά, ορίζεται μεταξύ άλλων, ότι το εισόδημα που αποκτά ένα φυσικό πρόσωπο και προκύπτει στο φορολογικό έτος σε μετρητά ή σε είδος με τη μορφή μερισμάτων, τόκων και δικαιωμάτων θεωρείται γενικά εισόδημα από κεφάλαιο.

.

.

. 

3.Με βάση τα ανωτέρω, στην έννοια του μερίσματος εμπίπτει, μεταξύ άλλων, κάθε διανομή κερδών,

.

.

.

Στην έννοια της διανομής κερδών περιλαμβάνεται και η διανομή ή κεφαλαιοποίηση κερδών παρελθουσών χρήσεων

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/5/2014 at 6:28 ΜΜ, ASOS said:

Εχει αλλάξει κάτι σχετικά με τη φορολογική των κερδων εις νέον που κεφαλοποιούνται?I

Μόνο αυτό αλλάζει

Ειδικά για τα αποθεματικά από κέρδη παρελθουσών χρήσεων των ΕΠΕ τα οποία έχουν σχηματισθεί μέχρι 31.12.2010 (κέρδη ισολογισμών 31.12.2009, σε περίπτωση ομαλής διαχειριστικής περιόδου), δεδομένου ότι αυτά έχουν ήδη αποκτηθεί από τους εταίρους με βάση τις διατάξεις του ν.2238/1994 (παρ. 4 άρθρου 28, όπως ίσχυε για τις χρήσεις αυτές), με την παρούσα γίνεται δεκτό ότι κατά τη διανομή ή κεφαλαιοποίησή των υπόψη κερδών μετά την 1.1.2014, δεν θα έχουν εφαρμογή οι διατάξεις της περ. α' της παρ. 1 του άρθρου 64 του ν.4172/2013.

Τα ανωτέρω ισχύουν και για τα κέρδη παρελθουσών χρήσεων των προσωπικών εταιρειών που τηρούν διπλογραφικά βιβλία, καθόσον αυτά θεωρείται ότι έχουν ήδη αποκτηθεί και δηλωθεί από τους εταίρους με βάση τις διατάξεις του ν.2238/1994 (παρ. 4 άρθρου 28, όπως ίσχυε για τις χρήσεις αυτές) [...]".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×