Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
kpanagiotis

Συνάδελφοι, γνωρίζει κανείς κάποιον "εξυπνο" τρόπο να μην πληρωθεί υπεραξία που προκύπτει απο μεταβίβαση εταιρικών μεριδίων ΕΠΕ ;

Question

Πρόκειται για συγγενή μου και επιθυμώ να τον εξυπηρετήσω

Θέλει να αγοράσει εταιρικά μερίδια σε ΕΠΕ αλλά του βγαίνει να πληρώσει μερικές χιλιάδες ευρώ υπεραξία.

Θα ήθελα κάποιον "εξυπνο" τρόπο να μειώσω ή να εκμηδενίσω το ποσό....

Ιδέες;

Share this post


Link to post
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Πρόκειται για συγγενή μου και επιθυμώ να τον εξυπηρετήσω

Θέλει να αγοράσει εταιρικά μερίδια σε ΕΠΕ αλλά του βγαίνει να πληρώσει μερικές χιλιάδες ευρώ υπεραξία.

Θα ήθελα κάποιον "εξυπνο" τρόπο να μειώσω ή να εκμηδενίσω το ποσό....

Ιδέες;

Θα πρέπει με "εξυπνο" τρόπο να μειώσεις ή να εκμηδενίσεις την "βλακεία" του .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Πρόκειται για συγγενή μου και επιθυμώ να τον εξυπηρετήσω

Θέλει να αγοράσει εταιρικά μερίδια σε ΕΠΕ αλλά του βγαίνει να πληρώσει μερικές χιλιάδες ευρώ υπεραξία.

Θα ήθελα κάποιον "εξυπνο" τρόπο να μειώσω ή να εκμηδενίσω το ποσό....

Ιδέες;

Θα μπορούσε να ιδρύσει μια ομόρυθμη με κάποιο κεφάλαιο πληρώνοντας τον ΦΣΚ.

Στην συνέχεια με τον 1297 να συγωνεύσει την ΕΠΕ και την ΟΕ σε μία ΑΕ και να πάρει ποσοστό μετοχών, ανάλογα με το εισφερόμενο κεφάλαιο της ΟΕ.......

Με τον 1297 δεν έχει φόρο μεταβίβασης......

Θέλει βέβαια πολύ ψάξιμο, που δεν γίνεται απο δώ και... στα όρθια.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η διαφορά δλδ είναι το αν θα γίνει με τον Ν1297 ? Και αν ναι απο που προκύπτει ότι δεν έχει φόρο ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Η διαφορά δλδ είναι το αν θα γίνει με τον Ν1297 ? Και αν ναι απο που προκύπτει ότι δεν έχει φόρο ?

Κοίτα με τον 1297 - σαφώς δεν έχει φόρο, όπως και με τους άλλους δύο νόμους-, αλλα είναι πιο ευκολόχρηστος, πιο γρήγορος, γίνεται και με Β κατηγορία βιβλίων, επιτροπή του άρθρου 9 για την αποτίμηση κ.λ.π.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης

Το γεγονός ότι ο φόρος υπεραξίας επιβάλλεται στον ΠΩΛΗΤΗ δεν μας απασχολεί καθόλου?

Θα πρέπει ο αγοραστής να μπει σε τέτοια περιπέτεια για να αποφύγει μία υποχρέωση που δεν είναι δική του?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Κοίτα με τον 1297 - σαφώς δεν έχει φόρο, όπως και με τους άλλους δύο νόμους-, αλλα είναι πιο ευκολόχρηστος, πιο γρήγορος, γίνεται και με Β κατηγορία βιβλίων, επιτροπή του άρθρου 9 για την αποτίμηση κ.λ.π.

Έχω βοηθήσει σε αρκετές μετατροπές και με τους 2 Νόμους , τους έχω διαβάσει . Το ερώτημα μου είναι απο που βγάζετε το συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει μεταβίβαση μεριδίων ή ότι αυτη απαλλάσσεται απο τον φόρο του άρθρου 13 .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Έχω βοηθήσει σε αρκετές μετατροπές και με τους 2 Νόμους , τους έχω διαβάσει . Το ερώτημα μου είναι απο που βγάζετε το συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει μεταβίβαση μεριδίων ή ότι αυτη απαλλάσσεται απο τον φόρο του άρθρου 13 .

Page 1

1

Νομοθετικό Διάταγμα 1297/1972 «Περί παροχής φορολογικών κινήτρων δια την

συγχώνευσιν ή μετατροπήν επιχειρήσεων προς δημιουργίαν μεγάλων οικονομικών

μονάδων» (ΦΕΚ Α' 217/8.12.1972).

Άρθρον 1

Αι διατάξεις του παρόντος εφαρμόζονται επί συγχωνεύσεως ή μετατροπής επιχειρήσεων,

οιασδήποτε μορφής, εις ανώνυμον εταιρεία ή προς τον σκοπό ιδρύσεως ανωνύμου εταιρείας,

ως και επί συγχωνεύσεως ή μετατροπής επιχειρήσεων, οιασδήποτε μορφής, εφ' όσον εν

αυταίς δεν περιλαμβάνεται ανώνυμος εταιρεία, εις εταιρεία περιορισμένης ευθύνης ή προς τον

σκοπόν ιδρύσεως εταιρείας περιορισμένης ευθύνης, υπό την προϋπόθεσιν ότι, η

συγχώνευσις ή μετατροπή θα τελειωθή μέχρι και της (31ης Δεκεμβρίου 1975).

[Η ισχύς της παρούσας διάταξης παρατάθηκε και πάλι μέχρι και την 30η Δεκεμβρίου 2008 με

το άρθρο 25 Ν.3427/2005,(ΦΕΚ Α΄ 312)]

Άρθρον 2

1. Η εκ της κατά το άρθρον 1 συγχωνεύσεως ή μετατροπής προκύπτουσα υπεραξία δεν

υπόκειται κατά τον χρόνον της συγχωνεύσεως ή μετατροπής, εις φόρο εισοδήματος.

2. Η κατά την προηγουμένη παράγραφο υπεραξία, διαπιστουμένη δι' απογραφής των

στοιχείων ενεργητικού και παθητικού των συγχωνευομένων ή μετατρεπομένων επιχειρήσεων

και εμφανιζόμενη απαραιτήτως εις ειδικούς λογαριασμούς της συγχωνευούσης ή της νέας

εταιρείας μέχρι του χρόνου διαλύσεώς της, θεωρείται περιερχομένη εις ταύτην και

φορολογείται κατά τον χρόνον της καθ' οιανδήποτε τρόπον διαλύσεώς της, εφαρμοζομένων

αναλόγως εν προκειμένω δια μεν τας ανωνύμους εταιρείας των διατάξεων της παραγράφου 2

του άρθρου 26 του ν.δ. 3323/1955, δια δε τας εταιρείας περιορισμένης ευθύνης των

διατάξεων της παραγράφου 2 του άρθρου 32 του αυτού νομοθετικού διατάγματος 3323/1955.

3. Προκειμένου υπολογισμού των εκπιπτόμενων από τα ακαθάριστα έσοδα αποσβέσεων επί

της αξίας των εισφερομένων, από την συγχωνευομένην ή μετατρεπομένην επιχείρησιν,

παγίων περιουσιακών στοιχείων, βάσει των ισχυουσών διατάξεων, λαμβάνεται ως βάση ή

αναπόσβεστος αξία η οριστικώς αναγνωρισθείσα, βάσει των ισχυουσών διατάξεων εκάστου

παγίου περιουσιακού στοιχείου, προσαυξημένη κατά την αναλογούσαν εις αυτήν υπεραξίαν,

η οποία προέκυψε κατά την μετατροπήν ή συγχώνευσιν των επιχειρήσεων. Αι

υπολογιζόμεναι αποσβέσεις επί της υπεραξίας της αναλογούσης εις αποσβεσθείσαν αξίαν

των εισφερομένων από την μετατρεπομένην ή συγχωνευομένην επιχείρησιν παγίων

περιουσιακών στοιχείων δεν εκπίπτονται εκ των ακαθαρίστων εσόδων της εκ μετατροπής ή

συγχωνεύσεως προελθούσης εταιρείας, προκειμένου υπολογισμού των καθαρών κερδών

αυτής, βάσει των ισχυουσών διατάξεων.

[Η παρ. 3 προστέθηκε με την παρ 2 του άρθρου 19 του Ν. 849/1978 (ΦΕΚ Α΄ 232

..............

Επαναλαμβάνω. Δεν είναι εύκολη και απλή υπόθεση, αλλα γίνεται και τελικά ίσως (επαναλαμβάνω ίσως...) συμφέρει.

Δεν μπορούμε να γυρίσουμε το κουμπί και να δώσουμε μια απάντηση, χωρίς να ξέρουμε οικονομικά μεγέθη, καθεστώς υπάρχουσας ΕΠΕ κ.λ.π.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Θα μπορούσε να ιδρύσει μια ομόρυθμη με κάποιο κεφάλαιο πληρώνοντας τον ΦΣΚ.

Στην συνέχεια με τον 1297 να συγωνεύσει την ΕΠΕ και την ΟΕ σε μία ΑΕ και να πάρει ποσοστό μετοχών, ανάλογα με το εισφερόμενο κεφάλαιο της ΟΕ.......

Με τον 1297 δεν έχει φόρο μεταβίβασης......

Θέλει βέβαια πολύ ψάξιμο, που δεν γίνεται απο δώ και... στα όρθια.....

ίσως φανεί αδιάκριτο.. αλλά μάλλον ιστορία γι΄ αγρίους είναι αυτή..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επιμένω , γιατί δεν έχει φόρο ή γιατί απαλλάσσεται η μεταβίβαση εταιρικων μεριδίων ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Επιμένω , γιατί δεν έχει φόρο ή γιατί απαλλάσσεται η μεταβίβαση εταιρικων μεριδίων ?

Δεν είπα ότι δεν έχει φόρο η μεταβίβαση εταιρικών μεριδίων.

Απλά με την συνχώνευση, δημιουργείται ένας νέος φορέας (ΑΕ ας πούμε), με αφορλόγητη συνεισφορά των περιουσιών των συγχονευομένων και διανομή των μετοχών, στα συγχωνευόμενα μέλη, ανάλογα με την αξία των περιουσιών των συγχωνευομένων

Εδώ υπάρχουν περιθώρια με τους ανάλογους χειρισμούς, (απογραφές, εκτίμηση επιτροπής κ.λ.π.), να εμφανιστεί μια εικόνα τέτοια που να δείχνει μια αξία της συνεισφοράς της ΟΕ μεγαλύτερη απο ότι πράγματι είναι, ή να απαξιωθεί η καθαρά θέση της ΕΠΕ κ.λ.π.

Είπαμε δεν λύνεται απο δώ μέσα, χωρίς στοιχεία και στο πόδι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Θα πρέπει με "εξυπνο" τρόπο να μειώσεις ή να εκμηδενίσεις την "βλακεία" του .

Νομίζω ότι αυτή είναι η καλύτερη απάντηση που δόθηκε :lol::D

Έχεις δίκιο CEL και σ' ευχαριστώ. Αλλά θέλω να μου βρεις κι έναν τρόπο να του το πω με τα ίδια λόγια που το είπες. Γιατί όπως ξέρεις κι εσύ στα τόσα χρόνια που είσαι στο επάγγελμα μας, όλοι θέλουν να πληρώσουν το απόλυτο τίποτα και πρέπει να ξέρει τον τρόπο ο λογιστής.

Τέλος πάντων. Ας μην την κάνουμε φιλοσοφική την κουβέντα. Σκέφτηκα κάτι άλλο. Να μου πείτε τη γνώμη σας.

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

& ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ

ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛ.ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΠΡΟΣ

ΤΜΗΜΑ Β΄

Πανελλήνια Ένωση Φοροτεχνών

Επιστημόνων (Π.Ε.Φ.Ε.)

Αθήνα, 14 Δεκεμβρίου 2006

Αρ.Πρωτ.: 1093702/11271/Β0012

Θέμα: «Φορολογικές υποχρεώσεις που προκύπτουν κατά τη λύση εταιρείας περιορισμένης ευθύνης και σύσταση από τους ίδιους εταίρους προσωπικής εταιρείας.

Απαντώντας στο σχετικό έγγραφό σας, αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:

1. Όπως έχει διευκρινισθεί από την υπηρεσία μας κατά τη διακοπή μίας Ε.Π.Ε. και την έναρξη στον ίδιο χώρο προσωπικής εταιρείας με το ίδιο αντικείμενο, το ίδιο κεφάλαιο και τα ίδια ποσοστά συμμετοχής των εταίρων, δεν προκύπτει υπεραξία φορολογητέα κατά τις διατάξεις του άρθρου 13 του ν.2238/1994.

2. Τα παραπάνω δεν έχουν εφαρμογή στην περίπτωση λύσης ανώνυμης εταιρείας και στη συνέχεια έναρξης λειτουργίας προσωπικής εταιρείας, διότι η ανώνυμη εταιρεία είναι κεφαλαιουχική και κατά τη λύση της τίθεται υποχρεωτικά σε εκκαθάριση με βάση τις διατάξεις του κ.ν.2190/1920 και με τη λήξη, το προϊόν αυτής διατίθεται στους μετόχους και τέλος, η ίδια η ανώνυμη εταιρεία φορολογείται, σύμφωνα με το άρθρο 106 του ν.2238/1994, για το ποσό που θα πάρουν οι μέτοχοι του καταβεβλημένου μετοχικού κεφαλαίου και των κερδών που έχουν ήδη υπαχθεί σε φορολογία. Επίσης, μετά τη λήξη της εκκαθάρισης, ο μεγάλος αριθμός, λόγω του κεφαλαιουχικού χαρακτήρα της ανώνυμης, των μετόχων δεν μπορεί να αποτελέσει το σύνολο των εταίρων μιας προσωπικής εταιρείας με τα αντίστοιχα ποσοστά συμμετοχής.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΒΕΝΕΤΗΣ

Εγώ αυτό λέω να προτείνω

Και αμέσως μετά την ίδρυση της Ο.Ε. μεταβιβάζεται το ποσοστό που επιθυμούν.

Ερώτημα όμως : Όταν θα γίνει η μεταβιβαση του ποσοστού θα προκύψει υπεραξία για το χρόνο λειτουργίας της Ο.Ε. (Δηλαδή 2-3 μέρες = ανύπαρκτος ) ή θα πρέπει να συνυπολογιστεί και ο χρόνος και τα οικονομικά στοιχεία της ΕΠΕ ;

Αν ισχύει το δεύτερο δεν είναι καλή η πρόταση μου νομίζω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Νομίζω ότι αυτή είναι η καλύτερη απάντηση που δόθηκε :lol::D

Έχεις δίκιο CEL και σ' ευχαριστώ. Αλλά θέλω να μου βρεις κι έναν τρόπο να του το πω με τα ίδια λόγια που το είπες. Γιατί όπως ξέρεις κι εσύ στα τόσα χρόνια που είσαι στο επάγγελμα μας, όλοι θέλουν να πληρώσουν το απόλυτο τίποτα και πρέπει να ξέρει τον τρόπο ο λογιστής.

Γνώμη μου είναι ότι και να σκεφτείς για την μεταβίβαση κάποια στιγμή ίσως προκύψει πρόβλημα με την υπεραξία . Γι αυτό επέμενα σ αυτό που πρότεινε ο κ. Sioumis .

Ο καθένας πέρα απο αυτό έχει τον τρόπο του , εγώ σ αυτό δεν είμαι καλός και αυτό έχει ως συνέπεια να έχω ελάχιστους πελάτες . Συνήθως μετά απο ένα διάστημα επιλέγω την κλωτσιά .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...