Jump to content
  • 0

Αποσβέσεις Επιχορηγήσεων υπολογίζονται ή όχι με τον Ν.3299/04


GEORGE_IOANNINA
 Share

Question

Καλημέρα

Καλό μήνα

θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν με τον Ν.3299/04 και με τις τροποποιήσεις που έχουν γίνει, υπολογίζουμε αποσβέσεις και στο ποσό της επιχορήγησης ή μόνο στο καθαρό (αφαιρούμενης της απόσβεσης);

Επίσης εάν υπολογίζουμε στο συνολικό ποσό την απόσβεση χρησιμοποιούμε τον λογαριασμό 81.01.05 Αναλογούσες στην χρήση Αποσβέσεις επιχορηγήσεων ή αφήνουμε το σύνολο των επιχορηγήσεων στον λογαριασμό αποθεματικού, 41, ανέπαφο με την προϋπόθεση να μην διανεμηθούν;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

2 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Καλημέρα

Καλό μήνα

θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν με τον Ν.3299/04 και με τις τροποποιήσεις που έχουν γίνει, υπολογίζουμε αποσβέσεις και στο ποσό της επιχορήγησης ή μόνο στο καθαρό (αφαιρούμενης της απόσβεσης);

Επίσης εάν υπολογίζουμε στο συνολικό ποσό την απόσβεση χρησιμοποιούμε τον λογαριασμό 81.01.05 Αναλογούσες στην χρήση Αποσβέσεις επιχορηγήσεων ή αφήνουμε το σύνολο των επιχορηγήσεων στον λογαριασμό αποθεματικού, 41, ανέπαφο με την προϋπόθεση να μην διανεμηθούν;

Ευχαριστώ

Αν θυμάμαι καλά στον 3299 αναφέρεται ότι ότι οι αποσβέσεις γίνονται κανονικά σε όλο το κόστος των παγίων

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Παρ. 7 του άρθρου 8 του Ν 3299/2004.....τα ποσά των επιχορηγήσεων δεν αφαιρούνται από την αξία των επενδυτικών δαπανών προκειμένου να γίνει ο προσδιορισμός των φορολογητέων κερδών της επιχείρησης.

Σε αντίθεση με ότι ίσχυε με τους προηγούμενους αναπτυξιακούς νόμους οι αποσβέσεις υπολογίζονται στο σύνολο της επένδυσης χωρίς να αφαιρείται το ποσό της επιδότησης και οι αποσβέσεις αυτές αφαιρούνται από τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης προκειμένου προσδιορισμού των φορολογητέων κερδών.

Παρ. 6 του άρθρου 8 του ίδιου νόμου προβλέπεται ότι τα ποσά των επιχορηγήσεων που εισπράττουν οι επιχειρήσεις, εμφανίζονται σε λογαριασμό αφορολόγητου αποθεματικού, το οποίο δεν μπορεί να διανεμηθεί πριν την παρέλευση πενταετίας από την ολοκλήρωση και έναρξη παραγωγικής λειτουργίας της επένδυσης. Τα αποθεματικά αυτά εμφανίζονται σε ιδιαίτερο λογαριασμό στα λογιστικά βιβλία της επιχείρησης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...